II 'lil Kimman B.V. Bonn nog steeds voorlopige hoofdstad Innocenti. De ex- Mini Cooper. JT cr-i I nf. 'lp Ou^ÏL, Neutraliteit prijs voor oplossing van bneffl Kronenbourg AEG MOTORENDIENST „Deutsche Frage” Provinciestadje werd wereldbekend metzelaar techniek bv E&fe DINSDAG 6 15 NOVEMBER 19 7 9 —=5 i (Door Hans Amesz) De Bondsrepubliek Duits land en de Duitse Democrati sche Republiek hebben dit jaar hun 30-jarig bestaan ge vierd. Aan de andere kant van de muur gebeurde dat met veel opsmuk en pathos. Bijna alle socialistische partij bazen waren in het „Volkspaleis van de Republiek” in Oost-Berlijn getuige van het „vredesaan bod” aan het Westen van de Russische partijleider Brezj- njev. Ongeveer 250.000 men sen waren opgetrommeld voor een fakkeltocht door de hoofd stad van de DDR. Er werd een gigantische militaire parade gehouden en het hele land was al sinds een jaar geconfron teerd met propagandaspreu- ken als: „30 jaar DDR, het levende bewijs. Zonder kapi talisme gaat het beter”. AEG MOTOREN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Moderne uitrusting voor al uw reparatiewerk Al va. fH.190,- rr I 4 Iwohteit J a Berlijn, de Kurfürstendam en de Gedachtniskirche. Amerikaanse patrouille langs de Berlijnsemuur. •fr Gezicht op Bonn euwd): 737. (ADVERTENTIES) verdragen af met de Sovjet-Unie en de (ADVERTENTIE) i Zijlweg 35/Schipholweg 5 Haarlem. (023) 339069. larkt AAC Import en distributie weg eld. Wikkelen en revisie, vacuümimpregneren, drogen, balanceren, belasten Verkrijgbaar in de betere slijtenj/wijnhandel scheurd. Ook na dertig jaar is dit leed in de meeste gevallen niet door de tijd geheeld. Vandaar dat „die Deutsche Frage” (het Duitse probleem) nog steeds leeft. De DDR mag dan met woorden ontkennen dat dit probleem bestaat „de eerste arbeiders- en boerenstaat op Duitse bo dem heeft de toekomst” wie met Oost- duitsers praat weet wel beter. De grond wet van de Bondsrepubliek schrijft voor dat moet worden gestreefd naar het „be reiken van de Duitse eenheid”. Hoe moet dat? De eerste Duitse bonds kanselier, Kondrad Adenauer, was ervan overtuigd dat een sterke Bondsrepubliek, ingeworteld in een krachtig westelijk DDR en zorgde op die manier voor „gaten in de muur”. Daar hebben sinds 1970 talrijke mensen van geprofiteerd. Maar was, of is, dat genoeg? De laatste tijd wordt steeds meer over een echte hereniging van de beide Duitse staten gepraat. De meest recente zet in deze richting stond onlangs in het Engelse zon dagsblad The Observer. „Brenzjnjev wil verenigd Duitsland”, aldus de kop boven een artikel van Lajos Lederer uit Wenen. Vooralsnog kan hieraan inderdaad niet worden getwijfeld. Maar op de lange duur is het volgende scenario mogelijk: de Rus sen bieden aan de DDR zelf te laten beslis sen over haar eigen toekomst; een moge lijk herenigd Duitsland ligt dan in het verschiet. De prijs daarvoor is, dat de Bondsrepubliek uit de NAVO moet, zodat de Sovjet-Unie de mogelijkheid krijgt et telijke van haar divisies te verplaatsen naar de grens met doodsvijand China. Haarlem, Pr. Bernhardlaan 2 Tel. 023-350104 Alkmaar, Bestevaerstraat 77 Tel. 072-117546 inkl. btw. Telefoon 015-569324* BierrdV I M'rfrv. IMPOK’i Verfijnd bier uit de Elzas. Gebrouwen volgens 300 jaren bestaande kwaliteitsnormen Stevig bier met een milde, volle smaak. Grootste biermerk van Frankrijk Volgens dit „exclusieve” stuk zouden de Russen een verenigd, maar geneutrali seerd Duitsland willen, omdat ze bang zijn voor een heropleving van een militair Duits nationalisme. De Bondsrepubliek zou een zo machtig land in West-Europa zijn geworden, wat overigens het geval is, dat de Russen het zo langzamerhand beter vinden de DDR maar „op te geven”, zodat West-Duitsland kan worden ingebonden. In Bonn is het stuk van Lederer, die zich beroept op kringen rondom de Joegoslavi sche partijchef Tito, door regerings woordvoerder Bolling afgedaan als pure (door Hans Amez) Dertig jaar geleden, in november 1949, besloot de Bondsdag dat het kleine aan de Rijn gelegen stadje Bonn, definitief de „voorlopige zetel van de leidende Bondsorganen” zou zijn. Aan dit besluit was een vrij heftige strijd voorafgegaan. De eerste Bondsregering met Konrad Adenauer als chef, maar ook de deelstaatregering in Dusseldorf en niet in de laatste plaats de stad zelf, maakten onophoudelijk reclame voor Bonn als „voorlopige regeling” (Provisorium). De SPD en enkele andere partijen, als bijvoorbeeld de Bayempartei en de Wirtschaftliche Auf- bauvereiniging (Vereniging voor economische opbouw) wilden veel liever Frankfurt. In een geheime stemming won Bonn het tenslotte van de metropool aan de Main met 200 tegen 176 stemmen. Waarom werd juist Bonn, dat eigenlijk nauwelijks geschikt was, hoofdstad van de Bondsrepubliek? Als iemand dat des tijds vroeg, luidde het antwoord: omdat Adenauer dat wilde. Hij woonde im mers, om het zomaar uit te drukken, naast de deur in een villa aan de voet van de Drachenfels, in Rhondorf. Nu moet men de behoefte aan gemak van een toen al 73-jarige kanselier niet geringschattend beoordelen, maar de geschiedschrijving heeft inmiddels uit gewezen dat dit toch niet de beslissende reden was om Bonn tot „Provisorium” uit te roepen. Adenauer wilde Bonn als hoofdstad, juist omdat het geen metro pool was als Frankfurt. Van hieruit zou het veel gemakkelijker zijn om ooit weer naar Berlijn te gaan. De toenmalige FDP-minister Erich Mende: „De stemming werd bepaald door de hoop zo spoedig mogelijk naar Berlijn te gaan; om in een herenigd Berlijn het zelfbeschikkingsrecht via vrije verkiezingen te realiseren. Naast de hoop dat Bonn eerder dan Frankfurt zou voldoen aan het „voorlopige ele ment”, werd in de verkiezing vóór Bonn ook de wens van veel politici weerspie geld voorrang te geven aan de mense lijkheid van een universiteitsstad aan de Rijn boven de anonimiteit van een grote stad als Frankfurt”. De stad aan de Rijn, met haar „inspire rende” omgeving, is in wezen altijd „Provisorium” gebleven. Dat het SPD- hoofdkwartier, het Erich Ollenhauer Haus, nog altijd „de barak” wordt ge noemd, spreekt voor zich. Maar nu, na dertig jaar, lijkt het „Provisorium” sym bolisch aan zijn einde te komen. Van Bonn moet een echte regeringshoofd- stad worden gemaakt. De bouwplannen voor een reusachtig parlements- en rege- ringskwartier zijn rijp. Kosten: honder den miljoenen marken. Natuurlijk is al eerder in Bonn ge bouwd. Sinds de hoop op Berlijn als hoofdstad van een herenigd Duitsland niet meer van veel werkelijkheidszin ge tuigt, was men steeds minder bereid de prijs voor Bonn als Provisorium te beta len. Aan het begin van de jaren zestig werd ingezien dat het verlangen naar een solide wetgevende arbeid niet meer strookte met de miserabele werkom standigheden van de afgevaardigden. Die hokten vaak met zijn tweeën of drieën in veel te kleine, ver uit elkaar gelegen ruimten. Na een voorbereiding van zes jaar en een bouwtijd van tweeëneenhalf jaar werd in het voorjaar van 1969 een 29 verdiepingen tellende „silo voor parle mentsleden" ingewijd. Met 114 meter bondgenootschap, het zekerste middel was om zichzelf te beschermen en gelijk tijdig druk te kunnen uitoefenen op het andere kamp, zodat dit bedoeld is de Sovjet-Unie zijn „buit”, de DDR, vrij zou laten en ermee akkoord zou gaan dat 17 miljoen mensen zelf over hun toekomst zouden beslissen. Paradoxaal genoeg betekende deze op vatting in feite dat een hereniging (Wie- dervereinigung) werd uitgesloten. In Ade nauers zienswijze betekende een hereni ging immers niets anders dan een uitbrei ding van de Bondsrepubliek naar het oos ten, wat een duidelijke nederlaag voor de Russische diplomatie zou zijn en daarom niet realistisch. Het aanbod van Stalin in 1952 om een neutraal Duits blok in Euro pa te verwezenlijken, werd door Adenau er afgedaan als een listige zet waar men niet serieus op in kon gaan. De situatie tussen de beide Duitslanden veranderde pas door de Ost-politiek van de in 1969 gekozen bondskanselier Willy Brandt. Zijn sociaal-liberale coalitie sloot 'y. J In Bonn werd het feit dat de grondwet van de Bondsrepubliek Duitsland in 1949 van kracht was geworden, zeer beschei den gevierd. De bondspresident hield een toespraak en regeringsleider Helmut Schmidt sprak eveneens. De Bundeswehr marcheerde niet en president Carter was ook niet naar de Westduitse hoofdstad gekomen. Alleen al deze tegenstelling, is tekenend. Kan er, met andere woorden, nog twijfel aan bestaan dat er inderdaad twee Duits landen zijn? De Bondsrepubliek, een de mocratische rechtsstaat, lid van de NAVO, in het Westen, en de Duitse Demo cratische Republiek, een autoritair gelei de socialistische staat, lid van het War schau Pact, in het Oosten. DUNHILL Er zijn waarschijnlijk niet veel politici fcie dat ontkennen. Dat neemt echter niet gfeg dat er tussen de beide Duitslanden Bndere verschillen zijn dan tussen bij voorbeeld de Sovjet-Unie en de Verenigde ■laten. Duitsland is immers een gedeelde Satie. Voor buitenlanders is dat welhaast een vanzelfsprekendheid. De Duitse de ling en het ontstaan van de DDR was een logisch gevolg van Hitlers misdadige oor log en niet het werk van de Russen, zoals nog steeds veel Westduitsers graag willen doen geloven. Voor buitenlanders is het relatief ook eenvoudig te beweren dat de Duitsers, dertig jaar na 1949, maar eens definitief moeten aanvaarden dat er daad werkelijk twee Duitse staten bestaan. Maar zo eenvoudig is het niet. Het is namelijk onmogelijk het feit te negeren dat een deling van het land gepaard gaat met ingrijpende menselijke tragedies. Te meer als die deling zo rigoureus is uitge voerd, met muur en prikkeldraad, als in Duitsland. Familieleden, vrienden, min naars en minnaressen zijn letterlijk ver- speculatie. En minister van Buitenlandse Zaken Genscher verzekerde dat de bui tenlandse politiek van de Bondsrepubliek niet zal veranderen. Die blijft onvermin derd gebaseerd op twee pijlers: het weste lijk bondgenootschap en de ontspannings- politiek naar het Oosten. nog steeds het hoogste gebouw van Bonn. De vooruitziende blik reikte echter niet ver. Onlangs is naast deze „Lange Eugen” (genoemd naar de vroegere Bondsdagvoorzitter Eugen Gersten- maier) een foeilelijke betonnen koker neergezet. Die fungeert als brandtrap. AI jaren geleden was bij een oefening gebleken dat de ongeveer 1500 mensen die min of meer regelmatig in de „Lange Eugen” verblijven, maar een kleine kans zouden hebben te ontkomen als er brand zou uitbreken. Terroristen hebben dat waarschijnlijk nooit geweten. Naast de „Lange Eugen” werd een nieuwe Bondskanselarij neergezet. Het oude Paleis Schaumburg was veel te klein om de „regeringscentrale” van het machtigste EG-land te herbergen. Het huidige kantoor van Helmut Schmidt mag dan efficiënt zijn, van enige archi tectonische allure is geen sprake. Dat er op het grasveld voor de hoofdingang een beeld van de beroemde Engelse kunste naar Henry Moore staat, wist die indruk niet uit. Overigens is er een kleinzielige nationale rel gaande omdat een Engels man dat beeld heeft gemaakt. „Zijn Duitse kunstenaars soms niet goed ge noeg?” En nu is dus het besluit gevallen een nieuw Bondsdistrict te bouwen. Een nieuw symbool van de Duitse eenheid, het Plein van de Republiek. Over circa drie jaar wordt daarmee begonnen. Om streeks 2000 moet het klaar zijn. Het is op dit moment moeilijk voorstelbaar hoe zo’n gigantisch complex past in het nog altijd provinciale karakter van Bonn. In Frankfurt, Hamburg, München, mis schien ook Düsseldorf en Keulen, zou een dergelijk „ruimtestation” niet mis staan. Maar in Bonn, waar alle culturele gebeurtenissen van enig belang niet plaatsvinden, in Bonn, waarvan alle door de plaatselijke General-Anzeiger geïnterviewde buitenlandse correspon denten bijna onveranderlijk zeggen dat het voetgangersgebied het meest indru kwekkend is, in Bonn, waar geen meer derheid is te vinden voor de bouw van een nationale Kunsthalle! In het weekblad Die Zeit vraagt Rolf Zundel zich af wat er met het nieuwe complex gebeurt, als misschien na 70 jaar het nationale verbanningsoord van de Duitse politiek wordt verlaten, als de democratische en nationale hoofdstad weer op één plaats verenigd zijn in Berlijn. Wordt het regeringscomplex dan een toeristische attractie, zoals het paleis van de paus in Avignon, een nachtmer rie of een kunstwerk? Hereniging Duitslanden minder uitgesloten dan vaak gedacht Toekomstmuziek? De hoofdredacteur van het toonaangevende Franse dagblad Le Monde, André Fontaine, schreef een tijd geleden: „Is de hereniging op lange termijn niet het logische gevolg van deze toenadering (tussen de Bondsrepubliek en de DDR-red), vooral als, zoals zich laat vermoeden, de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en haar Amerikaanse be schermers steeds losser worden en de Russen steeds met meer moeilijkheden worden geconfronteerd?”. AS i 1 ^<3 I Of Or,c/o..

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15