KLAAGZANG VAN ONTEVREDENHEID Auto tegen boom: bestuurder dood Eurocheque: Uitstekende prestatie van echtpaar De Jager stelt PvdA in het gelijk. burgerlijke stanci Als u nu naar de bank gaat, kunt u in uw wintervakantie al betalen met Eurocheques. 11 I veilingen beverwijk „Heroverweging bestaand beleid het handige en veilige betaalmiddel. 1 ijmondnicu\x/5 \fanGoor Jeugdboeken Anton Quintana Dudin de diepte L M 99 BUTLERCOMPETITIE BOC nt TEVREDENHEID IN SOCIALISTISCHE GELEDEREN ze I I SBI ts :cht Vervuiling i P zijn oh irlijk -ling j f HEEMSKERK Herbezinning Ifeig u Welzijn I 7 D 1 IN D A G IJMOND 1 3 19 7 9 5 NOVEMBER y ?n y iedereen leest de krant bank i NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST k r Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. in an de olide nen. ig en kant. Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient ’t echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De door het gemeentebestuur van Velsen aangedragen beleidsplanning, als onderbouw voor de eerder geconstrueerde bijges telde Meerjarenbegroting 1979-1983, is in de ogen van de liberale fractie van de Velsense gemeenteraad het resultaat van een wat gekunstelde operatie. Een weinig fundamenteel stuk in de marge van een begroting die een bedrag van 200 miljoen beloopt Ir. G. A. Schoonkind (WD) schetste in zijn algemene beschouwing de nood zaak van een dergelijke planning („in 1971 zijn daarvoor door ons reeds bouwstenen aangedragen”) maar stelde daarbij als voorwaarde een goed functionerend bestuur. Over dat laatste maakt men zich in liberale kringen ernstige zorgen. 99 B De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. I SSS (ADVERTENTIE) 20.15 uur TWEEDE CONCERT SERIE B entrée f 12,— (a.i.) c.j.p. geldig - (ADVERTENTIE) A IR. G. A. SCHOONKIND Bij elke boekhandel (ADVERTENTIE) OSrt A. SCHILTMEIJER I A p Concertgebouw Haarlem vrijdag 16 november 1979 Schoonkind belichtte uitvoerig de wijze waarop raad en college dienen te functio neren. De technische adviezen van het ambtenarenkorps dienen aan te sluiten bij de politieke bijstand die wordt verkre gen uit de daartoe bestaande raadscom missies. Schoonkind zei het gevoel te heb ben dat de technische bijstand dominant is en wel zodanig dat er nauwelijks meer ruimte is voor politiek advies als bepaalde plannen in de commissies ter discussie komen. „In de commissies ontstaat dan het gevoel”, zo merkte Schoonkind op, „dat politiek advies niet gevraagd, ja zelfs niet gewenst wordt en de commissie al leen gebruikt wordt om in laatste instantie het raadsvoorstel politiek te beoordelen”. Uit de ervaring creëerde spreker de situatie die tendeert in de richting waarin de commissie volkomen buitenspel komt te staan omdat een portefeuillehouder geen behoefte heeft aan politieke infor matie, meningspeiling en advies van de commissie. „Maar de commissie heeft wel behoefte aan die informatie en dringt er bij het college op aan de commissies van advies en bijstand zoveel mogelijk te be trekken bij de beleidsvoorbereiding”. In het kader van de relatie tussen ge meentebestuur en burger geloofde ir. Schoonkind dat het onjuist functioneren van de media „informatie wordt weinig kritisch, met weinig hoor en wederhoor gegeven. Details worden opgeklopt, zaken worden zwaar vertekend, stereotypen zijn aan de orde van de dag, kortom in plaats van feitelijke informatie een stuk infor- matievervuiling waar de burger uiteinde lijk mee overspoeld wordt” er de oor zaak van is dat de burger geen juist zicht meer heeft op het landelijk, provinciaal en lokaal bestuur als dienstverlenend insti tuut. De gevolgen zijn dat politiek als „vuil” wordt gekwalificeerd en actie voe ren als middel te veel wordt bedreven ten behoeve van eigenbelang en ten koste van het belang van anderen. De rol van het raadslid in het algemeen schetste Schoonkind als die van de man of vrouw die geacht wordt te zorgen voor alle zaken betreffende wonen, werken en recreëren. Een te kleine groep burgers lijkt daarvan doordrongen. Maar juist de burger uit die kleine groep zet een enorm vraagteken bij de bestuurlijke taak als hij een raadszitting of een commissieverga dering bijwoont. „Eindeloze discussies die aan de essentie van de zaak voorbij gaan. Politisiering van zaken die om een nuchte re zakelijke benadering vragen. Verdedi ging van groepsbelangen zonder afweging tegen andere belangen. Krampachtige po gingen om toch vooral de pers te halen. Kortom de kritisch toehoorder vraagt zich af: „is dit nu besturen?”. delijkheid die de belangstellende burger niet meer begrijpt omdat zijn belangen, zijn verwachtingen van het lokaal bestuur moeten verzanden in breed uitgesponnen tegenstellingen en eindeloze discussies. Een slagvaardig beleid, een snel inspelen op veranderingen, een soepel werken als dienstverlenend instituut voor de burger? Ho maar! Het is ontaard in een spel om het spel en dan ook nog vaak niet op de bal maar op de man gespeeld”. Schoonkind noemde het nauwelijks ver wonderlijk dat de burger door dat alles een afkeer krijgt van zijn lokaal bestuur. Zijn scherp getekende visie noemde hij een resultante van dertien jaar raads werk. Ook een aantal externe remmende factoren zijn op het standpunt van die burger van invloed geweest. „Een herbezinning op de taakverdeling, op de gehele organisatie van het ambtelijk apparaat, is dringend gewenst”. (Van onze streekredactie) LEIDEN. De 42-jarige ir. Maarten Hendrikse uit Bloemendaal is vrijdag nacht om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de Rijksweg 4 bij Leiden. „Al jaren achtereen hoorde u uit onze fractie dat de begroting te ruim in haar jasje stak”, aldus de heer Schiltmeijer. programma: Grieg R. Strauss kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. buiten schot bleef en de politie zelfs de uitgaven met 22 percent opvoerde.” BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse veilingen waren maandag als volgt. Bloemen: anjers 20-63, trosanjers 200- 335, chrysanten 140-245, per stuk 50-92, freesia 15-44, irissen 16-22, liatrus 10-32, nerinen 20-51, roos 30-50, babyroos 12-30. Planten: cyclamen 350-750, calanchoë 65. Groenten: andijvie 28-51, bleekseldery 14- 29, bloemkool 167, boerenkool 40-69, bospeen 82-137, seldery 9-43, breekpeen 15- 32, Chinese kool 25-37, groene kool 17- 27, knolseldery 27-49, peterselie 15-51, prei 57-84, raapstelen 38-40, radijs 62, schorse neren 107, spinazie 80-255, spitskool 26, spruiten 88-97, tomaten 380-950, uien 28- 56, waspeen 20-89, gesneden boerenkool 51-63. Even voor middernacht is de Bloemen daler rechtdoor gereden op een plaats waar de snelweg een bocht maakt. De auto maakte een val van zeker vijf meter en kwam tot stilstand tegen een boom. De bestuurder moet op slag zijn gedood. Als oorzaak voor het ongeval wordt door de politie aan oververmoeidheid van de auto mobilist gedacht. GEBOREN: Hendrika Huberta Pleging, Francesca Margaretha Antonietta de Ruiter, Irene Johanna Maria Kern, Remco Reinier Sloep, Salvatore, Cardia, Giovanna Car dia, Martinus Alexander van den Heuvel, Marvin Johannes Reinier Jong, Jacqueli ne Amtz, Bianca Meijer. GEHUWD: Jacobus H. M. Denneman en Maria J. Th. van Mer, Cornells N. van Dam en Alida G. Goedhart. ONDERTROUWD: Theo van der Plas en Mary Post, Hans Engeberts en Adnrina M. de Haas, Willem Keymans en Sam Y. Tim, Simon J. A. Rieuwers en Marjan Hummel. OVERLEDEN: Auke Zwart, 77 jaar; Evert Houtkoop, 77 jaar. De heer Schoonkind schroomde niet de hand nog verder in eigen boezem te ste ken. „Hoe kan men”, zo vervolgde hij zijn betoog, „nog werken als raad als er voort durend gepolitiseerd en gepolariseerd wordt? Is dat ter wille van de veelgepre zen duidelijkheid? Maar dan wel een dui- (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De heroverweging van het bestaand beleid is bij de PvdA in goede aarde gevallen, aldus fractievoorzitter A. Schiltmeijer tijdens zijn algemene beschou wing over de begroting van Velsen. Reeds meerdere malen drong de partij aan op een heroverweging waarin de gemeentelijke taken opnieuw bekeken zouden worden. In zijn betoog, afgelopen maandagavond, duidde Schiltmeijer op de noodzaak van een regelmatige heroverweging; om de nu ingeslagen weg te blijven volgen. - Vier Noorse dansen - Burleske voor piano en orkest Rachmaninoff - Symfonie no 2 Door de heroverweging van het be staand beleid is een belangrijk bedrag in de gemeentelijke uitgaven voor het jaar 1980 bespaard. „Nadat wij al verschillen de malen op een kritischer aanpak van de begrotingstechniek aandrongen heeft de gemeente gedwongen door de verslechter de financiële positie, de heroverweging toegepast. „Het grote bedrag dat daarmee bezuinigd is stelt onze partij in het gelijk ■w Hubeek-Tolman (185) klasseerden zich als nummer vier. De uitslagen luiden: Butler-competitie: Kalshoven-Z and ber gen 20, echtp. De Jager 19, mevr. Zwager- Koch 18, Van de Krol-Tabbers 18, Witters- Huismans 14, echtp. Bink 14, Kemp-Mis- saar 13, Groen-Strengers 12, Postma-Kep- pels 12, Groen-Van der Werff 11, mevr. Witters-Wermenbol 11, Tervoort-Witte- brood 11, echtp. Van der Berg 11, mevr. De Jong-Pasveer 10, echtp. Zijlstra 10, Porck-Hellingman 10, Van der Linden- Van Schinkel 10, echtp. Westerveld 10, Toeset-Darwen 10, De Winter-Van Zanten 9, De Jong-Steinberg 6, Rijnders-Van der Linden 5, Elferink-Elferink 5, Sanders- Kamoen 4, Jongbloed-De By 3, Bakker- Draayer 2, Maas-Weyermans 1, Bijvoets- Bronkhorst 1. Het spannende boek van de tv-serie. Met A - kleurenfoto’s. 14,90 Kienen. De invalidenvereniging „Op Hoop van Zegen” houdt op woensdag 14 november een kienavond in gebouw „De Hoop” aan de Populierenlaan. De op brengst is bestemd voor het recreatiewerk ten behoeve van gehandicapten. NCVB. Voor de afdeling Oosterwijk- Meerestein van de NCVB spreekt de heer Nome woensdagavond 21 oktober in de Vredevorstkerk over de brandweer. Me vrouw C. van Heyningen spreekt voor de afdeling Beverwijk op dezelfde avond in „De Opgang” over brandwonden. Klaverjassen. Klaverjaswedstrijden zijn er vrijdag 16 november in het buurt centrum „De Lichtboei” aan de Heems kerkse Maasstraat; op donderdagavond 15 november in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhoflaan en vrijdag 16 november van acht uur af in de ADO-kantine in het Heemskerkse sportpark „De Vlotter”. Die avond kan men ook klaverjassen in het centrum „De Schans” aan de Schans in Beverwijk. Gewone competitie: dames Fabel- Scheerder 198, Koomen-Van Deursen 197, Bakkum-De Vente 195, Hubeeck-Tolman 185, Lips-Van der Zant 168, Fictoor-De Vries 168, Hartman-Koot 168, dames Bak- ker-Ten Broeke 168, echtp. Koster 168, dames Drenth-Bakker 166, dames San- ders-Van der Werff 164, dames Van Deur- sen-Van Kant 164, echtp. Kramer 163, dames Hubeek-Koomen 162, dames Van der Linden-Otten 153, Scheffer-Vervaat 147, dames Bouwman-van Ravenswaay 146, dames Mulder-Van der Berg 44. Naast de leniging van de woningnood door nieuwbouw en verspreiding van de bevolking over de regio en provincie dringt de PvdA aan op een aan de wensen van bewoners aangepast voorzieningen pakket waarin welzijn een centrale plaats inneemt. Vanuit deze gedachte richtte Schiltmeyer zich tot burgemeester Molen dijk met de volgende vragen; „Wat mag in de komende twaalf maanden voor onze burgers worden verwacht en wat mogen speciaal de zwakkeren in de samenleving van ons verwachten? Is het in hun belang dat we dure woningen bouwen, kabeltele visie aanleggen of een badhuis sluiten? In onze prioriteitenstelling moeten we het accent verleggen naar welzijn en wel vin den”, verklaarde Schiltmeijer die direct daarop het college hekelde in zijn regiona- lisatiepolitiek. Hiermee doelde hij op de vraagtekens die gezet worden bij de eventuele toetre ding van Velsen tot de Kennemerraad terwijl de omliggende gemeenten open staan voor een IJmondiaal samenwer kingsverband. Tevens verweet hij het ge meentebestuur traagheid en onduidelijk heid in de totstandkoming van verschil lende samenwerkingsverbanden zoals de DGD. Met betrekking tot de welzijnspro- blematiek vermelde Schltmeijer ook de gespannen situatie in Velsen-Noord. Deze noemde hij zeer zorgelijk. „We moeten ons beraden op afdoende maatregelen zoals verbetering van de wijkvoorzieningen,,: aldus de PvdA-woordvoerder die de poli tie een belangrijke taak in het geheel toebedeelde. Een taktische en kalme hou ding van de gezagsdragers en een regel matiger bezetting van de politiehulppost in Velsen-Noord zouden volgens hem bij dragen tot het weerkeren van de rust. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. De tweede serie van de Butler-competitie bridge van BOC ging van start met een duidelijke zege (20-0) voor het favoriete koppel Kalshoven-Zandbergen dat zich daarmede resoluut aan de top van de ranglijst plaatste. Het echtpaar De Jager werd tweede (19-1): een voortreffelijke prestatie voor dit vrijwel nimmer op de voorgrond tredende duo. Na de tweede serie, die ook over zes zittingen zal gaan, komen 20 paren in de finale-poule. De eerste reeks werd afge sloten met een zege voor Jongbloed-De By. Hun hernieuwd optreden was heel wat minder want met een score van slechts 3 overwinningspunten (maximaal zijn er twintig per ronde te verdienen) konden zij maar drie van de 28 paren achter zich houden. Kalshoven-Z and ber gen, die als tweede waren geëindigd, ga ven wederom zeer duidelijk hun visite kaartje af en kwamen met een score van vijftig matchpunten (20-0) als nummer één uit de ouverture te voorschijn. Het echt paar De Jager had de eerste reeks met een bescheiden zeventiende plaats afgesloten. Nu lieten zij een uitslag van 19-1 noteren en dat betekende de tweede positie op de ranglijst Mevrouw Zwager werd in sa menwerking met haar partner Koch der de (18-2) maar moest deze plaats wel delen met Van de Krol-Tabbers. Witters-Huis- mans en het echtpaar Bink werden ge deeld vijfde (14-6) met pal achter zich Kemp-Missaar (13-7). Voor de gewone competitie traden 18 paren aan. De dames Fabel-Scheerder behaalden 198 punten (58.93 percent) en daarmede bleven zij al hun concurrenten voor. Het verschil met Koomen-Van Deur sen (197) was echter minimaal (een punt). Bakkum-De Vente (195) werden derde en Bij de ontwikkeling van een financieel meerjarenplan voor de gemeente Velsen plaatst de PvdA een kanttekening en be ticht het college van een te grote voortva rendheid. „Dit jaar is alles ineens aan de orde en dat is nou weer iets te veel van het goede”. Ook de uitgaven voor politie en brandweer ondervonden in de PvdA-be- schouwing kritiek. De wens werd geuit om ook deze in het kader van de herover weging te bekijken. „Een groot aantal diensten en bedrijven leverde een aandeel in de heroverweging terwijl de brandweer VVD dringt aan op herbezinning taken van gemeentelijk apparaat dirigent: ED SPANJAARD solist CHRISTOPHER SAGER - piano

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7