Voormalige militairen: Oprichting UMD tegen misbruik van macht Bomaanslagen aan de orde van de dag Botsingen tussen soennieten en regering-Assad in Syrië I h B. F politiek waarin voortdurend zweringen beleggen om naar de macht te grijpen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. In Spanje staat het meest tegenstrijdige leger van Europa garant voor de democratie: een leger waarvan de generaals in 1936 in opstand kwa men tegen de democra tie van de Spaanse Tweede Republiek. De generatie militairen die na deze generaals volgt, is grootgebracht in de roes van de overwin naars in de burgeroor log. Tijdens hun oplei ding leerden deze offi cieren dat de democra tie een gedegenereerd stelsel was, de „rooien” samen- Jh s? De Spaanse militair accepteert de democratie, maar staat er niet achter. r Spaanse leger accepteert democratie te nauwer nood van het Franco-regime is opgesteld, luidde: 1. Volledig herstel van de rech ten van de mens en de democra tische vrijheden, met als gevolg hiervan een algehele amnestie voor gedetineerde burgers en militairen die geprobeerd heb ben deze rechten te verdedigen; 2. Sociaal-economische hervor mingen met het doel een betere verdeling van de welvaart tot stand te brengen en de erken ning van de rechten van de werknemers (recht van staking en van het vormen van vrije vakbonden); 3. Democratische verkiezingen in alle overheids- en regionale instanties, plus het recht om zelf de Spaanse democratie behoor lijk aan banden kan leggen, is de volgende generatie die straks het leger gaat leiden. Deze mensen zijn na de burgeroorlog geboren en hebben een goede opleiding, maar zijn beslist geen militairen die democratisch zijn ingesteld. Ze hebben een soort elitair ge voel tegenover de generaals die nu aan de macht zijn en in de burgeroorlog hebben gevochten; doodeenvoudig omdat ze een be tere scholing hebben genoten”. „Maar daarnaast zijn ze jaren lang geïndoctrineerd - hoe kan het ook anders - met het idee dat de democratie een verderfelijk systeem is. Het duurt ongeveer een jaar of vijftien voordat het Spaanse leger door deze Franco achtige fase heen is”, aldus Luis Otero Fernandez. Een man die op korte termijn de Spaanse democratie in ge vaar kan brengen, is oud-minis- ve Democratische Coalitie (CD). Zijn visie op de bestrijding van BEIROET (ANP). Bom explosies in Damascus doen ramen rinkelen en gebouwen schudden. Voetgangers blij ven even stilstaan om te zien wat er aan de hand is, maar zij vervolgen hun weg. Zij raken er aan gewend. „Als oud-militairen hebben wij de Socialistische Arbeiderspar tij PSOE en de Communistische Partij PCE indertijd ervoor ge waarschuwd dat als zij zich bij deze eis van het leger zouden neerleggen, de politieke partijen hun democratische soevereini teit nooit volledig zouden kun nen uitoefenen”. Beide oud-militairen, die niets zullen nalaten om gerehabili teerd te worden, vinden deze houding van het leger logisch. Het is de prijs van een ingrijpen de politieke verandering zonder zuiveringen. Vergeleken met het politieke stelsel is er in het Spaanse leger nauwelijks iets veranderd. Op de vraag of zij zich geboren militairen voelen, lachen de 47-jarige oud-kolonel en de 34-jarige oud-kapitein, de oudste en de jongste in het UMD- proces, verlegen. Bestaat er in Spanje het ge vaar van een staatsgreep? President Assad heeft het moeilijk met de soennieten in zijn land. heid”. Zij gebruiken wapens die uit Libanon gesmokkeld zouden zijn en hebben de oorlog ver klaard aan het „ketterse alawiti- sche regiem”. In juni schoot een handvol mannen die zeiden leden te zijn van de moslim-broederschap, op de militaire academie in Aleppo 50 alawitische cadetten dood. In augustus leidde de moord op een alawitische sjeik in Latakia tot twee dagen van straatgevechten tussen soennieten en alawieten, waarbij zeker 20 doden vielen. Vorige maand kwamen bij een anti-alawitische uitbarsting in Aleppo acht mensen om. In het centrum van Damascus zijn re geringsgebouwen en kantoren van luchtvaartmaatschappijen opgeblazen. Tal van personen uit de omgeving van president Assad zijn aangevallen. Diplo matieke kringen in Damascus schatten dat in de afgelopen maanden eens per week een poli tieke moord is gepleegd. Het verzet wordt ook op niet- gewelddadige wijze steeds via Er zijn echter geen tekorten voor degenen die een smokke laar of een „tussenpersoon” kun nen betalen voor illegaal verkre gen artikelen. Er zijn zoveel van dergelijke personen dat de kran ten hen aanduiden als een speci ale klasse. Diplomatieke kringen zeggen de interne structuren en be stuursvorm te bepalen, zonder dat deze de eenheid van de Spaanse staat aantasten. 4. ' Grondige afrekening met de door het regime gestimuleerde corruptie. 5. Uitschrijving van een demo cratische gekozen grondwetge vende vergadering, met als taak het opstellen van een constitu tie, die voor Spanje de weg opent om te integreren in West- Europa. De negen leidinggevende offi cieren van de UMD werden op 29 juli 1975 gearresteerd op het moment dat de Spaanse pre mier Carlos Arias Navarro de conferentie in Helsinki bij woonde. De negen werden op 8 maart 1976 door de krijgsraad veroordeeld tot gevangenis straffen van tweeëneenhalf tot acht jaar, omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan „samen zwering en oproer tegen de Spaanse staat”. Vlak voor hun veroordeling kregen de UMD-officieren een twijfelachtig aanbod: hun straf fen zouden belangrijk vermin derd worden als zij een verkla ring ondertekenden dat zij de dienst „uit vrije wil” verlieten. De negen militairen weigerden dit resoluut. Bij de algemene amnestiever lening op 14 oktober 1977 wer den de negen UMD-officieren vrijgelaten. De militairen zijn nooit in hun functie gerehabili teerd: het enige militaire recht dat zij nog hebben, is een pensi oen dat ze te zijner tijd ontvan gen. Afgezien van deze negen officieren ondervinden dertig oud-leden van de UMD in het leger nog steeds represailles; hun promotiemogelijkheden zijn beperkt, omdat zij demo cratische ideeën hebben. De UMD telde 250 actieve le den en 350 sympathisanten in het Spaanse leger. Na de eerste democratische algemene ver kiezingen ontbond de UMD zich op 27 juni 1977, omdat Spanje op weg was om de vijf doelstel lingen van deze groep uit te voe ren. Inmiddels zijn alle pro grammapunten van de UMD in Spanje gerealiseerd. I Bomexplosies en politieke moorden zijn „aan de orde van de dag” in Syrië, waar het bewind van president Hafez Assad, dat lange tijd beschouwd werd als een van de stabielste in de Arabische wereld, een bitter gevecht le vert tegen een los samenwer kingsverband van onder grondse groeperingen. Het is een strijd waarin religie en politiek nauw en explosief met elkaar verbonden zijn. De jongste generatie officieren werd opgeleid in de periode dat het Franco-regime in verval raakte. Deze militairen ontvan gen grotendeels nog hun oplei ding „in oude stijl”. Het Spaanse leger van 230.000 man heeft zich tijdens de overgang van de dictatuur naar de democratie, op enkele inci denten na, afzijdig gehouden van het politieke proces. Bete kent dit dat het leger gelooft in een democratisch stelsel? Een gesprek met twee ver schoppelingen uit het Spaanse leger: oud-kolonel van het Korps Ingenieurs Luis Otero Fernan dez, thans directeur van een be drijf in informatica, en oud-ka- pitein der infanterie Fernando Reinlein, die op het ogenblik aan de kost komt door af en toe arti kelen over militaire onderwer pen in de Spaanse pers te schrij ven. Beiden zijn drie jaar gele den tot een gevangenisstraf van respectievelijk acht en vier jaar veroordeeld, omdat zij behoor den tot de leiders van de Union Militair Democratica (UMD), een a-politieke militaire club, die on der Franco de democratie in Spanje wilde brengen. Fernando Reinlein: „Het leger accepteert de democratie, maar staat er niet achter. Het bewijs ervan is dat de negen leden van de UMD niet worden gerehabili teerd. Daarnaast zijn er ook nog de vier officieren die in 1973 op staande voet uit de dienst zijn ontslagen, omdat zij op de kazer ne zogenaamde verboden lec tuur lazen. Het ging om de pro gressieve weekbladen Guader- nos del Dialogo en Triumfo, tijd schriften die overal in de kios ken te koop waren. De hogere hiërarchie in het leger wil deze dertien militairen voor geen prijs weer opnemen”. „Hoewel het leger zich op het eerste gezicht niet met de poli tiek bemoeit, oefenen de gene raals, die in de burgeroorlog hebben gevochten, wel degelijk druk uit op het parlement. Een aantal militairen, vooral op het niveau van territoriaal bevelheb ber, zou graag zien dat er in het Baskenland harder tegen het terrorisme werd opgetreden. Sommigen zijn voorstander van het uitroepen van de noodtoe stand in het Baskenland. Maar ik denk dat dit gegenover de Basken een enorme psychologi sche blunder met ongekende ge volgen zou betekenen. Gelukkig denken luitenant-generaal Ma nuel Guttierrez Mellado, de mi nister van defensie, en de chefs generale staven hier niet zo over”. Luis Otero Fernandez: „Parle ment en regering bleven voorlo pig onder druk van het leger functioneren. De oorzaak hier van gaat terug tot de onderhan- delingen over de amnestie voor politieke gevangenen in 1977 tus sen alle politieke partijen en het leger. De militairen hadden geen enkel bezwaar tegen het vrijla ten van terroristen, maar ze wil den beslist niet dat militairen die wegens het propageren van de democratie waren veroordeeld, weer werden opgenomen in het leger”. religie geuit. Het bezoek aan moskeën is sterk gestegen. Jon gemannen laten hun baard staan, een teken van islamitische vroomheid. De politie begon daarop mannen met te veel op het gezicht te arresteren omdat zij hen verdacht van lidmaat schap van een ondergrondse or ganisatie. Ofschoon de anti-rege- ringsgroeperingen goed gewa pend zijn en veel passieve steun van de bevolking genieten, wordt betwijfeld of zij in staat zouden zijn Assad ten val te brengen. De werkelijke basis van de macht van Assad was steeds het 225.000 man tellende leger van Syrië, dat geheel gedomineerd wordt door alawitische officie ren en waarvan het officiers- korps over het algemeen door Assad gekoesterd is en tot een bevoorrechte klasse gemaakt is. Alles wijst er op dat het leger nog loyaal is en over het alge meen niet is aangetast door reli gieuze verdeeldheid. En zolang dit het geval is, zal Assad geen rivalen te duchten hebben. ter Manuel Fraga Iribarne, thans leider van de conservatie- De Union Militar Demo cratica (UMD) werd op 28 augustus 1974 in Barcelona opgericht door zestien lege rofficieren, waarvan vijf tien uit de landmacht en één luchtmachtofficier. Deze a- politieke militaire groep ontstond uit protest tegen het toenemende machtsmis bruik van sommige Spaanse officieren, die hiermee hun eigen belangen boven die van het volk stelden. Het programma van de UMD, dat tijdens de verkramping dat veel „ondergrondse onderne mers” banden hebben met be langrijke alawitische functiona rissen van het leger en functio narissen van de Baath-partij. Een van hen zou de broer van president Assad, Rifaat, zijn wiens talrijke auto’s en villa’s in Damascus legendarisch zijn. Het wekte geen verbazing dat aan een campagne ter bestrij ding van de corruptie die kort geleden door de president was bekendgemaakt, plotseling een einde kwam toen die campagne de wortel van het vraagstuk het bewind zelf ging treffen. „Corruptie en omkoperij zijn noodzakelijke kwalen hier”, zei een westelijk econoom die op de hoogte is van de werking van de Syrische bureaucratie. „De men sen hebben ze nodig om de kloof te overbruggen tussen hun sala rissen, die door de socialistische regeringsfilosofie kunstmatig laag gehouden worden, en de steeds stijgende kosten van le vensonderhoud”. Syrië’s economie, eens een van de sterkste in de Arabische we reld, is door de doctrinaire socia listische planning, het teveel aan mankracht en een algemeen ge brek een initiatieven in het slop geraakt. „Men zou beter af zijn zonder planning”, zei een eco noom in Damascus. Het regeringsdagblad Al baath zei dat de regering erkende dat er een verwaarlozing van plich ten op grote schaal was en een economische wanorde die de ge hele publieke sector bedreigde. Omdat de staat alle conventione le middelen voor politieke me ningsuiting van kranten tot vakbonden gemonopoliseerd heeft, is de oppositie geneigd sa men te komen op het enige ter rein dat nog betrekkelijk vrij van controle is, de moskee. Jongemannen die verscheide ne stromingen van islamitische orthodoxie omhelsden, organi seerden zich tot groepen met na men als „de moslim-broeder schap”, „jeugd van Mohammed” en „falangisten van de waar- Toen het leger diep in de poli tiek betrokken raakte nadat Sy rië in 1946 zijn onafhankelijk heid had verworven, lag het voor de hand dat de alawieten voort durend op de voorgrond traden. De alawieten zijn een landelijk bergvolk dat vanouds het gebied rond de Noordsyrische haven stad Latakia bewoonde. Zij vor men een nauw verbonden broe derschap met riten en een litur gie die zij als „islamitisch” be schouwen maar die volgens or thodoxe mohammedanen ket ters is. Veel van hun religie is een zorgvuldig bewaard geheim. Maar bekend is bijvoorbeeld dat zij een aantal christelijke feest dagen in acht nemen. Syrië’s eens dominerende soennitische moslim-elite erger de zich sterk aan het bewind van de vroeger achtergestelde en in ontwikkeling achtergebleven sekte, ofschoon men Hafez As sad duldde. Want de voormalige luchtmacht-generaal had zich lange tijd een voorzichtig en be kwaam leider getoond die in staat was stabiliteit en economi sche welvaart te brengen in een land dat veel meer coups dan verkiezingen gekend heeft. Maar het afgelopen jaar heeft de tolerantie plaats gemaakt voor verontwaardiging, zo niet haat. De welig tierende corruptie en het wijdverspreide bureau cratisch wanbeheer zetten vele Syriërs op tegen het bewind. Volgens het Syrische dagblad Al Thawra is er een kritiek te kort aan medicijnen, meel, brood, reserve-onderdelen, ge schoolde arbeiders en technisch personeel als gevolg van een slechte beleidsvoering. Luis Otero Fernandez: „Op het ogenblik niet, want de gene raals die dit zouden willen, be seffen dat ze internationaal geen enkele aanhang hebben. Daar naast zouden deze generaals niet weten wat ze met de macht zou den moeten doen, want ze heb ben geen gedefinieerde poli tiek”. „Kijk uit”, valt Fernando Reinlein bij, „dat je je niet ver kijkt op het politieke geschuifel van premier Suarez! Hij heeft soms gespeeld met het spook van een militaire staatsgreep met het doel om aan de macht te kunnen blijven. Ik zie wel dege lijk een gevaar dat het leger in de toekomst de Spaanse democra tie ernstig kan beknotten, vooral met een Margaret Thatcher, een Franz Josef Strauss in West- Duitsland en met een ruk naar rechts in Italië”. „Een binnenlandse factor die het terrorisme door middel van het opnieuw invoeren van de doodstraf, aanvallen op het ka- binet-Suarez, opvattingen over de democratie en de ondertoon van het nostalgisch verlangen naar de veiligheid onder het Fraiico-bewind in z’n redevoe ringen, vinden een groot gehoor in het leger. „Niet alleen bij de ouderen, maar ook bij de jonge ren, die nog weinig democra tisch worden opgeleid”, meent Fernando Reinlein. Luis Otero Fernandez heeft zware kritiek op het wetsvoor stel over de nationale defensie, dat door de regering nog naar het parlement gezonden moet worden. „Op het eerste gezicht lijkt deze organieke wet een grap. Volgens de tekst blijven de strijdkrachten buiten de contro le van het parlement. De politie kan worden gemilitariseerd, ter wijl in de democratische Westeu- ropese staten het politieappa raat valt onder het ministerie van binnenlandse zaken. De wet erkent niet het recht op gewe tensbezwaren, hetgeen in strijd is met de Spaanse Grondwet”. „Daarnaast mogen de burgers niet weten hoe het leger het be lastinggeld voor de defensieaan- kopen besteedt, want dit moet uit staatsveiligheidsoverwegin- gen geheim blijven. Hetzelfde geldt voor het strategische plan van de chefs generale staven. Dit wetsvoorstel dient er alleen maar voor dat de Spaanse bur gers en het parlement er geen idee van hebben wat het leger straks kan uitspoken”. Fernando Reinlein: „Het leger is op het ogenblik niet geïnte greerd in de Spaanse samenle ving. Militairen mogen geen lid zijn van een politieke partij of van een vakbond. Momenteel is dit niet zo’n ongezonde situatie, want het is nog geen vier jaar geleden dat de dictator overleed. Op den duur moet het leger, net zoals in West-Europa - Neder land met zijn WDM is daar het meest geavanceerde voorbeeld van - integreren in de maat schappij, met alle politieke con sequenties van dien. Het leger is het volk met wapens. Als je het volk en wapens scheidt, heb je geen leger, maar een troep huur lingen”. Lukt de versmelting van strijdkrachten en samenleving? Reinlein: „Alleen als de mili taire hervormingen van de mi nister van Defensie, luitenant- generaal Gutierrez Mellado, nauwgezet worden uitgevoerd en als geen enkele politieke par tij deze modernisering van het leger voor zich opeist. Momen teel probeert de regeringspartij Unie van het Democratisch Cen trum UCD met deze militaire hervormingen het leger naar zich toe te trekken”. „De andere minister van De fensie, de industrieel Agustin Rodriguez Sahagun, versterkt soms de schijn dat het leger zijn huidige positie aan de UCD te danken heeft Dit gaat ten koste van het imago van luitenant-ge neraal Gutierrez Mellado en heeft zijn neerslag op de relatie strijdkrachten-parlement. „De socialistische oppositie partij PSOE, die eigenlijk de problematiek van de militairen het beste begrijpt, is zeer be zorgd over deze gang van zaken. De strijdkrachten zijn van het volk en niet van één politieke partij”. „Even een opmerking voor de goede orde: ik ben géén socia list”! Luis Otero Fernandez is het helemaal eens met deze zienswijze. Syrië’s soennitisch-islamiti- sche meerderheid neemt de le den van de alawitische minder- heids-sekte niet alleen kwalijk dat zij overheerst. Zij beschul digt de alawitische regeerders ook van corruptie, nepotisme en machtsmisbruik. Assad, een voormalig com mandant van de luchtmacht, kwam in 1970 aan de macht met behulp van een groep alawiti sche officieren, die met elkaar verbonden waren door banden van religie, familie en plaats van afkomst. Zij bleven aan de macht door alle teugels van de controle stevig in eigen hand te houden. De alawieten gebruikten de strijdkrachten al sedert de Fran sen in 1920 Syrië bezetten, als instrument voor vooruitgang. Het koloniale bewind trof vijan- diggezinde soennieten aan, maar de traditioneel verdrukte min derheden zoals de alawieten wa ren eerder tot medewerking be reid. Zeer velen van de alawieten die slechts tien procent van de bevolking van 7,5 miljoen zielen uitmaken, gingen in het leger dienen. --Ti

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25