DEMONSTRATIEVE TOCHT DOOR AMSTERDAM e Nieuwbouw in oud-IJmuiden Haal stikt I l I gehandicapte uit isolement gevonden voorwerpen a Bestemmingsplan in voorbereiding daadwerkelijk van start I 6 B 1 s EN DOOR m OJCBN VGPWOPMEP LEEGGEZOGEN Bewoners Carillonklanken GAT VAN IJMUIDEN GAAT EINDELIJK DICHT” Begeleidingscommissie peilt behoefte aan welzijnsvoorzieningen B w - 3 milj 2 milj m cc o: LU HrnsNUHöa m 5 ZATERDAG 3 NOVEMBER 19 7 9 IJMOND 1 «Ui Sttrt puzzelaktie LU LU Wij KOMEsV VOOR BR OOP t ik Sport kan het isolement ophef fen, waarin een gehandicapte zou kunnen te komen verkeren. Juist de gang naar het sportveld en de omgang met anderen geeft een ge handicapte meer zelfvertrouwen. Maar die sportaccommodatie moet er zijn. Dat kost geld. Veel geld. Doe daarom mee aan de nati onale puzzelaktie „Klavertje Vier”. De opbrengst van puzzel 6 was ruim ƒ75.000.-, waardoor nu een score is behaald van ƒ516.000.- Zie de puzzelpagina elders in uw krant. AKTIE „KLAVERTJE VIER” VELSEN. Twintig percent van de 4600 arbeidsplaatsen bij het concern Van Gelder Papier (VGP) staat volgens de vakcentrales op de tocht. De bonden vinden dat het werkgelegenheidsaspect in het beleid van de raad van bestuur van Van Gelder te weinig aandacht krijgt. De bonden zagen daarin voldoende aanleiding om vrijdag met een 800 man sterke werknemersdelegatie van alle vestigingen een petitie te overhandigen aan de raad van bestuur. Drs. J. H. Hebly nam de petitie namens de raad van bestuur in ontvangst. I D I ‘i Vó 1 WW I 1 1 Werknemers Van Gelder Papier eisen garanties behoud werkgelegenheid s- ?n 3 K in at Aangekomen bij de Parnassusweg werd een delegatie van tien man binnengelaten om de petitie te overhandigen. De raad van bestuur had laten weten dat hij niet bereid was de petitie buiten aan te nemen. In de bestuurskamer ontvingen de heren Hebly en Bijvanck namens de raad van bestuur en bedrijfssecretaris Olgers de werknemersdelegatie. Drs. J. H. Hebly noemde het een mijlpaal in de 200-jarige geschiedenis van Van Gelder dat de werk nemers zo krachtig hun emoties kenbaar maakten. „In de behandeling van de peti tie zullen we de demonstratie zeker mee laten tellen”. Bedrijfssecretaris Olgers zei na afloop dat het hoogst ongebruikelijk is dat iemand namens de raad van bestuur een petitie in ontvangst neemt. Olgers noemde De gemeenteraad van Wormer heeft overigens unaniem een motie aangeno men waarin zij de akties van de vakbon den ondersteunt. Op de bijeenkomst in de Hoeksteen was derhalve burgemeester B. G. M. P. Jaenssen van Wormer aanwezig. Hij zei desgevraagd: „De raad van be stuur heeft jarenlang geweigerd te inves teren. Van Gelder heeft gewoon roof bouw gepleegd op de vestiging in Wor mer. En daarmee schep je de conditie voor een definitieve sluiting”, aldus de burgemeester. rf- Foto rechts: Van Gelder-werknemers luiste ren naar Frans'van der Veer, centrale onderhan delaar van het FNV, in de Hoeksteen in Am sterdam. VELSEN. In de periode van 26 okto ber tot 2 november werden de volgende voorwerpen op straat gevonden. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van poltie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) IJML'IDEN, In aanwezig heid van ettelijke tientallen genodigden en nauwelijks een handvol wijkbewoners heeft wethouder K. W. Bijl vrijdag middag met een symbolische handeling het startsein gege ven voor de bouw van 114 woningen op het kaalslagge- bied in oud-IJmuiden. Door het overhalen van een handel stortte hij een kubel beton op de bouwplaats. Ook woorden van dank voor degenen die de zaak kritisch en minder kritisch hadden be geleid. „Zij hadden met het gemeentebestuur geen andere bedoeling dan te komen tot de bouw van betaalbare wonin gen, passend in deze wijk en voor een deel bestemd voor de Gehuld in een geel plastic werkpak en getooid met een veiligheidshelm verschijnt wethouder Bijl op de bouwplaats en stort een kubel beton op de kaalslaggrond in oud-IJmuiden. ir- or an oe in an n- in dn n- sie ng n- iw an or ep h- ,’t is: V Ig- IC- d, ke m rt- ig n- ?d ze ig ar is- <e :a- le- ïht in ur de ar- la- W. De :er ?r- ng rt- lat an an op n. rn- nd 11- □1, ar VELSEN. Beiaardier Hein de Ligt bespeelt zaterdagmiddag tussen vier en vijf uur weer als gebruikelijk het carillon in de stadhuistoren aan het Plein 1945. De volgende liederen worden gespeeld: 1. Preludium I (M. van der Gheijn), 2. Neder landse volksliedjes: Komt vrinden in het ronde, Meiseke jong; 3. Tempo di gavotte e double (W. de Fesch); 4. Franse volks liedjes: Le roy fait battre tambour, Sur le pont d’Avignon; 5. Romantische Suite (W. Franken). Delen: Voorspel, Elegie, Valse lente, tussenspel, Moto perpetuo; 6. Zdy- nem pozzaro (Polen), Sedlak (Tsjecho-Slo- wakije); 7. Suite „Beiermuziek” (W. Paap). Delen: Bourree, Cavatine, Gavotte, Rigau- don, Rondeau; 8. Improvisatie (H. de Ligt). de aktie desgevraagd onjuist. „In ons be leid heeft het werkgelegenheidsaspect een hoge prioriteit. De bond suggereert dat de werkgelegenheid een sluitpost is. Dat is pertinent niet waar”, aldus Olgers. Henk Klasen, voorzitter van de bedrijfs- ledengroep van Van Gelder in Velsen, zei na terugkomst dat de demonstratie zeer geslaagd was”. De aktiebereidheid bij alle vestigingen is zeer groot. Ook de thuisblij vers in Velsen toonden grote belangstel ling voor de demonstratie en reageerden positief op de verslaggeving”. Over het gesprek met de raad van be stuur op 20 november zei hij: „Het is natuurlijk positief dat we weer gaan pra ten. De raad van bestuur heeft nu wel toezeggingen gedaan, maar we moeten afwachten hoe die worden waargemaakt. Ik heb zelf niet zulke hoog gespannen verwachtingen”, aldus Klasen. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. BEVERWIJK. Het college van B. en W. wil een bestemmingsplan in voorbe reiding nemen voor Wijk aan Zee, Arendsweg en omgeving, Creutzberglaan en omgeving alsmede het Overbos. -ü- Foto onder: De 800 man sterke werknemers delegatie van Van Gelder in een demonstratieve optocht door Amsterdam. bewoners daarvan”, aldus Bijl die (voorbijgaande aan de werkelijke gang van zaken, red.) met betrekking tot de huurontwikkeling vervolgde: „Toen de plannen bijna rond waren bleek de huur te hoog te zijn. Een beleurstelling voor velen. Toen hebben wij beslo ten aan de ambtelijke staven (de heer Van Bodegraven en de zijnen en de heer Boerrigter en zijn medewerkers) te ver zoeken het plan zodanig om te werken dat er wel een betaal bare huur uit zou-komen”. Bijl prees zich tenslotte gelukkig met de wetenschap dat dat wat hij „het gat van IJmuiden” noemde nu eindelijk dicht gaat worden met woningen die mede dank zij de subsidierege ling „excessief duur” goed en goedkoop gaan worden. Aannemer Meijer uit Bever- VELSEN. Het Velsense college roept inwoners met sociaal-culturele be trokkenheid op zitting te nemen in een begeleidingscommissie in het kader van de op 1 januari gestarte subsidieregeling voor welzijnszaken van het rijk. Vooruitlopend op vaststelling van een vierjarenplan, door het ministerie van CRM verplicht gesteld, en een jaarpro gramma wordt de commissie belast met een inventarisatie van de plaatselijke be hoefte aan sociaal-culturele voorzienin gen gecombineerd met een inventarisatie daarover. Inspraak vormt een wezenlijk onder deel in de voorbereidende procedure waarvoor in Velsen al vele maanden een ambtelijke werkgroep actief is. In de nieuw samen te stellen begeleidingscom missie zijn nu al vertegenwoordigd de Velser Gemeenschap, de plaatselijke Werkgroep Vormings- en Ontwikkelings werk Volwassenen, de wijkorganisaties, de Werkgroep Buurthuisoverleg, de Stich ting Peuterspeelzalen, de Stisa en ook de Jeugd- en Jongerenorganisaties. Het Bu reau Culturele Zaken (postbus 179) is con tactadres en coördinerende instantie bij de tenuitvoerlegging van de inspraakpro cedure voor de nieuwe subsidieregeling die sinds de invoering nog in een overgangsfase zit. Niet het ministerie is subsidieverstrekker in de nieuwe situatie maar de gemeente. teltjes aan ring, goudkl. dameshorloge idem bandje, Renault-sleutels, 2 sleutels aan hanger van gevlochten plastic, tas inh. 1 slipje, broek duster werkpak en schoenen, kinder sportschoen (zwart/ oranje), steeksleutels etc. in groene leger- tas, zwarte portemonn. mët inh., 1 pr. zwarte bromfiets handschoenen, 2 radio- graf. bestuurde speelgoedauto’s, zwarte geit, plastic tas inh. grijs leren jack, sleu tel, portemonn. met inh., blauw trainings- jack, 2 autosleutels, zilv. schakelarmband met nm.pl. ILSE, bruine damesporte- monn. met inh., regenkleding, autoradio, leren jasje, bruine dameshandsch., zwarte dameshandschoen, bruin sleuteletui met 3 sleutels, wit leren bal. Een dergelijk voorbereidingsbesluit zal in afwachting van het definitieve plan, ongewenste ontwikkelingen in het gebied voorkomen die in strijd zijn met het toe komstige bestemmingsplan. Inmiddels verkeert het ontwerp-be- stemmingsplan „Wijk aan Zee 1979” in een vergevorderd stadium. Verwacht kan worden dat in 1980 het plan ter visie ligt. Voor de andere gebieden is nog geen bestemmingsplan in procedure gebracht. Deze zullen volgens schema in 1981 aan de orde komen. Bruine klapportemonn. met inh., groen regenjack, ring met 2 fietssleutesl, 1 pr. zwarte herenhandschoenen (gevoerd), ring met 9 sleutels, plastic mapje met bankbiljetten, blauw nylon jack, goudkl. dameshorloge Junghans, honderiem bos sleutels, bruin mapje met 2 pasfoto’s, ring (wartel met 1 sleutel), rood etui met 4 sleutels, zilv. kl. dameshorloge met scha kelarmband, verz.pl. NDT-231, damespor- temonn. bruin met beige met inh., 2 sleu- wijk voorspelde vervolgens dat wanneer er tijdens de bouw niet te veel tegenslag wordt ondervonden de eerste huizen omstreeks 20 mei zul len worden opgeleverd. Iedere daarop aansluitende week hoopt men vervolgens 8 wo ningen 'te kunnen overdragen. Wethouder Bijl werd verblijd met een Engelstalig boekwerk over zaken betreffende de we- reldarchitektuur. Na afloop van de symboli sche bouwstart troffen de ge nodigden elkaar opnieuw in gebouw De Bolder waar met een koele dronk het heuglijke feit werd bezegeld. Aan de gevel van datzelfde gebouw hadden buurtbewo ners intussen een spandoek aangebracht met het op schrift: „Het college beschikt, de raad slikt, de buurt stikt!” Voordat de wethouder tot deze handeling overging sprak hij in gebouw De Bolder tot de aanwezigen een dankwoord voor de medewerking die was ondervonden bij de totstand koming van de plannen tot be bouwing van het omstreden stuk grond tussen Kanaal- Hebly sprak de wens uit de onderhande- lingen met de vakbonden te heropenen. Hij zei verder dat de petitie volgende week in de raad van bestuur besproken zal worden. De Van Gelder-top heeft de bon den uitgenodigd om weer rond de onder handelingstafel te gaan zitten. Vrijdagochtend vertrokken vanuit Vel- sen-Noord twee bussen met werknemers van Van Gelder Papier naar het gebouw de Hoeksteen aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. De 100 werknemers uit Velsen voegden zich daar bij de 700 de monstranten uit andere vestigingen van Van Gelder. Volgens de industriebond FNV zijn de arbeidsplaatsen in Velsen sinds 1977 te ruggelopen van 1015 naar 850. Maar ook de toekomst ziet er voor Velsen niet roos kleurig uit. De alternatieven voor de cou rantenpapiermachines, die vervangen worden door de produktie in Renkum zijn volgens de industriebond nog onduidelijk. Daarnaast verwacht de bond dat door de automatisering van de administratie ook enkele tientallen arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Tijdens de bijeenkomst in de Hoeksteen zei Frans van der Veer, centrale onder handelaar van het FNV: „Voor Van Gel der betekent winst niet dat er meer werk komt. Dat houdt in dat naast de met sluiting bedreigde vestigingen in Wormer en Wapenveld, eveneens gezonde vestigin gen in onzekerheid verkeren”. Hij haalde in zijn toespraak een brief aan van de raad van bestuur, waarin de bonden wor den uitgenodigd te praten over het werk gelegenheidsaspect. Van der Veer noem de dat een winstpunt. „Maar”, verklaarde hij daarna, „de raad van bestuur wil al leen praten over de periode van de eerste helft van 1980. Dat biedt voor ons te weinig perspectieven”, aldus Van der Veer. Piet de Haan, die in de Hoeksteen na mens het CNV het woord voerde, noemde het niet onjuist dat een concern streeft naar winstgevendheid en verbetering van de rentabiliteit. „Maar het moet niet over de ruggen van de werknemers gaan”, al dus De Haan. Volgens de woordvoerders van de bonden zou Van Gelder te eenzijdi ge beleidsbeslissingen nemen, die te veel gericht zijn op rendementsverbeteringen op korte termijn. Na de bijeenkomst in de Hoeksteen ver trokken de Van Gelder-werknemers per bus naar het Stadionplein, waar het start punt was voor de demonstratieve optocht naar het hoofdgebouw van Van Gelder Papier aan de Parnassusweg. Spandoe ken werden meegevoerd met onder meer opschriften als „Als VGP zo doorgaat, liggen gauw 4600 man op straat” en „Het is nu hoge nood, wij komen voor ons brood. De werknemers van de vestiging Wormer, die op negen man na allemaal naar Amsterdam waren gekomen, droe gen de leus: „VGP Wormer leeggezogen en door de RvB bedrogen”. Getuige de tekst op een spandoek (foto geheel boven) leek niet iedereen even ingenomen met de bouw in oud-IJmuiden en de bemoeiingen die de gemeentelijke autoriteiten daarmee hebben gehad straat, President Kruger- straat, Bloemstraat en Keizer Wilhelmstraat. Daarbij merkte de heer Bijl op: „Omkijkend moeten we zeggen dat het allemaal lang, te lang heeft geduurd en deze wijk veel heeft moeten verdu ren door de vaak trage gang van zaken rondom de planvor ming en uitvoering in dit ge bied”. AM o MW®®***' i 3^. ■r Éi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5