Alternatieve energie niet in Oost-Duitsland KEMA-keur voor Goed verborgen accu medische apparaten onderdeel Functionaris British Airways: Met 30 tot 40 percent Prijs levensmiddelen in Bulgarije omhoog Produktie van wolindustrie verder gedaald Skol bekijkt afstoten van Havengelden in Rotterdam moeten omhoog i a fi9 ore Griesmeelpap halve liter tijdelijk Boek en Plaat wint beroep ..Drastische bezuiniging nodig*' 99 99 Voor 8000 mensen banen in isolatie-sector Amerikanen bouwen Franse autotype i 27 19 7 9 14 NOVEMBER ECONOMIE WOENSDAG ARNHEM (ANP). De KEMA in Arnhem, het onderzoeksinstituut van de Nederlandse elektriciteitsbedrijven, gaat een KEMA-keur voor medisch- electrische apparaten invoeren. Om in aanmerking te kunnen komen voor dit keurmerk, moeten de apparaten in de eerste plaats voldoen aan electrische en mechanische veiligheidseisen. 3 (Van onze redactie economie) HONG KONG-LONDEN. Dr. Frank Preston, onderdirecteur van de medische dienst van British Air ways, heeft luchtreizigers aangera den tijdens lange-afstandsvluchten geen alcoholische dranken te gebrui ken en ook zo weinig mogelijk thee en koffie. Door de verhoogde nierwer- king die deze dranken veroorzaken, loopt een passagier grote kans op uitdroging. Preston verklaarde dit in een toespraak op een vorige week in Hongkong gehouden jaarlijks con gres voor klinische geneeskunde van de British Medical Association. WENEN (ANP). Na Tsjecho-Slowakije en Hongarije heeft pok .Bulgarije besloten tot een drastische prijsverhoging van levensmiddelen. De prijzen van brood, boter, melk, vlees en suiker en rijst worden gemiddeld 30 tot 40 percent duurder. I r (Van onze redactie economie) MOSKOU. De Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, heeft zijn lezers maandag in een hoofdartikel op de voorpagina gewezen op de noodzaak van drastische bezuinigingen op het verbruik van energie in de Sovjet-Unie. Uit de gekozen bewoordingen wordt door waarnemers opgemaakt dat men zich in het Kremlin ern stig ongerust maakt over de energievoorziening gedurende de komende winter. Sovjet-Unie geeft energiecrisis toe f - (ADVERTENTIE) Alleen voor Melkunie of Menken Landbouw produkten. Het blad zegt dat de algemene situatie onbevredigend is en dat de ministeries van Kolen en van Olie ernstige fouten hebben gemaakt bij de voorbereiding en de uitvoering van produktieplannen en bij het geven van richting aan de investerin gen. Vooral in de mijnbouwgebieden Koesnetsk (West-Siberië) blijven de pro- duktiecijfers volgens de Pravda aanzien lijk bij de doelstellingen ten achter. De klinische functionaliteit doet het toestel wat de medicus ervan verwacht en wat zijn de risico’s voor de patiënt wordt beoordeeld in samenwerking met het medisch-fysisch instituut van TNO. De KEMA kent al geruime tijd de KE MA-keur voor huishoudelijke apparaten. Fabrikanten, wier toestellen door de KE MA zijn goedgekeurd, mogen het KEMA- keur beeldmerk gebruiken. Het beeld merk voor de medische apparaten wijkt enigsziné af van het normale merk. De laatste tijd was echter al duidelijk dat de Oosteuropese afnemers van Russi sche olie lang niet de hoeveelheden kon den krijgen die ze nodig hadden. Boven dien heeft de Sovjet-Unie haar exportprij zen sterk verhoogd. Sommige Oostblok landen zien zich dan ook in toenemende mate genoodzaakt een beroep doen ande re olieleveranciers, bijvoorbeeld in het Midden-Oosten. De produktie van meubelstoffen steeg van 2,3 tot 2,6 miljoen vierkante meter. In samenhang met een verminderd verbruik van handbreigarens daalde de totale afzet van de Nederlandse producenten van dit artikel met 25 procent. Gewoon water of vruchtenlimonades tot zich nemen is het beste. Vliegtuigbe- manningen zijn verplicht hiervan tussen de twee en twee en een halve liter te drinken wanneer ze vliegdienst doen. Een woordvoerder van de KLM heeft hierop als commentaar gegeven dat de risico’s als gevolg van (overmatig) drank gebruik, zoals dr. Preston heeft geschetst, bjj de KLM „vanzelfsprekend” bekend zijn. „Toch moet een luchtvaartmaat schappij zorgen voor een redelijk assorti ment drank aan boord van de vliegtuigen. De passagiers verwachten dat.” „Anderzijds moeten vliegtuigpassagiers zichzelf de nodige beperkingen opleggen”, vindt de KLM. „Vocht tijdens de vlucht is belangrijk, maar het is niet raadzaam, tijdens de lucht maar eens lekker te gaan doorzakken. Iets soortgelijks geldt voor het eten aan boord. Juist doordat een passagier zich aan boord weinig lichaams beweging kan veroorloven, is het inder daad raadzaam niet overmatig te eten”, aldus de KLM. Brood wordt twintig percent duurder terwijl de beste kwaliteit rundvlees met- honderd percent in prijs wordt verhoogd, zo is in diplomatieke kringen in de Bul- gaarse hoofdstad Sofia vernomen. Alco holische dranken worden gemiddeld 45- percent duurder. Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft verder beslo->* ten, de lonen met 25 30 percent te verho gen. De kinderbijslag wordt eveneens ver hoogd. Het centrale comité beoogt hier mee een geleidelijke afschaffing van de prijssubsidie en een uitbreiding van de kwaliteitsverbetering van het pakket goe-cl; deren dat in Bulgarije wordt vervaardigd, zo heeft het Bulgaarse persbureau BTA meegedeeld. Het minimumloon is verhoogd van 80 tot honderd leva per maand, dat komt- - overeen met ruim 230 gulden. In mei wer-010 den de prijzen van een aantal levensmid- delen in Roemenië al verhoogd terwijl vervolgens de Bulgaarse benzineprijzen binnen één maand tweemaal werden ver- hoogd. Alle Oosteuropese communistische lan-- den hebben de gevolgen van de olieprijs verhogingen ondervonden in de vorm van inflatie. Dat heeft het systeem van prijsbe- heersing van de centrale geleide Oosteu-t.’ 1 ropese economieën onder zware druk ge' zet, evenals de aanzienlijke subsidie op' eerste levensbehoeften. 1,41 I, 00 J. 00 5,37 5,34 .91 ,20 ,17 .00 OQ S3 .00 ,20 ,00 .50 .80 .00 .50 80 .70 .50 .00 .00 .30 .80 .00 .00 .00 .50 ,50 I J .50 .50 .00 ,50 .00 .00 .50 .00 .00 .10 .50 .90 .50 ,80 .00 .00 ,70 .00 1.50 1,50 .80 1.00 ,00 1.00 1.50 1.00 ’.60 1.50 1,00 .50 ’,00 .00 1,00 .00 1.00 1.80 1,70 1.00 1.00 1,70 1.50 1,50 1.10 i.80 1.50 1,70 1,00 1,00 1.00 1.00 i,00b „Het welbekende tekort aan olie en ko len vergt de meest drastische bezuini gingsmaatregelen”, aldus de Pravda. Het blad zegt dat vooral het brandstofver bruik van de elektrische centrales moet worden verminderd, omdat daar de helft van het totale aanbod van brandstof wordt verbruikt. Het blad heeft verder kritiek op de ministeries die met de ma chinebouw te maken hebben, omdat ze niet op tijd voor onmisbare machinerieën zorgen en op de spoorwegen omdat er vertragingen in het vervoer optreden. De KEMA zegt te zijn overgegaan tot de invoering van de medische KEMA-keur, vanwege de aanzienlijke groei in de laat ste tientallen jaren van het aantal me- disch-electrische apparaten in ziekenhui zen. „De gecompliceerdheid van deze toestellen is zodanig, dat van gebruikers- zijde vaak terecht de vraag wordt gesteld in hoeverre het apparaat op veilige wijze kan worden toegepast”, aldus de KEMA. keuken zijn er nog Hui maai zoveel. Dr. Preston zei dat malaria nog steeds een van de ziektes is met veelvuldige dodelijke afloop. Vorig jaar deden zich in Groot- Brittannië 1700 gevallen voor vergeleken met 400 tien jaar eerder. „Ik ben bang dat luchtreizen de oorzaak hiervan zijn”, al dus ten slotte dr. Preston. Dr. Preston zei dat de meeste vliegtuig- cabines tijdens het vliegen erg droog wor den omdat de lucht, die op grote hoogte naar binnen wordt gezogen, droog is en nóg droger wordt als het door de cabine- druk wordt samengeperst. Hierdoor wor den hoofdhaar en nagels broos en drogen neus en keel uit. Het drinken van alcohol is slecht omdat het lichaam hierdoor water verliest. Thee, koffie en andere dranken die caffeine DEN HAAG (ANP). Volgens het jaar verslag van de Federatie van de Neder landse Wolindustrie (Fenewol) is de pro duktie van de Nederlandse wolverwer- kende industrie vorig jaar weer verder gedaald, behalve voor wat meubelstoffen betreft. De produktie van strijkgarens daalde van 8.548 tot 6.950 ton, die van industriële kamgarens van 6.509 tot 5.366 ton, die van kledingstoffen van 11,2 tot 9,3 miljoen vierkante meter, die van dekens van 845.000 naar 651.000 stuks. bevatten (ook cola) zijn slecht omdat ze de nieren stimuleren waardoor nog meer vocht verloren gaat. BREDA (ANP). Skol-brouwerijen Ne derland gaat onderzoeken of' een van de produktiebedrijven afgestoten moet wor den. Directe aanleiding hiertoe is, dat de produktiekosten te hoog worden. De bier- omzet steeg de laatste jaren slechts met 1 tot 1,5 percent, terwijl er investeringen gedaan zijn die afgestemd waren op een omzettoename van 7 a 8 percent. Dat percentage werd in de jaren 1970-1976 bereikt, aldus Skol Nederland. Die grote investeringen bestonden on der andere uit de aankoop van nieuwe produktielijnen in de brouwerijen te Bre da en Helmond. In de interne studie wordt onder meer gekeken of de organisatie van de bierproduktie verbeterd kan worden, of er buitenlandse afnemers gezocht moe ten worden en of de capaciteit in de vesti gingen in Breda, Helmond en Rotterdam ingekrompen moet worden. De vakbon den hebben laten weten in hun bespreking van donderdag aanstaande met de raad van bestuur van Skol dit onderzoek zeker ter sprake te zullen brengen. Tot nu toe waren de bonden onkundig van dit inter ne onderzoek. Het ergste van alles is de champagne die eersteklas-passagiers cadeau krijgen. Niet alleen is dit een alcoholische drank, het bevat ook koolzuur, en dit soort dran ken moet worden vermeden .De buik kan door de verlaagde cabineluchtdruk op on comfortabele manier opzwellen. OOST-BERLIJN (DPA). In een deze week in de Oostberlijnse krant Junge Welt verschenen vraaggesprek verklaart staatssecretaris Heinz Ziergiebel, hoofd van de Centrale Energiecommissie bij de Oostduitse ministerraad, dat de DDR, ge zien haar biologische en klimatische gege vens, vrijwel geen mogelijkheden ziet om voor de dekking van haar energiebehoef ten gebruik te maken van alternatieve energiebronnen zoals zon, wind, aard warmte of getijden (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Het Rotterdamse college van B. en W. heeft de gemeente raad voorgesteld de havengelden met ingang van 1 januari met 4,5 percent te verhogen. De havengelden, bestaande uit kade- geld, binnenhavengeld en zeehaven geld, worden jaarlijks in samenwer king met het bedrijfsleven vastgesteld. De concurrentiepositie van de Rotter damse haven zal door de verhoging van de haventarieven niet worden aan getast, aldus het college. De havengeldverhoging zal 12 mil joen gulden per jaar meer opbrengen dan nu het geval is. Ook moet volgens B. en W. het havenloodsgeld met 8,9 percent worden verhoogd. De exploita tie van de Havenloodsdienst - een ge meentelijke instelling, in tegenstelling tot de zeehavenloodsen die (nog) onder het ministerie van Defensie vallen - is al jarenlang verliesgevend; dit jaar komt het negatieve saldo waarschijn lijk op zes ton. produktie bedroeg 540 miljoen ton en het lijkt weinig waarschijnlijk dat het streef cijfer voor het hele jaar van 752 miljoen ton zal worden gehaald. De olieproduktie heeft\ in de eerste negen maanden 435 miljoen ton bedragen. De doelstelling voor het hele jaar luidt 593 miljoen ton. De Sovjet-Unie is de grootste olieproducent ter wereld. Voor het komende jaar is het produktiedoel op 620 tot 640 miljoen ton gesteld. Het is voor het eerst dat volmondig wordt toegegeven dat ook de Sovjet-Unie met energieproblemen kampt. Tot dusver werd meestal een houding aangenomen alsof alleen het Westen moeite had om zijn energievoorziening op gang te houden. De officiële stelling luidde dat de Sovjet-Unie best in staat was om aan haar energiebe hoeften en aan die van de andere socialis tische landen in Oost-Europa te voldoen. Dr. Prestons advies is: „Eet niet te veel en vermijd machtig voedsel. Geneer u er niet voor een maaltijd te weigeren. Neem, wanneer u dat wenst, een glas wijn, maar doe er altijd water bij”. Wie tijdens de vliegreis op de open markt gekocht, ongebruikelijk voedsel, vruchtensalades en ijs nuttigt, vraagt om moeilijkheden. Vermijd elk restaurant dat door vliegen wordt geplaagd - in de Het Kremlin heeft de industriële groei van de Sovjet-Unie voor dit jaar op 5,7 procent bepaald maar in de eerste negen maanden was daarvan nog maar 3,4 pro cent verwezenlijkt. In sommige sectoren, de kolenwinning bijvoorbeeld, is de pro duktie tussen het eerste en het derde kwartaal zelfs verminderd. De agrarische sector, die ongeveer eenvijfde van het nationale produkt van de Sovjet-Unie voortbrengt, geeft dit jaar ook slechte produktiecijfers te zien, vooral door een sterke vermindering van de graanoogst in vergelijking met vorig jaar. In de eerste negen maanden van dit jaar is de Russische produktie van aardgas negen procent groter geweest dan in die periode van het afgelopen jaar. De kolen- 79 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Iedere consument die gebruik maakt van het kennismakings- aanbod van de firma Boek en Plaat en de bijbehorende introductiebon invult, kan weten dat hij automatisch lid wordt. De tekst van de bon is volstrekt duidelijk en kan niet misverstaan worden. Dit is het oordeel van het College van Beroep tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen. Konsumenten Kontakt diende destijds een klacht in tegen de reclamecampagne van „Boek en plaat” bij de Reclame Code Commissie. Deze commissie verklaarde de klacht - onvoldoende duidelijkheid over het lidmaatschap - gegrond. „Boek en plaat” ging daarna tegen de uitspraak van de Code Commissie in ap pèl bij het College van Beroep. De tekst van de introduktiebon: „Wanneer ik het boek behoud, word ik op de mij bekende voorwaarden lid van Boek en plaat” is volgens het college niet misleidend. Het heeft daarom de uitspraak van de Recla me Code Commissie vernietigd en de oor spronkelijke klacht van Konsumenten Kontakt afgewezen. Het medische keurmerk kan de KEMA thans verstrekken voor defibrilatoren, hoogfrequentchirurgietoestellen en elek- trocardiografen. Voor deze apparatuur bestaan internationale voorschriften. Het keurmerk kan ook voor andere typen toestellen worden afgegeven, wanneer daarvoor keuringsvoorschriften zijn op gesteld. Het KEMA-keur, door de fabrikanten zelf aangevraagd, betekent niet de keu ring van één enkel toestel. De fabrikanten onderwerpen zich ook aan nacontrole. Dat gebeurt door het op gezette tijden uit de markt nemen van toestellen voor een herkeuring. Drink geen alcohol op lange vliegreizen DEN HAAG (ANP). In de isolatiesec- tor, met inbegrip van de toeleveringsbe— drijven, vinden 7500 8000 mensen werk. Men verwacht dat in de komende jaren dit aantal arbeidsplaatsen in deze sector nog zal toenemen. Dit blijkt uit het aan de Tweede Kamer j aangeboden rapport over het eerste half- jaar 1979 van het Nationaal Isolatie Pro-* gramma. In deze periode werden 124.700 subsidie-aanvragen voor isolatie van wo» ningen ingediend. Het gemiddeld bedrag dat per woning werd geïnvesteerd be draagt ongeveer 2400 gulden. In de periode 1 januari 1974 tot 1 januari werden ongeveer 540.000 woningen met subsidie geïsoleerd. Uit het rapport blijkt, dat 80 a 85 percent van het totaal-aantal aanvragers eigenaar-bewoners zijn. Dub belglas wordt nog altijd het meest toege past. Ruim 70 percent van de subsidie-,- aanvragen heeft betrekking op deze vorm van isolatie. Het gebruik van voorzetra-' men loopt duidelijk terug. Vanaf 1975 is dat met 25 percent gedaald. Spouwmuuri- solatie werd door 1/3 van de aanvragers toegepast en dakisolatie door ongeveer tien percent. Een nieuwe vinding op het gebied van auto-accus is dezer dagen te zien op een bijeenkomst over alternatieve energievoorziening in het Zwitserse Rapperswil. De conferentie is georganiseerd door de plaatselijke technische hogeschool. De Zwitser Henri Payot (foto) toont in Rapperswil een methode om de accu s van een elektrische auto goed weg te bergen en toch makkelijk bereikbaar te maken: met een krik gaat de achterkant van de auto omhoog, terwijl het achterstuk op de grond blijft. Dit maakt laden en verwisselen eenvoudiger. Deze accu heeft een actieradius van negentig tot honderd kilometer. PARIJS (ANP). Renault heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse autofabri kant American Motors vanaf 1982 zal be ginnen met de produktie van een geheel nieuw door Renault ontworpen personen auto met voorwielaandrijven en laag brandstofverbruik. De Franse autoproducent zal voor 150 miljoen dollar deelnemen in de financie ring van dit projekt en zal ook garant staan voor de financiering op korte ter mijn tot 50 miljoen dollar in de vorm van zogenaamde leverantiekredieten. De voor Noord-Amerika bestemde Re nault zullen verschillende carosserieën omvatten. Motoren, voor- en achterwiel- ophanging, transmissie en andere onder delen worden door Renault geleverd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27