Hughes over aanvallers Haarlem: TRAINER KEES RIJVERS NA NEDERLAAG VAN PSV: r I y F W ■B T Slfc 1 Selectie vrijdag naar Zeist Zwartkruis: problemen k j I E kÉtt» A U SI ES ■RH I Ji kii SB aSr 1 «f fr .41 i- |wi b WS8 A Ml 19 7 9 MAANDAG NOVEMBER 1 2 i I I I I I W i Mi I H r I I I I I I gw k f ll /j SPORTEF 8 8: Ajax Tahamata meespeelde 4 jêg i achtervolgd door Leo Degens. Theo de Jong bekijkt de situatie vanaf een ander niveau. JAN PREENEN UEZ3MM Jj j ■ir John Rep: afgezegd. Tegenover het directe, avontuurlijke spel van Ajax stond besluiteloos breedte- voetbal van PSV. De aanvallers in de Brabantse ploeg leken met een heel ande re wedstrijd bezig dan hun collega’s op het middenveld en in de achterhoede, die het gezelschap van hun doelman Jan van Beveren prefereerden boven het contact met hun voorhoede. Bij Ajax werd daarentegen driftig ge stoord en sloten de linies goed op elkaar directe tegenstander, René van de Kerk hof, liet me wel erg gemakkelijk gaan en als ik in balbezit was, had ik alle ruimte omdat bijvoorbeeld Brandts zich op Ling concentreerde en consequent met hem meetrok naar binnen.” Het verschil in aanpak leidde tot een duidelijk overwicht voor Ajax. Omdat al leen de sterk spelende Schoenaker voor Dat uitzicht had PSV tussen de 55ste en 71ste minuut, toen van ontzag even geen sprake was en eerst Postuma scoorde en vervolgens Lubse met het nodige geluk slechts door de voet van doelman Schrij vers van de gelijkmaker kon worden afge houden. Rijvers: „Op dat moment zag het er nog erg hoopvol voor ons uit We had den alleen de pech dat Ajax Tahamata op links had staan.” De mini-voetballer haalde zijn ploeg persoonlijk uit de problemen en deed dat ten koste van zijn directe tegenstander, Willy Scheepers. De 18-jarige verdediger, die zijn tweede voUedige wedstrijd in PSV-1 speelde, kreeg pas 20 minuten voor de start te horen dat hij met Tahamata te maken zou krijgen. PSV had zich name lijk ingesteld op Bonsink als linksbuiten, zoals Tahamata erop had gerekend dat hij Stevens tegenover zich zou vinden: „Ik ben blij dat het Scheepers is geworden. Ik heb me namelijk zelden zo vrij gevoeld als vanmiddag.” Scheepers, die moest toestaan dat Taha mata twee keer scoorde (vlak voor tijd wipte hij de bal in de uiterste hoek, nadat hij ruim een kwartier daarvoor al Ame- sen op weg had geholpen naar 3-1), sprak in zijn nabeschouwing met veel bewonde ring over zijn opponent: „Tahamata is moeilijk te bespelen. Hij is 90 minuten gevaarlijk. Misschien zou je wat meer kans tegen zo iemand hebben als je hem kort zou dekken, maar dat ben ik nou eenmaal niet gewend.” Rijvers spuide dan ook geen kritiek in de richting van Scheepers. Hij zag juist alleen maar winstpunten: „Gezien het verloop van deze wedstrijd zie ik het wel weer zitten. We krijgen nu een week rust. Over twee weken zal ik waarschijnlijk weer wat jongens tot mijn beschikking hebben. Belangrijk daarbij is dat de spe lers elkaar niet afvallen, terwijl ze toch de nodige optaters hebben gehad.” liever dat hij de fouten in de aanval maakt dan achter”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Woensdagavond moest hij als wisselspeler voor en na de wedstrijd tegen Omonia Nicosia nog de koffers van zijn medespelers sjouwen. Gistermiddag vertolkte hij de hoofdrol in het duel tegen PSV en werd hij na afloop omhelsd door zijn trainer Leo Beenhakker, die opmerkte: „Ik doe dit niet vaak, maar hij heeft dan ook erg goed gespeeld.” Lof voor Simon Tahama ta, die zich in drie dagen opwerkte van kruier tot stervoetballer door met twee doelpunten en een winstgevende voorzet de basis te leggen voor de overwinning van 4-1 van Ajax. - Douglas George, die schuld had bij Rodas tweede en derde doelpunt, wordt -f In het tweede deel zou Rob Boersma slechts drie keer de bal van dichtbij zien. Twee keer moest hij daarbij het speeltuig uit het net halen. Vlak daar voor had hij in een reflex een kopbal van Riemens verwerkt. Op dat mo ment dribbelde Frank Kramer zich al warm langs de zijlijn. Voordat de ver guisde ex-Volendammer echter binnen de lijnen kon komen, had Roda JC definitief afstand genomen. Pieter Huyg liep wat moeizaam en kon Douglas George geen rugdekking geven. De Brit verspeelde de bal aan Chris Riemens, die vlak voor de con frontatie met Boersma doorschoof naar Vermeulen. Roda’s linkerspits, die later een gele kaart zou krijgen, had voor open doel geen problemen. Vermeulen - erg sterk gisteren - zorgde ook voor inleiding en afron ding van Roda’s derde doelpunt. Hij soleerde door de Haarlem-defensie, werd in eerste instantie niet afgestopt en werd vervolgens in de tang geno men door George en Böckling. De pri ma leidende arbiter Bakker wees on verbiddelijk naar de stip. Van elf me ter schoot Vermeulen hard raak: 0-3. - ir Uit een voorzet van Meutstege kopt Dick Schoenaker (tweede van links) de bal langs Van Beveren. Jensen. Blanker en Scheepers (v.l.n.r.) zijn de toeschouwers. aan. Bovendien had PSV alleen maar oog voor de bal en werden vrijlopende Ajacie- den nogal eens volkomen genegeerd. Op die manier kon Wim Meutstege zich einde lijk eens aandienen als een verdienstelijk opbouwwerker. Volgens afspraak zou zo veel mogelijk via de vleugels worden aan gevallen. Meutstege kreeg daardoor meerdere malen vrij entree in de Eindhovense ach terhoede. Hij kon het zich ook permitte ren er op uit te trekken, omdat PSV lange tijd geen tegenzet wist te bedenken en Ling zonodig bereid bleek het werk van Meutstege over te nemen. Ajax-trainer Leo Beenhakker „Deze taak was iets geheel nieuws voor Ling, maar ik vind dat dat opofferend spelen hem goed is afgegaan.” (Van onze sportredactie) HAARLEM. Eigenlijk zat het verschil alleen in de namen van de acteurs van de tegenpartij. Voor de rest was Haarlem-Roda JC een perfecte kopie van de wedstrijd tussen Haarlem en FC Utrecht, veertien dagen eerder. Weer faalde het drietal, dat op papier de voorhoede vormt en weer werden kleine slordigheden Haarlem noodlottig. Die slordigheden waren ook nu weer het gevolg van moedeloosheid, die onverbiddelijk toeslaat, wanneer de harde werkers zien, dat hun arbeid nutteloos is. „De voorhoede leek op drie lantaarn palen met rugnummers erop”, zou Bar ry Hughes zijn voorste lijn later ker nachtig typeren. De Haarlem-oefen- meester weet natuurlijk waar het aan schort: een spits, die het werk kan afmaken. Maar inmiddels zit hij opge scheept met een nieuwe nederlaag (1-3 dit keer) en weet hij de ploeg angstig dicht bij de fatale lijn op de ranglijst van de eredivisie. Wekelijks goochelt Hughes met zijn formatie. Nu weer was Frank Kramer uit de ploeg gelaten en acteerde Gerrie Kleton op de linkervleugel. Maar ook dat experiment leed schipbreuk. Kle ton kwam niet uit de verf en hetzelfde gold voor Joop Böckling op de andere vleugel. Verkaik stond weer in de punt van de aanval, maar verder dan het winnen van de kopduels van Ton Ma- rijt kwam hij niet. Misschien dat een volgend keer Böckling weer als cen trumspits speelt. Daar kwam hij ten minste goed voor de dag in de (gewon nen) thuiswedstrijden tegen Vitesse en Willem II, toen hij in totaal vijf keer scoorde. Door het falen van de voorhoede kwamen de positieve punten nauwe lijks aan de oppervlakte. En die waren er wel. Bijvoorbeeld het zeer goede spel van Wim Balm, die waarschijnlijk zit te wachten op de terugkeer van Frank van Leen, zodat hij zijn eigen linksbuitenplaats weer kan opzoeken. En dan de betrouwbaarheid van Keith Masefield en de inzet van Eef Melgers, die nu als verdedigende middenvelder optrad en Abe van den Ban. Vooral de laatste werkte als een paard, was be trokken bij vrijwel elke aanval, maar kon ook geen bres slaan in de hechte verdediging van de Limburgers. In de eerste helft kreeg Haarlem ei genlijk geen enkele kans. Theo de Jong bleek als laatste man een goede greep van Bert Jacobs. De routinier leidde zijn achterhoede moeiteloos en Haar lem mocht Jacobs dankbaar zijn, dat hij de man, die vorig seizoen 24 keer scoorde daar en niet op het midden veld had geposteerd. In dat geval zou de score veel hoger zijn uitgevallen, want Roda miste nu de man met de goede eindpass, die De Jong kan zijn. Door dat gemis bleef de schade in de eerste helft beperkt tot 0-1 (Nanninga na knap voorbereidend werk van Pier re Vermeulen). De lange aanvalsleider van Roda had echter eerder moeten scoren, toen George in de fout ging. De mooiste kans kreeg echter Chris Rie mens, zes minuten voor de openings treffer. Balm speelde tekort terug op Pieter Huyg en Riemens mocht alleen doorgaan. Hij passeerde Boersma en tikte toen in het zijnet. „Jacobs: „Dat was natuurlijk erg jammer, maar Chris maakt nu dezelf de ontwikkeling door als destijds Adri Koster. Hij moet nog groeien en ik heb Nog duidelijker dan vorig seizoen, toen Ajax PSV met 2-0 achter zich liet, eindig de de 23-jarige Zuidmolukker dan ook als eerste in het persoonlijk klassement, een zege waarvoor in feite op Cyprus al de basis was gelegd. „De eerste helft moest ik toen aan de kant blijven. Beenhakker zei dat ik dat niet verkeerd moest opvatten, dat me gewoon rust werd gegund. Eerst voel je je belangrijk. Later voel je je toch rot, omdat je zoiets wel degelijk als een straf beschouwt Ik werd geïrriteerd en ging me lopen afreageren door te schel den. Daarom was ik er zo op gebrand me tegen PSV extra waar te maken.” Met Tahamata waren vrijwel alle Aja- cieden op zoek naar revanche. De spelers waren geprikkeld door de afgang in Nico sia (4-0), de vliegreis die een uur langer duurde dan gepland, de zware training die ’s middags bij aankomst in Amsterdam werd gegeven en tenslotte de boete van 500 gulden. In dezelfde positie bevond PSV zich na het échec tegen St. Etienne. Maar terwijl Ajax zijn frustraties over boord zette door met veel wilskracht en lef te voetballen, bleek dit duel als uitlaat klep nauwelijks of niet aan de Eindhove naren besteed. De angst belette PSV, met uitzondering van een kwartier na rust, zichzelf te worden. W IS ir Simon Tahamata. de absolute uitblinker bij Ajax, is blij met zijn eerste en Ajax tweede doelpunt vrijdag zal ik de selectie bekendmaken. Ik wil de spelers dan vrijdag even tueel naar Zeist halen. In het weekeinde kunnen ze dan naar huis en maan dag komen ze weer terug. Er is echter een probleem. Aanstaande vrijdag heeft Ajax zijn jaarlijkse vis dag en ik weet niet of de spelers dan vrjj zal wor den gegeven”. Niet alleen Zwartkruis heeft overigens zorgen. Ook zijn Oostduitse colle ga Georg Buschner is ge confronteerd met een uit gebreide ziekenboeg. Op dit moment zijn zes spe lers geblesseerd: Pomme- renke, Hoffmann, Linde mann, Weise, Weber en Riediger. AMSTERDAM De problemen stapelen zich op voor bondscoach Jan Zwartkruis, die het Ne derlands elftal volgende week woensdag ten koste van Oost-Duitsland moet zien te plaatsen voor de eindronde om het Euro pees kampioenschap voetbal in Italië. Nadat eerder al Neeskens, Poortvliet, Willy van de Kerkhof en Koster waren afgevallen, liet John Rep het afgelopen weekeinde definitief weten evenmin beschikbaar te zijn voor het beslissende duel in Leipzig. De werknemer van St. Etienne geeft de voorkeur aan een competitiewed strijd van de Franse nloee rust tot scoren wist te komen en Tahama ta pas vijf minuten na de pauze voor 2-0 tekende, kon PSV-oefenmeester Kees Rij vers achteraf echter vaststellen dat zijn ploeg bepaald niet onder de voet was gelopen; „Gezien de omstandigheden, spe len zonder Koster, Willy van de Kerkhof en Poortvliet en met een paar jongens die zeker niet 100 procent fit waren, vind ik dat we het niet slecht hebben gedaan. We hebben zelfs nog kans gehad om op 2-2 te komen.” In de eerste 45 minuten gebeurde dat voornamelijk via rechtsachter Meutstege, zoals in de 22ste minuut, toen bijna de gehele verdediging van Ajax betrokken was bij het openingsdoelpunt. Aanvoer der Ruud Krol speelde de opgelopen, maar door PSV over het hoofd geziene Meutstege aan, die op zijn beurt voorstop- per Dick Schoenaker koppend voor 1-0 liet zorgen. Meutstege: „Ik had het idee dat ik als opkomende vleugelverdediger niet helemaal serieus werd genomen. Mijn tegen Nimes. Bovendien heeft Wim Jansen zater dagavond een blessure opgelopen in het duel te gen AZ ’67. De Feyen- oorder kreeg een trap te gen de knie en moest zich na 32 minuten laten ver vangen. Zwartkruis: „Pas woensdag krijg ik te ho ren of ik op Jansen kan rekenen of niet”. On danks al deze tegenval lers maakte Zwartkruis na afloop van de ontmoe ting Ajax-PSV bepaald geen pessimistische in druk: „Ik heb het afgelo pen weekeinde twee uit stekende wedstrijden ge zien, zodat ik nog wel wat alternatieven achter de hand heb. Donderdag of „Het leken wel lantaarnpalen’’ Pas daarna kwam er meer lijn in de aanvallen van Haarlem. Kramer rond de twee minuten na Vermeulens straf schop een goede actie van Balm af (1-3) en opeens ging het publiek massaal achter zijn ploeg staan. De wedstrijd had nog erg leuk kunnen worden, wan neer Haarlem snel op 2-3 was geko men. Dat zou gekund hebben, wanneer Bakker een penalty had toegekend, toen Melgers door Marijt werd neerge legd. Het enige foutje van de leidsman uit Dordrecht betekende dat Haarlem de oplossing op een andere manier moest zoeken. Ónder luide toejuichin gen van het publiek en gezang van de jeugd, die dacht dat Haarlem ondanks de achterstand „The whole world in the hand” had, zette de Hughes-forma- tie aan voor een offensief, dat nog een klein half uur zou duren. In die aanvalsgolf ging echter vrijwel elke bal hoog voor de pot en dat had, omdat Verkaik naar de verdediging was gehaald, toen Kramer zijn op wachting maakte, vrijwel geen zin. Ho ge ballen zijn bijna altijd een prooi voor Jan Jongbloed, die in de slotfase aantoonde dat hij nog altijd een zeer betrouwbare sluitpost is. Voor Haar lem restte slechts berusting in de on macht en een bedenktijd van twee weken. JAN VAN DER NAT HAARLEM: Boersma; Masefield, George, Huyg (Kramerl, Balm; Haar, Melgers, Van den Ban; Böckling (Hendriks), Verkaik en Kleton. RODA JC: Jongbloed; Broeks, De Jong, Marijt, Degens; Nielsen, Meuser, Ehlen; Rie mens (Kolding), Nanninga en Vermeulen. Y’ Wim Jansen: blessure. S^z ,:z „We hadden de pech, dat bij

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15