Boven algemeen prijsniveau Nog vele maanden werk Hoogste punt URENCO Verdiende lonen Engeland n Europese hof veroordeelt stegen meer dan CAO-lonen Enquête over invloed op regeringsbeleid Nasleep Nederhorst kost 190 miljoen Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs: Gunstige ontwikkeling in metaalindustrie Kamervragen over uitkering aan studenten Het NMB spaarpapier aan toonder. Meer Surinamers naar Nederland Binnenkort herziening I J Goedkope merken leverpastei net zo goed als dure t De NMB denkt met u mee. F V 25 ECONOMIE 19 7 9 NOVEMBER VRIJDAG 2 en wij betalen u terug: L (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De stij ging van de bouwkosten is de laatste dertig jaar, en met na me in de jaren zeventig, veel sterker dan de stijging van het algemeen prijsniveau, en wel 6,9 percent tegen 5,7 percent. Dit staat in het gisteren gepu bliceerde rapport „Ontwikke ling en analyse van de bouw kosten”, dat door het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid (EIB) in Amster dam is samengesteld als on derdeel van het structuuron derzoek bouwnijverheid. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f5 000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f1.325,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. VI Rentetot /0 Premiespaarbiljet met variabele VI looptijd. Rentetot <-x /U Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, Deflexibeletussenvorm.Vindtueenvaste speciaal voor hen die van tevoren weten hoe looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan dan is hetPremiespaarbiljet een winstgevend kort zijn, dat kan lang zijn. alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na- Twee jaar vast met een rente van 73/4°/o of melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald, zes jaar vast met een rente van 9%. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar- Berekend op basis van rente op rente, lijkse basisrente van 5°/o rente op rente een De vier mogelijkheden in de tabel laten u progressief oplopende premie. precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks De tabel geeft de mogelijkheden op een ontvangt. rijtje. U bepaalt uw eigen winst. u stort nü f j 000; PW ,00 ien spaartermijn u ontvangt u stort rente U I II uw ng^ i i i i i Ie I I f 861,32 f4.306,60 f 596,27 f2.981,35 NEDERLANDSCHE MIÜUENSTANDSBANK 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft de betrokken vaste Tweede- Kamercommissie laten weten dat zijn ambtenaren nog maanden nodig zullen hebben om de financiële puzzel te ontrafe len en een definitieve verantwoording op te stellen. Van de kant van de Kamer werd ander maal aangedrongen op het snel instellen van een onafhankelijke commissie voor onderzoek naar de gang van zaken rond Nederhorst en de OGEM. De commissie DEN HAAG (ANP) In de periode van oktober 1978 tot juli zijn volgens de bere keningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de verdiende bruto lonen van volwassen mannelijke werkne mers meer gestegen dan de regelingslo nen (CAO-lonen). De stijging van de verdiende weeklonen bedraagt volgens steekproefenquêtes van het CBS in deze periode 5,5 percent en de stijging van de regelingslonen is volgens de indexcijfers van het CBS 4,31 percent. Voor juli bedraagt het indexcijfer name lijk 191 tegen 183 voor oktober 1978. Tot en met september is het indexcijfer op 191 blijven staan. Rentewijzigingen voorbehouden. spaar termijn 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar hoofdsom basisrente f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 f 60,- f 105,- f 175,- f265,- moet nagaan of de in 1975 genomen beslis sing de OGEM met het beheer over Neder horst te belasten, zorgvuldig genoeg was. Bovendien wil de Kamer precies weten waarom de overneming van Nederhorst door de OGEM op het laatste moment toch is af gesprongen en of het beheer over Nederhorst de toets der kritiek kan door staan. Vooral dat laatste is volgens het Kamerlid Piet van Zeil (CDA) belangrijk. „Op die manier kunnen we nagaan in hoeverre uit deze affaire lering moet wor den betrokken en of wee de fusiecode hetzij de wetgeving ter zake niet moeten aanpassen”, aldus Van Zeil. Naar aanlei ding van het bedrag dat met de afwikke ling van het bouwconcern is gemoeid, merkte hij nog op: „Daaruit is te conclu deren dat de OGEM destijds in ieder geval niet heeft overvraagd, want ook zij kwam op een bedrag van rond ƒ200 miljoen uit voor een eventuele overneming van Ne derhorst”. waardoor u ontvangt f 1.162,50 f 1.262,63 f 1.390,51 f 1.541,28 totale* rente .42 .69 .00 .00 .37 premie f 1.000,- f5.000,- f 1.000,- f5.000,- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Met de volledige afwikkeling van het Nederhorst-concern zal zeker 190 miljoen gulden zijn gemoeid. Dit bedrag is in het verleden al gereserveerd. 10 10 >0 >0 10 10 10 o 10 10 H) H) K) I) O o o o o o o o o o o o o 0e 0 0 0 0 O 0 0 O o o o o o >0 o o o 10 *0 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bekende, dure mer ken leverpastei zijn niets beter dan goedkope merken. Dit schrijft de stich ting Konsumenten Kontakt (KK) in haar orgaan Koopkracht na afsluiting van een onderzoek naar de kwaliteit van leverpastei-in-blik. Volgens het blad zit er gemiddeld zo'n 20 percent lever in leverpastei verwerkt. De rest is spek, zwoerd en water. Het duurste van de leverpastei is het blik waarin het verpakt zit, aldus Koopkracht. Men kan daarom het best een zo groot mo gelijke verpakking kopen. Door de geringe hoeveelheid lever smaken de meeste merken leverpastei onvoldoende naar lever. Naar het oor deel van KK komen de pasteien van Spar en Homburg het beste uit de bus. 71'4% 8 8Vi% 9 UTRECHT (ANP). De afzet en met name de export van de Nederlandse metaalindustrie zijn de afgelopen tijd vrij aanzienlijk gegroeid. Ook de investeringen in kapitaalgoederen zijn gestegen. De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft dit meegedeeld in verband met de vakbeurs „Techni-show ’80” die volgend jaar van 17 tot en met 22 maart in Utrecht wordt gehouden en waarvoor het aantal aanmeldingen van deelnemers de verwachtingen nu al verre overtreft. De steekproefenquêtes hebben volgens de omschrijvingen van het CBS betrek king op de lonen in de nijverheid en het dienstverlenende bedrijf en de indices hebben betrekking op de lonen in het particuliere bedrijf. de Antillen bedroeg in beide perioden ongeveer 3000 personen. Daar staat tegen over dat zowel naar Suriname als naar de Antillen ruim 1500 personen zijn geëmi greerd in de eerste acht maanden van het lopende jaar, ongeveer even veel als verle den jaar. De meeste immigranten in ons land ko men nog steeds uit de landen rond de Middellandse Zee. In de eerste acht maan den van dit jaar waren dat er ruim 15.000 tegen 13.500 in dezelfde periode van het vorige jaar. De emigratie naar de landen rond de Middellandse Zee bedroeg res pectievelijk 6720 en 7348. nam de export met negen percent toe. Volgens de jaarbeurs doet de afzetgroei zich, met uitzondering van de scheeps bouw, voor in alle sectoren van de metaal industrie. De investeringen in kapitaalgoederen geven over de eerste vijf maanden van dit jaar een stijging te zien met 32 percent tot 81 miljoen gulden. Opmerkelijk hierbij noemt de jaarbeurs het, dat de orderont- f xron „urv,nrir.L. kv.ct,,,,r.z4o nes, die van groot belang zijn voor de modernisering van het produktie-appa- raat, in diezelfde periode stegen met onge veer 75 percent tot 18,8 miljoen gulden. De deelnemers aan de Techni-show '80 zullen op de beurs de nieuwste ontwikke lingen laten zien op het gebied van pro- duktiemiddelen (machines, gereedschap pen, werkplaatsinrichtingen e.d.). Het programma van de beurs is toegespitst op de noodzaak tot vernieuwing van het pro- duktie-apparaat. Tegelijk met de Techni-show wordt de Vakbeurs Algemene Toelevering gehou den. De „VAT” is een specifieke beurs voor produkten en diensten ten behoeve van de metaal-, elektrotechnische, kunst stoffen- en houtverwerkende industrieën. ri- De omstreden uitbreiding van het URENCO-complex in Almelo heeft gisteren, precies tien jaar na de start van het ultracentrifuge-project, het hoogste punt bereikt. Directeur Bogaardt (rechts) maakte gisteren met enkele journalisten een wandelingetje over het bouwterrein (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Niet alleen in Gronin gen waar het euvel voor het eerst werd gesignaleerd, maar ook in Leiden blijkt zich „oneigenlijk gebruik” van een uitke ringsregeling voor te doen. In Groningen ging het om studenten die na een tijdje (zes weken) gewerkt hadden, zes maanden lang konden genieten van een uitkering die in totaal 15.000 kon opleveren. Naar aanleiding van Kamervragen door Ruud Nijhof (DS’70) stelde minister Pais (On derwijs en Wetenschappen) dat hij het gebruik maken van die regeling door stu denten oneigenlijk gebruik van de rege ling vond. Hij zou er wat aan doen. In Leiden blijkt nu, aldus Kamerlid Nij hof in nieuwe vragen, al voordat een stu dent een tijdelijk deeltijd-dienstverband aangaat, bericht ontvangen omtrent de toekenning van de uitkeringsregeling. Is dat nu net zulk oneigenlijk gebruik als wat er in Groningen gebeurde?, vraagt Nijhof. Hij wil van de minister horen of er nu nagegaan kan worden bij alle instellingen van wetenschappelijk onderwijs hoe het zit met de procedure van uitkeringen aan student-assistenten. In Leiden moeten de zelfde maatregelen genomen worden als in Groningen, zo betoogt Nijhof. Te weinig aandacht voor wensen en ideeën van vakbonden was er volgens 26 percent van de ondervraagden (voor werkgeversideeën was het percentage 25). Het NIPO concludeert hieruit dat beide partijen volgens ongeveer zes op elke tien Nederlanders voldoende aan hun trekken komen. Met betrekking tot de vakbondsinvloed zien PvdA-s temmers en FNV-leden dat anders, zo bleek verder uit het NIPO- onderzoek. Van de FNV-leden en de PvdA-stemmers vond nog niet de helft (48 percent) dat de vakbondsideeën voldoen de tot uiting kwamen in het regeringsbe leid, terwijl meer dan 60 percent vond dat de opvattingen van de werkgevers wel duidelijk naar voren kwamen. (Van onze redaktie economie) AMSTERDAM. Zesentwintig percent van de Nederlanders vindt dat wensen en ideeën van de vakbonden te veel tot uiting komen in het regeringsbeleid. Van wen sen en ideeën van werkgevers vindt 16 percent van de Nederlanders dat. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO eind september heeft gehouden onder 896 Ne derlanders. 32 percent van de ondervraag den zei wensen en ideeën van de vakbon den voldoende tot uiting te vinden komen in het regeringsbeleid, terwijl 43 percent dat vond van wensen en ideeën van werk gevers. niet al te grote problemen te hebben met de huidige regeling. Een collectieve op vang van risico’s is naar zijn mening geen verkeerde zaak. „Werkgevers die bij vorst willen doorwerken komen in aanmerking voor premies, waarmee zijn hun extra kosten kunnen dekken zoals verwarming en afdekken van bouwmaterialen”, aldus Van Commence. Hij vindt wel, dat deze premieregeling moet worden uitgebreid tot werknemers. Bouwvakkers krijgen in een vorstverlet- premie 110 percent van hun basisloon, dat is volgens Van Commence minder dan het basisloon plus toeslagen, dat werknemers in de bouw ontvangen wanneer zij ge woon kunnen doorwerken. Volgens Van Commenee dienen in de nieuwe regeling ook bij vorst dóórwer kende werknemers een premie te ontvan gen, omdat daarmee dan het doorwerken bij vorst aantrekkelijker wordt gemaakt. De CNV-er meent tenslotte dat de vorst verletregeling ook buiten de echte vorst periode zou moeten gelden. „Er zouden ook premies moeten komen voor werkge vers die hun werknemers bij een schrale en natte oostenwind voorzien van goede kleding en die zorgen voor technische maatregelen tegen dit soort ongezonde weersomstandigheden”, aldus Van Com menee. Als belangrijkste oorzaak van het waar genomen verschil ih prijsontwikkeling kan worden gewezen op de in verhouding minder sterke ontwikkeling van de ar- beidsproduktiviteit, aldus het rapport. Uitgaande van de totale bedrijfstak trad een produktiviteitsverbetering op van 3,9 percent per jaar. De produktiviteitsont- wikkeling van de bruto toegevoegde waarde in het bouwbedrijf bedroeg in de overeenkomstige periode 1,7 percent per jaar. De toename van de produktiviteit heeft een kwaliteitsverbetering in de woning bouw - zonder dat daardoor de uitgaven voor nieuwbouwwoningen een groter be slag op het inkomen heeft gelegd - niet in de weg gestaan. Onder meer als gevolg van de rente-ontwikkeling is gedurende een zekere periode echter wel van een dergelijke groei sprake geweest, aldus het rapport. De stijging van de bouwkosten in ver houding tot de prijsstijging van het natio naal produkt is vrijwel geheel opgetreden in de jaren vijftig en de jaren zeventig, toen de produktiviteitsontwikkeling in de bouw het sterkst achterbleef bij de gemid delde landelijke produktiviteitsontwikke ling. Het grote aandeel van de grond-, water en wegenbouw en van de nieuwbouw in de totale bouwproduktie (en de daarmee samenhangende grootschaligheid van veel projecten) hebben in belangrijke ma te bijgedragen tot de sterke produktivi- teitsstijging in de jaren zestig en het niet stijgen van de relatieve bouwkosten in die tijd, aldus het rapport. De gemiddelde produktiviteitsstijging van 3,9 percent per jaar was in ieder geval voldoende om zoveel kwaliteitsstijging bij de nieuwbouw van woningwetwoningen toe te staan, dat de stijging van de aan- neemsom per bewoner gelijke tred heeft gehouden met die van het besteedbare inkomen. De laatste jaren is de groei van de aanneemsom per bewoner de stijging van het beschikbare inkomen echter te boven gegaan. De oorzaak daarvan is de achter gebleven produktiviteit en de toegenomen kwaliteit, vooral in de vorm van een grote re oppervlakte van de woning. LUXEMBURG (ANP). Het hof van de Europese Gemeenschap in Straatsburg heeft deze week Groot-Brittannië na een klacht van Frankrijk veroordeeld wegens een visserijbeleid dat in strijd was met dat van de EG. De Britse regering had op 9 maart 1977 een verordening uitgevaardigd over de omvang van de netten die in de Atlanti sche Oceaan en de Noordelijke IJszee gebruikt mochten worden. Zij had tevo ren geen overleg met de andere lid-staten van de EG gepleegd en had ook geen toestemming van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, ge vraagd. Het hof zag daarin een schending van art. 5 van het EG-verdrag. De Britse regering voerde aan dat haar verordening geen eenzijdige maatregel geweest was. De maatregel was in overeenstemming met de in 1959 in Lon den ondertekende overeenkomst inzake visserij in het noordoosten van de Atlanti sche Oceaan. Frankrijk en de Europese Commissie brachten daartegen in dat de plichten die Londen bij de toetreding tot de EG op zich genomen had, voorrang genieten boven' oudere overeenkomsten. Het hof sloot zich bij deze argumentatie aan. (ADVERTENTIE) 71'4% 71'4% 9 9 De totale hoeveelheid afgezette goede- 1 ren nam vorig jaar met drie percent toe: de volume-afzet in het binnenland steeg met één percent en die in het buitenland l met 4,5 percent. In de eerste helft van 1979 DEN HAAG (ANP). In de eerste acht vangsten van numeriek bestuurde machi- maanden van dit jaar zijn volgens het J!*----J* CBS 9398 mensen uit Suriname naar ons land geëmigreerd tegen 3899 in de periode januari/augustus 1978. De immigratie uit *De percentages vermeld onder „totale rente” zijn afge rond en berekend op basis van samengestelde interest. Bouw niet gelukkig met regeling vorstverlet houdt, aldus de woordvoerder van het AVOB. Het AVOB gaat het overleg over deze vorstverletregeling in zonder een duide lijk standpunt. „We zijn erg benieuwd met welke voorstellen het ministerie in het overleg op tafel komt”, aldus de woord voerder van het AVOB. Wat het verbond betreft zou er een aangepaste regeling kunnen komen, maar het is evenzeer mo gelijk dat ondernemers in de toekomst hun investeringsrisico’s bij vorst zelf moe ten dragen. Voorzitter L. Brouwer van de Bouw- en Houtbonden FNV meent dat de herzie ning van de vorstverletregeling bij de werknemers niet zo leeft. „Van onze kant is er weinig bezwaar tegen een regeling, waarbij de werkgevers collectief de moge lijke risico’s opvangen”, aldus Brouwer. Hij zei overigens nog onvoldoende op de hoogte te zijn van de plannen die aan het komende gesprek tussen werkgevers en werknemers over de vorstverletregeling ten grondslag liggen. „We weten dat de werkgevers met de huidige regeling niet zo gelukkig zijn. We weten nog niet wat er zal moeten veranderen en hoe”, aldus Brouwer. Voorzitter D. van Commenee van de Hout- en Bouwbond CNV zei eveneens Rapport EIB: forse stijging bouwkosten Tenslotte blijkt uit het rapport, dat ver anderingen in de lonen en materiaalprij- zen de grootste invloed op de stijging van de bouwkosten uitoefenen en dat de stij ging van de lonen voornamelijk wordt bepaald door de algemene inflatie, de veranderingen in de omvang van de bouwproduktie en de recente werkloos heid. De werkloosheid heeft een matigen de invloed op de loonkostenstijging en een positieve invloed op de arbiedsproduktivi- teit, aldus het rapport. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Werkgevers en werknemers in de bouw gaan binnen kort praten over de herziening van de vorstverletregeling, waarbij de on dernemer de risico’s van investerin gen kan afwentelen. Dit meldt een woordvoerder van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordeing. Enkele jaren geleden is afgesproken dat de huidige regeling in de winter van vol gend jaar afloopt. Volgens een woord voerder van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de grootste werkgeversor ganisatie in de bouw, is men in ondeme- merskringen niet zo gelukkig met de hui dige regeling. Alle bouwbedrijven dragen bij in het fonds waaruit uitkeringen worden ge daan, als de ondernemer zijn investerin gen door vorstverlet verloren ziet gaan. Maar slechts bepaalde soorten bouwbe drijven doen vaak een beroep op de rege ling. Een bedrijf dat zich bezighoudt met woningbouw zal veel eerder risico’s lopen bij investeringen, bijvoorbeeld in bouw materialen, dan een bedrijf dat zich uit sluitend met groot onderhoud bezig ang

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25