’n Ei hoort erbij Edese galerie mocht niet op zondag open Van Driesten en NPO goede verstandhouding te Lenig totaalbeeld van Deutsche Bachsolisten komende exposities ,,Ik ben gaan zoeken uit SPITSPIEKPMNSTUVE NEK algesal forte helpt snel en Bach anno nu in Amsterdams Concertgebouw door John Oomkes In Hoge Raad: Vera Beths superieur in Vioolconcert van Bruch Nieuwe voorzitter van pttpost Souwens Autoverhuur Kampervest 23, Haarlem tel. 312638 Intermezzo „Voc-schip Amsterdam” MWXaHI 13 NOVEMBER WOENSDAG 7 19 7 9 2 J Gebruik m goed. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. Krantje uit en niets op de buis? Pak dan het postcodeboek en no teer alle adressen van familie en vrienden mèt postcodes. Wordt het tóch nog een nut tige avond. 9-PERS00NS BUS HUREN? 40,- per dag incl. 100 km en verzekering excl'. btw en benzine ook Ford Transit Langere huurtijd op aanvraag. I AMSTELVEEN. The Bells Club in Amstelveen is een ideale nachtclub voor de gegoeden, die een sfeer van veramerikaniseerde decadentie op prijs stellen. Een verplicht lidmaatschap, een disco aankleding, een biertje a vier piek en opdringerig vrouwvolk maker dat ik me er niet duidelijk thuisvoel. Tijdens het afgelopen weekeinc echter gaf Ramsey Lewis er twee nachtconcerten, waarmee hij d( tegenprestatie leverde voor een korte vakantie in Amsterdam. brandt niet op de huid Verkrijgbaar in tube van 40 gr en in de voordelige tube van 100 gr. KUNST IS F I Ramsey Lewis varieert zijn muziek als (ADVERTENTIE) GEMMA COEBERGH (ADVERTENTIES) Violiste Vera Beths. (ADVERTENTIES) ■k 44 naar verhouding een grotere bekendheid Produktschap voor Vis en Visprodukten. s-Gravenhage Après-concert tref ik de inmiddels 44- jarige Lewis achter een scotch-soda. Licht verwijtend vraag ik waarom hij nu einde lijk sinds 1973 naar Europa komt en dan nog in een club optreedt. „Je zou zeggen dat ik me hier wel op mijn plaats moet voelen, hè? Die live-opnamen die ik in de jaren zestig maakte waren ook in clubs opgenomen. Maar dat waren andere clubs dan wat jullie hier gewend zijn. Eigenlijk meer type van een concertclub, waar zo’n 800 tot 1000 mensen terecht konden voor een maaltijd en een brok live-muziek”. „Veel mensen denken dat ik al mijn platen voorzag van dat roezemoezige at- mosfeertje, maar dat is onjuist. De platen maatschappij vroeg me wat anders te bedenken. Het gebeurde dus min of meer toevallig. Maar vier van mijn 45 albums zijn overigens zo tot stand gekomen, bijna tien procent dus. Het heeft hoogstens ge resulteerd in een groter aantal artiesten dat live-opnamen lieten maken, wat deze club betreft. Ik heb Europa stelselmatig verwaarloosd. Hier moet ik dus van on deraf beginnen”. Ramsey Lewis bracht in oktober 190ö op Cadet Records (Chess label) met zijn eigen trio zijn debuutelpee Gentlemen of Veel notitie wordt er van de keurig gekapte en geklede zwarte pianist niet genomen. Wie beseft dat er achter de vleugel een man zit die zo’n 25-jarige loop baan in jazz, klassiek, r b en fusion achter de rug heeft? Pas als hij als finale het simpele up-tempo werkje The In- Crowd, inzet, dat hem in 1965 wereldbe kendheid verschafte, ontwaakt menigeen uit zijn euforie en klapt gehoorzaam op de backbeat mee, precies zoals de oorspron kelijke opname wilde. Tekeningen van Minne de Vries, objec ten in marmer en steen van Rob Schreef- sel en glas reliëfs van Floris van Tetterode worden tot en met 23 november geëxpo seerd in Galerie Tholen aan de Breelaan in Bergen. Dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. De tentoonstelling Feministische kunst internationaal wordt vanaf 10 november in het Haags Gemeente Museum gehou den. Ongeveer 70 objecten, foto’s, schilde rijen en weefsels, gemaakt door 45 kunste naressen uit Europa en de Verenigde Sta ten worden tot januari 1980 aldaar geëx poseerd. De tentoonstelling is voorbereid door een werkgroep van zes leden van de Stichting Vrouwen in Beeldende Kunst met de doelstelling bezoekers een spiegel voor te houden en hen te prikkelen tot kijken, nadenken en discussiëren. In ver band met de expositie zijn diverse andere activiteiten, zoals, lezingen en forumdi scussies, georganiseerd. Twee nieuwe exposities worden vanaf 8 november gehouden in Galerie Klein aan de Krocht 6 in Haarlem. Bas van der Poll exposeert grafiekwerken en Helly Oestreicher stelt beelden van keramiek en brons ten toon. De expositie duurt tot en met 5 december en is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 12 tot 17.30 uur, op zaterdag van 12 tot 17 uur en op don derdagavond van 19 tot 21 uur. de daarom het repertoire van zijn langzamerhand in een meer R B- richte opvatting en trok de aandacht succes: Something you got. Twee jaar later was zijn naam internationaal geves tigd met simpele, swingende muziek, waaraan een Grammy Award werd toege kend aan Lewis’ belang werd onderkend met concerten in Carnegie Hall. Zijn trio lag toen al weer uit elkaar. Succes brengt niet alleen voordelen. manier, je onderhand is beslist niet klas siek meer. Lewis: „Wat wil je! R B is ritmische muziek, dan moet je selecteren, anders Wordt de structuur ritmisch ondoorzich tig. De piano is bij die muziek ook niet uitsluitend melodie-instrument. Maar als ik zo’n intermezzo speel, dan lijkt het alsof mijn spel breder, gevulder wordt en alsof ik mijn aanslag weer corrigeer". Lewis: „Ik kan niet kiezen om de simpe le reden dat het leven ook gevarieerd is. Als je bijvoorbeeld eet, dan krijg je eerst ook een aperitief, dan een soepje, vis, wild, noem maar op. Het is als een maal tijd van vijf gangen. Zorg dat het rijk blijft, maar niet te overvloedig. Wat Lega cy betreft, dat zou ik nu anders uitwerken. Een idee voor het fuseren van bepaalde muzikale genres moet je veel stringenter uitvoeren; minder orkestraal dan is ge beurd. Maar dat is de invloed van Mack geweest. Wat mijn huidige muziek betreft, geloof ik niet dat ik voor een bepaalde richting moet kiezen. Waarom jezelf node loos beperken?” Kiezen voor een duidelijke stijl kun je niet. Legacy was ook al een mengeling van klassiek, jazz en zwarte muziek. Lees eerst de gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apotheker en drogist Het Gerechtshof in Arnhem stelde de gemeente in het gelijk. Op 5 april dit jaar vernietigde het het vonnis van de econo mische politierechter en veroordeelde de galerie tot een geldboete. In december 1977 werd door de Edese politie, proces-verbaal tegen de galerie op gemaakt, omdat deze zonder vergunning op zondag voor het publiek geopend was. De zaak kwam voor de economische poli tierechter in Arnhem die de gedaagde vrijsprak. Overweging daarbij was, dat het bij de galerie niet om een winkel in de zin van de winkelsluitingswet 1951 ging.- DAN HAAG. De Hoge Raad der Nederlanden behandelt dezer dagen het beroep in cassatie dat Galerie Simonis in Ede heeft aangetekend tegen een uit spraak van het gerechtshof in Arnhem. Het gerechtshof veroordeelde de galerie tot 250 gulden boete wegens het zonder vergunning op zondag voor het publiek geopend zijn. Het hof vernietigde in zijn arrest een eerdere uitspraak van de eco nomische politierechter in Arnhem die de galerie voor dezelfde overtreding vrij sprak. In december 1976 verzocht galerie Si monis de gemeente een vergunning af te geven om ’s zondags voor het publiek geo pend te zijn. De gemeente wees het ver zoek af op grond van de winkelsluitings wet 1951 die onder meer oneerlijke con currentie moet voorkomen. Van „oneerlij ke concurrentie” is volgens galeriehouder J. M. Simonis echter geen sprake omdat in zijn zaak „unieke” stukken worden ver kocht. Voorts moet de galerie het van de zondagen hebben, omdat op die dag de meeste bezoekers worden ontvangen. Bo vendien, aldus Simonis, is er van een winkel geen sprake: van de bezoekers komt 95 procent alleen om naar kunst te kijken. Kunst kopen doet slechts 5 pro cent van de bezoekers. De galeriehouder wijst voorts op de vele galeries en kunst handels die volgens hem in Nederland al of niet met vergunning geopend zijn. Zolang de Hoge Raad nog geen uit spraak in deze zaak heeft gedaan mag galerie Simonis op zondag open blijven. Een groot aantal galeries en kunsthandels is tot op heden op zondag „illegaal” voor het publiek geopend. De Hoge Raad doet op 20 november uitspraak. Vanaf maandagavond 5 november tot en met 27 november zal in de openbare bibliotheek aan het Marktplein 88 in Hoofddorp de collectie Boek als beeldend middel tentoongesteld worden. De collec tie is amengesteld in opdracht van het ministerie van CRM en betreft boeken van beeldende kunstenaars. De tentoon stelling is gedurende de openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen. het leven zelf I Maar je spel is nogal afgemeten. Je selecteert enorm, weegt de noten op een goudschaaltje. Pianeert op een r b- Tweede concert in de Meesterserie. Ensemble: Deutsche Bachsolisten. Di rigent: Helmut Winschermann. Solis ten: Helmut Winschermann, hobo, Christian Altenburger, viool, Judith Wieland, sopraan, Bob van Asperen, clavecimbel, Jürgen Kussmaul, altvi ool, Henk Guittart, altviool, Peter Wöpke, continuo. Programma: Bach. Concertgebouw Amsterdam, 6 novem ber 1979. Ramsey Lewis: „Ik wil niet tot mijn levenseinde de kost verdienen met The In-Crowd en Wade in the Water The In-Crowd en Wade in the Water, hoe zeer dat ook zou kunnen. De muziek werd elektrischer, rockjazz. In ’73 had ik een viermansgroep, in ’75 een zesmansforma- tie, een jaar later een grote band met drie vocalisten. Nu ben ik er weer een beetje uit: piano, bas, drums, gitaar: dat is alles”. AMSTERDAM. „Bravo, publiek”, leek Helmut Winschermann te bedoe len met zijn applaudisserend gebaar als dank voor een waarachtige ovatie. Nu was er dan ook een hele avond lang met intense aandacht geluisterd naar zijn topensemble, dat sinds de oprichting in 1960 een indrukwekkende staat van dienst heeft gecreëerd. Meer dan twintig grammofoonplaten, tournees over de hele wereld en samenwerking met grote namen als Yehudi Menuhin, Her mann Prey, Janos Starker en vele anderen, plus enige jaren geleden een Edison: dat is niet niks. Maar als je dit ensemble „live” meemaakt kun je er alleen nog maar in positieve bewoordingen over denken. Ramsey: „Wat je hier hebt gehoord is niet bepalend voor mijn huidige muziek, evenmin als Sun Goddess (een jazzrockal- bum, dat veel succes had - red.) of Legacy, dat ik met James Mack schreef. Ik schrijf nu veel voor mijn doen, het is zeer wisse lende muziek, variabele, funkachtige rit men. Tijdens het optreden speel ik verder een intermezzo van bijna een half uur met verstilde, serieuze pianomuziek, die ik ui teraard hier niet heb kunnen brengen. Het is muziek die dicht tegen de Franse im pressionisten aanligt. En het wordt me hoe langer hoe duidelijker hoezeer ik weer terugkeer naar het begin van mijn opleiding. Mijn klassieke jeugd is dat”. AMSTERDAM(ANP). Mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, oud-commissaris van de koningin in Limburg, is benoemd tot voorzitter van de Stichting „Voc-schip Amsterdam”. Hiermee is voorzien in een bestuursvacature die ontstond door het overlijden van dr. A. F. E. van Schendel, oud-directeur van het Rijksmuseum. Dat bleek ook toen de jazzwereld, uitge zonderd het blad Down Beat, Lewis als een verrader beschouwde. Populariteit dankzij eenvoudige middelen werd hal verwege de free jazz-movement als een lonken naar de duivel gezien. Ramsey, daaraan herinnerd: „Ik zag dat volledig anders. Ook die dingetjes die ik toen deed, waren dodelijk serieuze muziek. Op de keper beschouwd minder beperkend zelfs, want ik maakte gebruik van een groot aantal muzikale vormen: gospel, soul, jazz, swing, latin, boogie; noem maar op. „Ik ben bovendien niet stil blijven staan. Nadat Holt en Young vervangen werden (door bassist Cleveland Eaton en drum mer Maurice White; laatstgenoemde be kleedt thans bij Earth, Wind Fire de hoofdrol - red.) heb ik vergelijkbaar re pertoire gespeeld tot het begin van dit decennium. Daarna ben ik gaan zoeken. Uit onzekerheid, ja. Maar ik wil niet tot mijn levenseinde de kost verdienen met De Stichting „Voc-schip Amsterdam” heeft als doel de mogelijkheden te onder zoeken van berging, conservering en het in een museum tentoonstellen van de „Amsterdam”. Dit koopvaardijschip van de Verenigde Oostindische Compagnie verging in januari 1749 op de Zuidengelse kust bij Hastings: Roelof van Driesten maakte deze artis tieke vergissing, in de door hem geleide uitvoering door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, waardoor de expres siviteit zijn doel voorbijschoot. Het pu bliek in een zo goed als uitverkocht Haar lems Concertgebouw, zal het hem verge ven hebben omdat in de overige delen de specifieke muzikale signatuur van deze „himmlische lange” (die uitdrukking is van Schumann, die deze minst romanti sche van Schuberts symfonieën heront dekte) zo raak werd getroffen. Het als een klassiek drama opgezette eerste deel, het andante als een woordloos lied en het overmoedige scherzo dat in een gracieuze „Landler” overgaat: alles kon op natuurlijk wijze, ongedwongen maar doorgaans in gedisciplineerd orkestspel, voor zichzelf spreken. Hoewel in verband met de uiteindelijke lengte van het gehele programma beter voor een ouverture had kunnen worden gekozen, was de als entree gebrachte jeugdsymfonie van Haydn, nr. 14 in A, qua uitvoering een artistiek succes. De bepaald niet vlekkeloze realisatie van de hoornpartijen daargelaten (daaraan is men bij het NPO zo zoetjes aan trouwens wel gewend geraakt) heerste er een geest van voorbeeldig klassiek evenwicht, qua tempo en transparantie, bij afgewogen stemmenverhoudingen Het is al een aantal malen eerder duide lijk geworden dat Van Driesten in goede verstandhouding met het NPO kan wer ken. En behalve bij de orkestwerken-sec, was dat ditmaal ook bij de belangrijke symfonische begeleidingen in het Viool concert van Max Bruch weer vast te stel len. Vera Beths was hierbij, als waardig vervangster van haar leraar Herman Krebbers die hiervoor oorspronkelijk geëngageerd was de indrukwekkende soliste. Met superieure loonvorming bespeelde Jazz uit. Met drummer Isaac Red Holt bassist El Dee Young vervaardigde hij e belegen soort muziek, die nauwelijks i Forel met champign ons (4 pers.) nA Was 4 forellen en droog ze goed Bestrooi ze aan Ml binnen- en buitenkant met wat zout en peper en haal ze door de bloem Vervolgens in 50 g boter gaar bakken en warm houden Bak 200 g champignons in 50 g boter. Zijn ze gaar, 2 eetl. paneermeel en sap van 1 citroen er door roeren Bedek hiermee de forellen HAARLEM. Schubert is zeer uitbundig in de finale van zijn Negende Symfonie. Als een dirigent hierin probeert de zaak te dramatiseren door het contrast aan te scherpen door middel van het opkloppen van de, door hun starre motoriek toch al wat bonkige fortissimo-passages, verandert de vreugdevolle levenskracht in agressief geweld, waardoor dan een vals beeld van het karakter van deze muziek wordt geschetst. Het handelsmerk van de Bachsolisten zou je hun gezonde muzikaliteit kunnen noemen: Bach wordt door hen niet fana- tiek-authentiek en evenmin dramatisch- romantisch behandeld. Een Bach anno nu dus, maar mèt alles wat men daarover in de laatste twintig jaar heeft opgespoord geïntegreerd. En dat alles gepresenteerd met een vitaliteit, een natuurlijke profile ring van de muzikale lijnen, een altijd transparant en lenig totaalbeeld, een diep doordringen in het meest eigene van ieder fragment.Zo kun je nog wel een tijd doorgaan. Dat Winschermann, behalve een uitste kende dirigent, een even uitstekend ho boïst is, bewees hij in het dubbelconcert BWV 1060, waarin hij in perfecte harmo nie met zijn partner-solist Christian Al tenburger optrad. Deze jonge Duitse vio list kwam trouwens zeer rijp en boeiend voor de dag in het vioolconcert in a BWV 1041. Een niet geringe prestatie, gezien de technische en inhoudelijke moeilijkheids graad van dit werk. De Nederlandse clavecinist Bob van As peren, een leerling van Gustav Leonhardt die reeds internationale bekendheid heeft verworven, vertolkte het virtuoze concert voor clavecimbel en strijkers BWV 1052 met grote souplesse en een spanningsrijke voordracht. Dit werk lijkt in zijn ononder broken stroom van noten wel een analogie te zijn van de naam Bach in de betekenis „beek”: een flink bruisende beek in dit geval! De altviolisten iKussmaul en Guittart speelden hun leidende rol in het zesde Brandenburgse concert met verve. Een in alle onderdelen perfecte afwikkeling van deze partituur, natuurlijk en levendig. Iets wat ook gold voor de cantate „Mein Herze schwimmt in Blut” BWV 199 (geschreven voor de elfde zondag na Trinitatis) waar de sopraan Judith Wieland hoge troeven uitspeelde. Met heldere stem en een intelli- gent-muzikale behandeling van de mate rie zong zij haar aria’s en recitatieven in harmonieuze samenhang met het instru mentaal ensemble. En wat was de toegift die de Deutsche Bachsolisten als dank voor het langdurige applaus aanboden? Dat voelde je al aan komen: „het” Air uit de derde suite. En dat in een soberheid die zeer intrigerend uitwerkte. Abonnementsconcert door het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Dirigent: Roelof van Driesten. Soliste: Vera Beths, viool, Program ma: Haydn, Bruch, Schubert. Concert gebouw Haarlem, 6 november 1979. deze internationaal bekende Nederlandse violiste de Stradivarius die zij onlangs in eigen bezit heeft kunnen verwerven en liet daarbij, met een duidelijke visie op Bruchs meesterwerk, haar instrument zingen in de cantilenes en met virtuoos gemak klinken in al het briljante passage- werk. De steeds met absolute trefzekerheid intonerende soliste gaf het romantische repertoirestuk, in goede samenwerking met dirigent en orkest, alle denkbare toe wijding, waarbij speciaal het lyrische as pect door haar op intens muzikale wijze werd uitgebuit. JOHAN VAN KEMPEN

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13