Israel handhaaft besluit uitwijzing Metaalbewerkers willen via EG kortere werktijd Falen in vervolgingszaak Strippel Volgende maand verkiezing opvolger Park Tegenslag voor parti Quebecois Feestvierende Polen vrij VS-mariniers verlaten Cuba Gevaar geweken in Mississauga Reagan dingt naar kandidatuur republikeinen Drie vrouwen uit puin ingestort ziekenhuis gered „Meer ongevallen bij gebruik van slaapmiddelen” oorlogsrecht” Zweden stemmen op 23 maart over kernenergie „Rechtspleging na oorlog niet volgens wet” „Geallieerden schonden 1 Wim de Jong Mank Igor Kortsnoj Zeven jaar Emigratie BINNEN- EN BUITENLAND 3 NOVEMBER 19 7 9 DONDERDAG 1 5 een wen ring acht a zorg Huis- iat de it ge- ■d, er loeten lijden •vezen igdge- it dan gepu- ik van zorg. )rgd deren rissen >n en nstige er de anche Hooij ilhan- ijn er zaken den door Nico Scheepmaker JERUZALEM. De Israëlische regering is niet van plan terug te komen op haar eerdere besluit tot uitwijzing van burgemeester Bassam El-Sjakaa van Nabloes, op de westelijke Jordaanoever. Een complete bestuurschaos dreigt, nu uit pro test tegen de uitwijzing alle burgemeesters op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook zijn afgetreden. Iden (Van onze redactie buitenland) liren iota Jing zerse ngen nnen i. In 'ging cent. Minister Theisen toch afgetreden Dat wilde hij in eerste instantie niet. (Van onze redactie buitenland) verantwoordelij kheid VN: troepen weg uit Cambodja ur en baast nd de a be- be- l aan- li van :gege- Ook hem amse iljoen se de n de rden. ijen” jaar r on- arige rken. PARMA (AFP). Reddingsploegen hebben gisteren drie vrouwen gered uit de puinhopen van een ziekenhuis in het Italiaanse Parma. Het gebouw werd dinsdag door een explosie totaal vernield. Het dodental is inmiddels gestegen tot twintig. Omdat niet vaststaat dat er geen slachtoffers meer onder het puin liggen, gaan de zoekacties door. Vol gens een woordvoerder van het zieken- nuis echter is er vrijwel geen hoop meer nog levenden aan te treffen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met 91 tegen 21 stemmen, bij 29 onthoudingen, opgeroe pen alle buitenlandse troepen onmiddellijk uit Cambodja terug te trekken. Een ontwerp-resolu- tie van deze strekking was ingediend door dertig landen, waaronder leden van de Zuidoostaziati- sche Verdragsorganisatie ASEAN. Tot de tegenstemmers behoorde Vietnam, dat in januari troepen naar Cambodja stuurde om het Rode Khmer-bewind van Pol Pot te verdrijven. Op alle landen wordt verder een beroep gedaan zich te onthouden van agressie en inmenging. De elkaar bestrijdende partijen in Cambodja zelf, wordt verzocht hun conflict met vreedzame middelen te beëindigen. Secretaris-generaal Waldheim zou een internationale conferentie over Cambodja moeten organiseren. mier Begin zou pleiten voor intrekking van het besluit en voor vrijlating van Sjakaa. De zaak-Sjakaa heeft voor grote beroe- NEW YORK (AFP). De 68-jarige Ro nald Reagan heeft deze week aangekon digd in de Republikeinse Partij te zullen dingen naar de kandidatuur voor het pre sidentschap van de Verenigde Staten. Het is de derde maal dat Reagan, oud-gouver- neur van Californië, zich hiervoor kandi daat stelt. Reagan behoort tot de rechtervleugel van de Republikeinse Partij. In zijn ver kiezingsprogramma betoont hij zich voor stander van een „Noord-Amerikaans ak koord” met Canada en Mexico, waarin aan deze beide landen, vergeleken bij an dere landen, een bevoorrechte positie wordt toebedacht. Waar dit niet mogelijk is wil men com pensatie door extra vrije tijd in plaats van geld. Tenslotte willen de metaalbe werkers ook komen tot harmonisatie van CAO-eisen op Europees niveau. De federatie wil deze maatregelen om de werkloosheid te bestrijden. Eu ropees commissaris van Sociale Zaken Vredeling wist vorige week te bereiken dat werkgevers op Europees niveau akkoord zijn gegaan met een concreet gesprek over werktijdverkorting. nsio- nog >elas- ig en [eden in de r van [j de ie le- Drie- Die feiten kun je op verschillende ma nieren interpreteren. Je kunt ze vergelij ken met een soortgelijk Nederlands geval. Wim de Jong, 19 jaar, krijgt een oproep zich te melden in de Oranje Nassau Kazer ne in Harderwijk, maar al wie bij de foerier verschijnt om zijn eerste en twee de grijs in ontvangst te nemen, NIET Wim de Jong. De marechaussee vervoegt zich aan zijn adres, zijn moeder deelt mee dat Wim eergisteren het huis is uitgegaan en dat ze ook niet weet waar hij zit. Maanden later valt hij toch in handen van de militai re politie, er volgt een proces, hij wordt tot ik weet niet wat veroordeeld en zal alsnog zijn militaire dienstplicht moeten vervul len. Zo gaat dat in Nederland, waarom zou het dan anders moeten gaan in de Sovjet-Unie? U ziet het wel, elke vergelijking tussen Wim de Jong en Igor Kortsnoj gaat mank. De opmerking: „Dan had hij zich maar niet aan de militaire dienst moeten ont trekken!”, snijdt ten aanzien van Wim heel ander hout dan ten Sanzien van Igor. Ik ben benieuwd hoe de schaakwereld rea geert. ch tot zame- heten op de heeft TT in k ge- jevor- an de t ’t be- Wil- i der 5t ge- 1 van niet SEOEL. De Zuidkoreaanse fegering heeft vandaag bekend gemaakt, dat vol gende maand verkiezingen worden ge houden met betrekking tot de opvolging van de onlangs vermoorde president Park Tsjoeng Hee. Minister van Voorlichting Kim Seong- Jin verklaarde dat de regering hiertoe heeft besloten „in het belang van politieke stabiliteit en herstel van de orde”. De regering heeft ook aangekondigd, de mo gelijkheid te onderzoeken van vrijlating van dissidenten die tijdens Parks bewind gevangen werden gezet. Dit zijn de feiten: dinsdag is in Moskou de 19-jarige Igor Kortsnoj gearresteerd. Hij was ondergedoken nadat hij een op roep voor de militaire dienst had gekre gen. Igor is de zoon van schaakgrootmees ter Viktor Kortsnoj die in 1976 politiek asiel vroeg in Nederland en momenteel in Zwitserland woont. Zijn vrouw, Bela Kortsnoj, heeft sindsdien steeds vergeefs getracht toestemming te krijgen om zich met haar zoon bij haar man te voegen. in de komende twee jaar. Daarboven wordt nog eens 120 miljoen beschikbaar gesteld voor de Cambodjaan se vluchtelingen. China zal 10.000 Cambodjaanse vluchtelingen toe stemming geven zich op het eiland Hainan te vestigen, aldus het Japanse persbureau Kyodo gisteren. Hainan ligt op ongeveer 320 kilometer ten oosten van Vietnam. De Sovjet-Unie heeft gisteren de Verenigde Staten en China beschuldigd van „gevaarlijke samenspanning” en zegt dat deze landen direct verantwoordelijk zijn voor het lijden in Zuidoost-Azië. In een uitvoerig com mentaar, getekend door A. Petrov, schrijft het orgaan van de Russische communistische partij de Pravda, dat Peking zelfs spanningen langs de grens tussen Thai land en Cambodja wil aangrijpen om een nieuwe oorlog in het gebied te beginnen. A. Petrov is een pseudoniem dat meestal wordt gebruikt om aan te geven dat een artikel de weergave is van de mening van hoge Russische autoriteiten. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN. De minister van justitie van de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts, de 55-jarige Otto Theisen (CDU), is gisteren afgetreden. Hij heeft uiteindelijk de consequenties getrokken uit de harde kritiek, die de SPD-FDP-oppositie op zijn beleid heeft geuit. Maandag was een motie van wantrouwen tegen Theisen met slechts één stem meerderheid ver worpen. WASHINGTON (AFP). De tweedui zend mariniers die de Amerikaanse presi dent Carter vorige maand naar de VS- basis Guantanamo op Cuba heeft gezon den, keren deze week naar hun land terug. De oefening van de mariniers was een protest tegen de aanwezigheid van 2600 militairen uit de Sovjet-Unie op Cuba. Volgens de VS vormen deze militairen een gevechtseenheid. De Sovjet-Unie heeft dit tot nu toe ontkend. i heb- auto- taats- lische an de 5 tot per 1 mgen 1 het ocent uders Bestuurschaos dreigt in bezette gebieden i ont- k ant- Viegel iddag l. Dit ld. In tering m die oeid. 'eten ar te :t on zoals ■s, in en op rwijs Am- m en m de men- 0.000 jaar üden rond zitter trum Zijn partij, met voorop minister-president Bernhard Vogel, verklaarde dat Theisen persoonlijk niets aan deze „ongehoorde nalatigheid” kon doen. Niettemin was Theisens positie onhoud baar geworden toen kort geleden ook nog aan het licht kwam dat een gevangene onder mysterieuze omstandigheden in Mainz was gestorven. Al voor de stem ming over de motie van wantrouwen had hij zijn aftreden aangeboden. Theisen wordt opgevolgd door de burgemeester van Trier, dr. Karl Ludwig Wagner. BRUSSEL (ANP). De Europese Federatie van Metaalbewerkers zal de Europese ministerraad vragen dwin gende maatregelen te treffen om tien procent werktijdverkorting door te voeren. Ook wil de federatie een zo sterk mogelijke bestrijding van overuren. De minister kwam in opspraak toen bleek dat het onder hem ressorterende Openbaar Ministerie jarenlang had ver zuimd om de vroegere SS-Obersturmfüh- rer Arnold Strippel te vervolgen. Deze was in 1944 mede-verantwoordelijk voor het zogenaamde bunker-drama van Vught, waar tien Nederlandse vrouwen door de SS werden vermoord. Al in 1967 waren uit Nederland docu menten over deze zaak opgestuurd naar de justitie in Rijnland-Palts. Die zijn ech ter niet of nauwelijks gelezen, met het gevolg dat Strippel, die wegens andere oorlogsmisdaden was veroordeeld, in 1969 werd vrijgelaten. Hij ontving toen boven dien een smartegeld van 120.000 mark omdat hij een te lange straf had uitgeze ten. Dit zou niet zijn gebeurd als de uit Nederland opgestuurde akten op de juiste wijze waren behandeld. De oppositie meende dat minister Theisen hiervoor de politieke verantwoordelijkheid moest dragen. Viktor Kortsnoj kon zich alleen aan de zuigkracht van de Sovjet-Unie onttrekken door op een gegeven moment na een schaaktoernooi in Amsterdam achter te blijven en te hopen dat hij, met zijn repu tatie van „de beste” of „één na beste” schaker ter wereld, de Sovjet-autoriteiten kon dwingen zijn vrouw en zoon ook te laten gaan. Dat zou hem misschien wel gelukt zijn als hij géén grootmeester was geweest, of een middelmatige grootmees ter, een soort Sosonko zal ik maar zeggen en misschien ook als hij zich minder on verzoenlijk had opgesteld. In dit geval lapte de Sovjet-Unie het Helsinkiaanse beginsel van de „gezinshereniging” aan haar laars, stuurde zoon Igor van de Poly technische school af, riep hem op voor militaire dienst en trachtte op die manier zijn vertrek uit de USSR met minstens zeven of acht jaar te vertragen. Want wie in militaire dienst geweest is, kent „gehei men” waardoor hij minstens 5 jaar lang het land niet uit mag. Hoe dat in zijn werk gaat beschreef prof. J. E. Ellemers in Hollands Maandblad van oktober: „Deze weigeringen betekenen vaak ge weldige tragedies. In Leningrad ontmoet ten we twee gezinnen wie als zes jaar de emigratie geweigerd wordt. In het ene geval omdat de man als academisch werk zaam wiskundige en de vrouw als vertaal ster toegang gehad zouden hebben tot „geheime informatie”. (In feite vertaalde de vrouw slechts Engelse publikaties die in iedere bibliotheek aanwezig zijn.) Bei den zijn inmiddels ontslagen en verdienen als liftbediende en privé-lerares Engels hun brood. In het andere geval had de vrouw jaren geleden in een radiofabriek gewerkt en zij zou daardoor kennis dra gen van vertrouwelijke informatie. Ze had deze baan echter al opgegeven voor ze haar emigratieplannen naar buiten bracht. Beide gezinnen deden hun eerste pogingen tot emigratie toen hun zoons respectievelijk 12 en 15 jaar oud waren. Zij hoopten lang voor de jongens de dienstplichtige leeftijd zouden bereiken al in Israel te zijn. De ene jongen werd dit voorjaar, nadat hij zijn Sovjet-burger- schap had opgegeven en onderdook, gear resteerd en als dienstweigeraar tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De an dere jongen had zojuist bericht gekregen, dat hij niet tot de universiteit was toegela ten waardoor militaire dienst nu zo goed als zeker werd. Dit betekent echter op nieuw zeven jaar uitstel van emigratie; eerst twee jaar militaire dienst en daarna nog vijf jaar tot de veiligheidsclassificatie is opgeheven. Iets dat voor de meeste ouders een vreugdevolle belevenis is het langzaam volwassen zien worden van hun kinderen moet voor deze ouders de afgelopen jaren een ware marteling zijn geweest”. STOCKHOLM (AFP). De leiders van de politieke partijen in het Zweedse parle ment hebben gisteren de datum voor het referendum over de toekomst van het Zweedse kernenergieprogramma vastge steld op 23 maart. Het voorstel zal voor Kerstmis worden voorgelegd aan het par lement. Met uitzondering van de conservatieven waren alle partijen het er over eens dat ook buitenlanders die in Zweden wonen bij dit referendum hun stem .mogen uit brengen. Volgens de laatste opiniepeiling is 44 percent van de Zweden voor het voortzet ten van het programma en 42 percent tegen. Zweden heeft zes kerncentrales in werking. Vier centrales zijn al wel klaar, maar werden niet gebruikt in afwachting van de uitslag van het referendum. MONTREAL (UPI). De Parti Quebe cois, de politieke partij die voorstander is van afscheiding van de Franstalige pro vincie Quebec van Canada, kreeg gisteren een tegenslag doordat de rivaliserende Liberale Partij bij tussentijdse verkiezin gen drie vacante zetels in het provinciale parlement won. 1 De tegenslag is van belang omdat over een half jaar een volksstemming wordt gehouden over de onafhankelijkheids- kwestie. De Parti Quebecois heeft overi gens nog altijd 68 van de 110 zetels van het provinciale parlement. MISSISSAUGA (AFP). De lekkende wagon met uiterst giftig chloorgas bij de zaterdagnacht ontspoorde vrachttrein in het Canadese Mississauga, is nu bijna geheel leeggepompt. Dit is gisteravond meegedeeld. De brand in de wagons met propaangas is geblust. Gisteren deed zich nog een kleine explosie voor, maar die had geen ernstige gevolgen. Vijftigduizend mensen wachten nog op toestemming om terug te keren. Tweehonderdduizend evacués zijn inmiddels weer thuis. WARSCHAU (Reuter). Een woord voerder van het Poolse Comité voor de Zelfverdediging, Anka Kowalska, heeft gisteren gezegd dat alle Polen die zondag waren opgepakt wegens vermoede be trokkenheid bij de viering van de 61ste nationale onafhankelijkheidsdag, zijn vrijgelaten. De schattingen over het aantal gearres teerden lopen uiteen van honderd tot hon- derdvijftig. De leider van de demonstratie zondag ter gelegenheid van de onafhanke lijkheid, Andrej Czuma, is eveneens weer dp vrije voeten. Volgens Kowalska is nie mand voor de rechter verschenen. Bovendien zijn al 29 gemeenteraden op gestapt evenals meer dan honderd be stuursorganen van kleinere plaatsen. De kans is groot dat alle ambtenaren in de bezette gebieden ontslag nemen als Israël volhardt in de uitwijzing van Sjakaa. Sjakaa, die sinds zondag in de gevange nis zit, heeft aangekondigd in hongersta king te zullen gaan. Hij heeft volgens de Israëlische autoriteiten de Palestijnse aanslag, maart vorig jaar, op een bus goedgekeurd. Bij die aanslag kwamen 34 mensen om het leven. Sjakaa zegt echter dat zijn standpunt door de Israëlische autoriteiten onjuist is weergegeven. Sinds zondag wordt als protest tegen Sjakaas gevangenneming en dreigende uitwijzing overal in de bezette gebieden gedemonstreerd en gestaakt. Begin deze week stapten al zeven burgemeesters op, gisteren volgden de overigen. De burge meester Elias Freij van Bethlehem, die wordt beschouwd als een van de meest gematigde figuren, voorspelde gisteren „crisis, chaos en meer extremisme” nu Israel vasthoudt aan de uitwijzing. Sjakaa heeft intussen het hooggerechtshof ge vraagd de uitwijzing ongedaan te maken. Het hof zal waarschijnlijk volgende week uitspraak doen. Minister Weizman van Defensie heeft gisteren tijdens de zitting van het Israëli sche kabinet het besluit tot uitwijzing ge steund. Dit meldde de Israëlische radio. Weizman had eerder deze week tijdens een gesprek met de burgemeesters van de bezette gebieden beloofd, dat hij bij pre- Hulpverleners bij de bestrijding van de hongersnood in Cambodja worden geconfronteerd met ernstige pro blemen. Dit heeft Henri Labouisse, uitvoerend direc teur van het VN-kinderfonds UNICEF, gisteren in Bangkok verklaard. Hij schreef de moeilijkheden toe aan de gebrekkige opvangcapaciteit in de Cambodjaanse lucht- en zeeha vens. De Cambodjaanse leider Heng Samrin heeft toegezegd alles in het werk te stellen om de knelpunten in de distributie van hulpgoederen op te lossen, aldus Labouisse, die net veertien dagen door Thailand en Cambodja heeft gereisd. Ondanks de bestaande problemen was hij van me ning dat er sinds de start van het hulpprogramma vorige maand goede vooruitgang is geboekt. UNICEF heeft inmiddels voor ongeveer 42 miljoen gulden aan goederen naar Cambodja gezonden. President Carter heeft een wetsvoorstel ondertekend dat machtiging geeft voor de besteding van een extra bedrag van 820 miljoen gulden voor vluchtelingenhulp ring gezorgd in het Israëlische parlement en in de pers. LONDEN (Reuter). Autobestuurders die slaap- of kalmeringsmiddelen gebrui ken lopen vier- tot vijfmaal zoveel kans om een auto-ongeluk te krijgen dan ande ren. Oorzaak is dat deze middelen het reactievermogen aantasten. Dit heeft de Schotse hoogleraar lan Oswald, verbonden aan de universiteit van Edinburgh, gisteren gezegd op een bijeenkomst van psychiaters uit alle delen van de wereld in Londen. Hij voegde er óverigens aan toe dat ook persoonlijke omstandigheden van mensen die deze middelen gebruiken, zoals het afgeleid worden door veel zorgen, een rol kunnen spelen. Volgens een woordvoerder van de Ver enigde Naties in New York heeft secreta ris-generaal Waldheim van de VN bij de Israëlische autoriteiten gepleit voor Sjakaa. Egypte heeft felle kritiek geleverd op de handelwijze van de Israëlische regering. Cairo noemt de Israëlische houding „pro vocerend en illegaal”. Bovendien werpt de zaak-Sjakaa volgens Egypte een schaduw over de autonomiebesprekingen voor de westelijke Jordaanoever en de Gaza strook, die gisteren in Tel Aviv zijn hervat. (Van onze redactie buitenland) HANNOVER. De geallieerden heb ben tijdens en kort na de Tweede Wereld oorlog bij de behandeling van Duitse mili tairen en burgers talloze malen het oor- logs- en volkenrecht geschonden. Tot deze conclusie komt de Amerikaanse histori cus en volkenrechtgeleerde Alfred de Zayas. Hij heeft tot nu toe onbekende docu menten van de onderzoekscommissie van het opperbevel van de Wehrmacht (het Duitse leger) gevonden en bestudeerd. De Zayas zegt dat uit zijn studie (die deze week wordt gepubliceerd) blijkt, dat alle legers verachting hebben voor menselijk heid en de regels van het volkenrecht vaak aan hun laars lappen. HAGEN (ANP/AFP/DPA). De verde digers van de van oorlogsmisdaden ver dachte Siert Bruins en August Neuhauser hebben gisteren gezegd, dat de bijzondere rechtbanken die in Nederland na de oor log functioneerden, niet werkten volgens het Duitse en Nederlandse recht. Volgens de verdedigers moet het functi oneren van deze rechtbanken worden on derzocht. Zij deden hun uitlatingen op de achtste dag van het proces tegen de twee verdachten in het Westduitse Hagen. Bruin en Neuhauser werden in 1949 door bijzondere rechtbanken veroordeeld tot respectievelijk de doodstraf en zestien jaar gevangenisstraf wegens het doden van verzetsstrijders en joodse onderdui kers. De oud-SS’er Kurt Lischka die in Keu len terechtstaat op verdenking van mede werking aan de deportatie van joden uit Frankrijk tijdens de Tweede Wereld- oorlog, heeft gisteren geweigerd een ver- klaring af te leggen. Hij vindt de aan klacht tegen hem te weinig concreet en stelt dat het proces tegen hem wordt ge voerd in een vijandige sfeer. Maar je kunt de feiten ook anders groe peren. Stel dat Wim de Jong gewoon aan zijn oproep voldaan had, dan had hij anderhalf jaar moeten dienen en dan zou hij, daarna met zijn moeder naar Israel of Canada of Australië zijn geëmigreerd, want in Israel (of in Canada, of in Austra- lilë) woonde zijn vader al een jaar of vijf. In werkelijkheid zou het natuurlijk nog heel anders zijn gegaan. Zijn moeder en hij zouden gewoon in 1976, toen hij nog 16 jaar was, met vader De Jong mee zijn gegaan naar Israel, Canada of Australië en dan zou hij te zijner tijd in zijn nieuwe vaderland zijn dienstplicht hebben vervuld. trijfël

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3