Over betaald educatief verlof Minister Van Aardenne: Wilson-paleis FNV: bakkers Geen herstel in scheepsnieuwbouw Kerstboter is weer te koop SOBI dient klacht in tegen Sekisui achtergrond] Volvo-type van de markt niet open op oudejaarsdag Onvoldoende studie naar rijden met medicijnen Ziekenhuizen blij met computer Onderzoek naar accountant gevraagd Geen vermindering benzineverbruik door toevoegmiddel Apotheker wil meer onderzoek 21 19 7 9 ECONOMIE NOVEMBER DONDERDAG 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Commis sie Betaald Educatief Verlof van de Sociaal-Economische Raad (SER) wil vóór 1 decem ber een gesprek met minister Albeda van Sociale Zaken en Pais van Onderwijs en Weten schappen. Als dat gesprek er niet komt, twijfelt de SER- commissie aan het nut van verdere advisering over de ontwikkeling van betaald edu catief verlof. ter van de Japanse Sekisui Prefab Homes Ltd. AMSTERDAM (ANP). De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) heeft de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof verzocht een strafvervolging in te stellen tegen de directie van Sekisui Systeembouw NV, de Europese doch- pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het is hard no dig dat uitgebreid onderzoek wordt gedaan naar het rijden on der invloed van medicijnen. Dit zegt J. J. de Gier, apotheker en lid van de Nederlandse Vereniging van Artsen Automobilisten (NVAA). De Gier werkt voor deze vereniging aan een onderzoek naar de invloed van medicijnen op het rijgedrag van automobilisten. am I J SER-commissie zet kabinet onder druk rf- Minister Albeda (Sociale Zaken) (ADVERTENTIE) OW (Van onze redactie economie) >5,00 De opgelegde vloot van olietankers DEN HAAG. Er valt de komende vijf jaar geen herstel vgp de internationale scheepsnieuwbouwmarkt te verwachten. Er moet zelfs rekening mee worden ge houden, dat de westelijke scheepsbouw- landen een relatief kleiner deel van de aflevering van nieuwe schepen gaan ver zorgen. oo 60 00 50 00 10 00 10 00 00 20 50 50 20 00 00 00 50 30 ,60 ,60 ,00 ,00 .00 ,00 .20 .50 .00 .60 .20 .00 .50 .00 .50 .50 ,80 .00 .50 .20 .00 .00 ,00 .20 ,00 .20 .50 .00 .20 .50 .20 .00 .00 .80 .00 00b .00 .50 ,50 .50 .00 .50 .40 ,00 .00 ,50 .00 .00 ,00 .00 00b 10 K) 18 “T I I I I I I I I I I I I I I In een brief aan deze bewindslieden en aan de staatssecretaris van CRM zegt de SER-commissie teleurgesteld te zijn in De door de SER-commissie voorgestane koppeling tussen betaald educatief verlof en leerrecht wil het kabinet niet onder schrijven. Volgens de commissie-BEV is die koppeling juist nodig om een doeltref fend beleid te kunnen voeren, dat zich richt op een fase waarin betaald educatief verlof en volwasseneneducatie een nor maal maatschappelijk verschijnsel zal zijn. Evenmin kan de commissie vrede heb ben met de opvatting van het kabinet dat betaald educatief verlof beperkt zou moe ten blijven tot de categorie werknemers. Een dergelijke opstelling is in strijd met RIJSWIJK (ANP). In ons land is begin deze week de kerstboteractie ge start. Dank zij een tijdelijke EG-rege- ling kan de consument nu tegen sterk verlaagde prijs boter uit voorraden kopen. De kerstboter mag niet meer kosten dan 1,80 gulden per pakje van 250 gram, 63 cent minder dan de advies prijs voor vrije boter. De Europese Commissie, die voor de hele gemeen schap een hoeveelheid van 150.000 ton boter beschikbaar heeft gesteld voor verkoop met korting, heeft aan Neder land 7500 ton toegewezen. Die hoeveel heid was al kort na 5 september, toen het Produktschap voor Zuivel in een verordening vastlegde hoe het in Ne derland zou gaan, verhuisd van het interventiebureau VIB naar de handel. Vorig jaar kreeg Nederland 3400 ton toegewezen. De vraag was toen veel groter dan het aanbod. Het produkt schap verwacht dat ook de 7500 van dit jaar snel aan de consument zal zijn gesleten. De actie, aldus het schap, zal' een bijdrage betekenen aan het afbre- ken van de EG-botervoorraad. Deze bedraagt nu ruim een half miljoen ton. Dat is 25.000 ton meer dan een jaar geleden, maar aanzienlijk minder dan men aan het begin van dit jaar raamde. Op de pakjes kerstboter komt te staan: speciale verkoop EEG. De SER-commissie is van mening dat het kabinet onvoldoende recht doet aan de positieve effecten op het individuele en maatschappelijke welzijn die met betaald educatief verlof zouden kunnen worden bereikt. Zij blijft dan ook bij de opvattin gen zoals neergelegd in het tussentijds advies van oktober vorig jaar. De commis sie is nog wel bereid een vervolgadvies te maken over de relatie tussen betaald edu catief verlof en arbeidstijdverkorting en over de problematiek van de financiering. Daarnaast wil zij een nadere omschrij ving geven van het begrip educatief in het kader van het betaald educatief verlof. Gebaseerd op gegevens uit de litera tuur kan een vage schatting gedaan worden naar het aantal personen dat onder invloed van medicijnen achter het stuuur zit. Heel voorzichtig, aldus De Gier, kan men dan stellen dat tien tot dertig percent van de mensen wel eens onder invloed van geneesmidde len rijdt. Onderzoek naar deze gege vens, speciaal met betrekking tot medi cijnen, vindt meestal plaats als er ge zocht wordt naar alcohol in het bloed van een automobilist. De gebruikelijke tests naar alcohol gebruik via de bekende blaaspijpjes en 12 19 vroegere DAF 33 en 44. Volgens velen gaat met de verdwijning van de 66 het laatste DAF-model ter ziele. Sinds 1972 heeft de fabriek ruim 200.000 Volvo 66’ers gefabriceerd en verkocht. Vorig jaar werden er nog 20.000 verkocht, dit jaar zullen het er ongeveer 15.000 zijn en volgend jaar ongeveer .8000, waarvan er 6000 bestemd zijn voor de Nederlandse markt. heeft weinig schepen van dit type. Het gemiddelde tonnage van de in 1973 bestel de tankers bedroef bijna 110.000 ton, ter wijl dat gemiddelde in de eerste helft van dit jaar ongeveer de helft was. De vraag naar containerschepen blijft vrij stabiel door de toenemende wijze van container vervoer, _zo deelt minister Van Aardenne mee. Zwanenburg tel. 02907- 35 41 HELMOND (ANP). Volvo stopt in september met de produktie van de in het Limburgse Bom gefabriceerde 66-serie. Een woordvoerder van Volvo Car in Hel mond zei dat het verdwijnen van het 66- type moet worden beschouwd als een nor male afbouw. „Alleen de Sedan-uitvoering werd nog gemaakt, want de stationcar en coupé waren al ruim een jaar uit produktie”, aldus de zegsman. Volvo zal zich na het uit produktie ne men van de 66 minimaal voor tien jaar garant blijven stellen voor het leveren van onderdelen. De bewuste Volvo is sinds 1972 op de markt en kwam voort uit de (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Automobilisten die XRG in hun benzine doen hoeven er niet op te rekenen dat zij minder brandstof gebruiken. TNO concludeert na onder zoek dat het middel dat onlangs op de markt werd gebracht, in bepaalde geval len zelfs tot hoger benzinegebruik leidt. De fabrikant die het produkt lanceerde, had in grote advertenties gezegd dat met toevoeging van XRG acht tot twaalf per cent minder benzine zou worden ver bruikt. Nu, na zeven jaar, blijkt dat het sy steem in met name het Leidse ziekenhuis goed toepasbaar was en duidelijk bij droeg aan een beter functioneren van het ziekenhuis, zo is men in Leiden van mening. Om nu het nut van het systeem voor Leiden, de mogelijkheid van overdracht naar andere ziekenhuizen en de technische uitvoering door te lichten, is in opdracht van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een on derzoek naar het funtioneren van het Ziekenhuis Informatie Systeem gedaan. Over het resultaat tonen de betrokkenen zich uitermate tevreden. Doordat steeds meer artsen, afdelin gen, hulpafdelingen (zoals laboratoria en röntgen) van een ziekenhuis betrok ken zijn bij éénzelfde patiënt, is de mate van communicatie tussen deze betrok ken instanties sterk toegenomen. „De communicatie is zo ingewikkeld gewor den, dat ze een ernstige belemmering vormt voor het doeltreffend functione ren van het ziekenhuis en een aanzienlij ke administratieve overbelasting van de het beginsel dat er een leerrecht voor iedere volwassene moet komen. Boven dien heeft dit het praktische bezwaar dat hierdoor verbrokkeling in de hand wordt gewerkt. Daarvan zouden bepaalde groe pen, vooral vrouwen, de dupe worden. hun standpuntbepaling ten aanzien van betaald educatief verlof (BEV). Daaruit blijkt dat de drie bewindslieden op een aantal punten heel andere inzichten heb ben over betaald educatief verlof dan de commissie-BEV in haar unaniem advies naar voren heeft gebracht. wordt beschouwd als de stichter van de Volkenbond, de voorloper van. de Ver enigde Naties. Genève was de zetel van deze Volkenbond. Het gebouw is tater gebruikt door allerlei Zwitserse regerings instellingen, maar komt nu binnen afzien bare tijd vrij. Dit schrijft minister Van Aardenne van Economische Zaken in antwoord op vra gen van het PvdA-tweede-kamerlid Van der Lek. In de periode van 1 juli vorig jaar tot 1 juli dit jaar leverde de Nederlandse scheepsnieuwbouw ruim 220.000 ton af. Dat tonnage bedroeg in 1976 nog ruim 630.000. Daaruit valt te concluderen, aldus de bewindsman, dat de vermindering van de Nederlandse nieuwbouwafleveringen procentueel gelijk is aan die van het we- reldtotaal. Dat was in 1976 nog 33 miljoen ton en in de laatste periode bijna twaalf miljoen ton. Per 30 juni van dit jaar waren in Neder land 69 schepen in aanbouw, met in totaal ruim 165.000 ton. Dat betekent een terug gang van bijna 45.000 ton vergeleken met drie maanden daarvoor. De minister schrijft verder, dat de sterk toegenomen vraag naar olieprodukten de afgelopen maanden heeft gezorgd voor een levendi ge handel in kleine partijen. Dat heeft weer tot gevolg gehad dat de vraag naar olietankers, die kleiner zijn dan 80.000 ton, is toegenomen. In Genève wordt druk overleg gepleegd over de toekomst van het Wilson-paleis. Het gebouw is genoemd naar de Ameri kaanse president Woodrow Wilson, die (Van onze redactie economie) De academische ziekenhuizen in Nederland zijn erg gelukkig met de invoering van de computer. „De resultaten zijn zonder meer zeer positief te noemen; de gebruikers staan er goed tegenover en de baten zijn groter dan de kosten, zo wordt gezegd. Bij de Nederlandse ziekenhuizen verwacht men tegen 1984 een besparing van ruim vijftig miljoen gulden per jaar. Niet alleen de communicatie is dank zij de automatisering verbeterd, maar ook de zorg voor de patiënt is kwalitatief toegenomen. Verwacht wordt dat dank zij de computer wachttijden en het aan tal bezoeken van patiënten in de toe komst teruggebracht kan worden. Ook in de ziekenhuiswereld begint men de mogelijkheden van de computer te onderkennen. Dit uit zich in de auto matisering van gegevensverwerking in laboratoria, bij de administratie en ook in de opslag en het terugzoeken van medische gegevens van patiënten. In Nederland begon men in 1972 in het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) met het zogenaamde ZIS-Project (Ziekenhuis Informatie Systeem), een systeem dat op het ogenblik in verschil lende academische ziekenhuizen, zoals dat van Groningen, Utrecht en Rotter dam wordt toegepast en verder ontwik keld. Het academisch ziekenhuis van Amsterdam en een aantal ziekenhuizen in Den Haag is voornemens tot het ZIS- Project toe te treden. personeelsleden met zich meebrengt”, aldus een woordvoerder. „Binnen het ZIS-Project”, zo zegt een ziekenhuis-woordvoerder, „Wordt ge tracht de verzameling en verstrekking van gegevens te regelen met behulp van computer-eindstations (terminals), die 24 uur per dag en zeven dagen per week beschikbaar zijn”. Bij de registratie van gegevens in de databank (centrale opslagplaats van ge gevens in een computer) wordt de kwali teit van de gegevens gecontroleerd. Bo vendien worden de gegevens, als dat wenselijk of noodzakelijk is, doorgezon den naar die plaats in het ziekenhuis, waar men er direct behoefte aan heeft. Dat is veelal een zaak van seconden. Verder worden ze, in samenhang met andere gegevens, in de databank opges lagen. Gegevens in de databank zijn door bevoegden direct opvraagbaar, wanneer daar behoefte aan bestaat. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn als er een De klacht tegen Sekisui is ingediend op grond van verdenking van verduistering van 77 procent van de omzet van bedrijf over de jaren 1976-1978 ofwel van 160 miljoen West-Duitse marken en het publi ceren van een vervalste balans over vorig jaar, zijnde een balans met een negatief vermogen van 15 miljoen in plaats van een positief vermogen in dezelfde orde van grootte. Ook wordt geklaagd over oplichting, althans poging daartoe van minderheids aandeelhouders (er zijn vier „outside- ’’aandeelhouders met samen 13 procent van het kapitaal) voor een bedrag van 34 miljoen door met behulp van een vervals te jaarrekening deskundigen in een aan- delenwaarderingsprocedure door middel van bedrog ertoe te brengen de door de grootaandeelhouders gekochte aandelen te laag te waarderen en daarbij te trach ten alle aandelen van de minderheidsaan deelhouders voor deze lage prijs te ver werven. In de door Klynveld Kraayenhof onder tekende verklaring bij de jaarrekening over vorig jaar wordt gesteld dat deze rekening een getrouw beeld geeft van het resultaat terwijl volgens SOBI in feite slechts twee promillevan het resultaat wordt verantwoord (39.000 mark in plaats van 23 miljoen mark voor balasting). Bo vendien wordt gesteld dat de rekening een juist inzicht in het vermogen geeft, terwijl in plaats van een groot positief vermogen slechts een groot negatief vermogen wordt verantwoord. De Volvo 66 kreeg in Nederland ook bekendheid als vervoermiddel vóór inva lide automobilisten. Het GAK was een grote afnemer van deze auto (zo’n 800 wagens per jaar) en betreurt dan ook het besluit van de fabrikant. De woordvoer der van Volvo Car zei dat de nu vrijko mende produktieruimte in Born een wel kome aanvulling zal betekenen voor de 343-fabricage. Op het ogenblik kan men ternauwernood voldoen aan de grote vraag naar dit type. Tevens heeft SOBI gevraagd de rol die de accountantsfirma Klynveld Kraayen hof en Co. bij de Sekisui-zaak heeft ge speeld in het onderzoek te betrekken. Bo vendien is tegen de accountants een klacht ingediend over het afleggen van een volgens SOBI onjuiste verklaring bij de jaarrekening 1978. in een later stadium, de bloedproef, zijn zo algemeen gebruikelijk dat er weinig aandacht is voor alternatieven, aldus De Gier. Een heel bruikbare ma nier om de aanwezigheid van chemi sche stoffen in een lichaam te onder zoeken, is volgens hem het testen van het speeksel. Naar de mening van De Gier behoort de ontwikkeling van een soort „medi cijnenmeter” tot de praktische onmo gelijkheden. „Er zijn zoveel verschil lende medicijnen in omloop die van invloed kunnen zijn op het rijgedrag, dat er niet één test gemaakt kan wor den waarmee de aanwezigheid in het lichaam van al die verschillende ge neesmiddelen gemeten kan worden”, aldus De Gier. Het belangrijkste op dit moment is volgens De Gier een uitgebreid onder zoek naar de mate van invloed van medicijngebruik op het rijgedrag. Zelf is hij bezig met een onderzoek naar de invloed van valium op de rijvaardig heid. Daarvoor onderzoekt hij het rij gedrag van patiënten die van hun arts dit geneesmiddel kregen voorge schreven. De resultaten van het TNO-onderzoek zijn door minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De metingen zijn verricht onder verschillende omstandihgeden, bij hoge en lage snelheden. Zowel voor benzine als voor dieselmotoren bleek uit onderzoek dat het produkt geen enkele besparing opleverde. De fabrikant van XRG, Transol BV uit Ridderkerk, zegt hoogst verbaasd te zijn dat de TNO-onderzoekresultaten al be kend zijn. Transol was in de veronderstel ling dat het onderzoek pas op 5 november zou beginnen. Het bedrijf wil nog niet over een financiële strop spreken, nu be kend is geworden dat XRG geen enkele invloed op het brandstofgebruik van een auto heeft. „Wij vinden het te voorbarig om nu al te stellen dat ons produkt niet goed zou zijn”, aldus een woordvoerder van het bedrijf. UTRECHT/DEN HAAG. De Voe- dingsbond FNV wil dat alle broodbakke rijen 31 december dicht blijven. Als de bond zijn zijn krijgt zou dat betekenen dat de consument het tot woensdag 2 januari met brood van zaterdag moet stellen, want op nieuwjaarsdag is er ook al geen brood te krijgen. Volgens de Voedingsbond is sluiten op 31 december broodnodig omdat de 16.000 werknemers in het bakkerij wezen oude jaarsdag moeten kunnen uitrusten van de „onmenselijke zware” arbeidsprestaties die er rond de kerst van hen worden verlangd. Ook de ondernemers zijn 31 december dan aan een „bakloze” dag toe, meent de Voedingsbond. De bond constateert dat de arbeidsom standigheden in de bakkerijen vooral rond de Kerst weinig aanleiding geven tot feestvreugde. Vooral de twee dagen voor Kerst zijn de bakkers soms 24 uur achter elkaar op de been. „Eerste kerstdag heb ben ze dan hard nodig om uit te blazen en tweede kerstdag staan ze vaak al weer voor de oven om de consument de volgen de dag aan verse puntjes en dergelijke te kunnen helpen”. De Nederlandsche Bakkersbond deelde desgevraagd mee dat de ondernemers in het bakkersbedrijf over deze wens van de voedingsbond nog geen standpunt hebben bepaald. Volgens secretaris A. Schoep van de Bakkersbond zijn de onderhande- lingen nog volledig open. Een gedeelte van de werkgevers is voor en een ander ge deelte tegen, aldus Schoep. W WW slachtoffer van een ongeval wordt bin nengebracht en informatie over het slachtoffer direct beschikbaar moet zijn. Omdat ook andere ziekenhuizen in het land op het systeem zijn aangesloten, kan men binnen een paar tellen ook de informatie over een patiënt of ziekte, die elders geregistreerd staan, op het com puterscherm krijgen. Bij de academische ziekenhuizen ver wacht men in de toekomst veel van het informatiesysteem. „Naast verbetering van de communicatie in het ziekenhuis en een betere toegankelijkheid van ar chieven, biedt een dergelijk systeem de mogelijkheid inzicht te krijgen in het bedrijfsgebeuren van een ziekenhuis”. Zo’n inzicht is van belang voor de bedrijfsvoering binnen het ziekenhuis en de verdeling van de middelen. Het kan leiden tot een systeem van interne kostenbeheersing binnen de gezond heidszorg. Overigens is het Ziekenhuis Informa tie Systeem in zijn huidige vorm nog maar een aanloop tot een systeem zoals dat in de komende jaren zal uitgroeien. Bij de ziekenhuizen wordt verwacht dat de communicatie binnen het ziekenhuis verder zal worden verbeterd en dat ook de communicatie met de huisartsen zal worden verbeterd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21