Suriname boos PLO bemiddelt in gijzelingszaak Chemie zou autogas opkopen en veel duurder PvdA: winsten Bij begrotingsbehandeling blijkt: Sinterklazen olieconcerns Zorg over kosten extra belasten gezondheidszorg Ontploffing bij transfusiedienst lit Regering Spanje beschuldigd van marteling Damiate Pers WAT KRAAKT’T GEZELLIGST BIJ EEN GOED GESPREK? op Pronk Van Lennep: Loonmatiging noodzaak voor economie „LPG wordt schaars „Duurdere olie niet compenseren” IJmuider Courant 9 Opgepakte medicus wilde gaan helpen in Cambodja Vijftig ouders bezetten school „Optreden Gijsen maakt priesters moedeloos” beschuldigd van prijsontduiking Olieconcerns VS I Smiths Chips® w WOENSDAG NOVEMBER 7 19 7 9 4 BINNEN- EN BUITENLAND JJ a i Smiths I (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON. De Nationale Iraanse Oliemaat schappij (NIOC) heeft vanmor gen berichten ontkend als zou Iran geheel of gedeeltelijk de uit voer van olie hebben stopgezet. Smiths chips. De gezelligste krakers van Nederland. va ee dc be be va de da ge Hi ga ke ga lb€ 'vo br De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA verklaarde gisteren over informatie te beschikken dat in de belangrijkste Iraanse olie- havens het laden van Amerikaan se tankers was stopgezet. Tien procent van de totale Amerikaan- se olie-invoer is afkomstig uit Iran. xjö Mil 5 Oliestop voor VS in Iran ontkend (ADVERTENTIE) •I 147,50 i I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Loonmatiging in Nederland is noodzakelijk om extra onzekerheden in de economie te voor komen en voor de versterking van de rentabiliteit en concurrentiekracht in het bedrijfsleven. De olieprijsverho- gingen moeten niet worden gecom penseerd in de lonen. AMSTERDAM (ANP)V Twee mensen liepen maandag ernstige brandwonden op bij een ontploffing op de sterilisatieafde- ling van de bloedtransfusiedienst in Am sterdam. Vier anderen raakten lichtge wond. Volgens een woordvoerder van de poli tie ontploften 935 halve liter flessen met bicarbonaat, juist nadat zij uit de sterilisa- tieruimte waren gekomen. De vermoede lijke oorzaak is het kristalliseren van één der flessen door overdruk. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Op korte ter mijn zijn schaarste aan en grote prijsstijgingen van autogas (LPG) te verwachten. Dit schrijft het maand blad Succes. Alle pompstations zou den op korte termijn rekening moe ten houden met verminderde leve ranties en witte pompen komen mo gelijk zelfs zonder deze brandstof te zitten. Oorzaak, aldus Succes, is de verhoog de belangstelling die chemische bedrij ven hebben voor het gebruik van LPG in de plaats van nafta. Dit laatste gas is veel duurder geworden door de prijsstij gingen van olie, waaruit het wordt ge wonnen. Op de vrije markt is volgens het blad al een prijsstijging geweest van honderd procent. LPG kostte in augustus in de vrije verkoop nog driehonderd gulden per ton en zou nu zeshonderd gulden per ton kosten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Partij van de Arbeid heeft minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) gisteren gevraagd of het niet mogelijk is de onlangs sterk toegenomen winsten van de olieconcerns extra te be lasten. In schriftelijke kamervragen infor meren de PvdA-Kamerleden Van der Hek en Kombrink speciaal naar de winsten van de Nederlandse maatschappijen, nu in de Verenigde Staten van de oliecon cerns enorme winstcijfers bekend zijn ge worden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije to: ci< vo w< ex hu ge HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning sii M Vi hl m br ri. jo: de on ve bu ZK ZO ne zo AMSTERDAM (ANP). Vanochtend hebben vijftig ouders de Bijlmermeer- school in Amsterdam bezet uit protest tegen het ontslag van twee leerkrachten per 1 januari 1980. Dat ontslag geschiedt op grond van een hertelling van de leerlin gen in september. De ouders zijn van mening dat deze maatregel ingrijpende gevolgen zal heb ben voor de kwaliteit van het onderwijs op de school. Ri ge ge ne ge al: Ie' til m va he WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Energie heeft ne gen grote oliemaatschappijen in de VS ervan beschuldigd de afgelopen zes jaar onjuiste opgaven te hebben verstrekt van bijkomende kosten voor raffinage en ver koop van olieprodukten. Op deze manier zouden de maatschap pijen de prijsvoorschriften voor een to taalbedrag van bijna 2,5 miljard gulden hebben ontdoken. De ondernemingen stellen in een reactie op de beschuldiging, dat een en ander berust op verschillen van interpretatie van de bijkomende kosten. Het ministerie heeft eveneens 35 grote olieraffinaderijen in de VS ervan beschul digd de prijsbepalingen tot een bedrag van ruim dertien miljard gulden te heb ben geschonden. „Hij die een misdaad wegmoffelt, is zélf ook een misdadiger”, aldus Bandres in een brief aan de regering, die gisteren in verscheidene Spaanse kranten was afge drukt. Vorige week confronteerde Bandres het ministerie van Binnenlandse Zaken in Madrid met gedetailleerde documenten over de behandeling die twee militante Basken ten deel zou zijn gevallen in San Sebastian. Volgens de aanklacht was een 24-jarige verpleegster beestachtig gesla gen, met elektriciteit gemarteld en aan wrede seksuele vernederingen onderwor pen. Een jongeman, eveneens door de politie voor een Baskische terrorist ge houden, verklaarde geslagen en met elek triciteit gemarteld te zijn in het politiebu reau van San Sebastian. De officiële ge rechtsarts had bij beiden talrijke letsels vastgesteld, nadat zij een aanklacht we gens marteling hadden ingediend. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De voormalig genees- heer-directeur van het Eindhovense St. Catharina-ziekenhuis, die maandag werd i ingesloten in het Huis van Bewaring in Den Bosch, was van plan morgen met het medisch team van Eva den Hartog naar Cambodja te vertrekken. Dit heeft zijn raadsman, C. Aubel, gisteren bekendge- 1 maakt. De ziekenhuisdirecteur nam in mei ont- slag, nadat hij had bekend met zieken huisgelden te hebben gemanipuleerd voor een bedrag van ongeveer negen ton. De man, die dat geld aanvankelijk in eigen zak had gestoken, heeft het bedrag inmid dels aangezuiverd. Tegen hem loopt een onderzoek, omdat het ernstige vermoeden is gerezen dat het om een aanmerkelijk groter bedrag gaat. Raadsman Aubel heeft forse kritiek op de handelwijze van justitie, die de voor- malig geneesheer-directeur liet vastzet ten, nadat deze zijn Cambodjareis had aangemeld. Volgens Aubel was de ex-directeur niet van plan om te vluchten. „Hij zou voor zes maanden naar Cambodja gaan. Pro deo zou hij deel uitmaken van een team van verpleegkundigen en technici. Daarbij was nadrukkelijk bedongen dat hij tus- sentijds, als het onderzoek dat vereiste, naar Nederland zou terugkeren”. Voorop bij dit OESO-standpunt staat de vrees voor aanwakkering van de inflatie, zoals dat na de oliecrisis van 1973 gebeur de. De verhogingen van de olieprijzen werden toen volledig doorberekend in de lonen, wat een van de oorzaken was van een verdubbeling van het inflatiecijfer in ons land. Nederland is hierin volgens Van Lennep een speciaal geval, omdat ons land olie importeert en aardgas uitvoert. Door ver hoging van de olieprijzen wordt ook het aardgas duurder, hetgeen extra-inkom- sten voor de staat oplevert. Volgens Van Lennep moeten deze extra-gelden worden gebruikt om het bedrijfsleven tegemoet te komen in de hogere kosten voor het ener gieverbruik. Ons land staat er economisch goed voor, zo meent Van Lennep. De economische groei kan volgend jaar 2,5 procent bedra gen, aldus voorspellingen van de OESO. Om geen onevenwichtigheden te schep pen in de huidige monetaire verhoudin gen zou Nederland de inflatiegraad op drie tot vier procent moeten houden. De wens tot verkorting van de werktijd is volgens de secretaris-generaal een „nor male zaak die in veel landen leeft”. Dit mag echter geen gevolgen hebben voor de inflatie, zo stelt hij. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De advocaat Juan Bandres, tevens parlementslid voor een linkse Baskische partij in Spanje, heeft de Spaanse regering er gisteren van beschuldigd, dat zij „de zijde kiest van folteraars”. Dit omdat Ma drid de martelingen ontkent, die de politie vorige maand bedreven zou hebben op twee gevangen Basken. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per |aar per post losse nummers buitenland per kwartaal Dit is de mening van secretaris-generaal Van Lennep van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). Van Lennep was twee dagen in ons land. Hij sprak met ministers, Ka merleden en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties. I CC..Z. «OXv.v.vv>v.-.v»/z W—CV. - Mc.vMcwW Een woordvoerder van een van de belangrijkste leveranciers van LPG, BK-Gas in Amsterdam, zegt in een reac tie dat de ontwikkelingen op de gas markt meer een kosten- dan een schaar steprobleem zijn. LPG wordt wel-duur der, maar het blijft aantrekkelijk voor het autogebruik, aldus de woord voerder. Hij wist erop dat grote investeringen zijn gedaan in de ontwikkeling van LPG- bronnen, deels ook op de Noordzee. In het Midden-Oosten wordt dit gas niet meer zoals vroeger, verbrand. De woordvoerder verwacht over zes jaar minimaal een verdubbeling van de aan voer van drie jaar geleden. West-Europa kocht toen tien miljoen ton LPG. De oppositie wil een fundamenteel an dere aanpak en vindt dat een doelmatig ordenings- en sturingsbeleid ontbreekt. De regeringspartijen zijn niet geheel onte vreden over de voorgestelde ombuigin gen, waaronder meer „eigen bijdragen” vallen, maar willen dat de bewindsvrouw daarmee verder gaat. De PvdA diende een motie in waarin verwerping van alle eigen bijdragen wordt gevraagd. PvdA-woordvoerder Kolthoff sprak van „een samenraapsel van een paar geniepige bijbetalingen, peu terige verschuivinkjes zonder dat de uit voeringsproblemen zijn opgelost en rege- De Revolutionaire Raad, sinds het aftre den van de regering-Bazargan, het uitvoe rende orgaan in Iran, heeft aangekondigd in een nieuw kabinet met name meer geestelijken te zullen benoemen. De raad heeft overigens de ministers uit de rege ring-Bazargan gevraagd tijdelijk aan te blijven om de lopende zaken het hoofd te kunnen bieden. 1 f 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Teheran gereisd om te bemiddelen inzake de bezettingsactie van en gijzeling door Iraanse studenten in de Amerikaanse am bassade in de Iraanse hoofdstad. De be middelingspoging zou een persoonlijk ini tiatief zijn van PLO-leider Arafat. Ook secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties is via diplomatieke kanalen bezig de vrijlating van de 59 ge gijzelden te bewerkstelligen. (Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT. „Het optreden van bisschop Gijsen laat niets zien van de noodzakelijke tact, liefde en bekommer nis om mensen. Het laat geen ruimte aan het eigen geweten van gelovige mensen en doodt ieder initiatief. Het smoort elke stem, brengt gewetensvolle christenen in verwarring en maakt vele priesters moe deloos”. Dit staat in een geschrift dat een aantal rooms-katholieke Limburgers gisteren heeft verspreid onder geloofsgenoten in het bisdom Roermond. Het is de bedoeling dat het geschrift wordt ondertekend en gericht aan kardinaal Willebrands. Deze krijgt dan het dringende verzoek om op de komende bijzondere bisschoppensynode in Rome over de situatie in de Nederland se kerkprovincie speciale aandacht te schenken aan de toestand in het bisdom Roermond sinds de komst van bisschop Gijsen. Vanuit Amsterdam hebben overigens 150 Nederlandse katholieken zich in een brief aan paus Johannes Paulus II en de Nederlandse bisschoppen beklaagd over „het snelle en omvangrijke verval van het katholieke geloof in Nederland dat zich onder titel van vernieuwing heeft voltrok ken”. Ook deze briefschrijvers, onder wie ex-premier J. de Quay, vragen de aan dacht van de synode die in januari in Rome wordt gehouden over de r.-k. kerk in Nederland. lingen voor maximaal te heffen bijdragen zijn uitgewerkt”. Het CDA is met name verontrust over de sterke stijging van de ziekenhuisver- pleegtarieven, die verdubbelden tussen 1974 en nu. Het CDA-Kamerlid Van Rooi- jen wilde weten wat de regering daaraan denkt te doen. Het CDA ging akkoord met de „eigen bijdragen”, die ongeveer 100 miljoen zul len opleveren. Betere controle op het ver zekerdenbestand en invoering van een minimale ziekenfondspremie voor men sen die geen volledige dagtaak hebben moeten snel gerealiseerd worden, want brengen veel meer op dan de invoering van „eigen bijdragen”, aldus het CDA. Bij monde van Dees zei de WD moeite te hebben met het voorstel de fysiothera- peutische behandelingen voor zieken fondspatiënten te beperken. Staatssecretaris Veder-Smit antwoordt vanavond. Ruim honderd leden van de werkgroep „Stop het eigen risico” hielden gisteren in Den Haag een demonstratieve optocht tegen haar plannen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/PARAMARIBO. De Su rinaamse regering is boos over uitlatingen van oud-minister van Ontwikkelingssa menwerking, Pronk, zondag in een radio programma van het IKON. Vooral de beschuldiging, dat Suriname de toenmalige Nederlandse regering zou hebben gechanteerd in de kwestie-West- Suriname, is minister-president Henck Arron in het verkeerde keelgat geschoten. In zijn hoedanigheid van minister van Algemene en Buitenlandse Zaken heeft hij gisteren de Nederlandse ambassade in Suriname, Vegelin van Claerbgrgen, bij zich ontboden om hem opheldering te vragen over de uitlatingen van Pronk. Met West-Suriname wordt het giganti sche prestigeproject aangeduid, waarmee de Surinaamse regering de ontginning van bauxiet ter hand heeft genomen. Daartoe moest onder meer een spoorlijn worden aangelegd naar de havenstad Apoera, welke haven zelf moest worden vergroot. Volgens oud-minister Pronk heeft de Surinaamse regering vlak voor de onaf hankelijkheid, onaanvaardbare druk op Nederland uitgeoefend om gelden los te krijgen voor het ontwikkelingsproject West-Suriname, waarvan de uitvoering met enorme vertraging gepaard gaat. I I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vrijwel de gehele Tweede Kamer uitte gisteren bij het begin van het begrotingsdebat over Volksgezondheid onbehagen over de gang van zaken in de gezondheidszorg. Met name de onbeheersbaarheid van de kostenstijging vraagt om een andere koers, zo kreeg staatssecretaris Veder- Smit te horen. In het Rotterdamse Zuidplein-theater woonde koningin Juliana gistermiddag in gezelschap van vier van haar kleinzoons, de opnamen bij van de televisieshow Negen miljoen Sinterklazen die de NOS op 5 december zal uitzenden. Op de foto v.l.n.r.: prins Willem Alexander, Maurits, Constantijn, Johan Friso, koningin Juliana en NOS-voorzitter Jurgens. Lp Een woordvoerder van de nationale oliemaatschappij zei vanmorgen, dat de olie-export gewoon doorgaat zolang gees telijk leider Khomeini niet heeft beslist dat de kraan moet worden dichtgedraaid. Het Amerikaanse ministerie 'van Bui tenlandse Zaken heeft Amerikaanse on dernemingen in Iran aangeraden hun per soneel te evacueren. Een woordvoerder in Washington verklaarde dat hiertoe is be sloten in verband met de omstandigheid dat de administratieve dienstverlening van de Amerikaanse ambassade in Tehe ran „om overduidelijke redenen” niet lan ger mogelijk was. Een delegatie van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) is vandaag naar

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4