Alternatief idee voor uitbreiding Mooie Nel Waterrecreatie moet worden Ligt u wel eens wakker van koffie? T afgestemd op woningbouwplan echt goed! IMCma9! Vietnamees bezoek voor politie I ONTDEK HET NIEUWE SKIGEBEUREN BIJ SOCIETY SPORTS t Politici wijzen tweedeling van Noord-Holland af Wiegel komt praten met college GS Koffie HagT probleemloos lekker! Want Hag is échte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen zoals coffeïne. Ja, zo’n kopje Hag doetje goed... OOK VOOR VERHUUR I 11 IJMOND 19 7 9 15 NOVEMBER DONDERDAG en (Van onze Haagse redacteur) g I ot ig 21 1. VAN BAERLESTRAAT1 AMSTERDAM 020 734261 GROTE HOUTSTRAAT 93 HAARLEM 023 312648 Klein maar belangrijk P.S.-je: voor tjonge lenige volkje hebben we rappe skietjes, prima kleding en héle veilige bindingen en schoentjes. Uiteraard kunt u ook voor het huren van uw ski-uitrusting bij ons terecht. Aar dige bijkomstigheid: wij werken met nieuw of nagenoeg nieuw materiaal! Society Sports is zowel voor de profes- sionnal als de rekreatieve skiër 1980 al begonnen! 1980 Markeert de start van een totaal nieuw ski-tijdperk waarin de vergevorderde technologie uw ski-uitrusting een fascinerende dosis snelheid, betrouwbaarheid en komfort meegeeft. Skipakken worden vandaag op luchtweerstand en isolatie onder de meest barre omstandigheden in windtunnels getest. Zoals de revolutionnaire Laser Line van Ellesse, waar bij de ’Rennhose’ zelfs een ingebouwde thermometer heeft. Even nieuw is de Amerikaanse Hanson schoen met flexibele binnenelementen voor soepel komfort. In Nederland begint de skirevolutie bij Society Sports, waar u werkelijk het nieuwste van 't nieuwste en het beste van ’t beste vindt van o.m.: Ellesse, V. de V., Colmar Jean-Claude Killy, Olin, K2 (waarvan wij de komplete kollektie in huis hebben) Salomon en Hanson. Toch is Society Sports in meer op zichten uniek. Zo zal de accurate after- sales-service u aangenaam verrassen. Nu het nieuwe seizoen voor de deur staat moest u een dezer dagen maar eens even binnenstappen. Voor een op windend avant-ski-uurtje. Want bij (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Wanneer de uit breiding van het vaarwater in het recreatiegebied Spaarnwoude wordt gevonden ten noorden van Spaarndam, dan moeten de plan nen daarvoor in samenhang wor den gemaakt met het ontwerp voor de bebouwing van de Velser broekpolder. Het een kan niet los van het ander. Dit is de mening van gedeputeerde Van Gelder en verschillende Noordhollandse Statenleden. Een en ander kwam woensdag ter sprake in de Staten commissie voor Natuur- en Land- schapsbescherming en Open luchtrecreatie. DEN HAAG. Woordvoerders van de vier grootste partijen in de Tweede Kamer hebben gisteren in verschillende toonaarden kri tiek uitgeoefend op de vraagpun tennota over de provinciale her indeling. Namens het kabinet maakte minister Wiegel van bin nenlandse zaken de nota woens dag openbaar. Behalve over de vorming van twee nieuwe provin cies Rijnmond en Twente kon de bewindsman geen nieuwe concre te voorstellen aankondigen. Wat Noord-Holland betreft handhaaft het kabipet de visie dat een twee deling tot stand moet komen. *- _n (ADVERTENTIE) conetnevrij melange minuscule batterijtjes verwannen het glas van de moderne skibril gegarandeerd goed zicht. Society Sports brengt de komplete K2-kollektie met de competition en midski-series. Hanson USA brengt de meest progressieve ski-i schoen met flow-wax- elementen voor optimaal komfort dat vormgeving van Velserbroekpolder en uitbreiding van het water in onderlinge samenhang moeten worden uitgewerkt, werd door de commissie, de gedeputeerde inkluis, onderschreven. Van Gelder beklemtoonde tenslotte de noodzaak om de besluitvorming snel door begroting en. uitvoering te laten volgen. Een vertegenwoordiger van CRM had na melijk gezegd, dat een te trage begroting de financiering in gevaar zou kunnen brengen. In Den Haag zag men in deze tijd van bezuiniging zeer gaarne niet-bestede gelden in de schatkist terugvloeien en het gevaar bestond dat men daar het recrea tieschap op een aldus verlaagd investe ringsniveau zou willen vastprikken. Een correctie naar boven in een later stadium zou dan wel eens erg moeilijk kunnen zijn, nu daar elke cent om en om wordt ge draaid. Iedereen, die in de besluitvorming deelneemt, zou van dat gevaar doordron gen moeten zijn, sprak de gedeputeerde over de hoofden van de commissieleden tot de overige deelnemers in het recreatie schap. De Haarlemse politie had gisteren bij zondere gasten op bezoek. Vijftig Vietnamese „bootvluchtelingen", die zijn gehuisvest in Heemskerk, lieten zich op het hoofdbureau voorlichten over het Nederlandse politie-ap- paraat. De Vietnamezen. die in de Nederland se taal al redelijk uit de voeten kunnen, weten Zoals bekend, voorzag het „oer-plan” voor het recreatiegebied in een uitbrei ding van de Mooie Nel in oostelijke rich ting (ten behoeve van de kleine watersport en het strandvermaak). Tegen dat idee is in de loop van de tijd nogal wat oppositie gekomen. De uitbreiding van de plas in de richting van de kerk van Spaarnwoude zou onder meer een aantasting zijn van de middeleeuwse landschapsstructuur van de Vereenigde Binnenpolder. Het groot schalige plan sloot niet meer aan bij de huidige opvattingen omtrent de handha ving van het bestaande landschap en de waarde daarvan. Als alternatief opperde men de uitbreiding van de Mooie Nel in westelijke richting (het Hekslootgebied tussen Spaarndam en Haarlem) en/of een uitbreiding van het water te noorden van Spaarndam (wat dit dorp zou kunnen verlossen van veel doorgaande recreatie- vaart en het veelvuldig Openstaan van de brug). De laatste uitbreiding van het recreatie water kan men bezwaarlijk nog aandui den als uitbreiding van de Mooie Nel. De Mooie Nel ligt immers ten zuiden van Spaarndam terwijl uitbreiding van het wateroppervlak ten noorden van Spaarn- punt is dat die provincie een geheel moet blijven”. Hennekam noemt de nota teleur stellend, onder meer omdat Wiegel niets zou hebben opgepikt uit de al jaren lopen de discussie. Bovendien zou de bewinds man bijna alle adviezen over de provincia le herindeling naast zich hebben neerge legd. De socialist Stoffelen en de woordvoer der van D’66 Brinkhorst hekelden eensge zind het uitstel van beslissingen dat het kabinet via de nota zou hebben bewerk stelligd. Beide politici zijn van mening dat Wiegel duidelijkheid had moeten ver schaffen in plaats van wederom het woord aan de Kamer te geven. Stoffelen meende dat Noord-Holland niet in twee- stukken moet worden verdeeld maar in drie of vier. nu bijvoorbeeld dat een verdachte niet hoeft te antwoorden op vragen en dat de Neder landse politie in principe voor alles geroepen kt n worden En ook jonge Vietnt mezen zi tten tijdens een excursie bij de politie grt t g even op een motorfiets (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Wiegel wil nog geen bekendheid geven aan zijn mening over de gemeentelijke herindeling in Noord-Holland. Op korte termijn gaat hij met Gedeputeerde Staten praten over de gemeenten of regio’s die daarvoor in aan merking komen. De datum is nog niet vastgesteld, maar zeker is volgens de be windsman wel dat het in eerste instantie gaat om de mening van het provinciebe stuur. „Ik ga daar niet heen met een pak met opdrachten”, aldus Wigel woensdag. Geheel blanco is hij echter niet, gaf de minister toe, met andere woorden: ook hij heeft bepaalde suggesties. De grenswijziging ten behoeve van Pur- merend zal wellicht ook aan de orde ko men. Wiegel stelde wel dat hij allereerst wacht op het advies van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en het provincie bestuur. Over een eventuele indeling van Zwanenburg (gemeente Haarlemmer meer) bij Haarlemmerliede wilde Wiegel weinig kwijt. „Als de burgemeester van Haarlemmerliede lang genoeg blijft zitten maakt hij die samenvoeging misschien nog wel eens mee”, zo sprak de vice- premier. immers al genomen door de Staten. De commissie stemde stilzwijgend in met de opmerking van gedeputeerde Van Gelder, dat het Hekslootgebied buiten de stedelijke invloed zou moeten blijven. Eén gebied met stedelijke invloed in het recre atiegebied (Velserbroekpolder) was naar het oordeel van Van Gelder wel genoeg. Een schot dus voor de boeg van sommige locale Haarlemse politici, die spelen met de gedachte aan woningbouw tussen Haarlem-Noord en Spaarndam. Of ver groting van de Mooie Nel in de richting van het Vondelweggebied ook als „stede lijke invloed” moest worden aangemerkt, bleef echter een onbeantwoorde vraag. Kritici van de grondgedachte achter het recreatiegebied wijzen erop, dat men elke kunstgreep van enige omvang in het be staande agrarische landschap al als stede lijke invloed zou kunnen definiëren. Wat betreft het gevaar van „overstro ming” van de sportveldenmogelijkheid merkte het CDA-Statenlid Achterstraat nog op, dat de Haarlemse agglomeratie aan een „heroriëntatie” toe was op de behoefte aan voorzieningen. Er staan bed den leeg en scholen zo meende Achter straat. Dus ook de behoefte aan sportvel den en dergelijke voorzieningen in Haar lem moest maar eens kritisch worden bekeken, vond hij. Achterstraat werd in die opinie niet tegengesproken door de gedeputeerde of zijn mede-commissiele- den. Over het algemeen, kortom, bleek er bij de commissie weinig bezwaar tegen het alternatief. Annemarie Goedmakers (PvdA) gaf nog wel als haar mening, dat er meer keuzemogelijkheden moesten wor den gepresenteerd. Ina Klaasen (D’66) sloot zich daarbij aan, door er op te wijzen dat oeverrecreanten een andere vormge ving van het water vereisen, dan bijvoor beeld de beoefenaars van het plankzeilen. De ene groep heeft een kronkelende wa terpartij nodig, met veel oeverlengte. Voor de plankzeiler is de wateroppervlak te weer belangrijk. De vraag zal dus moe ten worden beantwoord of deze eisen wel samen kunnen gaan, en hoe dat vorm moet krijgen. Het idee van Achterstraat, (ADVERTENTIE) SKI 80 CDA-specialist Hennekam wijst het standpunt keihard af evenals PvdA- woordvoerder Stoffelen. Wiegels partijge noot Lauxterman komt zelfs met een ge heel nieuw idee waarvoor hij de fractie wil winnen. Rond Amsterdam, Den Haag en Rotterdam moeten bestuurlijke eenhe den worden gevormd die een aparte sta tus krijgen die net als de provincies direct met de rijksoverheid zaken kunnen gaan doen. De liberaal heeft in het verleden al eens informeel met Wiegel over dit standpunt gepraat, maar deze wilde daar toen geen commentaar op geven. Lauxterman er kent dat zijn voorstel een geheel nieuw ^element in -de discussie is. Dat ziet hij niet als een bezwaar omdat het kabinet via zijn nota de bal in eerste instantie naar de Kamer heeft gespeeld. Het VVD-kamerlid meent dat in de nieu we structuur rond Amsterdam alleen die gemeenten opgenomen moeten worden die direct aan de hoofdstad grenzen. De Haarlemmermeer zou echter niet onder de vleugels van Amsterdam gaan vallen wat in Wiegel’s voorstel voor „Amstel- land” wel het geval is. In Lauxtermans visie komen onder meer Diemen, Duiven- drecht, Landsmeer en Amstelveen bij Groot-Amsterdam. Hoe het met de rest van Noord-Holland zou moeten staat de liberaal nog niet scherp voor de geest. De christen-democraat Hennekam heeft wel een klaar beeld van de Noordholland se situatie. „Mijn fractie heeft zich nog niet beraden, maar een persoonlijk stand- dam neerkomt op een uitbreiding van het restantje IJ, dat na de inpoldering van laatstgenoemd water aan de noordkant van de Spaarndamse sluizen nog overbleef. De deelnemers in het recreatieschap Spaarnwoude moeten vóór 1 december hun mening geven over dit alternatief voor de omstreden uitbreiding van de Mooie Nel in oostelijke richting. In het kader van deze opiniepeiling werd woens dag ook de mening gevraagd van de Sta tencommissie. De provincie is immers voor een kwart van de beheerskosten be trokken bij het recreatieschap. Planologisch was er van de zijde van Gedeputeerde Staten in beginsel geen bezwaar tegen geschetst alternatief. Wel zou de commissie moeten nagaan welke bezwaren konden worden aange voerd uit oogpunt van milieu en land schap. Bovendien zou de uitbreiding van het water niet de mogelijkheid mogen „overstromen” voor de aanleg van sport velden en volkstuinen. Deze stedelijke re creatieve voorzieningen waren namelijk in het basisplan juist in het gebied in kwestie (grenzend aan Haarlem, Sant poort en Velsen) gepland. Over eventuele nadelige effecten voor natuur en landschap van het alternatief in kwestie werd niet geklaagd. De beslissing over de grootste aantasting de bebou wing van de Velserbroekpolder was

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11