Burgemeester van Nabloes opgepakt doden jongelui Dissidenten in Smith verwacht snel Peking opgepakt einde Zimbabwe-top in verkiezingssfeer Portugal Veel sneeuw in Zuid-Tirol Herstel reactor in Harrisburg kostbare zaak Steun voor Carter in eigen partij achtergrond Ambassade België rustig ontruimd Twaalf doden bij brand in VS Onderzoek naar Astrologie Belatafeld Korte sukjes Misverstand BINNEN DRIE DAGEN AKKOORD” issen ïckx ptie srat slag ling sten door Nico Scheepmaker liet JERUZALEM (AFP/UPI). De Israëlische regering heeft gisteren in Jeruzalem beslo ten, de reeds bestaande joodse nederzettingen op de Westelij ke Jordaanoever uit te breiden en een aantal nieuwe te stich ten op staatsgronden, aldus is bekendgemaakt na afloop van een vergadering van het Israë lische kabinet. 1 If'’ w Ja laÈL leden van de Zwarte 7 IAN SMITH KINSJASA (AFP). De regering van Zaire heef zaterdag ingestemd met een internationaal onderzoek naar berichten dat Zaïrese troepen in juli 200 jongelui zouden hebben gedood. Volgens minister van Buitenlandse Za ken Ngunza Karl i Bond die zaterdag het corps diplomatique ontving, zou de inter nationale commissie moeten bestaan uit twee vertegenwoordigers van de in Parijs gevestigde „Internationale Federatie voor de Rechten van de Mens”, twee afgevaar digden van het Internationale Rode Kruis, twee waarnemers van Amnesty Internati onal, een afgezant van de Verenigde Na ties en een vertegenwoordiger van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), samen met afgevaardigden van de landen die in Kinsjasa een diplomatieke verte genwoordiging hebben. Minister Karl i Bond verzekerde dat de commissie van onderzoek ongehinderd zal kunnen werken en iedereen zal kan ondervragen wie zij maar wil. Het onder zoek zou tegen 20 november kunnen zijn afgesloten, meende de minister. Volgens de Internationale Federatie voor de Rechten van de mens zouden de 200 jongeren in een jeugdkamp te Mbuji- Mayi om het leven zijn gebracht. n om inds- gens reent tsse- aken Ko tt de ‘lijke i de omen lelijk- chap- usrat. >r van van- j ver- m tot orgd- leerst iantal lande waar van Nabloes zijn ontslag genomen. Loco- burgemeester Zafer el Masri zei dat het aftreden een protest is tegen „de ondemo cratische actie van de militaire autoritei ten, die de heer Sjakaa arresteerden niet tegenstaande een bevel van het Israëli sche hooggerechtshof op grond waarvan uitwijzing van de burgemeester niet is toegestaan”. Alle winkels en scholen in Nabloes zijn gesloten. Scholieren wierpen wegversper ringen op en gooiden stenen naar Israëli sche auto’s. In Rammallah zijn ook onge regeldheden. Er zijn arrestaties verricht. (Van onze redactie buitenland) In Portugal is gisteren de campag ne begonnen voor de parlements verkiezingen van 2 december. De 6,9 miljoen kiezers moeten dan 250 par lementsleden kiezen, dertien min der dan er zaten in het oude, in 1976 gekozen parlement, het eerste dat democratisch was verkozen na de anjer-revolutie van april 1974. IEKING (UPI). De Chinese poli tie is gisteren bij de „muur van de democratie” in Peking slaags geraakt met Chinezen die zich hier verzamel den om een onofficieel verslag te ko pen van het proces tegen de bekende dissident Wei Jingsheng. Politieagen ten namen de verslagen in beslag en duwden een zestal dissidenten in een politieauto. De agenten werden om ringd door een opdringende menigte van enkele honderden omstanders, die hun opgenoegen lieten blijken. Bij een nederzetting van Goesj Emoe- nim (het orthodoxe blok der gelovigen”) op de Westelijke Jordaanoever is het gis teren tot gevechten gekomen tussen de het Democratisch en Sociaal Centrum van Freitas do Amaral en de Monarchis tische Volkspartij. Deze partijen behaal den bij de vorige verkiezingen samen 41 procent. De linkse Verenigde Volksalliantie omvat de communistische partij van Al varo Cunhal en de Portugese Democra tische Beweging, die de vorige keer sa men 15 procent behaalden. De verkiezingen van 2 december heb ben enerzijds maar een beperkte beteke nis, omdat het nieuw-gekozen parlement slechts een jaar blijft zitten tot het einde van de normale zittingsperiode. Toch hechten de partijen grote betekenis aan deze stembusgang, omdat het land in een ernstige economische en sociale cri sis verkeert en omdat de „verworvenhe den van de april-revolutie” veilig gesteld moeten worden. De voornaamste thema’s in de cam pagne zijn: handhaving van de vrijhe den die werden veroverd na 50 jaar dictatuur, toepassing van de landhervor ming, het naast elkaar bestaan van een genationaliseerde en een privé-sector en integratie in de EG. De socialisten, die vooral oproepen tot een pacificatie in de Portugese politiek, zullen trachten al te harde tegenstellin gen te voorkomen, waarvan zij het voor naamste slachtoffer zouden worden. De rechtse alliantie spoort de kiezers aan een „nieuwe meerderheid” te kiezen, omdat de oude volgens haar verant woordelijk is voor de economische cri sis. De communisten bieden zich aan als de enige partij die in staat is het hoofd te bieden aan de „opmars van de rechtse krachten”. BOLZANO (DPA). Zware sneeuwval in Zuid-Tirol heeft er zaterdag toe geleid dat zo nu en dan de autoweg over de Brenner moest worden afgesloten. De sneeuwlaag bereikte een hoogte van onge veer een halve meter. Ik verwed er wat om dat u op 1 novem ber naar het NOS-programma Denkbeeld hebt gekeken, al was het maar omdat Freek de Jonge, van Neerlands Hoop in Bange Dagen, dit programma voor het eerst presenteerde. Het ging over astrolo gie: ’s mensen hoop in bange dagen. Vier gelovigen, en één ongelovige, Renate Ru binstein, wier horoscoop was getrokken aan de hand van haar exacte geboorteda tum: 16 november 1929 om 5 uur ’s mid dags in Berlijn. Het juiste uur had Renate niet zeker geweten maar navraag in Ber lijn leerde dat het inderdaad 5 uur was geweest. De 83-jarige astrologe mevrouw Ruiter, die alleen te horen had gekregen dat het om een vrouw ging die op die dag en in dat uur geboren was, had de horo scoop samengesteld. ig in 1000 be- i On- notie it de i het ische kun- ture- noet- ider- i on- 1 Ra- nuari leden staan. V in is de mord inan- i on- rbou- vaar- ijf zo onaf- Denkbeeld werd een week later gewoon uitgezonden, inclusief de frappant klop pende horoscoop door mevrouw Ruiter, en na afloop werd ook niet even door Freek de Jonge of de omroepster gezegd dat er eigenlijk een vergissing was ge maakt, dat de horoscoop wel klopte, maar op een andere vrouw moest slaan die om 3 uur' inplaats van 5 uur op 16 november 1929 was geboren. Honderdduizenden kij kers die op bevel van de kloppende horo scoop van Renate hun scepsis hadden laten varen en geloof waren gaan hechten aan de „sterren” in hun krant, waren dus willens en wetens door de Denkbeeld re dactie belatafeld. Nu moet ik eerlijk zeggen dat ik Freek de Jonge vroeger, tijdens de voorstellin gen van Neerlands Hoop, ook al niet hele maal geloofde als hij vanaf het toneel bleef volhouden dat er buiten een kanarie gele DAF verkeerd geparkeerd stond, maar dat was nog in zijn grapjassentijd. Dan wil je zoiets nog door de vingers zien. Maar astrologie is een bloedserieuze zaak, daar mag je niet mee rommelen. Wat zei bijvoorbeeld de horoscoop over Renate Rubinstein ten aanzien van de le novem ber, de dag van de uitzending van Denk beeld? In het algemeen (ze is dus, net als ik, een schorpioen, ik haal dit uit het boekje Uw horoscoop voor 1980, waarin november 1979 ook nog vermeld staat) blijkt de hele eerste helft van de maand niet gunstig voor haar te zijn: „Houd u aan wat u bekend is en begin niet aan allerlei onduidelijke projecten, die toch tot mis lukken gedoemd zijn”. Me dunkt, een rake raad in dit geval! En wat voorspelt de horoscoop voor die le november 1979? „Ga niet in op het voorstel van een kennis die weinig verstand van zaken heeft”. Die kennis zonder kennis, daar kan dus alleen mevrouw Ruiter, de astrologe, mee be doeld zijn leve- scht- ver- den. on- mo- ir de drie teps- i/eld, i. De campagne zal in elk geval twee oplettende toeschouwers hebben: presi dent Eanes, die zich in december 1980 voor herverkiezing zelf aan het oordeel van de kiezers zal moeten onderwerpen en premier Maria de Lurdes Pintasilgo, die buiten de partijen om in die functie werd benoemd en wellicht herbenoemd zal worden in het (waarschijnlijke) geval dat geen enkele partij of groep van par tij de absolute meerderheid zal behalen. A De deken van de orde van Jordaanse advocaten, Ibrahim el Bakr, heeft giste ren Kurt Waldheim, de secretaris-gene- raal van de VN, gevraagd te bemiddelen ten gunste van de burgemeester van Na bloes. In een telegram aan Waldheim noemt El Bakr het besluit van Israel bur gemeester Sjakaa het land uit te zetten, duidelijk in strijd met de rechten van de mens. Meer nederzettingen op Jordaanoever De agenten vertrokken nadat de dissidenten waren gearresteerd, ach tervolgd door boze uitroepen van de omstanders. Overigens liet de politie een muurkrant, waarin eenzelfde verslag van het proces werd gegeven, ongemoeid. (Van onze redacteur in Engeland) LONDEN. Volgens de voormalige blanke premier van Zimbabwe lan Smith, is de Zimbabwe conferentie zo goed als beëindigd. Hij vertrok zaterdagavond naar Salisbury en zei op het vliegveld Heathrow dat overeen stemming op de conferentie beschouwd moest worden als een vaststaand feit. Hij dacht dat het niet meer dan twee of drie dagen zou duren voordat een overeenkomst getekend zou kunnen worden. kolonisten en 200 Panters, een beweging van joodse immi granten uit Arabische landen die in Israel tot de sociaal-economische onderlaag be horen. De Zwarte Panters arriveerden met drie autobussen bij de nederzetting Elazar, om te protesteren tegen al het geld dat door Goesj Emoniem naar hun me ning wordt verspild, terwijl in Israel niets wordt gedaan voor de economisch zwak keren. De twee groepen raakten slaags en een lid van de Zwarte Panters werd aan het hoofd getroffen door een schot van een van de kolonisten. Het leger greep in om de orde te herstellen. De Zwarte Pan ters zijn door militairen weggevoerd. s is E. n van istvis- I door jrtvis- ;trand rissen it Le- 39 en derde WASHINGTON (AFP). Het schoon maken van de kerncentrale in Harrisburg gaat vijf jaar duren en ongeveer 1,6 mil jard gulden kosten. Dit verklaarde vrij dag de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor toezicht op kernenergie, Joseph Hendrie voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat. Momenteel bestudeert de maatschappij die eigenares van de kerncentrale is, de mogelijkheid de reactor op kolen te laten werken. De centrale raakte tengevolge van een ongeluk op 28 maart van dit jaar radioactief besmet. n die adop- lan te oode- ist in het naar if wat zijn. 3orte- uders ugne- 1 cul- geten lat ze heb- ft de gr. B. /aarin rzoek m de in de in de zrhille- iet op l - de ieuwe n aan ersele ir wel er te i zijn rdedi- andse legor- e Ne- I kpro- I Daarnaast treden hog acht kleine par tijen in het strijdperk, waarvan op grond van de uitslagen van 1976 alleen de ui- terst-linkse Democratische Volksunie kans lijkt te maken op een zetel. OHIO (AP/DPA/UPI). Twaalf mensen in het Amerikaanse plaatsje Pioneer (Ohio) kwamen gisteren bij een brand in een verpleegtehuis om het leven. Er wor den er nog twee vermist. Volgens de burgemeester van Pioneer is de brand waarschijnlijk veroorzaakt door een vierjarig jongetje, dat met vuur speel de. Bij het uitbreken van de brand waren 21 mensen in het gebouw. trijfël boycot te vroeg te hebben opgegeven. Hij is van mening dat dit de nog be staande boyco van bij de Verenigde Na ties aangesloten landen zal ondermijnen en dat andere landen zich nu vrij zullen voelen normale handelsbetrekkingen met Zimbabwe aan te knopen. Hij was ook kritisch over de vaart waarmee de Britse minister van Buitenlandse Zaken en con- ferentie-voorzitter, Lord Carrington, de gesprekken met Salisbury en het Patriot tisch Front wil afronden. „Ik zóu”, aldus Kaoenda, „Lord Car rington willen vragen wat meer geduld te betrachten. Het Rhodesische probleem bestaat voor ons nu al veertien jaar. Een klein beetje meer geduld zou het gewenste resultaat kunnen opleveren, geef het iets meer tijd”. De conferentie is op het ogenblik in het stadium van discussies over de details van de overgangsperiode totdat de nieuwe re publiek Zimbabwe kan worden uitgeroe pen. Het Patriottisch Front wil nog steeds dat er een VN-macht tijdens die periode wordt gestationeerd gedurende de verkie zingsperiode. Londen is niet bereid op dat punt toe te geven en heeft zelfs al maatre gelen getroffen om in plaats van deze macht tussen de vijftig en honderd Britse politie-officieren en experts naar Rhode- sië te sturen, die dan door het land heen verspreid zouden moeten worden om toe zicht te houden. Deze ongewapende Britse macht is di recte verantwoordelijkheid schuldig aan de nog te benoemen Britse gouverneur en diens adviseurs op het gebied van politio nele zaken. Het laat zich aanzien dat het Patriottisch Front ook op dit punt door de knieën zal gaan. Het gaat op 2 december om vervroeg de, tussentijdse, verkiezingen, die nodig zijn geworden door de ontbinding van het parlement door president Antonio Ramalho Eanes op 11 september. De verkiezingssfeer eindigt niet op 2 decem ber. Op 16 december volgen nog ge meenteraadsverkiezingen, in oktober 1980 nieuwe parlementsverkiezingen, en in december 1980 presidentsverkie zingen. Voor de komende parlementsverkie zingen moet de Socialistische Partij van Mario Soares, met 35 procent van de stemmen de grote overwinnaar van de stembusstrijd van 1976, het opnemen tegen twee blokken, een ter rechterzijde en een ter linkerzijde. Het rechtse blok, de Democratische Alliantie, omvat de Sociaal-Democrati- sche Partij van Francisco Sa Carneiro, IARIJS (AFP). De Franse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een eind gemaakt aan de bezetting van de Belgische ambassade in Parijs. Zonder incidenten werden de 21 dienstweigeraars uit het gebouw gehaald dat zij sinds don derdag bezet hielden. Kort na de ontruiming verklaarde de woordvoerder van de ambassade dat de bezetters geweigerd hadden vrijwllig het gebouw te verlaten, hetgeen hun op bevel van Brussel gevraagd was. Daarna vroeg men de Parijse politie de ambassade te ontruimen. De functionaris verklaarde dat het in West-Europa niet gebruikelijk is dat men politiek asiel vraagt in een diplo matieke missie. Daarenboven kan België slechts asiel geven, als dit gevraagd wordt door een buitenlander die zich op Bel gisch grondgebied bevindt en die valt on der de bepalingen van de conventie van Genève, zoals die is vastgesteld in 1951. Aan de andere kant heeft de Belgische regering geen behoefte een klacht in te dienen tegen de bezetters van de ambassa de, omdat die het gebouw kalm verlaten hebben, aldus de woordvoerder van de Belgische ambassade in Parijs. Nu zijn u en ik van nature nogal wan trouwig, dus u denkt nu net als ik dat het u weinig moeite zou kosten om even uit te vogelen welke bekende Nederlandse vrouw op 16 november 1929 in Berlijn geboren werd. Vooral voor een astrologe moet dat geen heksentoer zijn. Laten we echter aannemen dat mevrouw Ruiter al leen op dag en uur van geboorte is afge gaan, dan was het toch inderdaad frap pant dat zij, afgaand op de ascendant, de planeet die zich op je geboorteuur met je leven bemoeit (in Renates geval Ariës of tewel Ram) een reeks tamelijk kloppende eigenschappen wist op te sommen: behou dend, wispelturig, avant-garde, zeer geslo ten, neiging haar ,wil over te brengen op anderen, altijd in de oppositie en zeer agressief. En waar moest Ariës met die agressie heen? In de politiek? Nee, daar zou zij geen podium vinden, dus kon zij alleen maar schrijven, maar dan op de korte baan, geen dikke boeken maar al leen korte stukjes! Ik citeer dit uit het (bij uitzondering) lange stuk van bijna een pagina dat Rena te Rubinstein over haar ervaringen met de astrologie in Vrij Nederland schreef, on der haar pseudoniem Tamar. So far, so good. Vooral het feit dat uit de sterren kon worden afgelezen dat zij, die voor me vrouw Ruiter toch een volslagen onbeken de was, korte stukjes schreef maakte in druk op Renate: „Hoewel het merkwaardig bleef. Want hoe konden die planeten dat nou toch weten? Ze zijn er al miljarden jaren en het alfabet is pas zes- of acht- of tienduizend jaar oud, hoe kunnen ze nu toch aangeven dat deze Ariës met haar agressie stukjes schrijft? En niet bijvoorbeeld op konijn tjes jaagt, of vlugge schetsen maakt in grotten of individuele of spirituele deun tjes op een grashalm blaast?”. Eenmaal thuisgekomen, na de tv-opna- men, viel Renates oog op de horoscoop die van haar gemaakt was en waarop zij als Mevr. X, 16-11 ’29, 3 u M.E.T. Berlin stond aangegeven. Wat, 3 uur M.E.T. moest toch 5 uur zijn? Mevrouw Ruiter opgebeld, maar nee hoor, de NOS had het opge vraagd en het was 3 uur geweest. NOS- medewerkster opgebeld, nee hoor, het was wel degelijk 5 uur geweest. Misver stand dus, mevrouw Ruiter had het blijk baar verkeerd verstaan (15 uur?), Renate was geen Ram maar een Gemini, dan was ze ook niet zo agressief maar had wel altijd wat te vitten, maar om zo’n kleinig heid zou ze toch niet de uitzending willen verhinderen, nietwaar? De doorbraak was de bekendmaking dat het Britse parlement de economische boycot van Zimbabwe niet zou verlengen behalve voor enkele produkten. Dit heeft de guerilla-organisatie Patriottisch Front min of meer v or een voldongen feit geplaatst. De Zam- biaanse president Kenneth Kaoenda, die op het ogenblik op uitnodiging van pre mier Margareth Thatcher in Londen is, beschuldigde Engeland er echter van de WASHINGTON (AFP). In afwijking van de uitslar van opiniepeilingen die kort geleden onder het Amerikaanse volk zijn gehouden, geeft het kader van de Demo cratische Partij de voorkeur aan presi dent Carter boven senator Kennedy. Dit is gebleken uit een peiling die verricht is door het televisiestation ABC. Volgens ABC (American Broadcasting Company), dat kaderleden van de partij ondervroeg die op dit moment in San Antonio Texas hun jaarlijkse bijeenkomst houden, wil 64 procent van hen dat Carter herkozen wordt als president. Slechts 28 procent is op dit moment voor Kennedy. Overigens ontstond vrijdag in San An tonio een meningsverschil tussen aanhan gers van de president en die van de sena tor. Een aaantal Kennedy-aanhangers protesteerde tegen de voorkeur die partij voorzitter John White uitsprak voor presi dent Carter. Naar hun mening dient de partijvoorzitter geen positie te kiezen. Zij eisten zijn ontslag. Kandidaat nummer drie in het demo cratische kamp, gouverneur Jerry Brown van Califomië, bleef bii deze peiling op 1 procent steken. Zeven procent wilde zich niet uitspreken. Het besluit van de Israëlische regering voorziet voorts in uitbreiding van neder zettingen op de Vlakte van Golan en in de Strook van Gaza en is een compromis tussen de programma’s van de beide voor naamste betrokkenen: de minister van Defensie, Ezer Weizman en de minister van Landbouw, Ariel Sjaron. Het pro- gram-Weizman voorzag in ontwikkeling op de Westelijke Jordaanoever van be staande nedereettingen ter voorbereiding van de schepping van vijf grote centra. Het program van Sjaron, die voorzitter is van de commissie voor nederzettingen, voorzag in het stichten van zestien nieuwe nederzettingen. De Israëlische regering heeft verder unaniem haar goedkeuring gegeven aan het stichten van een nieuwe nederzetting in de plaats van Eilon Moreh, dat op 20 november ontruimd moet worden op last van het hooggerechtshof, dat van oordeel is dat de Israëlische regering niet bewezen heeft dat Eilon Moreh, gedeeltelijk lig gend op particuliere arabische grond, no dig is voor de veiligheid. (Volgens het internationale recht kan grond in een mili tair bezet gebied slechts in beslag geno men worden als er militaire’ gronden voor zijn.) Het Israëlische kabinet keurde een voorstel goed om degenen die Eilon Mo reh moeten verlaten een ander gebied toe te wijzen, dat evenals Eilon Moreh in de buurt ligt van Nabloes. De burgemeesters van de voornaamste steden op de Westelijke Jordaanoever en gemeenteraadsleden in de Gazastrook hebben gisteren gedreigd hun ontslag te nemen wanneer de burgemeester van Na bloes (op de Westelijke Jordaanoever) niet wordt vrijgelaten. In een telegram aan minister Ezer Weizman, hebben zij ver klaard dat hun collectieve ontslag morgen van kracht zal worden, als burgemeester Sjakaa niet op vrije voeten wordt gesteld. Burgemeester Sjakaa werd gistermor gen op last van het Israëlische militaire bewind gearresteerd. De militaire autori teiten hebben verklaard dat hij in afwach ting van zijn uitwijzing is aangehouden. De burgemeester wordt er van beschul digd een Palestijnse aanslag op een bus in maart 1978 te hebben gerechtvaardigd. Bij die aanslag kwamen 34 mensen om het leven. De Israëlische vice-minister van Defen sie, Mordecai Tzippori, verklaarde in Tel Aviv dat „de verklaringen van Sjakaa de druppel waren geweest die de emmer heeft doen overlopen”. Kort na de aanhouding van burgemees ter Sjakaa heeft het hele gemeentebestuur Burgemeester Bassam Sjakaa van Nabloes zaterdag temidden van jui chende aanhan gers. Gisteren werd hij gearresteerd. De Israëlische autori teiten hebben aan- gekondigd dat Sja kaa zal worden uit gewezen omdat hij een Palestijnse aan slag op een bus in maart vorig jaar heeft goedgekeurd. Bij die aanslag kwa men 34 mensen om het leven. A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3