Amendement verworpen Kabinet-Begin wankelt kennis moord door abortuskwestie Zwaar tandartswerk g-A Van Aardenne zet ook handtekening Kabinet akkoord met afronding sanctiewet Zo Overleg over driemanschap in Bolivia Kamerlid Van Rooijen (CDA): Slechts drie Ongevallen door eerste gladheid Veel doden bij zware strijd in Afghanistan Vrouw van Siert Bruins ontkent Nederlands jacht in moeilijkheden Brits Lagerhuis steunt kabinet inzake Zimbabwe Verbranding in te heet bad Door politiefout ernstig gewond PvdA-bureau wil verbod verkoop van huurwoningen Winkels wel open rond feestdagen Damiate Pers Zuid-Afrika wellicht bij Namibië-top studentenstops Voorspelling minister Wiegel „Komend jaar offer ambtenaren nodig” Umuider Courant DC Dl 4 dihhcN* tH BUIIkNLAND 19 7 9 NOVEMBER Minister Hans Wiegel ■ir Zwaar werk voor twee Amerikaanse tandartsen die een volwassen mannetjesgorrilla in het dierenpark van San Diego onderhanden moesten nemen. Het dier werd tijdens de behandeling onder narcose gebracht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Alle ambte naren moeten volgend jaar re kenen op een „zeer beschei den” vermindering van hun koopkracht. Dit zei minister Wiegel van Binnenlandse Za ken gisteravond tijdens een toespraak in Oostvoorne. V) alge aant gem han< kort gem „Hei norr mist here R z (Van onze redactie buitenland) A (Van onze parlementsredactiw) 147,50 14 Verlaging belasting als loonsverhoging ISLAMABAD (UPÏ). Bij drie dagen durende zware gevechten tussen islamiti sche opstandelingen en door Russen ge steunde Afghaanse troepen zouden 1600 man in de Afghaanse provincie Badakha- san zijn gesneuveld. Volgens het blad Jung dat van deze gevechten melding maakt, zouden de opstandelingen alle be langrijke streken in de provincie hebben veroverd. Een kolonel en 2600 Afghaanse soldaten zouden zich verder aan de guerrilla’s heb ben overgegeven. Het blad meldt ook dat twaalf Russische adviseurs zijn doodge schoten. Hij verwacht in het kader van Bestek ’81 een extra offer van de ambtenaren tenein de de economische problemen te kunnen oplossen. Een dergelijk offer is volgens de minister gerechtvaardigd, omdat ambte naren veel zekerheid van behoud van werk hebben en een goede rechtspositie regeling genieten. Bovendien is een offer van ambtenaren noodzakelijk, aldus Wie gel, omdat voor de werknemers in de particuliere sector praktisch de nullijn geldt. DEN HAAG. Binnen het kabinet is overeenstemming bereikt over de sanctiewet, die Nederland de mogelijkheid geeft een economische boycot af te kondigen tegen andere landen. Ook minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) heeft nu zijn handtekening gezet onder de nadere memorie van toe lichting die de Eerste Kamer vandaag is toegestuurd. Van Aardenne lag lange tijd dwars, omdat hij vond dat de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven in de sanctiewet niet voldoende werden gega randeerd. De afhandeling van de sanctiewet (het In politiek-Den Haag verluidt dat in de memorie van toelichting vooral de nadruk wordt gelegd op gezamenlijke EG-beslis- singen over een economische boycot tegen andere landen. In het parlement, dat van daag is begonnen aan het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken, is een meerderheid voor een economische boy cot van Zuid-Afrika. Binnen de EG heb ben de meeste landen echter hun afkeer van economische sancties als protest te gen het apartheidsbeleid, uitgesproken. Van Rooijen, oud-staatssecretaris van Financiën, zei dit gisteren op de jaarver gadering van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, gewest Limburg, in Heerlen. Volgens het Kamerlid kunnen door een dergelijke stap de doelstellingen van Be stek ’81 alsnog worden gehaald. De staat zou hiervoor een half miljard gulden moe ten uittrekken, hetgeen volgens Van Rooi jen kan worden gefinancierd met de extra opbrengsten van het aardgas. Hij zei ver der te verwachten dat belastingverlaging een belangrijk punt zal worden in de verkiezingscampagne. Hij voorspelde dat een extra ombuiging van veertien miljard gulden nodig kan blijken indien de doelstellingen van het ombuigingsplan van de regering niet wor den gehaald. Deze bezuiniging zou er zelfs moeten komen indien het aandeel van de collectieve sector in het nationaal inko men, nu ruim tweederde niet verder stijgt. Een jaarlijkse tegenvaller van de econo mische groei met een procent betekent volgens Van Rooijen dat na vier jaar voor zeven acht miljard gulden moeten wor den bezuinigd op de collectieve uitgaven. Een jaarlijkse extra reële loonstijging van een procent betekent daarnaast bij een constant aandeel van de collectieve sec tor, een extra ombuiging van zes miljard. Hij tekende daarbij aan dat de loonstij ging tot nu toe jaarÜjks een procent hoger is gebleken dan was geraamd. Alleen een „systematische en voortdu rende herbezinning op overheidstaken” kan volgens Van Rooijen een eind maken aan de voortdurende stijging van de kos ten hiervan. Naast een beperking van de collectieve uitgaven bepleitte hij ook een anders samenstelling van het voorzienin genpakket. Vorige week riep het Kamer lid reeds op tot herziening van het belas tingstelsel om afwenteling van de stijgen de last van de collectieve uitgaven op het bedrijfsleven te voorkomen. (Van onze redactie buitenland) HAGEN. De vrouw van Siert Bruins, die in Hagen terecht staat op de verden king in april 1945 de joodse broers Sleutel- berg te hebben doodgeschoten, heeft gis teren gezegd nooit iets over de moord te hebben gehoord tot haar man vorig jaar werd gearresteerd. Op de vraag van de rechtbankpresident over de nationaliteit van haar man ant woordde zij dat hij in de oorlogsjaren de Duitse nationaliteit had gekregen tijdens een feest in Groningen. Ook zijzelf zou toen Duitse zijn geworden. De beantwoording van deze vraag is belangrijk in verband met een uitleve ringsverzoek door Nederland. Hij werd hier indertijd tot levenslang veroordeeld. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije ORLEANS (DPA). Het afgelopen weekeinde is een twintigjarige Franse au tomobilist door het onverwacht afgaan van een politiepistool levensgevaarlijk gewond. De jongeman werd door de politie aan gehouden nadat hij bij een pompstation bij Orleans had geweigerd een onleesbare cheque opnieuw uit te schrijven. Bij de aanhouding stelde de politie vast dat de auto als gestolen te boek stond. Toen een politieagent met een pistool tegen de zij ruit van de auto de automobilist sommeer de uit te stappen, ging het wapen onver wachts af. De kogel trof de jongeman in het hoofd. Achteraf bleek dat de auto twee maan den geleden was gestolen, maar later weer aan de eigenaar was teruggegeven. De politie was echter vergeten de melding van de diefstal te schrappen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Did wens, inspn óp dt zoude wikke Als ments voorsl Uit stil b bij h De do belan teress begri, gevet gebet nages kunm Met mens met 2 de dt inzak den. bouw die d* het o vinde de w< De konin van Boer hoger bebot verwt de v< door aanve vanui aldus daaro Comr bewo neer ar bei* betref werk’ Hoe gewo: tiek e den f DEN HAAG (ANP). De eerste glad heid deze winter heeft in grote delen van het land gezorgd voor slippartijen en aan rijdingen. Hierbij raakte echter niemand ernstig gewond. Enkele auto’s raakten zwaar beschadigd. Glad wegdek was met name in Utrecht, Eindhoven en Arnhem de oorzaak van een aantal ongelukken. Verder deden zich in het gehele land meer files voor dan ge woonlijk, aldus een mededeling van de rijkspolitie. DEN HAAG (ANP). De werkge vers in de detailhandel zijn niet bereid in te gaan op de wens van de Diensten bonden FNV en CNV om de winkels op 24 en 31 december gesloten te houden. Zon sluiting is volgens de werkge vers niet in het belang van de consu ment en ook niet van de detailhandel. Het gaat overigens om een advies, maar de verwachting is dat dit vrijwel algemeen zal worden opgevolgd. De werkgevers adviseren wel de winkels een of twee uur eerder te sluiten dan normaal. IJM ook z kensc Velse: klein* Vee besch 1980 het a funkt meest tie v burea Verder stelde de bewindsman dat hij de centrales van overheidspersoneel inmid dels heeft voorgesteld definitief af te zien van de verwerking van de bouw- en uit- zend-CAO in de ambtenarensalarissen. Dit zou anders leiden tot een onaanvaard bare stijging van de collectieve lasten, zo zei Wiegel. AMSTERDAM (ANP). De Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, heeft een pakket van maatregelen voorgesteld dat geleidelijk zou moeten worden ingevoerd met het doel de verkoop van huurwoningen tegen te gaan. Woningcorporaties zouden volgens de stichting verplicht moeten worden hun bezit tot het moment van sloop te exploite ren. Verkoop van particuliere huurwonin gen aan bewoners zou op den duur geheel moeten worden verboden. Rechtsgrond van dergelijke maatregelen is, dat de par ticuliere handel in huizen de uitvoering van een goed woningbeleid belemmert, zo meent de stichting. Zor, met i beniei slager we aa de we Kenni dere 1 enkel* daar binde enige king het a. menw mond Vee „Hero voerig groei, heid uitbre latie i vanw* millie gaat 1 groei wjj oi die g „milja raat”, ontwi ons ti een gi nooit De noodzakelijke ombuigingen moeten volgens Van Rooijen niet worden uitge drukt in een bepaald bedrag, maar moe ten worden gekoppeld aan de groei van het nationaal inkomen. Dit zou betekenen, zo stelt Van Rooijen, dat de overheid al in een bepaald jaar later wil uitgeven en bezuinigen, waarbij aanpassingen moge lijk blijven. De ultra-orthodoxe partij Agoudath-Is- rael had voor de stemming het dreigement laten horen uit de coalitie te zullen stap pen als het amendement zou worden ver worpen. In Jeruzalem was gisteravond wetsontwerp werd ingediend door het vo rige kabinet-Den Uyl) is vooral door het CDA sterk bepleit. Het wetsontwerp stuit te vorig jaar in de Eerste Kamer op grote bezwaren van WD- en CDA-zijde. De repliek van de het meest direct bij het ontwerp betrokken ministers (Van der Klaauw en Van Aardenne) bleef echter uit. De CDA-Tweede-Kamerfractie onder schreef onlangs een motieOen Uyl, waar in werd gevraagd de sanctiewet in onge wijzigde vorm snel af te handelen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een algemene verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is volgens het CDA-Kamerlid van Rooijen het beste alternatief voor verhoging van de nettolonen. Bovendien zou deze maatregel een belangrijke bijdrage zijn tot beperking van loon- en prijsstijgingen. JERUZALEM. De Israëlische premier Begin heeft gisteren een onver wachte tegenslag moeten incasseren die het voortbestaan van zijn regerings coalitie bedreigt. Hij moest in het parlement een nederlaag accepteren bij de behandeling van een amendement op de abortuswetgeving. Het wijzigings voorstel, dat door de premier krachtig was verdedigd, werd verworpen met 54 stemmen voor, 54 tegen en 2 onthoudingen. Bij dit staken der stemmen geldt in de Knesset een amendement als verworpen. nog niet geheel duidelijk of de partij dat nu ook werkelijk van plan is te doen. Mocht het dreigement uitgevoerd wor den, zou Begin 60 van de 120 zetels in het parlement overhouden. Dit zou echter niet automatisch betekenen dat de coalitie in stort. De 29 maanden oude regering valt alleen als Begin niet de vereiste 61 stem men weet te vergaren wanneer een motie van wantrouwen wordt ingediend. In de Israëlische abortuswetgeving ligt de mogelijkheid verankerd van vruchtaf drijving zowel op sociale gronden als op medische indicatie. De indieners van het amendement streefden ernaar de moge lijkheid van „sociale gronden” uit de wet te schrappen. De leider van de Likoed-ftactie, Haim Korfu, kondigde aan dat de zaak binnen twee maanden opnieuw aan het parle ment zal worden voorgelegd. Deze aan kondiging leek bedoeld om de Agoudath- Israel ervan te weerhouden op korte ter mijn de coalitie te verlaten. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal LA PAZ (AP). Leiders van het Bolivi aanse parlement, de vakbonden en de strijdkrachten hebben gisteravond de mo gelijkheid besproken van een drieman schap zonder de leider van de staatsgreep kolonel Alberto Natusch en de afgezette president Walter Guevara. Dit is gezegd door het parlementslid Guillermo Capobi anco. Guevara maakte eerder bekend dat hij zou terugkeren naar het parlement als hij buiten een akkoord zou worden ge houden. af ij 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 WINDHOEK/GENÈVE. Politieke waarnemers verwachten dat Zuid-Afrika alsnog zal meedoen aan de gisteren in Genève begonnen VN-conferentie over Namibië (Zuidwest-Afrika), nu secretaris generaal Waldheim heeft ingestemd met de deelname van een delegatie van de Nationale Vergadering van Namibië aan het gesprek. Zuid-Afrika had eerder laten weten, niet op de conferentie te verschij nen als leden van dit wetgevend lichaam van Namibië niet zouden worden uitgeno digd. Aan het overleg in Genève wordt deelge nomen door de Namibische onafhanke lijkheidsbeweging SWAPO, Angola, Bots wana, Zambia, Mozambique en Tanzania. Ook zijn de VS, Groot-Brittannië, Frank rijk, Canada en West-Duitsland uitgeno digd, omdat hun voorstellen voor de onaf hankelijkheid van Namibië in de Veilig heidsraad van de VN zijn aanvaard: AMSTERDAM (ANP). Op de In dische Oceaan verkeert het Nederlandse zeiljacht Spirit of Ramfish in moeilijkhe den. De 34-jarige schipper Rob Kwekke- bifom liet gisteravond via Scheveningen Radio weten dat het jacht in een storm grote schade heeft opgelopen Ondanks een mankement aan het roer en kapotte zeilen wil de achtkoppige be manning toch proberen op eigen kracht de Australische plaats Perth te bereiken. Men verwacht daar rond 27 november aan te komen. De Spirit of Ramfish doet als enig Ne derlands jacht mee aan de Pamelia-race van Plymouth via Kaapstad naar Perth. Bij de aankomst op 13 oktober in Kaap stad lag het schip op de vierde plaats. GRONINGEN (ANP). Van de studen tenstops die voor acht studierichtingen zijn afgekondigd, hoefden er voor dit stu diejaar maar drie te worden toegepast. Voor geneeskunde werd het maximum aantal plaatsingsbewijzen van 1940 uitge reikt, nadat 2628 gegadigden waren uitge loot. Bij tandheelkunde konden 465 eer stejaars beginnen en werden 265 mede dingers uitgeloot. Bij diergeneeskunde konden 175 studenten worden geplaatst. Voor deze studierichting werden 742 stu denten uitgeloot. Deze gegevens werden geregistreerd door het centraal bureau voor aanmel ding en plaatsing voor eerstejaarsstuden ten in Groningen. De schrijnendste gevallen zijn de twee gegadigden voor een studie medicijnen die zich zonder mankeren voor de zesde keer aanmeldden en voor de zesde keer werden uitgeloot. LONDEN (Reuter). Het Britse Lager huis heeft vanochtend een door de rege ring ingediend wetsontwerp goedgekeurd dat haar in staat stelt een Britse gouver neur in Salisbury aan te stellen om toe zicht te houden op nieuwe verkiezingen in Zimbabwe. Het wetsontwerp werd fel ver oordeeld door Labour-partij, die in de oppositie is. Deze vreest dat de regering het zal gebruiken om de macht over te dragen aan premier Abel Moezorewa. De voorzitter van de conferentie over Zimbabwe, de Britse minister van Buiten landse Zaken Lord Carrington, heeft gis teren gezegd dat deze conferentie nu lang genoeg heeft geduurd en dat het Patriot tisch Front binnen twee dagen de Britse voorstellen moet accepteren. ROTTERDAM. Een combinatie van menselijk falen en een technische storing is waarschijnlijk de oorzaak geweest van een ongeval in een tehuis voor zwakzinnigen, waarbij een pa tiënte in een te heet bad is verbrand. De patiënte verbleef nog maar een week in het tehuis Maria Roepaan in het Limburgse Ottersum. Ze overleed afgelopen zondag in het Sint-Canisius- ziekenhuis in Nijmegen, nadat ze enke le dagen eerder ernstige brandwonden had opgelopen. Een directielid van huize Maria Roepaan: „Het ongeval gebeurde toen ze in bad ging. Een verpleegster was nog haar kleren aan het wegleggen, toen ze zelf in het bad stapte. Het is ons nog niet duidelijk hoe het kwam, maar het badwater was veel te heet”. De directie veronderstelt, dat het badwater niet goed gemengd geweest is. „Er was eerst heet water ingegaan, toen badschuim, en later het koude water. Het is denkbaar dat het hete water onderin het bad is gebleven. Dit is een hypothese die op dit moment door justitie wordt uitgezocht”. De minister zei zich te kunnen vinden in het plan van invoering van een eigen bijdrage in de sociale zekerheid. Dit plan legde premier Van Agt vorige week als een persoonlijk idee op tafel. De verant woordelijkheid van de gebruikers wordt erdoor gestimuleerd en de kosten van de sociale verzekeringen worden erdoor ge drukt, zo stelt Wiegel. Hij is het echter niet eens met de sugges tie van Van Agt om deze bijdragen afhan kelijk te maken van het inkomen in ver band met de gevolgen die dit zou hebben voor opeenhoping van belastingheffing, sociale premies en inkomensafhankelijke regelingen. Zo’n opbouw kan leiden tot daling van het inkomen, aldus de mi nister. CDA-fractieleider Lubbers verklaarde gisteren in Den Helder dat zijn fractie niet zonder meer akkoord gaat met het vorige week ingediende wetsontwerp dat voor ziet in vermindering van de stijging van de sociale uitkeringen door herstel van een aantal systeemfouten bij de bereke ning hiervan. Lubbers voorspelde voorstellen tot wetswijziging (amendementen) en aanvul lingen van het CDA, vooral om de positie van mensen die nu reeds een uitkering ontvangen te beschermen. Er moet vol gens de fractieleider een afweging plaats vinden tussen correcte berekeningswijze van de uitkeringen en inmiddels verkre gen rechten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4