Begroting gemeente Velsen )f Met de aandacht van het college Kanttekeningen constructief gebruiken voor Weer illegale zenders gepakt t K s „Spelregels inspraak bevolking in voorbereiding Noodkreet wethouder Th. C. Witte HETHOGEDUIN Stilzwijgen rond regiosamenwerking 99 1 it het Congres en Cultureel Centrum: Waar Grote Klasse vanzelf spreekt. d 3 &«au(o?aü> „Vingeroefening” NU’T MOOISTE j RESTAURANT Vingeroefening I p 5 19 7 9 IJMOND NOVEMBER 4 1 4 WOENSDAG N JJ J J J L SOM»' Wie vlug is heeft deze fijnjonge wijn bij AH voo de oe- lan VELSEN. B. en W. van Velsen zijn best bereid voor inspraak vanuit de bevolking regels te stellen. In samenwerking met de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) wordt momenteel iets gedaan aan terreinver kenning en een onderzoek naar wensen en mogelijkheden. Voor een in spraakverordening, op te stellen via een commissie ex artikel-61 van de gemeentewet (met leden uit raad en burgerij), is de tijd echter nog niet rijp. Burgmeester P. J. Molendijk zei dit dinsdagavond bij de begrotingsbehande ling naar aanleiding van suggesties in die richting door J. ten Brink (D’66). n de I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Martelende onzekerheid over het niveau van de rijk- suitkeringen op langere termijn maakt beleidsvoering op basis van meerjarenplannen meer en meer nattevingerwerk. Tussentijdse maatregelen van de rijksoverheid (via Algemene Maatregelen van Bestuur) met financiële consequenties voor de gemeenten werkt dit gevoel van onzekerheid nog eens extra in de hand. Wethouder Th. C. Witte van financiën maakte de raad dinsdag met die uitspraak deelgenoot van zijn groeiende verontrusting over de gemeentefinan- I ciën. ge- i it er I 1 i (ADVERTENTIES) ill F; (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester P. J. Molendijk r 1 HM* aan het zaca- jrzit- Den 0 0 0 0 0 5 k op van hier ring, ding tbal. Welke waarde moet aan die beloften worden toegekend? Zal de raad het college van tijd tot tijd aan die toezeg gingen herinneren? doeld, zei hij. „De lopende beleidsvoering wordt grondig doorgelicht maar van voor opgezette beknibbeling is bepaald geen sprake.” Een nadere beschouwing van kosten en baten binnen het gemeentelijke takenpakket achtte hij voor een nader overeen te komen periode zeker vatbaar voor herhaling. Suggesties in de D’66- beschouwingen en ook van PvdA-zijde heroverwgging van het lopende beleid tot een routinezaak te maken werden daar mee dinsdagavond volledig gehonoreerd. Snerende of humoristisch bedoelde op merkingen hierover in de beschouwingen van PvdA en WD deed Witte af met „Loze kreten zonder ook maar enige rela tie met de werkelijkheid”. Apart richtte hij zich tot de liberaal Schoonkind naar aanleiding van de term „gekunstelde operatie” voor de Nota her- een mentaliteitskwestie. Een materie die zich bezwaarlijk in strakke regels laat vangen. Spelregels hiervoor achtte hij evenwel onmisbaar. Zeker voor de burge rij die, zo zei hij, dient te weten waar op dit terrein de grenzen liggen. bleek dat de laatste keer dat het al weer een jaar geleden is dat vertegenwoordi gers van Velsen, Zaandam, Amsterdam en Haarlem elkaar in dat zo noodzake- Het sombere klaaglied van de heer G. A. Schoonkind (WD) verkondigde de zorge lijkheid binnen de liberale gelederen over het disfunctioneren van het dagelijks be stuur van de gemeente waarin het politie ke advies een ondergewaardeerde rol zou spelen. Technische adviezen van het amb tenarenkorps namen volgens de heer Schoonkind een te grote plaats in terwijl het politieke aspect slechts in de laatste -4 korte termijn onmogelijk geacht”. Het ruimtegebrek in het stadhuis en de finan ciële consequenties van de uitbreiding zijn in dit stadium onoverkomelijk”, al dus wethouder Witte die, aan de uitbrei ding een nieuw kantoor voor de ambtena ren verbond. HAARLEM. De Haarlemse politie heeft het afgelopen weekeinde weer ille gale zenders het zwijgen opgelegd. Zendinstallaties in twee woningen aan de Popelingstraat en Doelstraat werden zondagmorgen in beslag genomen. Deze installaties stoorden al geruime tijd de geluidsapparatuur in de Nieuwe Kerk. Kattengat 1,1012 SZ Amsterdam, Tel. 020-2122 23. Telex 17149. verklaarde. Een kanttekening plaatste zij in haar reactie bij het achterwege blijven van doorzichtigheid bij de beleidsbepa ling. „De commmissie ruimtelijke orde ning had eerder gekend moeten worden in het voornemen van het college om een ontwikkelingsbureau in de arm te ne men”. Zij stemde voorts in met de grondi ge voorbereidingen van het project. Haast was volgens haar echter wel geboden. De uitvoer van het door de heer D. H. Kuijper gesuggereerde plan om het on derbezette ambtenarenkorps uit te brei den met 25 man werd door wethouder Th. C. Witte in verband met de daarmee sa- Het zogenoemde vierhoekpuntenover- leg is jaarlijks bij gelegenheid van de begroting gekwalificeerd als „belang rijk”. Raadsleden hebben er regelmatig op aangedrongen dat overleg voort te zetten en uit te bouwen. Dinsdagavond - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De kritische opmerkingen over het functioneren van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat van de gemeente Velsen, naar voren gebracht in de be schouwingen op de begroting van Velsen voor het jaar 1980, zijn bij het college in goede aarde gevallen. De opbouwende kritiek, zoals burgemeester Molendijk deze in zijn beantwoording bestempelde, zal niet alleen als vrijblijvende kantteke ning in de kast verdwijnen maar op con structieve wijze bij de beleidsplanning in behandeling worden genomen. College trekt lering uit kritiek op functioneren Inmiddels is contact gezocht met meer dere projectontwikkelingsbureau’s die belast zullen worden met een groot deel van de planologische opzet van het wo ningbouwproject. Binnenkort zal een keuze gemaakt worden uit een van de bureau’s en kan de planning van de Vel- serbroek worden voortgezet. „We moeten ons vooral niet haasten want daarmee is het project niet gebaat”, merkte wet houder Bijl op die zich in verband met deze zaak tot een landelijke deskundige had gewend. Ckwc A un, U PvdA-fractieleider Schiltmeijer zag een uitlating in diens fractiebeschouwing („PvdA pleitte al eerder vergeefs voor beleidsdoorlichting”) in een heel nieuw licht gezet. „U geeft daarmee een verte kend beeld”, zei Witte. „Toen zich begin dit jaar een begrotingstekort voor 1980 aftekende is tot systematische heroverwe ging besloten met volle steun van alle fracties. De PvdA heeft in dat opzicht bepaald niet voor helderziende gespeeld”. In het collegeprogram voor de lopende zittingsperiode is met steun van even eens alle fracties een sluitende begroting als uitgangspunt genomen voor het te voeren beleid. Mevrouw A. Meijer (CPN) werd daar door wethouder Witte voor zichtig aan herinnerd in zijn antwoord op de eveneens maandag voorgelezen CPN- beschouwing. Handhaving dan wel uit bouw van het voorzieningenpakket werd daarin primair gesteld boven een sluiten de begroting. „Ook uw voorganger Kruis man heeft destijds volledig met het uit gangspunt van het collegebeleid inge stemd”, merkte Witte fijntjes op. De communiste A. Meijer vertaalde de ook al gebezigde term reguleren (in ver band met inspraak) met „aan banden leg gen”; een richting die zij bepaald niet uit wilde. CDA’er De Boer toonde zich best tevreden met de toezeggingen van Molen dijk. Ook hij vond het nu nog te vroeg voor sluitende afspraken over inspraak m de vorm van een allesomvattende veror dening. Molendijk noemde de Velserbroek als locatie voor toekomstige woningbouw een goede vingeroefening op het punt van planologisch beleid en daarin passende inspraak. Vooruitlopende daarop noemde Ten Brink overleg met alleen de Stisa over in Velsen toe te passen inspraak en regels een wel erg smalle basis. In tweede instantie handhaafde hij zijn in het voor uitzicht gestelde motie die inspraakregels bepleit. Het geheel gegoten in een verorde ning waarvan voorbereiding in handen is van raad en burgerij (via eerder gemelde artikel 61-commissie). Kort en krachtig was dit gisteravond de reactie van burgemeester P. J. Mo lendijk op kritische uitspraken aan gaande de regiosamenwerking in on der meer de CDA-beschouwingen op de begroting 1980. De heer Molendijk volstond met een situatieschets. Velsen verkerend in een min of meer geïso leerde positie ten opzichte van omlig gende gemeenten waarvoor de ont staansgeschiedenis als verklaring kan dienen. „Wij zijn druk doende ons los te weken uit deze historisch gegroeide situatie”, zei Molendijk ter afsluiting van dit in meerdere beschouwingen behandelde thema. slan- leeft j de nge- bur- j lijk geacht vierhoekpuntenoverleg in de ogen keken. overweging gebruikt in diens fractiebe schouwing. „Het gaat om een gedegen beleidsdoorlichting. Geen goocheltruc dus en ook de vergelijking met paniek voetbal gaat hier volkomen mank”, zei hij min of meer bestraffend. Velserbroek aanwenden voor andere pro jecten in de gemeente”, verklaarde de burgemeester en belichtte daarmee de huidige kennis en ervaringen van het col lege met een dergelijk ontwikkelingspro ject. Als antwoord op de vragen van het CDA met betrekking tot de stand van zaken in de Velserbroekpolder deelde wethouder K. W. Bijl mede dat ondermeer de socio grafische aspecten van het project al uit voerig besproken werden met de provin cie terwijl de grondverwerving weinig moeilijkheden opleverde. Besprekingen over de grondaankoop zijn gaande. In dit verband sprak de wethouder zijn gelukt menhangende kostbare investering op uit over het feit dat een belangrijk deel van de Velserbroekpolder in eigendom is van de Stichting Beheer Landbouw gronden. Velsen legde zich in grote lijnen vast op het bestedingspatroon tot 1984 in een eerder dit jaar vastgesteld meerjaren plan. In bet antwoord van wethouder Witte op de algemene beschouwingen van de fracties was dinsdagavond kern punt de Nota heroverweging bestaand beleid. Voor de periode „tot en met 1983” wordt daarin zodanig op eerder geraamde uitga ven beknibbeld dat een begrotingsgat van 1,9 miljoen voor 1980 kan worden wegge werkt en bovendien voor onvoorziene uit gaven nog geld overblijft. Uitlatingen op dit financieeltechnische hoogstandje in de diverse begrotingsbeschouwingen waren volgens Witte illustratief voor het heersen de onbegrip daarover binnen de raad. De nota resulteert in een aantal bezuinigin gen maar is daarvoor niet expliciet be- Het college van burgemeestergn wet houders van Velsen heeft dinsdagavond gereageerd op de algemene beschouwin gen die de fracties de avond daarvoor hebben gegeven op de gemeentelijke be grotingsstukken. De raadsleden maak ten het het college niet moeilijk. Op vrijwel iedere gestelde vraag leek een min of meer passend antwoord voor handen. Voor zover dat niet het geval was werden vragen afgedaan met de beloften dat het omstreden onderwerp de „nodige aandacht heeft of zal krij gen” of dat „het college er zich op korte termijn over zal buigen". Het is al weer ettelijke jaren geleden dat het college de raad toezegde op korte termijn met informatie te komen over nieuwe huisvesting voor de dienst Openbare Werken. Sindsdien is er niets meer over dat onderwerp vernomen. De momenteel ter discussie staande aan biedingsbrief vermeldt over die huisves ting slechts „zij heeft onze bijzondere aandacht”. De heer Kuijper (Progressief Velsen) tekende weinig bezwaar aan tegen de vin geroefening van het college maar vond het ongewenst dat deze de bouw langer dan noodzakelijk zou vertragen. Het model dat het college aanvoerde met betrekking tot de ontwikkeling van de Velserbroekpolder klonk mevrouw Meyer (CPN) energiek in de oren, zoals zij lovend VELSEN. „De gemeente Velsen houdt zich ten aanzien van toekomsti ge regiosamenwerking zorgvuldig aan de aanbevelingen vastgelegd in de „Motie-Ten Brink”. De raad legde zich daarin eerder dit jaar enerzijds vast op oriënterende contacten met de IJ- mondgemeenten en anderzijds met de Kennemerraad om tot een verant woorde partnerkeus te komen. Vol gende maand kan hierover de beloof de rapportage tegemoet worden ge- Ten Brink stelde hierover in zijn maan dag geleverde begrotingscommentaar een motie in het vooruitzicht. Hij herhaalde dinsdag die aankondiging ook nadat Mo lendijk hem gepoogd had het gras met bovenstaande uitlating grotendeels voor de voeten weg te maaien. De fractieleiders G. A. Schoonkind (VVD), H. A. de Boer (CDA) en de woordvoerders van PvdA en Progressief Velsen hadden dit thema maandag eveneens in hun begrotingscom mentaar aangeroerd. De liberale fractieleider pleitte aller eerst voor nauwkeurige afbakening, ook dinsdagavond kwistig gehanteerde be grippen als openheid, openbaarheid van bestuur en „inspraak”. De veelgeprezen openheid noemde Schoonkind allereerst ko- 'dag- Ipro- van t te j llege roep tbal- „Wisselvallig overheidsbeleid bemoeilijkt meerjarenplanning zien. Ik onthoud mij in dit stadium van uitspraken hierover om de proce dure voortvloeiend uit de door u on derschreven D’66-motie te door kruisen”. (ADVERTENTIE) in Noord-Holland: instantie aan bod zou komen. Kritiek op het functioneren van het college, die door burgemeester Molendijk in zijn beant woording als „opbouwend” werd bestem peld. „De kritische opmerkingen over het functioneren van het bestuur moeten we niet zien als vrijblijvende kanttekeningen. We moeten deze uit de papieren massa- lichten en op constructieve wijze gebrui ken, temeer daar wij in de komende jaren geconfronteerd worden met een verstrek kende beleidsplanning. Het college zal dan beheerst worden door beheer, plan ning en modern management”, aldus bur gemeester P. J. Molendijk die de kritische aanmerkingen van de raad wilde bunde len om het geheel maar in behandeling te nemen. De heer Schoonkind reageerde daarop door te stellen dat reorganisatie en beleidsplanning naar* zijn mening niet achter bureau’s geregeld worden maar het resultaat moeten zijn van vele ge sprekken waarin ieder lid van het ge meentelijk apparaat betrokken wordt. „Beleidsplanning is slechts mogelijk als iedere betrokkene het gevoel heeft daad werkelijk mee te werken”, verklaarde de liberaal, schetsend dat openheid en be trokkenheid vereisten zijn voor een duide lijke beleidsafweging van het collegepro gramma. De organisatie en de uitvoer van het woningbouwproject in de Velserbroek polder moet volgens burgemeester Molen dijk als een vingeroefening worden ge zien. Aan de hand van de ervaringen met dit project zullen de verschillende opvat tingen van het college gestaafd kunnen worden. „De opgedane ervaringen kun nen we na de totstandkoming van de BK WIJK AAN ZEE Ook de hotelkamenrs zijn fraai geworden! 40 METER BOVEN ZEE REDELIJKE PRIJZEN VRIÉNDELIJKE BEDIENING

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5