NAUWE SAMENWERKING TUSSEN KNVB EN LANDMACHT amateurvoetbal OBIS wint van Hof van Holland I ODIN in slecht duel langs Armixtos Sportraad erg teleurgesteld „CONCENTRATIE ERG BELANGRIJK” ctnMiHN I 30 a d lan Hoe kies je uit r »n Veel supporters Rijnsburgse Boys naar IJmuiden yiSRKE want een goed advies isde halve reis I Bontmutsen Herenhoeden Petten EDO-AALSMEER Wim Schellevis: twaalf goals in acht wedstrijden i Voorbeelden Klaar - •X' IS us-1 gsgw SPORT VRIJDAG 2 NOVEMBER 19 7 9 32 t I I 9 I d en voor straks... Noordersportpark (Van onze sportredactie) ’t HARDE. Het zaalvoetbal maakt (nog steeds) een indrukwek kende groei door. Er is zo langzamerhand, lijkt het, geen plek in Nederland meer te vinden of er wordt in de dichtstbijzijnde sporthal met deze tak van sport aan vrije-tijdsbesteding gedaan. De KNVB heeft de stormachtige ontwikkeling nauwelijks kunnen bijhouden waardoor de onbevredigende situatie is ontstaan dat er volslagen gebrek is aan officieel opgeleid kader. Maar dank zij de Koninklijke Landmacht zal daar volgend jaar verandering in komen. (Van onze sportredactie) Volgend jaar in afdelingen cursussen zaalvoetballeider 150 JAN BLIJBOOM (Van onze biljartmedewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) - hatters since 1896 4? Op die slotbijeenkomst in Zeist werd aan de cursisten - allen slaagden - een getuigschrift uitgereikt. Maar daarmee was de eerste aanzet niet voltooid. Want behalve het geven van de lessen hielden Overste Luc van der Wee: „Wij hebben destijds de KNVB uitgenodigd eens te komen kijken wat voor mogelijkheden er voor de bond liggen nu het zaalvoetbal niet langer meer als een stiefkind wordt gezien. Er bestaat al lang een nauwe samenwerking tussen de militaire en de civiele sportsector. Leen Pfrommer en Jan Zwartkruis zijn daar sprekende voorbeelden van. En met name in het amateurvoetbal lopen veel trainers rond die bij ons beroeps zijn”. Nobels scoorde in de eerste beurt acht caramboles, wat tevens zijn laatste optre den was in deze partij. Na enkele plaat- singsstoten kreeg Adrichem de ballen in een superpositie op de lijn en zeer be heerst en goed rappelerend dreef hij zijn serie op naar de 260 caramboles. Ruud Venema ging in 24 beurten ten onder tegen Gé Noteboom. Piet Verpaalen ver loor van een bijzonder sterke Joop de Wildt, die in 10 beurten met een moyenne van niet minder dan 22.00 rond eindigde. HA ARLEM/IJMOND. In de nationa le kadercompetitie 57/2 - 38/2 heeft het biljartteam van Hof van Holland deze week zijn tweede achtereenvolgende ne derlaag geleden. Het verloor met 6-0 van OBIS uit Heemskerk. Ed Nobels ging in het gemengd 38/2 - 57/ 2 in één beurt kansloos ten onder tegen een goed spelende Piet van Adrichem. te Heemskerk met betrekking tot sportza ken is dat de sportraad gehoord zal wor den over alle voorstellen aan de gemeente raad die betrekking hebben op sport. In een brief aan het college van burge meester en wethouders, de raad en de raadsfracties uit het dagelijks bestuur van de sportraad zijn ongenoegen en spreekt het zijn bevreemding uit over de gang van zaken, die naar de mening van de sportraad moeilijk te rijmen valt met de op handen zijnde overdracht van be voegdheden. Het geheel wekt volgens de sportraad de indruk dat het college, nog voor de overdracht een feit is, snel het een en ander wil regelen. Dramatisch verliep de partij voor Don- no Gmelig Meyling. Deze zeer succesvolle driebander trad aan tegen Steef Douw, wiens naam in Nederland reeds enige jaren gevestigd is. Douw had tegen Mey ling een verschil van 10 caramboles te overbruggen. Meyling startte redelijk en wist in 18 beurten een voorsprong van 14 caramboles op te bouwen. Toch bleek dit Douw niet van zijn stuk te brengen. Rustig en zelfverzekerd kwam deze in de 31e beurt langszij. Maar voor Meyling hoefde dat niet tot paniek te lijden. Mocht hij naast Douwe blijven dan was de winst zeker. Afgelopen maand september is het hele raamwerk van de cursus uitgetest ge weest. En hoewel er zeker hier en daar nog wel correcties zullen worden aange bracht zijn bond en landmacht nu zó ver met hun werk dat de afdelingen van de KNVB volgend jaar kunnen beginnen met de cursus zaalvoetballeider. i Feitelijk een onmogelijke opgave, maar het gebeurde toch. Meyling faalde; en wel 23 beurten lang. In de 93e beurt mocht Douwe zich winnaar noemen. Overste Luc van der Wee, de initiatiefnemer van de experimentele opleiding docent zaalvoetballeider. met zich meebrengt. Voor Ab Löcber een teleurstellende zaak, mede omdat zijn selectiegroep toch al niet overdreven groot is. smalle basis.” Over het programma was de oefenmeester ook niet erg te spreken. „Net als in voorafgaande jaren moesten wij het in du eeiste duels opnemen tegen erg sterke tegenstanders”, aldus Löcher, „en dat was zeker voor een team dat nog lang niet klaar was voor de competitie een ontmoedigende zaak.” De ploeg van Jong Hercules kreeg pas na vier wedstrijden enige vorm en dat leverde ook direct punten op. Als het team de stijgende prestatielijn zou weten vast te houden wordt in ieder geval de doelstel ling voor dit seizoen verwezenlijkt. Lö cher weer: „Het uitgangspunt was dat we dit jaar beter voor de dag moesten komen dan een seizoen geleden toen we ternau wernood aan degradatie wisten te ont snappen. Gezien de structuur van Jong Hercules, veel studerende leden, een groot verloop en weinig aanwas moet ik in feite ieder jaar opnieuw gaan bouwen. Dat werkt niet prettig, maar gezien de resulta ten van de laatste weken krijg ik er toch weer vertrouwen in. Ik kan nu aan de mentaliteit gaan sleutelen en verder al leen maar hopen dat we tot het leveren van goede prestaties in staat blijven.” IJMUIDEN. „Helemaal met ze kerheid durf ik het natuurlijk niet te stellen”, aldus de heer Breedijk, secre taris van de zaterdagamateur Rijns- burgse Boys, „maar ik verwacht toch wel dat er vijfhonderd mensen met ons elftal mee zullen komen naar IJ- muiden om ons daar in actie te zien tegen IJmuiden.” Evenals IJmuiden debuteert Rijns- burgse Boys dit seizoen in de hoogste afdeling van het zaterdagvoetbal. De club mag zich in een relatief grote publieke belangstelling verheugen. Tij dens thuiswedstrijden omzomen ge middeld vijftienhonderd mensen het terrein terwijl er ook voor de competi tieduels in andere plaatsen bij de Rijnsburgse supporters veel interesse bestaat. Zo vergezelden ruim duizend aan hangers de ploeg naar Volendam ter wijl er zevenhonderd mensen meegin gen naar Harkemase Boys en ACV. Dat de verwachting met betrekking tot ’t aantal bezoekers voor IJmuiden wat Toon de Boer vroeg hem vorig jaar in de punt van de aanval te gaan spelen. Veel wedstrijden heeft hij zich toen in die posi tie niet kunnen waarmaken, omdat Frank Rentenaar geblesseerd raakte. Zeker in die periode waren punten kostbaar waar door Schellevis weer naar achteren ver huisde. In dat jaar maakte hij totaal vier doelpunten. 3U- ner er- vrij >de 'm. ter 45 beurten wist hij te winnen van Henk Verboom. Henk Westrus moest alles op alles zetten om Henk de Leeuw de punten te ontfutselen. De terugval begon bij Maarten Wiersema, die tegen Theo Boog aards geen schim was van wat hij in voorgaande weken presteerde. Boogaards speelde een bekeken partij. Goed profite rend van de onmacht van Wiersema, ver sloeg hij deze in 57 beurten. Moyenne: 0.701. Haarlem Barteljorisstraat 6, tel. 023 - 317955 A.S. ZONDAG 14.30 UUR Schouten voor goede snacks en Edo voor goed voetbal zo EEN i of la 17 angstvallig doorzichtig. Hans Hoek stra: „Je zag geen enkele aanvaller die eens lef toonde, maar in zekere zin was dat ook de schuld van onze spelverde lers”. Armixtos greep de eerste set (12-15), maar verzuimde toen door te drukken. Tot 12-12 was in de tweede periode alles nog mogelijk. Op dat moment echter werkte de Heemskerker Piet Broeders zich met drie gave acties even boven de grauwe middelmaat uit. Het was genoeg voor de setwinst van Odin, 15-12. Deze opsteker vormde echter nog geenszins de impuls tot beter volleybal, want zonder slag of stoot, als gold het een demonstratie van barmhartigheid, gaf Odin de derde set met de cijfers 5- 15 weg. Een snel opgelopen 3-8 achter stand in het vierde hoofdstuk was voor Odin dan toch nog het sein om wat fanatieker verweer te bieden, ook al sleepte het duel zich voort tot een zeer bedenkelijk niveau. Aangezien het in hoofdzaak Armixtos was dat in deze malaise deelde, zag Odin kans alsnog winnend met 15-11 en 15-9 de eind streep te halen: 3-2. Tevreden kon trainer Hoekstra on danks dit op zich positieve resultaat niet zijn: „Er zit geen opgaande lijn in ons spel. Ik had vanavond gerekend op een 3-0 zege met goed volleybal. Maar in plaats daarvan heb ik me twee uur zitten ergeren. Al met al mogen we nog blij zijn slechts één punt te hebben verspeeld”. HEEMSKERK. „Wat er precies met de ploeg aan de hand is, weet ik niet. Maar het lijkt wel of de spelers zich achter elkaar verschuilen. Mis schien zijn ze wel te veel met volley bal bezig; in het veld maken ze op mij in elk geval een verkrampte indruk”. Oefenmeester Hans Hoekstra van der de divisionist Odin bleef ondanks de 3-2 winst van zijn ploeg op het even eens hoog geklasseerde Armixtos reëel genoeg om te erkennen dat zijn spelers in deze fase van de competitie weinig enthousiasme en overtuiging uitstralen. Een gebrek aan enthousiasme ken merkte zeer nadrukkelijk de manier waarop het achterveld werd verde digd. Maar al te vaak ontbrak het de Heemskerkers aan de bereidheid om naar de grond te gaan. Dat tastte niet alleen het eigen moreel aan, maar ver oorzaakte daarnaast ook een groeiend zelfvertrouwen aan de andere kant van het net. Niet alleen defensief vertoonde het Odin van gisteren echter mankemen ten. Aanvallend opereerde de thuis club zeer zeker in de eerste drie sets Andere verdedigingen zullen de presta tie van Wim Schellevis ook wel opgeval len zijn: „Ik denk het ook maar ik voetbal erg naar mijn zin bij Wijk aan Zee. Alleen als er een aanbieding komt van een be taalde club, vertrek ik. Maar die hebben nog helemaal niets van zich laten horen. Ik zal er eerst denk ik nog eens twaalf moeten inschoppen”. In deze nota is een belangrijk deel ge wijd aan de sport. Zo wordt er onder andere een subsidieverordening voorge steld die ook van invloed is op de subsidië ring van de sport. Bij het tot stand komen van dit deel van de nota is de Sportraad Heemskerk niet gekend. Volgens het da gelijks bestuur van de sportraad een te leurstellende zaak, zeker omdat het uit gangspunt voor het beleid van de gemeen- Reden toch voor Toon de Boer om hem dit seizoen weer als spits te laten functio neren en niet zonder succes. „Waardoor het scoren me makkelijk af gaat is niet één, twee, drie te verklaren. Feit is wel dat ik achter elke bal aanga en dat scheelt natuurlijk. Voor mij telt één ding: die bal moet erin; het hoeft niet mooi te zijn als ze maar zitten. Daarnaast is het vermogen om je kans te blijven afwachten heel erg belangrijk. Al krijg ik 89 minuten geen enkele kans, in de laatste minuut kunnen er wel twee komen. Ik moet daarom wel geconcentreerd blijven”. (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. De Sportraad Heems kerk is ernstig teleurgesteld over de door het college van burgemeester en wet houders van Heemskerk gevolgde proce dure inzake de aanbieding van de deelno- ta „Welzijnszaken en -taken”. Het liep echter heel anders. In de 70ste beurt was de stand 49 om 46 in Meylings voordeel, met nu nog slechts ep2én ca rambole te gaan. Douwe moest er nog 14 op het scorebord bijeen zien te krijgen. Zoals wellicht bekend is het zaalvoetbal bij de krijgsmacht al lange tijd een vast onderdeel van de sportieve activiteiten die twee jaar geleden uitmondden in geregle menteerde wedstrijden om het algehele kampioenschap van de landmacht, waar aan vierentwintig ploegen - overgebleven pa kwalificatie- en selectiewedstrijden - jaarlijks deelnemen. Van lieverlee werd steeds sterker de behoefte gevoeld aan gespecialiseerd ka der voor deze tak van sport. Om hierin te voorzien nam overste Luc van der Wee (50), hoofd sectie Lichamelijke Opvoeding en Sport van de Koninklijke Landmacht, het initiatief voor een experimentele op leiding docent zaalvoetballeider. Een naar inmiddels is gebleken gelukkig initiatief, omdat de KNVB graag van de geboden gelegenheid gebruik maakte om bij de landmacht kennis van zaken op te doen. Op 13 april van dit jaar startte in de Elias Beekmankazerne in Ede de experimente le cursus met twintig hoofdzakelijk mili taire deelnemers en op 20 juni vond op het KNVB-sportcentrum in Zeist de officiële afsluiting plaats. KRUISWEG 71 HAARLEM tenland gepropageerd. In september had den wij in Ossendrecht een bijeenkomst van militaire sportvertegenwoordigers uit zestien landen. Onder meer waren daar Tunesië, Algerije, Ivoorkust en Argenti nië afgevaardigd. Het was een zeer inte ressante conferentie over allerlei sportza ken. We hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het zaalvoetbal te pro pageren via een wedstrijd tussen het Ne derlands team en de militaire ploeg. Ver der is het natuurlijk afwachten hoe alles zich verder ontwikkelt. Van wat er op deze conferentie is besproken zal een boekwerk verschijnen”. Tot slot nog even dit: wie te zijner tijd voor de cursus zaalvoetballeider in aan merking wil komen dient minstens in het bezit van het bekende ABO-diploma te zijn. Het is wellicht kenmerkend voor geheel Wijk aan Zee. Al heel lang vecht de ploeg elk seizoen tegen degradatie. Dit jaar is daar echter een verandering in gekomen, omdat de ploeg van trainer Toon de Boer momenteel de tweede plaats bezet. Het gaat Wim Schellevis te ver om deze hoge klassering geheel op zijn conto te schrij ven. „Natuurlijk draait de hele ploeg op dit moment goed. We hebben de op één na minst gepasseerde verdediging in onze afdeling en dat geeft de nodige rust. Daar naast zijn we ook een ander systeem gaan spelen. Het 4-4-2 van vorig jaar is nu 4-3-3 geworden waardoor wij voorin veel ge vaarlijker zijn. Feit blijft natuurlijk wel dat ik momenteel makkelijk scoor”. Aanvankelijk heeft Schellevis niet in de spits gestaan. Al jaren lang stond hij als laatste verdediger opgesteld. Trainer de docent kapitein Harry van Megen, cur susleider luitenant De Vaan, zaalvoetbal- commissielid Lucas, amateurvoetbalbe- stuurder Joop Janssens en hoofd afdeling opleidingen KNVB Jan Kasper ook stu diemateriaal over, verzameld uit een en quête die onder de cursisten werd gehou den. Hun ervaringen, op- en aanmerkin gen zullen in de uiteindelijke opzet van de cursus zaalvoetballeider worden ver werkt. Overste Luc van der Wee: „We zijn nu zó ver dat onze mensen straks in KNVB-verband uitermate nuttig kunnen zijn”. Hoe nauw de samenwerking land- macht-KNVB straks zal zijn om zo spoe dig mogelijk het vereiste aantal zaalvoet- balleiders in Nederland te krijgen blijkt ook al uit het feit dat kapitein Harry van Megen in samenwerking met sergeant Toon van Helvoort een belangrijk stuk oefenstof in een boekwerkje heeft onder gebracht. Daarin behandelen ze onder meer techniek, inleidende spelen, jongle ren, specifieke balvaardigheidsoefenin- gen, dribbelen, passen en stoppen, duel, afwerken op doel met en zonder combina- tievormen, partijspelen, training voor de doelverdediger, technisch zaalcircuit en taktiek. Waaruit duidelijk blijkt dat - voor zover beoefenaars dat nog niet hebben ontdekt - er talrijke verschillen zijn in het spelen van veld- en zaalvoetbal; ja, dat die twee zuilen binnen de KNVB eigenlijk nauwelijks met elkaar kunnen worden vergeleken. Ab Löcher: „Ik heb nu achtentwintig spelers voor twee elftallen. Op ongeveer veertien van die spelers kan ik zeker reke nen, en dat is toch wel aan de smalle kant.” Toen de nood bij Jong Hercules aan de man kwam bleken er maar weinig spelers spontaan bereid zich in te zetten voor het eerste elftal. Het bestuur van de club moest toen spelers gaan benaderen en vragen op een hoger plan te gaan spelen. Voor Ab Löcher geen prettige situatie vooral omdat de komst van sommige spe lers ook hem voor extra-verplichtingen stelde. De problemen rond de selectie van Jong Hercules werden door de zwakke competitiestart nog eens geaccentueerd. Löcher daarover: „Het begin van de com petitie, en eigenlijk ook de aanloopperio de, waren voor mij zonder meer teleurstel lend. Veel spelers bleken niet op tijd aan wezig te kunnen zijn en dus had ik tijdens de voorbereiding te maken met een erg lager ligt heeft volgens de heer Breed ijk te maken met de onbekendheid van de momenteel goed presterende eerste klasser. Breedijk: „De naam IJmuiden zegt de mensen niet zo veel. Weliswaar kwam Rijnsburg IJmuiden twee jaar geleden in de competitie tegen maar daar heeft het publiek weinig herinne ringen aan”. Daarnaast speelt het feit dat Rijns burgse Boys de laatste twee wedstrij den verloren heeft mee bij het enthou siasme dat de supporters voor hun club kunnen opbrengen. Breedijk daarover: „Supporters zijn wat dat be treft erg hard. Wij zijn sportief gezien recentelijk wat teruggevallen en ik denk dat er daarom een aantal suppor ters zullen zijn die geen zin hebben naar IJmuiden te reizen. Die mensen wachten liever even tot er weer goede prestaties geleverd worden”. 487 zonvakanties precies de goeie? Het ligt in de bedoeling in het voorjaar te starten met de opleiding zaalvoetballei der A en in het najaar voor het diploma B waarin het puur technische gedeelte van het zaalvoetbal zal worden behandeld. Nu er op nationaal niveau intensief wordt gewerkt om ook voor deze tak van sport met zijn bijna zeventigduizend beoe fenaren (niet alleen heren maar ook da mes) naar volwassenheid te groeien, is het nodig dat er ook internationaal - in FIFA- verband - haast gezet wordt achter maat regelen om bijvoorbeeld tot een uniformi teit van de spelregels te komen. Want de tijd lijkt niet ver meer dat ook zaalvoetbalinterlands een belangrijke plaats in het algehele sportgebeuren gaan innemen. Overste Van der Wee hierover: „Om die reden hebben wij onze aanpak van het zaalvoetbal inmiddels ook naar het bui- Löchner „Nu werken aan Wim Schellevis: ,.AIs een betaalde club mij wil hebben, dan ben ik weg (Van een medewerker) IJMOND. „Het wordt voor mij steeds moeilijker om te scoren. Bij elke tegenstander krijgt iemand de opdracht om Wim Schellevis uit te schakelen. Ik heb daar geen problemen mee, omdat ik rustig kan wachten, totdat die ene kans komt. Met een beetje geluk krijg ik hem er dan wel in”. Wim Schellevis (20), de spits van Wijk aan Zee, zit er niet mee dat hij momenteel volop in de belangstelling staat. Die interesse is niet vreemd want in acht wedstrijden scoorde hij maar liefst twaalf maal. Op zich een opzienbarende prestatie, die nog meer cachet krijgt wanneer dat tot op heden de totale produktie van de ploeg betekent. In de nationale teamcompetitie om de KNBB-beker heeft Vreeburg een nipte 5-4 overwinning behaald op Overlease II (Den Haag). Toch was het reeds enkele weken goed spelende Vreeburg dit keer de cadans volledig kwijt. De enige die tot acceptabel spel kwam was Henk Kuyt. In mentaliteitsverandering (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Voor Jong Hercules trainer Ab Löcher staat het na acht com petitieduels vast dat hij verantwoord kan gaan werken aan een mentaliteits- verbetering. „Organisatorisch is alles rond”, zo meldt Löcher, „en dus kunnen we ons nu ook met andere zaken gaan bezighouden.” De veranderingen waar Löcher op doelt hebben vooral betrekking op de bereidheid van spelers om zich voor hon derd procent in te zetten voor het eerste elftal. In het verleden bleek nogal eens dat veel voetballers van Jong Hercules erg opzagen tegen de verplichtingen die een plaats in de hoofdmacht nu eenmaal Uw party partner bij uitstek BWKKS Gen Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM ‘I HET| W:. -SS

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33