PRESTIGE FRUSTREERT HULPVERLENING 4 Nieuw: de Meesrente-rekening van Mees &Hope De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Bank Mees Hope nv 3 Een combinatie van de beste spaarvormen. i I i o n Door Frangoise Ledeboer i Hoge rente Vrije opname 24 MAANDEN OPZEG TERMIJN OF2°o. pwrl Méér geld opnemen Onroerend goed 17 NOVEMBER WOENS DAG 7 19 7 9 6 BMH kunt u aan de balie van onze kan toren ontvangen. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente-rekening te storten vanaf uw giro- of bank rekening. De inventieve bankiers van Bank Mees Hope hebben een nieuwe spaarvorm gecreëerd, die én een hoge rente geeft, én veel moge lijkheden biedt om over uw geld te beschikken. Desnoods zonder opzegtermijn. Het percentage wordt maande lijks vooraf vastgesteld. In november bedraagt het 73/4%. Een zeer hoge rente voor een spaar vorm waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar bijgeschreven. Van een Meesrente-rekening kunt u elke maand vrijelijk tot f3.000,- opnemen. En in de dure decembermaand zelfs tot f6.000- uw ”13e maand”). De Meesrente-rekening biedt u dus een combinatie van de beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie .AANKOOP BEDRAG ONROEREND GOED VRIJ OP NEEMBAAR. HOGE RENTE 71% voornovember 1979* Als u méér geld wilt opnemen, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddel lijk over meergeld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag boven de vrije opname. Indien u als Meesrente-reke- ninghoudergeld nodig heeft voor de aanschaf van onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoed laten over maken zonder opzegtermijn en zon der boetebetaling. ;'r Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-52791 11. Buitenveldert, Assumburg 150, tel._020 - 42 98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 -315950. Utrecht, Janskerkhof 15, tel. 030 - 317824. VRIJE OPNAME f3.000,- PER MAAND (plus een 13e maand) De afgevaardigden naar de humanitaire conferentie van de Verenigde Naties over hulpverlening aan de honge rende bevolking van Cambod ja, die afgelopen maandag be gon, kregen vorige week van het VN-secretariaat een me morandum toegestuurd. Daar in werd hen verzocht het hu manitaire karakter van de conferentie te handhaven. Zij mogen deze week de hoogte van hun financiële bijdragen bekend maken en een hulp plan opstellen, maar politieke uitspraken moeten worden vermeden. Y Non-politieke conferentie moet stervende Cambodjanen redden Sierm *san S|ong Koi oJ I ’3- ■ür Op deze bedriegelijk idyllische foto leidt Pot Pol zijn aanhangers door de jungle. HENG SAMRIN (ADVERTENTIE) na m, el. IJ- ta rn- IJ- 3- 2 :a- Pr jur te ;tie jor 50. en •g- ort ar- .vilYnaM^ m. b., Pr av. ips )O. lo ad >3- vij- en an, of- ni- nz. ns, ui- ap. )7- G- >0- ^e Fge >oi, )S- >3- 30. aat 6 /a- el. R- is- id. of ‘E- rd- Jin ar- in- le- ike 47, 39. ?n- m, is- el. ies .a. el- •IJ- er- 26, us 12 r9. u. ffitung Treng L irt., as- I00 I.- :a- au- Hr 23- CAMBODJA worden voor wat betreft de voedselvoor ziening. Zijn terreurbewind deed de steun van de bevolking voor de Rode Khmers van Pol Pot aanzienlijk toenemen. Dertien dagen voor de communistische machtsovername in Zuid-Vietnam namen die Rode Khmers op 17 april 1975 de hoofdstad Phnom Penh in en begonnen met de ontmanteling van de Cambodjaan se maatschappij. De bevolking werd het slachtoffer van dwangarbeid, een ge dwongen exodus uit de steden naar het platteland, terreur, uitputting, ziekte en ondervoeding. De schattingen lopen uit een, maar er wordt vermoed dat in de periode van de Vietnam-oorlog en het Rode Khmer-bewind ongeveer drie van de zeven miljoen Cambodjanen zijn omge komen. Op 31 december vorig jaar braken de Rode Khmers met Vietnam na de beschul diging dat Hanoi bezig was met het stich ten van een Indochinese federatie. In ja nuari werd het Pol Potregiem met Russi sche steun door Vietnamese troepen ten val gebracht en het Heng Samrinbewind geïnstalleerd. De Rode Khmers trokken zich terug in de oerwouden en zetten de strijd voort. Heng Samrin werd geconfronteerd met een uitgemergeld land. Een groot deel van de wegen was verwoest en prijsgegeven aan het woekerende oerwoud, terwijl uit Amerikaanse satellietfoto’s bleek dat nog maar eentiende deel van de landbouw grond in gebruik was. Rijstzaad was veel al opgegeten. Van de overlevenden wer den miljoenen bedreigd met de honger dood. Om de legitimiteit van zijn bewind er kend te krijgen heeft Heng Samrin sinds x namezen gebruikten het noorden van Cambodja als sluipweg naar Zuid-Viet nam, de zogenaamde Ho Tsji Minh-route. Op 18 maart 1969 werd het land voor het eerst geconfronteerd met Amerikaanse bombardementen. President Nixon en zijn adviseur Kissinger besloten zonder overleg met Senaat en Huis van Afgevaar digden tot de operatie-Ontbijt. Wat eens de rijstschuur van Azië was, veranderde in een onvruchtbaar gebied. Heivlakten die door een goed dijkenstelsel en irrigatie ieder jaar een ruime voedselvoorziening garandeerden, werden vernietigd. Generaal Lon Nol nam in 1970 de macht over van Sihanoek, wiens positie door het mislukken van zijn neutraliteitspolitiek was ondermijnd. Lon Nol leunde vrijwel volledig op de Verenigde Staten, waarvan Cambodja inmiddels afhankelijk was ge- sche en internationaal reactionaire krach ten” die gebruik maakten van een huma nitaire kwestie om vast te houden aan hulp voor beide partijen. Ook op 4 okto ber ontkende Cambodja in felle bewoor dingen dat het toestemming had gegeven een kantoor te openen voor hulp op grote schaal. „Je moet kijken naar wat ze niet zeg gen”, zo sprak in die tijd een woordvoer der van het Rode Kruis hoopvol. Hij ver wachtte dat de voorbereiding van de hulp verlening op grote schaal gewoon zou doorgaan. Óp kleine schhal was op dat moment bijvoorbeeld al 100 ton naar Phnom Penh gegaan, zo werd op 17 sep tember door UNICEF en Rode Kruis mee gedeeld. Eind oktober kwamen twee schepen met hulpgoederen van het Wereldvoedsel programma, het Rode Kruis en UNICEF in de Cambodjaanse havenstad Kompong Som aan. Via een luchtbrug tussen Bang kok en Phnom Penh vervoeren twee Brit se Herculesvliegtuigen dagelijks medica menten, vis, melkpoeder, dekens en ander materiaal. Ook de hulpverlening aan de vluchtelin gen in de grensstreek van Thailand is inmiddels verbeterd. De Thaise regering zendt bovendien geen vluchtelingen meer terug. „Ik ben van gedachten veranderd”, zo verklaarde de Thaise premier Kriang- sak hierover op 19 oktober. Er is hem inmiddels alle mogelijke steun toegezegd. Tevens worden honderden tonnen voed sel de grens overgestuurd naar gebieden die onder controle van Pol Pot staan. Voor deze week is bijvoorbeeld een zending van 1500 ton voorbereid. Het is echter duidelijk, dat deze hulp nog lang niet grootschalig genoeg is om de 2‘/2 miljoen Cambodjanen die door honger dreigen te sterven, van de dood te redden. Het was niet voor niets dat de directeur van de Britse liefdadigheidsorganidatie Oxfam na een bezoek aan Cambodja sprak over „een volk van wandelende skeletten”. Deskundigen schatten dat er minstens 700 tot 900 ton per dag nodig is om iedereen te kunnen voeden. Ook de Sovjet-Unie, Vietnam en een aantal socialistische landen hebben in middels hun steentje bijgedragen. Zij zou den nu 200.000 ton aan hulpgoederen heb ben geleverd, aldus de Cambodjaanse mi nister van Volksgezondheid Chea Sim on langs. Dit getal wordt echter door waarne mers in Bangkok aan de hoge kant genoemd. De afgevaardigden naar de humanitaire conferentie kregen vorige week van Rode Kruis en UNICEF te horen dat er voor volgend jaar 250 miljoen dollar (ongeveer 500 miljoen gulden) nodig is om de hulp verlening grootscheeps aan te pakken. Voor de Cambodjanen in Thailand is bo vendien 60 miljoen dollar extra nodig. De Europese Gemeenschap, de Amerikaanse regering en vele liefdadige instellingen hebben inmiddels al toezeggingen gedaan. Krachtens het handvest van Rode Kruis en UNICEF moeten deze gelden besteed worden aan de slachtoffers in zowel de Heng Samrin-als Pot Pot territoria. Heng Samrin heeft echter nog nooit te kennen gegeven dat hij daarmee akkoord zal gaan en zal dat uit prestigeoverwegingen in de toekomst ook zeker niet doen. De enige mogelijkheid om de hulpverle ning aan de gehele bevolking ten goede te laten komen lijkt dan ook deze enerzijds langs de officiële kanalen in Phnom Penh te verspreiden en anderzijds tegelijkertijd zonder officiële toestemming door te gaan met hulpverlening aan de gebieden waar Pol Pots Rode Khmers heersen. De vrees is gerechtvaardigd dat Vietnamees mili tair geweld dit zal bemoeilijken. Jfompong Sjomft Dagelijkse renteberekening wordt toegepasl. ^•4 ft/D zijn machtsovername onder meer een tri bunaal tegen Pol Pot en leng Sary opge zet. Het begon in augustus onder voorzit terschap van minister van Voorlichting Keo Chanda. Deze beschuldigde de twee ervan een „ongeëvenaard onderdruk- kingsapparaat te hebben opgezet”. Het Cambodjaanse volk hadden zij „tot een staat van slavernij” teruggebracht. Het had geen effect op de internationale gemeenschap. Alleen de Sovjet-Unie en een aantal socialistische landen erkenden het bewind in Phnom Penh. Ondertussen bleef de bevolking het kind van de rekening. Heng Samrin hield hulp aan alle noodlijdenden tegen met het argument dat die hulp was bedoeld als voorwendsel voor steunverlening aan „groepen die de revolutie saboteren en als inmenging in de binnenlandse aangele genheden van het Cambodjaanse volk”. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde dat op 27 oktober in deze bewoor dingen mee, maar vanaf januari is het telkenmale herhaald. Hulpverlening was welkom, maar dan moest deze wèl gebeu ren via regeringskanalen in Phnom Penh en mocht niet ten goede komen aan gebie den waarin Pol Pot heerst. De ernst van de situatie werd eigenlijk pas goed duidelijk toen de grote vluchte lingenstroom naar Thailand op gang be gon te komen. Dit land weigerde de vluch telingen van na de machtswisseling een speciale status te verlenen. Daardoor kon den zij teruggestuurd worden naar hun land, waar een zekere dood hen wachtte door honger, dan wel strijd tussen de Rode Khmers en Vietnamese troepen. Economisch gezien kon Thailand de stroom overigens ook niet aan en Thaise klachten over gebrek aan hulp waren dan ook veelvuldig te horen. In de maand juni, toen 40.000 Cambodjanen werden terug gestuurd, zei de Thaise premier Kriang- sak bijvoorbeeld dat humanitaire organi saties als het Internationale Rode Kruis „altijd bereid zijn om over de mensen rechten te spreken, maar niets aan het problemeem doen”. Ook het politieke wantrouwen tegen Vietnam speelde mee. De Bangkok Post verwoordde dat als volgt: „We zijn ook wantrouwend omdat Vietnam met het uit zenden van duizenden van zijn burgers bijbedoelingen heeft, omdat deze immi granten onze economie in de war kunnen schoppen, politieke problemen kunnen veroorzaken en onrust kunnen stichten”. De hulpverleningsorganisaties het In ternationale Rode Kruis en het VN-kin- derfonds UNICEF kregen midden juli de gelegenheid om een 48-urig bezoek aan Cambodja te brengen’ Op het verzoek te mogen terugkeren deelde de regering mee dat verder onderzoek overbodig werd ge acht. Zij overhandigde wel een wpnsen- lijstje met daarop 100.000 ton rijst, 8000 ton boter en 15.000 ton suiker. Op 26 sepember leek er een doorbraak gekomen. UNICEF en Rode Kruis publi ceerden in Genève een communiqué waarin werd meegedeeld dat er een kan- Ljrey VenoT xV' s»c,l Het is niet verwonderlijk dat het secre tariaat een dergelijk memorandum stuur de. Er bestaat, zoals bekend, onenigheid over de legitimiteit van het huidige be wind in Phnom Penh, dat in januari de macht overnam van de Rode Khmers on der leiding van Pol Pot. Deze voert nu een guerrillastrijd in de oerwouden. De huidi ge machthebber Heng Samrin dankt zijn positie, zoals ook bekend, aan de hulp van Vietnamese troepen. Een ontwikkeling waarop door de we reld verdeeld werd gereageerd. De Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties besloot op 21 september met 71 stem men voor, 35 tegen en 34 onthoudingen dat Pol Pot zijn zetel in de Verenigde Naties mocht behouden. Door Heng Sam rin te erkennen zou ook de Vietnamese inval worden goedgekeurd, aldus de meerderheid van de afgevaardigden. De topconferentie van niet-gebonden landen, die onlangs in de Cubaanse hoofdstad Havanna werd gehouden, besliste anders. De zetel van Cambodja werd voorlopig vacant verklaard. Zeker is intussen, dat het uitblijven van brede internationale erkenning de hulp verlening aan de Cambodjaanse bevol king ernstig heeft geschaad. Een humani taire conferentie die de kwestie van de erkenning laat rusten, is dan ook hoogst noodzakelijk. Heng Samrin ging met een dergelijke non-politieke conferentie akkoord en stuurde een afgevaardigde naar New York. Hij liet vorige week via zijn minister van Buitenlandse Zaken Hoen Sen aan secretaris-generaal Waldheim van de Ver enigde Naties weten dat zijn regering „geen erkenning van de Volksrepubliek Kampuchea eist als voorwaarde voor het ontvangen van humanitaire hulp”. Over de uiteindelijke doelstelling van het be wind in Phnom Penh liet hij echter geen enkele twijfel bestaan: het verspreiden van humanitaire hulp zal worden toege staan, maar dit zal het streven om ook de gebieden van Pol Pot in handen te krijgen niet in de weg mogen staan. De tekenen daarvan zijn al zichtbaar. Omstreeks 20 september startte een nieuw Vietnamees offensief. Betrouwba re bronnen ih de Thaise hoofdstad Bang kok deelden mee dat tenminste vijf divi sies zich naar gebieden ten noorden en noordoosten van Phnom Penh en richting Thais-Cambodjaanse grens begaven. Westelijke inlichtingendiensten consta teerden verder dat in de afgelopen maan den dagelijks twee tot drie Russische vliegtuigen militiaren en wapens trans porteerden naar de westelijke provincie stad Siem Reap. In het westen in het Kardamongebergte bevinden zich naar schatting 30.000 Rode Khmers, die nu het droge seizoen deze maand is begonnen,, te maken krijgen met ongeveer 56.000 goed bewapende Vietnamezen. Het ligt in de lijn der verwachting dat geprobeerd zal worden definitief met de Rode Khmers af te rekenen, zonder dat daarbij erg veel rekening zal worden gehouden met de bevolking. Ook in het verleden heeft het Khmer- volk (de oorspronkelijke bevolking van Cambodja) nogal eens te maken gehad met militair geweld. De bloeitijd van Cambodja begon in de negende eeuw on der de Khmer-koningen en bereikte in de twaalfde eeuw haar hoogtepunt. Daarna maakten invallen van Thais een einde aan de suprematie. Cambodja is vanaf die tijd een bufferstaat geweest, afwisselend aan gevallen door Thailand of Annam (voor een deel wat nu Zuid-Vietnam is) en veelal ook schatplichtig daaraan. Daarna volgde in de jaren zeventig van de vorige eeuw de komst van de Fransen, die als bijna elk Westeuropees volk uit economische en prestigeoverwegingen gingen koloniseren en een Indo-Chinees rijk stichtten. Na de Tweede Wereldoorlog brokkelden vele koloniale rijken af, zo ook het Franse. Uit de vrijheidsstrijd kwam Cambodja weer onafhankelijk te voorschijn. Het land werd in 1954 erkend als neutrale staat onder leiding van prins Norodom Sihanoek. Maar diens delicate evenwichtspolitiek ondervond binnen lands bij de linkse intelligentsia nogal wat weerstanden en met name de door de Vietnamezen gesteunde Rode Khmer voerde een actieve zij het toen nog erg beperkte guerilla tegen de vorst. De Amerikaanse oorlog in Vietnam is van essentiële invloed geweest op het le ven van de Cambodjanen. De Noordviet- oSwnPorg Mt! "Ti A ANGKOR xZ 'XStémRecpXt 1 CAMBODJA Cke», Qjompong Thom\ Poe-sat PHNOM Kompan ft Een van de miljoenen stervende Cambodja nen. Het gebrek aan voedsel maakt hen vatbaar voor infecties en ziekten. to or in Phnom Penh zou worden geopend en dat hulpverlening ook mocht plaats hebben in gebieden die onder controle van Pol Pot staan. Dit communiqué werd onmiddellijk daarna tegengesproken door Heng Sam rin en het is nog steeds niet duidelijk waarom het ooit werd gepubliceerd. Op 27 september sprak het radiostation van Phnom Penh alweer over „imperialisti- Lffl A O S and dufoweg Weg Spoorweg 0 km 100 ’I 3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17