Raadscommissie Composities Loevendie en om tafel met bezetters BKB Toneelgroep 8 oktober richt Recordbedrag voor oude foto zich op Alkmaar Vermeuienprijs en Gorterprijs toegekend wnRiiw Du Bois snijden hout Edisons 79 uitgereikt F r 7 toonacinqever Onderscheiden met Wessel Ilckenprijs Residentie-Orkest naar Engeland Meer dan een ton voor schilderij van Van Ruysdael Vanavond: Extra Libelle-service tussen 19.00 en 22.00 uur. Kom dat zien! terstal interieurarchitektuur Een voor Nederland uniek, bijzonder keukenplan WK-Domina staat klaar... II I Drukbezochte avond met 20e-eewse kamermuziek 7 Millimeter 13 19 7 9 NOVEMBER KUNST DONDERDAG 1 1 A I Concertagenda voor 3 jazz, rock en show v? Loevendie stelt muziek centraal GEMMA COEBERGH (Van onze kunstredactie) <4 wagenweg 1 hoek houtplein 2012 na haarlem 023-31 2172 westen van Amerika tot onderwerp. adviezen geeft die problemen kunnen oplossen of voorkomen. Vraagt u maar: ”Hoe komt het dat de ongesteld heid de ene keer vroeger en dan weer later komt?” Of: "Wat zijn nou écht veilige dagen?” Of: ’’Heeft het spiraaltje invloed op de menstruatie?” Of: ”lk ben overtijd, hoe lang kan ik nog wachten met naar de dokter gaan?” De uit 1941 daterende ,foto is door een anonieme Amerikaanse verzamelaar ge- DEN HAAG (ANP). Het Residentie- Orkest maakt van 5 tot 16 november een tournee door Engeland. Negen concerten worden gegeven in: Bedford, Bristol, Bir mingham, Sheffield, Leeds, Liverpool, Newcastle, Middlesborough en Hudders field. Het orkest speelt onder leiding van Ferdinand Leitner. De reis vloeit voort uit de trip die het gezelschap in ’75 maakte. Het succes er van leidde tot een nieuwe uitnodiging. De programma’s vermelden een ouverture van Beethoven, symfonieën van Bruckner en Brahms en de Nederlandse componist Fodor, en een hoornconcert en een viool concert van Mozart. Solisten zijn hoornist Vincent Zarzo en concertmeester Jaring Walta. Jazzrockspecialist John McLaughlin komt niet naar ons land. Op het laatste moment zijn zijn concerten op 7 en 8 oktober afgelast. Als reden worden con tractuele moeilijkheden genoemd. Een spijtige zaak, want McLaughlin zou wor den begeleid door Billy Cobham, Jack Bruce en Stu Goldberg. De big band van drummer Louis Bell- son geeft vrijdagnacht (24 uur) een een malig concert in het Muziekcentrum Vre- denburg te Utrecht. Zijn orkest heeft een zestienmans bezetting, voert arrangemen ten van Bill Holman en Louis Hayes uit en speelt in een krachtig idioom. De melodieuze soft-rock van de bijna legendarische Moody Blues is vrijdag 9 november tijdens een eenmalig Neder lands concert te horen in de Rotterdamse Ahoyhal. The Stranglers, twee jaar geleden gere kend tot de kern van de Britse punk, maar thans in een andere opvatting musice rend, geven op zaterdagavond 10 novem ber een concert in het Amsterdamse Para diso. Verstandig telefoonnummer voor iedereen die vragen of klachten heeft die met de menstruatie verband houden. Omdat een deskundig team van mannelijke en vrouwe lijke artsen (waaronder de Libelle-arts) u dan ’’onder vier ogen” antwoorden en „Theo Loevendie heeft zich gedurende de laatste 15 jaar gemanifesteerd als een originele en uiterst veelzijdige musicus, die uit welke hoek de wind ook woei (sic!), onverstoorbaar zijn eigen weg ging. Hij sloot zich daarbij geenszins af maar stond juist zeer open voor de muziek van anderen, ook buiten de jazz cultuur. Loevendie’s muziek dus centraal, zij het dat dat niet optimaal gebeurt omdat de tement, te sterk uitgedrukt. Maar ook dit optreden met onder meer Bunink aan het klavier moet zijn esprit ontlenen aan en kele soli van Loevendie, die werkelijk heel viriel en bezeten staat te blazen en eigen lijk een man als Elstak, die weinig toon en beheersing meer over heeft, in de scha duw stelt. HAARLEM. In negen Nederlandse steden waren momenteel een aantal musici rond die het Nederlandse publiek een dwarsdoorsnede geven van de Nederlandse kamermuziek van deze eeuw. Een en ander gestimuleerd door het Buma-fonds (die zijn bestaansrecht vindt in het propageren van de Nederlandse muziek) en het Nederlands Impresariaat. Het eerste van de drie geplande programma’s is wat Haarlem betreft op 29 september jl. uitgevoerd, het tweede gisteravond. keus voor de te bespelen regio, namelijk Noord-Holland boven het Noordzeeka- naal. „Het begrip „regionaal theater” kan gemakkelijk aanleiding zijn tot misver standen: het gaat hier immers om een nieuw fenomeen. Kenmerkend voor dit regionaal theater is dat het zijn beleid richt op het doen ontstaan van een relatie met de regio, niet alleen voor wat betreft de te kiezen onderwerpen, maar ook de werkwijze en de relatie tot het publiek”, zo zeggen de groepsleden. „8 oktober” wil zich in het algemeen richten tot groepen die weinig of geen contact met het toneel hebben. De eerste publieksgroep is al gevonden: de school verlaters en jeugdige werklozen. Concert: tweede concert in de serie Nederlandse muziek van 1900 tot he den. Solisten: Harry Spamaaij (bas- klarint), Polo de Haas (piano), het Gaudeamus Kwartet: Jan Wittenberg (Ie viool), Paul Hendriks (2e viool), Hans Neuburger, (altviool), Max Wer ner, (cello). Programma: Du Bois, Schat, Straesser, De Leeuw, Pijper, Janssen, Loevendie, Keuris. Tuinzaal Concertgebouw Haarlem, 31 oktober 1979. AMSTERDAM (ANP). Op de dins dag en woensdag gehouden schilde rijenveiling van Sotheby Mak van Waay in Amsterdam heeft een rivier landschap van de 17de-eeuwse schil der Salomon van Ruysdael een bedrag van 115.000 gulden opgebracht. 7 Volgens een woordvoerder van de be zetters heeft wethouder Vorrink dat toe gezegd tijdens een gesprek, dat zij gister middag heeft gehad met een delegatie van de bezetters. Op de bijeenkomst met de raadscommissie zal een datum worden vastgesteld voor een buitengewone com missievergadering in het gebouw van het BKB. De bezetters vinden deze toezegging po sitief, maar gaan nog door met de bezet ting totdat het resultaat bekend is van de bespreking. Door CRM, de provincie Noord-Holland en de gemeente Alkmaar werd een ver deelsleutel gevonden voor de subsidië ring, waarbij het' voortbestaan van de toneelgroep voor drie jaar gegarandeerd is. Minister Gardeniers van CRM hield zich persoonlijk bezig met de subsidiepro- blemen die er aanvankelijk bestonden. De nieuwe groep maakt een bewuste Een andere topper was een paneel van P. van Schendel (19de eeuw) met een marktstalletje op een kade in een Hollandse stad, waarvoor 108.000 gul den werd neergeteld. Een gezicht op de Dam in Amsterdam van B. J. en H. H. van Hove vond voor 62.000 gulden een andere eigenaar. Een schilderij van Jozef Israels, waarop een oude vrouw met mand en stok, bracht 26.000 gulden op, een uit 1852 daterende aquarel van J. Bos boom met het interieur van de Lieve Vrouwe Kerk in Breda 29.500 gulden. feeststemming toch altijd wat medebepa lend is. Eigenlijk hangt die keus om musicerend actief te zijn op zo’n avond, waarmee de „Oktober-jazzmaand” officieel besloten wordt, ten strengste samen met het beeld dat je van Loevendie krijgt. Een rusteloze, hardwerkende, voortdurend naar nieuwe vormen zoekende musicus, of het nu zijn werk op het Rotterdams Conservatorium betreft, waar hij compositie geeft, of zijn activiteiten als componist (zijn Six Tur kish Folk Poems waren dinsdagavond in een bijzonder doorleefde vertolking en schitterend gestyleerd decor op tv te ho ren en zien) en improviserend musicus betreft. Een man, die meer waard is dan het plastiek van kunstenaar Jan Lok en een bedrag onder couvert. JOHN OOMKES Niettemin heeft Loevendie, voor dat zijn wens in vervulling kan gaan, de lovende woorden van de door de Stichting Jazz en Geïmproviseerde Muziek in Nederland benoemde jury over zich heen moeten laten gaan. We citeren uit het rapport van Wim van Eyle, George Coppens, Frans van Leeuwen, Rob Sötemann en Sjaak Willemse: NEW YORK (AP). De foto „het opko men van de maan boven Hernandez, Nieuw Mexico” van de Amerikaanse fo tograaf Ansel Adams is woensdag bij Christies in New York voor 15.000 dollar (32.000 gulden) geveild, het hoogste be drag dat ooit bij een openbare veiling voor een foto is geboden. AMSTERDAM (ANP). Een delegatie van de beeldende kunstenaars, die sinds maandag het gebouw van het BKB in Amsterdam bezet houden, kan vandaag bij de Amsterdamse raadscommissie voor de kunst haar visie toelichten op de crisissituatie die volgens de kunstenaars heerst bij de dienst BKB. Theo Loevendie, middelpunt - door de BUMA ir De Edisons, Nederlands hoogste grammofoonplatenonderscheidingen voor artiesten in het populaire en klassieke genre, zijn gisteren uitgereikt in het Haagse hotel Des Indes Tijdens het voorlezen van het juryrapport, las cabaretier Ivo de Wijs lekker even mee over de schouder van D’66-fractievoorzitter Jan Terlouw. Edisons werden dit jaar onder meer toegekend aan zangers Wim Hogenkamp en Lee Touwers, de popgroep Kayak, de groep Flairck, Herman van Veen en Ivo de Wijs AMSTERDAM. Als een jonge god regeert Theo Loevendie zijn avond. In het BIMhuis aan de Oude Schans zou de 49-jarige saxofonist en componist gisteravond lijdzaam de rol van het feestvarken op zich moeten nemen, omdat dat nu eenmaal past als je de Wessel Ilckenprijs krijgt overhandigd, maar Loevendie voelt er niets voor. Zijn dankwoord omvat de ontboezeming dat hij verbaal beperkt is als het onderwerp niet strikt met het muzikale samenhangt, en dat hij het liefst de muziek en niet zijn eigen persoon centraal geplaatst ziet. kocht. Een andere afdruk van dezelfde I foto bracht vorige maand in New York een bedrag op van 12.000 dollar (ruim 24.000 gulden). De belangrijkste werken van de 77-jari- I ge Adams hebben landschappen uit het Theo Loevendie, zo concludeert de jury, beschikt kennelijk over de benijdens- waardige kwaliteit om van hetgeen hij beproeft het beste te behouden. Zijn mu ziek wordt gekenmerkt door een grote helderheid en een zeldzaam evenwicht tussen emotionaliteit en rationaliteit. Ook als instrumentalist is Theo Loeven die een persoonlijkheid. Zijn spel op so- praansaxofoon is van een ongeëvenaarde klasse en op altsaxefoon heeft hij in de loop der jaren steeds meer aan zeggings kracht gewonnen. Verder stipt de jury Loevendie’s ver diensten als bandleider (Boy’s Big Band, zijn eigen Consort en Kwartet), zijn peda gogische kwaliteiten en zijn initiatieven om tot minder strakke scheidslijnen tus sen muzikale vormen te komen (STAMP - concerten in Shaffy) aan. Heel zinnig ten slotte is de verzuchting dat Loevendie’s loopbaan maar gedeeltelijk op de gram mofoonplaat is vastgelegd. Veel gelijkmatiger zijn vervolgens de sets die met Loevendie’s eigen kwartet en zijn eigen Consort worden gebracht. Na „de duik in het verleden” een blik op heden en toekomst, zou je met enige fanta sie kunnen zeggen. Geopend wordt met Oase 42, een geagiteerd stuk met een licht bluesachtig thema, waarin Dulfer onmid dellijk attaqueert. Loevendie’s eigen solo in dit werk, dat pas voor de tweede keer wordt gespeeld, is veel lyrischer, zodat een aangenaam contrast ontstaat. Die ba lans in het kwartet, zowel wat dynamiek als kleuring betreft, wordt in No Devils nog beklemtoond door Martin van Duinh oven, die een sterke, uit oneindig gevari eerde roffels opgebouwde solo laat horen. Tot slot dan het Consort, dat in vrijwel de zelfde samenstelling optrad als tijdens het Laren Jazzfestival in augustus, waarin het tot grote hoogte kwam. De spirit om te knallen is ook nu weer aanwezig; een enthousiaste mentaliteit die zich het sterkst manifesteert bij jonge mensen als Ab Baars en Jeroen Goldsteen Cunow, wiens brille op de vibrafoon groeit. voor basklarinet en piano respectieve lijk van Joep Straesser en Guus Janssen zochten het vooral in het opbouwen van bizarre klankvelden, waarbij in het werk van Janssen het ritme tenminste nog wat afwisseling bood: Janssen is dan ook werkzaam in de jazz. Maar een veel beter gemaakte impressie van jazz-elementen zoals Loevendie dat doet in „Strides” laat veel meer achter dan het nog niet eens zo leuk goochelen met allerlei bizarre ge luiden. Het Concertio voor basklarinet en strijkkwartet van Tristan Keuris, in drie delen opgesplitst, werd vooral in de twee laatste delen steeds sterker aan zeggings kracht: het eerste deel was wat dat betreft vlees noch vis. Maar iedere doorgewinter de avant-garde kenner en liefhebber zal enthousiast zijn geraakt door de wijze waarop Sparnaaij, De Haas en de leden van het Gaudeamus Kwartet een en ander tot uitvoering brachten. Hiervoor niets dan lof. (J moet er niet mee blijven zitten. Bel vanavond. De deskundigen zitten er voor. (Van onze kunstredactie) ALKMAAR. Toneel-maken op basis van gelijkwaardigheid, zowel binnen de groep als tegenover het publiek. Dat is het doel van toneelgroep „8 oktober”, een coöperatieve vereniging, die zich eergis teren presenteerde in cultureel centrum De Vest in Alkmaar, de vestigingsplaats van het nieuwe theatergezelschap. „8 oktober” bestaat uit Rutger Weem- hoff, die in de groep Centrum speelde en tot voor kort met een eigen produktie uitkwam, Vivian Lampe, ex-Noorder Compagnie, John Kornelissen, Marjan Geveling (ex-Globe), Haddassah Kann (decor), Peter van Velzen (techniek) en Jan van Galen. Dit advertentiebord hangt momenteel aan de gevel van het Amsterdamse Concertge bouw. De Engelse koorleider Arthur Oldham, die voor het te vormen koor van het Concert gebouworkest is aangetrokken, heeft op deze manier eerder koren samengesteld, onder an dere in Parijs en Edinburgh Oldhams aankondiging heeft al voor enige onrust in de ama- teurkoorwereld gezorgd waar de angst leeft dat de beste zangers naar dit koor zullen ver trekken. De audities beginnen komende zaterdag. De dirigent van het Concertgebouworkest, Bernard Haitink heeft plannen om in januari 1980 het nieuwe amateurkoor al voor het eerst te laten optreden met het Concert gebouworkest Tot zover de jury. Loevendie „die onver stoorbaar zijn eigen weg gaat”, wijkt ook deze avond geen millimeter van dat ge drag af. In wat hij als „een duik in zijn verleden” omschrijft, geeft hij eerst een soort retrospectief op de muziek waarin hij zelf in de jaren vijftig zijn stek had. Bop-repertoire van Gillespie en Parker wordt door een gelegenheidsformatie op een vrij rommelige, niet sluitende, maar spontane wijze gebracht. Gastsolist daar bij is Nedly Elstak, die vorige week door de VARA werd uitgeroepen tot jazzmusi cus van het jaar, en die het genoegen smaakte om toen in een orkest van een vrijwel dezelfde samenstelling een con cert te mogen verzorgen. Het toeval wil dat de opnamen van dat optreden gisteravond werden uitgezon den door de radio. Van die omstandigheid maakte Loevendie een behendig gebruik om zijn gal te spuwen op een scribent van De Volkskrant, die de keuze van het re pertoire als „archaïsch” had durven te betitelen. Het BIMpubliek werd vervol gens in de gelegenheid gesteld om even het radioconcert aan die kwalificatie te mogen checken. Nou is archaïsch natuurlijk een oversta- ADVERTENTIES) AMSTERDAM (ANP). De Matthijs Vermeuienprijs is voor dit jaar toege kend aan de componist Otto Ketting voor zijn Symfonie voor Saxofoons en Orkest. Tegelijkertijd is de Herman Gorterp- wijs voor poëzie verleend aan Hans Ten- tije voor zijn dichtbundel „Wat ze zei”. Beide prijzen worden toegekend door het Amsterdams Fonds voor de Kunst. Zij 1 zijn elk zevenduizend gulden groot. Dat ook het Haarlemse publiek best eens op avontuur wil gaan met de avant- garde bewees een goed bezette Tuinzaal, waarin men werd vergast op een hetero geen programma dat door de voor dit onderdeel ingezette musici op voortreffe lijke wijze werd afgewikkeld. Tussen muziek van Willem Pijper (1894) en Guus Janssen (1951) bevond zich werk van de in de jaren dertig geboren compo nisten Theo Loevendie, Rob du Bois, Joep Straesser en Peter Schat, alsmede van Tqn de Leeuw (1926) en Tristan Keuris (1946). Dit leverde uiteraard een bont pa troon op, waarin Du Bois’ Melody voor basklarinet en strijkkwartet en Loeven die’s Strides voor piano de sterkste in drukken achterlieten. Het derde strijk kwartet van Pijper dan even buiten be schouwing gelaten. In deze werken was niet alleen sprake van een origineel uitgangspunt, maar ook van een houtsnijdende uitwerking van alle gegevens. En dat het pianowerk Ana thema van Peter Schat zich onderhand bij het standaardrepertoire heeft gevoegd bleek ook nu weer verre van onzinnig. Een Tweede Strijkkwartet van Ton de Leeuw bleek daarentegen zo’n spookach tige aangelegenheid dat alle daarin ge vraagde technieken (flageolettenen, het bewerken van de snaren achter de kam, het verstemmen van de snaren, zelfs een huis-tuin-en-keuken-pizzicato) associaties opriepen met een uit de hand gelopen spiritistische seance, die je als toehoorder enige griezelige rillingen langs de rugge- graat joeg. j Zowel Intersections V-2 als Met Spoed De Menstruatie-Telefoon: 023-339040 miaaeipunt op concert Van Pr'isuitrsiking. Hem werd -een compositieopdracht ver leend. Concert: Theo Loevendie en gasten, i.v.m. uitreiking Wessel Ilckenprijs 1979. Gelegenheidscombo: Theo Loeven die (altsax), Nedly Elstak (trompet), Nico Bunink (piano), Arnold Dooye- weerd (bas), John Engels (drums) en Martin van Duinhoven (conga). Theo Loevendie Kwartet: Theo Loe vendie (alt en sopraansax), Hans Dul fer (tenorsax), Arjen Gorter (bas) en Martin van Duinhoven (slagwerk). Theo Loevendie Consort: Theo Loe vendie (alt- en sopraansax), Ab Baars (tenorsax), Jeroen Goldsteen Cunow (vibrafoon), Guus Janssen (piano), Al- lerd Troost (gitaar), Arjen Gorter (bas) en Martin van Duinhoven (slagwerk). Bimhuis, Amsterdam, 31 oktober 1979.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13