motjvat ZAMIVAN ;DE LANGE TERMIJN Concreet bezig zijn 1 IV (Door Chriet Titulaer) Over een paar jaar zullen er in erg veel huiskamers computers te vinden zijn. Enerzijds zal de heel kleine computer, de huiscomputer, zijn onverbiddelijke op mars voortzetten, anderzijds zullen we de mogelijk heid krijgen om via gewone telefoonlijnen grote com puters te gaan gebruiken. Waarschijnlijk zal het ook heel snel mogelijk zijn om onze huiscomputer te kop pelen aan een grote computer en op die manier ont staan er unieke mogelijkheden. Er is veel gaande op het gebied van gegevensuitwisseling, gegevensopslag en informatieverstrekking. (door Jan van Lenteren) „Er komt misschien nog eens een generatie die we het niet meer hoeven te zeggen, die uit zichzelf zuinig met energie zal zijn”. Wanneer je SVEN-direc- teur G. M. A. Brummer hoort in zo’n overpeinzing weet je dat dat moment nog erg ver weg is. Er zal nog heel veel (overbodig) aardgas door het fijnmazige buizennet in Nederland stro men voordat de mensheid hier te lande er achter is dat we, ook als het gaat om ons energiever bruik, niet in luilekkerland wo nen. En de SVEN, de Stichting Voorlichting Energiebespar- king Nederland, is ervoor om haar dat aan het verstand te peuteren. I Totale informatie tot in de huiskamer gen via het telefoonnet en omdat er steeds meer behoefte ontstaat aan het koppelen van computers met elkaar. De Nederlandse PTT is be gonnen met het aanleggen van een kabelnet voor de zogenaamde data communicatie, dat naast het be staande telefoonnet gebruikt moet gaan worden. Het datacommunica tienet wordt in het bestaande kabel net geïntegreerd, en in het net wor den delen voor de datacommunica tie gereserveerd. Bij het aan elkaar koppelen van computers kunnen wij ons nog wel voorstellen dat zo’n verbinding tot stand kan worden gebracht. Die verbindingen zullen overigens niet alleen via kabels verlopen. Enge land is van plan om dezelfde satel liet die Nederland gaat gebruiken als televisiesatelliet, L-Sat, te benut ten om via een satelliet computers aan elkaar te koppelen. De bedrij ven die van die satellietverbinding gebruik gaan maken, zullen worden voorzien van schotelvormige anten nes op het dak. Deze plannen kun nen in 1983 gerealiseerd zijn. Het begrip viewdata wordt heel vaak genoemd in verband met tele visiemogelijkheden in de toekomst. In wezen is dat onjuist. Bij viewdata wordt een computer geraadpleegd via een gewone telefoonlijn. Voor het gemak wordt het antwoord zichtbaar gemaakt op een televisie scherm. Op datzelfde scherm kan men de ingetypte vraag zichtbaar maken. Veel bedrijven bezitten zelf zo’n eindstation, als het niet aanwezig is kan men er een huren. De installa- tiekosten bedragen 200, de ge bruikskosten voor The Source zijn ƒ30 per uur plus de kosten van de telefoonverbinding. Van 's avonds zes uur tot ’s morgens zeven uur geldt er een gereduceerd tarief van ƒ5,50 per uur. Voor dat luttele be drag kan men de meest denkbare en ondenkbare gegevens thuis krij gen. The Source kan ook worden gebruikt als een vorm van elektro nische post. De ene gebruiker kan Wat sommige gemeenten er ook van weerhoudt om de gaskraan wat dicht te laten draaien zijn de be paald niet onaanzienlijke winsten die gemeentelijke of intercommu nale gasbedrijven jaarlijks plegen op te leveren. „Ik kan me best voor stellen dat financieel zwak staande gemeenten daar wat moeilijk af stand van kunnen doen. Toch was het in Enschede het gemeentelijk energiebedrijf dat als grote voort rekker heeft gefungeerd in een am bitieus besparingsplan. Bovendien kunnen de gemeenten het wegval len van hun winsten grotendeels compenseren met het voordeel dat ze halen uit een beter energiege bruik in hun gemeentelijke gebou wen", verzekert Brummer. Overigens wordt op allerlei gebie- „Bekijk je de aardgasverbruiks- curve van de afgelopen tien jaar dan zie je ook dat-ie tussen 1972 en 1975 een flinke deuk te zien geeft. Dat kwam van de energiecrisis, daar kregen de mensen het eventjes benauwd van. Maar het energiever- Sinds september 1976 zetelt in Apeldoorn SVEN, de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland. Geïnstalleerd door de toenmalige minister van Eco nomische Zaken, Ruud Lubbers, functioneert SVEN als een soort onafhankelijke dochteronderne ming van de Staat der Nederlan den, licht voor, maakt plannen en coördineert alles wat in ons land te maken heeft met energie besparing. De NOS experimenteert al driftig met teletekst. Men hoopt deze tele- visiekrant in 1981 definitief in te kunnen voeren. Duitsland wil al in 1980 starten en Engeland, dat de primeur op dit gebied had, heeft op de drie zenders al drie verschillende televisiekranten. Teletekst is in En- bruik is sindsdien niet bewaakt. De curve is weer opgelopen, het ver bruik is niet geregistreerd en de mensen zijn hun gang weer gegaan. Dat moeten we nu weer terug zien te draaien”. SVEN probeert nu met gerichte voorlichting de kar weer in het juis te spoor te krijgen. Geen overvloe dige stroom folders, maar exacte, betrouwbare en doordachte voor lichting. En niet van alle kanten tegelijk, maar wat gecoördineerd. „Dat begint er nu een beetje op te lijken”, meent Brummer, „en dat is nodig ook. We moeten er daarbij op letten dat die informatie gemakke lijk te vatten is. Geen futuristische verhalen alsjeblieft”. Als er werkelijk een energiepro bleem komt zullen wij vanuit de huiskamer met video in een winkel van onze keuze kunnen rondkijken en vervolgens elektronisch onze be stelling plaatsen. Een auto is dan niet meer nodig om naar de stad te gaan. Ik weet niet of dit een plezie rig toekomstbeeld is, maar wat de technische mogelijkheden betreft is het wel reëel. Als wij eraan denken wat er kan gebeuren als wij de huiscomputer gaan koppelen aan de centrale computer, wordt het griezelig. En dat weerhoudt de meerder heid van alle betrokkenen ervan om af te wachten. Zouden er daar om pressiemiddelen moeten wor den aangewend om ze een duwtje te geven? Mag je met belastingdwang mensen tot een energiezuiniger be leid dwingen? Mag kernenergie een stok achter de deur zijn om de mensen de thermostaat nu eens ie dere avond een uurtje eerder lager te laten zetten, de trein in plaats van de auto te laten nemen? Trouwens, anders wordt het toch. De energievoorziening zal zich wij zigen en we zullen het zeker mer ken. Op naar een andere maat schappij dus? „Zakelijk gezien kan ik daar niet op antwoorden. SVEN heeft niet de taak om dat uit te zoeken. Wij hebben enkel in te gaan op de actuele situatie. Als u het mij persoonlijk vraagt dan denk ik dat het allemaal wel mee zal vallen. We houden met z’n allen die behoefte aan energie en er zullen ook nieuwe bronnen worden aangeboord”. Wat SVEN en al die instituten die de mensheid ervan proberen te doordringen dat we zuiniger aan moeten doen, flink tegenwerkt zijn die verhalen die van tijd tot tijd de kop opsteken en die ons doen gelo ven dat er weer een enorme gasbel is gevonden. „Dat speelt ons danig parten. Immers, je kunt de mensen veel gemakkelijker laten wennen aan dat soort nieuws dan aan dat besparingsverhaal. Goede berich ten worden zoveel gemakkelijker geloofd”, weet Brummer uit erva ring. Ondanks alles wint de gedachte veld dat we met z’n allen wat zuini ger moeten doen. Gedeeltelijk vol gens een ijzeren wetmatigheid, die van de portemonnee. Nog steeds zijn er tal van voorzieningen denk baar die zeer goede resultaten kun nen opleveren in het kader van de energiebesparing, maar die niet worden getroffen omdat ze econo misch niet haalbaar zijn. Dat wil niet zeggen dat ze bij SVEN niet enthousiast zijn: „We vertalen dat echter in realiteit, zoe ken de kapstokken die er zijn om onze boodschap aan op te hangen”, zo legt Brummer de beleidsfilosofie van SVEN uit. „We proberen een bepaald beeld tot stand te brengen, maar spelen bovenal in op de actue le markt, helpen in noodsituaties”. Brummer gaat graag mee met de volgende beeldspraak: SVEN ïs een modern soort manufacturier die mensen die tot nu toe in sleetse werkpakken liepen in een vlotte combinatie helpt en ze er ondertus sen aan laat wennen dat een driede lig kostuum wel je-van-het is. Ver koper van daagse dingen, maar ook trendsetter dus. Dat geldt niet alleen voor het huishoudelijk energiegebruik maar ook voor dat in bedrijven en bij gemeenten. „Zeker bij de gemeen ten neemt de belangstelling voor een zuiniger gebruik van gas en elektriciteit toe. Meer dan honderd hebben ons gevraagd hoe ze dat moeten doen. Een nog grotere groep wil wel aan ’t werk, maar weet nog niet precies hoe. Er zijn In Spanje wordt er een 'proef uit gevoerd met educatieve televisie en viewdata. De studenten kunnen via viewdata leraren raadplegen en zelfs direct converseren met hun docenten. In Japan vindt er onder de naam Captains een normaal viewdata-ex periment in 1000 gezinnen plaats. Bij dit experiment zijn 100.000 pagi na's informatie beschikbaar. In een tweede experiment kunnen geen stilstaande beelden, zoals pagina’s zijn, worden geraadpleegd, maar bewegende beelden. In dit experi ment, VRS, kan de gebruiker dus op elk moment een grote verzame ling videobandjes raadplegen. Voor het doorgeven van de videobeelden zijn de telefoonlijnen overigens ont oereikend: er wordt nu gebruik ge maakt van een kabel tv-net. Het tweerichtingsverkeer, dat bij viewdata mogelijk is, zal in de toe komst eerst de telex en later zelfs de gewone brief gaan verdringen. Via de Europese satelliet OTS werd een Engelse teletekst-uitzending al naar Italië gebracht. Op een tentoonstel ling in Genève voerde ik in enkele minuten tijd de gegevens over Tele- ac-cursussen in, in viewdatacompu ters, die Philips had opgesteld. Deze gegevens mocht iedereen raadple gen, maar wat moet je doen als gegevens vertrouwelijk zijn? Het wachtwoord dat een computer vraagt, zou uit kunnen lekken en dan kunnen uw buren op uw kosten computers uithoren. De nieuwe mogelijkheden roepen ook veel problemen op. Het is daar om noodzakelijk dat wij ons nu bezinnen op de mogelijkheden en op de richting waarin wij willen gaan. Het is gewenst dat de Neder landse overheid voor onze eigen si tuatie bekijkt hoe wij kunnen inspe len op de nieuwe mogelijkheden. Een eerste stap zou kunnen zijn om een apart ministerie voor communi catie in het leven te roepen. Andere landen, zoals Japan en Canada, gin gen ons in dat opzicht al voor. „Er zijn wat pioniers geweest Gasselte bijvoorbeeld en die heb ben nogal wat tamtam gemaakt, dat gaat nu doorklinken, dat merk je duidelijk”, aldus Brummer. „Er zijn overigens nog heel wat ge meentebesturen die zelf niet zo no dig hoeven. De burgerij of de oppo sitie gaat dan meestal wel duwen. Zo gaan ze dan de drempel over. Van de ene kant drukt het ministe rie van Economische Zaken ze wel met de neus op de feiten. Al in april beval de minister de gemeenten een soort energiebesparende ambte naar aan, al vergat-ie er wel bij te zeggen hoe ze dat dan moesten doen of wat dat was". In Nederland gaat er in augustus 1980 een openbare viewdata-proef van start. Thans zijn er al twee besloten proeven in uitvoering. Hiervan is één proef opgezet door de PTT. de andere door het uitge versconcern VNU. De PTT heeft al een groot aantal klanten, waaron der de uitgever van de Gouden Gids en de Nederlandse Bond van Make laars. Deze klanten gebruiken de PTT-computers om informatie op te slaan en te raadplegen. Die infor matie kan desgewenst toegankelijk worden gemaakt voor andere ge bruikers. De capaciteit van de PTT- computer is 120.000 pagina’s (één pagina is één televisiebeeld met 24 regels tekst). via de grote computers een bood schap doorgeven aan een andere gebruiker. In Engeland stopte de Britse PTT 100 miljoen gulden in een viewdata experiment dat op 27 maart 1979 van start ging onder de codenaam Prestel. Bij deze Brise viewdata zijn op het ogenblik 122.000 pagina's in formatie beschikbaar voor de bezit ters van een Prestel-eindstation. Deze bezitters kunnen nu al via Prestel-tijdschriften lezen en wijn kopen. In de nabije toekomst zal het aantal pagina’s worden uitgebreid tot 250.000. campagnes. Grote voorlichtings- acties worden rechtstreeks van uit Den Haag aangeslingerd. Daarvoor heeft de overheid dan nog eens 4,2 miljoen per jaar over. SVEN houdt zich met heel con crete dingen bezig. Onlangs is een motiveringsactie voor perso neelsleden in bedrijven en instel lingen begonnen. Ongeveer hon derd aanmeldingen zijn al bin nen en dat betekent dat er 700.000 personeelsleden te ma- viewdata gaande. Een paar van de viewdata-experimenten zullen wij kort noemen. In de Verenigde Staten werkt een systeem, The Source, dat maar liefst 2000 informatiebronnen be vat. Deze 2000 informatiebronnen zijn opgeslagen in de gigantische computers van ICA (Telecompu ting Corporation of America). Eén van de informatiebronnen is bij voorbeeld de persdienst UPI, die alle nieuwsberichten uit de afgelo pen zeven jaar aan het geheugen van de computer toevertrouwde. The Source maakt geen gebruik van het gewone televisietoestel, doch van een apart eindstation met beeldscherm. Er worden wel nor male telefoonlijnen gebruikt. de energie die we hebben. Zo wer ken wij. We hebben zojuist weer sollicitatiegesprekken gehad met nieuwe medewerkers. Zijn dat mensen die hier komen met een heel idealistische instelling, mensen die emotioneel betrokken zijn bij dat energieprobleem dan maken ze weinig kans op een baan bij SVEN. Niet omdat ik niet van idealisten houd, maar om hen tegen zichzelf te beschermen. Je loopt in dit vak toch nogal eens tegen muren op en daar moet je tegen kunnen. Ik lig er ook niet wakker van of onze cam pagnes lukken. Da's ongezond!”. zelfs al van die energiecoördinato- ren, zoals in het rapport van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten worden aanbevolen. Veel zijn het er echter nog niet. Het is een maatschappelijke ontwikke ling". Canada introduceerde een view data-experiment onder de naam Te- lidon. Dit experiment onderscheidt zich van de andere proeven omdat het grotere kwaliteit bij de grafi sche weergave biedt en omdat con tacten tussen gebruikers onderling (elektronische post) erg eenvoudig is. In de komende twee jaar worden er vier soorten proeven met Telidon gedaan. Eén van die proeven heeft betrekking op 150 gezinnen in Elie, Manitoba. Deze gebruikersgroep zal Telidon via glasvezelverbindin- gen gebruiken: twee experimenten in één. Bij Telidon kost het kastje dat nodig is om het gewone televi sietoestel te kunnen gebruiken ƒ500. Over dat alles heen geeft SVEN een hele serie brochures uit die sterk gericht zijn op de ontvanger. Zo zijn er folders voor bewoners van particuliere huizen isolatie, dubbel glas e.d. voor de beheerders van zwembaden, voor fabrieksdirec teuren, voor autorijders, voor tuinders en veehouders, kortom voor elk wat wils. Nadat de particulier, gemeente of bedrijf de principiële beslissing heeft genomen dreigt dikwijls on middellijk de teleurstelling. De er varing heeft SVEN geleerd dat energiebesparende maatregelen van vandaag al morgen tastbaar resultaat moet hebben opgeleverd: „Dat zit er nou net niet in. In bijna alle gevallen weet men amper wat er in de afgelopen jaren verbruikt is. Daar is dan wel achter te komen, maar dat vergt langdurig zoeken en rekenen”, is Brummers ervaring. „Maar we willen die cijfers wel bo ven water zien te krijgen. Het gaat ons er niet om een piekeffect te bereiken, maar juist om continu ïteit in de energiebesparing". Waar blijf je dan met idealen. Er wordt in Nederland door de individuele burger heus wel iets ge daan aan energiebesparing. Uit een door SVEN gehouden steekproef onder 200 mensen blijkt dat 43 pro cent er echt wel op let dat er niet verspild wordt: 46 procent let er een beetje op en maar 11 procent van de ondervraagden geeft volmondig toe alle energiebesparende boodschap pen aan z’n laars te lappen. Let wel, deze percentages gelden voor thuis. Gevraagd naar de instel ling op het werk blijkt nog maar veertien procent er „bij de baas” op te letten dat de energie-eenheden niet over de balk worden gesmeten. Zeventig procent van de onder vraagden doet op het werk vrijwel niets aan energiebesparing. Uit de steekproef blijkt heel duidelijk dat energiebesparen een kwestie van geld is. Meer dan de helft van de ondervraagden stookt wat minder omdat het geldelijk voordeel ople vert en even zovelen verklaren hun nonchalante houding op het werk „omdat ik het toch niet zelf hoef te betalen”. Dat verklaart dan ook de prakti sche instelling van SVEN: „We zijn realisten, geen moralisten. Van die laatste „soort” zijn er trouwens al veel te veel”, aldus Brummer. „Ik voel er erg weinig voor om bepaal de patronen op anderen over te drukken. Als mensen ons advies vragen voor energiebesparende maatregelen „omdat dat beter in hun boekhouding past", dan zeg ik „prachtig”. „Willen ze advies „vanwege de Derde Wereld" dan roem ik ze. En komt het verzoek „omdat het ’t zo goed doet bij de buren” dan help ik ze ook. Als het maar tot gevolg heeft dat we zuinig omspringen met ken krijgen met dit SVEN-initia- tief. Voor de Nederlandse ge meenten stelde SVEN een ener- giebesparingshandleiding op. En voor de vorming van huis vrouwen wordt er een reeks cur sussen uitgewerkt, nadat vorig jaar met ongeveer 200 geïnteres seerden zeer positieve ervarin gen zijn opgedaan. Jaarlijks gireert het ministerie van Economische Zaken 3.6 mil joen gulden naar Apeldoorn. Be halve voor de vaste kosten onder meer voor de veertien SVEN-medewerkers houdt de stichting daar een dikke mil joen van over voor concrete Het gewone televisietoestel is hier niet voor te gebruiken, er is een kastje nodig dat zorgt voor de om vorming van het signaal. In feite is een televisietoestel bij viewdata overbodig: men kan ook een soort typemachine gebruiken, waarbij de vraag en het antwoord uitgetypt op papier beschikbaar zijn. Het is ui teraard ook mogelijk om de twee apparaten samen te gebruiken, dus om bepaalde zaken die op het scherm zichtbaar worden, op pa pier te laten afdrukken. Als beeld scherm voor viewdata kan ook een buis worden gebruikt die niet ge schikt is voor de ontvangst van nor male televisieprogramma’s. Wij noemen dat een monitor. den gewerkt aan die wat kortzichti ge beeldvorming bij wat behouden de instituten. Gasunie, het VEG- Gasinstituut. overheid en natuur lijk SVEN doen daar van alles aan. Ook bij de bedrijven. „Daar is men zich de laatste jaren steeds meer bewust geworden van hun maat schappelijke verantwoordelijk heid”, is de ervaring van directeur Brummer. Hij geeft toe dat het een beetje mode wordt dat bedrijven uit overwegingen van public relati ons energievriendelijke daden gaan verrichten. In de kapstokkenfiloso fie van SVEN past dat echter net zo goed als de politieke gedrevenheid van wethouder X te Y: het gaat immers om de knikkers, niet om ’t spel. Op dit ogenblik heeft de NOS een teletekstsysteem in onderzoek, waarbij 100 pagina's gebruikt zou den kunnen worden. In andere lan den is die teletekstcapaciteit veel groter. Bij het Nederlandse systeem worden de 100 pagina’s elk één keer in de 25 seconden uitgezonden. Bij een Frans systeem worden er per seconde 700 pagina’s uitgezonden, dus zo beperkt is teletekst ook weer niet. In veel landen zijn er momenteel experimenten met teletekst en „Ik geloof dat niet”, zegt SVEN- directeur Brummer met grote stel ligheid. „Het mag niet en we zijn er met z’n allen ook veel te intelligent voor”. geland al gebruikt om een onderti teling bij een programma aan te brengen. Gehoorgestoorden kon den zelf beslissen of ze de ondertite ling wilden zien of niet. Het is waarschijnlijk dat in de toekomst ieder televisietoestel ge schikt zal zijn voor de ontvangst van teletekst, omdat de noodzakelij ke signaalomvormer zit ingebouwd in het toestel. De informatiehonger zal met tele tekst en viewdata voor het grootste deel worden bevredigd. Wij zullen op elk moment van de dag een bij- - gewerkt weerbericht en de beursbe richten, het aantal plaatsen dat nog niet is verkocht in de bioscoop en de voordeelaanbiedingen van de su permarkt, de uitgaansmogelijkhe den in Amsterdam en de deelne mers aan het congres in de RAI, de opstoppingen op de Nederlandse wegen en de politieke situatie in Latijns-Amerika, de prijzen van huisbrandolie en het telefoonnum mer van iemand in Rio de Janeiro, via ons televisiescherm zichtbaar kunnen maken. „En toch is het niet moeilijk om energie te besparen. Zeker de eer ste aanzet is heel eenvoudig. Je moet alleen wat aan de instelling veranderen. De mensen motivatie bijbrengen. Maar dat blijkt een lan- ge-termijnzaak te zijn. Bovendien is het niet zo moeilijk de mensen te demotiveren". „Als je in een bedrijf een campag ne op poten zet om energie te bespa ren en je plakt grote stickers bij elke lichtschakelaar, dan moet de leiding van zo’n bedrijf er natuur lijk wel voor zorgen dat het bijvoor beeld in de toiletruimten niet om te stikken is. Dat komt nogal eens voor, je komt er om van de hitte, maar de verwarming kan er niet uit: er zit geen knop aan! Verder moet je de mensen technisch in staat stellen er iets aan te doen. Ik denk dan bijvoorbeeld aan één lichtschakelaar voor een hele etage. „De gebouwen zullen misschien een wat ander aanzien krijgen doordat ze minder energieverspil- lend zijn. Misschien omdat er meer en meer zonne-energie gebruikt gaat worden. En metz'n allen zullen we zuiniger worden met energie. Want de voorraden krimpen onte- genzeggelijk en ’t milieu zal ons dwingen over het verantwoord energiegebruik na te denken”, voorspelt de SVEN-directeur. Pres siemiddelen. .dus toch. Energiebewustmaker: „Wij zijn Bij de PTT-proef kunnen 40 ge bruikers gelijktijdig toegang heb ben tot de computer. Dat aantal poorten zal worden uitgebreid tot 200 in de openbare proef. Bij die proef zal ook het aantal informatie leveranciers worden uitgebreid tot 200. De VNU (dochteronderneming Intermediair) en de PTT gaan op het ogenblik na of ze hun compu ters kunnen koppelen. Dit zou bete kenen dat de toekomstige viewdata- gebruikers alle gegevens uit beide computers kunnen raadplegen. Dit wijst meteen op één van de grote ontwikkelingen in de toekomst: via satellietverbindingen kunnen de computers van The Source, Prestel, Telidon en andere worden gekop peld, waardoor letterlijk een onbe perkte hoeveelheid informatie be schikbaar komt. In Nederland zijn nu al televisietoestellen te koop die voor viewdata gebruikt kunnen worden. Ze kosten ongeveer 5000. Gekoppeld aan viewdata wordt er vaak gesproken over teletekst. In feite is teletekst gebaseerd op een heel ander principe. Teletekst maakt gebruik van de televisiezen ders. Een televisiebeeld bestaat uit 625 lijnen, waarvan er 25 niet echt worden gebruikt. Bij teletekst wor den deze 25 lijnen gebruikt om één pagina met informatie mee te zen den. Die pagina kan op het televisie toestel zichtbaar worden gemaakt. Het verschil tussen viewdata en te letekst is ten eerste dat viewdata gebruik maakt van telefoonlijnen en teletekst van televisiezenders, en dat in de tweede plaats bij viewdata een bijna onbeperkt groot compu tergeheugen kan worden geraad pleegd, terwijl het aantal pagina’s bij teletekst beperkt is. Kreten zoals teletekst en viewda ta, satelliettelevisie en huiscompu ter worden veel gebruikt. De be hoefte aan informatie begint zo groot te worden dat wij niet meer genoeg middelen hebben om de in formatie van het ene punt naar het andere te brengen. Het aantal tele foonlijnen neemt zo snel toe, dat er binnenkort niet meer genoeg koper zal zijn om alle benodigde leidingen aan te leggen. De techniek heeft intussen een alternatief ontwik keld: de glasvezel. Proeven hebben uitgewezen dat heel fijne glasvezeltjes gebruikt kunnen worden om een boodschap over te brengen. In zo’n glasvezeltje gaat een lichtsignaaltje van het ene uiteinde naar het andere. Bij het begin van het vezeltje wordt het lichtsignaal opgewekt door een elektrisch stroompje. Op het einde van de glasvezel wordt het licht weer omgezet in elektriciteit. Op die manier is het mogelijk om telefoon gesprekken via die heel dunne glas vezeltjes te gaan voeren. De capaci teit van de glasvezel is geweldig groot. In een glasvezelkabel ter dik te van een vinger kunnen 100.000 gesprekken gelijktijdig plaats vinden. De glasvezel is niet langer een beeld uit de toekomst, in een aantal landen zijn al enkele glasvezellei- dingen geïnstalleerd, onder andere in Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland. Ook in Ne derland bestaat er al een stukje glasvezelleiding in het gewone tele foonnet tussen Eindhoven en Hel mond, dat in 1980 op proef in ge bruik wordt genomen. Glasvezels zijn niet alleen aan trekkelijk omdat ze een grote capa citeit hebben, maar ook omdat ze relatief goedkoop zijn. Bij de telefo nie is het nog altijd zo dat de kabels de grootste bijdrage leveren aan de gesprekskosten. De opkomst van de glasvezel blijkt wel uit het feit dat er in 1978 voor 80 miljoen gulden glas vezelkabels werd gebruikt, terwijl er in 1990 naar schatting voor 3,4 miljard gulden besteld zal worden. De behoefte aan kabels wordt vooral groot omdat steeds meer mensen computers willen raadple- realisten en geen moralisten”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27