Gevolg ongeluk in Harrisburg Hongersnood dreigt op Mountbatten Offensief Marokko Prijs niet bekendgemaakt Jagers schieten Toezeggingen voor hulp aan Cambodja Ontkenning van schuld moord Ohira opnieuw premier Japan opvolger Park maisvervoer Zambia Zimbabwe blokkeert tegen Polisario Ontslag voor vergeten van arrestant Vluchtpoging Ray Oppositie eist direct kiezen Kerktop bekijkt financiën curie op motorrijders Olie-akkoord tussen Egypte en Israel Gehebt Eer Hendrik 3 19 7 9 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 6 2 door Nico Scheepmaker »sen icht ckx :tor I (Van onze redactie buitenland) WASHINTON. In de Ver enigde Staten is een algemene bouwstop voor kerncentrales afgekondigd. Aanleiding hier toe is het ongeluk van eind maart dit jaar in de kerncen trale in Harrisburg. Vier cen trales zullen niet zoals gepland al over een maand in werking worden gesteld, maar pas na dat een rapport over het veilig heidsonderzoek in kerncentra les is afgerond. tten gen het 2BS) B.800 hun 1977 n de )0 in r de 200), Ogen hap I MM ïr” trijfël Algemene bouwstop kerncentrales VS (Van onze redactie buitenland) tanks en pantserwagens (Van onze redactie buitenland) Hoeveel Israel nu gaat betalen is niet bekendgemaakt. Weizman zei gisteren port- •t za- chap i van 1 het i zich n ge- 'evist van ;even >p te /erse •zoek wei- ische VATICAANSTAD. Een woordvoer der van het Vaticaan, Romeo Panciroli, heeft bevestigd dat het, besloten overleg tussen paus Johannes Paulus II en de ruim 120 kardinalen van de rooms-katho- lieke kerk, dat gisteren is begonnen in Vaticaanstad, zich onder meer bezighoudt met de financiële problemen van de curie, het centrale kerkbestuur. Bij de openingstoespraak gistermorgen zei de paus, dat hij deze buitengewone conferentie heeft bijeengeroepen om te bevorderen, dat de hervormingen waar toe het Tweede Vaticaanse Concilie be sloot daadwerkelijk worden ingevoerd. Dit concilie werd gehouden onder paus Johannes XXIII. De synode is voor vier dagen bijeenge roepen, maar volgens woordvoerder P’an- ciroli is het niet uitgesloten dat de kerklei ders een dag langer bijeen zullen moeten blijven. De vergadering bestaat onder meer uit bijeenkomsten van discussie groepen met elkaar sprekend in Latijn, Frans, Engels, Italiaan en Spaans. INGUALADA. Bij de Noordspaanse stad Ingualada hebben jagers, kennelijk verbolgen over de geluidsoverlast, deelne mers aan een motorcross onder vuur ge nomen. Vijf rijders werden gewond. Vol gens de politie, die dit meedeelde, zijn twee motorrijders er ernstig aan toe. On danks een onderzoek van de Guardia Ci vil zijn de schutters nog niet opgesnoord Direct na het ongeluk werd de afgifte van bouwvergunningen voor andere cen trales gestaakt. Tot nu toe had de NRC Dit adviescollege kwam naar aanleiding van het opgeluk in Harrisburg tot de con clusie dat alle kerncentrales in de VS grondig moeten worden geïnspecteerd. Het ongeluk in Harrisburg wordt geweten aan technisch en menselijk falen. de procedure „wel een jaar kan gaan duren en mogelijk zelfs twee maar het is niet uitgesloten dat we het komende voor jaar weer kunnen beginnen”. leeft and- van snog n de Ie en rine. sche ;eno- evol- mer- acht illen ilok- het epen Tja. Maar hij is toch „Henri le Roi” niet? En los daarvan vind ik het toch wel een zeer lange (het kereltje was in 1973, toen moeder overleed, tenslotte al 55 jaar!) en ook heel forse „alimentatie”, gezien ook het feit dat Mien meteen getrouwd was met iemand met een vaste betrekking. De vastste betrekking in den lande boven dien, gezien de omstandigheden. Het feit dat je zo’n maandelijkse toelage, naast dat potje van honderdduizend gulden, vijfen vijftig jaar lang, ook nog bijna veertig jaar na het overlijden van de „natuurlijke vader”, door zijn weduwe en vervolgens door zijn dochter laat doorbetalen, maakt op mij niet de indruk van overweldigende oranjegezindheid. Ik ben nooit officier geweest, ik weet dus niet hoe de te berde gebrachte „eer van een officier” eruit ziet, maar als voor malig onderofficier kan ik melden dat de eer van een onderofficier heel anders ge structureerd is. Die Hendrik moet overi gens de kwaadste niet geweest zijn, hij stuurde jaren later nog eens gereedschap naar de kleine Albrecht Willem en arran geerde een ontmoeting. Daaruit blijkt dat hij tenminste nog enige belangstelling voor zijn eigenlijke zoontje had. „Heb jij mooi gereedschap gehebt?”, vroeg hij toen aan de kleine Albrecht. Aardige ke rel, alleen had hij in een kwart eeuw nog geen Nederlands kunnen leren. De lister meer i me- ader- rkne- i aan eden rp al egd. i aan heb- stige ider- egen ickx. lit in gatie zoek erte- auw, •s ui- over dure TOKIO (Reuter/UPI). Masayoshi Ohi ra is vanochtend (plaatselijke tijd) tijdens een speciale zitting van het Japanse parle ment herkozen tot eerste minister. De 69- jarige Ohira kreeg 138 van de 511 stem men in het Parlement, zijn rivaal Takeo Foekoeda kreeg er 121. Er waren 252 ongeldige stemmen, allen afkomstig van de oppositie. Daarmee is de doorvoer van mais van uit Zuid-Afrika naar Zambia stil komen te liggen, waardoor Zambia direct met hon gersnood wordt bedreigd. Het land heeft geen verbinding naar zee. Mais is het hoofdvoedsel van de 5,5 miljoen Zambi- anen. De regering van bisschop Moezorewa van Zimbabwe is tot de maatregel overge gaan „vanwege de voortdurende infiltra ties van in Zambia gelegerde guerrilla strijders van het Patriottisch Front". Al elf dagen geleden dreigde Moezore wa Zambia “^noties. Moezorewa beschuldigt Zambia ervan dat het voedsel, dat via Zimbabwe het land bereikt, ook wordt gebruikt door de guer rillastrijders van het Patriottisch Front. Volgens diplomaten is de maatregel ech ter bedoeld om de binnenlandse oppositie in Zambia tegen president Kenneth Ka- oenda een stimulans te geven. SEOEL (Reuter/UPI). De leider van de Zuidkoreaanse Democratische Partij, de grootste oppositiepartij in het land, Kim Young-Sam, eist directe verkiezingen van een nieuwe president en afschaffing van het kiescollege. Dit college bestaat vrijwel geheel uit aanhangers van de op 26 oktober ver moorde president Park en moet volgens de grondwet binnen negentig dagen een nieuwe president kiezen. Kim Young-Sam werd op 4 oktober door de meerderheid van het parlement buiten de volksverte genwoordiging gezet, waarna hevige rel len volgden in de zuidelijke kuststeden. Vandaag is het officiële onderzoeksrap port gepubliceerd naar de omstandighe den tijdens de moord. Hierin wordt de dader, het hoofd van de Zuidkoreaanse geheime dienst KCIA Kim Jae-Kyoe, er van beschuldigd de president te hebben doodgeschoten om zelf staatshoofd te kunnen worden. Waarom heeft de jurist Albrecht^Willem Lier, toen hij eenmaal door Privé-mede- werkster Jos Hagers was opgespoord, zo gewillig meegewerkt aan de gevolgde pu bliciteit, voor zover het althans De Tele graaf en het TROS-programma „Tv-Pri- vé” betrof? Uit verontwaardiging, zei hij, over wat dr. L. de Jong in deel 9 gezegd had over chantage door de moeder van de zogenoemde „Henri le Roi”. Zijn ouders hadden nooit en te nimmer gechanteerd. Zij hadden het vorstenhuis altijd hoogge acht en zijn „vader” was zelfs zo’n man van eer geweest dat hij altijd geprotes teerd had tegen het verlagen van de 1000 gulden per maand tot 500 gulden, want zo’n afspraak tussen officieren schond je niet! rers) eren ir af liter- dat Iden jaar ■rho- sr er jctor De i de- n de sden Op dit moment is de spanning tussen Marokko en Algerije echter groter dan ooit, zo wordt door waarnemers gesteld. Vorige week waarschuwde koning Has san van Marokko opnieuw dat zijn troe pen zo nodig zullen overgaan tot het ach tervolgen van Polisariostrijders tot over de Algerijnse grens. Inmiddels heeft de regering-Moezorewa zich gisteren in Londen op de top over Zimbabwe akkoord verklaard met een herzien Brits plan voor een tussen-rege- ring in de overgangsperiode naar nieuwe verkiezingen in Zimbabwe. De delegaties van het Patriottisch Front stelden echter dat het Britse plan om een Britse gouver neur het land in die periode te laten leiden met gebruikmaking van het bestaande overheidsapparaat, „de keuzen zou beper ken van een nieuwe regering door deze op te zadelen met de bestaande instellingen”. Daarmee is de conferentie in Londen over Zimbabwe haar negende week inge gaan. Archiefopname van de kerncentrale bij Harrisburg. niets gezegd over eventuele hervatting van de behandeling van deze aanvragen. Tegen de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden zei Hendrie gisteren dat De voorzitter van de Amerikaanse fede rale commissie voor toezicht op kernin- stallaties (NRC), Joseph Hendrie, heeft gisteren verklaard dat dit mogelijk twee jaar gaat duren. Hij legde een verklaring af tegenover een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Ambtenaren van de NRC-commissie hebben het besluit over de bouwstop gis teren bekendgemaakt. De voorzitter van een adviescommissie van de Amerikaanse regering, John Kemeny, verklaarde vori ge week nog dat een algemene bouwstop voor kerncentrales geen zin heeft zolang de aanbevelingen van zijn commissie nog worden bestudeerd Paus Johannes Paulus II droeg in de basiliek van ST. Pieter gisteren een mis op ter ere van de kardinalen die in het afgelopen jaar zijn overleden. Alle kardinalen die aan de vierdaag se synode deelnemen waren aanwezig. CASABLANCA. Een zevenduizend soldaten tellende Marokkaanse le germacht is zaterdag een grootscheeps offensief begonnen tegen guer rillabases van de bevrijdingsbeweging voor de westelijke Sahara, Frente Polisario. Het offensief is in het geheim begonnen, zo werd gisteren in Marokko verklaard door legerofficieren. De aanval wordt ge noemd Operatie Ouhoud, een naam die herinnert aan een van de grote veldslagen van de profeet Mohammed voor het be houd van de eenheid van de islamieten. De kern van de strijdmacht bestaat uit veteranen uit de Jom Kippoeroorlog tus sen Israel en de arabische landen in 1973. Bij het offensief worden in totaal vijftien honderd tanks en pantserwagens ge bruikt. Doel is de vernieiging van bases van Polisario in de dun bevolkte woestijnge bieden langs de vijfhonderd kilometer lange grens met Algerije en met Maureta- nië. De aanval is ingezet nog voordat de door de VS beloofde wapenzending in Marokko is aangekomen. De Amerikanen hadden als voorwaarde bij deze leverantie gesteld dat onderhandelingen met Alge rije en het Polisario moeten worden geopend. DUBLIN (DPA). Bij de opening van het proces in Dublin tegen de twee Ieren die ervan worden verdacht op 27 augustus Lord Mountbatten door een bomaanslag om het leven te hebben gebracht, hebben beiden iedere schuld ontkend. Volgens de aanklager zijn op de kleren van Thomans McMahon en Francis McGirl resten van springstoffen, zand en verfsporen van de boot van Mountbatten aangetroffen. Voor het proces, dat vermoedelijk drie weken zal duren, zijn zeer strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Op de gisteren begon nen conferentie van de Verenigde Naties over hulp aan de hongerende bevolking van Combodja heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Vance na mens de Verenigde Staten hulp toegezegd ter waarde van 69 miljoen dollar. Ook andere deelnemers deden toezeggingen. Namens de Europese Gemeenschap be loofde de Ierse ambassadeur bij de Ver enigde Naties Kasting 55,5 miljoen dollar. De Sovjet-Unie zegde niet-militaire hulp goederen toe ter waarde van 85 miljoen dollar. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean Frangois-Poncet stelde voor levensmiddelen en medicijnen aan val schermen neer te laten in ontoegankelijke gebieden van Combodja. Frankrijk, zo zei hij, is bereid de vliegtuigen hiervoor te leveren. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, die de conferentie bij eengeroepen heeft, schatte dat er op korte termijn 310 miljoen dollar (ongeveer 600 miljoen gulden) nodig is. De Combodjaanse ambassadeur in Moskou, Keo Prasat, was ook in New York aanwezig. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben minister Vance en enkele senatoren gisteren op een geheime plaats een onderhoud met Prasat gehad. De Ver enigde Naties erkennen nog steeds de vorige machthebber Pol Pot, die sinds januari een guerrillastrijd voert in de oer wouden. (Van onze redactie buitenland) FELDKIRCH. Drie Oostenrijkse agenten hebben gisteren hun ontslag en elk een boete van bijna 5000 gulden gekregen, omdat ze een arrestant had den vergeten en hem achttien dagen zonder eten en drinken in een cel heb ben laten zitten. De drie agenten was het veroorzaken van ernstig lichame lijk letsel en het schenden van de rech ten van de mens ten laste gelegd. De vergeten arrestant was een acht tienjarige, die op 1 april van dit jaar werd gearresteerd na een ongeluk met een auto waarin hij al§ passagier meereed. Achttien dagen later werd hij in kri tieke toestand gevonden. De jongeman had zich in leven weten te houden door stukken van zijn leren jas op te eten en zijn urine te drinken. Artsen noemden het een wonder dat hij nog in leven was. Het slachtoffer heeft een eis tot schadevergoeding ingediend van ruim 40.000 gulden. De rechtbank moet daarover nog beslissen. In het najaar van 1917 ontmoette Hen drik Wladimir Albrecht Ernst, prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg- Schwerin, Mien Abbo-Wenneker uit Den Helder. Hendrik was toen 41, Mien 30 jaar. Hendrik was zestien jaar gehuwd met de toen 37-jarige Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, en had een achtjarig doch tertje Juliana en Mien was weduwe. Van het een kwam het ander en die ander blijkt nu Albrecht Willem Lier te heten en in Vught te wonen. Zulke dingen gebeur den, en ze gebeuren nog, alleen hebben ze dank zij de pil en de NVSH doorgaans minder ver strekkende gevolgen dan in de jaren dat Hendrik buiten het paleis op zoek was naar zijn identiteit. Albrecht Willem Lier (een voornaam ontleend aan Hendrik, en een voornaam ontleend aan menige Oranje-koning, dat kan dus niet missen) heeft de achternaam Lier te danken aan de eerste-luitenant der infanterie Jan Derk Lier, die blijkbaar bereid werd gevonden met Mien te trou wen toen die zwanger bleek te zijn. Waar om, valt buiten ons gezichtsveld. Mis schien hield hij van haar, vroeg hij haar ten huwelijk en vond hij het geen bezwaar toen zij hem bekende dat ze in verwach ting was van een kind van een bekende Duitse hertog. Misschien zwichtte hij voor zachte aandrang uit hogere legerkringen, of misschien was hij altijd al verliefd op haar geweest, had hij altijd een blauwtje bij haar gelopen en toonde ze zich nu opeens bereid toch met hem te trouwen. Hij in de wolken, zij uit de nesten. De eerste-luitenant maakt met de prins gemaal „op basis van het woord van eer tussen twee officieren” de afspraak dat voor de zoon een spaarrekening van 100.000 gulden zou worden geopend, waarover de jongen op 18-jarige leeftijd zou kunnen beschikken, mits hij dan een universitaire opleiding zou gaan volgen. Dat tijdstip brak aan in 1936, Hendrik was toen al twee jaar dood. Honderdduizend gulden toen, komt ongeveer overeen met een miljoen gulden nu, een pittig bedrag dus, dat in 1936 nog behoorlijk moet zijn uitgegroeid. Mien Lier kreeg bovendien een maandelijkse toelage toegezegd van 1000 gulden (vergeleken met nu dus zo’n 10.000 gulden), die na haar dood zou overgaan op haar en Hendriks zoon en bij diens overlijden op de eventuele kinderen. Een perpetuum mobile dus, een eeuwig durende levensverzekering. Mien Lier en haar man Jan Derk overleden beiden in 1973. Tot dat jaar kregen ze het maande lijkse bedrag uitgekeerd, zij het dat dit in 1922, door tussenkomst van de Haagse hoofdcommissaris van politie Van ’t Sant, tot de helft was teruggebracht. Geen 1000 gulden meer maar 500. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De regering van Zimbabwe heeft gisteren de laatste spoorwegverbinding van Zambia met de buitenwereld gesloten door de spoorwegbrug over de Zambesi-ri- vier bij de Victoria-watervallen voor alle goederentransporten te sluiten. MEMPHIS (DPA). James Earl Ray, die in april 1968 wegens de moord op dominee Martin Luther King werd ver oordeeld tot 99 jaar gevangenisstraf, heeft gisteren een vergeefse poging gedaan uit de gevangenis van Memphis te ont snappen. Het was zijn tweede ontsnappingspo ging. eerst verslag te willen uitbrengen aan het IsraelischeTcabinet. Bij het begin van de besprekingen wilde Israel niet verder gaan dan de officiële OPEC-prijs per vat olie (159 liter). Die bedraagt ongeveer 26 dollar, hoewel ver schillende olieproducerende landen al prijsverhogingen hebben doorgevoerd of aangekondigd. Egypte wilde zich echter richten op de prijzen op de Rotterdamse vrije oliemarkt: ongeveer 45 dollar per vat. Egypte is geen lid van de OPEC. Het Israëlische parlement heeft gisteren met grote meerderheid een motie van wantrouwen tegen de regering-Begin ver- tie in Zuid-Libanon heeft gisteren alle wegen in zijn enclave afgesloten voor alle verkeer van de VN-vredesmacht UNIFIL. Ook de kustweg die het VN-hoofdkwar- tier met verschillende bataljons verbindt is afgesloten. Volgens een woordvoerder van Haddad is hiertoe besloten nadat Ierse UNIFIL- soldaten zaterdag geen toestemming had den gegeven bij een Palestijnse aanval gewond geraakte bewoners te evacueren. Een VN-woordvoerder verklaarde echter dat de Ieren niet zijn ingegaan op een verzoek van Haddads militie legervoertui gen bij een UNIFIL-controlepost door gang te verlenen. worpen. De motie was ingediend door de twee afgevaardigden van de onlangs op gerichte rechtse partij Techija en kreeg slechts drie stemmen; 53 parlementariërs stemden tegen. In de motie werden de onderhandelingen met Egypte over de ge noemde olieleveranties aan de kaak gesteld. Met 54 tegen 46 stemmen heeft het par lement zich achter een wetswijziging geschaard waardoor premier Begin een tweede plaatsvervangend premier, aftre dend minister Ehrlich van Financiën kan benoemen. Majoor Haddad van de christelijke mili- eent gen- noet ning g en dat rdA- ■ijfs- be- sen- ;iing zul- on- vor- de ssa- (Van onze redactie buitenland) CAIRO-JERUZALEM. De Is raëlische minister Weizman van De fensie heeft verklaard dat hij met de Egyptische president Sadat een ak koord heeft bereikt over de prijs die Egypte aan Israel zal berekenen voor olie die afkomstig is uit de Sinaï- woestijn. Op 25 november draagt Is rael het olieveld Alma in dit gebied over aan Egypte. j.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3