Provincie rekent op milieuvriendelijker technieken Nieuwe elektrocar in Amerika weg en wiel w Déze wasmachine voor déze prijs 1048.- Hoge verwachting van nieuwe Delta Fiat komt met nieuw programma Nieuwe behandeling tegen de roest OBJECTIEVE TEST VAN HET VERBRUIK Nieuws in ’t kort gevorderde leerling-journalist Bouwens Autoverhuur EEN GOLF HUREN? Bij Bouwens sturen! ZANKER Geen kanalen „Niet reëel” 15 VARIA 19 7 9 VRIJDAG 2 NOVEMBER Brieven met spoed aan hoofdre- dactie NNC, postbus 14, Pur- merend. Linker bovenhoek ver melden: leerling-journalist. Standplaats: Haarlem (technisch bedrijf). 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 Bouwjaar 1979 Nubbele^ liaan jenevèr_ De Nieuwe Noordholland- se Courant, dagblad voor Waterland en omstreken, heeft zeer binnenkort een plaats vrij op de eindre dactie voor een (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn in zoverre tegemoetgekomen aan de bezwaren van de milieuvoorvech- ters, dat zij nu een fasering willen inbouwen in de infiltratiewerken in het Zuid-Kennemer duinge bied. De fasering maakt een be perking mogelijk van de open in filtratie (het onder water zetten I van duinpannen) en een invoe ring van de minder schadelijke putinfiltratie, zodra dat technisch uitvoerbaar is. Zoals bekend be staat in kringen van milieuvoor- vechters en natuurliefhebbers grote bezorgdheid over de infil- tratieplannen van het provinciaal bestuur. Men vreest aantasting van de duinen en een verloede ring van de natuurlijke planten groei. De hoofdredactie wil graag in contact komen met een snel reagerende jonge man, die weet hoe hij be richten moet maken en die bovendien belangstelling heeft voor techniek en op maak van de krant. E. des Bouurie ontwierp een kollektie opmerkelijke aanbouu>keukens:'\_x^^ ’American Kublon, een handgemaakte keuken met ongekende mogelijkheden. Infiltratie Rijnwater in duinen minder snel DE WATERLEIDINGDUINEN waterleidingbedrijf GS zien ook de voordelen van put-infil- (ADVERTENTIES) Goed.dat uer of>gen acht hebt... Dagblad »iHir m.ih rl.tnd i n <»m<rvkcn Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) heeft in antwoord op vragen uit de Kamer bekend ge maakt, dat men onderzoekt of het mogelijk is in ons land tests over het brandstofverbruik in te voeren en te publiceren. Voor zo’n test staat een standaard-meetmethode ter beschikking, die het verbruik vastlegt bij stadsverkeer, bij een snelheid van 90 km/uur en bij een snelheid van 120 km/uur. In ver schillende Europese landen, zoals Engeland en Frankrijk, zijn de im porteurs reeds verplicht een exem plaar van elk type auto, dat zij op de markt brengen, zo’n test te la ten ondergaan. Op een objectieve wijze kan door de overheid het verbruik worden vastgesteld. De cijfers van zo’n onderzoek worden dan ook gepubliceerd. Ongetwijfeld komt dit de voorlichting aan de consu ment ten goede. De milieustrijders vergeten bovendien, dat het belangrijk is om over een reserve- voorraad water te beschikken, meent het provinciaal bestuur. Die reserve-voorraad kan worden opgeslagen in de duinen. Een en ander betekent niet, dat GS de bezwaren verbonden aan de infiltratie zaamheden voorkomen. Ook een extra- voorzuivering van het water uit Jutphaas, waarbij bijvoorbeeld de fosfaten zouden worden verwijderd, zou een verbetering zijn. Ongewenste planten zouden dan minder hun kans krijgen. tratie. Bij deze methode spuit men het water direkt in een zeer poreuze laag van de ondergrondse duinbodem. Deze me thode heeft als voordeel, dat een aantas ting aan de oppervlakte van de duinen natuur achterwege blijft, of althans in veel mindere mate plaatsvindt, dan bij open infiltratie Bij putinfiltratie kan men bovendien meer water ineens in de duinen invoeren. Er zijn evenwel nog wat technische pro blemen bij de putinfiltratie niet opgelost. Men speurt naar oplossingen en in dit onderzoek zijn hoopgevende resultaten geboekt. Men is echter nog niet zover dat putinfiltratie al daadwerkelijk kan wor den toegepast. En wachten tot dit wel mogelijk is, wil het provinciaal bestuur niet. Er blijft dus een overcapaciteit beschik baar in de Amsterdamse waterleidingdui nen en Amsterdam zou dus gemakkelijk terug kunnen komen op de beslissing om na 1982 geen water meer te leveren. Wellicht zal tegen het einde van dit jaar al de nieuwe Lancia Delta in ons land leverbaar zijn. Hoewel de prijs nog niet vaststaat, mag men toch wel rekenen op een bedrag van rond de twintig mille. ‘W Xoonlhollandse Courant Hooghoudt JONGE DUBBELE O GRAAN JENEVER die moet u proeven, die ispeweldig De infiltratie moet dus worden doorge zet vinden GS, gefaseerd, in afwachting van het mogelijk worden van diepe putin filtratie. De fasering kan op twee manie ren plaats vinden. Men kan in beide aan gewezen infiltratiegebieden, het Kraans- vlak ten zuiden van de Zeeweg naar Bloe- mendaal aan Zee of de Kennemerduinen ten noorden daarvan, de infiltratiewerken voor de helft aanleggen. Men kan ook de infiltratie in eerste fase alléén in het Kraansvlak of alléén in de Kennemerdui nen doen plaatsvinden. De voorgestelde fasering houdt in, dat GS de open infiltra tiewerken voorlopig willen beperken tot een omvang, die overeenkomt met een produktiecapaciteit van 18 miljoen kubie ke meter per jaar (de behoefte tot 1988). Er was een produktiecapaciteit gepland van 28 miljoen kubieke meter per jaar, op basis van aanvragen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf (PWN) en het ge meentelijk waterleidingbedrijf van Haarlem. Lancia thans behorend tot de Fiat- groep heeft grootse plannen met deze nieuwe middenklassewagen. De Delta zal de produktie van Lancia met zo’n veertig percent omhoog moeten brengen. Om dit te presteren zal de nieuweling moeten concurreren met ongeveer de helft van de Europese automarkt, terwijl in Italië zelf dan nog de Giulietta van Alfa Romeo, die een markt heeft van een half miljoen stuks, voor de Delta een harde noot is om te kraken. De auto komt in drie versies op de markt: met naar keuze een 1,3 liter of een 1,5 liter krachtbron. De laatste motor is afgeleid van de Ritmo-motor. Deze motoren leveren respectievelijk 55kW en 62,6kW. (Globaal kan men zeggen dat het vermogen uitgedrukt in kW, driekwart bedraagt van de oude normaanduiding pk.). In Amerika is onlangs een nieuw ontworpen elektrisch aangedreven au to getoond, die met zeven miljoen dol lar steun van de Amerikaanse overheid tot stand is gekomen. De wa gen is een gezamenlijk project van General Electric, Chrysler en Globe- Union, en moet worden beschouwd als een voortgezette poging de aloude ben zinemotor te vervangen door een alter natieve krachtbron. De topsnelheid van deze experimentele elektrische wagen bedraagt iets meer dan 100 km/ uur, terwijl de actieradius zo’n twee honderd kilometer bedraagt, mits men in doorsnee niet sneller rijdt dan onge veer 50-60 km uur. De set met accu’s kan 's nachts weer worden opgeladen, of op eenvoudige wijze verwisseld voor een nieuwe set. Fiat heeft een vernieuwd model- programma aangekondigd, met als eerste nieuweling de Fiat-Pan- da, die in de loop van 1980 wordt geïntroduceerd. Deze Panda zal het „126” model aflossen, zoals destijds deze 126 de Fiat 500 uit het produktieschema drong. De Pan da wordt een wagen met voorwiel- aandrijving en met naar keuze een 652 cc of een 903 cc motor. De nieuwe Fiat vormt een. onderdeel van een groots opgezet investe ringsprogramma van de Italiaanse fabriek, waarmee meer dan negen miljard gulden is gemoeid. Vooral Spanje werd door Fiat uitverko ren voor deze nieuwe geldinjectie: het is de bedoeling dat de produk tie van de Seat in het komende jaar zal stijgen tot 350.000 eenhe den. (Was 288.000 eenheden). On geveer de helft van deze toegeno men produktie zal buiten Spanje aan de man worden gebracht. Bo vendien zal de verkooporganisatie van Fiat, Lancia en Autobianchi wereldwijd tot een eenheid wor den gesmeed. Fiat zal zich daarbij concentreren op de wagens uit de laagste regionen van de middel klasse, terwijl Lancia de rest van de middenklasse en de hogere klasse voor zijn rekening neemt. Tenslotte heeft Fiat plannen om zich meer en meer op Zuid-Ameri- ka te concentreren. De markt daar wordt als „zwaar, maar veelbelo vend” omschreven. Om aan de bezwaren enigszins tege moet te komen stellen GS een aantal maatregelen voor. In elk geval wil men bij de aanleg van de infiltratiewerken zoveel mogelijk de natuurlijke gesteldheid van het terrein als uitgangspunt nemen. De waterpartijen moeten de vorm van de duindalen volgen. Men wil dus geen stelsel van gegraven kanalen aanleggen zoals in de Amsterdamse waterleidingduinen is gebeurd. Verder zou men leidingen zoveel mogelijk onder toch al bestaande paden kunnen leggen. De verharding van de paden hoeft niet te bestaan uit een aan ééngesloten asfaltlaag. Er is een plaveisel te maken met stenen met gaten, waar doorheen gras kan groeien. Verfijnde bui- niet serieus nemen. Het college erkent dat zensystemen zouden al te erge graafwerk- de infiltratiewerken schade zullen toe brengen aan de duinen. Voor het inbren gen van buizen en dergelijke zal lelijk moeten worden gegraven. En het water uit Jutphaas, opgepompt uit de smerige Rijn en maar een beetje van te voren gezuiverd, bevat voedingsstoffen voor al lerlei planten, die in de fraaie duinen misstaan. Planten, die de zeldzame en kwetsbare vegetatie zullen verdringen. Ook de vogelstand, met name in het Kraansvlak rijk geschakeerd, zal minder gevarieerd worden. Schuwe soorten zul len vluchten voor de infiltratiewerken en de navolgende onderhoudswerkzaamhe den. Met een aantal zeldzame planten, zullen ook verschillende zeldzame vogels, die die planten tot voedsel hebben, ver dwijnen. Daar komen dan wel watervo gels voor in de plaats, aangelokt door de onder water gezette duinpannen. Deze watervogels zijn echter minder zeldzaam. Een Zweeds bedrijf heeft een nieuwe antiroestbehandeling ontworpen, waarop men zelfs op een auto die niet ouder is dan een half jaar, vijf jaar garantie geeft. De behandeling Tuff- Kote bestaat in feite uit twee delen: nadat de wagen grondig is gereinigd onder hoge druk, wordt in alle hoeken en gaten een middel aangebracht, dat zich aan het metaal hecht. De roestvor- ming wordt hierdoor gestopt. Daarna wordt de auto bewerkt met een tweede middel, dat zich op de vorige laag vast zet en volgens de fabriek, maximale roestbescherming garandeert, terwijl dit tweede middel ook slijtvast is. De instrumenten waarmee deze middelen worden aangebracht zijn zodanig ont worpen dat - volgens het Zweedse be drijf honderd percent afdekking van de afgesloten ruimten (zoals ko- kerbalken) wordt verkregen. De Dinol- organisatie die deze antiroestbehande ling toepast, bezit vertegenwoordigin gen in 43 landen. GS wijzen de suggestie van de hand, dat, in afwachting van het mogelijk wor den van putinfiltratie, drinkwater kan worden verkregen uit de Amsterdamse waterleidingduinen. Weliswaar heeft Am sterdam de leverantie van drinkwater aan Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn met ingang van 1982 opgezegd. Maar de noodzaak voor deze uit 1967 daterende beslissing bestaat inmiddels niet meer. In 1967 zag het er naar uit, dat Amsterdam in verband met een verwachte bevolkings toename de capaciteit van de Amsterdam se waterleiding volledig zou moeten be nutten om de eigen behoefte aan water te dekken. Van de bevolkingsprognoses bleek niets te kloppen: de bevolking van Amsterdam groeit niet, maar vermindert (als gevolg van het wegtrekken van gezin nen naar de buitenwijken in de zuidelijke rand van de agglomeratie, naar de Haar lemmermeer, Almere, Lelystad en het of ficiële overloopgebied ten noorden van het Noordzeekanaal. Voorlopig heeft men bij Lancia een produktie gepland van zo’n 200.000 stuks per jaar. De Delta met zijn lengte van bijna vier meter en een gewicht van rond de 950 kg. heeft vier jaar ontwikkeling gekost. Niet alleen Fiat heeft daaraan meegewerkt, maar ook Saab, die onder meer tekent voor een goede anti-roestbehandeling en een uitgekiend verwarmings- en ventilatie systeem. Hoewel de Delta met zijn voorwielaandrijving beslist geen tech nisch schokkende bijzonderheden be zit, is de wagen minutieus afgewerkt en „toont” dan ook bijzonder mooi. Met een pijpleiding wil het provinciaal bestuur water uit de Rijn bij Jutphaas naar de duinen van Zuid-Kennemerland halen. Dat water wordt daar in duinpan nen gepompt, zakt weg in het duinzand, waarbij de viezigheid in de bodem achter blijft. Vervolgens kan men het elders in de duinen als zuiver drinkwater weer op pompen. De werkzaamheden (pijpleiding) zijn voor een deel al uitgevoerd. GS vin den het zonde van het geld dat al is uitgegeven, wanneer geheel van de infil- tratieplannen zou worden afgezien om de duinen te sparen. Een buizen-systeem, waarmee het water voor Zuid-Kennemer land van ver zou worden aangevoerd (bij voorbeeld uit de Bieschbosch) vindt het college te kwetsbaar. Als er wat met een buis gebeurt kan de drinkwatervoorzie ning in gevaar komen, zo vrezen GS. Daarom wijzen zij voorstellen van de mi- lieuaktiegroepen, om het drinkwater van elders te laten komen, van de hand. In de eerste negen maanden van 1979 zijn er volgens de kentekenre gistratie 2,4 percent minder auto’s verkocht, dan in hetzelfde tijdperk van vorig jaar. De daling heeft zich vooral in augustus en septem ber dit jaar voorgedaan. De RAI verwacht, dat bij aanvaarding door het parlement van de voorge stelde verbruiksbelasting op au to’s, een groot aantal aankopen naar de maanden november en december zal verschuiven. Dit geldt dan voornamelijk voor au to’s boven de 22 mille. Een en ander staat in de provinciale „Nota inzake de duininfiltratie in Zuid- Kennemerland”. Deze nota is bedoeld als informatie voor de ministers van CRM en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Deze laatste beslist uiteindelijk over het al of niet doorgaan van de infiltratieplan- nen, na een periode van inspraak en na raadpleging van zijn collega van CRM (het duingebied heeft tenslotte een hoge waarde als natuurgebied met recreatie mogelijkheden). De minister neemt zijn beslissing op advies van de Commissie Grondwaterwet Waterleidingbedrijven, aan welke commissie de nota wordt op gestuurd. Het rapport zal worden bespro ken in de raad van Toezicht op de Provin ciale Bedrijven en de Statencommissies voor de milieuhygiëne en de natuur- en landschapsbescherming en openluchtre creatie. GS willen daar echter niet aan. Het is niet reëel om maar te veronderstellen, dat de gemeente Amsterdam nu opeens, ter wijl de provincie zelf produktiemiddelen ter vervanging in gereedheid aan het brengen is, aanstalten zou maken om het door haar gevoerde produktiebeleid en voorraadbeleid volledig te herzien”, zo menen GS. En bovendien, er zijn inmid dels kosten gemaakt voor he: voorgeno men infiltratieplan en die kosten moeten er ook uit komen, zo meent het college ,.r r Het neusje van de zalm op keukengebied is nu verkrijgbaar en M M bovendien betaalbaar. Handgemaakte keukens volgens -iia ambachtelijkeschrijnwerkersmethoden, eventueel voorzien Gloednieuwe volautomaat met alles erop en eraan voorgoed en zorgvuldig wassen. Uitgebreide programma-keus, trommel èn kuip van roestvrij edelstaal. Zanker is het merk, dat het vaakst opnieuw wordt gekocht: koopt pure degelijkheid voorjarenlang walsen zonderzorgen en problemen. Voor uitgebreide folder: Zanker Nederland B.V., Johan de Wittlaan 11,3445 AG Woerden, tel. 03480 16741. van met het penseel aangebrachte dekoraties. U kunt een heel interieur aanpassen aan deze (fl keukens. Ja, tot en met -MlUintW piafondbalken, deuren, tafels, stoelen, kasten en zelfs v badkamers. Last but not least: American Kublon is nauweli jks duurder dan de gerenom meerde Duitse (fabrieks-) merken. GE^^6S I Heemstede, Industrieterrein Cruquius, k 023-289874 Vrijdag koopavond. 8» ‘4 'ii Barrevoetestraat 13 1 Haarlem tel. 023 - 313277 naast Melgers drankenhandel-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15