Sint Nicolaas Drie mannen overvallen uitzendbureau Renovatie van Zeeheldenbuurt start in 1980 s zaterdag in Velsen Geen woonerven in Oud-Umuiden Nieuwbouw voor gemeentelijke zeevaartschool deze week Gemeenteraad buigt zich over begroting 1980 Loodswezen gunt forse order aan IJmuidense scheepsbouwer OllllllÜM plein 1945 kort ijmondnieuws B Reorganisatie TWEE NIEUWE TENDERSCHEPEN VOOR UMUIDEN t Voorzieningen voor bejaardentehuizen SUBSIDIES VOOR CULTURELE DOELEINDEN MARITIEME iisï ORGANISATIES BÜ ELKAAR IN ÉÉN GEBOUW I POLITIE ZOEKT GETUIGEN PLANNEN IN VOORBEREIDING TELEFOON EN ISOLATIE (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Rijksloodswezen afdeling IJmond zoekt momen teel naar een geschikte bouwplaats in IJmuiden waar in de toekomst een nieuw maritiem gebouw kan verrijzen. In dat maritieme gebouw zullen nadat het loodswezen van het Ministerie van Defensie is overgegaan naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat verschil lende overheidsdiensten, die op scheepvaartgebied werkzaam zijn, ondergebracht worden. Deze gebundelde huisvesting past geheel in het streven van de overheid om te komen tot een optimaal functio nerende maritieme organisatie als wapen tegen de gevaren van het moderne scheepvaartverkeer op de Noordzee. piii 1 HBhm 7 C J 3 ir Loodswezen op zoek naar centrale plek in havengebied van IJmuiden Met het renovatieproject van de vier schepen voor Rotterdamse rekening heeft Mulder en Rijke zijn handen vol en moest daardoor de bouw van de loodsaf- haalschepen voor IJmuiden verplaatsen naar de dochteronderneming in Lem mer waar de casco’s van beide schepen gebouwd worden. Ndat deze gereed zijn verhuizen beide kale schepen naar een scheepswerf in Avelingen-Gorkum waar de verdere afbouw ter hand genomen wordt. Bij de gehele reorganisatie van de Rijks- loodsdienst in IJmuiden staat de huisves- tingproblematiek hoog op de prioriteiten lijst. In grote lijnen komt de reorganisatie IJMUIDEN. In verband met de hoge bebouwingsdichtheid in het nieuwbouw- gebied in Oud-IJmuiden zal dat gebied worden ingericht met een normaal stra tenpatroon en niet als woonerf. De ambtelijke werkgroep die zich onder meer met deze materie heeft beziggehou den is van mening dat ook in verband met het te verwachten parkeerprobleem in de wijk de voorkeur verdient deze weg te bewandelen. Naast overleg met raads- commisrie zal ook overleg worden ge pleegd met wijkbewoners. Daarna zal het college een advies uitbrengen aan de ge meenteraad. Het college van B. en W. heeft intussen wel besloten het architektenbureau Pe ters en Borgers in Amsterdam op te dra gen een stedebouwkundige opzet te ma ken voor het gebied rond het Konings plein, de Kerkstraat en de Kanaalstraat. Uitvoering van dat ontwerp zal geschie den in nauwe samenwerking met de Dienst Openbare Werken. Als het gemeen tebestuur het plan acceptabel acht kan worden overgegaan tot het maken van een bestemmingsplan. waarin het district IJmond een belang rijke plaats inneeemt. Los van de overgang naar het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft de gehele reorganisatie ten doel het loods wezen aan te passen aan de gevaren en problemen van het moderne zeevaartver- keer. Versnippering van diensten moet daarom voorkomen worden. Een streven dat gebaat zal zijn met de huisvesting van alle op scheepvaartgebied werkzame overheidsdiensten in een ruim modern gebouw. De financiële middelen voor de realisatie van het project zijn reeds ge schapen in een 10-jarenplan dat voor 1979 door het ministerie van Defensie werd gelanceerd. In die periode van 10 jaar zal 2,2 miljard gulden in het loodswezen wor den gestoken om deze aan te passen aan de modernste ontwikkelingen. VELSEN. De verouderde telefoonin- stallatie in het W. F. Visserhuis zal wor den vervangen door een installatie met drie netaansluitingen en 20 toestelnum- mers. Ook Breezicht en De Moerberg be schikken over een dergelijke moderne aansluiting. UMUIDEN. Voor de Gemeentelijke school voor Visserij en Scheepvaart zal in het kader van het zogenoemde scholen bouwplan (1980-1984) een nieuw gebouw verrijzen. Daarbij zal worden bekeken of het mogelijk is aan de school een inter naat te verbinden. 3 J Ko- het t on- Re- heb- n de De uit ?vol- ver- zijn wor- heeft Mulder en Rijke de romp- en dek- mallen geheel nieuw moeten vervaardi gen daar de mallen van de Rotterdamse schepen van dat type, die bij een concur rerende werf werden gebouwd, niet meer aanwezig waren. Ondanks de hoge bouwkosten van de nieuwe mallen, noodzakelijk voor de polyesterbouw, wist het Umuidense bedrijf enkele bin nen- en buitenlandse werven uit de markt te prijzen en de order in de wacht te slepen. De deur werd met een ijskast gebarrica deerd. De ongenode bezoekers deden een greep in de kassa en maakten 7.000 buit. De vriend van de beheerster, die zich uit het toilet had weten te wringen, waar schuwde de poltie. Omdat ieder spoor ontbreekt zou de Haarlemse recherche (tel-129111) graag tips ontvangen van voorbijgangers die iets hebben opgemerkt. Een van de overvallers was jong en had een blauwe helm op het hoofd die zijn hele gezicht omsloot. Een andere had een nylonkous over het hoofd getrokken, de derde was omstreeks veertig jaar en had een vreemd gevormd rood petje op z'n hoofd. Hij was uitgedost met zonnebril en snor. Hoewel de nieuwbouwplannen nog in een beginfase verkeren weet de heer M. C. Willemse te vertellen dat de wens uitgaat naar een bouwlokatie op de kop van de vissershaven in de nabijheid van Bureau Wijsmuller. Hier staan enkele voor de sloop bestemde koelhuizen die eigendom zijn van de rijksgebouwendienst. De ont wikkeling van een nieuw gebouw bevindt zich nog in de planningsfase die volgens de heer Willemse circa vier jaar in beslag neemt. Daarna zal met de bouw worden begonnen van het pand waar de maritie me diensten en scheepvaartzaken, ressor terend onder het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, bijeengebracht worden. Vooralsnog wordt gedacht aan een geza menlijk onderkomen voor het thans veel te klein gehuisveste loodswezen, de rijks- havendienst, de scheepvaartinspectie en als vreemde eend in de bijt, de mare chaussee. In het gebouw zullen de nu nog onaf hankelijk werkzame dienst scheepvaar tinspectie van IJmuiden en Amsterdam samengebracht worden om een economi scher geheel te krijgen. VELSEN. Zaterdag 17 november hoopt Sint Nicolaas in gezelschap van zijn zwarte Pieten om kwart over twee voet op Velsense bodem te zet ten. Dat gebeurt op het Sluisplein waar een sleepboot van Wijsmuller de goedheiligman hoopt af te leveren. Direkt na aankomst maakt de Sint een rijtoer door de gemeente. Om kwart voor vier hoopt het gezelschap op Plein 1945 aan te komen waar bur gemeester P. J. Molendijk klaar zal staan voor een officiële ontvangst. Sluisplein en Plein 1945 zullen met vlaggen worden versierd. De geheel gerenoveerde „Zeezwaluw" voor de werf van Mulder en Rijke. De twee nieuwe schepen voor het loodswezen IJmuiden zullen van het zelfde type zijn. eeds n de ;ette üde- ’een aide iber arek t de I kele lend dien edy: Uitgebrand. Kortsluiting in het ver warmingselement van een koffiezetappa raat is donderdagochtend omstreeks half zeven waarschijnlijk de oorzaak geweest van een keukenbrand in een woning aan de Bloemstraat in IJmuiden. De brand weer kon niet voorkomen dat de keuken geheel uitbrandde. De overige vertrekken liepen rook- en waterschade op. Kleurentelevisie Uit een woning aan de Lani,ersstraat in IJmuiden is donder dagavond een kleurentelevisie gestolen. Men kwam de woning binnen door de keukendeur met een breekvoorwerp te forceren. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Drie mannen heb ben vrijdagmiddag omstreeks kwart vóór vier een uitzendbureau in de Haarlemse Kleine Houtstraat overvallen. Zij dwongen de beheer ster van het bureau en haar toevallig op bezoek zijnde vriend onder bedrei ging van vermoedelijk een pistool naar het toilet te gaan. De schepen voor het IJmuidense loodswezen zijn van het zelfde type als de vier vaartuigen die voor de Rotter damse zusterorganisatie een totale reno vatie zullen ondergaan. De schepen zijn na 8 10 jaar in het district Hoek van Holland dienst te hebben gedaan aan een ingrijpende modernisering toe. In middels is één van de vier schepen, de „Zeezwaluw”, nadat deze tot de kale romp werd afgebroken, gereedgekomen en voorzien van de modernste uitrusting en nautische apparatuur waaronder twee nieuwe dieselmotoren van elk 360 paardekrachten. Naast een accommoda tie voor vier bemanningsleden biedt het schip plaats aan 10 loodsen in een ruime dekkajuit waar tevens de stuurman is ondergebracht. Het schip heeft een leng te van ruim 23 meter, een breedt van ruim 5 meter en een diepgang van 2.80 meter. Aangedreven door het forse ver mogen van totaal 720 paardekrachten behaalt het wendbare schip met een gewicht van 38 ton een snelheid van 27 kilometer per uur (15 knopen). Met de bouw van de twee nieuwe sche pen voor IJmuidense rekening en de vier renovatieschepen voor Rotterdam, de „Zeezwaluw”, de „Aalscholver”, de „Zeemeeuw” en de „Jan van Gent” is een bedrag van enkele miljoenen gemoeid. neer op het samenvoegen van verschillen de overheidsdiensten die met scheepvaart te maken hebben in één Directoraal-Gene- raal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM). Dit om versnippering van de scheepvaartdiensten tegen te gaan met het oog op de toegenomen gevaren van het moderne zeevaartverkeer. Met name de schaalvergroting, het vervoer van grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen en de toegenomen snelheden waarmee de mo derne schepen zich over de drukbevaren scheepvaartroutes een weg banen, leve ren steeds meer risico’s op. Het tegengaan van versnippering zal op districtsniveau gebaat zijn met een bundeling van alle scheepvaartdiensten in een gebouw zoals in IJmuiden beoogd wordt. In een derge lijk gebouw zullen in nauw samenwer kingsverband de scheepvaartbewegingen voor de kust op de voet gevolgd kunnen worden terwijl bij ongelukken alle dien sten in goed overleg kunnen inspringen. De verhoging van de veiligheid is de belangrijkste aanzet geweest om het loodswezen onder een andere noemer te brengen ondanks de grotere financiële lasten. Ressorterend onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat zullen de kos ten van het loodswezen aanzienlijk hoger zijn dan voorheen onder het ministerie van Defensie. In het in oprichting zijnde DGSM zal het loodswezen met 2000 personeelsleden de voornaamste plaats innemen. De gehele VELSEN. De gemeenteraad van Velsen buigt zich deze week over de ge meentebegroting voor 1980. In principe is de agenda geprogrammeerd over zes bij eenkomsten die allemaal worden gehou den in het gemeentehuis en om half acht beginnen. Met de installatie is een bedrag gemoeid van ƒ43.670. Het college zal de raad vra gen dat crediet goed te keuren. Na gereed komen van het nieuwe bejaardentehuis in de Houtmanstraat kan de installatie zon der veel moeite worden overgeplaatst. Bij het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting zal een subsidie van 140 000 worden aange vraagd voor het aanbrengen van isolatieg las voor de ramen van Breezicht en De Muerberg. Na instemming met deze subsi dieaanvraag zal de voorziening direkt kunnen worden getroffen. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Umuidense scheepswerf Mulder en Rijke werkt aan een forse order van het loodswezen. Op stapel staan twee nieuwe ioodsafhaal- schepen voor Umuiden en vier renova-7 tieschepen van het zelfde type voor Rot terdam. Inmiddels is een renovatie- schip, de „Zeezwaluw” gereedgekomen en zal op maandag 19 november offici eel worden overgedragen. IJMUIDEN. Als er van de zijde van het ministerie geen roet in het eten wordt gegooid en er een aannemer wordt gevon den die voor een redelijke prijs de klus wil aanpakken, dan kan direkt na de bouw- vakvakantie 1980 een begin worden ge maakt met de renovatie van een aantal woningen in de Zeeheldenbuurt in IJ muiden. Het gaat om 49 woningen van de wo ningstichting Velsen en 247 woningen van de R.K. Woningbouwvereniging. De plan nen voor de renovatie worden op het ogenblik voorbereid door het architekten bureau Meyran in Beverwijk. Het bureau Woonruimteverdeling ziet geen kans om woonruimte vrij te maken die dienst kan doen als wisselwoning tij dens de werkzaamheden. Als het ministe rie echter instemt met de voorgenomen plannen dan lijkt het mogelijk langs die weg de beschikking te krijgen over een twintigtal zogenoemde woon-units. Waar deze tijdelijke onderkomens geplaatst zul len worden is nog niet bekend. Heden, maandag 12 november, krijgen de fracties de gelegenheid hun algemene beschouwingen te geven op het ter discus sie staande stuk. Hiervoor is de spreektijd als volgt verdeeld: PvdA en CDA elk 40 minuten, de WD krijgt 30 minuten en de overige fracties CPN en Progressief Vel sen zullen elk met 25 minuten moeten volstaan. Dinsdag 13 november zal het college reageren op de algemene beschouwingen en krijgen de fracties vervolgens in twee de termijn de gelegenheid hun zegje te doen. Direct in aansluiting daarop zal door het college eveneens in tweede ter mijn gereageerd worden. Woensdag 14 november zullen de raads leden in eerste termijn zich uitspreken over de diverse hoofdstukken van de be groting. Daarbij zal dezelfde spreektijd- verdeling worden gehanteerd als op maandag 12 november. Donderdag 15 november reageert het college in eerste termijn op de hoofdstüks- gewijze behandeling. Direct in aansluiting daarop volgt voor college en raad de be handeling in tweede termijn. Apart zal worden gediscussieerd over het hoofd stuk Sociale zorg en maatschappelijk werk. Maandag 19 november wordt daarop gereageerd door het college en volgt de discussie in tweede termijn. Tenslotte wordt dan gesproken over de hoofdstuk ken Openbare werken en Groenvoorzie ning” en „Onderwijs, Culturele zaken en Jeugdzaken”. Dinsdag 20 november worden eersten en tweede termijn van deze hoofdstukken afgehandeld. Eventuele moties zullen Dit voornemen is het resultaat van een bespreking die een speciaal daartoe in het leven geroepen commissie onlangs heeft gehad met ambtenaren van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en dé Rijksinspecteur voor het Nautisch onder wijs. De huisvesting van de school geeft al geruime tijd problemen. Een lokalenplan, in overleg met deskundigen van het minis terie opgesteld, zal eveneens aan de minis ter worden voorgelegd. VELSEN. De gemeentelijke verifica- tiedienst heeft zijn goedkeuring gegeven aan het financiële jaarverslag over 1978 van de Stichting tot Oprichting en Exploi tatie van gebouwen voor sociaal-cultureel werk. In verband hiermee zal de stichting een subsidie van 292.212,26 ter beschikking worden gesteld. Ook het jaarverslag van het Witte Teja- ter heeft de instemming van de gemeente lijke verificatiedienst kunnen wegdragen. Deze instelling ontvangt 50.000 gulden ter bestrijding van de exploitatiekosten en 10.860,95 ter delging van de kosten van de verbouwing die voor een belangrijk deel in zelfwerkzaamheid is uitgevoerd. Cursusavonden. Woensdag 14 novem ber begint een cursus van de samenwer kende Santpoortse kerken over het onder werp „Bijbel voor alleman”. De daarop volgende cursusavonden zijn vastgesteld op 21 en 28 november. De leiding is in handen van pastor Chr. Wüst. Ontspanningsavond. De activiteiten commissie van de Voetbalvereniging Vel sen organiseert zaterdag 17 november een ontspanningsavond voor alle C-junioren. Het programma vermeldt bowling, een broodmaaltijd en een filmvertoning. Walvissen. In het Wijkcentrum aan de Burgemeester Enschedélaan te Sant- poort-Noord wordt dinsdag 20 november een programma vertoond naar aanleiding van het werk van het Wereld Natuur- fonds. De bioloog P.van Zalinge zal een film over de walvissen presenteren. De bijeenkomst, die wordt georganiseerd door de afdeling Santpoort van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, be gint ’s middags twee uur. Natuurgeneeswijze. Voor de afdeling Santpoort-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt mevr. G. Mandjes-Dijker uit Bennebroek op woensdag 21 november een lezing met als onderwerp „Natuurgeneeswijze”. De bij eenkomst heeft plaats in het gebouw De Haven te Santpoort-Noord, aanvang 'sa- vonds acht uur. reorganisatie en inpassing van de taken en bevoegdheden van het loodswezen bin nen het DGSM zal door de dienstcommis sies uitgewerkt worden terwijl een in het bijzonder voor het personeel in het leven geroepen Coördinatiecommissie alle moeilijkheden die zich bij de overgang van taken en functies kunnen voordoen behandelt. Onder het DGSM vallen vier districten Voor het eerst sedert jaren krijgt de loodsdienst Umuiden weer enkele nieu we schepen ter beschikking. Half febru ari hoopt Mulder en Rijke het eerste schip, de „Roerdomp” af te leveren. Het schip is momenteel voor verdere af- bouwwerkzaamheden uitbesteed aan een scheepswerf in Avelingen-Gorkum. Het tweede schip, de „Reiger” zal medio juni in Umuiden gestationneerd wor den. Beide schepen zijn bedoeld als ver vanging van oud materiaal en niet als uitbreiding van de vloot ten behoeve van de omstreden tenderbeloodsing. Voor de bouw van de geheel uit polyes ter vervaardigde loodsafhaalschepen daarna in stemming worden gebracht waarna men de begroting zoals te doen gebruikelijk hoopt „vast te stellen”, dat wil zeggen dat de raad zijn goedkeuring geeft aan dit door het college aangedra gen huishoudboekje voor het komende jaar. De hoofdstukken waarvoor apart spreektijd is gereserveerd op donderdag de 15e, maandag de 19e en dinsdag de 20e komen niet ter discussie op woensdag de 14e. via r in was r te dui- itie- ijke iden Een hen aan itio- roor ien. zijn zo Ted ;ed. ndi- hij het iteit een zal eer- zijn net Aan de havenkop hoopt het loodswezen over vier jaar te kunnen starten met de bouw van een maritiem centrum waar verschillende overheidsdiensten gehuisvest worden. Mogelijk zal het terrein waarop de voor afbraak bestemde koelhuizen staan, na sloop, ruimte bieden aan het centrum. ij; - 4 s y>(WW* v xw-w-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5