Licht en ruimte bij Bergense schilders Annie Romein-Verschoor leven Van Borssum Buisman vader en zoon bibliotheek lik op eeldende LAMDA met jolige revue over Engelse historie Alternatief genezen voor arts en patiënt Ruik hoe dat mikt, draai hoe dat draait, proef hoe dat proeft en.. Zeg maar jij tegen mij lang meisje voor halve dagen Intieme tentoonstelling Amsterdams Historisch Museum circusmusici I Record opbrengst bij kunstveiling Comité opgericht steun Stadhuis en Muziektheater NTB wil voorrang voor Nederlandse a The Absolute Monarch als Wikorvoorstelling Koning Lear gevraagd voor Shakespeare Festival Stuttgart DINSDAG NOVEMBER 6 19 7 9 7 KUNST 13 a 1 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „In ieder geval zou ik pas op den duur gaan inzien dat ik er toe bestemd was m’n leven lang in al wat ik ondernam een meis- je-voor-have-dagen te blijven en hoe veel „verontschuldigingen” de wel willende psycholoog daarvoor ook zou kunnen opsporen in mijn her komst, mijn jeugdjaren, mijn veelei sende man, mijn kinderen, nee, ik voel niets voor die feministische spijt van wat-ik-niet-allemaal had kunnen bereiken.. ik ben er zelf bij geweest en ik heb er zelf voor gekozen”. Een citaat uit de memoires van Annie Romein-Verschoor „Omzien in ver wondering”. ai K F Open venster. Olieverf van Kees den Tex. yfr Annie Romein-Verschoor ?/-■ 'W (ADVERTENTIE) De tentoonstelling in halfzwaar DEN HAAG. Het WIKOR (dienstver lenend instituut voor de musische vor ming van de jeugd) heeft het zegenrijke idee gehad het LAMDA Theatre uit Lon den te verzoeken een historische revue te produceren over het leven van Elizabeth I, de dochter van koning Hendrik de Achtste en zijn tweede vrouw Anna Boleyn. Dit citaat valt ook te lezen in de intieme tentoonstelling die momenteel in het Am sterdams Historisch Museum te zien is. De tentoonstelling, ingericht door een werk groep en gecoördineerd door het Interna tionaal Archief voor de Vrouwenbewe ging, heet een kennismaking met Annie Romein-Verschoor. Meer pretendeert dit ook niet te zijn. Vooral omdat maar een betrekkelijk klein deel van de zaal voor haar gereserveerd is. Te zien zijn veel persoonlijke foto’s, kinderkleren die ze zelf heeft gemaakt, geborduurde kleren, boekfragmenten, tijdschriftartikelen. Annie Romein-Verschoor was een zeer veelzijdige persoonlijkheid wat op de ten toonstelling goed tot uiting komt. Ze was huismoeder, schrijfster van kinderboe ken, geschiedenisboeken, hield zich inten sief bezig met feminisme, met socialisme, was betrokken bij het kunstenaarsverzet en schreef voor De Vrije Kunstenaar, ze zat in de redactie van Verstandig Ouder schap, het NVSH-blad van na de Tweede Wereldoorlog, De Nieuwe Linie en schreef talloze artikelen voor Vrij Nederland, De Groene en later in Opzij, een feministisch maandblad. krijgt, zowel in cultureel als economisch opzicht. Het comité staat onder voorzit terschap van de heer P. Kranenburg, voorzitter van de VVV. Onder de leden bevinden zich onder meer Guus Oster, De totale opbrengst was bijna 13 mil joen gulden, 4 miljoen meer dan de meest optimistische schattingen van Sotheby’s. Het duurste doek was een Man Ray: Waar- nemingstijd voor minnaars. Hier had een Europese particulier anderhalf miljoen gulden voor over. Een dergelijk bedrag was niet eerder betaald voor een doek van de Amerikaan. In verband met de lange termijn die tussen het festival en de première van Koning Lear ligt, onderzoekt de leiding van het Ro Theater of op de Duitse uitno diging kan worden ingegaan. De uitnodi ging kwam nadat een Duitse delegatie de Rotterdamse voorstelling, die onder regie van het Oostduitse regieduo Karge.Lang- hoff tot stand kwam, had bijgewoond. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. De artistieke leiding van het Württembergische Staatstheater heeft het Ro Theater uitgenodigd om met de voorstelling van Koning Lear, waarin Johnny Kraaykamp de hoofdrol speelt, deel te nemen aan het Shakespeare Festi val in Stuttgart. Het festival wordt in juni 1980 gehouden. Ook The Royal Sha kespeare Company en het National Thea tre uit Londen zullen tijdens dat festival optreden. zij toch een eigen plaats veroverd. In hoeverre de geneeskundige „buitenstaan ders” worden geaccepteerd zal duidelij ker zijn binnen een paar maanden wan neer het rapport van de in 1977 door de regering opgezette commissie onder prof. P. Muntendam ingeleverd wordt met ad vies over maatregelen met betrekking tot deze geneeswijzen en hun betekenis voor de gezondheidszorg in dit land. De interesse die „de man in de straat” koestert voor alternatieve geneeswijzen is in de laatste tien jaren sterk toegenomen. Men krijgt ook inderdaad de indruk, zoals de Utrechtse arts Paul van Dijk constateert in de inleiding tot zijn boek Geneeswijzen in Nederland, dat de huisvrouw méér over zulke onorthodoxe geneeswijzen weet door tijdschriften en kranten en de supermarkt, dan de huisarts om de hoek. onder ook een bronzen beeld van zijn vader. ik Portret uit 1901 van mevrouw L. S. van Hees-Makkink. geschilderd door Hendrik van Borssum Buisman het Frans Halsmuseum is dagelijks geopend van 9-17.00 uur en zondags van 13.00 tot 17.00 uur. NEW YORK (AFP/Reuter). Bij de verkoop van de collectie-Coply, een van de twee belangrijkste verzamelingen sur realistische schilderijen en beeldhouw werken ter wereld, zijn maandag bij So theby’s Parke-Bernet in New York zeven tien records gesneuveld. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Toonkunstenaarsbond (NTB) wil dat aan buitenlandse musici geen werk vergunning wordt gegeven voor het op treden bij circussen als daarvoor Neder landse werkloze collega's beschikbaar zijn. Een verzoek van deze strekking heeft de bond gedaan in een brief aan de minister van Sociale Zaken, waarbij er op wordt gewezen dat als de plannen doorgaan het komende seizoen dertien circussen door Nederland zullen trekken. Twee schilderijen van Max Ernst, Sur realisme en Schilderkunst en Totem en Taboe deden respectievelijk ruim 1,2 mil joen en bijna 700.000 gulden. Dit beteken de nieuwe records voor de in Duitsland geboren Fransman. Een doek van Juan Miro, Vogel die op bij jaagt, ging in andere handen over voor een bedrag van ruim 650.000 gulden. Er mag ook geen werkvergunning wor den afgegeven als circussen niet akkoord gaan met de salarissen en arbeidsvoor waarden zoals die zijn vastgesteld door de looncommissie van de NTB. De lonen komen neer op 2500 gulden bruto per maand voor een zesdaagse werkweek, waarin ook op zaterdagen en zondagen wordt opgetreden. In zijn brief aan de minister wijst de NTB op persberichten inzake de verkoop van de winterresidentie van Boltini in Vught voor enige miljoenen. De bond ver wijt de minister aan Boltini steeds vergun ningen te hebben gegeven voor het optre den van goedkope buitenlandse musici. „Daardoor bleven Nederlandse musici werkloos en kon Boltini onder meer zijn miljoenen vergaren”, aldus de NTB. De bond stelt verder dat een of meer buitenlandse circussen zoals bijvoorbeeld Krone uit München wel weer op het aller laatste moment werkvergunningen zullen aanvragen zodat er zogenaamd geen tijd meer is om met Nederlandse musici te repeteren. De minister moet niet meer zwichten voor deze „smoesjes”, meent de NTB. De elf artiesten zijn gekleed in oogver blindende kostuums van eveneens elf leerlingen van de „Wimbledon School of Art”, die ook voor decors en requisieten zorgden. De revue bestaat uit 22 kleine scènes, die de geschiedschrijving niet volgen, maar er stukjes uit oppikken. Er wordt behalve duchtig geakteerd ook met wat enkele spelers betreft verrassend mooi stemmateriaal gezongen dat het een lieve lust is. LAMDA rnaakt met dit pro ject een tournee van tien weken door Nederland, helaas zullen maar weinig vol wassenen van „The Absolute Monarch” kunnen genieten, want het gezelschap treedt op voor de jeugd. Voor de regelma tige schouwburgbezoeker is het een op merkelijke ervaring acteurs die een ande re taal spreken beter te verstaan dan menig Nederlandse toneelspeler. JAAP KOOPMANS Nu Zou men, alle onthoofdingen, be smettelijke ziekten en godsdienstig-poli- tieke moeilijkheden indachtig zeggen: dat moet wel een heel zwaar stuk geworden zijn. Het tegendeel is waar: de directeur van The London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) Roger Croucher en zijn vrouw Vicky Ostroumoff hebben voor hun eindexamenleerlingen een mooie, vrolijke revue gemonteerd, waarin de acteurs en actrices bovendien de gele genheid krijgen al hun verworvenheden te exposeren. Lange tijd werden buitengewone ge- nan, astrologie, yoga èn acupunctuur, een neeswijzen zonder pardon afgewezen als gebied waarin traditioneel de artsen wer- kwakzalverij maar langzaam aan hebben den betaald terwijl de patiënt gezond was! Na een aantal herdrukken van het boek, heeft uitgeverij Ankh-Hermes ditmaal een paperback en dus goedkopere versie gedrukt een stimulatie voor mensen buiten het medische vak. Als wetenschap- Drie Bergense schil ders exposeren tot en met 22 november in Ga lerie Tholen in de Ane- gang in Haarlem. De olieschilderijen van de kunstenaars tonen als gemeenschappelijk ken merk een sterke betrok kenheid op de visuele ruimte. pelijk handboek, maar met een weinig moeilijke terminologie, is het duidelijk leesbaar ook voor de patiënt. Maar dan met in achtneming van Van Dijks aanwij zing dat de „volksgeneeskunde” terecht haar plaats heeft en onbevoegd uitoefe nen van alternatieve wijzen schadelijk kan zijn, al is het alleen soms omdat officiële medische hulp daardoor langer uitgesteld wordt of achterwege blijft. BRITITTE SPRENGER Geneeswijzen in Nederland, door Paul van Dijk. Eenmalige paperback. Uitgeverij Ankh Van Dijk schreef zijn Geneeswijzen in Nederland in 1976 voor werkers in de gezondheidszorg als oriëntatiewerkstuk en handboek. Alfabetisch komen tiental len geneeswijzen aan de beurt met korte, maar duidelijke beschrijvingen over ge- schiedems, filosofie, diagnostiek, thera- Hermes bv (Deventer), 25, pie, onderzoek, indicaties voor aanpas sing, kosten (ook of het ziekenfonds deze kosten vergoed) adressen en andere gege vens. Vele van deze geneeswijzen zijn ei genlijk uitgebreide filosofieën of gods diensten met een sterke geneeskundige, of medisch preventieve, kant zoals Mazdaz- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Ter ondersteuning van de bevordering tot een positieve besluitvorming ten aanzien van de bouw van het nieuwe stadhuis annex muziektheater in de hoofdstad, is in Amsterdam een comité gevormd waar in representanten vertegenwoordigd zijn uit vakbonden, culturele instellin gen en het zakenleven. \rmianliyd dourde Kiuiinkliike'liilxiljiibriel; ■J.&A.l ’.mli Kassein, tiilxikss/xiliilisteii sedert lr.it Voorstelling: The Absolute Mo narch, gespeeld door The London Aca demy of Music and Dramatic Art. Re gie Roger Croucher. Muziek Richard Blackford. Den Haag, 5 november 1979, Koninklijke Schouwburg. Opvallend zijn ook de groepsportretten van de regenten en regentessen van het Doopsgezinde Weeshuis. Verder han gen er van hem nog eni ge werktekeningen. daar een uiting van, ook de vele boeken die ze voor kinderen schreef. Voor het Montessori-onderwijs stelde ze een boekje samen getiteld „Nederlandse geschiede nis in perioden”. Het eerste boek dat ze schreef was een meisjesboek „Aan den Oedjong” (1928). Ze vertaalde de sprookjes van Anderssen uit het Deens en ze schreef in het Russisch vertelselboek het verhaal „Waar komt het alfabet vandaan?” De tentoonstelling geeft ook een goed overzicht van haar feministische instel ling. Vanaf de jaren ’20 schreef ze al over de positie van de vrouw en haar rol als huisvrouw en moeder. In de inleiding op het boek „Ik kan huishouden” schrijft ze over de niet te onderschatten taak als huisvrouw. Zelf had ze haar leven lang te maken met het probleem hoe ze haar tijd moest verdelen tussen het huishouden en haar werk, schrijven. Ze had al snel door dat ze een meisje voor halve dagen was en probeerde zich zoveel mogelijk daarmee te verenigen. In het televisie-interview zegt ze dan ook: 1 „Ach, het had niet zozeer met het karakter van mijn man te maken. Als ik hem vroeg te helpen afwassen deed hij dat zeker. Maar dan dacht ik vaak: dat doe ik zelf wel sneller”. Annie Romein-Verschoor’s politieke stellingname: ze had een scherp oor voor het opkomend fascisme. Samen met haar man nam ze zitting in het Nederlands Comité van Waakzaamheid dat voor de oorlog werd opgericht. Dit Comité nam stelling tegen het opkomend fascisme en waarschuwde voor de jodenvervolging. In het voorwoord op het dagboek van Anne Frank geeft zij de éllendige gevolgen hier van nog eens weer. Over Annie Romein-Verschoor valt nog veel meer te vertellen het is beter om de tentoonstelling te gaan bekijken. Tot en met 2 december is deze te zien in het 'Amsterdams Historisch Museum, Kalver- straat 92 in Amsterdam. directeur van Carré, K. Boehmer van de Federatie Beroepskunstenaars, me vrouw M. van Randwijk van het Initia tief Comité Muziektheater Nu, de heer F. Roco, districtsbestuurder FNV, en twee oud-wethouders' voor kunstzaken in Amsterdam, P. Treumann en H. Verhey. Het comité zal een beroep doen op het Amsterdamse gemeentebestuur alles in het werk te stellen dat het gebouwen complex aan het Waterlooplein zo vlug mogelijk tot stand komt, nu de eindbe slissing volledig in Amsterdamse han den ligt. Het nieuwe comité legt de nadruk op het algemene belang, dat de Amster damse binnenstad nieuwe impulsen The Absolute Monarch komt op 18 no vember in de Haarlemse Stadsschouw burg. Annie Romein-Verschoor promoveerde in 1935 op het proefschrift De Nederland se romanschrijfster na 1880 (herdrukt als Vrouwenspiegel), waarin ze een duidelijk overzicht geeft van de vrouwen die toen deel uitmaakten van de Nederlandse lite ratuur. Zelf zegt ze hierover in een televi sie-interview dat kort voor haar dood op 5 februari 1978 werd uitgezonden en op de tentoonstelling te zien is: „Het waren al leen maar „dames”, die zich in die tijd met literatuur bezig hielden”. Waarmee ze aangeeft dat schrijven toen slechts was weggelegd voor de hogere klassen. Annie Romein-Verschoor’s grote voor liefde voor kinderen komt op de tentoon stelling goed tot uiting. Niet alleen de persoonlijke foto’s van haar met haar drie kinderen en de zelfgemaakte breisels zijn Ze had eigenlijk een zoon moeten zijn, want Hendrik hertrouwde om een opvol ger te doen geboren worden; dit hertrou wen veroorzaakte de afsplitsing van Ro me én Elizabeth werd als het symbool gezien van het Engelse protestantse geloof. De expositie „Van Borssum Buisman Tweemaal”, die tot en met 25 november nog te zien is in het Prentenka binet van het Frans Halsmuseum, is een aan gelegenheid van vader en zoon. Hendrik van Borssum Buisman was van 1913 tot 1951 conservator van het Teylers Museum aan het Spaarne. Zijn zoon Jan volgde hem op en bekleedt deze functie nog steeds. Jan van Borssum Buisman neemt aan deze tentoon stelling deel met geboet seerde portretten, waar- Hoofdzakelijk van de schilder Hendrik van Borssum Buisman is er een losse verzameling werken te zien, waaron der vooral geschilderde portretten in olieverf. Jaap de Carpentier (1921) maakt gebruik van felle kleurvlekken om de ruimte en het licht van het polder- en water land weer te geven in sterk geabstraheerde vorm. Dirk Trap (1922) maakt meer gebruik van lichtere kleuren om een ruimtelijk beeld te geven van de duinen. Zijn ab stracte schilderijen, die toch veel herkennings- vorm tonen, geven de in druk dat de overgangen van water, land en lucht zijn opgeheven. Onder het werk van Kees den Tex (1916) bevindt zich een vierdelige serie ge zichten vanuit een open venster. Het is een ge concentreerde, symboli sche visie waarbij de ruimte voornamelijk wordt gesuggereerd door kleurstelling, soms met ondersteuning van lineair perspectief. De drie bevriende kun stenaars hebben de afge lopen jaren meerdere malen onder de naam Groep Bergen in binnen- en buitenland geëxpo seerd. Die noemer ver meden zij ditmaal om de individualiteit van de ex posanten te benadruk ken. Dinsdag tot en met zaterdag geopend van 11 tot 17 uur. KOSSEMS HALFZWAKE SMAQ

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13