V-raad roept op tot vrijlating betrokken Situatie in Bolivia Begrafenis Mesrine Zaïre ontkent bloedbad S. Bruins bij meer executies Vliegtuig gaat door de remmen nog steeds verward Idealen Concilie bevestigd Babyverkopers in Indonesië gearresteerd W.-Duitsland zet Palestijnen het land uit Vakbonden wijzen voorstel af Ook voor generaal De Spinola Kerk wil Beyers Naudé uit Ozonlaag wordt sterk aangetast” „ban” 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 10 NOVEMBER 19 7 9 (Van onze redactie buitenland) 9 9 zestig moeten (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. Ook gisteren, ruim een week na de staatsgreep waarbij de burgerregering aan de kant werd ge zet, is de situatie in Bolivia nog steeds (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHING- TON. De gijzelaars in de bezette Amerikaanse ambas sade in Teheran vrij in ruil voor het fortuin van de sjah. Dat zou de strekking zijn van een Amerikaans aanbod aan de moslim-leiders van Iran. De sjah zou na vrijlating van de ongeveer zestig gijzelaars Amerika moeten verlaten, maar niet aan Iran worden uitgeleverd. VS voor n c g e s I 1 l (Van onze redactie buitenland) Paus beëindigt beraad Eanes kondigt amnestie aan I t I l verward. De vakverenigingen heb ben het aanbod van kolonel Natusch om deel te nemen aan de regering van de hand gewezen. Het parlement, door Natusch aanvankelijk opge- doekt, maar later weer toegelaten, heeft op het aanbod nog niet gerea geerd. F S l l De staatsgreep-president, die de demo cratisch gekozen Walter Guevara Arze afgezet heeft, wil ook het kiesstelsel ver anderen. Het Boliviaanse parlement is gis teren opnieuw in de hoofdstad La Paz bijeengekomen om zich over een oplos sing van de politieke crisis te beraden. Natusch had de voorzitter van de Se naat voorgesteld, samen met een verte genwoordiger van het vakverbond COB, aan een presidentiële raad deel te nemen, waarvan Natusch als vertegenwoordiger van de militairen deel zou uitmaken. Dit regeringsstelsel zou volgens Natusch „de definitieve overgang naar volledig demo cratische normen” waarborgen. Er zou den voorts in mei 1980 nieuwe verkiezin gen worden gehouden en de machtsover dracht aan de nieuwe president zou in augustus 1980 geschieden. Het leven in de Boliviaanse hoofdstad is na een week van stakingen en hevige botsingen tussen tegenstanders van het bewind en militairen, die ongeveer 200 mensen het leven kostten, normaal gewor den. Ook in de rest van het land is het nu rustig. De proteststaking tegen de staats greep van kolonel Natusch wordt echter nog door de arbeiders van de tinmijnen voortgezet. Hun woordvoerders hebben kritiek geleverd op het besluit van de vakverenigingen, de algemene staking te eindigen. De mijnwerkers eisen als „de enig mogelijke oplossing" het aftreden van Natusch en herinstallatie van de op 1 november afgezette president Guevara. Op verschillende plaatsen in de Ver enigde Staten kwam het gisteren tot ge- Ook oud-wereldkampioen boksen Mo hammed Ali, zelf overtuigd moslim, voeg de zich in de rij van bekende persoonlijk heden die voor vrijlating van de ongeveer zestig gijzelaars in het geweer zijn geko men. Hij bood aan de plaats van de Ame rikanen in te nemen, maar een woord voerder van de bezetters zei dat iedere bemiddelingspoging wordt afgeslagen, zo lang de sjah niet door de VS wordt uitgele verd aan Iran. tegen de islamitische beginselen van lief de en broederschap. Mevrouw Mesrine, de moeder van Fran krijks staatsvijand nummer één, zegent de kist van haar zoon bij diens begrafenis gisteren in Clichy, vlakbij Parijs. Mesrine werd een week geleden in Parijs door de politie doodgeschoten, nadat lang jacht op hem was gemaakt. Volgens de paus hebben allerlei „fa bels” en „mythen” over de veronderstel de rijkdom van het Vaticaan grote scha de aangericht. De kardinalen hebben nu een nauwkeurig beeld van de financiële situatie. Dit is van belang voor het stre- Ongeveer duizend Iraanse studenten trok ken gisteren onder politiebewaking op naar het Witte Huis om tegen het verblijf van de sjah in Amerika te demonstreren. Ze werden door Amerikaanse voorbijgan gers bekogeld met stenen, flessen en eieren. Officieren op wie de amnestie van toe passing is, zijn ondermeer de eerste Por- - tugese president na de revolutie, de ge pensioneerde 68-jarige generaal Antonio de Spinola en de voormalige bevelhebber van de strijdkrachten, die de revolutie moesten uitvoeren, majoor Otelo Saraiva de Carvalho. Generaal De Spinola is ervan beschul digd verwikkeld te zijn in een rechtse coup-poging in maart 1975. Er is ook een reeks beschuldigingen uitgebracht tegen ven van de katholieke kerk naar een grotere openheid, aldus de paus. Vol gens hem zijn overigens de geldmidde len van de kerk „zeer bescheiden” voor haar veelvoudige taak, gemeten naar de sommen die de wereld bijvoorbeeld aan bewapening uitgeeft. Waarnemers zijn van mening dat de paus te zijner tijd de deze week besproken financiële cijfers zal vrijgeven. Johannes Paulus dankte de kardina len voor hun adviezen over de reorgani satie van de Romeinse curie. Dit centrale' bestuursorgaan van de katholieke kerk wordt van vele kanten bekritiseerd. Het wordt onder meer verweten dat het te bureaucratisch en te centralistisch is. De vergadering van de paus met zijn 123 van de 129 kardinalen was de eerste van deze soort in 400 jaar. De besprekin gen waren geheim, zodat de buitenwe reld tot dusver een zeer onvolledig beeld van het gebeuren heeft. De vergadering had zichzelf vanaf het begin geheimhouding opgelegd. Geen van de kardinalen heeft zich daaraan onttrokken. Ook het perscommuniqué, dat in de laatste zitting werd opgesteld, doorbreekt dit principe niet: het beves tigt slechts wat tevoren al was bekendge maakt. Zo hebben de kardinalen het genoegen gesmaakt hun mening te uiten, zonder weerklank in de wereldopinie. Kardinaal Willebrands constateerde vol daan, dat hij in de Franse taalgroep de kwestie van de Nederlandse kerkprovin cie te berde had kunnen brengen. De vrijlating van de Palestijnen ge schiedde twee weken, nadat de Bondsre gering moest toegeven, dat een Israëlische veiligheidsagent de twee in de gevangenis van Straubing had verhoord. Deze onthul ling bracht de Bondsregering in grote verlegenheid. de 41-jarige majoor oaiaiva de Carvalho wegens zijn rol in de woelige dagen voor afgaande aan een mislukte linkse coup in november 1975. Majoor Saraiva de Car valho was hoofd van de veiligheidstroe pen voor november 1975 en mededinger van generaal Eanes bij de presidentsver kiezingen van 1976. Generaal Eanes, die het bevel voerde over de loyale troepen, die de linkse op stand onderdrukten, sprak zijn veto uit over het amnestie-ontwerp, toen dit in mei door het parlement werd goedgekeurd. Dit veto werd tenietgedaan door de vereis te constitutionele parlementaire meerder heid in juli, waarbij socialisten en commu nisten voor de maatregel stemden. Gene raal Eanes en de gevestigde militaire macht kantten zich tegen de amnestie, omdat deze naar hun mening de militaire discipline afbreuk zou doen. JAKARTA (AFP). In de Indonesi sche hoofdstad zijn zeven vrouwen en een man gearresteerd wegens het ver kopen van dertig zuigelingen, voorna melijk aan Nederlanders. Het is de tweede serie arrestaties in deze zaak binnen enkele weken. De kinderen werden voor 2.500 gul den per stuk aan Nederlanders ver kocht, zo verklaarde de politie van Jakarta. De acht verdachten zijn aan gehouden in een villa in de hoofdstad. Daar vond de politie zeven baby’s, die blijkbaar voor de verkoop waren be stemd. De gearresteerden zijn de eige naar van de villa, zijn zoon, twee vroed vrouwen en vier kinderverzorgsters. West-Duitsland heeft Palestijnse guerrillastrij- uitgezet, die in Straubing gevangenisstraf uitzaten. HAGEN. Is de oud -SS’er Siert Bruins toch bij meer executies be trokken geweest dan hij tot nu toe heeft toegegeven? Het lijkt er veel op. Gistermorgen zei Bruins via zijn ad vocaat dat hij heeft meegedaan aan het ter dood brengen van Kees Enno de Haan in oktober 1944 op het kerk- hof van Delfzijl. Eerder in het proces, dat op het ogen blik in het Westduitse Hagen tegen hem en August Neuhauser wordt gevoerd wegens moord op 22 april 1945 op de joodse ge broeders Sleutelberg, heeft Siert Bruins gezegd bij de executie van Baltus Timmer lid van het vuurpeloton te zijn geweest. n s i- l- t 5 a i- a r a e e Overman herkende Bruins overigens niet van de foto’s die de president hem voorhield. Helemaal duidelijk werd Ook niet hoe de heer Overman met zekerheid kon zeggen dat het Bruins was die hem geslagen had en die Kees de Haan naar zijn terechtstelling had gebracht. Wel was hij heel pertinent: „Bruins was de brutaal ste, hij sloeg er meteen op, hij was erg fanatiek”. Voorzitter Kremer zei blij te zijn met het verhaal van Overman. „Want de beide andere beroepsrechters hier zijn nog jong en hebben die tijd niet meegemaakt”. Dr. Kremer probeerde ook Siert Bruins aan het praten te krijgen. „Alwas het maar een woord van verontschuldiging, dat zou al mooi zijn”. Bruins: „Ik kan het me niet te binnen brengen. Het zit er niet in”. De andere getuigen die gisteren hadden moeten verschijnen, zullen waarschijnlijk op 21 november in Groningen door rech- ter-commissaris mr. Meijeringh worden gehoord. De rechtbank in Hagen ver wacht in elk geval nog een week langer nodig te hebben dan tot nu toe gedacht was. Dat betekent dat het vonnis op zijn vroegst pas eind november te verwachten is. se gijzelaars vrij te laten. De Raad was op Amerikaans verzoek in spoedzitting bij eengekomen. De Boliviaanse president van de Veilig heidsraad, die 15 lidstaten telt, zei na afloop van de twee uur durende vergade ring, dat de Raad zich niet wilde mengen in de interne aangelegenheden van andere landen, maar wel opkwam voor de diplo matieke onschendbaarheid van ambassa des en hun personeel, zoals die is vastge legd in internationaal aanvaarde gedrags regels. Dat standpunt werd voor de verga dering ook door de Russische VN-ambas- sadeur vertolkt. De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren in een persoonlijke bood schap aan president Carter aangeboden de sjah in Sadats privé-vliegtuig naar Egypte over te brengen. Het Witte Huis verklaarde in een reactie dat Sadats voor stel alleen door de sjah zelf kan worden beantwoord. De verdreven Iraanse heer ser wordt in een Newyorks ziekenhuis behandeld aan een kankergezwel. Uit zijn directe omgeving kwamen donderdag al berichten dat de sjah Amerika het liefst zou verlaten om een einde aan de bezet ting te kunnen maken. Toen de sjah zijn land en de islamitische revolutionairen in januari dit jaar per privé-jet ontvluchtte, werd hij eveneens gastvrij in Egypte ont vangen. Sadat liet zijn aanbod vergezeld gaan van een felle aanval op de geestelijke leiders van Iran. Hij noemde Khomeini een „krankzinnige” en de bezetting een „misdaad”, en riep de moslimregeringen in de Arabische wereld op de islamitische revolutie in Iran te veroordelen als een „schanddaad” die rechtstreeks indruist Er was gisteren maar één getuige ko men opdagen: de 70-jarige Johannes Christiaan Overman, gepensioneerd hout handelaar uit Hoogezand, die in oktober 1944 bij een razzia in Hoogezand-Sappe- meer door de SD gevangen is genomen. Twee van zijn medegevangenen, Jan Huit- sing en Jan Sangers, zijn bij de openbare lagere school in Martenshoek standrech terlijk doodgeschoten. Overman en de an dere leden van de ondergrondse ontspron gen de dans. Later werd een van hen, Kees Enno de Haan, alsnog in Delfzijl doodge schoten. Op 5 oktober 1944 is in Hoogezand een aantal leden van de ondergrondse gevan gen genomen, onder wie Jan Huitsing, Jan Sangers en Kees Enno de Haan. Ook Overman was erbij. Hij werd door een SD’er opgevangen toen hij Sangers wilde waarschuwen. Die SD’er, zo hoorde Overman later, was Siert Bruins. Zonder hulp van de tolk vertelde de heer Overman wat hem overkomen was in dat najaar van 1944. Zijn getuigenis draagt niets bij aan de zaak-Sleutelberg, maar geeft aldus rechtbankvoorzitter Kremer wel een kijk op de toenmalige omstandigheden en op alles wat er ten tijde van de moord op de Sleutelbergs in het bezette Noord-Nederland aan de hand was. BERGEN (AP). Een door de Scandi navische luchtvaartmaatschappij SAS ge charterd vliegtuig heeft, naar nu pas be kend is geworden, donderdagavond op het vliegveld bij Bergen een bouwkeet verwoest en aanzienlijke schade aan een administratiegebouw aangericht doordat het toestel na de landing wegens falende remmen niet op tijd tot stilstand kon ko men. Een in de keet aanwezige vrachtma- nager kwam met de schrik vrij. Van de 124 passagiers en vijf bemanningsleden raakte niemand gewond. Het toestel zal over een week weer kunnen vliegen. De gevangenen die de dans ontspron gen, werden op transport gesteld naar Delfzijl. Na twee dagen werd uit hun midden Kees de Haan opgehaald, door dezelfde Siert Bruins, aldus Overman. ’s Avonds hoorden de overgeblevenen dat De Haan was doodgeschoten. Van een SD’er hoorden ze toen dat ze niet bang hoefden te zijn; ze zouden niet worden doodgeschoten. Na uitvoerige verhoren, waarbij hij alles ontkende, werd Overman met twee anderen, Willem van der Berg en Jan Koops, naar het eiland Borkum ge bracht. Daar moesten ze tankvallen gra ven en bunkers bouwen. MÜNCHEN, gisteren twee ders het land (Beieren) een Dit hebben Beierse autoriteiten bekend gemaakt. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken van de Westduitse deel staat hebben de twee het land per vlieg tuig verlaten. Over de bestemming werd niets meegedeeld. Bij zijn aanhouding is Overman gesla gen en geschopt. Met een machinepistool zijn hem vier tanden uit de mond gesla gen. In het huis van Sangers is hij op een sofa gegooid en voelde hij de loop van een pistool op zijn hoofd. De gevangenen wer den later naar Martenshoek gebracht en daar werden Huitsing en Sangers doodge schoten. Sangers vroeg als speciale gunst nog afscheid te mogen nemen van zijn vrouw, die elk ogenblik kon bevallen. Het werd hem niet toegestaan. „Het doet mij nu niets meer hier te moeten getuigen”, aldus de heer Overman. „Het is 35 jaar geleden en ik heb er helemaal afstand van genomen. Ik ken ook geen wraakgevoelens meer. Maar in mijn familie zijn dan ook geen doden gevallen. Ik getuig hier omdat ik er toen bij was, nergens anders om”. WASHINGTON (AFP). Chemische produkten met fluor als basis tasten de ozonlaag in de atmosfeer tweemaal zo sterk aan als tot nu toe in wetenschappe lijke kring werd aangenomen. Dit staat in een rapport, dat de Amerikaanse Nationa le Academie voor Wetenschappen giste ren in Washington heeft gepubliceerd. Volgens dit stuk wijzen nieuwe bereke ningen erop, dat algemeen gebruik in de wereld van deze chemische produkten de hoeveelheid ozon in de atmosfeer met 16,5 procent doet afnemen, waarvan de helft in de komende dertig jaar. Eerdere schat tingen gingen ervan uit, dat de hoeveel heid ozon in de lucht met slechts 6,5 pro cent zou verminderen. De ozonlaag in de atmosfeer beschermt de aarde tegen ultraviolette straling. Aan tasting van die laag kan, zo zeggen de wetenschappers, een verveelvoudiging van het aantal huidkankergevallen ver oorzaken. Ook kunnen er grote verande ringen in plantengroei en klimaat optre den. De produkten, die de ozonlaag het ernstigst bedreigen, zijn de drijfgassen voor spuitbussen, bepaalde oplosmidde len en gassen voor koelapparaten. PARIJS (AFP). De ambassade van Zaïre in Parijs heeft gisteren berichten tegengesproken, waarin melding was ge maakt van een bloedbad in dit Afrikaanse land. Volgens de internationale federatie voor de rechten van de mens werden in juli 215 jongelui in de Zaïrese provincie Kasai gedood door soldaten, die het va kantiekamp overvielen. In een verklaring aan de pers zei de ambassade dat de berichten deel uitma ken van een „systematische campagne om het imago van Zaïre omlaag te halen.” De gebeurtenissen in Kasai hadden geen be trekking „jongelui”, maar op „diamant- smokkelaars", aldus de ambassade. Donderdagavond was Guevara ver momd met baard en pruik uit „de onder grondse” opgedoken in het parlement, waar hij verklaarde niet afgetreden te zijn en ook niet te zullen aftreden. „Zolang de tegenwoordige toestand bestaat, zal ik vanuit de ondergrondse voor de Bolivi aanse democratie vechten,” zo zei Gueva ra. Daarna verdween hij weer met onbe kende bestemming. Gisteren zijn in Boli via de kranten weer verschenen. Het nieu we bewind heeft zowel de staat van beleg als de censuur op de pers opgeheven. De twee Palestijnen, die tot tweeëneen half jaar waren veroordeeld wegens het bezit van explosieven, hadden nog maar vier maanden van hun straf uitgezeten. In een verklaring van de Beierse regering wordt gezegd, dat zij is bezweken voor de druk van de Bondsregering. „Een van de redenen”, zo zei de premier van Beieren. Frans Josef Strauss, „is de angst voor gewelddaden in de Bondsrepubliek”. Een van de Palestijnen zou, zo zeggen Beierse veiligheidsautoriteiten, hebben gepro beerd brieven uit de gevangenis te smok kelen, waarin wordt opgeroepen tot ge welddadige acties. Door een initiatief van Overman kregen ze tegen het einde van de oorlog van de Duitse autoriteiten gedaan dat ze met 50 man, allen Nederlandse arbeiders, per schip naar Delfzijl werden gebracht. Op 20 april 1945 moet dat geweest zijn, enkele dagen voordat de gebroeders Sleutelberg werden doodgeschoten. De mannen slie pen nog een nacht in door de Duitsers gevorderde huizen in Delfzijl en gingen toen ieder op eigen gelegenheid naar huis. Voor de heer Overman betekende dat een tocht langs de noordkant van het Eemska- naal aan de zuidkant lagen al de Polen tot aan Schildwolde, soms kilometers wadend over ondergelopen land. Bij Schildwolde zag hij van de toren van Siddeburen de Nederlandse vlag wappe ren. Met een geleende fiets kon Johannes Christiaan Overman tenslotte naar Hoogezand rijden. LISSABON (Reuter). President Antonio Ramalho Eanes heeft een omstreden amnestie-wetsontwerp openbaar gemaakt en deze zal wet worden zodra het in het staatsblad is opgenomen, zo is gisteren van welingelichte zijde in de Portugese hoofdstad verklaard. Het socialistische wetsontwerp, dat in juli voor de tweede keer door het parle ment werd goedgekeurd, heeft betrekking op politieke en militaire misdrijven, die bedreven werden sinds de revolutie van 1974, welke een einde maakte aan een rechtse dictatuur van bijna een halve eeuw. JOHANNESBURG. De Nederduits- gereformeerde kerk in Zuid-Afrika wil dat de regering in Pretoria „de ban” tegen Beyers Naudé, leider van het Christelijk Instituut, opheft Daartoe hebben acht vooraanstaande theologen een aanbeve ling gedaan aan de Algemene Synode van de Nederduits-gereformeerde kerk. De 63-jarige dominee Beyers Naudé werd in 1977 door de Zuidafrikaanse rege ring in de ban gedaan wegens zijn kritiek op de apartheidspolitiek. Sindsdien mag Beyers Naudé niet meer in het openbaar optreden, zijn naam wordt in de media zoveel mogelijk vermeden en hij mag slechts één bezoeker tegelijk ontvangen. Bovendien werd Beyers Naudé een uit reisvisum, onder meer om Europa te be zoeken, geweigerd. De acht theologen hebben na een be zoek aan Europa, waar zij gesprekken voerden met kerkleiders in Zwitserland, Duitsland en Nederland, om menselijke redenen gevraagd de ban op te heffen. Vooral Nederlandse theologen hadden duidelijk gemaakt dat Beyers Naudé voor hen het symbool is van een moedig man, die openlijk kritiek durft te leveren op de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Onderhandelingen tussen Washington en Teheran over dit aanbod werden gis teravond in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen bevestigd door een lid van de Volkspartij, Josef Hoechtl na een gesprek met de Iraanse zaakgelastigde Abed Na- vandi. Soortgelijke geluiden kwamen van de voormalige Amerikaanse VN-ambas- sadeur Andrew Young. Young die ontslag nam, nadat hij zonder toestemming con tacten had gelegd met de Newyorkse PLO-vertegenwoordiger Terzi, is volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be trokken bij diplomatieke pogingen over de hele wereld om een eind aan de gijze- lingsaffaire in Teheran te maken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond de Iraanse lei ders opgeroepen de bezetting van de Ame rikaanse ambassade in Teheran onmid dellijk te beëindigen en de 60 Amerikaan- met kardinaalscollege (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren het vijf dagen durende beraad met zijn kardinalen afgesloten. In zijn slotre de zei hij, dat de bijeenkomst de idealen van het tweede Vaticaanse Concilie heeft bevestigd, terwijl het ook opheldering heeft verschaft over de financiën van de kerk. gijzelaars ruilen fortuin van sjah welddadigheden tussen betogende Iraan se studenten die de uitlevering van de sjah eisten en Amerikaanse demonstranten, die van mening zijn dat elke Iraniër on middellijk de VS moet verlaten. In Springfield (Massachusetts) konden 300 Iraanse betogers maar nauwelijks het ve ge lijf redden toen zij door een menigte van 1000 Amerikanen werden omsingeld.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3