IN FINANCIERINGSKWESTIE STAFKRACHT WITTE TEJATER V ELSEN examens Beslissing voor eind van dit jaar Bunker aan Van Lenneplaan niet geschikt voor clubhuis Expositie als onderwijsmiddel jgss: j 4 i SI GEMEENTE WIL VERANTWOORDING NIET NEMEN 5 WOENSDAG 19 7 9 NOVEMBER 4 Prioriteitstelling IS Schade aan tunnelbuis door te hoog geladen vrachtauto Moreel Alternatief Initiatieven M tóp F K- IJMOND 7 k' i 1 tgg (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het woord is aan de Velser gemeenteraad. Het komt niet dagelijks voor dat een lid van het college van B. en W. de raadsleden met klem uitnodigt een motie in te dienen, maar wethouder Harry Scheeper liet er gisteravond tijdens de vergade ring van de commissie welzijnszaken geen twijfel over bestaan, dat hij elke motie waarin op de aanstelling van een (door de gemeente te bekostigen) staf kracht ten behoeve van het Witte Tejater wordt aangedrongen van ganser harte zal ondersteunen. y k - - College geeft aan raad e laatste woord r i 1 Voorzitter Rob Stam (rechts) en onbezoldigd coördinator Bram de Goede van de Stichting Witte Tejater. Gemeente wenst snelle aankoop kerk voor De Mei 1 r Het aankoopbedrag van de kerk, zo’n 6 ton, zal grotendeels uit een lening gefinan cierd worden. Deze zal op zeer gunstige voorwaarde aan de gemeente verstrekt worden door de Stichting die de bouw en exploitatie van het voormalige buurt huisgebouw voor haar rekening had genomen. Wethouder Harry Scheeper noemde de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De uiteindelijke beslis sing door de raad van Velsen inzake de aankoop van de Gereformeerde Kerk in Velsen-Noord ten behoeve van het buurt huis De Mei zal zo snel mogelijk genomen moeten worden wil de gemeente nog ge bruik kunnen maken van een gunstige rijksbijdrageregeling. overigens voor de verbouwing van het Velserbad ten behoeve van het Witte Tejater) opnieuw geen gelden waren ge-1 reserveerd, trok de Stichting met kracht aan de bel. gen daar enerzijds aansluitingen op de openbare leidingnetten ontbreken en an derzijds de constructie van het gebouw zich moeilijk leent voor verbouwingen en aanpassingen. Op de opmerking van de heer J. H. Porck (PvdA) inzake het oneigenlijke ge bruik van de kerk antwoordde Harry Scheeper dat een kerk een plaats voor samenkomst was en daar komt in het nieuwe gebruik geen verandering in. „We hebben in de gemeente al twee kerken afgebroken, deze nu kan behouden wor den voor een goed doel”. jongeren geheel niet georganiseerd zijn en zonder leiding functioneren. In eerste instantie wilde hij zich niet scharen achter de commissieleden die een onderzoek wilden naar een alternatief on derkomen en benadrukte de aanwezig heid van voorzieningen in de gemeente zoals buurthuizen en sociëten waar wel leiding aanwezig is. Hij wees onder meer het buurthuis de Brulboei aan dat ook bedoeld is voor jongeren uit andere delen van de ge meente. D. H. Kuiper weerlegde deze reactie van de wethouder door te stellen dat de be wuste groep jongeren absoluut geen lei ding accepteert en ook geen aansluiting wenst bij een buurthuis of sociëteit. Een gegeven waar Harry Scheeper niet aan voorbij kon gaan. Ook hij stemde tenslot te in met het standpunt van de overige commissieleden om te zoeken naar andere mogelijkheden. 1 t r De heer G J. Kwakkel, hoofd Bureau Dinsdagavond bogen de leden van de commissie welzijnszaken zich over het verzoek van de jongeren die tijdens de bijeenkomst vertegenwoordigd werden door de heer Kruisselbrink tevens be stuurslid van jeugdsociëteit „Asterix”. De heer Kruisselbrink noemde de groep jon geren een bedreiging voor de jeugdsocië teit en benadrukte de noodzaak om voor de groep die zich niet bij een andere groep wil aansluiten een geschikt onderkomen te vinden. De bunker bëtekent volgens hem een aardige oplossing daar deze bui- op or- et- ad nt- sn- >or De ;en id- !en len ijk eid mi- liet len be- or- [ek ten nu an- ge- es- St. ;rd t in tiet iar ijn ge let :es eo an bij ISt te, Bestuurder van het voertuig, een truck met oplegger, was een 30-jarige inwoner van Diessen (Noord-Brgbant). Hij pas seerde de tunnel in zuidelijke richting. De oplegger was geladen met een ver plaatsbare directiekeet waaraan eveneens zware schade ontstond. De bestuurder vervolgde desondanks zijn weg. Pas ter hoogte van Badhoevedorp kon hij door de rijkspolitie worden aangehouden. De man reed voor een bouwfirma uit zijn woon plaats. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen wil geen verantwoording dragen voor het gebruik van een bunker aan de Van Len neplaan in Driehuis door een groep jon geren. De bunker is geheel ongeschikt om als clubhuis ingericht te worden en zelfs levensgevaarlijk daar onvoldoende ven- tilatiemogelijkheden aanwezig zijn. In middels heeft de gemeente het gebruik van de bunker onmogelijk gemaakt door het vol met puin te storten. brand verwoeste buurthuisgebouw aan de Geelvinckstraat bleek wel mogelijk maar ketste af op de vele bezwaren van omwo nenden die veel geluidsoverlast van het buurthuis ondervonden. Om dezelfde re den werd een uit de kluiten gewassen winkelpand aan de Wijkerstraatweg als mogelijke huisvesting afgevoerd. Daarna waren de mogelijkheden in Velsen-Noord uitgeput totdat de Gereformeerde kerk te koop werd aangeboden. Het kerkgebouw voorziet geheel in de wensen van de buurthuisleiding. Na een verbouwing zullen alle buurthuisactivitei ten ruimschoots ondergebracht kunnen worden terwijl het gebouw ver genoeg van omwonenden ligt om voor overlast geen vrees te hebben. Wel werden enkele vraagtekens gezet bij het buurthuisgebruik van het kerkge bouw dat enigszins buiten het centrum van Velsen-Noord ligt. De heer G. J. Kwakkel had echter inmiddels de platte grond van Velsen bestudeerd en vermeld de dat de afstand van de kerk tot de uiterste bebouwing van Velsen-Noord zelfs kleiner was dan vanuit het oude onderkomen van de Mei. VELSEN. In de westbuis van de Velsertunnel ontstond dinsdagmiddag over de hele lengte schade aan het pla fond door een te hoog geladen vrachtauto die ondanks het rode licht, dat automa tisch aansprong na verbreking van de hoogtedraad, de tunnelbuis passeerde. De groep bestaande uit circa 50 tot 70 jongeren maakte al lange tijd gebruik van de bunker hetgeen tot veel klachten van omwonenden leidde. Nadat de jongeren verschillende malen door de politie uit de bunker verwijderd waren richtten deze zich tot het gemeentebestuur met het ver zoek de bunker legaal in gebruik te mogen nemen. Naar aanleiding van dit verzoek zocht de dorpsraad van Driehuis contact Deze verkapte uitnodiging om het col lege met moties te bestoken drong welis waar in eerste instantie niet tot alle commissieleden door, maar uit de reac ties bleek wel dat noch mevrouw Groot van de PvdA, noch Dirk Kuiper van Progressief Velsen, noch mevrouw Al- derlieste van het CDA, noch mevrouw De Vries van de WD het Witte Tejater graag in ernstige problemen zou willen zien geraken. Algemeen was men van mening, dat de aanvraag van de staf- kracht eigenlijk zou moeten worden ge honoreerd. Nu het college de raad in deze kwestie nadrukkelijk het laatste woord heeft gegeven, zullen de commis sieleden zich met hun fracties moeten verstaan, om via een „warm pleidooi” (mevrouw Alderlieste) aan hun eigen verlangen gehoor te geven. met hët college en sprak zich verontrust uit over een eventuele inwilliging van het verzoek waaruit ernstige gevolgen voor de omgeving zouden kunnen voortkomen. De dorpsraad stelde ondermeer dat er totaal geen toezicht mogelijk was op de activiteiten in de bunker. Een mening die door het college na een onderzoek onder streept werd. Tevens wees het onderzoek uit dat de bunker als clubruimte voor de jongeren niet voldoet aan de eisen die aan een verantwoordelijk gebruik gesteld worden. Met name de luchtverversingsmogelijk- heden zijn geheel ontoereikend en zelfs levensgevaarlijk. Daarnaast ontbreken in de bunker sanitaire voorzieningen, ver lichting alsmede verwarming terwijl de toegang via een laaggelegen ingang de veiligheid niet ten goede komt. Geschikt maken van de ruimte voor het beoogde doel, een onderkomen voor jongeren, zal onverantwoordelijk hoge bedragen ver- ïb WH Velsen nog gebruik maken van een gunstige rijksbijdrageregeling dan zal de aan koop van de Gereformeerde Kerk in Velsen- Noord voor 1980 moeten geschieden. Stichting Witte Tejater. Wij dringen er dan bij u bij deze gelegenheid met kracht op aan om al het mogelijke te doen om de voorgang van de activiteiten van het Witte Tejater veilig te stellen; een stafmedewerker is met ingang van 1 Als eerste school in Noord-Holland heeft de Willem de Zwijger-MA VO aan de Platanenstraat in IJmuiden de tentoon stelling „Leefbaar is anders” tijdens de lessen gebruikt. De tentoonstelling is sa mengesteld door het buro Studium Gene rale van de Technische Hoge School in Eindhoven. De expositie is onderver deeld in landbouw, gezondheid, voedsel, energie en industrie. De samenstellers willen met de tentoonstelling een relatie leggen tussen groot- en kleinschaligheid en tussen de derde wereld en de westerse samenleving. De docenten van de Willem de Zwijger-MAVO hebben het materiaal gebruikt als werktentoonstelling in de biologie, aardrijkskunde- en geschiede nislessen. De leerlingen hebben geduren de twee lessen zelf de materie bestudeerd. In de laatste les werd aan de hand van een aantal vraagstellingen dieper op de on derwerpen ingegaan. Dinsdagochtend was er tijdens de laatste les een werk groep uit Zandvoort, die wil nagaan of ook daar de expositie inpasbaar is in het leerprogramma. Gebruik maken van het spreekrecht dat particulieren voor de officiële aan- vang van commissievergaderingen in Velsen hebben, verzocht Witte Tejater- voorZitter Rob Stam de leden van de commissie welzijnszaken gisteravond voor de tweede maal in successie drin gend, aan de financiering van de staf- kracht een hogere prioriteit toe te ken nen. „Door de toekenning van exploita tiesubsidies en investeringen heeft u la ten blijken vertrouwen te hebben in de activiteiten en het functioneren van de januari 1980 een absolute noodzaak”, aldus Stam. Met ingang van 1980 wordt een regeling van kracht waarin het rijk de gemeente een bedrag uitkeert waarvan de grootte door de aktiviteiten in dat jaar wordt bepaald. „Indien voor 1 januari 1980 een beslissing valt kan Velsen nog een deel van de aankoopsom vergoed krijgen”. Dat deelde wethouder Harry Scheeper dins dagavond mede naar aanleiding van vra gen vanuit de commissie welzijnszaken. Hiermee verklaarde hij de zeer snelle gang van zaken rond de aankoop van de kerk die als toekomstig onderkomen moet gaan dienen voor het buurthuis dat sedert .begin van het jaar, na een brand in een ’voormalige kleuterschool is onderge bracht. Omdat het college van B. en W. het Witte Tejater inmiddels had laten weten, in principe weliswaar positief tegenover de aanstelling van een van gemeentewe ge te bekostigen stafkracht te staan, maar niet te kunnen en willen tornen aan de door de gemeenteraad vastge stelde prioriteitenlijst, richtte het Stich tingsbestuur zich via de commissie wel zijnszaken met nieuwe energie recht streeks tot de raad. De raadsleden im mers kunnen er in een motie bij het college op aandringen, de aanvraag voor een stafmedewerker ten behoeve van het Witte Tejater een hogere rangorde te geven op de prioriteitenlijst, waardoor er na enig schuifwerk alsnog gelden voor dit project beschikbaar zouden komen. kerk een unieke kans voor het buurthuis dat de afgelopen jaren door talloze pro blemen werd geplaagd en al geruime tijd op zoek is naar een geschikt onderkomen in Velsen-Noord. Herbouw van het door LEIDEN. Rijksuniversiteit. Ge slaagd voor het doctoraalexamen Neder landse taal- en letterkunde J. van de Pol te Santpoort-Noord. De aanstelling van een stafmedewer ker bij het Witte Tejater is een urgente zaak geworden, nu coördinator Bram de Goede op vrijwilligersbasis ruim twee jaar lang circa dertig uur per week actief in het Witte 'tejater te kennen heeft gegeven, per 1 januari 1980 op deze basis niet langer beschikbaar te zijn. Het wegvallen van de onbezoldig de coördinator brengt het voortbestaan van het in december tien jaar bestaande Tejater in gevaar. Komt de financiering van de stafkracht, waarop nu al jaren lang tevergeefs is aangedrongen niet tijdig rond, dan zit er voor het Stich tingsbestuur weinig anders op dan met ingang van het nieuwe jaar alle activi teiten op te schorten. Zonder de inzet van de coördinator zien de vijfendertig vrijwilligers geen kans het Witte Teja ter als organisatie draaiende te houden. Dat het Stichtingsbestuur het onder aanvoering van voorzitter Rob Stam zo ver niet wil laten komen, laat zich raden. Toen uit de Velser gemeentebegroting voor 1980 bleek dat voor de financiering van de broodnodige stafkracht (evenals ten de bebuuwi.ig lig. zudal weinig overlast voor omwonenden zou ontstaan. Commissielid de heer D. H. Kuijper (Pro gressief Velsen) zag in de bunker geen oplossing voor het vraagstuk. Hij kon zich echter niet verenigen met alleen een afwij zing maar wilmie hier een alternatief tegen over stellen. Een mening die ook mevrouw N. Groot-Water (PvdA) was toegedaan. Zij ging uit van het standpunt dat het een probleemgroep betreft die geen aanslui ting dult bij andere jongeren en zich met zijn levenstijl moeilijk in de maatschappij inpaste. Onderbrengen van de jongeren in een andere jeugdsoos of bijvoorbeeld in het PEN-geboW sou volgens haar alleen maar moeilijkheden veroorzaken. Wethouder Scheeper (die overigens duidelijk liet blijken liever zélf met initiatieven ten behoeve van de finan ciering van een Witte Tejater-staf- kracht te zijn gekomen) zette voor de commissieleden het college-standpunt nog eens uiteen: B. en W. vinden dat ze niet eigenmachtig aan de door de raad vastgestelde prioriteitenlijst mogen tornen; van de kant van het college zijn dan ook geen voorstellen te verwachten maar zo suggereerde hij als de gemeenteraad tijdens de begrotingsbe handeling met een plannetje wil ko men; nou graag. Jeugdzaken, stelde zich ten opzichte van de huisvestingsproblematiek van de groep tweeledig op. Aan de ene kant ver wachtte hij dat de groep binnen korte tijd uit elkaar zou vallen waardoor een einde komt aan de vraag naar een geschikt onderkomen. Daarnaast gaf hij te kennen wel oog te hebben voor de problemen van de groep maar wilde deze niet los zien van het feit dat meerdere groepen jongeren op de wachtlijst voor clubruimte stonden. „Had de bunker aan de Van Lenneplaan ook maar iets positiefs gehad dan zou ik niet negatief geadviseerd hebben”. Als wij de bunker wel hadden toegewezen dan waren we belast met een morele verant woording”. Ook wethouder Harry Scheeper wilde die verantwoording niet dragen en noem de de verontrusting van de dorpsraad niet ongegrond uitgaande van het feit dat de

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5