Atleten uit PSV-COACH RIJVERS KIEST TEGEN ST. ETIENNE VOOR ROUTINE Israel extra bewaakt DEBUUT RENÉ KRAAIJ TEGEN OMONIA NICOSIA Remise voor Van der Mi je en Van der Lem sportpuntiq weer bijgelegd Bridgebond houdt vast aan sportcontact met Zuid-Afrika Uitbreiding Papendal Conflict Jezek I „Uitschakeling ten koste van alles proberen te voorkomen Sportbonden gaan akkoord met nota over omstreden regimes li 9? Vernederend I I I I I I I I I I I Wrevel Toetssteen 25 SPORT NOVEMBER 19 7 9 WOENSDAG 7 Adrie Koster: waarschijnlijk maar een speelhelft in actie tegen St. Etienne Ajax jaagt op Europese records Soren Lerby: gelegenheidsspits. JAN PREENEN Volksrepubliek Korea (Van onze sportredactie) natuurlijk niet in het openbaar zijn trainer afvallen. Hij functioneert in een team en moet zich daar ook naar Koster, die afgelopen zaterdag al extra- rust werd gegund in de wedstrijd tegen Excelsior, zal derhalve toch hoogst waar schijnlijk wel voor één speelhelft opdra- De anti-PSV-stemming in St. Étienne, ontstaan na de 2-0 nederlaag veertien dagen geleden in Eindhoven heeft bij Kees Rijvers duidelijk een lichte wrevel opgewekt, hoewel hij die Franse irritatie wel degelijk kan begrijpen. „Tot nu toe is St. Étienne tegen ons altijd bijzonder hoffelijk geweest, omdat men in beide (Van onze sportredactie) NICOSIA. Ajax zal vanavond met een sterk gewijzigd elftal moeten probe ren om enkele Europese records aan flar den te schieten. Door de afwezigheid van Krol, Arnesen en Blanker zal Meutstege in de return tegen Omonia Nicosia in de tweede ronde van het Europa Cup 1- toemooi als laatste man fungeren, Pen als middenvelder, Lerby als gelegen heidsspits en René Kraaij als rechtsback. Bovendien maakt Van Dord na ruim een jaar zijn rentree en zal Tahamata pas in de tweede helft worden ingezet. Voor Kraaij houdt deze opstelling zijn debuut in in het eerste elftal van Ajax. En het Franse publiek zal vanavond ongetwijfeld flink te keer gaan. Niet al leen om Les Verts tot grootse daden te stimuleren, maar daarnaast ook om ster speler Michel Platini die na enkele weken geblesseerd te zijn geweest vrij wel zeker tegen PSV zal uitkomen een opvallende come-back te laten maken. Nu Rocheteau vrijdagavond in de compe titiewedstrijd tegen Angers zodanig ge blesseerd raakte dat hij de return tegen PSV zal moeten missen, rust op de schou ders van Michel Platini de enorme last In 1968 met 2-1 van Zwitserland en in 1973 met dezelfde cijfers van Noord-Ier- land. Beide duels werden dan wel op Cyprus afgewerkt. In het buitenland heeft het team namelijk zegge en schrijve één doelpunt weten te produceren en wel te gen de Sovjet-Unie. En dat terwijl toch kan worden beschikt over een aantal spe lers, die actief zijn in de Griekse profcom- Democratische noemt. Met betrekking tot Zuid-Afrika verwijst de NSF naar de door de Tweede Kamer aanvaarde motie over sportcontacten met dat land. De motie, die door de regering met tegenzin wordt uitgevoerd, heeft er onder meer toe geleid dat Zuid-Afrika niet kan deelnemen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten. Tegen die motie verzet de Nederlandse Bridge Bond zich uiterst fel. De bridgers hebben Zuid- Afrika uitgenodigd voor de Olympiade, die volgend jaar in Nederland plaats vindt. De bond vreest, dat de Olympiade haar door de internationale organisatie ontnomen wordt als Zuid-Afrika moet worden geweerd. In een fel betoog stelde de voorzitter van de bridgebond dat een boycot zinloos is. „Je legt een ander land daarmee wel je wil op, maar je overtuigt dat land niet”. Dat onderkent ook de NSF. In de nota wordt het boycotten van wedstrijden in Neder land een machteloos wapen genoemd, om dat Nederland zich dan isoleert in het internationale sportgebeuren. Niettemin zal een aantal landen in bepaalde sporten om tegen PSV ten minste drie doelpun ten te scoren, om daarmee de overgang naar de derde ronde te bewerkstelligen. Er is geen objectieve toetssteen om in de verschillende voorkomende gevallen een mening te bepalen, zo concludeert de NSF. Het zal van geval tot geval bekeken moeten worden, omdat een consequent doorgevoerd standpunt tegen sportcon- wel door een boycot getroffen moeten worden, omdat de internationale sportfe deratie waarvan die Nederlandse bond lid is, verbiedt contacten met die landen te onderhouden. De NSF adviseert de bonden dan ook zich in hun standpuntbepaling in eerste instantie te houden aan de regels van hun internationale sportfederaties. Daarnaast kan ook de stellingname van de Neder landse regering een belangrijke richtlijn zijn, omdat dat vaak praktische gevolgen heeft. Het duidelijkste voorbeeld is de organisatie van de Paralympics. Hoewel Zuid-Afrika lid is van de internationale federatie heeft Nederland de deelname van dat land geweigerd, omdat anders de regering haar financiële en materiële hulp aan de Spelen zou onthouden. en Farlson, Larios. Platini en Elie, Rep, Roussy en Zimako. tacten met landen met omstreden regimes een isolering van de Nederlandse sport tot gevolg kan hebben. „Dat is schadelijk voor het sportgebeuren in Nederland en draagt bovendien niet bij tot de oplossing van de problemen”, aldus de NSF. Hoewel sommige landen met omstreden regimes geboycot moeten worden, trekt de NSF de algemene conclusie dat de sport zijn eigen verantwoordelijkheid be hoort te dragen en niet door de politiek gebruikt mag worden, noch als speerpunt, noch als middel voor politieke propagan da. Zij gaat daarbij uit van een van de belangrijkste functies van de sportbeoefe ning, nl. het meehelpen aan de verbete- De belangstelling van de sportbon den om hun administratieve apparaten te bundelen in een huis van de sport is gaandeweg zo gering geworden dat het hele project op losse schroeven is ko men te staan. Desondanks wilde de vergadering de investering van één miljoen uit de verdeling van de toto- oude-stijl gehandhaafd zien. Met dien De Nederlandse ambassade in Moskou diende tijdens onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en Israel, als „bemidde lingsbureau” omdat beide landen geen diplomatieke betrekkingen onderhouden. De Russische autoriteiten zijn bevreesd voor een herhaling van het drama in Mün chen, tijdens de Olympische Spelen van 1972. Destijds drongen Arabische terro risten het Israëlische kamp binnen en doodden elf atleten. „De gebeurtenissen in München zullen zich hier niet herha len”, aldus een woordvoerder van de orga nisatie. Het Israëlische Olympische team zal worden ondergebracht in de hoogste drie verdiepingen van een torenflat bestaande uit vijftien woonlagen. Het flatgebouw staat aan de zuidzijde van het Olympische dorp en grenst aan het hoofdkwartier van de Russische militaire staf, die is belast met de veiligheidsmaatregelen in het dorp. Vlak onder de Israëliërs wordt de Nederlandse afvaardiging ingekwartierd. De overige landen die in het gebouw zul len worden ingedeeld zijn Joegoslavië en Suriname. In elk geval zullen ploegen uit Arabische landen niet in de nabije omge ving worden gestationeerd. Volgens de woordvoerder van de orga nisatie zou Israel Moskou gevraagd heb ben eigen veiligheidsmensen mee te mo gen sturen naar het Olympische dorp. De Sovjet-Unie reageerde negatief op het ver zoek, maar Samuel Lalkin, het hoofd van het Israëlische Olympische Comité, zei in Tel Aviv nooit een dergelijk verzoek te hebben gedaan: „Het is de taak van de Sovjet-Unie onze atleten optimaal te be schermen. Speciale verzoeken hebben wij niet. Een behuizing met ploegen uit be vriende landen stellen wij ten zeerste op prijs”. Door dit resultaat neemt zij in de alge mene rangschikking de negende plaats in met 6 punten uit twaalf ronden. Aan de kop gaat de Russin Ahmilovskaja met 10 punten. Zij wordt op één punt gevolgd door haar landgenote Goerjel en de Bul gaarse Lematsjko. De eerste drie van dit toernooi plaatsen zich voor het kandida tentoernooi, dat uiteindelijk de uitdager moet opleveren voor wereldkampioene Maja Tsjiboerdanidze uit Georgië. ring van de menselijke verhoudingen en het bevorderen van beter begrip en betere verstandhouding tussen mensen, groepen en volken. Het is onjuist, zo stelt de nota, alleen de deelname van de sport ter discussie te stellen wanneer het gaat om contacten met landen met omstreden regimes. In zo'n discussie dienen ook de contacten op cultureel gebied, toerisme en wetenschap betrokken te worden. Als alleen de sport ter discussie wordt gesteld, dan kan die sport een speelbal van de politiek wor den. Dat zou ertoe kunnen leiden, dat de sport zich in internationale contacten isoleert. AMSTERDAM (ANP). Het Natio naal Sportcentrum Papendal gaat de logeercapaciteit van 120 bedden ver dubbelen. De algemene ledenvergade ring van de Nederlandse Sport Fede ratie keurde gisteravond het bestuurs voorstel goed om daarvoor tien mil joen te reserveren. Hierbij is drie mil joen afkomstig van de nog te verdelen toto-oude-stijl-gelden. Van de stich ting nationale sporttotalisator wordt eveneens drie miljoen gevraagd ter wijl de overige vier miljoen moet ko men van toegezegde SNS-gelden die zijn toegezegd voor de jaren 1982-1985. AMSTERDAM. De Nederlandse sportbonden willen geen contact onder houden met Namibië en Zimbabwe. Dat staat te lezen in de nota over het sport- verkeer met landen met een onstreden regime, die gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) werd aanvaard. De politieke situatie in die landen is van dien aard, dat contacten met bewoners van die staten ten sterkste wordt ontra den. Bovendien zijn Namibië en Zimbab we van vrijwel geen enkele internationa le sportfederatie lid. De 18-jarige Hilversummer, die in april met drie andere spelers na een nachtelijk avontuur in Cannes uit het UEFA-jeugd- team werd gezet, maar inmiddels weer in ere is hersteld, kwam drie jaar geleden over van Hilversumse Boys en combineert het voetbal met een mavo-studie. Trainer Leo Beenhakker kan zich al deze mutaties veroorloven, omdat de ama teurs van Omonia in Amsterdam al met 10-0 zijn verslagen. Na dat duel kondigden secretaris Loizides en spits Kaiafas aan dat hun ploeg in Nicosia op hardhandige wijze revanche zou nemen. Ajax werd toen vooral kwalijk genomen.dat het de tegenstander met harde middelen had aangepakt en als „honden” had behan deld. Gistermiddag lachte de Bulgaarse trainer Arsov echter alleen maar toen de wraakacties ter sprake kwamen: „We heb ben helemaal geen ploeg, die hard kan spelen”, aldus de Bulgaar, die met zes landgenoten en drie Tsjechoslowaken naar Cyprus is gehaald, omdat zij veel Voorts adviseert de NSF de grootst mo gelijke voorzichtigheid te betrachten in het onderhouden van contacten met lan den als Taiwan, Noord-Korea en Zuid- Afrika. Voor Taiwan geldt dat dat land nooit onder de naam Republiek China aan internationale wedstrijden in ons land kan deelnemen, omdat de Nederlandse regering Taiwan beschouwt als onderdeel van China. Dezelfde situatie is van toepas sing op Noord-Korea, dat zich de door de Nederlandse regering niet erkende petitie, zoals Papadopulos, Sava, Ponja- res en Constantiniu. Omonia zelf beschikt over vier interna tionals, van wie Pattikis door een blessure tijdelijk is uitgeschakeld. De overige drie, de aanvallers Mavris, Kaiafas en Kanaris, bleken in Amsterdam echter nauwelijks Gerard van der Lem: meningsverschil opgelost. PSV’: Van Beveren, Wildschut, Van Kraay, Brandts en Poortvliet, Willy van de Kerkhof, Stevens en Valke, René van de Kerkhof, Van der Kuylen en Lubse. ALICANTE (ANP). In het interzona le schaaktoernooi voor dames in de Spaanse stad Alicante werden gisteren de afgebroken partijen voortgezet. Alexandra van der Mije, de Nederlandse kampioene, deelde het punt met de Chi leense Carrasco. Tom Okker is in de eerste ronde vwn het internationale tennistoernooi in Stockholm in de eerste ronde uitgescha keld. De Amerikaan Tim Gullikson won in twee sets 7-6, 6-4. Feyenoord, bleek dus niet meer dan een storm in een glas water. Feyen- oord-directeur Stephan tenslotte: voorgaande duels steevast als triomfator uit de strijd is gekomen. Kennelijk neemt men het ons nu kwalijk dat wij uiteinde lijk ook wel eens een keer willen winnen”. Dat het vanavond in het Geoffroy Gui- chard-stadion, onder leiding van de Itali aanse scheidsrechter Michelotto, uit de hand zal lopen, daaraan gelooft Rijvers geen moment: „Rep heeft indertijd voor de wedstrijden tegen Bastia ook zijn uiter ste best gedaan om PSV bij de Fransen in een erg ongunstig daglicht te plaatsen, iets wat hij nu duidelijk weer heeft gepro beerd. In Bastia is er echter totaal niets gebeurd en ik verwacht ook niet dat er hier iets zal voorvallen”. „De supporters van St. Étienne zijn dan wel bijzonder chauvinistisch, maar zij zul len zich nooit tot hysterie laten verleiden. Althans in mijn tijd, toen ik hier speelde, was dat zo, en ook in de voorgaande twee wedstrijden van PSV in St. Étienne was dat precies eender. Voor mij een reden te meer om aan te nemen dat het in sportief opzicht beslist niet uit de hand zal gaan lopen”. uiivvvvui IC1131UILC. I „Als ik over zulke dingen zou moeten vallen, zou ik de hele dag bezig zijn”. ven tegen de Franse opponent, zeker wan neer Rijvers met PSV aanvallend risico’s zal moeten nemen. Vooralsnog gaat de Brabantse oefenmeester er evenwel van uit dat de twee doelpunten voorsprong voldoende waarborgen moet bieden voor het bereiken van de volgende ronde in het UEFA-Cuptoernooi. En dat ondanks het feit dat Rijvers zijn elftal als minder fit kwalificeert dan veertien dagen geleden voor het begin van de eerste wedstrijd tussen beide teams. Voor dat laatste had Rijvers de volgen de uitleg: „Verschillende spelers hebben na de eerste wedstrijd en trouwens al geruime tijd daarvoor een aangepaste training gehad. En wanneer een speler niet voluit kan gaan op de training, bete kent dat onherroepelijk vormverlies, ze ker als die periode enkele weken aan houdt, zoals bij Poortvliet en Willy van de Kerkhof het geval is”. Dat beide spelers desondanks door Rijvers in de basisop stelling zijn opgenomen, wekte in St. Étienne toch wel wat bevreemding. Rij vers'evenwel resoluut: „Ik kies voor routi ne. Dit ondanks het feit dat een man als Paul ‘Posthuma de laatste wedstrijden be wezen heeft eindelijk op het punt te staan definitief door te breken”. verstande dat de gelden eventueel ten goede komen aan een alternatief plan, mochten de bouwplannen in Nieuwe- gein niet doorgaan De georganiseerde sport zei in prin cipe ja tegen het sportaandeel in de aanstelling van duizend man betaald sporttechnisch kader, waarover in het nationaal sportoverleg wordt gespro ken, daarvoor zullen de sportvereni gingen over vier a vijf jaar zo’n vijftien miljoen gulden moeten opbrengen. Het dubbele daarvan dient ten laste te 'ko men van de gemeenten en slechts een klein gedeelte wordt gefinancierd door provincie en Rijksoverheid om tot her schikking van de financiële middelen in de sociale sector te komen. De vermoedelijke opstellingen: St. Étienne: Curkovic.]anvion, Lopez, Santini MOSKOU (ANP). Tijdens de Olym pische Spelen in Moskou 1980 zullen de Israëlische atleten in het Olympisch dorp worden ondergebracht in het best bevei ligde gehouw, dat beschikbaar is. Boven dien zullen de Israëliërs onder permanen te bewaking staan. Daarmee komen de autoriteiten van de Sovjet-Unie tegemoet aan de wens van Israel, dat hun deelne mers in Moskou optimaal zullen worden beveiligd. De Israëlische autoriteiten hadden Moskou oorspronkelijk gevraagd eigen veiligheidsmensen mee te mogen sturen naar het Olympische dorp, dat even buiten Moskou ligt. goedkoper zijn dan bijvoorbeeld Griekse oefenmeesters, die vier maal zoveel vragen. Voor Omonia, dat vóór Arsov ook een Bulgaar in dienst had, leidde dat sinds 1974 tot vijf nationale titels. Op het inter nationale vlak heeft de ploeg echter steeds met een ondergeschikte rol genoegen moeten nemen, hetgeen in feite voor het gehele Cyprische voetbal geldt. In de drie Europese bekertoernooien is tot nu toe door de jaren heen 23 maal een uitslag van 10-0 of hoger voorgekomen. Acht maal fungeerde een ploeg uit Cyprus als Kop van Jut. Zo is Apoel Nicosia met een nederlaag van 16-2 in 1963 in het Europa Cup II- toernooi tegen het Portugese Sporting de meest vernederde ploeg. De zwakte van het voetbal op het •Verdeelde eiland wordt ook duidelijk aangetoond door het natio nale elftal. Cyprus, dat voor het wereld kampioenschap in 1982 is ingedeeld in dezelfde poule als Nederland, heeft sinds de onafhankelijkheid in 1960 171 goals moeten incasseren en heeft slechts twee van de 43 ontmoetingen weten te winnen. over meer beweeglijkheid te beschikken dan standbeelden. Trainer Arsov: „Het verschil tussen Ajax en Omonia is veel te groot. Mijn ploeg zal het ook hier erg moeilijk krijgen, zeker nu twee of drie spelers van Omonia zijn geblesseerd”. Met Lerby, in het eerste duel goed voor vijf treffers, als gangmaker moet Ajax dan ook in staat worden geacht om zich op te werken tot de produktiefste formatie in de Europese bekertoernooien in een ron de. Op dit moment wordt dit record nog gedeeld door Chelsea (1971) en Feyenoord (1972) die ten koste van respectievelijk Jeunesse Hautscharage en Rumelange tot een totaalscore van 21 doelpunten kwamen. Ondanks die dreiging worden, als het tenminste ophoudt met regenen, 20.000 toeschouwers verwacht in het één jaar oude Makarios-stadion, dat is neergezet in een dor en heuvelachtig landschap op enkele honderden meters van de door zandzakken, vaten en prikkeldraad ge vormde grens, die sinds 1974 Turks- en Grieks-Cyprioten van elkaar gescheiden houdt. De eerste groep, die tol voor vijf jaar met drie vertegenwoordigers in de hoog ste Cyprische divisie was vertegenwoor digd, zal vanavond dan ook ontbreken. De Scandinavische en Canadese soldaten van het vredesleger van de Verenigde Naties zullen de Turks-Cyprioten op af stand houden, zoals ook iedereen die zich in de winkelstraten van Nicosia te dicht bij de barricaden begeeft, tot de orde wordt geroepen. -*'«'** ...VVV VAMUX WXX. gedragen. Dat was het uitgangspunt, en daar was Van der Lem het al na twee minuten praten mee eens”. I Wat een rel leek te worden bij (Van onze sportredactie) MALMÖ. Het meningsverschil tussen Gerard van der Lem en Fey- enoord-trainer Jezek en voorzitter Gouwenberg is met een sisser afgelo pen. In een gesprek van slechts vijf minuten betuigde de opvliegerige voetballer gisteren in Malmö zijn spijt over de opmerking die hij eer der had gemaakt. Op een uitspraak van Jezek, dat de wisselspelers van zaterdagavond zich konden waarma- ken tegen Malmö en AZ’67, had Van I der Lem maandagavond scherp gere- ageerd met de opmerking: „Waar slaat dat nou op”. Gisteren nam Van der Lem die woorden na een onderhoud met Gou- wenberg, directeur Stephan en trai- ner Jezek terug. Trainer Jezek kampt met het pro bleem van een groot aantal gelijk waardige krachten. Het zijn allemaal middelmatige spelers, die hij moet motiveren. Dat doet hij op zijn ma nier. „En volgens mij op de juiste manier”, aldus Couwenberg, de voor zitter die Van der Lem in overleg, j maar beslist niet op verzoek van Pe- I ter Stephan, ter verantwoording had geroepen. „Een speler mag zulke uit- spraken best doen, maar hij moet I Omdat Kees Rijvers een bijzonder grote waarde toedicht aan de wedstrijd van het komende weekeinde in Amsterdam tegen Ajax, heeft de Eindhovense coach gister avond dan ook besloten om zonder Adrie Koster in de basisopstelling tegen de club van trainer Robert Herbin, Les Stepanois, van start te gaan. „De aard van de blessu re van Adrie Koster is toch dermate ern stig gebleken, dat ik hem onmogelijk op dit moment al een hele wedstrijd kan laten spelen”, zo hield Rijvers een slag om de arm. (Van onze sportredactie) ST. ÉTIENNE. „We moeten”, zo stel de Kees Rijvers aan de vooravond van de tweede wedstrijd van PSV in het UEFA- Cuptoernooi tegen St. Étienne vast, „hier in Frankrijk een uitschakeling ten koste van alles zien te voorkomen. Een elime- natie door dit Franse team heeft vrijwel zeker een uitermate moeilijke wedstrijd dit weekeinde tegen Ajax tot gevolg. En die ontmoeting is voor ons van minstens even groot belang als de wedstrijd tegen St. Étienne, omdat we in de vaderlandse competitie beslist niet nog verder achter op mogen raken. Tweemaal verliezen de ze week, zou uitermate vervelende conse quenties hebben. Ik zeg niet dat we ons zelf dan al als uitgeschakeld moeten be schouwen voor het nationale kampioen schap, maar erg florissant staan we er dan na een derde van de vaderlandse competitie toch beslist niet voor”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25