Debuut Zandvoorter in Grand Prix Argentinië ere divisie Schoenaker Ook dopingcontrole in „Leaque FC Twente voorkomt opmars Amsterdammers 99 DOOR BETALINGEN AAN ATLETEN L terug in selectie I Van der Mije: negende plaats I - 31 SPORT DONDERDAG NOVEMBER 19 7 9 *4 - ■1HBI Nieuwe werkgever Lammers I Dick Oranjet naar 57 I* zal IAAF in verlegenheid A TO X Joegoslavië: weinig kans op plaatsing Manager Gerard van der Storm toon de zich uiterst verheugd met deze ont wikkeling. Vooral daar de coureurs ver plicht waren voor 15 november bekend te maken voor welk team zij uitkomen in het komende formule-l-seizoen. „Lotus, de stal waar Jan Lammers al een paar keer enkele proefritten voor had gere den, liet te lang op zich wachten”, aldus Van der Storm. „Een stal als Lotus kan het zich daarentegen veroorloven de naam van de coureurs die zij in dienst nemen langer voor zich te houden dan andere stallen. Vandaar dan ook dat we dolblij - waren dat ATS zich aanbood. Voor Jan Lammers betekent dit een hele vooruitgang”. Als teambaas zal de eveneens van Sha dow afkomstige Jo Ramirez optreden. Eigenaar is de Duitser Günther Schmid. Laatstgenoemde staat er nogal om be kend zijn emoties vaak te laten gelden en dan zijn team, tot voorheen nog maar uitkomend met één wagen in de formule 1, niet eens te laten starten. ATS, waar eerder Mass, Rosberg, Bleekemolen en als laatste Stuck voor hebben gereden, wordt daarnaast beschouwd als een niet zo voortvarend team als het zich zo graag wil voordoen. Gerard van der Storm: „Ach, die kri tieken ken ik, maar ze vallen allemaal LONDEN (ANP). De internationale Amateur Atletiekfede- ratie (IAAF) is acht maanden voor het begin van de Olympi sche Zomerspelen in Moskou ernstig in verlegenheid gebracht door de onderhandse betalingen aan atleten in Gateshead (Schotland). Juist nu de IAAF zich bezint over aanpassing van de verouderde reglementen, keert het gebeuren in Gateshead door speurwerk van de Britse kranten terug in de actualiteit. De Sunday People lanceerde het bericht, dat het onomstote lijk vast staat, dat er bij wedstrijden in Gateshead driftig met startgelden gestrooid is. Noorwegen plaatste zich in de uitwed strijd tegen West-Duitsland, voor 6.000 toeschouwers in Baunatal voor het eind- toemooi. De Noren versloegen door een doelpunt van Larsen0kland, dat twaalf minuten voor tijd werd gescoord, de Duit sers met 1-0. Quarrie, Mike McLeod, Sonia Lannaman, Tessa Sanderson, Bill en Dona Hartley. De Sunday People verklaarde dat de bewijzen voor betaling waterdicht zijn en voor iedereen na enige aan drang ter inzage liggen op het gemeentehuis van Gateshead. 13 12 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 12 9 6 8 6 5 7 6 4 5 4 4 2 4 2 3 3 4 2 2 6 2 4 6 2 2 6 3 5 3 6 2 6 3 3 0 3 7 7 9 7 28-15 23- 9 26-13 26-17 21-13 19- 19 20- 20 15-17 20-16 21 21 14- 16 15- 18 16- 19 13-22 15-25 17- 28 15-24 8-20 7- 8 1-14 Wie nu kopman zal worden, Jan Lam mers of Marc Surer, valt nog niet te zeggen. Volgens Van der Storm zal teambaas Ramirez dat na een paar races bekend maken volgens de makkelijkste manier: wie op dat moment het beste rijdt en de beste resultaten heeft be haald, wordt de eerste man van het team. Problemen over deze opzet of op het persoonlijke vlak met collega Surer, leuke resultaten geboekt, maar het treffen met Ajax was toch de eerste grote kracht meting, waarvoor hij met zijn manschap pen kwam te staan. „We hebben voor de rust Ajax wat te veel ruimte gegeven, maar in de rust heb ik ze er nogmaals op gewezen dat we als collectief beslist kan sen hadden. Daarna hebben we uitste kend gespeeld en ik vind, afgaande op de kansen, dat we verdiend hebben gewon nen. Er is door de hele ploeg hard gewerkt en op dit punt heeft Ajax ons vermoede lijk onderschat”. Een visie, die door Beenhakker volle dig werd gedeeld. „We hebben het initia tief in de eerste helft uit handen gegeven en dat is onze grootste fout geweest. Als we Twente onder druk hadden gehouden, was er wel een doelpunt gevallen. We hebben als ploeg gefaald, vooral waar het op inzet aankwam”. (Van onze sportredactie) ZEIST. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft Frans Thijssen (Ipswich Town) en Dick Schoenaker (Ajax) geselecteerd voor de interland tegen Oost-Duitsland, die op 21 november in Leipzig wordt gespeeld. Thijssen speelde vier jaar gele den in Rome zijn laatste interland. Schoenaker fungeerde tijdens de finale ronde van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië een keer als inval ler. Tegen Oostenrijk mocht hij twintig minuten spelen. 2 20 0 18 3 18 3 16 2 16 4 16 5 14 3 14 5 13 4 13 6 11 5 10 7 10 5 10 9 9 8 7 Ajax-aanvoerder Ruud Krol eiste tegen FC Twente een negatieve hoofdrol op door in de openingsfase een strafschop onbenut te laten. Op de foto het moment, waardoor Krol deze unieke mogelijkheid om zeep helpt. zoals dat met Elio de Angelis bij Shadow wel gebeurde, verwacht Van der Storm dan ook niet. „We hebben natuurlijk nog geen diepgaande gesprekken gevoerd met Surer, maar zijn stijl staat ons in ieder geval al wel aan. Hij staat erom bekend ruw en ruig te rijden, het is een vechter. Buiten de wagen blijkt hij daar entegen weer een gesloten jongen te zijn die niet al te veel zegt. Ik denk dat Jan Lammers het getroffen heeft. Hij vertrekt deze week al naar Engeland om zijn wagen „te passen”. NOVISAD (ANP). Joegoslavië heeft in zijn laatste wedstrijd voor groep 3 van de voorronden van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap een ruime zege op Cyprus behaald. De Joegoslavies zegevierden in Novisad met 5-0 en voeren de ranglijst van groep 3 aan met 8 punteh. Het is overigens vrijwel uitgesloten dat Joegoslavië vertegenwoordigd zal zijn in het eindtoemooi dat volgend jaar in Italië wordt gehouden. Spanje, dat één punt minder heeft dan Joegoslavië, ontmoet namelijk op 9 december het zwakke Cy prus. Joegoslavië leidde bij rust met 1-0 door een doelpunt van Kranjcar in de 32e minuut. Dezelfde speler bracht vijf minu ten na de hervatting de stand op 2-0. Vervolgens voerden Vujovic (60e min.), Petrovic (74e min.) en Savic (87e min.) de score tot 5-0 op. wel mee. Günther Schmid is een vak man, dat staat voor mij vast. Ik heb het team het afgelopen seizoen meerdere malen op de voet gevolgd en heb gezien dat ze wel degelijk aan de weg timme ren. Bij de laatste zes races had Hans Stuck zich altijd bij de eerste vijftien startposities weten te plaatsen. Het was echter aan hem zelf te wijten dat hij nooit verder wist te komen. Trouwens, alleen het feit al dat men het nu met twee jonge rijders wil gaan proberen zegt mij al genoeg”. ALICANTE (ANP) Twee Russinnen en een Bulgaarse schaakster hebben zich bij het interzone-toernooi in Alicante ge plaatst voor het kandidaten damestoer- nooi. Het zijn Ahmilovskaja (Sov.) en Lematchko (Bul.), die ex aequo als eerste en tweede eindigden met 13,5 punt en de nummer drie Goerieli (Sov.), die op 12 punten uitkwam. De Nederlandse deelneemster Alexan dra van der Mije eindigde samen met de Spaanse Nieves Garcia met 8,5 punt op een gedeelde negende plaats. De eindstand: 1/2. Ahmilovskaja (Sov.) en Le matchko (Bul.) 13,5 pnt; 3. Goerieli (Sov.) 12; 4. Lifinskaja (Sov.) 11,5; 5/6. Savereide (Vst.) en Fatalivekova (Sov.) 10,5; 7. Ivanka (Hon.) 10; 8. Randikoe (Sov.) 9 en 9/10. Nieves Garcia (Spa.) en Van der Mije (Ned.) 8,5 punt. '*4 (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Op wrede wijze heeft FC Twente gisteravond de overwinnings roes van koploper Ajax verstoord. Hard werkend, bij vlagen ook uitstekend voet ballend, hebben de Enschedeërs de Am sterdammers op niet mis te verstane wij ze duidelijk gemaakt dat een surplus aan kwaliteit niet meer voldoende is om de volle winst uit een wedstrijd te halen. Die kwaliteit moet gepaard gaan met inzet en dat wapen hadden sommige Aja- cieden in Amsterdam achtergelaten. Toe gegeven, de strafschop die Ruud Krol na vijf minuten naast schoot, speelde de thuisclub danig in de kaart. Dat zijn van die gelukkige momenten, waaruit een ploeg moed kan putten om nog dieper in de energiebuidel te tasten. En dat heeft Twente gedaan. Zeven minuten na de rust werd de moed van de thuisclub beloond met een schitterende treffer van Ab Glitter. Een doelpunt, dat de winst bracht bij de ploeg, die daar na 90 minuten voetbal het meest aanspraak op mocht maken. Diep ontgoocheld dook trainer Leo Beenhakker na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Egbert Mulder, die voortdurend met het spelregelboekje overhoop lag, als eerste de spelerstunnel in. Immers, als Ajax beide punten mee naar Amsterdam had kunnen nemen, zou de voorsprong aan de top de kwalificatie „riant” hebben meegekregen en in zijn hart had de oefenmeester van de gasten daar toch wel een beetje op gerekend. Na vier minuten bleef de Twentse de fensie staan voor buitenspel, waardoor Ton Blanker in zijn eentje op doelman André van Gerven af kon stormen. In zijn poging om de Ajacied te stoppen beging de Twentse doelman echter een overtre ding, waarop Mulder maar één beslissing kon nemen: de bal op de stip. Maar Ruud Krol, die toch echt wel voor hetere vuren heeft gestaan dan voor het nemen van een simpele elf-metertrap, miste als een begin neling. Vanaf dat moment ontspon zich een boeiend spektakel, waarin de Amster dammers voorlopig door een wat betere spelopvatting de hoofdrol mochten vertol ken. Van Gerven, die al geblesseerd aan het duel was begonnen, moest zijn talen ten tonen bij pogingen van Jensen en Lerby om de misstap van hun aanvoerder goed te maken. Maar naarmate de minu ten verstreken kwam de rust terug bij de thuisclub, die in de beginfase bij balbezit te massaal naar voren stormde en daarbij vooral op het middenveld te veel terrein openliet. Die fout werd tijdig hersteld en zo hal verwege de eerste helft bleek dat Ajax in het Deense middentrio wel drie taalkun stenaars had lopen, maar dat dit trio in verdedigend opzicht niet zoveel voorstel de, vooral niet toen de speelruimte werd verkleind. Een en ander gaf steeds meer zelfver trouwen, maar vooralsnog kon Schrijvers zijn ploeg voor een achterstand behoeden omdat de afwerking van de aanvallen de nodige scherpte miste. Een tegenslag moest FC Twente voor rust echter nog incasseren: een gele kaart voor Epi Drost na een faire, maar door de gladheid mis lukte sliding tegen Jensen. Was het voor rust Ajax dat de strijd had kunnen beslissen, in de tweede helft trok FC Twente het spel naar zich toe. Ge sterkt door de overtuiging dat de gevolgde tactiek vruchten afwierp, mits de aanvals- acties wat collectiever zouden worden uit gevoerd, borduurden de Enschedeërs voort op de uitgestippelde weg. In eerste instantie had Schrijvers het geluk mee dat een inzet van Kila van dichtbij toevallig in zijn handen belandde, maar toen even later de sterk spelende Heini Otto vanaf de linkervleugel een ga ve voorzet losliet in de richting van Ab Gritter, moest de Amsterdamse doelman het antwoord schuldig blijven. De kopbal van de hardwerkende Twentse aanvals- spits was niet alleen fraai, maar ook doel treffend precies: 1-0. De druk op het Twentse doel werd na deze treffer weliswaar groter, maar de organisatie bleef toch aardig intact, al kwam er wel het nodige kunst- en vlieg werk aan te pas om terrein en tijd te winnen. Tenslotte paste Beenhakker zijn laatste noodgreep toe: hij verving verdediger Everse door aanvaller Bonsink, een wissel die natuurlijk niet onverwacht kwam, al bleef het gehoopte succes uit. Voor Twentetrainer Hollink was de overwinning ook een persoonlijke triomf. Weliswaar had de ploeg nadat hij de lei ding van Spitz Kohn had overgenomen. PSV en Eindhoven hebben in het kader van het 70-jarige bestaan van de W Eindhoven een vriendschappelijke voet balwedstrijd afgewerkt. Het werd 3-1 voor PSV. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Autocoureur Jan Lammers zal het komende formule-l- seizoen voor het Westduitse ATS-team raan rijden. Gisteravond werd per te lex de laatste hand gelegd aan het contract. De 23-jarige coureur zal sa men met de 26-jarige Zwitser Marc Su rer, de Europees kampioen formule 2’ van het afgelopen seizoen, de plaats innemen van de met autoracen gestopte Hans Stuck. ATS heeft voor alle acht tien formule-I-races ingeschreven. De Britse Atletiekfederatie weet zich geen raad met de situa tie. Zij is exact op de hoogte van de gebeurtenissen in de Schotse stad en is in het bezit van de bewijsstukken. De federatie heeft de kwestie doorgeschoven naar het overkoepelende orgaan, de IAAF. Binnen dit lichaam vormt de mening van voorzitter Paulen in dit soort gevallen geen verrassing. „Het is mijn plicht erop toe te zien dat de reglementen gerespecteerd worden. Als ik de beschikking krijg over bewijzen, volgen er onherroepelijk sancties.” Hij vergelijkt de huidige situatie met die van Guy Drut. De Franse gouden medaillewinnaar op de 110 meter horden gaf na terugkeer uit Montreal in het openbaar toe betaald te worden voor zijn deelneming aan invitatiewedstrij- den. Daarop werd hij door de LAAF geroyeerd. Of het in de Schotse kwestie ook tot soortgelijke verstrekken de maatregelen komt, is nog de vraag. John Holt, secretaris generaal van de Atletiekfederatie, zegt: „Startgelden zijn in het Europese circuit geen onbekend verschijnsel. Natuurlijk mogen wij onze ogen daarvoor niet sluiten, maar op dit moment staan wij niet te dringen om represailles te treffen.” gaan houden of in de leaque doping wordt gebruikt. Dit heeft de secretaris van de Engelse voetbalbond, Ted Croker, woens dag in Londen bekend gemaakt. „Wij zul len echter niet zeggen wanneer we met onze actie gaan beginnen”, zei hij. „Het gaat om steekproeven. Als spelers op het gebruik van doping worden betrapt, zul len zij niet vervolgd worden. Wij zien dit slechts als een probeersel. We willen we ten of er sprake is van dopinggebruik”. Volgens Croker zullen twee spelers van beide teams worden onderzocht. HSV dat vorig seizoen kampioen van West Duitsland werd, heeft in dat succes- jaar geen financiële winst gemaakt. De verliesrekening die reeds een negatief sal do van bijna 700.000 gulden te zien gaf liep op tot ruim een miljoen gulden. FC Köln heeft het seizoen 1978/79 afge sloten met een voordelig saldo van 139.319,15 marken. Daarmee overtrof de club in economisch opzicht het resultaat van het jaar daarvoor, toen de „dubbel” (het kampioenschap plus de beker) garant stond voor een winst van 118.000 mérken. Het positieve resultaat werd mogelijk door de deelneming aan het Europese bekertoernooi, waarin FC Köln pas in de halve eindstrijd door de latere bekerwin naar Nottingham Forest werd uitgescha keld. Daartegenover staat dat in het afge lopen seizoen het gemiddelde aantal toe schouwers door de teleurstellende presta ties in de nationale competitie aanzienlijk terugliep: van 34.500 naar 21.600 gemid deld per duel. De transfer van Tony Woodcock van Nottingham Forest naar FC Köln is nog niet rond. Hoewel de 23-jarige spits bij de Keulse vereniging voor een driejarige ver bintenis een basissalaris van 1,2 miljoen gulden kan verdienen, vroeg hij vlak voor de ondertekening van het contract extra bedenktijd aan. Het komende weekeinde zal hij definitief uitsluitsel geven. Een 27-jarige voetbalsupporter, die ge wond raakte tijdens de Bundesligawed- strijd Schalke’04-Fortuna Düsseldorf van zaterdag j.L, is in een ziekenhuis overle den. Hij werd aangevallen door een 23- jarige toeschouwer en werd zwaarge wond. De politie heeft de dader in hechte- nis genomen. Hollink: „Ajax heeft onze inzet onderschat Schoenaker: met Leipzig. De stand in deze groep is: 1. Tsjechoslowakije 3 gesp.-4 pnt.; 2. Hongarije 2 gesp.-2 pnt.; 3. Polen 3 gesp.-2 pnt. De -eindstand van groep 4 van de voorronden is: 1. Noorwegen 4 3 1 0 7 5-1 2. West-Duitsland 4 1 1 2 3 2-3 3. Finland 4 0 2 2 2 1-4. UITSLAGEN: FC Twente-Ajax 1-0. STAND: Ajax Feyenoord AZ’67 PSV FC Utrecht FC Twente RodaJC FC Den Haag G.A. Eagles Excelsior PEC Zwolle MW Sparta Willem II Haarlem Vitesse NEC NAC De stand in groep 3 is: 1. Joegoslavië 6 4 0 2 8 14- 6 2. Spanje 5 3 1 1 7 10- 4 3. Roemenië 5 12 2 4 4. Cyprus 4 0 13 1 In een wedstrijd voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi heeft Hongarije in Diosgyör met 2-0 gewonnen van Polen. De ruststand was 1-0. Kiss scoorde in de 42e minuut, Tatar in de 60e. Jan Lammers: andere renstal en nieuwe wagen. In totaal zou er voor rond de 40.000 gulden betaald zijn. Van dat bedrag streek Edwin Moses, de befaamde Amerikaanse hordenloper, alleen al een slordige 6000 gulden op: 2000 voor een vliegretourtje Verenigde Staten en de rest handgeld. Ook de naam van Sebastian Coe, de wereldrecordhouder op de midden afstanden, komt ter sprake. De Brit zou ongeveer 800 gulden getoucheerd hebben. In een vraaggesprek zegt Coe zich geen zorgen te maken. „Voor de wedstrijden in Gateshead was ik met vakantie in Italië. Ik heb de organisatie toegezegd te komen, mits zij bereid was de reiskosten voor haar rekening te nemen. Dat heeft zij gedaan.” Naast deze twee vedetten is er nog een dozijn atleten, dat tussen de 600 en 900 gulden aan startgeld heeft ontvangen. Onder hen zijn Alan Wells, Rod Dixon, Don De selectie bestaat uit: Schrijvers, Krol, Schoenaker, Ling en Tahamata, allen Ajax; Wijnstekers en Van de Korput, bei den Feyenoord; Hovenkamp, Metgod en Kist van AZ; Brandts, Stevens, René van de Kerkhof (PSV); Doesburg (Sparta); Thijssen (Ipswich) en Nanninga (Roda JC). Zaterdag komt de selectie in het sportcentrum van de KNVB in Zeist bij een. In de middag wordt een oefenwed strijd gespeeld tegen de amateurclub SDW uit Amsterdam. Het weekeinde zijn de spelers thuis, waarop maandag rond het middaguur de selectie op Schiphol opnieuw bijeen komt. Zoals bekend kon Zwartkruis voor deze beslissende wed- stijd in de voorronden van het Europees kampioenschap voor landenteams niet beschikken over een aantal vaste spelers. Rep krijgt geen vrij van Saint Etienne, Neeskens die met Cosmos een toernee heeft gemaakt, is voetbalmoe en de vol gende spelers zijn geblesseerd: Poortvliet en Willy van de Kerkhof (PSV), Jansen (Feyenoord) en Peters (AZ). Jong Oranje dat dinsdag a.s. in Utrecht tegen de Oostduitse jeugd speelt zal wor den samengesteld uit de volgende spelers: Nederburgh (Telstar), Van der Meulen (PSV), Balkenstein (Sparta), Wijnberg (Ajax), Molenaar (Volendam), Wildschut (PSV), Zondervan (Twente), Hofkens (Be- veren), Woudsma (Go Ahead Eagles), Val- ke (PSV), Ophof (NEC), Schouwenaar (AZ), Broeken (Willem II), Vermeulen (Ro da JC), Riemens (Roda JC) en Van de Dungen (Den Bosch). De Nijmeegse eredivisieclub NEC is voorlopig uit de geldzorgen. De schade claim die men bij een verzekeringsmaat schappij voor drie voetballers had lopen, is ingewilligd. NEC kan de lege kas vul len met 525.000 en daarmee zijn de ern stige financiële problemen voorlopig van de baan. De penningmeester lacht weer. „In ie der geval tot juni 1980,” aldus secretaris W. Reijers. De sectie betaald voetbal had op meer verzekeringsgeld 725.000) gere kend voor de afgekeurde voetballers Hans Posthumus, Willy Melchers en Nico Veeken. De verzekeringsmaatschappij wilde echter voor de afwijkende achilles pees van Melchers niets betalen, omdat die niet in de polis was opgenomen. Voor Veeken is 50 procent uitgekeerd en voor Posthumus krijgt NEC de volle 100 procent. Het bestuur betaald voetbal van NEC is erg blij met deze meevaller en kan op een prettiger basis met de gemeente Nijmegen aan de tafel gaan zitten, teneinde meer financiële steun te krijgen. NEC krijgt een jaarlijkse subsidie van ruim vier ton. Aan vankelijk wilde de sportclub dit bedrag, toen de bodem van de geldkist in zicht kwam, verhoogd zien naar ruim negen ton. Het ziet er nu naar uit dat NEC die forse subsidieverhoging niet nodig heeft. Het bestuur, dat al enige tijd aan een schei ding tussen amateur- en betaald voetbal werkt, zet nu vaart achter de stichtings- plannen. Op 20 november zal het bestuur zich in een algemene vergadering hier over uitspreken. Het woord is in laatste instantie aan de leden, die 3 december bij elkaar komen. Jan Morsing heeft zijn contract als trai ner van FC VW met drie jaar verlengd. De huidige verbintenis liep aan het einde van het seizoen af. Morsing verruilde aan het begin van dit seizoen het assistent schap bij FC Twente voor de trainers- heerschappij bij FC VW, dat het vorige seizoen uit de eredivisie degradeerde. r Ïk.'- De Engelse voetbalbond zal in navolging van West-Duitsland en Neder land steekproeven onder zijn voetballers

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31