Uit nee mb aar bureau in elkaar zetten A B C Nieuwe manier van leven Welke planten in de winterse bloembak? posters Gids- T E Stoom in Nederland rk T 1 Ronde gipsblokken ZONDER SCHROEVEN OF LIJM 20 i 244 165 79 ior- 61 43 TEK.2 VERDELING VAN 1 MEUBELPLAAT 122 x244cm D=18mm I 30,5 Werkwijze Afwerking Verzorging 7;5 27 DONDERDAG 19 7 9 1 5 NOVEMBER 26 10 125J5 25,5 25,5 20,5. 20 .15 a snede 3— Het nieuwe schooljaar is al weer een trimester oud en het kon wel eens zijn, dat u de laatste weken te horen hebt gekregen dat al dat huiswerk een bureau(tje) nodig maakt. Wees niet doof voor deze geluiden, want een eigen bureau waar het kind rustig aan kan werken en al zijn spulletjes op kan laten liggen is inderdaad van groot belang. Kant-en-klare bureaus zijn echter niet goedkoop en dus zullen vele vaders en moeders er de voorkeur aan geven om zelf iets te bouwen. 3Q5i T‘n' 10 10 T ^|rsnede"ï 15. 10 TEK.1 - j* i i. 1 De bouw van het bureau begint met het nauwkeurig uittekenen van de verschillende onderdelen op het plaatmateriaal. Omdat het vervoer van de meubelplaat in zijn geheel wellicht lastig voor u is kunt u de eerste drie zaagsneden echter ook reeds in de houtwinkel laten maken. Deze drie zaagsneden zijn op de tekening speciaal aangegeven. U houdt dan goed hanteerbare stukken - over, die gemakkeljjk mee te nemen en te bewerken zijn. Voor het goed passen van de verschillende onderdelen is nauwkeurig aftekenen natuurlijk een Langzamerhand hebben we geleerd om in de zomer om ons huis voor voldoende groen en kleur te zorgen, ook al hebben we geen tuin. Balkons zijn versierd met bloembakken en in de binnenstad schieten de straattegeltuint jes als paddestoelen uit de grond. Dit wordt trouwens door veel gemeenten flink gestimuleerd. Bij de plantsoenendienst kunt u in veel gevallen terecht voor deskundig advies. Maar in de winter dan zijn de meeste bloembakken kaal en leeg en ziet alles er triest uit. Het op de perspectieftekening afgebeelde bureau bestaat uit vijf delen, die u allemaal uit één plaat meubelplaat van 244x122 cm kunt zagen. Vorm en maten zijn zo gekozen, dat het bureau zo groot mogelijk wordt en u geen waardeloze reststukken waar u wel voor moet betalen overhoudt. U kunt het bureau in elkaar zetten zonder lijm, schroeven of andere verbindingsmiddelen. De verschillende onderdelen houden elkaar op hun plaats. Dit geeft u het extra voordeel, dat het bureau niet alleen snel in elkaar kan worden gezet, maar ook weer snel gedemonteerd kan worden. Dat is altijd gemakkelijk bij verhuizen, of binnenshuis verkassen! Meubelplaat bestaat uit tegen elkaar gelijmde latjes vurehout, waar aan de buitenzijden dik fineer tegen is gelijmd. De platen trekken niet krom, zijn mooi glad en gemakkelijk te verwerken, dus ideaal voor het maken van een bureau. De meest gangbare dikte is circa 18 mm. Meubelplaat is ook met „edelfineer” afgewerkt verkrijgbaar, bijvoorbeeld teak, eiken, palissander. De prijs hangt af van de fineersoort; een plaat met grenenfineer komt op ongeveer honderd gulden. Op tekening 2 kunt u precies zien hoe de meubelplaat verdeeld moet worden in vijf stukken. De delen A en B vormen de zijwanden van het bureau. Deel C en D houden het bureau bijeen, terwijl deel D bovendien samen met de zijwanden deel E, het bureaublad, ondersteunt. Zoals u op tekening 1 zien kunt, bevindt zich rondom het werkblad van ruim 1 m2 een opstaand randje van 10 cm. Dit blijkt in de praktijk erg gemakkelijk te zijn om spulletjes tegenaan te zetten. eerste vereiste. De gleuven zijn allemaal iets meer dan 18 mm breed. Na het aftekenen kunt u met het zagen beginnen, hetgeen dankzij de eenvoudige vormen geen moeilijk karwei is. hele winter rode bessen draagt. Skimmia foremanii, blijft ook groen en vormt in de herfst rozeachtige bloem knoppen die de hele winter aan het struikje blijven. Ook bij coniferen vinden we diverse dwergvormen die we in bloembakken kunnen aanplanten zoals: Chamaecyparis; bij deze blijvend sparretje met grijsblauwe naalden. Taxus cuspidata „Nana”; laagblijvende taxus die wel breed uitwaaiert. En tot slot de groenblijvende vaste planten en andere soorten die geschikt zijn: Bergenia of schoenlappersplant houdt z’n mooie glanzend groene blad en bloeit met rode bloemtrossen in maart-april. Erica camea, de winterbloeiende heide kan uw bloembak lekker opfleuren met haar witte of paarsrode bloemetjes. Lysimachia nummularia of penningkruid, een bodembedekker die groen blijft en mooi over de rand kan hangen. Vinca, of maagdepalm, eigenlijk een groenblijvend heestertje, dat als bodembedekker wordt gebruikt en mooi over de rand kan hangen. Brassica of sierkool, nog een kleurig element in de winterse bloembak. Dit is erg decoratief met haar groene bladeren met een wit of een rood hart. De plant is eenjarig. De Cerastium of hoornbloem behoudt in de winter haar mooie grijze blad. Hedera helix of klimop blijft mooi groen en kan klimmen of over de rand naar beneden hangen. Er is werkelijk genoeg keus. Meer dan we hier kunnen vermelden. Laat u bij een goed tuincentrum maar eens voorlichten. Ook al bent u van plan de diepvries- kist, de boormachine en de auto even intensief te blijven gebruiken, het is toch de moeite waard kennis te nemen van de inzichten en meningen, die in dit boek zijn neergelegd. Ze vormen de exponent van een bij velen levende opvatting, die we zeker niet mogen negeren. Werk de vijf onderdelen zorgvuldig af met schuurpapier. Om het hout mooi te laten uitkomen en ook mooi te houden tijdens het gebruik, doet u er goed aan het hout te beitsen met een transparante lak. Wanneer de lak droog is, is het in elkaar zetten van het bureau het werk van een paar minuten. Overigens is dit bureau zeker niet alleen geschikt voor kinderen; u kunt het bijvoorbeeld ook gebruiken als naaimachinetafel of als knutseltafel. Natuurlijk moeten we wel water geven, ook in de winter, maar niet te veel. En geef zeker geen water tijdens vorst. Zorg er ook voor dat de bak bij een plensbui niet altijd onmiddellijk de volle laag krijgt. Om in het voorjaar snel wat meer kleur te krijgen, kunt u er boigewasjes tussen planten en heel vroeg in het jaar viooltjes en primula’s of muurbloemen in de bak zetten. Stoomloc 23023 (ex DB) van de Stoom Stichting Nederland tijdens de winterse rit op 17 februari '79 te Woerden. Informatie spon- i. Wij i en zo'n ,18% seerd anne- r fa- ijdelij- Voor ien in eertijd direct incl. ikelijk egen- tot jaar) Jitbe- gelijk. scen- Wijc- erwijk t sta- Elke 16.00 ndag- 21.00 >0. knutselen, die door een (fitmakende) trapbeweging worden aangedreven, om gezonde dingen te kweken en te eten, om drinkwater te besparen door bijvoor beeld de stortbak van de wc qua inhoud te verkleinen enz. Het (op „milieuvrien delijk papier” gedrukte) boek dat door Teo van Gerwen is geïllustreerd en „vorm gegeven”, besluit met een politiek verlanglijstje dat de overheid wel een paar jaar werk geeft. cypressenfamilie vinden We diverse soorten die erg klein blijven. Deze kunt u herkennen aan de Latijnse toevoeging „nana” achter de naam, dat betekent dwerg. Juniperus horizontalis; een kruipende jeneverbes, die mooi over de rand van de bak kan hangen. Picea Mariana „Nana”; een zeer laag 94 en worden. Dat biedt dan niet alleen de SSN, maar ook uzelf de nodige voor delen. De SSN kan met het geld van haar donateurs haar uiterst nuttige werk op een redelijke voet blijven voortzetten en u als donateur krijgt regel matig het blad Stoom- tractie thuisgestuurd, waardoor u altijd tijdig op de hoogte kunt zijn van nog te verwachten evenementen op atoom gebied, stoomritten e.d., terwijl het natuurlijk ook een schat aan ach tergrondinformatie over de in het bezit van de stichting zijnde stoom werktuigen bevat. In ar tikelen wordt de nodige aandacht aan de rond deze bezittingen interes sante historie besteed. Voor wie het echt hele maal safe wil spelen: vraag de juiste tijden waarop u de depots met een bezoek kunt vereren en de precieze ligging daarvan even van te vo ren op bij Stoom Stich ting Nederland, Postbus 541, 2600 AM Delft. Ga vervolgens de beide de pots uitgebreid bekijken en meldt u dan pas aan als donateur. Tenzij u er óók nog tijd in kunt stoppen, dan moet u deelnemer wor den, maar daar vertellen ze u bij de SSN graag het naadje van de kous over. ,Xj De gipsbouwblokken zijn al vele jaren bekend. Ze vormen ook voor de doe-het- zelver plezierig verwerkbaar materiaal, dat gezaagd en gelijmd kan worden. En dan toch een „echte muur” oplevert. Het is nu ook mogelijk om met gipsblokken in ronde vormen te bouwen. Gibo heeft een ontwerp daartoe van een binnenhuisarchitect en een architect in produktie genomen. Het is een kwartcirkelvormig element, waarmee aan muren ronde hoeken kunnen worden gegeven en waarmee ook in U-profiel kan worden gebouwd. Een erg aardige toepassing is bijvoorbeeld een zelf gemaakte douche ruimte met één of meer ronde hoeken afwerken. Terwijl dat toch zeker niet nodig is. In een straattegeltuintje kan al gauw een niet al te fors uitgroeiende heester staan die in de winter ook mooi is. Op een balkon kunnen we in grote bakken al heel wat meer wintergroen en winterbloeiend spul kwijt, zodat we daar ook een wintergroen minituintje kunnen creëren. En zélfs in een vrij kleine bloembak voelen heel wat van deze planten zich thuis. In de eerste plaats kunnen we kiezen uit diverse kleine heestertjes, die in de winter groen blijven en waarvan sommige in de herfst getooid zijn met mooie bessen. Kruipende cotoneaster bijvoorbeeld kan mooi over de rand van de bak heenhangen. Blijft de hele winter groen en is tot diep in de winter getooid met rode bessen. Gaultheria is ook een groenblijvend dwergheestertje met als hoofdsierwaarde de mooie bessen in het najaar. Hebe, dat zijn aardige kleine struikjes, waarvan de meeste redelijk winterhard zijn. Pemettya, ook een klein en redelijk winterhard struikje dat tot diep in de winter prachtige bessen draagt. Er zijn variëteiten met mooie witte, rode, lila of roze bessen. De struik is wel „tweehuizig” zodat u naast de besdragende soort een mannelijk exemplaar moet planten om veel bessen te krijgen. Skimmia japonica, een groenblijvend struikje dat klein blijft en gedurende de Het boek „Vandaag beginnen” van Sietz Leeflang (uitg. Het Spectrum) windt er wat betreft zijn alternatieve levensopstelling beslist geen doekjes om. Het heeft tot doel een „nieuwe ma nier van leven in huis, tuin en keuken, buurt, winkel en werkplaats” te propa geren. En daarbij komen dan uiteraard actuele begrippen als milieureinheid, energiebesparing, het intermenselijk verkeer, ecologie, enz. aan de orde. De auteur doet een onverholen beroep op het initiatief van de lezer om de zo voor de hand liggende gemakken van onze technologische maatschappij eerst eens kritisch te bekijken en ze dan, waar mogelijk, af te wijzen. Zo worden we o.a. geïnspireerd om zelf een „alternatieve” winkel op te zet ten, om dhz-machientjes in elkaar te om het huis (45), naald bomen en coniferen (50), loofbomen (71), zoetwa tervissen (53), verkeers vliegtuigen (38) en waarom moest dat nou eigenlijk gevechts vliegtuigen (31 westerse exemplaren). Bij de tekeningen van dieren, planten of voor werpen is een tekstje. Aardige mappen voor werkstukken of zo maar informatieve versiering van de wand. Per stuk kosten ze f 5,95. Een kruising tussen een gidsje, een brochure en een poster, dat is de uitklapper, die bij uitge verij Zomer en Keuning onder de naam Domino- uitklapper is versche nen. Als poster heeft de klapper, die harmonica- gewijs is opgevouwen, de afmetingen van 132 bij 50 cm. De uitvoering van de onderwerpen is in meerkleurendruk. Die onderwérpen zijn van populaire aard: honden (94 rassen), katten 10*“’ I cz> ILJ 6 "U L, Al vaker hebben we ons in deze krant bezig gehouden met de zich hernieuwende be langstelling voor allerlei oude en tot voor kort vrijwel vergeten technie ken. Ook al vaker heb ben we het in dat kader gehad over de enorme belangstelling die met name oude stoomwerk tuigen ten deel valt. Een weinig bekend, maar zeker niet minder interessant instituut in de vaderlandse stoom- wereld is de op 30 janua ri 1976 te Rotterdam op gerichte „Stoom Stich ting Nederland” (SSN), die af en toe aan de (spoor)weg timmert door met stoomtractie over normale NS-baanvak- ken te rijden. Daarbij is de belangstelling door gaans enorm groot en ve len van u zullen zich wel licht de barre, en daar door welhaast legenda risch geworden rit tus sen Utrecht en Rotter dam ten tijde van de „Si berische” tentoonstel ling Techniek in Vrije Tijd 1979 nog levendig voor de geest kunnen halen. De Stoom Stichting Nederland doet echter veel meer dan af en toe met een stoomloc door Nederland tuffen; de stichting bestaat onder andere uit leden die hun vrije tijd beschikbaar stellen voor de opspo ring, aankoop en vaak moeizame restauratie van allerlei oude stoom- werk- en -voertuigen. Daarvoor is veel tijd en veel geld nodig. Het eer ste zult u echter niet zo maar kunnen verschaf fen en ook met het twee de mag u even wachten. Ga liever eerst eens rustig rondkijken in Rot terdam, waar de SSN op het voormalige veiling- terrein Crooswijk aan de Boezembocht (zo’n 900 m ten noorden van NS-sta- tion Rotterdam-Noord) het depot annex restau ratie- en onderhouds- werkplaats van haar (spoorweg)materiaal heeft. De toegang is daar, in het weekend, gratis. U kunt daar on der andere een aantal stoomlocomotieven, een stoomhijskraan en een stoommachine bewonde ren, uit en te na bekijken en fotograferen. Ook in Rotterdam (Delfshaven) vindt u het depot van de maritieme afdeling van de Stoom Stichting Nederland, waar de enorme stoom- graanelevator het opval lendste, boven alles uit torenende element is. Na uw bezoek (of bezoeken, want u komt gegaran deerd tijd tekort) zult u waarschijnlijk enthousi ast genoeg zijn om dona teur van de stichting te (eveneens 94 rassen), kruiden en specerijen (60 soorten), aquarium vissen (200 stuks in kleur), kooi- en volière- vogels (47), reptielen en amfibieën (99), vogels

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27