Rijksregeling kunstuitleen aan Kamer aangeboden Oestreicher met aardse keramiek Anatomie in beeld bij Bas van der Poll ardanta g te Wrijving tussen NPO en provincie tenietgedaan Schola Cantorum naar Wenen Beaujolais Primeur’79 van Aujoux. £1 B y I f achtergrond Opmerkelijk gebruik glazuur Uitreiking Witte-Prijs aan dichter Eyckmans Louis Davids Prijs toegekend aan Herman van Veen De persoonlijke uitvaartpolis 19 19 7 9 KUNST NOVEMBER DONDERDAG 1 5 opvolger, C. J. Korver (PvdA), weinig verkwikkend moet zijn geweest. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Tegen het eind van de vergadering commissie culturele zaken van provinciale staten Noord-Holland zorgde oud-gedeputeerde J. C. Zuurbier (PPR) woensdagmorgen voor een gepeperd betoogje dat voor zijn opvolger, C. J. Korver (PvdA), weinig verkwikkend moet zijn geweest. Gedeputeerde Staten kregen het verwijt te horen dat er „tempo moet worden gemaakt met de behandeling van de beleidsnota van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. En dat het college zijn vertrekpunten voor overleg met de (nog) meesubsidiërende gemeenten duidelijk moest vaststellen, voor dat men de boer opging”. 'l^nuutU voot'n ftnuna (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Werken, bestemd voor gemeentelijke of provinciale kunstuitleencentra, zullen voortaan beoordeeld worden door een selectiecommissie, bestaande uit door de lagere overheden aan te wijzen deskundigen, de betrokken beeldende kunstenaars, de gebrui kers en de werknemers van het centrum. Deze commissie stelt de artistieke normen vast waaraan de te verwerven kunstwerken (óók BKR-werk) moeten voldoen. De werken moeten kunnen worden geleend zonder de verplichting deel te nemen aan het huurkoopsy- steem. Kopen echter mag wel, mits men ten minste een half jaar van het uitleencentrum gebruik heeft gemaakt. B^K Selectiecommissie gaat werk uitleencentra beoordelen ü- Helly Oestreicher: bronzen beeld Tot en met 5 december Rugstudie van Bas van der Poll (ADVERTENTIE) rf- Mr J. R. Glasz, voorzitter NPO: Duidelijke schemaatjes 17.30 uur, zaterdag van 12 tot 17 uur en donderdag avond van 19 tot 21 uur. Zuurbiers waarschuwing kwam na een vergadering waar veel van de wrijving tussen de commissie en het NPO, zoals die op een eerdere vergadering eind augustus viel te signaleren, uit de weg werd ge ruimd. Knelpunten in het overleg met het orkest, die zijn terug te brengen op de achterliggende landelijke discussie over taakverbreding voor symfonie-orkesten, waren de wens van het orkest om een educatief medewerker/ster aan te trekken teneinde zijn bijdrage aan het educatief muziekonderwijs gestalte te kunnen ge ven én een daarvoor noodzakelijke uit breiding van 8 musici. Juist die uitbreiding schoot de statenle den een vorige maal in het verkeerde keelgat. Het orkest moest eerst maar eens uit de doeken doen in hoeverre taakver- Verknjgbaar in de betere slijterij/wijnhandel per jaar een rijksbijdrage aanvragen. De aanvragen moeten vóór 1 mei van het daaraan voorgaande jaar bij CRM binnen zijn. De minister stelt vervolgens elk jaar een financieel verdelingsplan vast. Voor 1980 worden gelden beschikbaar gesteld naar rato van het (gemiddeld) aantal wer ken dat dit jaar is uitgeleend. Vanaf 1981 gaat echter bij de vaststelling van de rijks bijdrage het aantal inwoners van het „ver zorgingsgebied” steeds meer en het aantal uitgeleende werken steeds minder meetel len. Totdat in 1984 de lagere overheden alleen nog maar geld van CRM krijgen naar rato van het aantal inwoners per 1 januari 1983. Bij dit aantal gaat het depar tement uit van een minimum van 30.000. De bijdrage van het rijk zal 105 procent (5 procent is bedoeld voor informatie, documentatie en educatie) zijn van de kosten, die gemeenten of provincies ten behoeve van de kunstuitleencentra ma ken voor de verwerving van kunstwerken (rechtstreeks via de kunstenaar of via de kunsthandel). Kosten, gemaakt bij het verwerven van kunst die al onder een of andere rijkssubsidieregeling valt (BKR- werk dus), worden niet vergoed. De rijksbijdrage voor 1980 zal in ieder geval gelijk zijn aan het bedrag dat CRM nu al uitkeert aan de kunstuitleeninstel- ling en als huurvergoedingen aan kunste naars. De centra kunnen dus volgend jaar verantwoord doorwerken, aldus de minis ter. Bovendien blijft er altijd de mogelijk heid bestaan om voorschotten bij het rijk op te nemen. De aanvragen voor 1980 moeten vóór 1 februari a.s. bij de minister zijn ingediend. Minister Gardeniers merkt nog op dat het (negatieve) advies van de Raad voor de Kunst haar heeft bereikt nadat de definitieve versie van de regeling al klaar was. De raad verwerpt de nieuwe metho de van kunstuitleen om verschillende re- De voorzitter van het Noordhollands Philharmonisch, mr. J. R. Glasz, wist de argwaan voor een belangrijk deel teniet te doen, door met enkele schemaatjes uit te leggen wat de verschillen waren tussen het huidige takenpakket van het orkest, het toekomstige met uitbreiding van 8 musici en het toekomstige pakket zonder uitbreiding. Uitgezet over een periode van een maand tijdens het seizoen betekent een toekomstige situatie in ieder geval een terugname van symfonische concerten van tien naar acht en een vergelijkbare vermindering van het aantal koorbegelei- dingen. De in zowel de eigen nota als in de ambtelijke notitie voorziene rol op educa tief gebied geeft echter in belangrijke mate verschillende resultaten indien de uitbreiding wèl of niet wordt gerealiseerd. breding viel te realiseren indien Het orkest niet werd uitgebreid. Per slot van reke ning betaalt de provincie elk jaar voor zo’n twee miljoen mee aan de financiering van het NPO. Een zelfde teneur viel ook af te lezen uit de ambtelijke notitie naar aanleiding van de eigen nota van het NPO, die weliswaar de hoofdpunten daar van overnam, maar zich in kritische toon zetting afvroeg in welke zin het orkest zijn bijdrage aan het educatieve werk kon leveren. Het concert zal plaatshebben in de grote zaal van de Musikverein en verder werken mee het Concentus Musicus Wien, het Zweedse Radio-Kamerkoor en de Wiener Sangerknaben. Het Amsterdamse koor, onder leiding van Wim van Gerven, heeft deze taak eerder vervuld bij uitvoeringen van het zelfde werk in onder andere Frankfurt en Straatsburg. Voor de reis naar Wenen heeft het koor een subsidie gekregen van het Anjerfonds en van CRM. De Schola Cantorum zal ook de Hoog mis zingen in de Augustinerkirche in de binnenstad van Wenen op zondag 18 no vember wanneer zij voor het eerst de nieuwe wetenschappelijke bevindingen inzake de uitvoeringspraktijk van het gre goriaans zal toepassen. Het was een eye-opener voor veel com missieleden, die in een taakuitbreiding van het NPO de mogelijkheid hadden gezien om het volledige educatieve pro vinciale muziekbeleid te kunnen opzetten. Mevrouw E. W. M. van Bers-Lips (CDA) gaf dat ruiterlijk toe. „Nu zie ik veel wijdere perspectieven voor me.” Gedeputeerde Korver gaf tenslotte aan wat de verdere procedure in de behande ling van de NPO-nota zou moeten zijn. „We hebben met tijdnood te maken. Ik wil deze affaire echter niet tot St. Juttemis uitstellen. Wij moeten als provincie ons standpunt bepalen, onafhankelijk van de landelijke discussie. GS zal dan ook onder voorbehoud bij de begrotingsbe handeling in januari met een voorlopig standpunt komen. Daarna gaan we met het orkest de boer op om aan de diverse Noordhollandse gemeenten op hun ver plichtingen ten opzichte van het NPO te wijzen”. Korver zei verder aanvullend cij fermateriaal inzake de uitbreiding van het orkest en het aantrekken van een educa tief medewerker/ster toe. De Culturele Raad werd gevraagd alsnog een advies te verstrekken. De jury meende met haar keuze een zuiver en sterk dichterschap te eren dat zich in trotse bescheidenheid door diep gang en kracht onderscheidt. Zij kende de prijs toe voor het gehele werk en speciaal voor de bundel De Omtrek van een woord. „De Witte-Prijs” werd twee jaar geleden ingesteld voor werk van éen Haags auteur of waarin het Haags element een rol speelt. DEN HAAG (ANP). De dichter Jozef Eyckmans is woensdag de „Witte-Prijs” uitgereikt. Hij ontving de penning en 2.000 gulden in de leeszaal van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit de Witte aan het Plein in Den Haag. De Louis Davids Prijs bestaat uit een geldprijs van 2.500 en zal op 30 no vember worden uitgereikt. De jury be stond uit G. J. van Krevelen (voorzit ter), Meta de Vries, Lex van Delden. Joop Söhne en Piet Wielinga. Het werk van Oestrei cher is boven alles pure vakmanschap. in Galerie Klein .Krocht 6 in Haarlem. Dinsdag tot en met vrijdag van 12 tot gebalanceerd evenals de anatomische studie zelf. Van der Poll gaat uit van hiaat en proportie en bin nen elk vlak bestaat een stabiel evenwicht. Zijn grafiek is tot en met 5 december te zien in Galerie Klein, Krocht 6 in Haarlem. Dinsdag tot en met vrijdag van 12 tot 17.30 uur, zaterdag van 12 tot 17 uur en donderdag avond van 19 tot 21 uur. Tussen de werken in de-‘ ze expositie bevinden zich twee splinternieuwe bla den, beide studies van de rug. Van der Poll is een ge respecteerd vakmens die regelmatig exposeert in onder andere New York, Rome en Londen. Voor inlichtingen: Noord-Esmarkerrondweg 372, 7500 AH ENSCHEDE Tel 053 - 31 21 89 Opmerkelijk is het af wisselende gebruik van glazuur. Oestreicher ge bruikt het met een terug houdende hand en heeft alleen op kleine secties een matte glazuur aange bracht. Op een deel van de tegel blijft de natuur lijke klei zichtbaar waar mee het onregelmatig re liëf en de eigenschappen van dit materiaal worden weergegeven. Het resul taat is rustig maar indru kwekkend. Het aardse element en de simplistische stijl is ook duidelijk in haar bronzen plastieken, waar onder twee staande beel den, geschikt voor de bui tenlucht. denen. De belangrijkste is dat in de nieu we regeling kunstwerken, die via de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR), een sociale regeling, verworven zijn, in het bestand van de centra kunnen worden opgenomen. Dit BKR-werk, dat 'eerst voornamelijk op sociale criteria wordt beoordeeld, wordt later nog eens getoetst op artistieke normen. Dat kan niet, vindt de Raad voor de Kunst, die ook het decen- tralisatieprincipe afwijst. Kwaliteit van kunst moet gecentraliseerd (dus door het rijk) bewaakt worden. Ook ziet de raad geen enkel heil in de samenhang tussen kunstuitleen en andere sociaal-culturele activiteiten. Minister Gardeniers wil de kunstuitleen betalen met de 2 miljoen gulden die van de inmiddels opgeheven ASK (Aankoop Sub sidieregeling Kunstwerken) over is, plus het bedrag dat nu nog door CRM aan huurvergoedingen wordt verstrekt (onge veer 1 miljoen). Eventueel zal er nog iets uit een ander CRM-kunstpotje worden bijgedragen. 54- Til Gardeniers: regeling draagt sporen compromis. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Schola Cantorum van Amsterdamse Studenten is door de bekende barokspecialist Nikolaus Har noncourt uitgenodigd om komende maandag de gregoriaanse antifonen te zingen bij een uitvoering van Montever di’s Mariavesper in Wenen. Importen V distnbutie DEUJWE Telefoon W 015-569324* Dit alles zorgt voor een indrukwekkend geheel. Ieder werk is perfect uit- Gebruik wordt soms ook gemaakt van fotogra fie. Met een speciaal ont wikkelde techniek ver werkt Van der Poll foto’s in zijn af druk een apart effect teweegbrengt. Van der Poll vervaardigt al zijn afdrukken zelf en hij heeft daar een speciale bewerking voor waar door het effect soms doet denken aan Heyboer. In deze nieuwe exposi tie toont zij wederom een eenvoudige stijl met ui terst respect voor de ma terialen waarmee zij werkt. De keramieke te gels tonen simplistische landschappen met na tuurlijke, matte kleuren in een eenvoudig lijnen spel. Veelal gebruikt Oe streicher, die doceert aan de Rietveld Academie in Amsterdam, een dubbele tegeltechniek waardoor de landschappen een drie-dimensionaal karak ter bezitten. fjT SM»*”* Helly Oestreicher is een kunstenares die, zo als weer duidelijk te zien is in Galerie Klein tot 5 december, twee discipli nes volledig beheerst. Zij wordt dan ook be schouwd als een van de steunpilaren van de Ne derlandse abstracte ke ramiek en brons. Vannacht gearriveerd... De eerste wijn v^n dit jaar. ij Volgens Glasz kan bij uitbreiding van het NPO een achttal educatieve buurten door een strijkersgroep van twintig musi ci worden uitgevoerd en een even groot aantal door een blazersgroep. Daarnaast ziet dan een kamermuziekensemble, dat is samengesteld uit de overige veertig or kestleden kans op 3 concerten per maand uit te voeren. Indien uitbreiding uit zou blijven zou moeten worden gekozen tus sen het educatieve aanbod en de kamer- concerten. Glasz: „Dan kan slechts de helft van de uitbreiding van het takenpak ket kunnen worden gerealiseerd. En ik heb niet het mandaat van het orkest om maar af te zien van die kamermuziekuit- voeringen. Het orkest is akkoord gegaan met een terugname van het aantal symfo nische concerten op voorwaarde dat er een compensatie voor het ensemblespel in kamermuziekuitvoeringen te vinden zou zijn. Bovendien komt dat nu juist de sprei ding van het aanbod ten goede.” De commissie bleef stug reageren. Me vrouw Th. F. W. M. Janssens-Quant ver woordde het gebrek aan informatie bij de commissieleden om de medelingen van de NPO-voorzitter op hun juiste waarde te kunnen schatten. „Waarom wordt een op splitsing in twee ensembles van twintig en een kamermuziekensemble van veertig musici voorgesteld? Waar is dat op geba seerd? Kunnen er geen groepjes van drie, vier musici de scholen in?” Uit de ant woorden van Glasz en de heer R. Mulder, directeur van het orkest, klonk verbazing. Het was als het ware alsof opeens haar scherp was wat de professionals de ama teurs niet tijdens de vergaderingen had kunnen verduidelijken. Het NPO is een orkest, geen muziekin stelling, die het hele educatieve voorzie ningenpakket voor een provincie kan ver- (ADVERTENTIE) van Ardanta is een heel bijzondere uitvaartverzekenng Bi] een sterfgeval vindt geen uitkering van geld plaats, maar wordt de begrafenis of krematie verzorgd Een verzekenng dus zónder financiële nasleep Dankzij het mooie najaarsweer 'n voortreffelijke wijn. Heerlijk fris en fruitig. Bij de formulering van deze definitieve regeling is aan een aantal wensen tege moet gekomen, maar principieel wijkt mi nister Gardeniers nauwelijks af van haar eerdere standpunten over kunstuitleen. Zo blijft zij erbij dat volgens het decentra- lisatiepnncipe en in het kader van andere sociaal-culturele activiteiten gemeenten en provincies de eerste verantwoordelijk heid moeten dragen voor de kunstuitleen. Het publiek moet in contact kunnen ko men met hedendaagse kunst. Dan moet de toegankelijkheid tot die kunst zo groot mogelijk zijn. Dat wil zeggen dat er dan wel een bestand aan kunstwerken in de uitleencentra aanwezig dient te zijn, dat van „aanvaardbare artistieke kwaliteit” en qua opvatting, onderwerp, techniek en geografische herkomst zo gevarieerd mo gelijk is. Dat heeft dan ook voor de kun stenaar het voordeel dat hij meer bekend heid en inkomsten krijgt. De gemeenten (of provincies) kunnen /<- W9 .?£- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Louis Davids Prijs voor Nederlandstalige klein kunst is dit jaar toegekend aan Her man van Veen en Eric van der Wurff voor hun lied Opzij. Dit heeft de Stich ting Conamus gisteren bekend gemaakt. Dat staat onder meer in de Tijdelijke Rijksregeling Kunstuitleen, die minister Til Gardeniers van CRM een dezer dagen aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De regeling, zo zegt de bewindsvrouw zelf, draagt de sporen van een compromis en is tot stand gekomen na een lang proces van afweging van vaak tegengestelde visies. Begin van dit jaar werd haar aanvankelij ke nota kunstuitleen zowel door het parle ment als door het „veld” bedolven onder kritiek. Na overleg met de betrokkenen en een beleidsbrief in juni heeft de minister nu deze tijdelijke regeling gemaakt, die ingaat op 1 januari a.s. en op 1 januari 1985 weer vervalt. In de tussentijd moet ervaring met het „betrekkelijk jonge be leidsinstrument” van de kunstuitleen wor den opgedaan. Als de Kaderwet Specifiek Welzijn eenmaal is ingevoerd, kan beke ken worden hoe de kunstuitleen daarin kan worden ingepast. De Nederlander Bas van der Poll, wiens grafieke werken tot en met 5 december in Galerie Klein hangen, is een soort hedendaagse Leonardo da Vinei. Van der Poll is gefasci neerd door de technische, anatomische zijde van de kunst. Evenals Da Vinei omlijst hij zijn anatomi sche studies met uitleg ging in het Italiaans, in spiegelschrift, en is het fi guur nooit afgemaakt. De werklijnen zijn overge- dragen in het eindpro dukt en de bruine schadu wen opgedaan bij het af drukken zijn nauwkeurig uitgerekend. vullen, zo heette het. We leveren hooguit een bijdrage, daartoe is het orkest graag bereid. Educatief didactisch zijn de musi ci niet uitgerust om in kleine bezettingen te werk te gaan. Binnen een totaal aanbod aan voorzieningen kunnen we hoogstens in strijkers- of blazersgroepen met een redelijke bezetting laten zien hoe een or kest functioneert, zo klonk het als uit een koor. Waarbij het NPO refereerde aan ervaringen die het Brabants orkest inmid dels had opgedaan. *1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19