Heiden: 2.03.1 in Deventer Renners moeten Weisweiler: Woodcock naar Köln: recordtransfer s Onderzoek naar Amateurteam verrast Oost Duitsland: 4-3 Thijssen weer in selectie nog wachten op hun geld „startgelden” tennisprofs I ,,De toekomst van de club hangt van hem af" KARPOV NEEMT LEIDING OVER h I M 31 19 7 9 14 NOVEMBER WOENSDAG (Van onze sportredactie) TILBURG. Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft de leiding overgenomen in het schaaktoernooi in Tilburg. De Rus haalde gisteren anderhalf punt binnen. Eerst kwam hij in de tiende ronde remise overeen met Jan Timman en vervolgens zette hij zijn afgebro ken partij uit de negende ronde tegen Hort in winst om. Hort won wel van Genna Sosonko, die daardoor zakte van de eerste naar de derde plaats. - (Van onze sportredactie) SNEEK. Het Nederlands amateurelftal heeft de professionele collega’s een mentaal steuntje in de rug gegeven voor de grote krachtmeting met de DDR, volgende week in Leipzig. De door Arie de Vroet gecoachte liefhebbers versloegen in Sneek het veel hoger aangeslagen Olympische elftal van Oost-Duitsland met 4-3. De Duitsers, die geen scheiding kennen tussen profs en amateurs, waren naar Friesland gekomen met een elftal dat gerust beschouwd kan worden als het nationale b-elftal. SPORT Sosonko zakt twee plaatsen Jan Timman. links, in zijn partij tegen Anatoli Karpov, die in remise eindigde «88888©»^ Meyennk (links) speelt de bal langs de Oostduitse verdediger Uhlig en doelman Rudwaleit: Nederland leidt met 1-0. Karpov verdedigde zich tegen Timman met een klassiek gesloten Spanjaard, zo als hij bijna altijd doet in belangrijke partijen. Timman leek enig voordeel te krijgen, maar veel was dat niet. Karpov had goede mogelijkheden om zich te ver dedigen. Hij bood remise aan in een stel ling, waarin zijn nadeel slechts symbo lisch was. Sosonko heeft in dit toernooi met zijn favoriete Drakenverdediging niet al te STOCKHOLM (Reuter). De overkoe pelende internationale tennisorganisatie (MIPLTC) gaat proberen het betalen van „startgelden” door toernooiorganisato- ren aan topspelers aan banden te leggen. Men wil een aantal regels opstellen ter voorkoming van dergelijke financiële uitwassen veel succes. Gisteren verloor hij van Hort, die de opening kennelijk goed had voorbe reid en een betere stelling bereikte. De aanval van Hort op de koningsvleugel was steeds gevaarlijker dan die van Sosonko op de damevleugel. Ook zonder een mis plaatste roof van een pion in de 28ste zet zou Sosonko het heel moeilijk hebben gehad. Smyslov boekte zijn eerste overwin ning. Hij triomfeerde over de Deen Lar sen, die al vaker heeft getoond maar wei nig kracht te kunnen opbrengen zodra de eindoverwinning voor hem onbereikbaar is geworden. Larsen verloor een zwakke pion, daarna een tweede en een derde en vervolgens ook nog de kwaliteit. De partij Spasski-Sax was een nulvari ant van de Grünfeldverdediging, waarin Het grote gevecht in de tiende ronde was de partij tussen Hübner en Portisch. Hübner gaat tegenwoordig dapper op de scherpste openingsvarianten in. De Naj- dorfvariant van het Siciliaans met een stukoffer van wit dat bekend is uit een De Oostduitsers reageerden op een wij ze die weinig goeds beloofde voor Oranje. Al in de zevende minuut schoot Terlezki de bal uit een vrije trap met veel effect langs de muur en de niet reagerende doelman Drost (Bennekom). De Neder landse ballenvanger onderscheidde zich in de daarop volgende periode in positie vere zin door de Oostduitse aanvallers die de bal in het doel wilden combineren, steeds te blokkeren. vrij snel remise werd overeengekomen. Kavalek-Romanisjin was een Berlijnse variant van het Spaans. partij Timman-Ribli, is een actueel theo retisch vraagstuk. Geacht mag worden dat Portisch dit uitputtend bestudeerd zal hebben. Hij kwam er gisteren evenwel niet goed uit. Hübner viel sterk aan en moet de winst gemist hebben. Portisch kon zich redden met een dame-offer dat een zeer moeilijk te beoordelen materiaal- verhouding op het bord bracht. De partij eindigde in tweede zitting in remise. Timman, die als penningmeester van Ajax op be stuurlijk gebied zijn sporen wel verdiend heeft. Verder hebben in de commissie zitting de heren D. Boering (oud-bestuurslid van Ajax), J. Abbenhues en B. Kamp- horst, voorzitter afdeling Utrecht van de KNVB. de helpende hand toegereikt, want de der de treffer plaatste Baum achter zijn eigen doelman. De slotfase werd gekenmerkt door wis selende kansen, waaruit Oranje uiteinde lijk zegevierend tevoorschijn kwam. Bij een vrije trap voor Nederland plaat sten Veneboer (ACV) en Struik zich ach ter de bal, maar het was de plotseling toesnellende Hakkens van Hapert, inge vallen voor Koenen van Sneek, die met een formidabele uithaal alle Oostduitsers verraste (4-3). (Van onze schaatsmedewerker) DEVENTER. Eric en Beth Heiden hebben gisteren op het kunstijs van De venter niet voor spectaculaire tijden ge zorgd. Na het enkele weken geleden in Inzell rustig aan te hebben gedaan - de Amerikaan reed daar zelfs een wedstrijd in trainingsjack - won hij ditmaal de 1500 meter in gezien de omstandigheden, veel mist en een snel aangeslagen baan, rede lijke tijd van 2.03.1. Krause gaf toe dat zijn elftal beslist niet als een allegaartje moest worden beschouwd. „Wij misten enkele spelers, die de volgende week beschikbaar moe ten zijn voor het A-team tegen Neder land, maar voor het overige waren we op volle sterkte”. NOTTINGHAM (SID/ANP). Tony Woodcock, de 24-jarige Engelse international gaat Nottingham Fo rest verlaten. Gisteren tekende hij een contract, dat hem voor twee jaar bindt aan de Bundesligaclub FC Köln. Met deze transfer van Woodcock is een bedrag gemoeid van 2,6 miljoen gulden. Deze som is de hoogste, die in de Bundesliga ooit voor een speler is neergeteld. O' Ijk’ Joop Pasman werd tweede in 2.05.0. Pasman won de 500 meter - Heiden startte hier overigens niet - in 40.1. Bij de dames was Annie Borckink erg snel. Zij won zowel de 500 - als de 1500 meter in resp. 45.1 en 2.17.4. De laatste tijd was een evenaring van het baanrecord. De beste Amerikaanse was Beth Heiden: 500 me ter: 46.0 (3) en 1500 meter 2.25.7 (7e). Een aantal sprinters staat momenteel volop in de belangstelling. Naast Bert de Jong en Sies Uilkema, die beiden aan staande zaterdag de IJsselcup-wedstrij- den laten schieten, omdat ze een rustiger wedstrijdopbouw prefereren - Uilkema: „Niet alleen het meedoen telt meer, maar alleen het winnen” - trekt vooral Jos Va- lentijn de aandacht. Valentijn, die aan een flitsende comé-back bezig lijkt, zal zater dag in Deventer één van de rijders zijn op wie een ieders aandacht gericht zal zijn. Valentijn, die zich buiten de kernploeg om heeft voorbereid wil revanche op zichzelf nemen. Valentijn: „Ik had geen tijd meer om aan alle kemploegverplichtingen te voldoen.” Saillant detail hierbij is dat Va lentijn zich onder de afgetreden trainer Henk Gemser voorbereidt. Valentijn lijkt met zijn 39.0 en 2.04.9 op de 500- en de 1500 meter, gereden tijdens selectiewedstrij den te Heerenveen hard op weg om het gestelde doel (terugkeer in de top van de sprinters) te bereiken. Naast Valentijn bleven nog vijf rijders onder de grens van 40 seconden. Een tegenvaller was het rij den van kernploeglid Harm van der Pal, die op de 500 meter slechts 40.5 noteerde. De 1500 meter werd een gedeelde overwinning voor van Helden en Van der Duim. Beiden noteerden 2.02.5. Bij de dames domineerden de rijdsters van de jeugdkemploeg en oud wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra. Gisteravond is besloten dat Hilbert van der Duim, Hans van Helden, Jos Valen tijn, Lieuwe de Boer en Henk Hospes voor het gewest Friesland zullen uitkomen tij dens de wedstrijden om de IJsselcup, waarvan het aanvangsuur is vervroegd naar 9.30 uur i.v.m. een voorwedstrijd van de Amerikaanse schaatsers. I Op die wijze overleefde de nationale ploeg een groot aantal hachelijke situaties en slaagde er zeven minuten voor rust zowaar in opnieuw de leiding te nemen. De leep spelende Struik (ooit „mislukt” bij De middenvelder zal zich overigens pas zondag melden bij de Oranje-selectie, die één dag eerder op het sportcentrum in Zeist bijeenkomt. Hij speelt zaterdag met Ipswich Town de wedstrijd tegen Aston Villa. Thijssen is door de medische staf van de Engelse club genezen verklaard, waar door hij ook gisteravond de hele wedstrijd tussen Ipswich Town en het Engelse nati onale elftal, die in het teken stond van manager Bobby Robson, volledig uit speelde. Wim Jansen van Feyenoord, die afgelo pen zaterdag het duel tegen AZ’67 na 32 minuten wegens een blessure voor gezien moest houden is inmiddels definitief afge vallen voor de selectie. De uitslagen van de partijen voor de tiende ronde zijn: Smyslov (Sov)-Larsen (Den) 1-0, Hübner (WDD-Portisch (Hon) remise, Kavalek (VS)-Romanisjin (Sov) remise, Spasski (Sov)- Sax (Hon) remise, Hort (Tsj)-Sosonko (Ned) 1-0, Timman (Ned)-Karpov (Sov) remise. Afgebro ken partijen: achtste ronde: Hübner-Sax remi se, negende ronde: Karpov-Hort 1-0. De stand met nog één ronde te spelen is: 1. Karpov 6,5 pnt., 2. Romanisjin 6 pnt., 3/6 Spasski, Sosonko, Sax en Portisch allen 5,5 pnt., 7. Larsen 5 pnt, 8/ 11 Hort, Timman, Kavalek en Hübner allen 4,5 pnt., 12. Smyslov 2,5 pnt. De Wielerweek in Groningen werd in maart georganiseerd naar aanleiding van de vele succesvolle Zesdaagsen, die wor den verreden. De organisator, de heer Ruys, nodigde vele bekende renners uit, maar daar het wegseizoen al was begon nen, verschenen de publiekstrekkers zo als Jan Raas en Gerrie Knetemann, niet. Vandaar dan ook dat het Groningse pu bliek weinig belangstelling toonde voor dit wielerevenement. Avonden met min der dan honderd toeschouwers waren geen uitzondering. Met deze geringe belangstelling kwam ook de verwachte recette niet binnen. Organisator Ruys kon de wel opgekomen renners aan deze wielerweek dan ook niet uitbetalen. Vandaar de bijeenkomst. Be sloten werd dat de KNWU een gesprek zal organiseren met alle betrokkenen, waarin de moeilijke financiële situatie van Ruys en Ruys BV in deze kwestie zal worden uitgelegd. Om de benadeelde renners enigszins tegemoet te komen, zal de KNWU tijdens dat gesprek alvast een be drag beschikbaar stellen om Ruys zodoen de voldoende tijd te geven het verschul digde bedrag bijeen te krijgen. Kurt Welzl: treffer voor Oostenrijk. schouwers in München met 3-1 gewonnen van de Bundesligaclub München 1860. Alle doelpunten wer den voor rust gescoord. Kurt Welzl, die voor AZ’67 uitkomt, bracht acht minuten voor het rustsignaal de stand op 3-0. De KNVB heeft een commissie van wijze mannen benoemd, die zal moeten proberen om SC Amersfoort uit de bestuursmoeilijkheden te helpen. Op 22 novem ber is het eerste gesprek tussen deze commissie en het huidige Amersfoortbestuur. De commissie wil voor 31 januari van volgend jaar met afgeronde plannen ter tafel komen. De commissie staat onder leiding van de heer H. „Het bewerkstelligen van een oplossing voor de pro blemen welke op dit moment op bestuursniveau bij de stichting bestaan” is de voornaamste opdracht die de commissie van wijze mannen heeft meegekregen. De huidige, zittende bestuursleden van SC Amersfoort hebben al hun bevoegdheden aan dit viertal overgedra gen. Dat betekent onder meer dat het huidige bestuur niet meer in vergadering bijeen kan komen. Al in de derde minuut leverde dat de eerste treffer op. Spits Meijerink reageer de sterk op een dieptepass van Blanken (FC Amsterdam) en zette zo krachtig door, dat hij vrij voor doelman Rudwaleit verscheen. De eerste inzet was de boom lange keeper van Dynamo Berlijn te machtig (1-0). (Van onze sportredactie) ZEIST. Frans Thijssen, de oud-spe- ler van FC Twente die nu uitkomt voor de Engelse eerste-divisieclub Ipswich Town, is terug in de selectie van het Nederlands elftal. Bondscoach Jan Zwartkruis deed gisteren een beroep op de Nederlander in Engelse dienst voor het duel van het Nederlandse elftal tegen de DDR, dat volgende week woensdag middag in Leipzig zal worden gespeeld. (Van onze sportredactie) WOERDEN. Het hoofdbestuur van de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) zal naar alle waarschijn lijkheid een bedrag beschikbaar stellen om de financieel benadeelde deelnemers aan de Wielerweek in Groningen enigs zins tegemoet te komen. Aldus luidde de conclusie na een deze week gehouden gesprek tussen organisator Charles Ruys van de Wielerweek in Groningen, de KNWU en de WBW (Vereniging van Beroepswielrenners). De Oostduitse bondscoach Rudolf Krause, verborg zijn teleurstelling achter een vriendelijk gezicht, maar veroordeel- de zijn spelers keihard: „Wij hebben zel den zo zwak gespeeld.” Bij vlagen bleek dat ook wel uit het betere voetbal, dat de DDR-ploeg reali seerde, maar de Nederlandse amateurs profiteerden uitstekend van de fouten, die de tegenstander bij de vleet maakte. Zo doende zat De Vroet met zijn formatie eindelijk weer eens aan de goede kant van de score in een interland, want zelfs de bondscoach kon zich niet herinneren wan neer voor het laatstst een dergelijk succes was bereikt. In januari wordt gestart met selectie wedstrijden, waaruit het Nederlands amateurelftal voor het volgend jaar te voorschijn moet komen. Afgaande op het optreden in Sneek zal de Vroet moeilijk om een aantal mensen uit zijn huidige ploeg heen kunnen. De opvallendste spe lers tegen Oost-Duitsland waren Martin Toet (Rijnsburgse Boys), Gienus Meije- rink (Emmen), Harry de Haan (Geldrop) en Piet Struik (Spakenburg). De grootste kracht van Nederland was echter het enthousiasme, waarmee de ge renommeerde opponent werd bestreden. Volgens Lars Myhrman, het Zweedse lid van de negen man tellende organisatie, worden er door Grand Prix-toemooiorga- nisatoren geldsommen geschonken aan topspelers om zich zodoende te verzeke ren van de deelneming van deze „sterren”. De organisatie van beroepsspelers heeft de leiding over het Grand-Prixtoernooien- circuit, dat over de hele wereld wordt gespeeld. „Tot nu toe hebben wij geen bewijzen in handen dat spelers een soort „startgeld” ontvangen, maar begin dit jaar vertelde de Pool Wojtek Fibak ons dat hij geld had aangeboden gekregen om in een bepaald toernooi te figureren”, aldus Myhrman. Hij voegde eraan toe dat Fibak het geld heeft geweigerd en dat de organisatie de toemooileiding heeft gewaarschuwd. Indien de organisatie erin slaagt te be wijzen dat er illegale betalingen aan spe lers zijn gedaan dan kunnen speler en toemooi-organisatie worden geschorst. De minimale straf is in dat geval een boete van 10.000 dollar (20.000 gulden). De Amerikaan Gene Mayer, behorende tot de beste spelers ter wereld, bevestigde de uitlatingen van Myhrman. Mayer, fina list tijdens het internationale toernooi van Stockholm, verklaarde dat hij een aantal spelers kon noemen, die dergelijke geld sommen hebben aangenomen. De internationale organisatie van be roepsspelers is vast van plan illegale beta lingen aan topspelers te verhinderen dan wel te beperken. Of het iets zal helpen is niet waarschijnlijk, mede gezien het grote aantal zogenaamde „demonstratietoer- nooien”, waarin spelers astronomische bedragen kunnen verdienen. SC Amersfoort) wachtte precies lang ge noeg om de instormende Meijerink de bal op het hoofd te kunnen leggen. De knappe voorbereiding werd door de Emmenaar even sterk voortgezet (2-1). Toen de Duitsers kort na de hervatting de stand gelijktrokken via Müller, leek De Vroets formatie rijp voor de ingecalcu leerde nederlaag. Volgens verwachting namen de Oostduitsers in de 24ste minuut de leiding door een kopbal van Steinbach, die juist in het veld was gekomen. Nog in dezelfde minuut sloeg Nederland echter verrassend terug, al kreeg het daarvoor Twee jaar geleden betaalde HSV iets meer dan twee miljoen gulden voor Keegan aan Liverpool. Woodcock is een jaarsalaris van ruim 500.000 gulden gegaran deerd. Hennes Weisweiler, trainer van FC Köln, was zeer verheugd dat de transfer rond was. „Sinds de Europa-Cupfinale tussen Nottingham Forest en Malmö heb ik Woodcock willen hebben. De toekomst van Köln hangt van hem af.” Met het aantrekken van Woodcock is Köln in het bezit gekomen van een derde buitenlander. Weisweiler kan ook beschikken over de Japanner Okudera en de Belg Van Gooi. Van deze drie mogen er per wedstrijd slechts twee in de Bundesliga uitkomen. Weisweiler ziet dit niet als een probleem. „Ik heb liever sterke reserves achter de hand dan minder getalenteerde. Dat is de wens van iedere trainer.” Ron Greenwood, de coach van de Engelse nationale voetbalploeg, heeft voor de interland tegen Bulgarije op 21 november twee debutanten opgeroepen. Dat zijn Kevin Reeves van Norwich en Glen Hoddle van Totten ham Hotspur. Beiden kwamen eerder uit voor het jeugdelftal onder de 21 jaar. De selectie bestaat uit: Clemence (Liverpool), Shilton (Nottingham Forest), Corrigan (Manchester City), Anderson (Nottingham Forest), Neal (Liverpool), Watson (Southampton), Thomson (Liverpool), Hughes (Wolverhampton), San son (Chrystal Palace), Cherry (Leeds), Mills (Ipswich Town), Wilkins (Manchester United), McDermott (Li verpool), Currie (Queens Park Rangers), Hoddle (Tot tenham), Kennedy (Liverpool), Booking (West Ham United), Keegan (HSV), Coppell (Manchester United), Francis (Nottingham Forest), Woodcock (FC Köln), Latchford (Everton), Reeves (Norwich), Barnes (West Bromwich). Het Oostenrijkse voetbalteam heeft voor 3000 toe- Henk Timman: een van de redders van Amersfoort? w 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31