Controle wellicht in West-Duitsland IRA-lid vraagt asiel in VS Hwa tevreden over rondreis Mesrines vriendin vrijgelaten beschuldigd Suriname stelt tweehonderd- mijlszone in Geheim overleg van kardinalen Volgende week Namibië-top in Genève Vonnis tegen Wei bevestigd Gijzelaars in San Salvador Hulp voor veel Cambodjanen in Thailand te laat geëxplodeerd over financiën Motor DC-10 achtergrond „Kernexplosie bij Z.-Afrika uitgesloten” „Zambia buigt niet voor druk Zimbabwe” KAOENDA: 1 „GENOEG MAIS” Mustafa Eerst huisarts Ongevallen h Mentaliteit 3 NOVEMBER 19 7 9 WOENSDAG 7 BINNEN- EN BUITENLAND len .en tag itie ÏOt lok te door Nico Scheepmaker op ten (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Westduitse regering is te ruggekomen van haar eis dat al het Nederland se varkensvlees dat naar de Bondsrepubliek wordt uitgevoerd, moet worden gecontroleerd op het voorkomen van trichinen (haar- wormpjes). I Bonn trekt eisen Ss ieel) mb- ide- ijfs- i de ven Van aan gen iter- ■der wond. De mijnen zouden'zijn geplaatst door nationalistische guerrillastrijders. (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren verklaard niet te zullen buigen voor de eis van Zimbabwe de hulp aan de in zijn land verblijvende guerrilla strijders van het Patriottisch Front te staken. In een eerste reactie op het maandag genomen besluit van de regering van Zim babwe de doorvoer van mais naar Zambia te blokkeren, zei Kaoenda dat zijn land op dit moment genoeg mais in voorraad heeft. Hij voegde eraan toe dat „de onge rechtvaardigde druk” van de zijde van de regering Moezorewa in Salisbury zijn SAN SALVADOR (AP). De regering van El Salvador en linkse opposanten hebben gisteren een akkoord bereikt over de vrijlating van de drie ministers en 27 functionarissen die sinds 24 oktober in de ministeries van Arbeid en Economische Zaken door guerrilla’s werden vastge houden. De overeenkomst tussen leiders van het Revolutionaire Volksblok (BPR) en afge vaardigden van de junta werd getekend op de ambassade van Nicaragua. Een woordvoerder verklaarde dat er een overeenkomst tot stand is gekomen over de verlaging van de prijzen van het openbaar vervoer en het nemen van stap pen om een einde te maken aan een aantal arbeidsconflicten binnen de voornaamste industriële sectoren. Daarnaast zullen po gingen worden ondernomen om tot een eerlij ker verdeling te komen van de wel vaart in het land. Er komt een commissie die zal gaan uitzoeken wat er is gebeurd met 550 perso nen die verdwenen zijn tijdens het vorige bewind. zaken noemt de expert overbeweiding van grasgebieden en roofbouw op ak kers. Hij meent dat niet het klimaat de schuld draagt, maar dat het de mens zelf is die de grond verkeerd behandelt. De omvang van de uitbreiding van de Sahara werd tien jaar geleden duidelijk toen een droogteperiode inzette waarbij in de Sahel, het gebied ten zuiden van de Sahara, ruim vijftien miljoen mensen hun oogst verloren zagen gaan. In de steppengebieden ten noorden van de Soedanese hoofdstad Kartoem, waar nomaden sinds Mensenheugenis hun kudden weiden, rukt de woestijn jaar lijks met vijf tot zeven kilometer op. ■«‘wxwwfc- PARIJS. De vriendin van Jaques Mesrine, Sylvie Jeanjacquot, is gisteren officieel beschuldigd van het verbergen van deze misdadiger. Zij verblijft momen teel nog in een Parijs ziekenhuis, na Vrij dag bij de schietpartij, waarbij Mesrine door politiemannen werd gedood, gewond te zijn geraakt. PRETORIA (UPI). Het is praktisch uitgesloten dat in september in de omge ving van Zuid-Afrika een kernexplosie heeft plaatsgevonden. Dit wordt gemeld in een rapport van het Zuidafrikaanse bureau voor kernenergie. Het gisteren gepubliceerde rapport zegt dat in luchtmonsters die zijn genomen na berichten over een kernontploffing, geen enkel spoor van verhoogde radioactiviteit is gevonden. Eind vorige maand maakte het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken bekend dat er aanwijzingen waren dat in een vrij groot gebied rond Zuid- Afrika een kernexplosie had plaatsgevon den, mogelijk veroorzaakt door een kern proef. Onmiddellijk na deze bekendma king ontkende Zuid-Afrika een kernproef te hebben gehouden. Een Zuidafrikaanse geleerde uitte de veronderstelling dat het mogelijk om een ontplofte raket gaat die zich nog bevond op een gezonken Russische kernonder- zeeèr. Moskou heeft deze mogelijkheid overigens van de hand gewezen. uit 19 Lur- >ver ken uur :hil- Ik geef toe, dat is een primitieve redene ring, maar ik ben geneigd bijzonder pri mitief en boosaardig te reageren als ik het verhaal lees over de dood van de 13-jarige Mustafa Tiryaki. Hij had gevochten met een leeftijdgenootje in de straat, kwam onwel thuis (de Minstraat in Utrecht), agenten die binnen een paar minuten ter plaatse waren voelden dat zijn hart nog sloeg, maar oordeelden dat Mustafa’s toe stand kritiek was. De GG en GD verdom de het echter een ambulance te sturen omdat er een regel is dat zo’n aanvraag voor mensen die thuis ziek zijn geworden, alleen gehonoreerd wordt als de huisarts erom vraagt. De aanwezige agenten pro beerden daarom koortsachtig de huisarts te pakken te krijgen, wat ook weer niet zo eenvoudig was omdat de ouders van de jongen allebei nog werkten en daardoor de naam van hun huisarts niet konden vertellen. Toen zijn naam gevonden was, bleek die huisarts bovendien afwezig te zijn, maar omdat de agenten via hun por tofoon bleven aandringen op het sturen van een ambulance, kwam deze tenslotte toch, na de derde dringende aanvraag (de haan moet altijd drie keer kraaien, zoals u weet), na 19 minuten aankakken. Volgens omwonenden pas na drie kwartier. Musta fa Tiryaki was toen net overleden. Aan een toeval, aan een hartaanval, of aan de GG en GD. De beademingsapparatuur hoefde al niet meer gebruikt te worden. 'oor ink een WASHINGTON (AFP). Michael O’Rourke, lid van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) wil in de Verenigde Staten politiek asiel vragen. Volgens zijn advocaat zou O’Rourke, die vorige week wegens het clandestien binnenkomen van Amerika gevangen zit, een „politieke gevangene” zijn. De Ier wordt ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij de moord op de Britse ambassadeur Biggs in 1976. iros >rë- :ers zij oer top ;aat iou- jaat and ens, laar tere ■en” i nu jrdt hat- ■en. zijn de ;ho- ïin- 'ing art- hen che mg. age ten CARACAS (AP). Tijdens het opstij gen van het vliegveld van de Venezolaan se hoofdstad Caracas is een van de straal motoren van een DC-10 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia ontploft. Hierdoor moest het toestel weer naar de luchthaven terugkeren. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. Na de explosie vloog de linkermotor in brand. Boven de Caribische Zee begon de DC-10 hoogte te verliezen. De bemanning slaagde er echter in het vliegtuig behou den op het vliegveld van Caracas neer te zetten, tien minuten nadat het was opges tegen. wit- eigt mk •lec- rko- ter- die ge- ari- ge- son- ers, De ven nse ijke iale Za- >om •rde iver lan- jen, >sto rD), der leg- i de um- 425 (Van onze redactie buitenland) ROME. De 129 kardinalen die met paus Johannes Paulus H bijeen zijn in Vaticaanstad, hebben gisteren twee gehei me rapporten besproken over de financië le situatie van het Vaticaan. De kardinalen moesten een eed tot ge heimhouding afleggen, maar in welinge lichte kringen in Rome wordt vernomen dat de rooms-katholieke kerk met verlie zen kampt die tot 24 miljoen gulden per jaar oplopen. Vooral de hervormingen die het gevolg zijn van het Tweede Vaticaanse concilie van 1965 zouden veel geld kosten. Na de besprekingen over de begroting van het Vaticaan hield curiekardinaal Garronne gisteren een rede over kerk en cultuur. Ook boog men zich over de door de paus bepleitte vergroting van de inzet van de kerk voor arme, vervolgde en onderdrukte leden. Dit stelt de Deense woestijndeskundi- ge Hoegel van de milieuorganisatie van de Verenigde Naties, de UNEP. Jaar lijks gaat, buiten het verdwijnen van niet zo goede grond, zestigduizend vier kante kilometer vruchtbare grond ver loren dóór uitbreiding van woestijnen, zo blijkt uit gegevens die de UNEP heeft verstrekt. Alleen de Sahara al groeit elke twaalf maanden met ruim ander half miljoen hectare, ongeveer de groot te van het eiland Jamaica. Hoegel omschrijft de droogtegebie- den op de wereld als „kankergezwellen” die zich onstuitbaar uitbreiden. Als oor- Wat is dat voor een bezopen regel dat eerste de huisarts moet komen voordat de ambulance op weg gaat naar het huis waarin iemand in nood verkeert? Als mijh dochtertje van de trap valt en in een zelfde crisistoestand als Mustafa zou komen te verkeren, en ik zou onze huisarts bellen, dan bestaat de kans dat die in gesprek is. Ik blijf het nummer draaien (want dank zij Mustafa weet ik nu dat er toch geen ambulance komt als ze thuis van de trap is gevallen in plaats van in het Vondelpark), maar omdat het in gesprek blijft, hol ik als een gek naar het huis van de dokter. Er zijn al vijf minuten verstreken als ik aan bel, de dokter blijkt niet thuis. We bellen zijn vervanger in het dorp verderop. Die is op ziekenbezoek. Ja, zo is het toch, een huisarts zit niet de hele dag met zijn jas aan klaar in de vestibule om bij het eerste telefoontje uit te rukken, daar is een am bulance voor. Maar die komt niet, eerst moet de huisarts gevonden en de patiënt dood zijn, dan pas komt de ambulance. (Van onze redactie buitenland) GENEVE. Vijfentwintig procent van de Cambodjaanse vluchtelingen in Thai land zal sterven voordat de internationale hulp hen kan bereiken, zo heeft een woordvoerder van het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties gisteren meegedeeld. Het aantal vluchtelingen wordt door het Hoge Commissariaat nu geschat op 200.000 tot 230.000. Men verwacht dat dit aantal de komende dagen nog met 100.000 zal toe nemen. De Nederlandse regering heeft tijdens de humanitaire VN-conferentie die op het ogenblik in New York over Cambodja wordt gehouden, in totaal 7,5 miljoen gul den extra-hulp toegezegd. Los van deze bijdrage heeft Nederland tot nu toe meer dan 20 miljoen ter beschikking gesteld. Rosalynn Carter, de vrouw van de Ame rikaanse president, is inmiddels naar Thailand vertrokken voor een bezoek aan vluchtelingenkampen. Sommige voorsteden van Kartoem zijn al door het zand bereikt. „In de Verenigde Staten en Mexico, aan de westkust van Zuid-Amerika, in Azië en Australië rukt het zand onstuit baar op. Ook Italië en Frankrijk hebben problemen. In Spanje, Griekenland en Joego-slavie ligt het zëer moeilijk. De eilanden in de Middellandse Zee, Malta bijvoorbeeld, zullen uitdrogen. De ver storing van de bodem is een van de weinige problemen die geïndustriali seerde en ontwikkelingslanden gemeen hebben", aldus Hoegel. Toen twee jaar geleden onder auspi ciën van de Verenigde Naties een confe rentie werd gehouden over de toene mende uitbreiding van de woestijnen had bijna niemand een idee welke om vang dit verschijnsel had, zo meent Hoe gel. „Als wij dit probleem werkelijk willen aanpakken zal het de grootste krachtsinspanning worden die wij ooit tegen een dergelijke gebeurtenis heb ben geleverd", zo stelt hij. Leden van het Revolutionaire Volksblok kijken uit een raam van het ministerie van Arbeid in San Salvador in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen tussen de junta en de bezettingslelding. Die leidden gisteren tot beëindiging van de bezetting van twee ministeries en het vrijlaten van gijzelaars. •en- Tij- de □m. ige- a^r ?eft /er- ede de ver zijn len- 3TS- der 3m- :tri- plosies 61 burgers omgekomen en 87 ge- ;che en nis- reid ’aal jaat "1,7 de ver- :iee- Als iemand je kind doodrijdt terwijl hij dronken achter het stuur zit, dan heb je tenminste nog de „troost” dat de man tot twee maanden voorwaardelijk wordt ver oordeeld en ontheffing van zijn rijbewijs voor een week of drie. Maar de man in de meldkamer van de gemeentelijke zieken auto’s die tot drie keer toe weigerde hulp te verlenen, ook toen hij daartoe door de aanwezige politie verzocht was, en die dus liever het risico nam dat een kind dood ging dan dat hij een „gulden regel” overtrad, was niet dronken. Was het maar waar, dan kon hij misschien tot een week voorwaardelijk worden veroordeeld. Nee, hij was broodnuchter, en hij paste de regels toe, dus hij gaat vrijuit. Maar is dat redelijk? Ik weet niet hoe ik zou reageren als zoiets een van mijn kinderen overkwam, misschien ben je te versuft en te apathisch om iets te doen, maar ik vermoed toch dat ik geen steen op de andere zou laten totdat ik twee dingen bereikt had. Die regel veranderd (bij on geval thuis eerst de huisarts erbij). En die man die de beslissing over dood of leven mocht nemen en liever koos voor niets doen dan voor (misschien) te veel doen, vervangen door iemand die tevoren getest is op zijn mentaliteit. Je wordt voor zoveel getest, waarom dan niet voor een baan waarin je door lamlendigheid, het punctu eel toepassen van de regels, gebrek aan inzicht of gebrek aan gevoel, de grootste catastrofes kunt aanrichten? (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse re gering heeft gisteren de uitbreiding van de territoriale wateren tot 12 zeemijlen afgekondigd. Voorts is een economische zone van 200 zeemijlen ingesteld. De maatregelen zijn per 1 november inge gaan. De twaalfmijlszone, die is gericht op de bescherming en instandhouding van de visrijkdommen, geldt voor schepen af komstig uit landen, waarmee Suriname geen visserijverdrag heeft gesloten, als mede voor schepen die hun thuishaven niet in Suriname hebben. De zone van 200 zeemijlen is een zogenoemde economische zone. Dat houdt in dat Suriname daar specifieke rechten heeft met betrekking tot de exploratie en exploitatie van zowel de levende als de niet levende natuurlijke hulpbronnen. In deze zone mag iedereen wel vrij varen, vliegen en onderzeese ka bels en pijpleidingen leggen. De instelling van economische zones heeft de laatste jaren veel opgang gevon den. Het doel is om de rijkdommen van de zee zoveel mogelijk in eigen beheer te krijgen. Nadat deze zone voor het eerst in Latijns-Amerika werd ingesteld, begon nen in 1972 Afrikaanse staten en daarna ook de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en veel andere landen met de instelling ervan. De meeste ongevallen, lees ik altijd, gebeuren in huis. De eerste minuten, lees ik altijd, zijn het belangrijkst na ongeval len, vooral als er sprake is van hartstil stand. Daarom worden ambulancewa- gens tegenwoordig (soms, vaak, altijd?) uitgerust met beademingsapparatuur. Rutger Hauer deed onlangs in TV-Privé een oproep de actie Stutvoet te steunen, waarbij het gaat om meer geld voor het Groningse ziekenhuis, zodat men daar in staat zal zijn ook de lege bedden te beman nen met ernstig zieken, die nu door gebrek aan personeel thuis moeten wachten op opname, of op de dood zelf. Een van Rutger Hauers argumenten sprak me aan. We betalen allemaal ziekenfondspremie in de verwachting geholpen te worden als dat nodig is, maar wat blijkt nu? Je loopt de kans NIET geholpen te worden wegens „gebrek aan geld”. Waar zijn die centen dan gebleven die je al die jaren trouw betaald hebt? (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren de regeringen van Angola, Botswana, Zuid-Afrika en Zambia en de Namibische bevrijdingsbeweging SWA PO uitgenodigd hoge functionarissen af te vaardigen naar de conferentie over de onafhankelijkheid van Namibië (Zuid- west-Afrika). Deze conferentie wordt vol gende week in Genève gehouden. Op de agenda staat een voorstel van Angola om een gedemilitariseerde zone in te stellen langs de grens van Namibië met Angola, Zambia en Botswana, gedurende de overgangsperiode die moet leiden tot onafhankelijkheid van Namibië. Naast de reeds genoemde landen zijn voorts uitgenodigd Mozambique, Tanza nia en de vijf westerse staten die betrok ken zijn bij de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van Namibië met Zuid- Afrika (Engeland, Canada, Frankrijk, West-Duitsland en de Verenigde Staten). Namibië, een voormalige Duitse kolonie, wordt nog steeds door Zuid-Afrika be stuurd, ondanks een resolutie van de VN waarin het Zuidafrikaanse mandaat on wettig wordt verklaard. In het noorden van Namibië zijn overi gens gisteren tien mensen om het leven gekomen, doordat hun voertuig door een landmijn werd opgeblazen. Tot dusver zijn dit jaar in Namibië door landmijnex- land niet zal afhouden van pogingen een rechtvaardige vrede in zuidelijk Afrika tot stand te brengen. Zambia is een van de vijf zogenaamde frontlijnstaten, die het Patriottisch Front steunen in de strijd tegen de regering van Zimbabwe Intussen is bekend geworden dat de president van het hooggerechtshof in Sa lisbury, Mc Donald, onlangs een geheim gehouden bezoek heeft gebracht aan Lon den, waar de Zimbabwe-conferentie haar negende week in is gegaan. Tijdens dit bezoek heeft Mc Donald de Britse rege ring meegedeeld, dat hij en twee rechters van het hof van cassatie (allen blanken) niet bereid zijn aan te blijven, wanneer na de te houden verkiezingen het Patriottisch Front aan de macht komt, De aankondiging kwam, nadat het Pa triottisch Front een zuivering had geëist van belangrijke rechters en topambtena ren, die de blanke minderheidsregering van Ian Smith en de huidige regering van bisschop Moezorewa hebben gediend. Westduitse regering zou hebben aangekondigd het uit ons land ingevoerde vlees in eigen land volledig te zullen controleren. De kosten hiervan worden verhaald op de Nederlandse exporteurs. Gezien de prijsverhoging die dit met zich meebrengt zou er sprake kunnen zijn van invoerbeperking door de Bondsrepu bliek. Juristen van de Europese Commissie onderzoeken of West- Duitsland gerechtigd is tot doorberekening. Het Europese Hof van Justitie heeft reeds tweemaal een dergelijke maatregel veroordeeld. De brief van de regering in Bonn aan de Europese Commissie is op het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag nog niet aangekomen. Van deze zijde kon dan ook geen commentaar worden verkregen. „Uit wat tot nu toe bekend is geworden krijgt het ministerie echter niet de indruk dat er sprake is van enige tegemoetkoming van Westduitse zijde”, aldus een woordvoerder. Het Produktschap voor Vlees en Vee in Rijswijk zegt „met voorzichtige voldoening” te hebben kennis genomen van het nieuwe standpunt van de regering in Bonn. Ook hier is de volledige inhoud van de brief aan de Europese Commissie nog’ niet bekend. Een woordvoerder van het produktschap stelt dat een invoerstop zoals West-Duitsland die vorige maand instelde de Europese landbouwmarkt ondergraaft. Het Nederlandse be drijfsleven heeft toen ernstige verliezen geleden, zo zei de woord voerder. PEKING (AFP/AP). Het Volkshoog- gerechtshof in de Chinese hoofdstad Pe king heeft de 15-jarige gevangenisstraf van de Chinese dissident Wei Jingsheng bekrachtigd. Wei was tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. Verder beroep is nu onmogelijk. Wei is schuldig bevonden aan het ver strekken van vertrouwelijke militaire ge gevens aan het hoofd van het Britse pers bureau Reuter in Peking, Ian McKenzie. Deze heeft dit nadrukkelijk ontkend. Wei zou bovendien „contra-revolutio- naire” activiteiten hebben ontwikkeld. Het vonnis dat hierop betrekking had, het 18 jaar ontnemen van elk politiek recht, werd eveneens door het hooggerechtshof bekrachtigd. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Chinese regerings- en par tijleider Hwa Guofeng heeft gisteren zijn 3 weken durende rondreis door West-Eu- ropa afgesloten. Hwa verklaarde bij zijn vertrek uit Italië dat zijn „missie was voltooid en de reis als volledig geslaagd kon worden beschouwd”. De 57-jarige premier deed tijdens zijn reis Frankrijk, West-Duitsland, Groot- Brittannië en Italië aan. Hwa verzekerde dat hierdoor een „nieuw hoofdstuk” in de betrekkingen tussen China en West-Euro- pa was geopend. Politieke, economische, culturele, wetenschappelijke en technolo gische samenwerking zullen worden uit gebreid. Op de laatste dag van zijn bezoek had Hwa voor de tweede maal een ontmoeting met premier Cossiga en ondertekende hij drie overeenkomsten die gericht waren op de uitbreiding van de economische en culturele betrekkingen en de onderlinge handel tussen Italië en China. vleeskeuring in De regering in Bonn schrijft dit in een brief aan de Europese Commissie. Juristen van deze commissie veroordeelden de vori ge maand door West-Duitsland ingestelde invoerstop voor Ne derlands varkensvlees. Het verbod werd ingesteld om de Neder landse exporteurs te dwingen al het varkensvlees te controleren inplaats van slechts steekproeven te houden, zoals tot dan werd gedaan. Op kosten van de Nederlandse regering werd daarop extra- controle ingesteld waarna de uitvoer weer beperkt op gang kwam. De Europese Commissie trof echter voorbereidingen om de zaak voor het Europese Hof van Justitie te brengen. Door terugtrekking van de eis tot volledige controle door Bonn is dat nu van de baan. De mogelijkheid dat het vraagstuk van de trichinen-controle alsnog voor het hof komt is echter niet uitgesloten, omdat de trijfël Woestijnen rukken op (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. De woestijnen op aarde, die nu al bijna tweevijfde deel van alle landgebieden beslaan, breiden zich zo snel uit dat binnen een eeuw alle bruikbare land verlo ren kan zijn gegaan. urnt!»i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3