VS STAKEN OLIE-IMPORT The Times na Al zeven man opgestapt Israëlische ambassadeur het weer Burgemeesters doen beroep op Weizman jaar weer verschenen Philips in derde kwartaal lichfreklame Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken rv* „Heroverweging” redt begroting van Velsen „Gratis heroïne kan zinvol zijn” Meer winst voor neergeschoten nijman Rfl/7 I HAARLEM jl K het woord is aan vandaag: coz Sociale confrontatie r ggencta poging 9^ Storm Animatiefilms En verder J Tijdelijk regen ’n AANRIJ DING? I ïtó J Exclusieve (ADVERTENTIE) DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 Martin H. Fischer: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN T pagina's 13 10 2,3,4 Kunst 13 5,6,7,9 a 11 15,17 Weerrapporten 2 F Achtergrond Beurs Binnen* en buitenland.... (Van onze IJmondredactie) VELSEN. Vrijwel alle frac- tievertegenwoordigers die gister avond tijdens de eerste begro- tingsdebatten van de gemeente Velsen het woord voerden, heb ben zich uitgesproken voor een jaarlijkse heroverweging van het bestaande beleid. Een dergelijke heroverweging heeft voor het ko mende jaar een gat in de begro ting van Velsen van 1,9 miljoen gulden gedicht. Radio en televisle/Strips Sport Plaatselijk nieuws Telefoonbeantwoorders THE TIMES (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHINGTON. Iran is bereid de vrijlating van de ongeveer honderd gijzelaars in de Amerikaanse ambas sade in Teheran te overwegen als de VS aan drie voorwaarden voldoen. Dit heeft Sadegh Ghobdzadeh, lid van de machtige Revolutionaire Raad van Iran en hoofd van de Iraanse televisie vandaag op een persconferentie meegedeeld. cApeldoorn&Zn HAARLEM 70ste jaargang no. 9 begijne boetiek Haarlem (to. c&a) ■ig IJmuider Courant I Iran komt met nieuwe eisen voor vrijlating llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) Zie pagina 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll JEUGOMOOE ANEGANG19 HAARLEM ixoUcwc'c »x»^>eqf l'oe* Wo Ook de werkgevers hebben reden deze indruk te betreuren. Iedere looneis die moet worden ingewilligd, verzwaart de druk op het bedrijfsleven en ieder gehar rewar over compensaties en tegemoetko mingen in de inkomenssector maakt de kans op arbeidsonrust evident. Het Ka merlid Van Rooyen, eertijds in zijn kabi- netsfunctie belastingexpert, heeft de ge dachte geopperd dat rigoureuze looneisen zouden kunnen worden voorkomen door een verlichting van de belastingen. Dit in de overweging dat de verzwaring van de levenskosten door allerlei ontwikkelin gen, primair tengevolge van de gestegen energiekosten, onvermijdelijk is. Of die gedachte tenslotte in het sociaal overleg tot een compromis zou kunnen leiden, moet worden afgewacht. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische minister van Defensie Weizman spreekt vandaag met een delegatie van burgemeesters van de westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. De burgemeesters willen een beroep doen op de bewindsman, hun collega van Nabloes, Bassam Sjakaa, vrij te laten en het uitwijzingsbevel in te trekken. De woordvoerders van de verschillende politieke groeperingen achtten bewezen dat een heroverweging van taak- en prio- Zoals bekend hebben de Israëlische au toriteiten Sjakaa in hechtenis genomen omdat hij de Palestijnse aanslag op een bus in maart vorig jaar zou hebben goed gekeurd. Bij die aanslag kwamen 34 men sen om het leven. De Israëlische Hoge Raad bepaalde gis teren dat Sjakaa niet op vrije voeten be hoeft te worden gesteld. Morgen beslist het hof over het uitwijzingsbevel. Behalve in Nabloes werd gisteren ook in veel ande re plaatsen op de westelijke Jordaanoever gestaakt uit protest tegen de gevangenne ming van Sjakaa. De stakingen werden vandaag voortgezet. Als het gesprek met Weizman mislukt is de kans groot dat alle burgemeesters in de bezette gebieden aftreden. Zeven van hen hebben vanmorgen al hun ontslag inge diend. (Van onze redacteur in Groot-Brittan- nië, Henk Leffelaar) LONDEN. Voor ongeveer 300.000 Britten was het vandaag bijna een nati- onele feestdag want na een jaar her rees het dagblad The Times als was het een religieus verschijnsel. Tot op het laatste ogenblik bleef echter onzeker heid bestaan over de „wederopstan ding” omdat twee vakbonden het niet eens konden worden over wie de knop mocht indrukken die de snelheid be paalt waarmee de persen draaien. Hoofdredacteur Rees-Mogg achtte dat conflict geen kwestie voor de kran- tedirectie, maar een probleem dat de vakbonden onder elkaar dienen uit te vechten. The Times zal morgen, de tweede dag van verschijnen, vermoedelijk een extra-bijlage van acht pagina’s uit brengen, waarin een overzicht wordt gegeven van de belangrijkste gebeurte nissen van het afgelopen jaar en in het bijzonder een bloemlezing van overlij densberichten waarin The Times altijd was gespecialiseerd voor zover het per sonen van aanzien betrof. Verstokte abonnees van The Times die zeggen het afgelopen jaar geen enkele andere krant aangeraakt te hebben, als waren het hongerstakers, zullen dus nu weer met de realiteit worden geconfronteerd. Tekenfilms zijn meer dan amuse ment, ze zijn de neerslag van een bepaalde tijdsperiode en cultuur. Zo zijn de filmpjes van Tex Avery en zijn tijdgenoten de School of Violence genaamd uit de jaren veertig en vijftig uniek in veel opzichten. Bin nenkort worden ze vertoond op een Haarlems animatiefestival. Zie de kunstpagina. Als de Westeuropese landen be reid zijn de installering van nieuwe kernraketten op hun grondgebied te betalen, willen de VS de produktie hiervan bekostigen. Die insallering kost in totaal naar schatting 340 mil joen gulden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De populaire opvatting van een versterkend soepje is: een in warm water uitgewrongen kip. KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 Vannacht opklaringen en minimum temperaturen omstreeks min 2 gra den. Overdag veel bewolking en tij delijk regen. Middagtemperaturen rond 7 graden. Tot vrij krachtig toe nemende zuidoostenwind. WfX X.x- De harde confrontatie van de sociale partners aanstaande donderdag belooft weinig goeds. Regering, werkgevers en vakbonden komen niet alleen met volko men uiteenlopende en zelfs gedeeltelijk tegenstrijdige verlangens, maar ook hun onderscheidene argumenten zijn van ge heel verschillende afkomst. Dat geldt uiteraard niet voor FNV en CNV onderling, al zou men kunnen wen sen dat beide vakbewegingen hun strate gie iets beter hadden gecoördineerd en tenminste zouden zijn uitgekomen op het zelfde cijfer wat de looneis betreft. Maar overigens is een eventuele basis van ver gelijk ten bate van economie en werkgele genheid nergens te bespeuren, waarbij het opvalt dat van werkgeverszijde heel taktisch het woord „werkgelegenheid” is vervangen door „arbeidsmarkt”. Men kan vrijelijk over de eisen van en zorgen voor de arbeidsmarkt praten, zonder ieder mo ment duidelijk aan te geven of men het over een teveel danwel over een tekort van arbeidskrachten heeft. De aanhoudende herfststorm van verleden week heeft het de IJmuiden- se vissersvloot niet gemakkelijk ge maakt. Op ongezette tijden voeren schepen af en aan. De aanvoer was beperkt maar bracht wel een paar extra duiten op. Dikke makrelen maar ook zootjes wijting, schar en een verdwaalde kabeljauw. Meer daarover in de wekelijkse rubriek Rond de Losplank. Zie de plaatselijke pagina's kanten aangedrongen op een standpunt bepaling. Tot heden heeft Velsen zich enigszins geïsoleerd opgesteld ten aanzien van structurele banden met andere IJmondgemeenten enerzijds en de Kenne- merraad anderzijds. Uitvoerig werd stilgestaan bij de be staande communicatievormen tussen de burgerij van Velsen en de bestuurlijke organan. WD-woordvoerder ir. G. A. Schoonkind achtte het de hoogste tijd dat er iets wordt gedaan aan de voor de bur ger onduidelijke situatie van dit moment. D’66 stelde bij monde van fractievoor zitter J. ten Brink een motie in het vooruit zicht die bedoeld is te komen tot een inspraakverordening ten behoeve van het publiek. (Zie verder de plaatselijke pagina’s) Voor veel Britten had de zon, voor zover zichtbaar, vanmorgen een extra gouden randje: hun lijfblad The Times was er weer. Na een jaar uit de krantenbakken in de meestal well-to-do-millieus te zijn geweest, is er in het slepende arbeidsconflict in zoverre een oplossing gevonden, dat de persen (boven) weer kunnen draaien. Links de voorpagina zoals die er vanmorgen als nummer 60.473 van die persen rolde. Volgens de normen van het COZ (Centraal Orgaan Ziekenhuisvoorzie ningen) is 190 gulden het minimum bedrag voor een dagbehandeling in een psycho-therapeutisch centrum. Een dergelijk centrum verbonden aan het Academisch ziekenhuis in Amsterdam komt op een prijs van 225 gulden. Om die reden worden momenteel onderhandelingen ge voerd met de directie van het Provin ciaal Ziekenhuis in Santpoort. Als partijen het eens worden verhuist het Amsterdamse centrum per 1 januari naar Santpoort. fc-> X Volgens Ghobdzadeh moeten de VS in beginsel erkennen dat zij wellicht onder dak bieden aan een misdadiger. Bedoeld is de afgezette sjah van Iran. Vervolgens moeten de VS akkoord gaan met de instel ling van een internationale commissie die de misdaden van de ex-sjah moet aanto nen. Als de verbannen vorst volgens de commissie inderdaad misdaden heeft ge pleegd, moet hij worden uitgeleverd aan Iran. De VS kunnen door aanvaarding van deze voorstellen de eerste stap zetten op weg naar een oplossing van de gijze lingszaak, aldus Ghobdzadeh. Als Carter weigert de voorstellen te accepteren zul len wij de gijzelaars vasthouden, zo voeg de hij hieraan toe. Iran heeft vandaag verzocht om een zitting van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Tevens heeft het de secre- taris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, gevraagd zich persoonlijk in te zetten voor de uitlevering van de sjah. President Carter van de VS heeft giste ren de aankoop en invoer van olie uit Iran verboden in verband met de gijzeling. Het besluit is in politieke kringen in de VS gunstig ontvangen. Zowel Carters eigen Democratische Partij als de Republikeinse Partij in het Amerikaanse Congres reageerden instem mend, terwijl ook verscheidene kandida ten voor het presidentschap (onder wie Senator Edward Kennedy) hun steun aan Carters beslissing hebben gegeven. De VS importeren tien percent van hun totale olieverbruik uit Iran. In verband met het nu afgekondigde invoerbod zal in de Amerikaanse staat Californië zondag de benzine worden gerantsoeneerd. Vol gens Amerikaanse oliedeskundigen zal Carters besluit weinig of geen gevolgen hebben voor de Amerikaanse industrie of voor de voorraad ruwe olie. De Revolutionaire Raad van Iran kon digde gisteren overigens zelf ook aan geen olie meer te leveren aan de VS. Dat besluit zou zijn genomen kort vóórdat de raad vernam dat Carter tot het invoerverbod had besloten. In kringen in Washington wordt gezegd dat Carter zijn beslissing nam toen duidelijk werd dat Iran zelf de levering van olie wilde staken. In een korte toespraak voor de Ameri kaanse televisie zei de Amerikaanse presi dent gisteren dat „niemand de vastbeslo tenheid van de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk in deze kwestie moet onderschatten.” Hij benadrukte dat de maatregel, moet worden gezien „als onderdeel van onze pogingen de gijzelaars vrij te krijgen. Wij willen op geen enkele wijze de indruk wekken dat economische druk van invloed zal zijn op onze poli tiek”, aldus Carter. Het FNV veracht dat de confronta tie met het kabinet in het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor komend jaar hard zal zijn. De federa tie gaat twee procent loonsverhoging eisen. Veel meer dan minister Albeda van Sociale Zaken wil. Zie pagina 2 ft fm» esft «ft ■■aawiiaS isBpem Minister Albeda heeft met zijn dreige ment tot verhoging van de premielasten bij een eventuele te hoge looneis danig naast de roos geschoten. Meestal ont breekt het deze bewindsman niet aan zorgvuldigheid, maar hij heeft in dit geval misschien tegen zijn bedoeling in laten doorschemeren dat premie- en belastings- chroeven door een regering willekeurig kunnen worden aangedraaid, indien zij haar zin niet krijgt. at is olie op het vuur gebleken. De vakorganisaties heb ben dit dreigement onmiddellijk voor hun achterban vertaald in kwade wil en daar door de halstarrigheid opgekweekt die nodig was om algemene steun te krijgen bij het stellen van een hogere looneis dan die, welke nog met „matiging” zou kunnen worden gekarakteriseerd. Die matiging mag dan een magische term voor het kabinet zijn geworden, de sfeer van mati ging moet niet alleen ten aanzien van lonen, maar ook van lasten gelden. Er is de laatste jaren enige bereidheid geweest om eindelijk eens de beruchte spiraal van lonen en prijzen te doorbreken en iets op te offeren wat de inkomens betreft, te neinde ook de stijging van de lasten te belemmeren. Het dreigement van Albeda gaf de stelhge indruk dat het de regering eigenlijk geen ernst was, de koopkracht te behouden, maar dat zij eerder de nood van de laagste inkomens als instrument wilde gebruiken om haar beleid door te drukken. DEN HAAG (ANP). Verstrekking van gratis heroïne aan zwaar-verslaafden kan in bepaalde gevallen zinvol zijn. De arts dient hierover te beslissen. Dit stelt een werkgroep van acht ambtenaren uit de drie grote steden, die naar Londen zijn geweest om daar de drugproblematiek te bestuderen. Volgens de groep is in Engeland de gratis verstrekking van heroïne mislukt om organisatorische en technische rede nen. Hierbij wijst men onder meer op het veel grotere aantal niet-geregistreerde verslaafden in Londen en het feit dat slaapmiddelen in Engeland een groter probleeem vormen dan heroïne. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de burgemeesters gevraagd niet af te treden, omdat dit de Palestijnse belangen zou kunnen schaden. Egypte heeft gisteren „met uiterste verbazing en droefheid” gereageerd op de maatregelen van de Israëlische regering. De Israëlische radio heeft overigens ge meld, dat bij een bomexplosie in een post kantoor in het stadje Dimona, in de Ne- gev-woestijn, elf mensen gewond zijn geraakt. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL 023 244827 EINDHOVEN (ANP). Philips heeft over het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 139 miljoen te gen 120 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar bij een van 7.829 miljoen tot ƒ8.133 miljoen gestegen omzet. Hiermee kwam de nettowinst over de eerste negen maanden van dit jaar uit op 462 miljoen tegen 431 miljoen in de eerste drie kwartalen van vorig jaar. Per gewoon aandeel van 10 beliep de nettowinst in het derde kwartaal ƒ0,74 (vorig jaar 0,63) en in de eerste negen maanden 2,48 2,30). (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De Israëlische ambassa deur in Portugal, Ephraim Eldar, is van morgen bij een aanslag in Lissabon licht gewond geraakt. De Portugese lijfwacht van de ambassadeur kwam om het leven. De Portugese chauffeur van de ambas sadeur en een politieman die bij de am bassade op wacht stond, raakten gewond. Volgens de Portugese politie nam een onbekende man de ambassadeur met een automatisch wapen onder vuur toen deze y vanmorgen in zijn auto bij het ambassa- degebouw aankwam. - riteitstelling kostenbesparend werkt. CDA-fractievoorzitter H. A. de Boer be pleitte een volkomen gewijzigde opzet van de begrotingsbehandeling waarmee wordt bereikt dat budgetbewaking en controle door de raad beter tot hun recht komen. Met betrekking tot de regionale samen werkingsvormen werd van verschillende bb Ane9an9 11. Centrum

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1