Chauffeur haalt bestuurder uit brandende auto I kerkdiensten veilingen beverwijk Kritische expositie in Haal ze achter de gordijnen vandaan Statenlid vraagt opheldering over actie tegen tram Automobiliste rijdt bromfietser aan FcDA-er Dudink {kandidaat voor wethouderszetel {in Heemskerk kort ijmondnieuws ,,De Nieuwe Slof” z m ZATERDAG 10 NOVEMBER 19 7 9 VOORRANGSFOUT IJmuiden Santpoort Viering Kritische Gemeente IJmond Beverwijk Groenten 3milj 2 milj Velsen-Noord Driehuis Wijk aan Zee Heemskerk I I I I L I 0 m i 6 JM ip n e. LU CC CC LU ar in X, 0 üi Het stedelijk detail in t I Beverwijkse stadsbeeld t 330 ■n (Van een medewerker) IJmuiden, ■I ds. u. (ADVERTENTIE) B AKTIE „KLAVERTJE VIER” Publicatie van de Nederlandse Vereniging voor de Handel in Gedroogde Zuidvruchten. L Vrijdag waren de prijzen: andijvie 20- 50, bleekseldery 14-33, bloemkool 85-125, boerenkool 36-51, bospeen 65-133, seldery 18-48, Chinese kool 31-47, groene kool 16- 18, knolseldery 25-54, komkommers 22-62, peterselie 38-56, prei 63-84, raapstelen 32, radijs 54-63, schorseneren 129-142, snijbo nen 700-900- spinazie 113-200, sla 21-52, spitskool 44, spruiten 72-105, tomaten 710- 1000, uien 30-51, waspeen 22-76, gesneden boerenkool 26-53, broceli 250, champig nons 145-152. Het is een reizende tentoonstelling van de Stichting Wonen en de Landelijke Stichting Beeldende Vorming. In het ver lengde van deze expositie heeft de Stich ting Tentoonstellingen Beverwijk aan de landelijke catalogus een speciale Bever wijkse toegevoegd met veel foto's van specifieke details in het Beverwijkse stadsbeeld, dat zo ingrijpend veranderd is en nog zal veranderen in het kader van de stadsvernieuwing. Duizenden gehandicapte medemen sen zitten te hunkeren om zich te gaan ontspannen. Nu zitten zij nog achter de gordijnen. Maar straks niet meer. Ten minste als u daar daadwerkelijk aan wilt mee helpen. Uit de opbrengst van de nationale puzzelaktie „Klaver tje Vier” kunnen gelden beschikbaar komen voor de bouw van de benodigde sportcentra. Doe mee!!! In het Beverwijkse gedeelte van de ten toonstelling hangen vele fraaie foto’s van bekende en minder bekende Beverwijkse details in het stadsbeeld. Verpleeghuis Velserduin, zondag 10.45 u. pater A. Mars en ds. F. Minnema. R.K. Parochie, Frans Netscherlaan, za terdag 19 u. mis met samenzang, zondag 10 u. heilige mis. Gereformeerde kerk, Burgemeester En- schedélaan, zondag 10 u. ds. J. Tiersma. HA 19 u. J. Tiersma (jeugddienst in de Hoeksteen). Adventskerk, Provinciaal Ziekenhuis, zondag 19 u. ds. F. Minnema. Volle Evangelie Gemeente, gebouw Be rea, zondag 10 u. G. A. Goldschmeding 19.30 u. W. J. Dijksma jr. De Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan, zondag 10 u. ds. J. F. v. Woerden, HA 19 u. ds. J. Tiersma, jeugddienst. De Dorpskerk, Burg. Enschedélaan, zondag 10 u. ds. P. J. de Geeter, Ca- stricum. R.K. Engelmunduskerk, zaterdag 19 u. Gregoriaanse hoogmis; zondag 9.30 u. hoogmis; 11 u. viering met jongenskoor, 18 u. hoogmis. R.K. Kerk st. Odulphus, Odulphus- straat, zaterdag 19.15 u., zondag 9.30 u. en 11.30 u. Ned. Herv. Kerk, Voorstraat, zondag 10 u. ds. S. Goudsmit-Aalbers. 3 ,M’ is P am. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. „Om het stedelijk de tail te ontdekken moet men de straat op”. Burgemeester A. J. Hubers, die vrijdag middag in „De Nieuwe Slof” de tentoon stelling „Het stedelijk detail” opende op uitnodiging van de Stichting Tentoon stellingen Beverwijk, had zijn toehoor ders graag mee de stad in genomen in plaats van hen toe te spreken in de ten toonstellingsruimte. Die tentoonstelling bestaat uit ruim tweehonderd foto’s en een diapresentatie die meer willen laten zien dan de verschil len tussen uiteenlopende architecturen. De foto’s en de fraaie catalogus geven tevens een beeld van kleine elementen die de bouwvormen verbinden, zoals de vormgeving van deuren, ramen, erkers en daklijsten, maar ook van lantaarnpalen, brievenbussen en ander straatmeubilair, kortom de details van architectuur en stedebouw. BEVERWIJK. In het midden van deze week zag het er op de Beverwijkse bloemenveiling naar uit, dat er een fikse prijsdaling zou komen, maar de markt herstelde zich. De chrysantenprijzen kwamen wel onder druk te staan van de massale aanvoer. HAARLEM. Het PPR-Statenlid Thea Janssens-Quant heeft Gedeputeer de Staten van Noord-Holland ophelde ring gevraagd over het bericht, dat de busonderneming Centraal Nederland zou hebben meegedaan aan een aktie tegen de sneltram Amsterdam-Amstelveen. Cen traal Nederland zou daarbij gratis extra bussen hebben ingezet, „een middel dat doorgaans gericht is op bevordering van het openbaar vervoer”, aldus Janssens. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het programma voor de viering van de Kritische Gemeente IJmond, op zaterdag 10 november van 19.15 uur af in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden, is samengesteld door een dertigtal jongeren in de leeftijd van dertien tot achttien jaar. Het zijn allen leden van de zogenoemde Jongerenbe raden. De anjerprijs handhaafde zich tussen 30 tot 66 cent en de rozen leverden tussen 12 en 63 cent op, inclusief de babyrozen. Freesia komt nu in een paar goede kwali teiten aan de veiling en die leverden van 320 tot 440 per bosje op. De irissen raken op en dat is aan de kwaliteit te zien. De prijs van nerinen blijft hangen tussen 20 en 46 cent per stuk. Er werden deze week geen grote partijen potplanten aange voerd. De cyclamen leverden tot 950 cent per stuk op. Hoewel het half november is werd er op de groenteveiling deze week toch nog een verscheidenheid van vijfentwintig- produkten aangevoerd. Hmmm...'Eet ze’..dat is de titel van 'n nieuw recepten boekje dat bol staat van de recepten met gedroogde zuid vruchten. Hachee met rozijnen... gevulde eenden... kwarkpud- ding met abrikozen...enzo voort...enzovoort...zet de zon op tafel en...eet ze. 1 Vraag gratis nieuw recep- I tenboekje Gedroogde 1 Zuidvruchten aan: W Antwoordnummer 3212, 1000 SM Amsterdam. Als collectedoel hebben zij gekozen de vierde wereldbeweging, speciaal voor de groep kinderen die in het welvarende wes ten van alles te kort komen aan aandacht, voeding, kleding, scholing en behuizing. Na de viering wordt in ,,’t Zwanennest aan de Dommelsingel een cabaretvoor stelling gegeven door de groep „Afval”, bestaande uit oud-leerlingen van het Ich- thuscollege in Santpoort Deze voorstel ling begint om kwart over negen. De toe gang is gratis. gerenoveerde woningen aan de Grote Houtweg als stedelijke details wat nader onder de loupe. Grote waardering toonde hij voor de Stichting Tentoonstelling Beverwijk, die deze expositie naar Beverwijk heeft ge haald op een tijdstip dat de Beverwijkse stadsvernieuwing zo algemeen in de aan dacht staat In het ter gelegenheid van de tentoon stelling uitgegeven boekje „Het stedelijk detail in Beverwijk” wordt niet nagelaten fikse kritiek uit te oefenen op „bouwsels, waaraan elke visie lijkt te ontbreken.” Stadskantoor en ook „De Nieuwe Slof” worden genoemd als voorbeelden van ge bouwen zonder relatie met de omringende omgeving. De opbrengst van puzzel 7 is ƒ72.000,-, hetgeen inhoudt, dat de tus senstand ruim ƒ588.000,- is. Grote prijsschommelingen tekenden zich niet af. Met de andijvieprijs ging het beter dan vorige week. Er wordt nog zo’n 25.000 kilo per veilingdag aangevoerd van dit produkt, maar van doordraai was bij na geen sprake meer. De spinazie, die op raakt, was duur. Bospeen van goede kwa liteit blijft vlot te verkopen tot 135 cent per bos. Met de sla van de koude grond is het nu wel gebeurd. Voor de kassla werd 21 tot 51 cent per krop betaald. De prei nam in aanvoer toe tot 15.000 kilo per dag. De uien worden nu weer belangrijk. Vrijdag stond er 32.500 kilo. Spruiten zijn als win- terprodukt in opmars. SANTPOORT. Een 45-jarige in woonster van Santpoort verleende vrij dagmiddag. toen zij met haar auto komen de van de Santpoortse Dreef de Hagelin- gerweg op wilde rijden, geen voorrang aan een 50-jarige bromfietsbestuurder uit Hoofddorp. De man kwam ten val en liep een ge compliceerde beenbreuk op. Per ambu lance werd hij overgebracht naar het Zee- wegziekenhuis. R.K. Kerk Mariakerk, Spoellaan zater dag 18.30 u., zondag 9.45, 11 en 12.15 u. H. Laurentius, A. Verherentstraat, za terdag 19 u., zondag 9.30, 11.30 en 18 u. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, zondag 10 u. ds. D. Verhoef, 19 u. ds. M. E. Duyver- man, Haarlem. Baptistengemeente Heemskerk, Maer- ten van Heemskerkstraat, 10 u. ds. J. A. Scholte, Haarlem. Gereformeerde Kerk, Morgenster, Vrij- burglaan, zondag 9.30 u. ds. A. v. Leeuwen 19 u. ds. M. E. Duyverman in Herv. Kerk. Nieuw-Apostolische Kerk, Gounod- straat 11 u. zondag geen dienst. Zoals gemeld is het gemeentebestuur van Amstelveen, na jaren lang te hebben gepleit voor de snel tram verbinding, plot seling van gedachten veranderd over de sneltram. Dit tot verbazing van velen, onder wie het gemeentebestuur van Am sterdam. Volgens het streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied moet er tus sen Amstelveen en Amsterdam een hoog waardige railverbinding komen. In een motie sprak de meerderheid van de Sta ten zelfs als mening uit, dat dat een metro verbinding zou moeten zijn. Maar omdat de stemming in Amsterdam momenteel anti-metro is en de verantwoordelijke mi nister geen geld wil steken in een metro- tak naar Amstelveen, zit dat laatste er voorlopig niet in. Bleef over de sneltram als enig alternatief op railgebied. Zeer recentelijk kozen B. en W. van Amstel veen echter tegen het tramidee en voor de bus, die gemakkelijker in de wijken kan doordringen. VELSEN. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van een personenauto die vrijdagmiddag om kwart over één werd aangereden in de Velsertunnel door een hem achterop komende vrachtwagen, zijn leven te danken aan de bestuurder van diezelfde vrachtwagen. Na de aanrijding, waarbij overigens nog twee personenauto’s betrokken waren, vloog de door de vrachtwagen aangere den auto in brand. De bestuurder liep daarbij een hoofdwond op en was een moment totaal versuft. De bestuurder van de vrachtauto, een 34-jarige man uit Pur- merend, bedacht zich geen moment, ver liet de cabine van zijn wagen en trok de man in de door hem aangereden auto weg achter het stuur van zijn voertuig, dat geheel uitbrandde. Ook de cabine van de vrachtauto werd een prooi van de vlammen. De overige bij deze gecompliceerde aan rijding betrokken auto’s waren een Peu geot bestuurd door een 69-jarige inwoner uit Santpoort en een Citroen 2-CV be stuurd door een 38-jarige vrouw uit Vel- sen. Allen kwamen met de schrik vrij. Hun voertuigen werden zwaar bescha digd. Burgemeester Hubers trok een vergelij king tussen de uitgangspunten in de eer ste na-oorlogse jaren en die van de laatste jaren. Toen; zoveel mogelijk huizen en afbreken wat in de weg staat, met als resultaat te veel „revolutiebouw”, met weinig of geen aandacht voor de woonom geving, waarvan we nu zeggen: „Zo had het niet mogen gebeuren”. Burgemeester Hubers was het wel eens met die kritiek, maar hij stelde ook vast, dat achteraf praten erg gemakkelijk is. „Nu zijn we tot de ontdekking gekomen, dat niet alles wat in de weg staat, afgebroken moet worden, maar dat veel van wat oud is, ruimschoots waard is om bewaard te blijven en her steld te worden om als een stedelijk detail weer glans te geven aan de omgeving”. De burgemeester nam enkele projekten in Beverwijk, zoals de restauratie van de Grote Kerk, de bouw van De Nieuwe Slof, het eventuele behoud van de „boerderij van Vessies”, de b’hiinthpek on do Volgens Thea Janssens lijkt de argu mentatie van Centraal Nederland, om ak tie te voeren tegen de sneltram, te bestaan uit de overweging, dat buslijnen zouden moeten worden opgeheven bij verwezen lijking van een tramlijn. Zij wil van GS weten hoe het college staat tegenover de argumentatie of dreigementen van Cen traal Nederland. „Is het college niet met ons bevreesd, dat door deze actie van de busonderneming de mede door de provin cie gewenste verbetering van het open baar vervoer in gevaar komt”, zo vraagt zij. Tenslotte informeert het PPR-Staten- lid of GS bereid zijn de gemeenteraad van Amstelveen vóór 22 november (als de raad over de sneltram een besluit gaat nemen) met nadruk te wijzen op het pro vinciale standpunt. Kinderpostzegels. In het hoofdpost kantoor aan de Laan van Meerestein in Beverwijk begint dinsdagmorgen om ne gen uur de verkoop van kinderpostzegels en -kaarten in een speciale stand. Om negen uur zal burgemeester A. J. Hubers de eerste zegels kopen van zijn echtgeno te, als één van de comitéleden die in een roulatiesysteem in de komende weken achter de balie van de verkoopstand plaatsnemen. Kinderbijbel. In de Prinsesselaankerk aan de Prinsesselaan in Beverwijk spreekt Karei Eijkman woensdagavond 14 november over de kinderbijbel. Karei Eijkman, winnaar van de Zilveren Griffel in 1975, is de auteur van de kinderbijbel „Woord voor Woord”, die als serie twaalf jaar lang wekelijks is uitgezonden door IKON en RKK met Aart Staartjes als verteller. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Aanvang 8 uur. Gereformeerde Kerk, Stratingplant- soen, zondag 10.30 u. ds. A. A. v. d. Leer, 17.00 u. dienst in de Middelaarskerk te Beverwijk. Hervormde Kerk, zondag 10 Stoof. (Van een onzer verslaggeefsters) Petruskerk, Venusstraat 1, zaterdag 19 u., zondag 10.30 u. Koormis. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, zondag 10 u. ds. D. D. Lucas, Maassluis 19.00 u ds. W. v. d. Sluis, Amsterdam. Oud Katholieke Kerk, Kon Wilhelmi- nakade, zondag 10 u. hoogmis. Leger des Heils, Edisonstraat, zondag 10 u., heiligingsbijeenkomst, 19.30 u. verl. samenkomst. Petrakerk, zondag 9.30 u. ds. J. L. Bel, 19.00 u. ds. L. Dorst, gastendienst, 17.00 u. ds. P. de Ruig, Haarlem. Christelijke Gereformeerde Kerk, Mar conistraat 7, zondag 10.30 u. ds. A J. Otter, 17 u. ds. A. J. Otter. Aula Zeewegziekenhuis, zondag 9.30 u. pater A. Mars en ds. F. Minnema. Baptistengemeente, J. P. Coenstraat, zondag 10 u. hr. D. P. Bouhof 19.00 u. ds. A. H. Agtereek. Jehovahs Getuigen, Koninkrijkszaal, Oranjestraat 92, zondag 10-2 uur vergade ring. Doopsgezinde Gemeente zondag 10 u. dienst. Vergadering van Gelovigen, Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, zondag 10 u. eredienst, woensdag 19.30 u. bijbelbe- spreking. Pinkstergemeente IJmuiden, zondag 10 u. ds. D. P. Hartendorp HA in Cult, cen trum en 19.30 u. J. Boonstra in Tuinder- straat. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), zondag 9.30 en 17 u. ds. L. J. Joosse. Goede Herderkerk, Velserduinweg 52, zondag 10 u. ds. J. Brezet, themadienst Ichthuskerk, Fahrenheitstraat, zondag 9.30 u. ds. T. B. v. Houten, Aalsmeer 17.00 ds. J. Mak, Spakenburg. Gereformeerde Kerk, Bethelkerk, zon dag 9.30 u. ds. J. Mak 17.00 u. ds. B. Boelens, Castricum. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 265, Braambos, zondag 10.30 u. ds. T. Bruinsma, Den Haag. R.K. Laurentius, Willemsbeekweg, za terdag 19 u., zondag 9.30 u. koormis en 11.00 u. gezinsdienst. Oud Katholieke Adelbertuskerk, Spar- renstraat, zondag 10 u. hoogmis.4 Bethlehemkerk, Gijzenveltplantsoen, zondag 10 u. ds. W. Hoekstra, Uithoorn. R.K. Kerk, H. Agatha, Breestraat, zater dag 19 u. zondag 8.30, 10, 11.30 en 18 u. O.L. Vrouw van Goede Raad, Arends- weg, zaterdag 18.30 u., zondag 9, 10.30 en 18 u. Regina Coeli, Hilversplein, zaterdag 19 u., zondag 10, 11.45 en 19.30 u. Apostelkerk, Van Riemsdijklaan, zater dag 19 u., zondag 8, 9.15 en 11 u. Voor direkte bediening (H. Oliesel voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen- Noord) op zondag en werkdagen bellen 29044 (tel. nummer St. Jozefrustoord). Geref. Kerk (vrijgemaakt), Immanuel- kerk, Olieslagerslaan, zondag 9 u. lees- dienst br. Kat 15.00 ds. G. A. Snip, Am sterdam. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, Kerk straat 10 u. gez. dienst in de Opgang. De Opgang, Florastraat, zondag 10 u. ds. H. Kwakkelstein. Gereformeerde Kerk, Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden, zondag 9.30 u. hr. M. v. Veelen 17 u. ds. L. J. G. IJkel. Middelaarskerk, Moensplein, zondag 9.30 u. L. J. G. IJkel 17 u. ds. A. v. Leeuwen. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, zondag 10 u. en 17 u. ds. J. A. Hamera, Wormerveer. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat 117, zondag 9 u. ds. A. J. Otter, 14.30 u. ds. D. Visser, Nw. Vennep. P inks te rgemeen te Be verw ijk -H eems- kerk, Lingestraat, zondag 10 u. en 19 u. hr. J. Reerds. Doopsgezinde gemeente, Meerstraat 62, zondag 10 u. ds. J. A. Oosterbaan, Haarlem. Jehovahs Getuigen, Lingestraat 32, zon dag 10 u. openbare lezing, 11 u. Wachtto renstudie, dinsdag 19 u. Theocratische school, 20 u. dienstvergadering. Prinsesselaankerk, zondag 10.30 u. prof. D. J. Oosterbaan in Doopsgez. kerk. Kerk en Samenleving, het Zwanennest, bijeenkomst in het Zwanennest, zondag geen dienst. HEEMSKERK. De CDA-fractie heeft vrijdagavond unaniem de heer P. j Dudink kandidaat gesteld voor de wet- I houdersvacature, ontstaan door het I om gezondheidsredenen aftreden van CDA-wethouder P. Vos. De CDA-fractie heeft de vacante ze- tel eerst aangeboden aan de PvdA, die I dat aanbod evenwel niet heeft aan- vaard. De verhouding in het wet- houderscollege zou dan worden twee I CDA-wethouders, één WD-wet- I houder en één PvdA-wethouder. De PvdA eiste twee zetels op voor de oppo- sitie. Het CDA heeft vrijdagavond tijdens I het eigen beraad de zetel nog telefo- nisch aangeboden aan de fractie van D’66, die twee zetels in de raad bezet, I met als enige mogelijke kandidaat I voor de portefeuille van financiën de heer J. Nijssen. Die liet echter weten om persoonlijke redenen voor de wet- houderskandidatuur te moeten be danken. De heer Dudink zal de kandidatuur in ernstige overweging nemen, maar moet in de persoonlijke sfeer nog de mogelijkheden van een aanvaarding aftasten. jL i f J - ia

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7