Begroting gemeente Velsen k D’66 komt met motie inspraakverordening Felle kritiek van Progressief Velsen op ambtenarenmacht Stille getuigen op de achtergrond „Eendrachtige samenwerking van gemeente en bevolking r Zorg over relaties in Umondverband Verontrustend Umond College CPN WIL ANTI-CRISISPOLITIEK Controle o 19 7 9 NOVEMBER DINSDAG 5 DOOR ONTBREKEN VAN CRITERIA EN NORMEN VOOR INZICHT IN BESTUURLIJKE ZAKEN Anti-crisis Beleidsbrief Uitlegwinkel 1 3 KIMONO y iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. CDA-fractievoorzitter H. A. de Boer heeft tijdens zijn algemene beschouwing op de begroting van Velsen voor 1980 een aantal structurele veranderingen bepleit in de werkwijze van het gemeentelijk bestuurlijk apparaat. Ten aanzien van de begrotingsbe handeling ontvouwde hij een plan dat bedoeld is te komen tot een kortere maar bovenal tot een betere wijze van behandeling van het gemeentelijk beleid. Over de door het college geconstrueerde nota „Heroverweging bestaand beleid” vroeg De Boer zich af welke normen en criteria aan dat stuk ten grondslag hadden gelegen. Hij miste een duidelijke beleidsvisie en noemde het een „filosofie van heroverwegingen”. filosofie 1 Dr. J. ten Brink i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim b ging van het levenspeil en de democratie. 1 c Bestuursbeleid tachtiger jaren voor CDA slechts een 1 5 5 5 1 Dichter bij huis bleef Kuiper met zijn wens, dat er in de gemeente Velsen een inspraakverordening komt. De controle óp de „openheid” zou ontbreken en er zouden richtlijnen moeten worden ont wikkeld voor het ambtelijk apparaat. Als voorwaarde achtte Dirk Kuiper een mentaliteitsverandering. Hij deed enkele voorstellen met betrekking tot het vragen- Uitvoerig stond de christen-democraat stil bij de betrokkenheid van de burger bij het gemeentelijk politiek gebeuren. De door het college gesignaleerde geringe belanstelling kwalificeerde hij als desin teresse. Een inspraaknota, opgesteld in begrijpelijk Nederlands, waarin aange geven wat wel en niet kan, wat nog moet gebeuren en wat nog dient te worden nagestreefd, zou naar zijn idee dit euvel kunnen verhelpen. Zij constateerde in haar betoog dat het beleid van de gemeente aansluit bij het algemene beleid van de regering: bezuini ging, lastenverzwaring, afbraak van voor- „Als ik zie welke mensen er aan het voortouw staan om belangrijke nieuwe nota’s en projekten te trekken dan ben ik somber gestemd. Wellicht kunnen college, raad en frakties zich het komend jaar afzonderlijk en gezamenlijk, maar vooral openhartig afvragen hoe deze problemen moeten worden opgelost. De oplossing van dit probleem is de beste dienst die we de Velser bevolking kunnen bewijzen”, zo besloot Dirk Kuijper zijn kritische betoog. zieningen en aantasting van de koop kracht. Herziening van het bestaand be leid is volgens haar wel nodig, maar dan op een ander manier dan het college voor staat. „Naast een aantal zinnige maatrege len bevat de nota verslechteringen; ver mindering in onderhoud van gebouwen en plantsoenen. De begroting van Velsen is sluitend, dankzij belasting- en tarieven verhogingen. De begroting betekent voor de inwoners van Velsen een lastenverzwa ring waar ze niets extra’s voor terug krij gen”, aldus de communiste. H A. de Boer (CDA) overheidsapparaat stelde De Boer voor het bureau Voorlichting onder het pu bliek te brengen door een wat hij noemde „gemeentelijke uitlegwinkel” te creëren in een winkelgalerij. Voorlichting in de meest ruime zin zou daarmee naar zijn idee zijn gediend. Uitleg over sociale aan gelegenheden en toelichting op bestaan de procedures zouden meer tot hun recht komen. Naast de verbetering van de koopkracht Mevrouw Meijer noemde in dit verband de gezondheidszorg, het onderwijs en cul tuur en recreatie, waarvoor geld en man kracht dringend nodig zijn. Een niet-slui- tende begroting zou volgens de CPN geen criterium moeten zijn om deze voorzienin gen niet te treffen. Mevrouw Meijer: „Zowel wanneer het gaat om extra lasten, bijvoorbeeld om de volkshuisvesting betaalbaar te maken, of het handhaven van het huidige niveau, moet in de eerste plaats in Den Haag aan de bel getrokken worden. Daar kan altijd (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De heer J. ten Brink, frac tievoorzitter van D’66, uitte maandag avond in zijn algemene beschouwing op de gemeentebegroting van Velsen zijn bezorgdheid over de onduidelijke gang van zaken met betrekking tot de inspraak van burgers in het bestuurlijk apparaat. De partij wil het komende jaar „in spraak” als centraal thema nemen en een motie indienen waarin wordt aangedron gen op een verordening waarin de in spraak geregeld wordt. Met deze motie wil de heer J. ten Brink een blijvende regeling uitlokken die dui delijkheid schept in de bestaande in spraakprocedures. Met deze motie sluit D’66 aan bij de wensen van de heer D. H. Kuijper (Progressief Velsen) en de heer H. A. de Boer (CDA) die in hun beschouwin gen op de begroting een inspraaknota of - verordening bepleitten. „We moeten ech ter niet proberen het wiel uit te vinden in Velsen, maar een kijkje nemen bij andere gemeenten waar een dergelijke verorde ning al van toepassing is”, aldus de heer J. ten Brink tot burgemeester Molendijk in zijn beschouwing die grotendeels bestond uit een evaluatie van het afgelopen jaar. Terugblikkend stuitte de democraat op de nota heroverweging van het bestaand beleid die gecreëerd werd om een drei gend begrotingstekort af te wenden. Evenals de PvdA pleitte de D’66-fractie voor een jaarlijkse toepassing van deze nota los van financiële tekorten of zoals de heer Brink treffend omschreef: „De nota geeft aan hoeveel dor hout er onop- meer dan het beleid doet geloven. Wan neer de gemeente gedwongen wordt ta- riefs- en belastingverhogingen toe te pas sen staat er dan tenminste iets tegenover; namelijk uitbreiding of handhaving van het voorzieningenniveau”. advies. Dat het vrij moet zijn van enig politiek engagement. Dirk Kuijper van Progressief Velsen drong aan op het ont wikkelen van duidelijke richtlijnen voor het ambtelijk appa raat. Naar zijn zeggen noodzakelijk om tot een samenhangend beleid te komen, en controlemogelijkheden in te bouwen en daarmee voorwaarden te scheppen voor vertrouwen. Vrijwel alle woordvoerders achtten de noodzaak bewezen van een heroverweging van bestaand beleid. Veel waarde werd ook toegekend aan het reglementeren van het begrip „in spraak”. D’66 gaat over een verordening dienaangaande een motie indienen, want de stem van de burger lijkt steeds minder kans te krijgen door te dringen in de bestuurlijke lagen. De ambtenaren luisterden toe gemerkt blijft staan als er geen koude winter is.” Concreet betekent dit dat wij heroverweging onmisbaar achten bij iede re meerjarenplanning en bij het jaarlijks kiezen van nieuwe prioriteiten”, aldus de heer Ten Brink die veel waarde hechtte aan een kritische houding van raadsleden ten opzichte van het college, het ambtelij ke apparaat en de partij. „Raadsleden moeten vaker naar eigen inzicht handelen en niet zonder meer een strakke partijlijn volgen.” „Juist wanneer de bevolking van IJmui- den het meest in beweging was en de gemeente daarbij aansloot, zijn er resulta ten behaald”. Zij wees op de acties voor het behoud van het Zeewegziekenhuis en voor een lage huur in Oud IJmuiden. e n r g :o 51 d li k n k !t n VELSEN. Tijdens de begrotingsbe handeling van Velsen heeft CPN-woord- voerdster drs. A. C. M. Meijer gepleit voor een actieve anti-crisispolitiek, waarvoor volgens haar een eendrachtige samenwerking vereist is tussen gemeente en bevolking. „Inspraak en medezeggen schap geven het gemeentebeleid de kracht een vuist te maken in Den Haag. Nu wordt hooguit een vragend vingertje geheven dat gemakkelijk gebroken kan worden”, aldus mevrouw Meijer. „Omdat de betrokken wethouders het voor besturen noodzakelijke overzicht missen, zijn de ambtenaren in deze secto ren in hoge mate beleidsbepalend. Ik vind dat zeer verontrustend omdat wij op het ambtenarenapparaat weinig greep heb ben”. De heer Kuijper wees verder nog op het minimale takenpakket van de burge meester. schuldig aan zijn dan de andere. Sectoren die volgens Dirk Kuijper uitstekend wor den behandeld en waarover de porte feuillehouders zelf met gezag en kennis van zaken spreken zijn: algemene zaken, welzijnszaken, onderwijs, financiën en economische zaken. Als portefeuilles waarbij het tegendeel het geval zou zijn noemde hij: personeelszaken, volksge zondheid, ruimtelijke ordening, bedrij ven, milieuzaken en volkshuisvesting. Een goed voorbeeld van een mogelijk heid die de gemeente heeft om bij te dragen aan een actieve anti-cirsispolitiek is de verhoging van de aardgastarieven. In dit verband noemde zij de gemeenten Utrecht, Groningen en Amsterdam die door te protesteren resultaten hebben be haald voor de bevolking en hun gemeente begroting. Met dit voorbeeld gaf zij het verband aan van de CPN-leus: verdedi- stellen door de raadsleden (voortaan schriftelijk met binnen een maand ant woord van het college) en een vragenuur tje voor het publiek bij raadsvergade ringen. De woordvoerder van Progressief Vel sen pleitte voorts met nadruk voor een forse uitbreiding van het ambtelijk appa raat met zeker zo’n vijfentwintig mensen. De raad en niet B. en W. zouden diensthoofden en schoolhoofden moeten benoemen en het ging Kuijper daarbij met name om de benoeming van afde lingshoofden en „het optuigen van nieuwe bureaus met een zelfstandige funktie en een eigen takenpakket”. De organisatie van afdelingen en bureaus vindt hij nu niet altijd even duidelijk en logisch en hij noemde daarbij enkele voorbeelden. Hulp van buitenaf vond hij noodzakelijk voor een beleidsanalyse. De gemeenteraad van Velsen is maandagavond begonnen met de behandeling van drie belangrijke nota’s. De gemeentebegro ting voor het jaar 1980. De Meerjarenplanning voor de periode van 1979 tot 1980 en een Nota van Heroverwegingen van Bestaand Beleid. Die laatste „kunstgreep” was noodzakelijk omdat op basis van normale begroting de vroede vaderen tegen een gat van circa 1,9 miljoen zaten aan te hikken. Maandag avond was het woord aan de fracties. Het college luisterde. Dat deden ook hoofden van gemeentelijke diensten: de ambtenaren. Zij maken een niet onbelangrijk deel uit van het gemeentelijk bestuurlijk apparaat. Woordvoerder Schoonkind van de WD sprak als zijn mening uit dat het advies dat raadsleden van ambtenaren krijgen beperkt dient te blijven tot een technisch Met het recht op welzijn voor ieder mens begon De Boer zijn beschouwing met zijn instemming uit te spreken over de door het college gevolgde beleidslijn inzake de vernieuwbouw van oud-Umui- den. Dat verwezenlijking van die nieuw bouw tijd heeft gekost noemde hij de prijs die democratie nu eenmaal vraagt. Hij zei het ongenuanceerd en onverantwoord te vinden op te merken dat zonder overleg de woningen al zouden zijn gebouwd. De onlangs door de commissaris van de koningin geuite kritiek van de bebouwing van de Velserbroekpolder riep bij De Boer twijfels op. „Veel jaren is er door hogere overheden bezwaar gemaakt tegen bebouwing van de Velserbroek. Het is niet verwonderlijk dat een gemeentebestuur de voorbereiding mede laat sporen met door de streekplanwetgever en parlement aanvaarde opzetten voor woningbouw vanuit de beoogde ruimtelijke ordening”, aldus De Boer die direkt in aansluiting daarop de kritische belangstelling van de Commissaris van de Koningin in eigen bewoordingen herhaalde: „Wat en wan neer is er gewerkt aan voorbereidende arbeid? Hoe is de verdere gang van zaken betreffende de beoogde woningbouw qua werkwijze en tijdplanning?” Hoewel het de laatste tijd wat stiller is geworden rond de voorhavenproblema- tiek wil de CDA-fractie nauwkeurig wor den geïnformeerd over de stand van za- wil de CPN een beleid dat gericht is op een uitbouw van het voorzieningenniveau. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. „Zout in de pap, maar ook zout in de wond”, met deze woorden kenschetste Dirk Kuijper (Progressief Velsen) min of meer het optreden van een kleine fraktie in de gemeenteraad. Veel nadruk legde hij in zijn algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1980 op een te geringe greep die men op het ambtenarenapparaat heeft, op het funktioneren van het college van burge meester en wethouders en op de organisa tie van gemeentelijke afdelingen en bureaus. Zorg had hij over de externe relaties, met name in Umondverband. „Ik ben benieuwd of we er als raad in zullen slagen tussen de klippen door te zeilen die we aan CDA en VVD te danken hebben: de wens tot een vorm van toetreden tot de Kennemerraad, onafhankelijk van de an dere IJmondgemeenten. De besturen van enkele andere IJmondgemeenten dreigen daar vergaande consequenties aan te ver binden”, aldus de heer Kuijper, die als enige oplossing zag een hechte samenwer king in Umondverband met daarnaast het aangaan van een minder hechte sa menwerking tussen Kennemerraad en IJ- mondverband. Veel waarde hechtte Kuiper aan de nota „Heroverweging bestaand beleid”. Uit voerig ging hij in op de economische groei. „Als wij praten over de ongewenst- heid van een voorhaven, een Hoogoven- uitbreiding of een kolenvergassingsinstal latie in de Umond dan is dat niet primair vanwege de kwalijke aspekten voor het millieu al wegen die zwaar maar dan gaat het wezenlijk om de vraag of we die groei als samenleving wel aan kunnen en wij ontkennen dat”. In dat afzweren van die groeigedachten betrok Kuiper het „miljardenverslindende militaire appa raat”, het gebruik van kernenergie en de ontwikkeling van de chips, waarbij we ons tijdig zouden moeten realiseren: „Dat een gulden nooit een hand en een machine nooit een moeder wordt”. Teneinde de raadsleden volledig te in formeren stelde De Boer voor om in den vervolge de nota’s die in commissie wor den behandeld alle raadsleden te doen toekomen. In aansluiting daarop zette hij uiteen op welke manier zijn fractie in de toekomst de begrotingsbehandeling voorstaat. Me de door de belangrijke plaats die de Meer jarenbegroting is gaan innemen bij de beoordeling van het gemeentelijk beleid, lijkt het de CDA-fractie wenselijk het fi nanciële beleid aan de behandeling van dat stuk te koppelen. „Financiële kwar taalverslagen zouden een duidelijk inzicht verschaffen in de materie en waken voor het gevaar van begrotingsoverschrijding. In november zou kunnen worden volstaan met gemeentebladen ten behoeve van ta riefswijzigingen en aanpassingen. Aan de hand van een beleidsbrief, die een duide lijk initiërend karakter heeft, wordt een maal per zes weken vergaderd over be leidszaken. Het inventariserende deel kan in een jaarverslag worden uitgebracht. Dit verslag is een uitstekend discussies tuk. Aan de behandeling van de beleids brief kan een schriftelijke feitelijke vra genronde vooraf gaan”, aldus De Boer die zegde hiermede een einde te willen maken aan de keutelige behandeling van begro tingshoofdstukken. Vervolgens trok De Boer de waarde in twijfel van de „Nota heroverweging be staand beleid” zoals die nu is gepresen teerd. „Eerst dient de raad aan te geven welk politiek beleid voor Velsen dient te worden gevoerd. Daarna en niet vooraf worden de kosten berekend en wordt bezien wat kan en wat niet kan; wat eerst moet en wat wachten kan. Eerst de poli tiek, dan de financiën. Er is altijd meer vraag dan aanbod. Dat dwingt tot keuzen; tot kostenbeheersing”. Op welke wijze geld vrijgemaakt kan worden om tegemoet te komen aan de wensen van de bevolking voor de tachti ger jaren dwingt tot meer dan alleen maar kostenbeheersting. De Boer legde het col lege een aantal vragen voor antwoorden bepalend zijn voor de kriteria die gehanteerd zouden moeten worden bij de vaststelling van een heroverweging be staand beleid. Criteria die De Boer zei te missen in de door het college aangedragen nota. „Kan morgen nog gedaan worden wat gisteren als vanzelf sprak? Kunnen bur gers meer zelf? Kan de overheid terugtre den? Kan verricht werk doelmatiger worden gedaan? Is de organisatie opti maal en zit de juiste man op de juiste plaats? Gaan we uit van het beginsel: eenmaal steun, altijd steun of moet wor den gestreefd naar aanmoedigingssubsi- dies er op gericht om mensen meer op eigen wieken te laten vliegen? Kan werk goedkoper als particulieren het uitvoe ren? Kan door regionale samenwerking besparing worden verkregen zonder de kwaliteit van het werk aan te tasten? Over deze materie zijn meer vragen te stellen”, aldus De Boer die met betrekking tot de gemeentelijke heroverwegingsnota zei te betreuren iedere beleidsanalyse te moeten missen. Tot zijn „eigen” CDA- wethouder geestelijk vader van de her overwegingsnota Th. C. Witte: „Een visie mijnheer Witte, waarom u op 8 de cember 1969 vroeg, neer te leggen in een plan „Velsen vooruit”, is er ook tien jaar later niet”. „Wanneer ik het college als communiste aanval op zijn beleid, doe ik dat vanuit de zekerheid dat een gezamelijk optreden van de raad voor en met de inwoners van Velsen mogelijk en noodzakelijk is”, zo besloot de CPN-woordvoerster haar betoog. ken rond de ontwikkeling van havenfacili teiten aan de noordkant van de monding van het Noordzeekanaal. Speciaal de hou ding van de overlegpartners jegens het Velsense standpunt heeft de belangstel ling van het CDA. Ook het dumpen van radio-actief be smet afval acht het CDA een milieuzaak die nauwkeurig dient te worden begeleid. „Welke initiatieven zijn er ontwikkeld ten aanzien van voorlichting, begeleiding en gevaren-preventie ingeval van dergelijke transporten”, aldus De Boer rechtstreeks tot burgemeester Molendijk. Tekende De Boer bij de kritiek van de commissaris van de Koningin op de ont wikkeling van de Velserbroekpolder, nog een wat cryptische vorm van protest aan, de door de commissaris geuite kritiek ten aanzien van de geïsoleerde opstelling van Velsen inzake gewestelijke samenwer king, is het CDA uit het hart gegrepen. „Samenwerking in Umondiaal verband kon steeds op onze instemming rekenen. Zij kan dat nog. Eenzelfde opstelling koos onze fractie voor de Kennemerraad als overlegplatform geen doe-orgaan Onze fractie koos wat dat betreft de ideeën die vanuit de Haagse koker komen over wat wel en wat niet aan gewesten kan worden overgelaten. Op 1 februari heeft de raad uw college verzocht het onder zoek naar bestuurlijke organisatie in ons gebied nog dit keer af te ronden.' Wij hopen dat u nu meer nieuws heeft”. De Boer drong er op aan dat vanuit de IJmondgemeenten nu zelf eens initiatie ven worden ontwikkeld die vorm geven aan bestuurlijke samenwerkingsvormen. „Het wordt zo langzamerhand tijd samen eens wat te gaan doen”. In het kader van de betrokkenheid van de burger bij het gemeentelijk Als laatste onderdeel van zijn algeme ne beschouwing gaf Dirk Kuijper zijn mening over het funktioneren van net college nadat dit een jaar opereert. „Wat is het positieve effekt van de be noeming van een vijfde wethouder?”, was zijn vraag, waarop hij zelf als antwoord gaf: „Geen positief effekt. Integendeel!” Naar zijn mening is het college niet opgewassen tegen alle taken die er zijn, maar daar zou de ene wethouder meer

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5