RAMP EIST 72 LEVENS Winterweer VS eist tien doden Gevierd met parades Chef van Bruins In W.-Duitsland weet niets van executies Vietnam werkt mee aan hulp voor Cambodja Vragen blijven rond moord op president Park op grote schaal wapendiefstal Suriname beperkt visactiviteiten verhoogt disconto Opnieuw moord in Baskenland Zestig doden bij treinongeluk Westduitse bank CONFLICT OVER INVESTERINGEN Broedermoord As SCHEPEN MET HULP GELOST Familieschuld Lang leve Trotski! 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 NOVEMBER DONDERDAG 1 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) MADRID. Met groots militair machtsvertoon herdenkt Algerije vandaag de revolutie van 25 jaar geleden tegen Frankrijk. Op de herdenking van deze historische dag zijn meer dan twintig staatshoofden uitgenodigd, onder wie de Cubaan Fidel Castro en William Tolbert, president van Liberia en voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Veiligheidsadviseur Sbigniew Brzezinski woont de festiviteiten namens president Carter bij. (Van onze redactie buitenland) MEXICO CITY. Het vlieg tuigongeluk gisteren op het vliegveld van Mexico City is waarschijnlijk veroorzaakt door een fout van de gezag voerder en niet te wijten aan een technisch mankement. Al dus een voorlopige conclusie van deskundigen, belast met het onderzoek. Bij het neer storten van de DC-10 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Western Airlines kwamen 72 mensen om het leven: 71 passagiers en een vrachtwagenchauffeur die werkzaamheden op de lan dingsbaan uitvoerde. Zeven tien passagiers, onder wie de 27-jarige Nederlander Allard Hoogland uit Arnhem, overleefden de ramp. -4 Ongeluk DC-10 mogelijk door fout gezagvoerder Algerije herdenkt vrijheidsoorlog (Van onze redactie buitenland) Nieuw verdrag van Lomé ondertekend Ik schreef gisteren al dat in Tsjechoslo- wakije een grote sprong voorwaarts was geboekt, nu in het proces tegen de zes Charta-leden, die allen toegaven lid te zijn van Vons, een groepje mensen dat zich inzet voor herziening van onrechtvaardi ge processen, de gevangenisstraffen be perkt bleven tot vijf jaar maximaal. In 1952 immers werden Slansky c.s. ter dood veroordeeld en ook opgehangen, om pas in 1963 van alle schuld te worden vrijge sproken. Net iets te laat dus om ze weer tot leven te kunnen wekken. In het boek „De waarheid over mijn man” van Josefa Slansky vertelt ze dat haar in 1963 bericht werd dat de as van haar man indertijd na de voorgeschreven periode was vernietigd. In 1968 beschreef „Reporter” hoe het in werkelijkheid was gegaan: Mexicaanse en Amerikaanse onderzoe kers hebben zich inmiddels ontfermd over de „zwarte doos” waarin alle vluchtgege- vens met een bandrecorder worden opge nomen. De metalen box werd vrijwel on beschadigd aangetroffen. Op 25 mei verongelukte bij Chicago een DC-10 van American Airlines. Alle 273 inzittenden kwamen hierbij om het leven. Tijdens de start was een motor losgeraakt waardoor het toestel onbestuurbaar werd. van dit militaire machtsvertoon is volgens waarnemers te laten zien waartoe Alge rije in geval van een oorlog in staat is. Welingelichte bronnen uit Algiers heb ben bevestigd dat Algerije met dit militai re défilé op een indirecte manier wil laten blijken hoe sterk de achterban is van het Frente Polisario, de bevrijdingsbeweging van de Saharanen, die strijdt tegen Ma rokko voor de vestiging van een onafhan kelijke staat aan de noordwestkust van Afrika. De eerste twee vracht schepen met hulpgoederen die door het Wereldvoed selprogramma, het Inter- Uit de grensstreek met Thailand heeft het Interna- Dit verdrag, Lomé-2, vervangt een eer ste overeenkomst die van kracht is tot februari volgend jaar. De ondertekening gisteren werd negen uur vertraagd door een meningsverschil over een door de EG gewenste bescherming van investeringen. De ACP-landen zagen die bescherming als een bedreiging van hun beslissings recht en als een „neokolonialistische ma noeuvre”. De president van Togo kwam echter met een voor alle partijen aan vaardbaar compromis. Voor investerin gen van EG-landen in de genoemde ont- wikkelingsstaten geldt voortaan een non- discriminatiebepaling, hetgeen inhoudt dat investeringen door EG-landen dezelf de kansen moeten krijgen als investerin gen door staten die geen lid zijn van de gemeenschap. Evenals het eerste verdrag voorziet Lo mé-2 in een vrijstelling van invoerrechten voor de export van de ontwikkelingslan den naar de EG. De ACP landen hebben wat dit betreft geen verplichtingen ten aanzien van de uitvoer door EG-landen. Verder wordt via het Europese Fonds voor Regionale Ontwikkelingsprojekten (EFRO) 15,5 miljard gulden uitgetrokken voor ontwikkelingswerk, het stabiliseren van de exportopbrengsten van de ACP- landen en het beheer en toezicht op de EG- ontwikkelingsprojekten. Deze projekten bestaan voor een groot deel uit leningen voor het opsporen van mineralenreserves, waarbij lage rente geldt. Bordeaux zei wel heel zeker te weten dat noch Bruins, noch Neuhauser hem had gevraagd om de Sleutelbergs te liqui deren. Mogelijkerwijs heeft hij de twee gezegd hen terug te brengen naar de plaats waar zij vandaan kwamen, de ge vangenis Molenberg in Delfzijl, aldus Bor deaux na lange aarzeling. Tijdens de voorbereidingen voor zijn berechting door het bijzonder gerechtshof in Leeuwarden in 1949 had hij voor het eerst van hun dood gehoord, zo zei hij. Het proces tegen de nazi’s Westerheide en zijn secretaresse Johanne Zelle is giste ren in Bielefeld met vrijspraak voor bei den geëindigd. Hun was ten laste gelegd dat zij in de jaren 1942-1943 deelgenomen hebben aan de moord op zeker 9000 joden in de Oekraïne. De rechtbank achtte de schuld niet afdoende bewezen. Er was geen enkel zakelijk bewijs in de vorm van documenten of soortgelijke stukken meer voorhanden, zo werd gesteld. Het proces wordt morgen voortgezet. Vandaag is het Allerheiligen, een erkende feestdag in West-Duitsland. Niet alleen zijn de straffen die Dienst- bier, Uhl, Havel c.s. kregen minder onher roepelijk, ik vind het ook veel beschaaf der dat in dit geval tegenstanders van het regime werden berecht en veroordeeld, in plaats van jarenlange medestanders, ka meraden, hoge partijfunctionarissen. Het voordeel van broedermoord is weliswaar dat het binnen de familie blijft, maar het is toch gênanter dan boze buurman- moord. Ook op dit punt mag dus van vooruitgang gesproken worden, al zou ik toch niet graag Nederlander zijn als de justitie van Van Agt na een razendsnel geheim proces Herman Wigbold, W. L. Brugsma, Emmy van Overeem, Gerrit Komrij en Wouter Gortzak tot gevange nisstraffen veroordeelde omdat zij protest hadden aangetekend tegen het justitiële gescharrel ten voordele van Pieter Men ten, ik noem maar even een voorbeeld. FRANKFURT. De Deutsche Bun desbank heeft vandaag haar rentetarie ven met één percent verhoogd. Het dis conto komt op zes en het tarief voor leningen tegen onderpand op zeven per cent. Reden van deze verhoging is het disconto en het beleningstarief aan te pas sen aan de tarieven op de vrije markt. HAGEN. Tijdens het getuigeverhoor van de vroegere SD-chef van Siert Bruins en de SD-er Neuhauser, Bordeaux, heeft deze gisteren voor de rechtbank in Hagen gezegd zich niets meer te herinneren van de executie van de gebroeders Sleutelberg bij Delfzijl. „In de sfeer van absurditeit was ook de laatste fase van het proces onuitsprekelijk dwaas: toen de elf ter dood veroordeelden waren geëxecuteerd bevond de onderzoe ker „XY” zich juist bij de adviseur Galki na. De chauffeur en de met de liquidatie van de as belaste mannen kwamen rap port uitbrengen. Ze verklaarden dat ze de as in een zak hadden gedaan en deze hadden uitgestrooid op een gladde weg even buiten Praag. De chauffeur zei la chend dat hij nog nooit veertien personen tegelijk had vervoerd in zijn Tatraplan „drie levenden en elf in een zak”. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Hevige sneeuwval en barre koude in het zuiden van de VS heeft gisteren aan tenminste tien mensen het leven ge kost. Twee automobilisten die waren ingesneeuwd vroren dood, zes ande ren kwamen om bij verkeersonge vallen veroorzaakt door sneeuwstor men en gladheid. Twee mensen wer den gedood toen een sneeuwstorm hun caravan trof. Volgens de autoriteiten in Texas zijn meer dan 400 auto’s inge sneeuwd. Op veel plaatsen ligt het verkeer volkomen stil. Bovendien wordt een aantal steden geteisterd door overstromingen. In het Oostafrikaanse Djibouti, een voormalige Franse kolonie, zijn gisteren waarschijn lijk zestig treinreizigers omgekomen bij een ongeluk bij het dorp Holhol, bijna 50 kilometer van de hoofdstad Djibouti. Tachtig mensen zouden gewond zijn ge raakt. De politie vermoedt dat de trein een te hoge snelheid had toen op een helling een bocht werd genaderd. Onder de slachtoffers zouden zich geen buitenlan ders bevinden. Dat soort grappen blijft ons met betrek king tot Havel, Dienstbier c.s. gelukkig bespaard. In 1963 werd alweer gesproken over „het onrecht en de monsterachtig heid van de op niets berustende proces sen”, en van Slansky c.s. werd gezegd dat zij „hun leven hadden geofferd voor het communisme”. Een interessante interpre tatie. Interessant is ook het lijstje waarin aangegeven staat, aan welke vervolging de familieleden van Rudolf Slansky had den blootgestaan, terwijl toch in be schaafde landen iemands schuld niet wordt afgemeten aan zijn mate van ver wantschap met een schuldige (laat staan een onschuldige). Slansky’s echtgenote Josefa was 38 jaar bij haar arrestatie, zat drie en een halve maand gevangen en werd een jaar geïnterneerd. Zijn zoon Rudolf was 16 jaar toen hij anderhalf jaar geïnterneerd werd. Zijn broer Richard was 48 jaar toen hij zeven jaar gevangen werd gezet. Zijn schoonzuster Anna was 50 jaar toen zij een jaar in de gevangenis belandde, gevolgd door een half jaar in ternering. Zijn zwager Bedrich Adler was 40 jaar toen hij een jaar gevangen werd gezet, en zijn schoonzuster Misloslava Ad- lerova was 40 jaar toen zij een jaar geïn terneerd werd. Zijn nichtje Anna was 3 jaar toen zij een jaar geïnterneerd werd, zijn zwager Antonin Hasek was 43 jaar toen hij zes jaar gevangen werd gezet. Zijn schoonzuster Lisa Haskova was 40 jaar toen zij anderhalf jaar geïnterneerd werd. Richard en Antonin waren overi gens tot levenslang veroordeeld, maar kwamen in 1963 vrij, op alle punten gere habiliteerd (behalve dan op het punt dat ze Slansky’s broer en zwager waren ge weest). Een heel groot pluspunt is ook, dat Havel c.s. de beschuldigingen als onge grond van de hand hebben gewezen. Slansky en zijn medebeklaagden hebben indertijd alles bekend, de aanklager had het zo gek niet bedacht of ze gaven het toe! Niet alleen bekende Slansky hoogver raad en contact met buitenlandse geheime diensten, maar ook dat hij in oktober 1927 in het publiek „Lang leve Trotski!” had geroepen. Trotski werd in 1927 in de USSR uit de communistische partij gesto ten, in Stalinistische ogen was het dus heel verdacht om in dat jaar „Lang leve Trots ki!” te roepen. Het kwalijke feit was overi gens opgediept uit de vooroorlogse politie archieven. Ook toen werd het namelijk niet op prijs gesteld als iemand „Lang leve Trotski!” riep, zij het vanuit een geheel ander politiek gezichtspunt. De luchtbrug tussen de Thaise hoofdstad Bangkok en Phnom Penh met Her- cules-transportvliegtuigen wordt voortgezet. Daar mee worden dagelijks me dicamenten, vis, melkpoe der, dekens en ander mate riaal vervoerd. Een deel van de wrakstukken van de verongelukte DC-10. De ravage na het ongeluk was enorm De 27-jarige landbouwkundig ingenieur Allard Hoogland uit Arnhem werd met stoel en al naar buiten geslingerd en overleefde de ramp. tionale Rode Kruis gemeld dat de medische verzor ging van de vluchtelingen uit Cambodja is verbéterd. De komende dagen wordt het aantal artsen en ver pleegsters in het gebied uitgebreid. Drie Amerikaanse sena toren en de zangeres Joan Baez hebben gisteren voor een commissie van de Amerikaanse Senaat ver klaard dat er bewijzen zijn dat de Vietnamezen in Cambodja dodelijke gas sen gebruiken. Zij hebben onlangs een reis naar Thai se vluchtelingenkampen gemaakt. Het is vandaag de eerste keer sinds elf jaar dat er in Algiers een militair défilé wordt gehouden. Aan de parade, waarin de meest moderne wapens worden ge toond waarover Algerije momenteel be schikt, nemen legereenheden deel van de landmacht, marine en luchtmacht. Doel Over de gehele wereld werden DC-10- toestellen voor inspectie aan de grond gehouden omdat aan een ontwerpfout werd gedacht. Een verkeerde onderhoudsprocedure van American Air lines bleek echter de directe oorzaak te zijn. Politieke waarnemers zijn erg be nieuwd of de Algerijnse autoriteiten woord zullen houden tegenover de 63- jarige Achmed Ben Bella, het eerste staatshoofd van de Algerijnse republiek, die op 19 juni 1965 door een staatsgreep van zijn minister en latere opvolger Houa- ri Boumedienne in de gevangenis beland de. Enige tijd geleden lieten de Algerijnse bewindhebbers doorschemeren dat zij Ben Bella, die vanaf 4 juli van dit jaar beperkte bewegingsvrijheid geniet, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de revolutie vrij zouden laten. nationale Comité van het Rode Kruis en UNICEF naar Cambodja zijn ge stuurd, worden op het ogenblik in de Cambod jaanse haven Kompong Som gelost. Aan de vooravond van de herdenking van de revolutie heeft de Algerijnse pre mier Chadly Bendjedid in een rede ter gelegenheid van de opening van het parle ment verklaard dat Algerije het Polisario onvoorwaardelijk steunt in zijn vrijheids strijd. In deze rede, die geen nieuwe elementen bevatte, noemde hij de politiek van Ma rokko een factor, die de spanning in Noordwest-Afrika veroorzaakte. Chadly verweet de Verenigde Staten eveneens tot deze spanning bij te dragen. De Algerijnse premier beschreef de strijd om de weste lijke Sahara als het gevolg van een expan sionistisch (Marokkaans) regime. FRANKFURT. In de Westduitse Bondsrepubliek zijn sinds 1972 19.406 wa pens van allerlei kaliber gestolen. Deze wapens komen niet alleen terecht bij de onderwereld of bij linkse of rechtse terro ristische groeperingen, maar ook menig burger heeft zich op deze illegale wijze bewapend. Dit meldt de jongste uitgave van Deutsche Polizei, het orgaan van de Duitse politiebond. De wapens werden van verschillende instellingen gestolen, zoals het leger, poli tie, de geallieerde strijdkrachten, wapen handelaren, jagers en particulieren die over een wapenvergunning beschikken. De Duitse politiebond neemt de zaak hoogst ernstig en eist van alle bezitters van wapens en beheerders van wapenop slagplaatsen dat zij betere beveiligings maatregelen nemen. De DC-10 kwam uit Los Angeles. Voor zover nu kon worden nagegaarr heeft de gezagvoerder per abuis in dichte mist een verkeerde baan gekozen om te landen. De landingsbaan die hij uitzocht was gesloten in verband met reparatiewerkzaamheden. Ooggetuigen hebben verklaard dat het toestel vlak voor de landing nog vergeefs probeerde uit te wijken naar een andere baan. Het vliegtuig stortte neer op enkele vrachtwagens en vloog in brand nadat het zich in een gebouw van de luchthaven had geboord. De wrakstukken van de DC-10 werden over grote afstand verspreid: een van de motoren kwam op ongeveer driehonderd meter van het ongeluk tegen een hek tot stilstand, dichtbij een drukbevolkte slop penwijk. De Nederlander Allard Hoogland: „Ik voelde een schok toen het toestel aan de grond kwam en dacht dat de rechter ban den klapten. Dan hoorde ik het verschrik kelijke geluid van scheurend metaal en gillen. Dat is alles wat ik mij herinner”. Een andere passagier, de Mexicaan Pe dro José, verklaarde dat de vlucht, totdat het toestel een paar minuten voor de lan ding in dichte mist kwam, normaal was verlopen. „Plotseling leek het alsof het toestel begon te ratelen en te steigeren. Nog geen halve minuut later klapte het op de grond. Het ging direct aan stukken.” (Van onze redactie buitenland) BILBAO. In Spaans Baskenland is een lid van de Guardia Civil bij een moordaanslag om het leven gekomen. Het 29-jarige lid van de burgerwacht werd gedood toen bij in Bilbao in zijn auto door machinegeweervuur werd getroffen. De man was het tweede slachtoffer in Spaans Baskenland sinds op 25 oktober bij een volksstemming zelfbestuur voor dit gebied werd aanvaard. Het lid van de Guardia Civil zou onder vuur zijn genomen vanuit een bestelwa gen. Twee mannen zouden de aanslag hebben gepleegd. De munitie die op de plek van de moord is gevonden, wordt onder andere gebruikt door leden van de radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA-Militar. De Spaanse premier Suarez heeft ver klaard dat de regering niet van plan is amnestie te verlenen aan de ongeveer tweehonderd Baskische gevangenen die lid zijn van ETA-Militar en ETA-politico Militar. Iedereen die na de amnestie voor politieke gevangen van 1977 de wet heeft overtreden, moet daarvoor worden ge straft, aldus Suarez. DJIBOUTI (UPI/AFP/AP). GENÈVE. Viet nam heeft de Verenigde Naties gisteren toestem ming verleend tot het over land bevoorraden van vrachtwagens met dieselolie, zodat deze voor een efficiënte ver spreiding van hulpgoe deren zorg kunnen dra gen, aldus het NV-kin- derfonds UNICEF gis teren. SEOEL (AP). De regering van Zuid- Korea heeft nog geen bevredigend ant woord gegeven op de vraag waarom de chef van de inlichtingendienst (KCIA) Kim Jae-Kyu vrijdagavond president Park heeft doodgeschoten. Dit menen waarnemers in Zuid-Korea. Zij twijfelen aan de uitleg van de regering, volgens welke Kim zijn positie bedreigd zag als gevolg van de aanhoudende onge regeldheden in zijn land. Bovendien plaat sen zij vraagtekens bij de stelling dat Kim zijn aanslag zonder overleg met of zonder hulp van andere heeft gepleegd. Het is daarnaast nog volkomen ondui delijk wie Park moet opvolgen. Aangeno men wordt dat leger en regering een soort bestand zijn aangegaan tot de begrafenis van Park overmorgen. Volgens waarne mers zal na zaterdag een machtsstrijd losbranden. LOMÉ. Vertegenwoordigers van de Europese Gemeenschap en van de 57 ontwikkelingslanden van de ACP-groep (Afrika, Caribisch Ge bied en Stille Oceaan) hebben giste ren in Lomé, hoofdstad van Westafri- kaanse staat Togo, een tweede ak koord voor ontwikkelingssamenwer king getekend. PARAMARIBO (ANP). Vanaf van daag is het voor schepen van landen die geen visserijverdrag met Suriname heb ben afgesloten, verboden visserijactivitei ten in de Surinaamse territoriale wateren uit te voren. Met dit besluit wil Suriname zijn territoriale wateren en de daaraan grenzende economische zone be schermen. trijFcl O

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3