NAVO beslist volgende maand Circuit wil vertrekken uit Zandvoort Vaticaan in geldzorgen Lijdzaam wachten Harold Brown ETA bereid Patriottisch Van Zeil nieuwe voorzitter KVP Front verwerpt Brits voorstel tot gesprek met regering Bój naar Den Haag vandaag: het xx/eer het woord is aan... Het „Noorse Midden-0 osten EN/STA agenda pagina 5 Roberta Flack En verder Vrij koud Honger op Timor Angst de baas ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 4,5 en 7 Binnen- en buitenland Kerkdiensten... Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/strips Sport Weerrapporten -in 9 15en17 2 meubel E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 .2 en 3 7 13 Dr. ir. F, J. M. van Oudenhoven: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met het wetsontwerp over de aanpas sing van de sociale uitkerin gen dat gisteren bekend is ge maakt, breekt het kabinet-Van Agt zijn belofte dat in elke geval de sociale minima zou den worden ontzien. Dit zegt de PvdA-fractie in een reactie op het wetsontwerp van minis ter Albeda en staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken. Museum, waar veel mag. Wat na het voetbal? 23dejaargangjw^72| pciqnay IJmuider Courant i PvdA: regering VS voteren geld breekt belofte voor Pershing II over uitkeringen Albeda CDA en WD hebben waardering voor llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zie ook pagina 3 (ADVERTENTIE) Zie pagina 2 Hiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ‘LEOLUX ZITGROEPEN •ir Een Amerikaanse mannier en een stafmedewerker van de bezette Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran kijken lijdzaam toe hoe Iraanse studenten hen op de foto nemen De bezetters willen met deze foto bewijzen dat de gegi/zelden in goede gezondheid verkeren. (Zie ook pagina 3) werd tot lid van het Europese parlement. Bij zijn aanvaarding van het voorzitter schap zei Van Zeil zich niet te beschouwen als iemand die is ingehuurd om de begra fenis van de KVP netjes te regelen. „Ik zal er alles aan doen om ook in het laatste jaar van het bestaan van de KVP een effectieve bijdrage te leveren aan de tot standkoming van een nieuwe en vernieu wingsgezinde christen-democratische po litieke beweging”. Volgens de planning zal de KVP in oktober volgend jaar ophouden te bestaan om op te gaan in het CDA. gen inhouden. De commissie stemde met 9 tegen 6 voor het verdrag tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. Verwacht wordt, dat SALT 2 in de vol tallige Senaat veel strijd zal ontketenen, aangezien conservatiefgezinde senatoren van mening zijn, dat het verdrag de Rus sen bevoordeelt. (Van onze redactie buitenland) ROME. De begroting van het Vati caan voor dit jaar heeft een financieel tekort van 1? miljard lire (ongeveer 40 miljoen gulden). Dit staat in een officieel communiqué dat gisteren in Rome werd vrijgegeven aan het einde van een vijf daagse vergadering, waarop de paus en 123 kardinalen onder meer de financiële situatie van de heilige stoel hebben be sproken. Volgens de boodschap moeten de onder- handelingen zich concentreren op vijf punten, die zijn opgesteld door KAS, een samenwerkingsverband van met de ETA sympatHiserende Baskische organisaties. Deze punten zijn: legalisering van alle Baskische partijen, amnestie voor alle po litieke gevangenen, terugtrekking van wat de ETA de Spaanse bezettingsmacht noemt, verheffing van het Baskisch tot de officiële taal van het gebied en tenslotte zelfbeschikkingsrecht voor de vier Baski sche provincies (Quipuzcoa, Biscaye, Ala- va en Navarra). In de brief zegt de ETA niet voor zijn plezier mensen te doden maar, zo voegt zij eraan toe, „het volk heeft iemand nodig om zijn belangen te verdedigen tegen de militaire macht van de Spaanse staat, die zijn imperialistische aspiraties niet op geeft”. De ETA belooft ook een bestand in acht te nemen als Madrid zich openlijk bereid verklaard tot onderhandelingen en tevens bij voorbaat alle Baskische partij en legaliseert en een am'nestie afkondigt. De kardinalen zeggen dat de inkomsten van de katholieke kerk „absoluut ontoe reikend” zijn om de uitgaven van het centrale bestuur van de kerk en de kosten van het evangelisatiewerk te dekken. De tekorten konden tot dusver slechts door de Pieterspenning (een vrijwillige bijdra ge van de katholieken aan hun kerk) en door andere inkomsten worden aange vuld. In de officiële verklaring spreken de kardinalen hun bezorgdheid uit over de mogelijkheid dat in de komende jaren de heilige stoel in ernstige financiële zorgen zal komen te verkeren als gevolg van de inflatie en de voortdurend stijgende kos ten van levensonderhoud. Het is mogelijk dat de tot nu toe geheime begroting van het Vaticaan binnen afzienbare tijd open baar zal worden gemaakt. MADRID (AFP) De militaire tak van de ETA heeft gisteren in een brief aan Franse en Spaanse persorganen zijn be reidheid uitgesproken tot onderhandelin gen met de Spaanse regering. De Raad van State heeft forse kritiek op het wetsontwerp onteigeningswet, het belangrijkste onderdeel van de grondpolitiek. Volgens de Raad van State zit het ontwerp juridisch slecht in elkaar. Premier Van Agt zei gisteren dat het kabinet niet is geschrokken van die kritiek. „Politiek is er geen probleem”, aldus de premier. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het moet de man worden toege staan bij huwelijk de naam van zijn vrouw aan te nemen. Cambodja wordt op De toestand in Bolivia was ook giste ren, ruim een week na de staatsgreep, zeer verward. De vakverenigingen heb ben het aanbod van kolonel Natusch om deel te nemen aan de regering van het land, afgewezen. Het parlement hult zich tot nu toe in stilzwijgen. Zie pagina 3 Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem HILVERSUM (ANP). Het CDA-Ka- merlid Piet van Zeil is vandaag in Hilver sum officieel benoemd tot nieuwe voorzit ter van de KVP. In die functie volgt hij Vergeer op, die voor het CDA gekozen Puin- en vuilafvoer per container (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren besloten, dat een be drag van omgerekend rond tien mil joen gulden moet worden uitgetrok ken, speciaal voor de produktie van kernkoppen voor de nieuwe middel- lange-afstandsraket Pershing-II. Dit bedrag moet nog worden goedge keurd door de Senaat. per 1 januari zal een onderscheid worden gemaakt tussen bestaande uitkeringen en nieuwe gevallen. Bij de bestaande uitke ringen worden om de koopkracht op peil te houden de kortingen gedeeltelijk ge compenseerd via een toeslag. De nieuwe gevallen komen netto lager uit. In geld uitgedrukt betekenen de kor- tingsmaatregelen onder meer dat een AOW-uitkering volgend jaar per maand zes gulden lager uitkomt dan zonder die maatregelen. Om de inkomensachteruit gang tot dat bedrag beperkt te houden is een toeslag van eveneens zes gulden no dig. Voor de modale WAO-er is de feitelij ke achteruitgang vijf gulden bij een toe slag van 63 gulden en voor het WAO- maximum negen gulden (toeslag 120 gulden). De regering gaat er van uit dat per 1 juli volgend jaar globaal dezelfde kortingen worden aangebracht. Volgens het wets ontwerp gaan de minimumuitkeringen er volgend jaar 0,3 procent op vooruit, en handhaaft de modale WAO-er zijn koop kracht precies. Iemand met een maxi- mum-WAO-uitkering (ongeveer 49.900 gulden per jaar) moet 1,1 procent inle veren. Roberta Flack, een van de opmerke lijkste zangeressen van onze tijd, zal tijdens een TV-gala in het kader van het Jaar van het kind de grote ster zijn. Zij leeft helemaal voor de muziek, waarvan ze vindt, dat die voor haar part van goddelijke kracht genoemd mag wor den. John Oomkes bracht enkele uren met Roberta door in haar hotelsuite. Hans Werkman, leraar aan een scho lengemeenschap in Barneveld, is vol komen opgeknapt door een hartopera tie in Houston. In een gesprek met Jos Bouten, vertelt hij over zijn angsten. Werkman beleefde zijn herstel met name de onderzoeken en lichte ingre pen bewust. Hij zegt dat hartpatiën ten hun angst de baas kunnen worden. Zijn ervaringen tekende hij op in het boek „Het hart op tafel". het wetsontwerp, dat de aanpassing van de uitkeringsmechanismen regelt. FNV en CNV wijzen het af. De werkgeversor ganisaties VNO en NCW vinden dat het wetsontwerp niet ver genoeg gaat. De trekkers van sociale uitkeringen en de minimumloners krijgen volgens minis ter Albeda geen dreun via kortingen op hun uitkeringen, zoals de FNV zegt. De uitkeringen blijven gekoppeld aan het wettelijke minimunloon. Alleen de in de afgelopen jaren opgetreden systeemfou- ten zullen er geleidelijk worden uitge haald, aldus Albeda. Volgens staatssecretaris De Graaf is dat mogelijk, omdat in bijna alle sociale 'vet ten bepalingen zijn opgenomen, die dit mogelijk maken. Het kabinet wil dan het wetsontwerp de gemaakte systeemfouten zeer geleidelijk afbouwen voor degenen die nu in het bezit zijn van een sociale uitkering. Volgend jaar zullen mensen die dan voor een uiterking in aanmerking komen, bedragen krijgen uitgekeerd waaruit de systeemfouten meteen al zul len zijn verdwenen. Bij het aanbrengen van kortingen op de sociale uitkeringen boven het minimum De delegatie van het Front op de confe rentie in Londen over Zimbabwe, onder leiding van Joshua Nkomo en Robert Moegabe, heeft een document ingediend, waarin punt voor punt de fundamentele aspecten van het Britse plan verworpen worden. De twee nationalistische leiders hebben de Britse regering ervan beschuldigd, te streven naar het sluiten van een tweezij dig akkoord met het bewind in Salisbury. Zij eisen het zenden naar Zimbabwe van een internationale strijdmacht, belast met het toezicht op de wapenstilstand. De leiders van het Patriottisch Front vinden het Britse voorstel tot handhaving in de huidige vorm van de Zimbabwese veiligheidstroepen tijdens de overgangs periode „totaal onaanvaardbaar”. (Van onzè redactie buitenland) LONDEN. De guerrillabeweging van het Patriottisch Front heeft gisteren de voornaamste Britse voorstellen voor de overgangsperiode in Zimbabwe, in hun huidige vorm, officieel van de hand gewezen. Minister Van Aardenne is naar Noorwe gen geweest om poolshoogte te nemen ten aanzien van de betekenis, die de aardgas reserves van dit land in de toekomst kun nen hebben voor de energievoorziening in Europa en in Nederland. De mededelin gen die de minister officieel losliet na zijn terugkomst waren allerminst sensatio neel, maar die terughoudendheid ken merkt in het algemeen alle officiële be kendmakingen over de aardgaswinning en boorresultaten. Men kan ervan uitgaan dat Noorwegen op de wat langere termijn een uiterst belangrijke leverancier van aardgas en olie zal worden, dat feit is niet verborgen gebleven en wordt door inge wijden ook volmondig erkend. Het is dui delijk dat Noorwegen een bepaalde tac tiek volgt bij alle toezeggingen en afspra ken ten opzichte van het buitenland, om dat het een goede les geleerd heeft door het voorbeeld van andere gas- en olierijke landen, die vaak door overhaaste exploi tatie en voorbarige verkoopcontracten hun rijkdom verspild hebben. Nederland heeft trouwens zelf een volkomen ver keerde aardgaspolitiek gevolgd, die mis schien vergeeflijk is, omdat enkele tiental len jaren geleden de .ontwikkelingen op het gebied van de energie moeilijk te peilen waren. Het is te voorzien dat de pijpleidingver- bindingen tussen Noorwegen en de rest van Europa de voornaamste vervoerspro blemen van de brandstof zullen oplossen. Die verbindingen zijn betrekkelijk ge makkelijk te leggen en naar verhouding tot andere middelen van vervoer en aan landing niet erg kostbaar. Men mag aan nemen dat minister Van Aardenne het enorme belang van deze noordelijke gas leveranties terdege beseft en het Neder landse aandeel in de Noorse gas- en olie- uitvoer van de komende decennia zo groot mogelijk wil doen zijn. Er zijn veel kapers op de kust, terwijl de Noorse regering zorgvuldig te werk gaat om zelf zoveel mogelijk welvaartsprofijt uit haar bodem- rijkdom te trekken. Dat probleem heeft veel aspecten. De exploratie van de vond sten, de structuur van de exploitatieon- derneming, de afweging van de eigen be hoeften tegen de exportvoordelen, de prijsbepaling, de verdeling van de con tracten, de samenwerking op ander indu strieel gebied die als tegenprestatie door het buitenland kan worden geboden, de contingentering van de exploitatieresulta ten, de bepaling van de rustende reserves, de toekenning van boorlicenties en vele andere elementen in een zo gunstig moge lijke ontginning van de vondsten en een zo groot mogelijk profijt voor de Noren zelf moeten nog worden bestudeerd en gerea liseerd. Vandaar dat Van Aardenne niet terugkwam met de verblijdende medede ling, dat West-Europa en ook Nederland uit de energiezorgen zijn. Maar met enig optimisme mag worden vastgesteld, dat die zorgen elk jaar lichter zullen worden wat de ter beschikking komende brand stofvoorraden betreft, al is er geen zinnig woord te vóórspellen over de financiële, politieke en economische gevolgen van deze ophanden zijnde, gigantische overschakeling op de eigen nu nog geslo ten Europese schatkamers van fossiele brandstof. Wisselend bewolkt met regen-, ha gel- of natte sneeuwbuien, mogelijk met onweer. Middagtemperaturen ongeveer zeven graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestenwind. De Europese NAVO-landen zullen vol gende maand beslissen of zij de Pershing- II-raket willen hebben als tegenwicht te genover de Russische SS-20-raketin Oost- Europa. Partijleider Brezjnjev heeft er eerder voor gewaarschuwd, dat de inge bruikstelling van de Pershing-II door de NAVO tot een nieuwe ronde in de bewa peningswedloop kan leiden. Het Huis van Afgevaardigden voegde de tien miljoen voor de Pershing-II toe aan een wetsontwerp van in totaal rond zes miljard gulden voor kernwapens. Daarna werd het ontwerp aangenomen met 304 tegen 28 stemmen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft overigens gisteren het controversiële SALT 2-verdrag goedgekeurd en het naar de plenaire vergadering van de Senaat doorgezonden met 22 aanbevelingen van technische aard, die geen grote wijzigin- Niet alleen In grote schaal honger geleden, ook Oost-Timor, dat in 1975 door Indonesië werd ingelijfd, blijken veel mensen door gebrek aan voedsel om te komen. Onze correspondent in Jakarta Bob Mantiri kon als eerste Nederlandse verslagge ver een tocht over het oostelijk deel van het eiland maken. Toen zijn tekst (en die van zijn Australische collega) onder ogen van de Indonesische regering kwam, werd dit college boos. De om streden tekst en foto's van hongerige mensen vindt men in Erbij. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Circuit-directeur Jo han Beerepoot gaat op 21 november een gesprek voeren met de Limburgse gede puteerde van sportzaken, Lei Stals, over de mogelijke aanleg van een nieuw circuit in Noord- of Midden-Limburg. Beerepoot voelt zich tot deze onderhandelingen ge dwongen door het gebrek aan medewer king van het Zandvoortse gemeentebe stuur, waardoor uitbreiding van de ac commodatie op het huidige cirpuitterrein niet mogelijk is. Mocht de CENAV in Limburg een geschikt terrein vinden voor de aanleg van een nieuwecircuit, dan wil de vereniging de badplaats zo snel moge lijk verlaten. Aanleg van een nieuw cir cuit, waarop ook Karting en motorcross bedreven kunnen worden, zal twintig tot vijfentwintig miljoen gulden gaan kosten. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown komt maandag naar Nederland om het Amerikaanse voorstel tot modernisering van de tactische kernwapens te bespreken met onder andere zijn Nederlandwe ambtgenoot Scholten. Brown zal in Den Haag de vergadering bijwonen van de Noordatlantische Nucleaire Planning Groep. De Nuclaire Planning Groep, die ge vormd wordt door de minister van Defen sie van de 11 NAVO-lidstaten, zal dinsdag en woensdag in Den Haag over de kern- wapenmodernisering discussiëren. Het ligt niet in de verwachting dat in deze vergadering beslissingen of aanbevelin gen gedaan zullen worden. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie zei dat Brown met de NPG alleen de verschillende aspecten van mo gelijke modernisering zal bespreken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1