Correctie in denkgewoonten door het Werkteater en iR interRent Death and Life draait zondag in de huiskamer 0 ^öeiMO b.v. Ill Omroepkoor BRT last tournee af Moody Blues nog even ouderwets Hooghoudt r— interRent Jay isgii O a c e pttpost Opnieuw geformeerde band met doorzichtige songs Publiekstrekkers TOT ZIENS IN Hotel „Die Raeckse Colin Davis dirigeert Concertgebouworkest pathetisch o INTERRENT-AGENTSCHAP in HAARLEM r 13 ZATERDAG 10 NOVEMBER 19 7 9 KUNST N I 0 c C 0 e o O P C G r o 0 3 0 £7 Gebruik rn goed. Net even iets anders. Dat proeft u. In alles! In een verloren uurtje alle adressen van vrienden, familie en bekenden noteren mèt postcodes. Daar heb je jaren later nog gemak van. 0 0 tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen O Ook voor zaalverhuur! -Dubbelzachte Jonge - door Peter Huysman 0 c a C 0 II 3 Ontroering in Etiketten plakken oubollig T"» A A JT M /t A aa La» iv, z»»v> a» i »vn -1 z~V y*w> JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) RESTAURANT JOHAN VAN KEMPEN CRM-films en hun ongewis lot i-S <S O O C be- Op dit moment is niet bekend wanneer dit voor woensdagavond geplande con cert wel plaats zou kunnen hebben. Om dat in een vervangend programma niet was te voorzien op korte termijn, kunnen belangstellenden die al een toegangs kaartje hadden gekocht, restitutie krijgen aan de kassa van het Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat. HAARLEM. Een algemene staking onder het personeel bij de Belgische om roeporganisatie BRT heeft geresulteerd in het afgelasten van de Nederlandse tournee van het BRT-Omroepkoor, dat onder meer in het Haarlems Concertge bouw zou optreden. AMSTERDAM. Het is op zichzelf natuurlijk fantastisch dat het Concertge bouworkest een symfonie van eigen bo dem op het programma kan zetten, zoals op het eerste concert van de zogenoemde Informele serie dan ook gebeurde. Een afgeladen zaal hoorde de bijgewerkte versie van de door Peter Schat, vorig jaar ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van ons nationale ensemble geschreven neo-romantische en Germaans aandoen de Eerste symfonie, ditmaal net als bij de première in handen van de vaste gastdiri- gent van het Concertgebouworkest, de Engelsman Colin Davis. CRM-films en hun ongewis lot DEN HAAG. Het is altijd maar af te wachten waar en wanneer je één van die met CRM-geld bekostigde korte films te genkomt. Eens in de zoveel tijd houdt het departement voor een geselecteerd groep je mensen in Amsterdam en Den Haag een voorvertoning. Wat er daarna met de film gebeurt, is in de meeste gevallen ongewis. Ze verhuizen óf naar een verre ambassa de óf in het gunstigste geval naar een voorprogramma van een bioscoop of kijk- huis. Af en toe komt het voor dat ze vrij snel na de CRM-presentatie op de televi sie vertoond worden. Peter Schat haakt in op de traditie, door overgeleverde thematische, motivische en vormtechnische elementen te willen han teren. Nu doet de gemaniëreerde toepas sing van die elementen soms juist artistiek enigszins armetierig aan en is het gefor ceerd ontvluchten aan een tonaal centrum weinig effectief, waarbij het geheel de indruk wekt van een hedendaags musice ren in reactionaire geest. De publiekstrekkers op dit concert wer den gevormd door de ouverture Leonore II van Beethoven en het Pianoconcert KV 537 van Mozart. Beide werken zullen even eens op het abonnementsconcert van deze verhalend ook elk hun gevoelige momen ten bijdragen. Een knappe, soms heftige, maar ook heel komische voorstelling, ge presenteerd in verfrissende eenvoudige speelstijl. Het werkteater speelt Etiketten in eigen theater aan het Kattegat in Am sterdam, maar ook in buurt- en jongeren centra. worden alsof men uit een raampje van een achteruitrijdende trein kijkt. In de meest letterlijke zin wordt in „Life and Death” duidelijk gemaakt dat de be tekenis der dingen versterkt wordt naar mate men er meer afstand van neemt. „Life and Death" is een even fantasierijk als realistisch verslag van ons aardse be staan, dat ondanks stilstaande tekeningen uiterst beweeglijk overkomt. voor zijn schrijnende aanvallen van cynis me en neemt de bus naar elders. De man gaat achter zijn schrijfmachine zitten, maar er komt geen regel. Intussen is op een schetterende bromfiets maar toch on hoorbaar zoon Simon (Rutger Weemhoff) bij het polderhuisje gearriveerd, terwijl pa in de tuin staat te plassen. Eenmaal binnen gaat de fles jonge open en er wordt ook nog een hapje gegeten. Pa slaat een paar venijnigheden uit, maar drukt ten slotte toch een kus op het hoofd van zoonlief, ’s Avonds staat Anna weer voor de deur. Een dag uit het leven van een man in relatie met zijn vrouw, zijn zoon, zijn werk en zijn drank. Een veel te zware onderti tel, die de lading geenszins dekt. De sneu velende schrijver is voornamelijk een na re, vals uit zijn ogen kijkende kerel, die iedereen, inclusief de kat, opsodemieters verkoopt en geen enkel mededogen ver mag op te wekken. Omdat niets over de diepere roerselen van de man bekend wordt, komen ook de relaties van de man met zijn omgeving nauwelijks uit de verf. Ergernisverwekkend is de modieuze, nietszeggende prietpraat die verkocht wordt, hoewel Van leperen toch enige faam schijnt te hebben verworven dat hij goeie filmtaal kan maken. In „Schrijver tjes” gebeurt niets en dat is wel het ramp zaligste wat zelfs een korte film kan overkomen. Ook over „Een verticaal accent”, het derde CRM-filmpje dat dinsdag gepresen teerd werd, is weinig geestdriftigs te mel den. Het is gemaakt door Nico Crama in samenwerking met de Haagse beeldhou wer Lon Pennock en vertelt over de plan nen en realisering van een 22 meter hoog kunstwerk (een soort omgekeerde hoc keystick die het nieuwe Amsterdamse zwembad tooit). Pennock mag - in of bui ten beeld - zelf zeggen wat hem zoal bezig houdt en wat ruimte voor hem betekent. „Een verticaal accent” is een documentai re, waarvan er dertien in een dozijn gaan en die soms zelfs essentieel-journalistieke informatie (hoe ziet de draaiconstructie er nou eigenlijk uit?) vergeet te geven. Iiliw Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zljlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 Concert: Moody Blues in Ahoyhal, Rotterdam. Enige optreden in Neder land. Bezetting: Justin Hayward (gi taar, zang), Graeme Edge (drums), John Lodge (bas, zang), Ray Thomas (blaasin strumenten) en Patrick Moraz (toetsen, synthesizer). Rotterdam, 9 november 1979. Raaks 1-3 - Haarlem -0 Grote verwarring ontstaat echter als een musicus werken componeert, waar van hij al te nadrukkelijk wil aantonen dat hij ze op beide leesten geschoeid heeft. Argwaan is dan op zijn plaats, want de persoon in kwestie zou wel eens willen maskeren dat hij geen kleur wil of kan bekennen. „Móóóiijj, hééjj”, zegt de ene Rotter dammer tegen de ander als The Moody Blues toe zijn aan Isn’t Life strange, „dat komp van Seventh Sojourn, vinnik hun móóóiijjste elpééééjjü” Behalve dat dat soort verklaringen me altijd doet denken aan Wim Kans sketch over die twee vio len, signaleer ik weer eens hoezeer sma ken verschillen kunnen. Smaken verschil len nou eenmaal, zeggen de mensen als ze willen zeggen dat discussie overbodig is. In het geval van de Moodies kan het echter geen kwaad om wat kritische kant tekeningen in de marge te plaatsen. Deze, in 1964 te Birmingham geformeerde sym fonische rockgroep heeft me - met uitzon dering van de rhythm blues-beginfase (Denny Laine; het hitje Go Now) en een enkele uitschieter - altijd al verdacht in de oren geklonken. De redenen voor die arg waan liggen eigenlijk al verpakt in de inleiding van deze bespreking. De vijfmansformatie zag vorig jaar brood in een herformatie, zij het dat toet senman Mike Pinder werd vervangen door Patrick Moraz (ex-Yes, ex-Refuge). Veel bleek er niet aan het concept veran derd te zijn, als we dan toch een antwoord moeten geven op de in Justin Hayward’s The Day we meet again verpakte retori sche vraag „Will it be the same?”. Octave, het album waarmee de kennismaking werd vernieuwd bleek in veel opzichten aan te sluiten op oudere elpees als To our Children’s, etc. en Days of the Future Passed. IJle, gelaagde, eenstemmige koortjes, Werkteater gewoon, de neerslag is van veel onderzoekwerk, onderlinge gesprek ken. Samen met Lambrechts als gast zijn er verscheidene liedjes gemaakt die al de bokkedoorns in het Wethouder van Grlukpark ZEEWEG 53 OVERVEEN Reserveren 023-263600 s Maandags gestolen ROTTERDAM. Goed beschouwd wordt muziek gecomponeerd aan de hand van twee, diametraal tegenover elkaar staande oogmerken. Óf het idee achter de constructie is doorslaggevend óf de schoonheid van de muziek en de techniek die daarvoor vereist is staan centraal. Dat er toch zoveel verschillende vormen en genres bestaan ligt aan het feit dat het aantal kruisbestuivingen oneindig is, en dat je muziek in een oneindig aantal functies kan toepassen. Eerste concert in de Informele serie van het Concertgebouworkest. Diri gent: Colin Davis. Solist: Clifford Curzon, piano. Programma: Beetho ven, Mozart, Schat. Concertgebouw Amsterdam, 9 november 1979. een opvallend veelvuldig toegepast ge bruik van echo en trage ballads met slechtverlopende tempowisselingen ble ken nog steeds de kern van de zaak uit te maken. De constructies waarvan de groep zich bedient zijn net als voorheen simpel en doorzichtig: intro, vers, chorus, vers, chorus en een bombastische dominant tot slot. Sinds Moraz deel uitmaakt van de band zoemt dan nog een baspedal even extra na. Of dat alles voor mooi moet doorgaan, zal me een zorg zijn; gebrekkig, oubollig en niet van deze tijd is zo’n con cept in ieder geval. De haast idiote poësie-albumteksten, bijvoorbeeld in Your Man („I’m just jour Man, that’s what I am, I’m yours, simply yours”), in Survival of in The Balance (waarin Edge oreert vanachter zijn slag werk alsof het een eigen versie van het scheppingsverhaal betreft), maakt dat ik ook al niet in een grootse ideeënwereld geloof kan hebben. Als de doorsnee van het repertoire, waarmee The Moody Blues op deze come-backtoernooi aan komen dragen, ook nog statisch, onzeker en vrij wel emotieloos over het voetlicht wordt gedragen, sta ik verwonderd te kijken hoezeer een volle hal om een toegift kan smeken. O Realistisch, maar zeer fantasieloos is „Schrijvertjes” van Ab van leperen, een andere met CRM-subsidie tot stand geko men film, die deze week in première ging. Een succesvol auteur, gespeeld door Siem Vroom, gaat langzaam kapot aan alcoho lisme, hoewel hij zich door trimoefenin- gen aardig op de been houdt. Het schrij ven vlot niet meer, echtgenote Anna (een goeie rol van Elisabeth Hoytink) bedankt Etiketten Plakken is een toneelvoorstel ling die gemaakt is - en gespeeld wordt - door Olga Zuiderhoek, Rense Rooyaards, Helmert Woudenberg en als gast de als cabaretier bekend zijnde Frits Lam brechts. Het idee voor een produktie over werkloosheid is ontstaan toen enkele Werkteatermensen het in een discussie niet eens konden worden of er nou wel of geen prettige kanten aan het werkloos zijn zaten. Vanuit hun dagelijkse werkbestaan besloten de bovengenoemde drie spelers toen dit thema voor een toneelstuk te kiezen. Zoals gebruikelijk bij het Werkte ater is er Vanuit improvisaties een pro duktie ontstaan die er nu afgerond uitziet en waaraan Lambrechts niet alleen zijn muzikale inbreng heeft geschonken, maar waarin hij ook zelf acteert. De voorstelling die het Werkteater over werkloze mensen gemaakt heeft, doet door het onderwerp even denken aan de produktie die vorig seizoen in De Engelen bak te zien was. Toen had Annemarie Prins samen met mensen die langer dan een jaar gedwongen zonder werk waren, eveneens toneel over werkloosheid ge maakt. Een indrukwekkende produktie met amateurs, die overkwam als een be vrijdende getuigenis. Etiketten Plakkeïi heeft niets met getuigen te maken. Het Werkteater koos twee fabrieksarbeiders als slachtoffer en laat daarvan zien hoe er in vaststaande normen wordt gedacht en gehandeld. De voorstelling is als het ware een correctie in denkgewoonten ge worden. Harry en Bennie werken in de fabriek naast elkaar aan dezelfde machine. Harry stanst de kroonkurken op bierflessen en daarna duwt Bennie die door de etiket- teermachine. Ze zijn daarbij ook nog vrienden, ook in hun vrije tijd. Die relatie wordt ontregeld als Bennie ten gevolge van inkrimping in het bedrijf ontslagen wordt. Bennie heeft na enige tijd van tobben het besluit genomen terug te gaan gen tussen de verschillende personages, de man-vrouwrelatie, vriend tegenover vriend en arbeider tegenover chef, leve ren tal van momenten van eerlijke ontroe- ze zien hoe de problemen liggen. Er wordt ring op. Een voorstelling die, zoals bij het recht op de essentie af gewerkt. Alles is verschrikkelijk herkenbaar, zonder dat er met goedkope clichématigheden wordt gerammeld. De uitgespeelde verhoudin- naar de fabriek om daar gewoon tijdens de werkuren te gaan zitten. Op Harry en de afdelingschef komt dat als absurd over. Later raakt ook Harry zonder werk en ondervindt hij wat zijn vriend al heeft moeten doormaken: het verlies van zelf vertrouwen, van eigenwaarde. Bij Harry wordt dat nog vergroot doordat zijn vrouw is gaan werken en hij de huishou delijke taak noodgedwongen heeft overgenomen. „Ik kan niet eens huilen”, zegt hij na een vechtpartij met zijn oude makker Ben, die hem is komen bezoeken. Maar even later breekt hij toch open. En wat eerst niet kon - bijvoorbeeld praten over de moeilijkheden met zijn vrouw - lijkt nu mogelijk. Een slottafereel met een trieste aanblik dat in wezen een positieve opening laat zien. Het Werkteater laat in Etiketten Plak ken op heel directe en onopgesmukte wij- O A C -w~ De huiskamer is misschien niet hele maal de omgeving waar de films voor gemaakt zijn. Maar liever huiskamer-pu- bliek dan géén publiek. Want met overheidssteun gerealiseerde kunstwer ken moeten in ieder geval bekeken kun nen worden. Het animatiefilmpje „Life and Death” is zo’n werkstukje waarvan het televisiepu bliek al vlug na zijn CRM-doop kennis kan nemen. Zondag a.s. wordt het in „Extra" van de VPRO uitgezonden. „Life and Death” is een „eindëloze” reeks prachtige tekeningen, die - meer dan menige „bewo gen” film - uit het leven en de verbeelding gegrepen zijn. Joost Roelofsz is verant woordelijk voor de grimmige plaatjes, die vooral laten zien dat ons bestaan geen lolletje is, hoewel je met een beetje humor een heel eind komt. De film, waaraan verder Rogier Proper en Delphine de Pury hebben meegewerkt, eindigt na 7,5 minuten zoals hij begonnen is. De makers willen dan ook dat deze weergave van de „eeuwigdurende gruwe lijke realiteit” als „rondloper” geprojec teerd wordt. Voor een omroeporganisatie, die gebonden is aan een afgemeten hoe veelheid zendtijd, is dat een wat moeilijke zaak. Daarom krijgen de tv-kijkers ook maar negen minuten te zien. Dat is vol doende om een indruk te krijgen van het leven en de dood zoals die geserveerd AMSTERDAM. Mensen ontlenen de waarde van hun bestaan, hun identiteit, veelal aan datgene waarvoor zij menen dat anderen hen aanzien. Rang is alleen Rang als er Rang opstaat. Het gaat om het etiket en dat moet goed recht zitten. Zodra iemand werkloos wordt, gaat er iets aan zijn etiket mankeren. Althans volgens de normen die mensen voor elkaar bepaald hebben. Over werkloosheid heeft het Werktea ter nu een voorstelling gemaakt met als titel Etiketten Plakken. Die naam heeft hier ook een letterlijke betekenis. Het stuk gaat over fabrieksarbeiders, waarvan er een flessen van etiket voorziet. Behalve de door de componist aange brachte wijzigingen die bepaalde effecten zullen hebben versterkt, was ook het or kest sinds de eerste uitvoering van een jaar geleden, duidelijk wat meer ver trouwd geraakt met de materie. Alles kwam beslist geprononceerder, gedurfder ook, tot klinken. De hoofdindrukken om trent deze qua instrumentaal lijnenspel zwaar overbeladen partituur waren des ondanks dezelfde als destijds. Schats procédé, dat klassiek georiën teerde en cerebraal geaarde uitgangs punten heeft, lijkt een werkelijk vrije ont- plooing van de inventies van de intussen internationaal bekende schepper van on der andere de opera Houdini, hier in de weg te hebben gestaan. Deze jonge Neder landse symfonie draagt in elk geval wei nig van een nieuw avontuur in zich en is daarbij - ondanks het uiterst warme plei dooi dat Colin Davis en het Concertgebouworkest er opnieuw voor hebben gehouden - ook qua sound of ritmiek weinig opwindend. De thematische uitgangspunten, die de componist in een beheerste vormgeving dacht uit te werken, zijn in een veelheid van niet ter zake doend materiaal verdoe zeld geraakt. Van alle kanten duiken con stant nevenlijnen op die niet functioneel zijn ten opzichte van de kernlijnen, waar door iedere gedachte aan helderheid van structuur al haast uitgesloten is. Ook al probeert Schat nóg zo vaak met behulp van zwaar koper zijn betoog kracht bij te zetten; het is juist dat onvermoeibaar mid delpuntzoekende maar zelden vindende gedraai, waardoor met name zo’n overge- proportioneerd eerste deel zijn krachten dan ook grotendeels in een soort muzikaal broddelwerk verliest. In het adagio, lyrisch van strekking, komen dan eindelijk momenten van ver stilling voor, waarbij het verlaten van de massiviteit in klank - die het voortdurend gebruiken van bijna het gehele orkestap- paraat veroorzaakt - als een weldaad overkomt. Het als scherzo bedoelde derde deel is een niemandalletje, dat als inlei ding dient tot de finale, die evenals het openingsdeel een onmiskenbare domptheid van atmosfeer ademt. Voorstelling: Etiketten Plakken. Gemaakt en gespeeld door het Werkte ater. Medewerkenden: Olga Zuider hoek, Rense Royaards, Helmert Wou denberg en Frits Lambrechts (als gast). Amsterdam, 9 november, Werk teater, Kattegat 10. Helmert Woudenberg (links) en Frits Lambrechts in Etiketten plakken door Het Werkteater. (foto Chariot Wissing) Pleidooi voor Schat-symfonie zondagmiddag te beluisteren zijn. Het ge passioneerde om niet te zeggen patheti sche gebaar waarmee Colin Davis ook Schats Symfonie te lijf ging, leidde in een uiterst bezonken opgezette Beethoven uit eindelijk tot een weergave in felle contras ten en vol dramatiek. Clifford Curzon trof in Mozart met een verfijnd portato-toucher. Pianospel waar bij zo nu en dan de gedachte aan een Hammerklavier wordt opgeroepen. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat de klaveciniste Wanda Landovska (wier wat curieus aandoende, voor dit concert ge schreven cadenzen ook door de solist wer den gebruikt) een van Curzons leermees ters is geweest. Clifford Curzon weet zijn parelende aanslag met een grote dosis warmte en tederheid te verbinden. Deze Engelse so list is daarbij ook zeker niet wars van pedaalgebruik, waar dit de helderheid van het door hem nagestreefde klank beeld niet aantast: Een zeer persoonlijke, intieme en liefdevolle Mozart-benadering, in gelijke geest beantwoord in de orkest partijen. InterRent Nederland b.v., internationale organisatie voor verhuur van personen-, bestel- en vrachtwagens (tot 21 m3), komt graag in kontakt met gegadigden voor het Men dient over een representatieve bedrijfsruimte te beschikken, centraal gelegen in de stad Brieven met volledige gegevens omtrent de ligging etc. aan het hoofdkantoor van InterRent Nederland b.v., Parnassusweg 203,1077 DG Amsterdam, tel. 020-739771 The international car rental system O Él i 1 <3, o Cy 0/ h h

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13