Stravinsky-potpourri overtuigt maar half Onverwoestbaar’’ amusement kent ingebouwde tragiek Tam programma Nederlands Kamerorkest Colin Davis Filmfestival overweldigend bezocht Jules Croiset opvolger van Beppie Nooy Uitzonderlijke visie van The Stranglers zijn niet in 1977 blijven steken komende exposities i Franse komedie met ondertoon van lichte ernst Breuk tussen punk en tijdsgewricht definitief Catalonië laatste rustplaats Casals Oostenrijkse schrijver Torberg overleden I NOVEMBER 19 7 9 MAANDAG 1 2 KUNST Amusant toneel in 4 x Verkocht (Foto Lemaire) JOHAN VAN KEMPEN 5 5 Charisma Belafonte’s ergste vijand JOHAN VAN KEMPEN In Museum Bomans-Van Beuningen in Rotterdam worden van 17 november tot 6 januari 130 tekeningen tentoongesteld van Joseph Beuijs. In het vooijaar komt de Duitse kunstenaar naar Rotterdam om lezingen te geven binnen en buiten het museum. De meeste voorstellingen waren in bei de filmhuizen al uitverkocht in de voor verkoop en er was zelden een lege stoel te zien tijdens de voorstellingen. Tientallen mensen moesten dan ook worden afgewe zen in Haarlem en Velsen. Opmerkelijk ook was het aantal nieuwe bezoekers in de Filmschuur waar het fes tival een heel ander publiek trok dan anders in De Schuur het geval is. In Velsen mochten ook de dertien video- produkties zich verheugen in de interesse van de festivalgangers. In beide plaatsen begon het festival om 19 uur afgelopen vrijdag en eindigde in de vroege uren van zondagmorgen. Er wer den in beide filmhuizen 20 films gedraaid. Want hoezeer hij een vorm als de calyp so ook ingang heeft doen vinden en hoe zeer hij ook koketteert met Afrikaanse ritmiek een afschuwelijke bewerking van Dylan’s Forever Young als schrijnend toppunt! met folklore heeft Harry niets van doen. Zijn succes schuit dan ook in zijn vermogen om zich in alles aan te JEAN-JACQUES BURNEL. (Foto Lex van Rossen) Jules Croiset heeft na het overlijden van Beppie Nooy de regie op zich genomen van de muzikale komedie Potasch en Per- lemoer, die enkele weken geleden in pre mière ging. Onlangs kwam het Amsterdams Volks toneel in het nieuws doordat de drie zoons van Beppie Nooy zich verzetten tegen wat zij noemden een nieuwe artistieke lijn bij het gezelschap. De keuze van de nieuwe artistieke lei ding werd gemaakt vanuit een speciaal daarvoor samengestelde commissie onder leiding van bestuurslid Wim Faassen en met Ton Lutz als adviseur. In deze com missie waren ook zoons van Beppie Nooy vertegenwoordigd. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De acteur Jules Croi set gaat de artistieke leiding op zich nemen van het Amsterdams Volkstoneel. Hij zal dat samen doen met de musicus en arrangeur Martin Kesseler. Een en ander is rond het weekeinde bekend geworden. Uitzondering vormden daarbij vooral de door Lucia Meeuwsen gezongen Priba- outki-chansons plaisantes; zeer beeldend en kemachtig en in eenheid met de instru mentale begeleidingen voorgedragen. Die uitzondering gold dan eigenlijk ook voor de hier eveneens gespeelde, gemeen moei lijk Drie stukken voor strijkkwartet en misschien sterker nog voor het op reek sentechnieken gebaseerde Septet. De overige werken waren of liflafjes of, zoals de (overigens door Johan Kracht en Marion Pollard uitstekend weergegeven) Suite Italienne voor viool en piano, eigen lijk dan weer te veel gemeengoed om het programma er eodanig mee te belasten dat dit middarconcert tot bij half zes moest uitlopen. Interessant en functioneel was zeker wèl het na elkaar laten horen van Les Cinq Doigts voor piano en Stravinski’s eigen bewerking daarvan voor vijftien instrumenten (blazers zowel als strijkers). Een heel bijzondere ervaring inderdaad om piano-oefeningen, steeds bedoeld als gymnastiek voor één bepaalde vinger, op zo’n meesterlijke wijze getransformeerd te zien in instrumentaalkleurrijke minia turen van geheel ander karakter. Op 22 december vindt de Stravinski- cyclus zijn voortzetting in een concert van religieuze werken van deze componist dan weer in de grote zaal. Het tijdsgewricht, zeggen we dan. Toen in 1976, 1977 zich in Engeland op grote schaal een jonge generatie zich ontplooide met nietsontziende strijdlust, anarchie en onverschilligheid, die zich in muziek, kle ding en gedrag uitte, kreeg die leeftijds groep het etiket punk opgedrukt. Veel muziek die toen werd geproduceerd om vatte heldere, gewelddadige rock met zin volle rechttoe-rechtaan-teksten, die vaak werden misverstaan. Vooral jongeren die niet onder deeelfde sociale omstandighe den verkeerden, pleegden de punkmuziek af te doen als onzin. The Stranglers behoren tot de eerste stroom artiesten die uit de punkgeneratie voortkwamen, hoewel de leden van de groep eigenlijk te oud zijn om er deel van uit te kunnen hebben gemaakt. Bekend werd de groep met keiharde, onversluier de, ronduit seksistische teksten en een agressieve bühne-act. Inmiddels legenda rische concerten in het Amsterdamse Pa radiso zijn er om de herinnering daaraan levend te houden. passen aan het verwachtingspatroon dat hij zelf heeft opgeroepen. JOHN OOMKES Voorstelling: 4 x Verkocht (Quatre pièces sur Jardin) van Barillet en Grédy. Regie Jules Rooyaards. Vertaling Jan Staal. Decor André van den Heuvel. Uitgebracht door Katrijn Theaterprodukties. Première 10 november, Stads schouwburg Haarlem. Spelers: Kitty Janssen, André van den Heuvel, Carla Hardy, Jaap Stobbe, Hans van der Gragt. ongekend pianissimo, terwijl hij in de cadens van het eveneens op dit concert door hem gespeelde Hoomconcert KV 447 van Mozart, ook nog eens de nodige verba zing wekte door te laten horen dat ook dubbeltonen bij hem tot de mogelijkhe den behoren. Al bood het programma met Mozarts Divertimento KV 113 en een niemandalli- ge Sinfonia Breve van Bellini, bepaald geen schokkende luisterervaringen vastgesteld kon weer worden dat het Ne derlands Kamerorkest onder Kees Ba- kels, die van huis uit zelf strijker (violist) is, altijd de meest expressieve klank pro duceert. Het meest gedifferentieerd was dit wel te beleven in de tot slot gespeelde, uit een eerder geschreven strijkkwartet ontstane, vierdelige Sonate for strings van Walton, waarvan vooral in de eerste helft (in het verdere verloop blijkt de componist al zijn kruit al verschoten te hebben) boeiende indrukken konden worden afgegeven. TARRAGONA (AFP). De stoffelijke resten van de in 1973 in Puerto Rico overleden Spaanse componist en cellist Pablo Casals zijn zaterdag bijgezet in zijn geboorteplaats in de Catalaanse provincie Tarragona. Eerder waren zij naar Barce lona overgebracht. Casals overleed na ja- ren van vrijwillige ballingschap uit pro test tegen de Franco-dictatuur in zijn ge boorteland. AMSTERDAM. Met als stemmige inleiding de Pavane van Ravel, zorgde Colin Davis zondagmiddag voor de sen satie van zijn huidige directies bij het Concertgebouworkest: een grandioze uit voering van Stravinski’s Symfony in three movements. HAARLEM. André van den Heuvel en Kitty Janssen maken voor hun niet gesubsidieerde toneelprodukties meestal een repertoirekeuze die een zeker niveau heeft. Als vrije producent kunnen zij het zich niet veroorloven met artistieke waagstukken te komen, zo zij dit zelf al zouden willen. De zaal moet vol, want er dient brood op de plank te komen. Maar voor Van den Heuvel en Janssen betekent dat toch nooit een bedenkelijk lachsucces of goedkoop melodrama. Zorgvuldig wordt er gewikt en gewogen. Voor dit seizoen werd de uitkomst daarvan de Franse komedie Quatre pieces sur Jardin van het schrijversduo Barillet en Grédy. Het kreeg als Nederlandse titel: 4 x Verkocht. AMSTERDAM. Twee avonden ach tereen klonk er in het Amsterdams Con certgebouw Nederlandse muziek. Vrij dagavond de Symfonie van Peter Schat in handen van Colin Davis en het Con certgebouworkest (zie onze krant van za terdag j.l.); zaterdagavond nota bene een wereldpremière. Nu was het de beurt aan het Nederlands Kamerkorkest onder lei ding van Kees Bakels, om met solist Her mann Baumann een splinternieuw Hoomconcert van Jan Koetsier te intro duceren. Echt Nederlands kan overigens het werk van Koetsier, die woonachtig is in het Beierse München, niet genoemd wor den. Deze vanouds Deutsfreundliche componist schrijft weliswaar met kennis van zaken en gevoel voor afwisseling, maar zijn muzikale vinding of liever ge zegd naaperij van van alles en nog wat, komt wegens de absolute oninteressant heid ervan in artistiek opzicht, niet voor nadere bespreking in aanmerking. De Duitse hoomsolist echter, verdient AMSTERDAM. Om een soort Stravinski-potpourri als concertprogramma in enthousiaste stemming te kunnen aanhoren, zul je waarschijnlijk wel een echte doorgewinterde fan van deze componist moeten zijn. Op het tweede VARA-matinee- concert in de aan Stravinski gewijde serie ditmaal vanwege het kamermuziekachti ge karakter van de geboden werken, als uitzondering in de Kleine Zaal te beluisteren was overigens behalve weinig verband in het programma, soms ook niet al te veel vuur in het pleidooi te voelen. Alle negentien uitvoerenden zorgden namelijk wel steeds voor respectabele vertolkingen, maar hier en daar ontbrak dan toch in elk geval weleens iets van het nodige aplomb. WENEN (DPA). In Wenen is de Oos tenrijkse auteur Friedrich Torberg dit weekeinde op 71-jarige leeftijd overleden tengevolgde van een vaatziekte. Hij werd in Wenen geboren doch week bij de komst van de nazi’s in 1938 uit naar Zwitserland om na een verdere ballingschap in Spanje en de VS in 1951 in de Oostenrijkse hoofd stad terug te keren. Abonnementsconcert door het Neder lands Kamerorkest. Dirigent: Kees Bakels. Solist: Hermann Baumann, hoorn. Programma: Mozart, Bellini, Koetsier, Walton. Concertgebouw Am sterdam, 10 november 1979. Belafonte’s shows zitten wonderlijk eenvoudig en haast traditiegetrouw in el kaar. Voor de pauze vier, vijf ballads, dan een intermezzo waarin zijn vrouwelijke alter-ego (al sinds enkele jaren Falumi Prince, voorheen Miriam Makeba of Letta Mbulu), vervolgens een duet en dan Schlusz. Na de koffie volgt dan nog een dwarsdoorsnede van zijn bekendste suc cessen als New York City Taxidriver, Daylight Come en Mathilda. Dat alles met een gehoorzaan regagerend publiek dat zich graag overgeeft aan community-sin ging. Bloemen, buiging, toegift, doek. Haast elk jaar opnieuw kun je vaststel len dat Belafonte met dit hapklare amuse ment in een grote behoefte voorziet. Ik kan daar op zich weinig bezwaar tegen hebben, zeker als het vakbekwaam op de planken wordt gezet en een zekere varia tie kent. Bovendien heeft Harry altijd een prima orkest bij zich en vervult al enige jaren een voortreffelijk zingend dubbel- kwartet een welkome, centrale rol in het geheel. Belafonte’s charisma is bij de uitoefe ning van zijn beroep ’s mans sprekendste vijand geworden. Wat hij ook doet, hoe zeer hij ook de gang van zaken op het podium vertraagt door familiair het pu bliek te gaan toespreken of zich te laten fêteren met bloemen en jenever; het maakt niet uit en doet niets af aan het uiteindelijke resultaat. Belafonte is een ster, hij weet dat, gedraagt zich erna en wordt door dit adagium in wezen belem merd. Doordat het publiek bij voorbaat uit zijn hand eet, wordt hij niet door de omstandigheden gedwongen er telkens een schepje boven op te doen. Het tragische van deze situatie schuilt niet eens in een status quo (op zich al een achteruitgang), maar in een afbraak van zijn talent. Het is tragisch om te zien hoe gemakzuchtig hij zich moeiteloos overeind kan houden en toch een hele zaal kan plezieren. Daarbij zijn zijn ballads aan het begin van de show nog niet eens het zwakste onderdeel. Het intermezzo met de gekunsteld zingende Miss Prince en de finale met publieksparticipatie wel. Als amusement werkt het, is het onver slijtbaar omdat Belafonte voor een groot publiek de jongensachtige, geassimileer de, in-keurige neger vertegenwoordigt. De overige programma-onderdelen, ge speeld in het gedeelte vóór de pauze van dit Z-serieconcert, waren al te beluisteren geweest op het vrijdagse „Informeel uit”- concert, dat al in onze editie van zaterdag werd beschreven. Wat Davis doet met Stravinski’s Symfo nie in drie delen, is de accentrijkdom die deze kunst kenmerkt, op romantische wij ze onderstrepen, waardoor deze muziek een ongehoorde expressiviteit krijgt. Merkwaardig dat deze benadering geen gechargeerd karakter krijgt, zoals bij voorbeeld wél enigszins het geval is bij Davis’ pathetische aanpak van de in dit zelfde programma uitgevoerde Leonore Il-ouverture van Beethoven. Nog nooit heeft Stravinski’s muziek zo romantisch geladen geklonken, terwijl het specifieke beeld van bijtende ritmen en transparantie van het lijnenspel onver valst bleef bestaan. Zo werkten de ritmi sche hoekigheid en de sensuele kracht van de instrumentale kleuren even indringend uit, en werden Apollo en Dyonisis, in briljant orkestspel en met behoud van het grootst mogelijke contrast, door Colin Da vis met elkaar verzoend. JOHAN VAN KEMPEN zoveel te meer aandacht vanwege de in Koetsiers werk getoonde prestaties. Her mann Baumann jongleert met een super be techniek en verrast onder meer met Concert: The Stranglers in Paradi so. Bezetting: Jean-Jacques Bumel (bas/zang), Hugh Cornwell (gitaar/ zang), Jet Black (drums) en Dave Greenfield (toetsen, zang). Amsterdam, 10 november 1979. DEN HAAG. Belafonte weer in Nederland. U kent de Amerikaanse zanger- entertainer ongetwijfeld. Lichtelijk hees stemgeluid, vlotte, niet onknappe verschij ning, een rappe danser en een showman met gevoel voor humor. De man in kwestie mag dan op middelbare leeftijd zijn geraakt, de belangstelling voor zijn persoon kwijnt nog altijd niet. Kitty Janssen en André van den Heuvel hebben voor deze nieuwe toneelproduktie versterking gekregen van Jaap Stobbe, Hans van der Gragt en Carla Hardy, die via de theaterschool stage loopt bij dit groepje. Onder regie van Jules Rooyaards is het gezelschap tot een wat gemiddelde voorstelling gekomen. Barillet en Grédy schrijven amusementstoneel met een lichte ernstige ondertoon. Hun stukken, hoewel iets con ventioneler van toon, lijken op die van hun Engelse c llega Alain Asckboum. Al eerder in ons land gespeelde stukken van deze Fransen: De Cactusbloem en Veertig Karaats. In 4 x Verkocht is sprake van wat je een vierluik zou kunnen noemen. Vier op zich zelf staande korte stukken, die door hun thematische inhoud verbonden zijn en één geheel vormen. Verder is voor elk van de vier delen de plaats van handeling gelijk: een parijs appartement in de buurt van de St MichèL In elk der stukken krijgt de liefde op een bepaalde manier gestalte. Maar elke keer falen de personen in hun opzet, hoezeer ze ook hun best doen, en blijkt er tussen wens en vervulling een diepere kloof te liggen dan aanvankelijk werd aangenomen. Vooral de eerste twee bedrijven konden mijn aandacht niet steeds gevangen hou den. Dat wil niet zeggen dat er geen aardi ge dingen gebeuren, in deze zeker amu sante voorstelling. Vooral Janssen en Van de Heuvel slagen erin de diverse typerin gen in veel gevallen ook gevoelsmatig geloofwaardig te maken. Daarbij gaat mijn bewondering vooral uit naar Kitty Janssen, niet alleen omdat zij haar ver schillende rollen met afgewogen stijl rond maakt, maar vooral doordat zij telkens een aparte karakteristiek toont. Een hoogtepunt daarin laat zij zien als zachtaardige schatrijke rijpere vrouw in het derde bedrijf. Een lieve tragiek, die haar als mens aandoénlijk maakt. André van den Heuvel lijkt zijn aandelen in deze produktie moeiteloos te leveren. Geen echte verrassingen, want het is bekend wat hij kan; ook dat hij eigenlijk méér kan. De drie gasten kregen in 4 x Ver kocht elk gelegenheid tot verschillende typeringen en stelden daarbij niet teleur. Jules Rooyaards’ regie zorgt meestal voor een vlot verloop en getuigt van aardi ge, maar niet te opdringerige vondsten. Franse sfeer in het decor dat André van den Heuvel zelf ontwierp, en een vertaling van Jan Staal die goed in de oren klinkt. KO VAN LEEUWEN. AMSTERDAM. Over de samenhang tussen muziek en tijd met name in de 20e eeuw zullen nog bibliotheken worden vol geschreven. Hoe kan het bestaan dat muziek onder bepaalde omstandigheden „maatschappelijk” gaat functioneren? Hoe is het mogelijk dat songs van Dylan en Baez zo grote uitwerking vonden, ook zo aanspraken tot de verbeelding terwijl dezelfde liederen jaren na dat ondanks het nostalgisch element vriendelijk, nauwelijks rebellerig klinken? Zaterdagavond speelde de band weer in de Amsterdamse rocktempel. Voorzorgs maatregelen als publieksbeperking (slechts 800 belangstellenden werden toe gelaten) moesten „erger” voorkomen. Het optreden staat van de aanvang aan in het gekleurde licht van de nostalgie. Neo- punks dansen de pogo voor het podium, hopend op een herleving van 1977. Hun desillusie moet aanzienlijk zijn. The Stranglers zijn niet in dat jaar blijven steken. De songs missen een duidelijke melodielijn, de ritmesectie speelt veel ge varieerder en in elk werk steekt eigenlijk de wil om bizarre, artistieke vormen te creëren. Op wat oud repertoire na Bring on the Nubiles, Toiler on the Sea, Hanging Around, Curfew wordt het optreden gewijd aan het werk van de recente plaat The Raven, waar de gekunsteldheid grote vormen heeft aangenomen. Live open baart zich dat in een zekere mate van introvertie; de band is mindér publieksge richt, meer op zichzelf betrokken. Avon tuurlijk is de formule, waarin de melodie- instrumenten (ook Bumel’s bas) meer ruimte wordt gegund wel, maar lang niet altijd lonend. Daarvoor overheerst de koelheid te zeer. Zwarte en witte kleuren, een gestileerd decor onderstrepen dat, evenals de belichting, die zeer professio neel aantoont waar The Stranglers mee bezig zijn: zelfonderzoek. JOHN OOMKES (Van onze kunstredactie) HAARLEM/VELSEN. Het derde Noordhollands Filmfestival dat afgelo pen weekeinde in de Haarlemse Film schuur en het Velsense Witte Tejater plaatshad, is qua publieke belangstelling een overweldigend succes geworden. Abonnementsconcert Z-serie door het Concertgebouworkest. Dirigent: Colin Davis. Programma: Beethoven, Mozart, Ravel, Stravinski. Concertge bouw Amsterdam, 11 november 1979. Tweede VARA-matineeconcert in de Stravinski-serie. Uitvoerenden: het Amsterdams Nonet met toegevoegde instrumentalisten en de sopraan Lu cia Meeuwsen. Kleine Zaal Concertge bouw Amsterdam, 10 november 1979. ir Harry Belafonte: zonder grote inspanning overeind blijven. Scène uit 4 x Verkocht met als schilder André van den Heuvel. Midden Kitty Janssen en daarnaast Hans van der Gragt. Concert: Harry Belafonte in Con gresgebouw Den Haag. Vanavond nog optreden in Carré, Amsterdam (moge lijk nog enkele plaatsen beschikbaar). Achtmans orkest en vocaal dubbel- kwartet onder leiding van Richard Cummings. Soliste: Falumi Prince. Den Haag. 11 november 1979. r -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9