(roede informatie over binnen en buiten Binddraad aan de rol Ki Giftige planten in en rond het huis I Im inbraakpreventie Speciale boorstandaard w I Voorbeelden In de huiskamer Minder gevoelig In de tuin 25 DONDERDAG NOVEMBER 19 7 9 24 A - De klimop of Hedera, zoals dit ge slacht eigenlijk heet, is in de eerste plaats bekend als een van de weinige groen blijvende en zelfhechtende klimplanten voor buiten. Maar be halve als klimplant kunnen we die zelfde soort ook als bodembedekker gebruiken en de familie der Hedera ’s omvat ook wintergroene struikjes. Bovendien kan de plant behalve onze winterse kou ook het klimaat in onze centraal verwarmde kamers door staan. Kortom: een plant met vele mogelijkheden, vele voor- en enkele nadelen. - i 5S 11 w In het vouwblad is een *7 F A o Informatie CD ID 0<l C55 Als de plant zijn hoogste punt bereikt heeft, vormt hij automatisch geen hecht- wortels meer, maar zogenaamde bloei- scheuten. De bloeischeuten krijgen bo vendien een anders gevormd blad en hier aan komen ook de geelgroene bloemen. De klimop is echter ook heel goed te gebruiken als bodembedekker, zeker op schaduwrijke plaatsen waar geen gras wicht bijvoorbeeld tien keer meer morfi ne dan de mens. Duiven verdragen 500 maal zoveel en kikkers zelfs 1000 maal zoveel. Sommige stoffen versterken de gifwer- king als ze gelijktijdig met de gifstoffen worden opgenomen. Andere stoffen kun nen het vergif juist tegenwerken. Bij huis dieren wordt vergiftiging door het eten van planten vaak niet eens opgemerkt. Vergiftiging door het eten van de bekende kamerplant dieffenbachia behoort echter niet tot de uitzonderingen. Als de patiënt duidelijk bij bewustzijn is en niet in een kramptoestand verkeert, laat hem dan een of twee glazen water drinkep en probeer hem te laten braken. Sommige giftige bestanddelen van plan ten werden en worden wel als genees kruid gebruikt. Als de dosis laag genoeg is kan het vergif juist goed genoeg werken om als geneesmiddel te kunnen dienen. Als zich een geval van vergiftiging voor doet, is het altijd het beste om onmiddel lijk een arts te waarschuwen of met de patiënt naar het ziekenhuis te gaan. Neem zo mogelijk delen van de plant die werd gegeten mee, of geef er een duidelijke beschrijving van. Dat kan door met de vinger achter in de keel te wrijven, een glas water met een theelepeltje mosterd of een glas warm water met wat zout te laten drinken. Voor al bij kinderen moet men met zout water op zich voorzichtig zijn, een teveel aan zout kan zeer vergiftigend werken, één theelepel is voldoende. De klimop maakt in korte tijd van deze schutting een (in zomer en winter) kijk- en winddichte afscheiding 15 tot 20 cm groot wordt. Deze soort heeft ook een cultivar „Arborescens”, die niet klimt en gestekt is uit de bloeischeuten. Ook hier is weer een variant met anders gevormd blad, de „Dentata”. Dit blad is groter, zachter groen en onregelmatig getand. categorieën: standaard, zwaar en extra zwaar. Er wordt duidelijk aan gegeven in welke geval- De uitlading (dat is de afstand tussen het hart van de boorkop en de kolom) is behoorlijk ruim: 9,5 cm. Op de royale voetplaat kan eventueel een speciaal voor deze standaard ontworpen snel- spanklem worden bevestigd die vooral gemakkelijk is voor het inspannen van rond materiaal. De adviesprijs van de standaard is ƒ78,95. De snelspanklem kost ƒ38,60. Een dergelijke uitrusting maakt van uw „boortol” een (bijna) professionele ko- Dat hangt uiteraard sa men met het type wo ning en met de waarde van de inboedel. Veel bekende planten in en om het huis zijn giftig voor mens en dier. Een paar voorbeelden van kamerplanten: cyclaam (knollen enigszins giftig), hoya (gehele plant in meer of mindere mate giftig) clivia (wortelstok en bladen giftig), dief fenbachia (gehele plant zeer giftig), anthu- rium (vooral zeer jonge bladen en kolven giftig), philodendron (gehele plant giftig) Ook voor de huiskamer is de klimop een makkelijke plant, die in vele soorten ver krijgbaar is. De verschillen zitten in de bladvorm en in de kleur van het blad; ook hier weer groene zowel als bonte exem plaren. De groene soorten kunnen in een volko- brem en verfbrem (gehele plant giftig), lupine (gehele plant giftig, vooral de za den) blauwe regen (vooral takken, peulen en zaden giftig), sneeuwbes en kamper foelie (van beide de bessen enigszins gif tig), vingerhoedskruid (gehele plant zeer giftig) en oleander (gehele plant, vooral de bladeren, zeer giftig). Een aantal bollen, zoals hyacint, narcis, sneeuwklokje, vogelmelk en herfsttijloos (lijkend op krokus), is ook giftig. Van beukenootjes en eikels werken gro tere hoeveelheden vergiftigend en van ra barber kan men alleen de stelen eten, de bladen zijn giftig. De gegevens zijn ontleend aan „Giftige planten in en om huis”, J. W. de Bruyn en F. Schneider, uitgeverij Balkema, Rotter dam, 24,90, en „In Nederland bij huisdie ren voorkomende vergiftigingen”, F. W. J. Swart, uitgever Stichting C.L.O.-controle, Lelystad, ƒ7,50. Dat een bepaalde plant geen gevaar oplevert voor dieren, zegt niets over de mate van giftigheid voor mensen. In het algemeen kan men stellen dat planten die voor dieren giftig zijn, dit ook zijn voor de mens. Heel zelden komt hét wel voor dat een dier vergiften eet die voor het beest niet schadelijk zijn maar voor de mens wel, als melk of vlees van dat dier gecon sumeerd wordt. en kerstster (melksap giftig). Van de ga- tenplant zijn de bladen en de stengel waarschijnlijk giftig, de sierpepervruch- ten zijn niet giftig, ze smaken alleen zeer scherp. Omgekeerd kan overigens een niet als giftig beschouwd bestanddeel van een plant dat in te grote hoeveelheden gecon sumeerd wordt moeilijkheden veroorza ken. Bekend is ook dat je van bijvoor beeld pruimen echt niet te veel moet eten. Onder de giftige kamerplanten hoort ook de Oleander die tegenwoordig vaak als stek uit zuidelijke vakantielanden wordt meegenomen. men zonloze kamer nog best gedijen, hoe wel ze een beetje licht toch wel op prijs stellen. In een al te donker hoekje zal de plant minder mooi worden. Het is ook heel verstandig een plant die zich eenmaal aan de muur heeft vastgehecht niet meer los te halen. Dit heeft altijd vrij veel bladverlies tot gevolg. De enige soort die geen hechtwortel vormt, is de Hedera helix canariensis „Gloire de Marengo”; deze moeten we een beetje helpen bij het klimmen. De bonte soorten moeten echt op een lichte plaats staan, maar verdragen (evenals de groene soorten) beslist geen direct zonlicht. Houd in de zomer de potgrond vrij voch tig, maar zorg ervoor dat de plant niet in het water blijft staan, ’s Winters wil de klimop het liefst in een vrij koele ruimte staan. Geef dan minder water en geen mest. Stekken gaat heel eenvoudig door toppen of zijscheuten in het water te laten wortelen. Om een boormachine zonder voldoende brede hals in een standaard te zetten, is een speciaal spanraam nodig, Dat is bijvoorbeeld het geval bij Skil en Black and Decker-machines, waarvan er vele honderdduizenden in gebruik zijn. Het werken met een spanraam is altijd wat lastiger dan wanneer je de machine zonder meer op één punt (de hals) kunt inklemmen. Voor boorstandaards neemt de belangstelling van de doe-het-zelver toe, omdat het een uitstekend hulpmid del is om zeer precies te boren, of te frezen enz. Voor de bezitters van de halsloze ma chines is er nu een speciale standaard van Wolfcraft gekomen. Daarin kunnen de bewuste boormachines zonder verde re hulpmiddelen worden ingespannen, door middel van een in verticale richting verstelbare draadspindel met klemdop. De standaard heeft een zware zeskan-lomboormachine, annex freestafel. tige kolom, 24 dik, met een vertanding waarlangs het bewegende deel wordt bewogen. Dat maakt zuiver werken mo gelijk; van „slag” op de machine is vrij wel geen sprake. Verder is de standaard voorzien van een diepte-aanslag en een mm-schaal, die vooral bij frezen de exactheid bevordert. De actie „Goed op slot” is voor iedereen in dividueel en voor de to tale Nederlandse econo mie een zinnig initiatief Het vouwblad geeft praktische voorlichting over sloten en andere be- veiligingsprodukten, over de manier om ze zelf aan te brengen. Het is zeker niet de bedoe- in samenwerking ling geweest om peper dure sloten aan de man te brengen. Ook betrek kelijk goedkope produk- ten (zoals bijv, raamslui- ters) kunnen de kans op inbraak sterk vermin deren. len men voor een „zwaar” produkt moet kiezen, wanneer „stand aard” voldoende is enz. meer groeien wil of in de diepe schaduw onder de bomen en struiken. De bontbladige soorten willen wel graag een plaatsje in de halfschaduw en daar van moet u groen wordende twijgen steeds weghalen om te voorkomen dat deze het bonte blad gaan overwoekeren. Er zijn enkele variëteiten verkrijgbaar met een andere bladvorm zoals de „Hiber- nica” met grote, minder diep ingesneden bladeren, de „Sagittaefolia” met pijlvor mig blad en de „Argenteo Variegata” met wit gevlekt blad. Hedera helix „Arborescens” is een struikvorm die wel bloeit en bessen draagt. Deze soort ontstaat door een stek te nemen van een bloeischeut. Andere struikvormen zijn de laagblijvende Conglomerate en het ca. 50 cm hoog wordende struikje „Erecta” met rechtop gaande scheuten. Minder bekend is de Hedera colchica, afkomstig uit de Kauka- sus. Deze heeft een dik leerachtig blad dat Dieren zijn vaak minder gevoelig voor plantaardig vergif dan mensen. Het is bijvoorbeeld bekend dat sommige vogels de voor de mens zeer giftige bessen van atropa belladonna en andere giftige plan ten zonder merkbaar nadeel eten. Overi gens is de gevoeligheid bij de ene dier- soort groter dan bij de andere. Honden en paarden verdragen per kilo lichaamsge- Planten en plantedelen kunnen als gif tig worden beschouwd als inwendig ge bruik van een relatief kleine hoeveelheid bij mensen of dieren tot vergiftigingsver schijnselen leidt. Ook planten die bij con tact met de huid ontstekingen of andere huidaandoeningen veroorzaken, worden tot de giftige planten gerekend. De „ge vaarlijkheid” van een plant hangt af van de mate waarin hij voorkomt, de mate van giftigheid en de mate waarin hij vanwege zijn uiterlijk uitnodigt tot eten. De meest bekende soort is de Hedera helix of gewone klimop. Deze plant is ideaal als gevelbedekking; ze zet zichzelf met kleine hechtworteltjes stevig vast aan de muur, groeit zelfs in diepe schaduw en blijft ook ’s winters groen. Behalve een fraaie „gevelbedekking” is het ook een ideale plant om een lelijk geworden schut ting te bedekken en als mooie groene achtergrond voor de border en als dichte afscheiding te fungeren. Het is echter wel zaak om tijdig in te grijpen als de klimop een object nadert waar u hem liever niet in wilt hebben. U doet er verstandig aan de klimop niet bij uw dakgoten en regen pijpen te laten komen; die kunnen erdoor vernield worden. Van planten die in de tuin voorkomen, zijn o.a. giftig: taxus (voorkomend als haagplant, gehele plant zeer giftig), thuja (struik- en boomvormige heester, gehele plant zeer giftig), grootbloemige clematis (gehele plant giftig), akelei (gehele plant giftig) mahoniestruik (wortels giftig, bes sen piet), slaapbol (op de zaden na is de gehele plant zeer giftig), goudenregen (ge hele plant zeer giftig, voóral de rijpe za den, die lijken op sperziebonen), bezem- ledereen kent wel de met kunststof of papier omhulde binddraadjes voor de plastic vuilniszakken en de groene draad voor het opbinden van planten en struiken. De eerste hebben het nadeel dat ze een bepaald formaat hebben, laatstgenoemde verweren onder invloed van vocht. Bovendien: hebt u wel eens hard gesjord aan zo’n binddraadje voor een vuilniszak? Mooie kans dat u zich in de vingers snijdt, omdat het omhulsel van papier snel loslaat. Een goede oplossing is „Snip and Tie”, binddraad aan de rol, 25 meter lang, op een kaart met een automatisch knipmesje dat elke gewenst lengte in één beweging voor u afknipt. Verkrijgbaar in wit (voor diepvries- en boterhamzakjes enz.) en groen (voor de tuin, inpakken van boeketten) en voor nog tientallen andere doeleinden geschikt. Wie zo’n rolletje in huis heeft, ontdekt de mogelijkheden daarvan al gauw. Een niet onbelangrijk voordeel: de plastic ommanteling van de stalen draad wordt niet afgestroopt, hoe hard u ook trekt, dus geen gesnij in de vingers, geen roest. Een praktisch produkt dat bijna elke dag weer te pas komt. Verkrijgbaar in veel ijzerwaren- en huishoudelijke zaken. Importeur is G. Vermes BV, de Ruyterkade 127, Amsterdam. Vergiftiging van mensen of dieren door het eten of aanraken van planten in en om het huis komt niet zo erg vaak voor. Het gebeurt echter wel eens. Niet zo lang gele den aten vier gezonde stieren in het Zeeuws-Vlaamse Clinge van taxustakken en gingen dood. Een nietsvermoedende buurtbewoner had gesnoeide takken van de taxus baccata bij de stieren in de wei gegooid. Hoewel een flink aantal huis-, tuin- en keukenplanten in meer of mindere mate giftig is, komen ernstige vergiftigingen door planten niet zo vaak voor. Is men gewapend met een klein beetje kennis omtrent giftigheid, dan is er eigenlijk wei nig reden om „bang” te zijn. Bovendien moet men zich bedenken dat het in huis wemelt van de gevaarlijke stoffen in schoonmaakmiddelen, bestrijdingsmid delen en medicamenten. Eigenlijk moeten alleen kinderen die nog in de box zitten écht beschermd wor den tegen de gevaren van vergif, omdat ze de neiging hebben alles wat nieuw is in hun mond te stoppen, en het is dan ook het beste om voor de zekerheid alle planten buiten hun bereik te houden. Bij ijzerwarenzaken, verzekeringsadviseurs, op politiebureaus enz. is een nieuw vouwblad ver krijgbaar, waarin een zeer direct geformu leerd stuk informatie over inbraakpreventie is verwerkt. Zeker geen overbodige voorlichting, want als u weet dat er in 1978 in ons land niet minder dan 125.000 in braken werden aange meld, dan is wel duide lijk dat iedereen de kans loopt op een zekere dag (het zal meestal wel de nacht zijn) te worden be zocht door lieden die even de meest waarde volle dingen komen weg halen. Het aantal inbraken stijgt voortdurend. Er wordt voor zo’n half mil jard aan goederen gesto len (inclusief de „braak- schade”) en de totale economische strop ligt rond de 1,3 miljard gul den. Het opsporen enz. van de inbrekers kost immers ook nog eens een heleboel (belasting)geld. De gezamenlijke Ne derlandse slotenfabri kanten hebben nu een veiligheidsprogramma ontwikkeld voor het af sluiten van buitendeu ren en ramen. In het kos teloos verkrijgbare vouwblad wordt een groot aantal tips inzake een betere beveiliging aangedragen. Honderd duizenden huizen zijn nog altijd een regelrech te uitnodiging aan lie den met duistere bedoe lingen, omdat het zo on gelooflijk eenvoudig is om even een deur of raam te forceren. ETC ETC ETC. 7 EK 7 ETC ETC, ETC. Akelei en monnikskap, giftige buitenplanten De actie is uitgewerkt met het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS), de Nederlandse Vereniging van Hande laren in Ijzerwaren (NWIJ), de Nederland se Handelaren in bouw- beslag (NHB) en de afde ling Voorkoming Mis indeling gemaakt in drie drijven van het ministe- “L-jj rie van jusntie. Een goed stukje coöperatie, waarvan iedereen pro fijt kan hebben. As* P r. W x. ■W w -;p- '«Fp.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25