Tussen Vietnam en Pol Pot Als NAVO-landen moderniseren Dissidenten vrijgelaten Scherpe tegenstelling bij Cambodja-debat Turkije heeft nieuw kabinet ETA ontvoert parlementslid UFO dwingt vliegtuig tot landen Busramp India eist 78 doden Chemische brand onder controle Paus wil nieuwe strategie tegen voedseltekorten CDU-minister Rijnland-Palts mag blijven Weer sabotage bij kerncentrale als vee behandeld” „Luchtreizigers worden Ongeluk met speedboot Ongeveer prijs Veiling Afdingen Rj 2 DINSDAG 1 3 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 3 door Nico Scheepmaker atie burg een Het oord Aan van erde aten leeft >vin- scia- voor uan atie pen ling, oer (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Verenigde Staten zijn bereid de totale kosten 5 miljard dollar (10 miljard gulden) van de produktie van de nieuwe voor West-Europa bedoelde raketten voor de middellange afstand voor hun rekening te nemen. Voorwaarde is hierbij wel dat de Europese NAVO-landen, waar de nieuwe wapens worden opgesteld in pricipe Nederland, België, West-Duitsland en Italië de kosten van de installatie (340 miljoen gulden) betalen. Dit werd gisteren vernomen in Brusselse NAVO-kringen. ans den iars etel (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) In de Sovjet-Unie zijn zestig lanceerin- richtingen voor SS-20-raketten opgesteld. De lanceerinrichtingen zijn mobiel, het geen ze vrijwel onkwetsbaar maakt. Als de NAVO-landen akkoord gaan met de Het aabod om te gaan onderhandelen, valt in drie onderdelen uiteen. Het eerste is het voorstl om een plafond te stellen aan het aantal raketten en kernkoppen voor de middellange afstand. Het onderhande- lingsdoel aan NAVO-zijde is een limiet te stellen aan het aantal SS-20-lanceerinrich- tingen, raketten en kernkoppen aan Rus sische kant. Zoals bekend is de SS-20 een nauwkeurige raket met een bereik van 4000 kilometer, die met drie kernkoppen kan worden uitgerust. sloeg op de signalen die passagiers kunnen uitzen den via de „serviceknop”. (Van onze redactie buitenland) MAINZ. CDU-minister Theisen van Justitie van de Westduitse deelstaat Rijn- land-Palts mag op zijn post blijven. Een door de oppositiepartijen SPD en FDP ingediende motie van wantrouwen tegen hem werd met 49 stemmen vóór en 50 tegen verworpen. De CDU stemde tegen de motie. SPD en FDP zeggen dat Theisen verant woordelijk is voor de ongehoorde noncha lance waarmee het onder hem ressorte rende Openbaar Ministerie is omgegaan met door Nederland gesteunde documen- (Van onze redactie buitenland) ANKARA. De leider van de conserva tieve Gerechtigheidspartij in Turkije, De- mirel, heeft gisteren zijn nieuwe regering voorgesteld. Enkele weken geleden ver sloeg Demirel de progressieve premier Ecevit bij tussentijdse verkiezingen. De Gerechtigheidspartij beschikt over 185 zetels, te weinig voor een absolute meerderheid. Het kabinet kan echter re kenen op de steun van een traditioneel islamitische en een neofascistische partij. Demirel heeft het aantal kabinetsposten teruggebracht van 35 tot 28. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. In India zijn gisteren 78 mensen om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten in een rivier stortte. Vijftien passagiers overleefden de ramp. Het ongeluk gebeurde in de deelstaat An- dra Pradesj. De inzittenden van de bus waren pelgrims. WARSCHAU (Reuter). Meer dan vijf tig Poolse dissidenten zijn gisteren vrijge laten, nadat zij in het weekeinde waren gearresteerd, tijdens onofficiële plechtig heden rond de 61ste verjaardag van Po- lens onafhankelijkheid. Volgens de Pool se dissidentenleider Jacek Kuron, waren er ongeveer negentig mensen opgepakt. Hij verwacht dat de rest ook spoedig wordt vrijgelaten. Daar zit je dan met je afgepaste zeshon- derdvijfentwintig gulden, de vijfhonderd plus 25 procent veilingkosten: weer een hele ochtend nutteloos besteed. Wel zes- honderdvijfentwintig gulden verdiend na tuurlijk, een klok had je toch al. Zo ver dien ik elke dag onwaarschijnlijk hoge bedragen, door überhaupt niet te informe ren naar de prijzen van aangeprezen fa brikanten waar geen enkele richtprijs of zelfs maar ongeveerprijs bij genoemd wordt. En ik zou dus nog meer kunnen verdienen als ik voortaan af ging dingen op de prys van Seven Up of een pak Espresso-koffie. Ik zie het me nog niet doen, bij de cassière van Albert Heyn. „Er staat 4,47 op dit pak Espresso, juffrouw, ik wil tot ƒ4,25 gaan, maar geen cent hoger!”. Ze drukt op een belletje, de chef komt toesnellen. „Meneer biedt 4,25 me neer”, zegt ze. „Als meneer dan drie pak ken neemt is het mij oké”, zegt de chef. 12,50 de drie”, zeg ik. „Akkoord”, zegt hij. Toch weer 91 cent verdiend. Ba- ullen kaar inen- reid- ont- reks- tverd is ter sche tech- voor d op reis khe- ioen eken van lodi- Stee is ter Ver- ?zoe- ndse MISSISSAUGA (Reuter/AP). De Ca nadese brandweer heeft de zaterdagnacht na een ontsporing uitgebroken brand in een aantal met propaangas gevulde wa gons onder controle. Het gevaar dat een tankwagon met chloorgas zou ontploffen is nu geweken. In verband met dit gevaar werden meer dan een kwart miljoen mensen in de om geving geëvacueerd. Gevreesd werd dat zich een wolk van het dodelijk giftige chloorgas zich over het gebied, ten westen van de stad Toronto, zou verspreiden. Het kan echter nog twee dagen voor de brand geheel is geblust. Pas dan kunnen de geëvacueerden terugkeren naar hun huizen. 1 aan be- irbe- irga- 1 be- n ef- '“-58 trijfël voor het vliegtuig op een onnatuurlijke wijze op en neer bewogen en hij bang was dat het toestel tegen dit voorwerp zou botsen. De verkeerstoren in Valencia gaf on middellijk toestemming om te landen, aangezien het vreemde voorwerp ook ten over de vroegere SS-Obersturmführer Arnold Strippel. Deze wordt ervan ver dacht, verantwoordelijk te zijn voor het bunkerdrama in het Nederlandse concen tratiekamp Vught, waar in 1944 tien vrou- BERN (Reuter). Bij de kerncentrale in het Zwitserse Graben zijn gisteren de staalkabels van een zestig meter hoge meteorologische mast doorgezaagd, waar door deze is omgevallen. De schade be draagt volgens de Zwitserse politie onge veer 60.000 gulden. Ruim een week geleden werd een bom aanslag op de centrale gepleegd, die een schade veroorzaakte van meer dan een miljoen gulden. BILBAO (AFP). De politiek-militaire tak van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft gisteren in een communi qué in Bilbao laten weten verantwoorde lijk te zijn voor de verdwijning van het Spaanse parlementslid Ruperez. Dit lid van de regerende Unie van het Centrum verdween zondagavond. De ETA deelde mee dat de ontvoering van Ruperez deel was van haar campagne om ETA-activisten uit de gevangenis te krijgen. Uitgebreide zoekacties hebben tot nu toe niets opgeleverd. Een correspondent van het conservatie ve Baskische dagblad El Diario Vasco is gisteren in een bar bij San Sebastian door vier mannen vermoord. De 50-jarige Fer nando Rodriguez Espinola werd door ze ven kogels getroffen. In Pamplona brak gisteren een gevecht uit tussen ongeveer 600 betogers en de politie. De politie wilde een eind maken aan een demonstratie tegen het dood schieten van een met de ETA sympathise rend gemeenteraadslid. Het voorstel om middellange afstands- raketten Pershing II- en cruise-raketten in West-Europa op te stellen als ant woord op het in gebruik nemen door de Sovjet-Unie van SS-20-raketten, wordt vandaag en morgen besproken door de defensieministers van de 11 NAVO-lan den die deel uitmaken van de zogenaamde Nuclear Planning Group (NPG). Aan dat beraad in Den Haag nemen alleen Frank rijk, Portugal, Luxemburg en Ijsland niet deel. Het Amerikaanse voorstel is onder deel van de veelbesproken „modernise ring” van de tactische kernwapens in Europa. Het formele besluit tot produktie en installering in West-Europa van de nieuwe wapensystemen zal pas half december in Brussel worden genomen, vooropgesteld dat alle betrokken regeringen ermee kun nen instemmen. Tegelijkertijd zal aan de Sovjet-Unie worden voorgesteld om te gaan onderhandelen over beheersing en terugdringing van de kernwapens in Eu ropa. Modernisering en wapenbeheersing zijn, zo wordt in Brussel benadrukt, twee onderdelen van één besluit die niet van elkaar te scheiden zijn. zichtbaar was op de radar van de to ren. De verkeersleiders hebben later bevestigd dat er inderdaad gevaar voor een botsing bestond. Tijdens het waarnemen van het vreemde object werden de electronische toestellen aan boord niet gestoord. Op verzoek van de verkeerstoren constateerde de vlieg- tuigbemanning voor het inzetten van de landing, dat de golflengte waarop schepen urgente berichten uitzenden tijdens bet waarnemen van de UFO wel sterk werd gestoord. Tijdens de landing van het vliegtuig steeg het ongeïdentificeerde voorwerp loodrecht omhoog tot het zowel uit het zicht als het bereik van de radar ver dween. NEW YORK (DPA). Op de eerste dag van het debat over het conflict in Cambodja, dat gisteren in de Algemene vergadering van de Verenigde Naties is begonnen, bleken de betrokken partijen niet bereid tot concessies. Het tweede onderdeel van het NAVO- aanbod is een eenzijdig besluit 1000 tacti sche kernwapens uit West-Europa terug te trekken. Amerika beschikt nu in Europa over in totaal 7000 tactische kernwapens. Het derde onderdeel van het NAVO- aanbod aan Moskou heeft betrekking op de onderhandelingen in Wenen tussen NAVO-landen en het Oostblok over troe penvermindering in Centraal Europa (MBFR). West-Duitsland, gesteund door Amerika, wil deze onderhandelingen, die tot nu toe vruchteloos zijn gebleven, nieuw leven inblazen. Bonn heeft een voorstel gelanceerd, dat voorziet in een afspraak over terugtrekking van Ameri kaanse en Russische troepen in een eerste fase van een algeheel akkoord over troe penreductie. Zowel het niet door de Verenigde Naties erkende nieuwe regime in Cambodja, waarvoor Vietnam het woord voerde, als de vertegenwoordiger van het verdreven bewind van Pol Pot, waren onverzoenlijk. De Vietnamese gedelegeerde Ha Van Lau wees in zijn toespraak een ontwerpre solutie van de Zuidoostaziatische Verdragorganisatie nadrukkelijk van de hand. In dit voorstel worden alle landen opge roepen zich van iedere inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Cam bodja te onthouden, hetgeen een verwijt is aan het adres van Vietnam, dat militair bij het conflict is betrokken. De vertegenwoordiger van Pol Pot, Thi- oun Prasith, hekelde de Vietnamese „agressie”, die hij kenmerkte als een dui delijke schending van het VN-handvest inzake de bescherming van de soevereini teit van onafhankelijkheid van een land. De westerse landen steunden het stand punt dat er geen niet-Cambodjaanse troe pen op Cambodjaans grondgebied mogen zijn. De regering van Cambodja heeft ermee ingestemd dat er meer vliegtuigen met hulpgoederen voor de hongerlijdende Cambodjanen komen. Er zullen eventueel regionale vliegvelden opengesteld wor den, aldus Amerikaanse en Australische parlementsleden gisteren in de Thaise hoofdstad Bankok. De Verenigde Naties zi llen China een bedrag van 18 miljoen dollar verstrekken voor het verzorgen van de 250.000 vluchte lingen die vanuit Vietnam naar het zuid westen van China zijn getrokken. Als te genprestatie hebben de autoriteiten in Pe king zich bereid verklaard nog eens 10.000 Indochinese vluchtelingen op te nemen. iman ver- Unie man wet lodig er te Ver- da- be- van stel- ;t de i het i. Er over :tor. VS bereid nieuwe wapens te betalen (inde os in koop :ara- ver- ;llen. lling raelische slechtst. De British Air ways komt op een genadi ge zevende plaats, en La ker op de tiende. Daarente gen krijgt British Airways een complimentje voor de stijl van aankondigingen van de piloten die passa giers vertellen hoe hoog ze nu vliegen en wat de te verwachten temperatuur (na alle ergernissen) bij aankomst zal zijn. De KLM komt op deze lijst niet voor. Dat laatste is natuurlijk het punt. Er zijn zoveel dingen waarvan je de prijs alleen maar om en nabij wenst te weten: repara tie van je televisie, het timmeren van een boekenkast, het verbouwen van de zol der. „Wat gaat me dat ongeveer kos ten?” vraag je dan, en je weet dan dat je er de helft bij moet denken. Minstens. In ieder geval weet je dan, dat het sowieso te duur voor je is, zodat je je er verder geen zorgen meer over hoeft te maken. Op de kijkdag zie je een aardige antieke klok, met bewonderenswaardige roeke loosheid besluit je dat je desnoods bereid bent tot 500 gulden te gaan, je bent zo onverstandig niet eerst even aan de vei lingmeester te vragen wat die klok onge veer moet of zal opbrengen, je begeeft je door weer, wind en regen naar het veiling- lokaal, de klok nadert meer en meer, eindelijk is nummer 712, de antieke com- toise van je dromen aan de beurt, de veilingmeester zegt: „We beginnen heel laag, dan kan iedereen meebieden”, je hart springt op, dat klinkt veelbelovend, „ik begin bij 1200 gulden”, zegt de veiling meester, en razendsnel wijst hij met zjjn hamer naar links, recht, voor, achter, zo dat het bedrag binnen twintig seconden is opgeklommen naar 2000 gulden. „Nie mand meer dan tweeduizend gulden, het is voor niks mensen, ik wou dat ik zelf in de zaal zat!, éénmaal, andermaal, tweedui- zendtweehonderd voor die meneer met die pet zonder klep! Niemand meer? Echt niet? Kom nou toch mensen, hij loopt voor- en achteruit, al naar je hem op windt, hij klopt, stoft en veegt waar je bij zit, tweeduizendvierhonderd voor me vrouw daar. Niemand meer? Klop!”. wen door verstikking om het leven kwa men in een zeer kleine cel. Strippel staat overigens op het moment terecht in het Majdanek-proces in Dusseldorf voor an dere oorlogsmisdaden. De van oorlogsmisdaden verdachte Ernst Heinrichsohn, die zich in het Lisch- ka-proces in Keulen moet verantwoorden voor medeplichtigheid aan moord op 73.000 Franse joden, blijft zijn abmt als burgemeester van de Beierse gemeente Burgstadt uitoefenen. De SPD-fractie in de gemeenteraad heeft zijn aftreden geëist, maar Heinrichsohn weigert op te stappen. Volgens het overzicht van de Egon Ronay-gids komt de Amerikaanse maatschappij Delta Airli nes er het beste af, de Is- E1 Al-lijn het MADRID. Een Caravelle van de Spaanse chartermaatschappij TAE heeft gisteravond z’n vlucht Ibiza-Ali- cante moeten onderbreken, omdat het toestel hinder ondervond van een UFO; een onbekend vliegend voor werp. Volgens tweede piloot Zonso werd het vliegtuig ter hoogte van Va lencia ingehaald door twee rode lich ten, waarin men geen vaste vormen kon onderscheiden. De gezagvoerder vroeg de verkeerstoren van het vlieg veld Valencia toestemming om te lan den, omdat de twee lichten, die onder ling verbonden schenen te zijn, zich Amerikaanse plannen om in West-Europa 572 Pershing II- en cruise raketten op te stellen, dan is er nog geen sprake van evenwicht in de kernbewape ning voor de middellange afstand tussen NAVO en Russisch blok, zo menen des kundigen in Brussel. Bij de nieuwe NAVO-wapens gaat het om 108 Pershing- raketten (bereik 1800 kilometer) en 116 cruise-lanceerinrichtingen met elk vier cruise-raketten. (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. Volgens de nieuwe (1980) editie van een Britse gids voor toeristen is het slecht gesteld met de dienst verlening van bijna alle veertien onderzochte luchtvaartmaatschap pijen met transatlanti sche vluchten: passa giers worden als vee be handeld, stewardessen aan boord van de vlieg tuigen gedragen zich eerder als sexy schoon heidskoninginnen dan als de goede serveer sters die zij in wezen behoren te zijn, het op grote hoogte opgedien de voedsel is onnavolg baar slecht en over de vliegvelden waarvan deze maatschappijen gebruik maken, is even min weinig goeds te zeggen. Deze conclusies staan in de gids van Egon Ronay, die jaarlijks in Engeland wordt uitgegeven en die in de verte doet denken aan de Franse Michelin-gidsen. Het onderzoek naar de Maar het kan volgens de gids nog erger: de toiletten aan boord van de meeste toestellen zijn niet minder dan schandalig. De meer derheid van de luchtvaart maatschappijen „hebben domweg geen enkele voor ziening om regelmatig toe te zien op het schoon hou den (of 2ou het kunnen zijn dat zoiets ligt beneden de waardigheid van de schoonheidskonin ginnen)”. (Van onze redactie buitenland) ROME. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Rome opgeroepen tot ontwikkeling van een nieuwe, wereldwij de strategie om de honger te bestrijden. Hij deed zijn oproep in een rede tijdens de opening van de twintigste conferentie van de wereldvoedsel- en landbouworga nisatie FAO. De paus zei onder meer dat hulpprogramma’s niet meer alleen kun nen worden gebaseerd op giften en dat de problemen van onderontwikkeling niet automatisch worden opgelost door meer goederen uit de ontwikkelingslanden te betrekken. De FAO-conferentie wordt bijgewoond door de ministers van Landbouw van de lidstaten. Zij zullen trachten een anti-hon- gerprogramma voor de komende twee jaar op te stellen. dienstverlening van de luchtvaartmaatschappijen en vlieghavens werd gedu rende de piekmaanden mei en juni ingesteld door ano nieme inspecteurs, die zo wel ’s nachts als overdag de transatlantische overtocht maakten. mge- n de Geconcludeerd wordt onder andere dat er op zijn minst een „samenzwering” moet bestaan tussen de luchthavens en de vlieg tuigmaatschappijen om het de passagiers zo onge makkelijk mogelijk te ma ken. De accommodatie van de vliegvelden is altijd te klein, er zjjn te weinig zit plaatsen in de wachtloka len, passagiers worden in het onzekere gelaten over vertragingen, in de vlieg tuigen zit men opeenge pakt alsof het een veetran sport betrof. De gids zegt letterlijk: „Volledige minachting voor de passagiers is de enige verklaring waarom blijkbaar wordt vastge- houdén aan ideeën over wat er aan boord van de vliegtuigen geserveerd moet worden”. Op talrijke vluchten werd geconsta teerd dat het bediendend personeel ook geen acht Laatst citeerde ik een aantal adverten ties waarin de fabrikanten alle mogelijke kwaliteiten, onderdelen en voordelen van hun produkten opsomden maar vergaten waren ook even de prijs te noemen. Je moest maar een folder aanvragen, of in formeren bij je leverancier, dan zouden die het Grote Geheim wel onthullen. Naar aanleiding daarvan kreeg ik een brief van Hans Ferree, die net zoveel van reclame weet als Simon Carmiggelt van bruine kroegen. Hij schrijft: „Hoewel ik weet dat juist intelligente en veelbelezen mensen zich wel eens van de domme houden als vorm van koketterie, wil ik toch even ingaan op je column over het ontbreken van prijzen in bepaalde reclame-uitingen. Als je goed oplet, dan zul je merken dat het fabrikanten zijn die hun prijs vaak geheim houden, terwijl het detaillisten zijn die hun prijzen van de daken schreeuwen. Hoe zit dat? Na een jarenlange verbitterde strijd om de macht op de markt, hebben de detaillis ten het van de fabrikanten gewonnen. Eén van de consequenties daarvan is dat de detaillist niet meer braaf de prijs rekent die de fabrikant hem voorschrijft, maar dat hij zijn eigen prijzen bepaalt. De zgn. „verticale prijsbinding” bestaat al jaren niet meer, en zelfs bijna monopolide fabri kanten als Heineken en DE zijn een jaar of twee geleden voor de bijl gegaan. Niet Heineken bepaalt wat een flesje van zijn bier moet kosten, maar AH. Niet DE be paalt wat een pak Roodmerk kost, maar Dirk van den Broek. We doen het niet, maar in feite zou de consument heden ten dage net zo goed kunnen sjacheren over de prijs van een pak koffie of een fles fris als hij doet wanneer het gaat om aankoop van een auto of een hifi-installatie. Gemakzucht weerhoudt ons ervan. Een dubbeltje is immers ook niet meer wat het geweest is. Overigens ben ik wèl met je eens, dat de fabrikanten op zijn minst een indicatie moeten geven van de ongeveer prijs”. >emt drijf g de rijzi- hten telde oe te t 100 t dit ver- sina- n de tref- doet zhap ilmo- 1 In helft wor- ler is mag t een jvist. vol- g op zend uden l uit- it ge ldige dj de imen WD ’t tot stze- inde ;t en met j de Een ongoluk met een speedboot tijdens een race op de Balsas rivier in Mexico kostte gisteren aan twee mensen het leven. Zes personen raakten gewond. De boot raakte uit de koers en vloog door een menigte toeschouwers. Ws

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3