Met papjes, klompen en zonder lampen de nieuwe winter in Damiate Pers two Umuider Courant NOTITIES OVER: «■■F’ l Mr ■i SS De komende twee maanden zullen door de Indonesische regering in het kader van de zogeheten Operasi Sakti, opnieuw ettelijke duizenden politieke gevangenen worden vrijgelaten; een kleine tweeduizend deze maand en naar wordt verwacht zo’n 2400 de volgende maand. Het betreft hier Indonesiërs die na de bloedige onlusten van 1965, gevangen zijn gezet maar nooit berecht. vrijlatingen zonder rehabilitatie, door Ton Nillissen Edwards Kennedy’s kandidaatstelling, door Franqoise Ledeboer verwachtingen voor de komende winter, door onze redac tie buitenland te ee zu ov le: or he ne m - W I Ir f If Een beeld van het kamp voor politieke gevangenen op het eiland BURU i i. Senator Ted Kennedy en president Jimmy Carter 1 147,50 winter 1978/1979 i»aaaaai jiK» i i i i In Nederland, zegt men in Londen, staan de mensen in de rij voor klompenwinkels. In de DDR draait men een paar lampen uit. Koning Juan Carlos van Spanje laat zonne panelen aanbrengen op zijn Palacio de la Zarzuela. Het energie-ahne Europa maakt zich op voor de winter. Alleen al de herinnering doet rillen. De vorige winter was de koudste in Europa sinds tien tallen jaren en hier en daar zelfs sinds een eeuw. Hoe koud was het! Zo koud dat op de Zweedse vijvers eenden en ganzen vastvroren in het ijs. Am sterdam schaatste voor het eerst sinds 1962 naar het werk. Moskou, dat toch van wanten weet, moest het warmwatergebruik aan ban den leggen toen de temperatuur zakte tot 45 graden Celsius onder nul. In Zweden, waar het zelfs 51 min werd, staakten de broeders op de ziekenauto’s om warmer „Mijn vrouw ging naar bed met dikke sokken, dik ondergoed, pya- ma en een hemd. Ze wilde ook nog handschoenen aantrekken, maar dat ging mij nu te ver”. In de DDR moet men bij wijze van energiebesparende maatrege len in alle percelen de helft van de lampen uit hun fittingen draaien, tot grote ontevredenheid van het publiek. waarmee ze de winter kunnen overleven. De bevoorrechten althans wat klimaat betreft worden niet ge spaard. Spanje had vorig jaar zijn strengste winter in dertig jaar en koning Juan Carlos heeft daarom besloten zijn verwarmingsreke- ning te drukken door zonnepane len op zijn paleisje buiten Madrid te laten aanbrengen. Er is een in schrijving geopend onder aanne mers. En nu maar hopen, dat het niet tegenvalt: dat het geen winter wordt met draaglijke temperatu ren en een helder zonnetje. De opiniepeilingen bleken de af gelopen tijd desastreus voor Carter. Kennedy is volgens die polls gemid deld twee keer zo populair. Dit zal zijn beslissing mee te gaan doen, zeker hebben beïnvloed. Kennedy’s verleden is immers niet brand schoon onder meer door kleine ver geetachtigheid na een slippartij met zijn auto in Cahppaquiddick in 1969. Na een feestje raakte hij toen Nieuwe ontwikkelingen volgden spoedig. Steunverklaringen stroomden binnen. Zo verklaarden op 22 mei vijf democratische leden van het Huis van Afgeaardigden achter Kennedy te staan. aan de oliemaatschappijen en be dient zich van laakbare intimidatie- technieken in de wijze waarop hij regering en parlement van zijn ge lijk probeert te overtuigen”. Een van hen was Richard Nolan uit Minnesota, die begin mei al had aangekondigd een landelijke cam pagne te zullen ontketenen om Ken nedy te bewegen zich kandidaat te stellen. Ook vakbonden begonnen zich voor de senator uit te spreken, terwijl de Kies-Kennedy-comités als paddestoelen uit de grond rezen. DIRECTIE: Damiate Pers b v. Mr H.C vanderMije •i i i NA DE DOOD VAN ZIJN BROERS John en Robert, in respectievelijk 1963 en 1968, be loofde senator Ted Kennedy van Massachusetts zijn moeder en vrouw nooit mee te doen aan verkiezingen voor het presi dentschap zolang zijn moeder leefde. Het is er dan toch van gekomen. Na vele inleidende en verhullende manoeuvres stelde Ted Kennedy zich vorige week woensdag kandidaat voor de nominatuur van Democratische Partij. Mét toestemming van moeder en vrouw. I. bet get wo ten I loc tin lijs E me, der het wij] bev 1 eei Wi na vis Wi sic zij: wi zie de ne be, me ter en Vo me te ha’ als chi I hai tin sai scl I Het dichtsmeren van deur- en raamkieren is een traditie in Mos kou. De flatbewoners gebruiken er een mengsel van een meelpap- je, papier, katoen en tape voor. Als ze het niet deden zouden ze maximaal 20 procent aan warmte verliezen. De Sovjet-Unie heeft bijna een half miljard dollar aan roebels uitgegeven om het land op de nieuwe winter voor te bereiden. Op de Moskovieten is een beroep gedaan deuren en ramen dit te stoppen en niet zoveel warm wa ter te verbruiken. Edward Kennedy applaudiseert voor zijn vrouw Joan nadat zij de vraag van de pers of zij zou mee werken aan de presi dents kampagne van haar man met .Ja' had beantwoord BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex. 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 1 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 14,80 f 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 In Nederland werd de klomp in 1978-79 herontdekt omdat het voortreffelijke, warme sneeuw- schoenen bleken. voor de strijd tegen Carter om de democratische nominatie. Zo prees Kennedy in de week van 30 april weliswaar de Midden-Oos- tenpolitiek van de president, maar bekritiseerde hij tegelijkertijd diens energiepolitiek. Carter was onder meer van plan de vaste olie prijzen los te laten en de extra winst voor de oliemaatschappijen door belastingen af te romen. Kennedy zei daarover opvallend fel: „Maar, laat u geen zand in de ogen strooien. Carter bedekt de onvoorstelbare winstgroei van de oliemaatschap pijen met een doorzichtig vijge- blaadje. Carter verkoopt zichzelf Het publiek over te halen om koudere douches te nemen is moeilijker. Maar Boris Nekolski, vice-voorzitter van de Moskouse gemeenteraad zet zich persoonlijk in voor een warm water verbruik per dag per hoofd van de bevol king, dat daalt tot het niveau waarop het in Italië en West-Duits- land in de winter staat. Operasi Sakti: nog maar een begin In België is er een kleine hausse in de vraag naar alternatieve stookwijzen kachels die op hout, kolen en gas branden. Zoveel voetbalwedstrijden in Engeland werden vanwege de kou afgelast dat het seizoen moest worden verlengd. Keepers ver schenen op het veld in lange on derbroeken. „Wij gaven onze gasten extra dekens”, zei Jesus Puig, eigenaar van een hotteletje op de linker Seine-oever in Parijs. De onlusten in 1965 waren het gevolg van een greep naar de macht door overste Untung bij welke poging zes generaals werden omgebracht. Het leger kon de orde herstellen tot een paar weken later onlusten uitbraken en met name communisten die door de moslimbevolking als de aanstichters van de mislukte coup werden gezien, meedogenloos werden vervolgd. Vooral op Midden-Java en Bah werden vele tienduizenden communisten of Indonesiërs die daar voor werden aangezien, vermoord en vaak op de meest gruwelijke wijze. Het dodencijfer is nooit bekendgemaakt maar men neemt aan dat tijdens die golf van razernij die over de archipel sloeg, zo’n half miljoen mensen zijn omgebracht. Zij die in die maanden geluk hadden werden opgepakt, niet doodgeslagen maar in gevangenkampen ondergebracht. Men schat dat zo’n 600.000 Indonesiërs achter prikkeldraad en trahes verdwenen. De laatste jaren gaat het wat beter, maar zeker de eerste tien jaar hebben deze politieke gevangenen het zeer moeilijk gehad. In de kampen, een der beruchtste bevond zich op het eiland Boeroe, werden zij gemarteld of doodgeslagen door hun bewakers. Rijst was er niet of in onvoldoende mate en zeker is dat in deze sfeer van ondervoeding en intimidatie nog eens vele duizenden zijn omgekomen. In die situatie kwam gaandeweg verbetering, enerzijds doordat de directe herinnering aan de gebeurtenissen wat verbleekte, anderzijds omdat er op het bewind in Jakarta toenemende internationale druk werd uitgeoefend de keiharde repressie te verlichten. Zo het in 1976 de toenmalige Amerikaanse ambassadeur in Indonesië weten, dat hij „zeer bezorgd” was over de betrekkingen tussen zijn land en Indonesië, „een land dat nog steeds een groot aantal personen zonder vorm van proces gevangen houdt”, aldus deze diplomaat. De Internationale arbeidsorganisatie ILO kritiseerde het feit, dat Indonesië pohtieke gevangenen dwangarbeid het verrichten en Amnesty International kwam met steeds nieuwe bewijzen met betrekking tot de miserabele omstandigheden waarin de gevangenen in de kampen verkeerden. Onder druk van de internationale opinie kondigde het regime in Jakarta in 1976, de zogeheten Operasi Sakti (Operatie Kracht) aan een pakket maatregelen dat moest leiden tot invrijheidstelling van de zogeheten De senator heeft tot een paar maanden geleden zijn vele aanhan gers in het onzekere gelaten over zijn plannen. Natuurlijk werd zijn naam wel veelvuldig genoemd in het meestal vroeg warm draaiende Amerikaanse verkiezingscircus. In de eerste maanden van dit jaar, nog ruim 20 maanden voor de presi dentsverkiezingen van november volgend jaar, heten onder meer krantekoppen zien dat de spanning over de kandidaatstelling zowel in het republikeinse als democrati sche kamp aan het stijgen was. „Het jachtseizoen is geopend, de slag om het Witte Huis is begonnen”, zo heette het. In het republikeinse kamp vielen namen als George Bush, John Con- naly, Howard Baker, Robert Dole en als grote kanshebber die van de oud-gouverneur van Califomië, Ro- nals Reagan. Bij de Democraten werden Kimmy Carter, Jerry Brown, Pat Moynihan en vooral Ted Kennedy genoemd. Kennedy herhaalde echter op vragen over een eventuele kandida tuur steeds weer: „Ik verwacht dat de president opnieuw kandidaat zal worden en ik ben van plan hem te steunen”. In de maanden april en mei signa leerde men echter een veranderen de toon in zijn toespraken. Ze wer den kritischer vooral ten aanzien van Carter. Zijn optreden deed ver moeden dat hij zich ging opmaken In pohtieke kringen en perscom mentaren werd naar aanleiding van zulk soort toespraken opgemerkt hoe subtiel Kennedy eigenlijk de afgelopen jaren heeft gepraat over zijn pohtieke toekomst. Zijn steun aan Carter sloot een eigen kandida tuur nooit uit maar het hem tegelij kertijd de mogelijkheid zich niet in de strijd te werpen als de tijd toch niet rijp zou zijn. Maar Kennedy's houding dit voorjaar en zomer lie ten hem nu geen weg meer terug, zo meende men. met de secretaresse Mary So Ko- pechne te water, waarbij zij het leven verloor. Kennedy gaf het on geluk pas negen uur later aan. Re den voor sommigen twijfels te heb ben over de koelbloedigheid van de senator in spannende situaties. De opiniepeilingen wezen echter uit dat de meerderheid van de bevol king „Cahppaquiddick” wilde ver geten, al zal Kennedy er tijdens zijn campagne nog vele keren mee wor den geconfronteerd. De senator werd intussen steeds duidelijker over zijn plannen. In de eerste week van september heette het: „Op dit ogenblik ben ik duide lijk geen kandidaat. Ik heb geen bepaald tijdschema of een bepaalde datum voor ogen”. Op 11 september kondigde hij in een vraaggesprek met de Boston Globe aan, dat de manier waarop Carter de wankele economie zou aanpakken, bepalend zou zijn voor het al dan niet stellen van zijn kandidatuur. Kennedy: „Die is nog niet uitgevlakt”. Op 18 oktober het de sênator via zijn perssecretaris weten dat er in middels een campagne-comité was gevormd om zijn kandidatuur te onderzoeken. Gewoonlijk een dui delijke aanwijzing dat de definitie ve beslissing over een mogelijke presidentskandidatuur op handen is. Dat bleek ook op 29 oktober. Een van Kennedy’s zwagers, Stephen Smith, maakte bekend dat hij aan het hoofd was gesteld van een natio naal comité dat de campagne voor de verkiezingen moet voorbereiden. De senator zal op 7 november zijn kandidatuur bekend maken, zo kondigde hij verder aan, wat Ted Kennedy toen inderdaad ook deed. De weg voor een presidentskandi daat is vanaf het moment dat hij besluit mee te doen, nog lang en het blijft ondanks de grote populariteit van Kennedy, natuurlijk nog een open vraag of hij de eindstreep zal halen. Een commentator formuleer de het aldus: „De gokker houde zijn inzet laag: de strijd is nog maar net begonnen”. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning B-gevangenen, verspreid over eengroot aantal jaren. Vanaf het begin heeft Indonesië zijn politieke gevangenen verdeeld in drie categorieë: A, B en C. De A-delinquenten betrof die groep waartegen men bewijzen had verzameld en die men van plan was of nog is te berechten. De B-gevangenen kregen geen proces maar bleven wel opgesloten en de C- gevangenen, de grootste groep overigens van de 600.000 indertijd opgepakten, werd vrij snel na 1965 vrijgelaten. Van de huidige naar schatting 100.000 B- gevangenen zijn er tot nog toe zo’n 30.000 vrijgelaten sinds 1976 en naar men verwacht zullen de anderen de komende jaren volgen. Vrijlating betekent echter geen rehabilitatie of zelfs maar een terugkeer van het leven van alledag. Niet alleen moet de vrijgelaten gevangene zich zeker de eerste paar maanden regelmatig en dat is vaak elke dag, melden bij de politie of het dorpshoofd, wordt hij vaak verkapt als dwangarbeider gebruikt en kan hij in bijna geen enkel geval zijn oude baan innemen, ook maatschappelijk houdt hij het erg moeilijk. Uit angst of overtuiging wil zijn omgeving weinig of niets met hem te doen hebben en zijn bedreigingen niet ongewoon. Bovendien blijven ze in wezen volkomen rechteloos. Als de ex-gedetineerde na verloop van tijd zijn volledige bewegingsvrijheid heeft teruggekregen, kan hem die zonder verdere uitleg weer worden ontnomen; elk moment en voor elke al dan niet vermeende overtreding. Het is dan ook niet zo vreemd dat veel oud-gevangenen bereid zijn deel te nemen aan het al geruime tijd bestaande transmigratieplan; oorspronkelijk opgezet om met name het overbevolkte Java te ontlasten door migratie naar de veel dunner bevolkte eilanden te bevorderen. Migranten krijgen een stuk grond op het bewuste eiland in eigendom en geld mee. Het plan is nooit een groot succes geworden, ook al niet doordat de autoriteiten op Java de vooruitzichten rooskleuriger voorspiegelden dan ze in wezen waren en doordat de migranten vaak maar een deel van het beloofde geld kregen. Aangemoedigd dor de autoriteiten die ook liever niet hebben dat de ex-politieke gevangenen terugkeren naar hun oorspronkelijke woonomgeving, worden ook zij gepaaid met geld en het vooruitzicht 2,5 hectare grond in handen te krijgen. Omdat Jakarta de ex- delinquenten op die migratie-eilanden in leefgemeenschappen bij elkaar plaatst, blijft ook voor de toekomst effectieve controle van het staatsapparaat mogelijk. Het klimaat waarin deze groep mensen moet leven na jaren van bittere en vaak ten onrechte ondergane gevangenschap, wordt nog het best geïllustreerd door een recente verklaring van president Soeharto die opmerkte, dat door de invrijheidsstelling van duizenden politieke gevangenen de Indonesische maatschappij „veel kwetsbaarder” was geworden en dat de overheid „uiterst waakzaam” moet blijven op de activiteiten van de ex-gedetineerden. fn» Jiiii, Thans, geconfronteerd met brandstofgebrek en het vooruit zicht op weer sneeuw, ijs en vries kou, pijnigen de Europeanen hun hersens om middelen te vinden kleding af te dwingen ze kre gen ze en het kanaal tussen Zweden en Denemarken vroor dicht. Men vreesde dat hondsdol heid overbrengende vossen zou den oversteken. In Groot-Brittannië, waar cen trale verwarming nog bepaald niet is ingeburgerd en dubbele ra men zeldzaam zijn, werd de koud ste winter in dertig jaar er niet gezelliger op door een staking van vrachtwagenchauffeurs die de le vering van kolen en stookolie afremde. „Ik lag vrijwel de hele dag in bed om het warm te hebben”, ver telde een rentenier van 75. „Dit jaar kan alles alleen maar erger worden”. De gokker houde zijn inzet laag 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4