LEVENDIGE „HANDEL” OP BEURS VAN PAPIER 3 MESSF GmbH NIEDERRHEIN METALLBAU WIR VERKAUFEN NICHT NUR, WIR BEDIENEN AUCH Drie soorten 2^. Levendige handel Lusteloos door Kees Tops Wonderlijk Verplicht Concurrent ui TO U0 In het Westduitse Essen werd het afgelopen weekeinde een eigenaardige handelsbeurs gehouden. Bij de honderdveertig deelnemende bedrijven werd weliswaar druk gekocht, maar tóen al stond vast, dat geen van de bestelde (en betaalde) artikelen ooit zullen worden geleverd. Het was dan ook een Messe van de Duitse Übungsfirmen trainingsfirma’s, gerund door overheid en vakbonden om de werklozen zinvol bezig te houden en hun beroepskennis bij te spijkeren. Kees Tops reisde naar Essen, kocht daar en passant een luxueuze terreinwagen, een video- installatie en zestigduizend sigaretten, maar sprak vooral met organisatoren en „in- en verkopers” ter plaatse, om erachter te komen hoe echt het bij die onechte firma’s toegaat. I I WW W Jes ioi(, - .fa.n.hAf Auftragsformular Nr: fluty. &i.c- Essen, de industriemetropool van het Ruhrgebied, zaterdag rond het middaguur. In hal nummer 3 van de Messe heerst de nerveuze bedrijvigheid van een handelsbeurs die op het punt staat geopend te worden. De standbouwers veranderen op het laatste moment nog iets aan de inrichting, zetten de tentoongestelde koopwaar wat handiger neer, hangen die lekkere reclameslogan iets meer in het zicht. Verkopers keutelen ongedurig heen en weer, geven de laatste aanwijzingen en brengen ordners, prospectussen en bestelboeken in gereedheid. Sommigen storten zich nog koortsachtig in werkoverleg, omdat men bij de concurrentie een nóg scherpere Messerabatt (beurskorting) heeft gesignaleerd. Kortom: een doodgewone beurs, zo op het eerste gezicht. Maar er is een verschil: op deze Messe is niets te koop. De deelnemende firma's leveren niet écht. Hun produktie bestaat alleen op papier en de uitgestalde artikelen hebben ze te leen. ■^1 Wijr' AntehrII t iknnittraitr Mta Itrntt ru Ort J11 Ztl an ft t KA im l Variandart Llalartarm n sigaretten die we niet bestellen. w I Wat kost zo’n project, dat voor het Op de Messe in Essen is NIETS te koop Klaus Ottert (links), directeur van de Deutsche Übungsfirmenring, en Klaus Drescher, directeur van de Zentralstelle Übungsfirmen (ZÜF) Essen. Öp de voorgrond Herr Berster, inkoper van Niederrhein Metallbau: „Het zal me toch een zorg zijn jongeman berustend. „U kunt hem toch wel ergens voor In grote lijnen bestaan er drie soorten Übungsfirmen. De eerste is gericht op rehabilitatie van mensen, die door lichamelijke gebreken hun beroep niet meer kunnen uitoefenen. De kosten voor het in stand houden van deze (130) trainingsfirma’s worden gedragen door de Bondsinstelling voor Arbeid, de vakbonden en ongevallenverzekeringen. De 25 bedrij/strainingsfirma’s vormen de tweede categorie; ze worden geheel gefinancierd door grote bedrijven als IBM, Bayer, Daimler-Benz en Philips. De overige 75 Übungsfirmen, worden in hoofdzaak bemand door werkloos personeel uit de handelssector. De lopende kosten van deze groep worden betaald, via de Gewestelijke Arbeidsbureaus, door de Bondsinstelling voor Arbeid. iets dergelijks, maar als werknemer van die en die firma. Dat is iets dat onszelf heeft verbaasd, maar het is zo”. En Kieselbach: „Kijk, het wordt direct vanaf het begin zo realistisch mogelijk aangepakt. Wanneer iemand is aangesteld, moet hij direct een arbeidscontract tekenen, belastingformulieren invullen, zich aanmelden bij het ziekenfonds. Het mu MK«rtr»| KaaalMiAA* lillitrif „Wat gaat u daarmee doen?” „Nou, wij leiden leerlingen op tot verkoper en daar willen we die video bij gebruiken”. „O ja. Wist u dat de firma Eurofunk op deze beurs een veel voordeliger video verkoopt, met veel meer mogelijkheden?” Ik laat hem onze rekening zien en zeg hem waar Eurofunk zit. „O, dat is buiten mijn wijk. Wij zijn met drie inkopers en daar loopt een collega van me”. „Maar kijkt u dan niet waar u de beste en goedkoopste video kan krijgen?”, „Welnee. We hebben de beurs gewoon ingedeeld in drie wijken”. „Het is dus mogelijk dat uw collega straks óók een video blijkt te hebben gekocht”. „Ja, dat kan”. ;,En wat moet u dan met twee video’s?” Hij kijkt me verstoord aan. „Wat maakt dat nou uit? Dan hebben we in ieder geval één goeie! Ik heb wél mooi een order van PEP in mijn zak zitten. Het gaat er toch om dat we bij elkaar kópen?” Daar komt het in dit geval inderdaad op neer. Metallbau heeft bij PEP een veel te dure en beperkte video-installatie gekocht (met vijftig banden!)en PEP heeft bij Metallbau een heel stel rollenbanen besteld en een paar honderd strekkende meter steigerpijp, „want ze gaan uitbréiden”. Berster: „Zo werkt het nu eenmaal. Als PEP bij ons al zo’n beetje alles heeft gekocht behalve pijpen, dan gaan ze een nieuwe fabriekshal bouwen, want dan hebben ze ze nodig. En dan hebben ze ook weer allerlei andere dingen nodig”. Opmerkingen over „de realiteit zo dicht mogelijk benaderen”, waar de organisatie de mond van vol heeft, zijn bij hem aan het verkeerde adres. „Onzin. Dat kan toch helemaal niet? Twee video’s het zal mij toch een zorg zijn?!”\ Het was PEP eveneens een zorg, van die concurrent, maar dat hadden we al min of meer verwacht. „postgirodienst”. In de regel beschikt een trainingsfirma over een „peetfirma”, een bestaand bedrijf, waarvan voor de eigen markt het produktieprogramma en het assortiment wordt overgenomen. db.l.t .(.(.hij. ■lil. Bafanhof Tot slot besluiten we een groot hotel aan onze blonde kust 60.000 Duitse sigaretten cadedu te doen. Leuk voor de badgasten, komende zomer. Bij de tabakgroothandel Rauch- Kau Co. uit Witzenhausen zitten vier heren van het type aankomende jonge manager van wanten te weten. We betalen géén 13% BTW en krijgen nog eens 8% korting. Voor bestellingen vanaf 200 Mark (en met tien sloffen ben je daa’r al) worden geen transportkosten berekend. Deze dodelijk serieuze jongens hebben duidelijk geen last van aanpassingsmoeilijkheden. Maar dat verschilt nogal, op de Messe. We komen Philip Clark tegen. „Toch zou dit bij ons niet kunnen”, zegt hij, alweer geamuseerd. „Bij jullie?” Wij betwijfelen het. „Welnee”, hervat hij, „wij lachen te veel. Dit is typisch iets voor hier, haha!” Worth is een bedrijfstrainingsfirma van Daimler-Benz. Fraulein Spies, die ons resoluut heeft meegetroond naar een rustige hoek', laat er geen gras over groeien en steekt meteen een zakelijk referaat af over de verschillende uitvoeringen, waarin de door ons begeerde terreinwagen kan worden geleverd. Wanneer de keuze is bepaald, kletst ze ons behendig nog allerlei overbodige- accessoifes aan („Vroege opstaander?” „Ja, hoezo?” „Mistlampen!”) en telt tenslotte gretig op. Ze doet niet aan korting („De prijzen zijn net voor de Messe verlaagd”), ruilt niet in („We verkopen alleen terreinwagens, dus aan uw oude wagen hebben we niets”) en laat zich niet intimideren door onze BTW-truc („Klopt, maar wij brengen wél de transportkosten naar Nederland in rekening en de verzekering moet betalen”). Tijdens het gesprek valt ze geen moment uit haar rol en ze gaat evenmin in op onze geamuseerdheid. Zij zit hier een auto te verkopen en daarmee basta. Alle 230 trainingsfirma’s zijn ondergebracht in de Deutsche Übungsfirmenring, een overkoepelende organisatie met als uitvoerende organen zogeheten Züf-centrales in Heidelberg en Essen. Directeur Klaus Olfert: „Die coördinatie in de Ring is strikt noodzakelijk, omdat een z I Uit ons merkwaardige accent heeft hij wel begrepen dat wij er niet helemaal bijhoren, en nu wij zo gedecideerd naar zijn dure camera staan te wijzen, kijkt hij ons wat onzeker lachend aan en zegt: „Eh u krijgt hem niet echt, hoor”. fictieve gaat er zo vanaf het begin al af”. De Messe. zondagmorgen. Hr 1 i—1 Dit urn iZ, 8, ft laar* ij# .j Rabatt i HlJrt Tsjirfi Ltlt' Het vlassig bebaarde jongmens dat zich aan weerszijden geflankeerd weet door de royaal opgemaakte bedrijfsnaam PEP-Marketing Wat is hier aan de hand? Wat zijn het voor mensen die op een zo grote schaal beursje aan het spelen zijn? Beoefenen ze een eigenaardige hobby? Nemen ze deel aan een educatief rollenspel van de volkshogeschool? Zijn ze niet goed snik, misschien? Philip Clark, een bedaarde programmamaker van de BBC, die zich (zoals wij) op zijn nieuwsgierigheid hierheen heeft laten drijven, houdt het vooralsnog op de laatste mogelijkheid. Wanneer hij, in de auto op weg naar de Messe, hoort dat niet alleen de firma’s onderling in niets handelen, maar dat de volgende dag ook de particuliere bezoeker op de beurs zal komen „kopen” (en het bestelde nooit zal ontvangen), kan hij zich niet meer inhouden. „But this is fucking luny!”, schiet hij geamuseerd uit zijn slof. „Volslagen krankzinnig!” Onze gastheer, Herr Kieselbach, is niet erg gelukkig met de beheerste vrolijkheid van Britse bodem. De „Internationale Übungsfirmen- Messe” is een serieuze zaak en hilariteit dus niet gepast. Maar ja, wie kan wél met een stalen gezicht aanhoren hoe diezelfde beursbezoeker na twee maanden een brief in de bus zal krijgen met de tekst „Dit is uw kleurentelevisie. Met dank voor uw order, etc. etc.”, waarmee de transactie verder geheel is afgewikkeld. Welke bedoeling steekt achter dit wonderlijke gebeuren in Essen? Wel, in de Bondsrepubliek bestaat sinds drie jaar een keten van ongeveer 230 zogeheten Übungsfirmen; dat zijn trainingsfirma’s, waarin werklozen worden opgeleid of bijgeschoold in het handelsvak. In tegenstelling tot de voorgangers van deze instelling, het trainings kantoor en de schijnfirma, is de trainingsfirma geen school, maar een bedrijf, waarin dertig mensen, dagelijks van acht tot vijf, „zo realistisch mogelijk” aan het werk zijn. Het enige verschil met een echte firma is, dat de produktielijn ontbreekt; er zijn dus geen arbeiders in dienst en er wordt niets geproduceerd. Dat betekent dat er ook niet echt iets te verkopen valt en er dus überhaupt geen werk te verrichten zou zijn, maar doordat de trainingsfirma’s met elkaar handel drijven, is het gebrek aan een verkoopbaar eindprodukt geen bezwaar; het bestaat op papier, evenals de arbeiders die het maken op papier bestaan. De trainingsfirma-markt kent een grote verscheidenheid van bedrijven en deze kunnen dus heel wat aan elkaar slijten. Betalingen voor de „geleverde” artikelen lopen via „banken” en een Wanneer een werkloze wordt geplaatst in een trainingsfirma, gaat zijn WW-uitkering omhoog, van 68% tot 80%. Hij is verplicht de aangeboden plaats te aanvaarden; doet hij dit niet dan kan zijn uitkering voor vier weken worden stopgezet. Er zijn evenwel maar weinig mensen die weigeren, want niet alleen vindt men het project in het algemeen nuttig, en speelt er iets mee van „nu zien de buren dat ik weer werk”, maar ook is gebleken dat 60 tot 80% van het Übungsfirma-personeel weer aan de slag komt. Mensen die als staffunctionaris bij het project zijn betrokken, verzekeren ons dat de mensen die in een trainingsfirma worden geplaatst, nauwelijks last hebben van aanpassingsmoeilijkheden of identiteitsproblemen. Klaus Drescher, directeur van de ZÜF-centrale te Essen: „Als er al problemen zijn, dan zijn die na een week voorbij. Men ziet zichzelf dan al niet meer als „tewerkgestelde” of Herr Küppers, verkoper van foto- ciné MVG uit Mönchengladbach, is duidelijk verlegen met de situatie. grootste deel door het Duitse volk (via de Bondsinstelling voor Arbeid) wordt betaald? Voor een Übungsfirma met dertig arbeidsplaatsen moet men rekenen op een (eenmalig) bedrag van 100 tot 150.000 Mark voor de inrichting van de bedrijfsruimten (meubelen, kantoormachines, telefooncentrale, telex, e.d.). Per jaar komt daar aan lopende kosten (kantoorartikelen, huur, „loon”, projectbegeleiders, organisatie e.d.) 200 tot 300.000 Mark bij. Getallen waarmee men, volgens de betrokkenen, heel erg voorzichtig moet zijn, maar deze opgave wordt door hen unaniem gedaan. Per jaar worden gemiddeld tachtig werklozen in een trainingsfirma geplaatst (men blijft er maximaal een half jaar). Dat betekent dat het Ubungsfirmenproject ongeveer tussen de 2500 en 3800 Mark per „arbeidsplaats” per jaar kost. In de post Joon” is begrepen de uitkering, vervoerskosten, verzekering, opleidingskosten en leermiddelen). Wat staat daar tegenover? Projectleider Kieselbach van twee trainingsfirma’s in Bielefeld (voor de Vakbond van verkopend, administratief en technisch personeel D. A.G.): („Het is van groot belang dat werklozen bijblijven, bijleren in de periode dat ze niet werken, want anders komen ze nooit meer aan de slag. Deze opzet van de Übungsfirmen is een initiatief van de Bondsregering. Het is genomen in de periode dat de werkloosheid heel sterk steeg. In de trainingsfirma’s.wordt hun theoretische en technische kennis opgefrist en aangevuld. Er wordt aandacht besteed aan de nieuwe technische ontwikkelingen, aan nieuwe organisatievormen. Vooral voor de ouderen, die lange tijd niets meer hebben gedaan, i$ dat van het grootste belang”. Levendige handel. Bij de ingang krijgen we voor tienduizenden Marken waardebonnen. Kieselbach heeft ons op het hart gedrukt zo serieus mogelijk te werk te gaan, maar ook zo kritisch mogelijk. „Pak ze maar flink aan”, zegt hij strijdlustig. En zo begeeft de directie van Ongeregeld Allerhande B. V. zich in het gezelschap van de gewiekste chef-Inkoop (die in werkelijkheid een grote ervaring heeft met het zaken doen in Duitsland) ter Messe, met een klein vuiligheidje in het achterhoofd, namelijk de wetenschap dat wij, als Nederlands bedrijf, geen 13% BTW behoeven te 1 betalen. Wé zijn benieuwd hoe de verkopers daarop reageren; het gaat om de realiteit, is ons tenslotte gezegd. voorwaarde voor het functioneren van de trainingsfirma’s samenwerking met elkaar is. Zonder die samenwerking is er geen werk. Zeer belangrijk voor de übungsfirmen is voorts de economische werkelijkheid; de trainingsfirma moet precie^zijn i ingericht als een echte firma, we moeten iedere gedachte aan een schijnwereld vermijden. Wel, samenwerking met elkaar verzékert die werkelijkheid, die echtheid. Als één van de trainingsfirma’s namelijk iets irreëel zou doen, dan zouden de andere direct protesteren. Met andere woorden: de Übungsfirma krijgt niet de kans in zijn eigen sop gaar te koken”. hij de ondernemende bezoekers tegemoet en uit zijn hele houding spreekt een bodemloze desinteresse voor het gedoe en gedraaf om hem heen. Maar hij zal er toch aan moeten geloven, want wij wensen ons een deugdelijke video-installatie mét kleurentelevisie en een heleboel korting. Hij slaat vermoeid een gestencild prospectus open en toont ons het enige model dat hij ons namens PEP heeft te bieden. Dat vereenvoudigt de keus aanzienlijk, maar helaas ontbreekt een tijdklok en die willen we er wel graag bij hebben. „Ja, die hebben we niet”, zegt de Dodelijk serieus noteert verkoper Kressner van Rauch-Kau Co. de tienduizenden ninarnHnn riio nieti ons bestellen?”, vragen wij. „Nee hoor”, zegt hij, „dat gaat niet”. „Dan gaat het feest niet door”. Terwijl we opstaan om zijn stalletje te verlaten, staart hij ons perplex aan. „Ze gaan wég! Ze kópen niet!” staat er met grote letters op zijn voorhoofd geschreven en hij haast zich met onverwachte snelheid naar zijn baas, die het geval van een afstandje verbaasd heeft gevolgd en die we ons nog net ?ien aankijken alsof we stapelgek zijn. „Die begrijpt er niets van”, stelt Inkoop vast. „Verder. We gaan een t auto kopen”. Wörther Kraftfahrzeug GmbH uit De concurrent zit helemaal aan het andere einde van de hal. Hier, bij E»oe <3*, Eurofunk, vinden we wat we zoeken en we zijn met onze videorecorder inclusief „timer” nog voordeliger uit dan we bij PEP zouden zijn geweest. We wijzen de heer Bulau van Eurofunk op zijn concurrent met de weinig toepasselijke naamjmisschien kan hij nog garen spinnen bij PEP’s gebrekkige aanbod. Bulau zit wél met het probleem van de BTW in zijn maag. Hij weet niet of hij de video zonder de 13% mag leveren en hij heeft geen relaties in de buurt, die het hem zouden kunnen vertellen. Hij doet het dus maar niet, maar bij wijze van compensatie geeft hij ons, zonder dat we er nog naar gevraagd hebben, meteen een korting van 10%. „U hebt ons voor een interessant probleem geplaatst”, zegt Eurofunks verkoper vriendelijk. „Ik zal het in de nabespreking aan de orde stellen”. Waarmee we meteen weer terug zijn in de realiteit en ons de woorden van Kieselbach herinneren. „Pak ze maar flink aan”, heeft hij gezegd. Terug dus naar PEP! j De geeuwende jongeman schrikt zich een ongeluk bij het weerzien, maar hij heeft een excuus- hij helpt een klant. Met een haastig gebaar verwijst hij ons dan ook naar zijn baas, maar die vlieger gaat niet op. „Ik heb alle tijd”, zegt Inkoop vals. En hij neemt plaats zodra de klant is opgestaan. Laatstgenoemde, Herr Berster van Niederrhein GmbH, zit er uitgesproken lusteloos Metallbau GmbH, heeft de video- bij. Zelfs met gesloten mond gaapt installatie gekocht. I) OQOOÜM M ...V..V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17