Als bondstrainer KNAU Problemen rond Olympische huisvesting ’n Ei hoort erbij Softbalprijzen voor Haarlemsen Voorronden jeugd-judo IU< EN SP1TSP1ERP1JN-STIJVE NEK algesal forte helpt snel en F A EEN VRACHTAUTO HUREN? io: f Bouwens Autoverhuur voor heerlijke gerechten ^^en gezellige snacks. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage 33 19 7 9 WOENSDAG SPORT 14 NOVEMBER 32 er T' 1 J k 1OV. i t/m DAG BER BC. =INO LM o INHOUD TOT 21 m3 KLEIN RIJBEWIJS VOLDOENDE!! Kampervest 23, Haarlem, Tel. 312638 1 brandt niet op de huid Verkrijgbaar in tube van 40 gr en in de voordelige tube van 100 gr. De jongeren weten hun plaats weer Vultink i F Hans Vultink: „De leeftijd speelt geen rol Als de conditie maar goed is' Wielart in VS Kees Koppelaar Ruud (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ u. 1 u. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze judomedewerker) (ADVERTENTIES) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii bus 8 I - t Wielart: naar VS voor bewegings- analyse. deuren 16 jaar (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Alle softbalonderschei- dingen, die jaarlijks door de scorecom- missie van de KNBSB worden uitgereikt, zijn bijna traditioneel in het bezit van Haarlemse vertegenwoordigsters gek» - men. Beste werpster werd Els Koks (Ter rasvogels), die haar concurrente Fredy van Offeren (HHC) maar net voor bleef. eersten uit iedere poule van vijf deelne mers komen daarna nog het komende weekeinde in actie voor de strijd om de ereplaatsen. Wielart wordt de eerste Nederlandse sportman, die in aanraking komt met deze combinatievorm van sport en technologie, waarvan dr. Ariel voor de nabije toekomst hoge verwachtingen heeft. Als onderkomen voor deelnemers en officials dient in Lake Placid een com plex, dat later als jeugdgevangenis dienst zal doen. Meerdere nationale comité’s hebben bij het IOC geprotesteerd tegen de plannen van de organisatie, die erop neer komen dat twee deelnemers een kamer tussen de 6,76 en 10,62 vierkante meter bewonen. Volgens de overigens niet maat gevende richtlijnen van het IOC dient een eenpersoonskamer tenminste een opper vlakte van 12 en een tweepersoonskamer van 20 vierkante meter te hebben. Op grond van de ingediende bezwaren vaar digde het IOC een speciale commissie af, die de toestand ter plekke onderzocht en overeenstemming bereikte met de organi satie de wooncapaciteit uit te breiden. Daartoe zouden de Amerikanen ongeveer 100 mobiele woonunits opstellen, waar door 500 deelnemers een passende woon gelegenheid geboden zou worden. Vol gens Bogner is de organisatie niet meer bereid deze ook met het IOC op het kalen- dercongres in San Juan overeengekomen afspraak na te komen of andere maatre gelen te treffen voor uitbreiding van de woonruimten. Het Westduitse Olympische comité zal het IOC van zijn bevindingen op de hoogte stellen. De Engelse atletiekploeg voor de Olym- dere biljarters zijn vertegenwoordigd. Ne derland kan slechts hopen dat de confron tatie Vultink-Ceulemans eens in het voor deel van de Grollenaar uitvalt. Of wach ten op het einde van het zo gelouterde Mechelse biljartfenomeen. Over een tien tal jaren, wanneer de generatie Ceule- mans-Vultink, al weet je het nooit, heeft afgehaakt, zal de KNBB waarschijnlijk pas echt de vruchten gaan plukken van de centen, die in de jeugdopleiding zijn gesto ken. De Oranje-jeugd in de personen van Van der Smissen, Bongers en Arnouts is op den duur niet tegen te houden. De vaderlandse biljartjeugd, naar de top geleid door de Belg Tony Schrauwen, heeft het nodige perspectief. Ook volgens Hans Vultink, die een aantal jaren gele den zelf door de KNBB is benaderd met Ruud Wielart had gehoopt vorige week al naar Amerika te kunnen reizen, maar ziekte van dr. Ariel had uitstel tot gevolg. pische Zomerspelen van het volgend jaar in Moskou zal de duur van het noodzake lijke verblijf in de Russische hoofdstad tot een minimum beperken. De Engelse atle ten, die hun land op de Spelen moeten vertegenwoordigen, behoeven zich voor wat de Engelse atletiekbond betreft pas twee of drie dagen voor het begin van het onderdeel waar zij op uitkomen in Mos kou te melden. De deelnemers, die pas in het tweede gedeelte van het programma in actie komen is toegestaan in de loop van de „atletiekweek” naar Moskou te reizen. nauwkeurig geanalyseerd kan Dit resultaat geeft de atleet de het verzoek bondscoach te worden. De Achterhoeker legt uit waarom hij toen tertijd niet op dat aanbod is ingegaan: „Ik had toen geen tijd en heb dat nu trouwens nog niet. In feite ben ik voor de keuze gesteld. Of alles op biljarten te gooien of een maatschappelijke carrière voorrang te verlenen. Ik heb voor het laatste gekozen. Daar ben ik nu blij om. Ik ben nu eenmaal niet iemand, die zich met niets anders dan biljarten kan bezig houden. Ik doe ook graag een andere sport, zoals voetballen of tennis”. „Ik weet dat er nogal wat jongere top- spelers zijn, die niets anders zien dan die drie ballen en dat groene laken. Dat is slecht. Je loopt dan het risico op een gegeven moment biljartblind te worden. Dat is niet bevorderlijk voor je spel. De De grote angst van de Engel se bond is dat de atleten zich in Moskou zullen vervelen. wie een aantal Olympische kandidaten, Noordhollander. Lees eerst de gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apotheker en drogist. De nummers 1, 2 en 3 mogen aanstaan de zaterdag uitkomen in de finales van het district Noord-Holland, die de deelnemers aan de nationale titelstrijd in deze catego rieën moeten opleveren. De volgende jongens hebben zich hiervoor geplaatst: vaak te hoog gespannen verwachtingen. Bovendien, ook het manifesteren ten op zichte van diezelfde jongeren, spreekt boekdelen. Dan ineens blijkt, dat de verhoudingen nog niet veel zijn veranderd. Grimmig stelt Hans Vultink zelf vast: „De bond had mij al afgeschreven, dat bleek wel met die - inschrijvingskwestie voor Amersfoort. Ik voelde me belazerd en bestolen. Maar het is wel de extra kick geweest om er weer hard tegenaan te gaan. Ik had me voorge nomen ze wel eens wat te laten zien, te bewijzen dat ik het nog steeds kan”. „Leeftijd? Dat speelt geen rol zolang je voelt dat je conditie goed is. Tijdens de partij voel ik echt nog geen vermoeid heidsverschijnselen. Wat dat betreft kan ik die concentratie nog net zo opbrengen als, pakweg tien of vijftien jaar geleden. Ieder jaar laat ik me medisch keuren, ieder jaar zijn de resultaten erg positief. De laatste keer dat ik bij de dokter ge weest ben, zei hij, kom jij over een jaar of vijf nog maar eens terug. Een groter compliment is toch niet denkbaar?” SOUWENS OVERHUVR HAARLEM HAARLEM. De pupillen van de sportscholen Dobbelsteen en Kenamju zijn succesvol geweest tijdens de voor ronden voor het Nederlands kampioen schap judo voor de jeugd van 12/13 en 14/ 15 jaar in Haarlem. If nodig i, com- tikelen, i bij: Of Hans Vultink daartoe behoort, moet natuurlijk worden afgewacht. Gezien de poule-indeling, bij o.a. titelverdediger Ceulemans en de Fransman Connesson, treft hij het niet. „Een verwerpelijk sy steem”, oordeelt de Achterhoeker. „In theorie bestaat de mogelijkheid, dat ik zaterdag weer naar huis kan. Een slechte dag, en je kan inpakken. In het normale AVE-systeem behoefde zo’n inzinking niet desastreus te zijn. Dat is het nu wel. De toevalsfactor speelt een veel grotere rol”. 24. f22. f 14. f 10 RKOOP KASSA HAL, bij A en de VVV's. onisch reken: 122 22 S|| >t) jaar op 314962 Succesvol bij de beste slagmensen was landskampioen Terrasvogels, dat via Lu- dy van Mourik (0.365) en Ineke Akkerman (0.364) de beide ereplaatsen voor zich opeiste. In de categorie meest waardevolle speelster wordt het klassement aange voerd door de aanvoerster van Oranje, Betty Veenstra (HHC). Op de voet gevolgd wordt zij door Truus Ruiter (BMZ-EDO), de dit seizoen als kortestop excellerende Haarlemse speelster. Kon Haarlem vorig jaar nog bogen op een ereplaats van een werper Nol Been- ders, dit jaar was er voor de Haarlemse honkballers weinig eer weggelegd. Am sterdamse vertegenwoordigers speelden dit keer een belangrijke rol. Beste werper: Martin Ronnenbergh (Giants), 2. Jan Hij- zelendoorn (Amstel Tijgers). Beste slag man: Charles Urbanus (Amstel Tijgers), 2. Richard Reichle (Neptunus). Meest waar devolle speler: Paul Smit (Amstel Tijgers), 2. Steve Matthew (Giants). De meeste ho meruns kwamen het afgelopen seizoen op naam van Ben Richardson (Giants). Jongens 12/13 jaar: 36 kg. 1. Ëlmar Stoelinga (Dobb), 2. Tonnie Bakker (Plenc), 3. Ramon van Maren (Ken); 39 kg.: 1. Erland de Groot (Dobb), 2. Raoul Wasmoeth (Dobb), 3. Arjan v. Velden (Ken); 43 kg.: 1. Rob Ottenvanger (Dobb), 2. Pieter Schipper (Ken), 3. Tom Kruisman (Pan el); 48 kg. 1. John Dudink (Ken), 2. Jan v. Harskamp (Pauel), 3. Stevan Rusman (Aarts); 55 kg.: 1. Dennis Ladru (Aarts), 2. Hans v:d. Brink (Pauel), 3. Erik Aarts (Ken); 55 kg.: 1. Marcel Piepenbrink (Nijhoff), 2. René Kenselaar (Ken), 3. Edwin Molenaar (Aarts). Jongens 14/15 jaar: 46 kg.: 1. Albert Hendriks (Dobb.), 2. Wouter Stroobach (Ken), 3. Bart Moetenhout (Dobb); 51 kg.. 1. Kees Thomas (Dobb), 2. Frank Swaalf (Ken), 3. D. Verdam (Pauel); 56 kg.: 1. Frank Peters (Ken) 2. J. Ros (Ken), 3. Hennie van Rossum (Ken); 62 kg.: 1. Danilo Del-tin (Ken), 2. Peter van Dalen (Pael), 3. William Verhoeven (Dobb); 62 kg.: 1. Nico Nuij- ens (Ken), 2. Jos Baltes (Ken), 3. Dennis de Jong (Pauel). stilstand van een jongen als Van der Smis sen is daar, naar mijn mening, voor een groot deel aan toe te schrijven. Hetgeen niet betekent dat hij geen geweldige biljar ter is gebleven. Ik ben er bijna van overtuigd dat hij toch een grote toekomst tegemoet gaat. Evenals trouwens Jan Ar nouts, een rasbiljarter met een erg goede wedstrijdmentaliteit”. Nederland heeft wat achter de hand als Vultink definitief is uitgeraasd, dat is dui delijk. Het is verleidelijk, maar tegelijker tijd ook ietwat te vroegtijdig om, zoals de afgelopen jaren is gebeurd, met de nieuwe lichting zo open en bloot te pronken. Slechts Christ van der Smissen heeft de laatste seizoenen af en toe internationaal potten kunnen breken, maar diens presta ties bleven nochtans enigszins onder de weging worden. mogelijkheid heel eenvoudig correcties toe te passen die leiden tot de meest ideale houding. Voor Ruud Wielart kan dat bij voorbeeld betekenen de meest ideale hou ding bij de latpassage of de aanloop. Cor recties, die anders nauwelijks haalbaar zijn omdat het beperkte menselijk oog (van de trainer bijvoorbeeld) niet in staat is voor elke atleet de meest ideale houding te registreren en in de training na te streven. Da', id Sha„, de voorzitter van de Britse Amateur Atletiek Bond (BAAB), verklaar de in Londen waar de details over het Engelse voorbereidingsprogramma op de Olympische Spelen bekend werden ge maakt dat het besluit om de duur van het verblijf in Moskou tot een minimum be perkt te houden, is ingegeven door de ervaringen, die zijn opgedaan tijdens de Spartakiade. dat straks Boverman zal afhaken, moet het KNAU-bestuur echter zeker de hand ook in eigen boezem steken. De overbelas- te Boverman, die al geruime tijd een full- time functie wordt voorgehouden, kreeg X dit jaar nauwelijks voldoende ruggesteun: (Van onze sportredactie) GROENLO. Sinds Hans Vultink ruim vier jaar geleden in Rotterdam voor de derde en (voorlopig?) laatste maal in zijn carrière de wereldtitel veroverde, is de biljarter uit Groenlo het bewust kalmer aan gaan doen. Zijn trainingsfrequentie werd aanzienlijk teruggeschroefd, zijn maatschappelijke carrière prevaleerde. Niettemin sleepte hij daarna nog menig nationaal kampioenschap in de wacht, maar de grens van zijn mogelijkheden werden niet meer benaderd. Totdat Hans Vultink zich door de biljartbond enkele maanden geleden op een ontzettende manier in de boot genomen voelde, omdat zijn inschrijving voor het NK vijfkamp niet werd gehonoreerd. Tot het uiterste getergd, zinde de Grollenaar op wraak. Via een ingenieus systeem worden in het laboratorium de horizontale, verticale en zijdelingse bewegingen van de atleet geregistreerd. Die registratie wordt in een computer opgeslagen, zoals dat ook ge beurt met filmbeelden (camera tot 10.000 beeldjes per seconde), die op het sportveld worden gemaakt. Daaruit kunnen de krachten op de verschillende lichaamsde len worden berekend. Daarna wordt deze informatie gecombineerd met de labora- toriumgegevens. Het uiteindelijke resultaat is dat de be- HAMBURG (DPA) Drie maanden voor het begin van de Olympische Win terspelen in Lake Placid (half februari 1980) lijkt een hernieuwde controverse omtrent de huisvesting van de deelne mers onvermijdelijk. Willi Bogner, Olympisch attaché van West-Duitsland, heeft in Hamburg op de ledenvergade ring van het Westduitse Olympische co mité meegedeeld, dat de Amerikaanse organisatie de toezegging de wooncapaci teit uit te breiden had ingetrokken. I 1 Onder de tien deelnemers in Toorhout zijn merkwaardig genoeg drie Belgen en slechts één Nederlander. Dat is een zaak die Hans Vultink totaal niet zint en die, naar diens mening eens ernstig door de KNBB aan de kaak zou moeten worden gesteld: „Ik begrijp er niets van. Iedere keer versieren die Belgen het weer om met twee of meer spelers vertegenwoor digd te zijn. Oké, de titelhouder, Ceule mans, is zogenaamd statenloos. Dat bete kent dat de nationale kampioen van Bel gië ook meedoet. Maar die derde Belg dan? Als de Nederlandse bond er niet gauw iets aan doet, zijn ze volgend jaar met z’n vieren”. Zolang Raymond Ceulemans actief blijft in de wedstrijdsport en het toernooi- reglement een titelhouder statenloos blijft verklaren, zal België op de meeste inter nationale kampioenschappen met meer- Omdat Hans Vultink een aantal jaren geleden ontdekte van biljarten niet te kun nen leven, besloot hij minder vaak achter de trainingstafel te gaan staan. Maat schappelijk is het hem daarna goed ge gaan, deels ook omdat hij in zijn zakelijke contacten gebruik kon maken van zijn naam en faam als topbiljarter. Dat is een van de redenen geweest waarom Vultink nooit geheel uit de picture is verdwenen. Een andere, niet weg te cijferen factor, ligt simpelweg opgesloten in het feit dat Vultink altijd plezier aan zijn „hobby” heeft beleefd. Een aardige bijkomstigheid daarbij vormen de uitnodigingen die de Grollenaar de laatste seizoenen van hein- - de en verre bereiken. Zo ondernam hij vorig seizoen trips naar Curasao, Aruba, J Suriname en Australië en is hij opnieuw geïnviteerd biljartlessen in Australië en_ Suriname te geven. Aan uitnodigingen uit Columbia en Venezuela kon Vultink, ge- zien zijn werkzaamheden, geen gehoor geven. Een voorbeeld: wanneer iemand de KNAU moet vertegenwoordigen tijdens het jaarlijks internationale kalendercon- gres, dan is dat de trainingscoördinator. Eerst na weken vergaderen en discussie- ren werd besloten de Amsterdammer Z. „mee te nemen” naar dat congres. X Door deze recente ontwikkelingen wachten de KNAU spannende dagen. Zelfs moet niet uitgesloten geacht worden dat er een vroegtijdig einde komt aan de periode, waarin Bob Boverman, met wie Kees Koppelaar in de clinch ligt, als part time trainingscoördinator optreedt. Bob Boverman voelt zich verraden door Koppelaar, die hem gepasseerd zou heb ben met zjjn klachtenlijst. Deze was voor Koppelaar aanleiding om ontslag te ne men. Een klachtenlijst, waarop ook Bo- Vultink kwam al gauw tot de conclusie dat de biljarttafel hem daartoe de beste mogelijkheden bood. En de 42-jarige sloeg weer aan het trainen. Tot de stukken eraf vlogen. Niets werd aan het toeval overge laten. Zijn privémateriaal werd aan een grondige inspectie onderworpen. Zijn conditie werd opgevoerd, de dokter ge consulteerd. Een gedeelte van zijn werk zaamheden werd door zijn personeel overgenomen. Het resultaat is inmiddels bekend. Op 42-jarige leeftijd verbijsterde Hans Vul tink de binnen- en buitenlandse concur rentie door het recente nationaal kader- kampioenschap 47-1 met een onwaar schijnlijk hoog algemeen moyenne te beëindigen. Het gemiddeld van ruim 60 kent internationaal zijn weerga niet en is in biljartkringen nu nog het onderwerp van gesprek. Met Vultink valt niet te spot ten, dat is nu wel duidelijk. In zijn aller sterkste vorm is de biljartcrack uit de Achterhoek in het moeilijkste kaderspel nog altijd een klasse apart. Velen hadden hem al afgeschreven. Ze kwamen bedro gen uit. De jongeren zouden hem gepas seerd zijn. Ze weten nu hun plaats weer. Morgen zal Hans Vultink zich voor de eerste maal in dit seizoen internationaal gaan meten. En passant immers had de vaderlandse biljartcrack eerder dit jaar op gemiddelde ook al de nationale titel in het 71-2 voor de jeugd weggekaapt, het geen hem een reis naar het Belgische Toorhout opleverde. Daar wordt deze week het Europees kampioenschap in het moeilijkste tweestootskader betwist door een tiental spelers, een novum in het inter nationale wedstrijdwezen. Alleen de twee '!I'h (Van onze sportredactie) ARNHEM. De nationaal recordhouder hoogspringen, de Haarlemmer Ruud Wielart, gaat in Amerika in de computer. Waarschijnlijk eind november of begin december hoopt Wielart op initiatief van een Nederlands weekblad naar de Ameri kaanse dr. Gideon Ariel te reizen voor een bewegingsanalyse via de computer. Mogelijk rentree Kees Koppelaar (Van onze sportredactie) UTRECHT. Met de boodschap vanuit de Unieraad het KNAU-parlement dat alles in het werk gesteld moet worden om Kees Koppelaar te behouden als bondstrai- ner, gaat de voorzitter van de sectie wedstrijdsport van de KNAU, John Derks, morgenmiddag praten met de midden- en lange-afstandtrainer uit Akersloot. De kans dat Koppelaar, die vorige week zijn functie neerlegde, op zijn besluit terugkomt lijkt door deze ontwikkeling vergroot. Vooral ook omdat zaterdag, tijdens de door Haico Scharn op Papendal geleide centrale training, bleek dat Koppelaars atleten, onder er niets voor voelen te breken met de verman voorkomt, die te autoritaur zou zijn en te veel als een controleur zou optreden. De klachtenlijst is echter duidelijk veel omvattender: het binnen de KNAU ont breken van beslissingskracht door het be staan van maar liefst 30 commissies; de onduidelijke rol van de commissie-oplei- dingen; de behandeling van de sollicita ties van kandidaat-vakgroeptrainers; de te grote hoeveelheid taken, die een vak- groeptrainer moet vervullen; het slecht functioneren van het bondsbureau, enzo voorts. Voor „onderhandelaar” John Derks, die door Kees Koppelaar overigens beschul digd wordt van het met Boverman vor men van een twee-eenheid, die alles zelf regelt, is de brief van Koppelaar aanlei ding om op te merken: „Ik proef daar boven alles bezorgdheid in en niet zozeer rancune. Die brief was meer een noodsig naal.” Of John Derks morgen de impasse kan doorbreken, is nog onduidelijk. Hoogst twijfelachtig is het in de huidige situatie of binnen de KNAU de zaak weer hele maal naar de oude situatie teruggedraaid zal worden met Boverman als coördinator en Koppelaar weer als vakgroeptrainer. In het beslist niet denkbeeldige geval NlJ VÓloD «Torna ten gevuld met garnalen en mayonaise Garnalencroquetten Garnalencocktail Hollandse garnalen „in de computer”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33