s I Pleidooi voor uitbreiding naar onderzoek baarmoederhalskanker Toewijzing bouwterrein wekt ergernis Progressief Velsen „Werkgelegenheid in IJmond te eenzijdig georiënteerd” G Waarheen met de kerstdagen? 1 KOSTERSECHTPAAR WEET OFFICIEEL NOG VAN NIETS It Tandartsen Zeewegziekenhuis „Volksgezondheid” uitvoerig ter discussie „Besluitvorming te vaak buiten raad om i KLACHTEN OVER FUNCTIONEREN COD Begroting gemeente Velsen DGD Knelpunt Frustraties Lof Werkgelegenheid „Gelijkwaardig” ■■MM 4 5 IJMOND UUlNUtKUAG NOVEMBER 1 5 19 7 9 Wl 4 I ^1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aankoop van de gereformeerde kerk aan de Grote Hout of Koningsweg in Velsen- Noord door de gemeente is een beklonken zaak. Het wachten is nog op goedkeuring door de raad van de transactie waarmee een bedrag van zes ton gemoeid is. Daar boven op komt op z’n minst nog eens zo’n bedrag voor een verbouwing ten behoeve van het buurthuis De Mei, de toekomstige gebruiker. HAARLEM CASTRICUM HEEMSKERK IJMUIDEN Ontruiming huis was bij verkoop kerk voorwaarde (ADVERTENTIE) Burg. Mrxrystr Kt 5 D. Kuiper (Progressief Velsen) (Van een onzer verslaggevers) woordvoerders Beide (Van één onzer verslaggevers) 50 iiir ur 80 60 50 70 50 75 :oege- ehoe- 1 kin- lijkse blica- peeld an de linis- ierde irriët iprijs zelijk ïctief iciste Euro- an de :t per hoger neen- agen. an de 1 pro- rland iertoe moet West en t mo- asten (Van één onzer verslaggevers) van alleen mevrouw Joustra. Haar man heeft een volle baan in Beverwijk. De gereformeerden in Velsen-Noord kerken sinds vorige maand bij de her vormden aan de Dijckmansstraat in Vel sen-Noord. Het kerkgebouw (met pastorie en kosterswoning) aan de Grote Hout- of Koningsweg verloor daarmee de kerkelij ke functie. Voor mevrouw Joustra bleef daarna als taak over het dagelijks toezicht op de gebouwen. onderzoek naar borstkanker te verbin den”, aldus Maria van Laake. Ir. F. G. van Hoek wilde de discussie omtrent de DGD laten liggen tot deze kwestie in de raad wordt behandeld. Wel VELSEN. De thema’s openbare vei ligheid, volksgezondheid, volkshuisves ting en economie boden woensdag de meeste stof tot discussie tijdens de derde begrotingsvergadering waarin uit het dikke begrotingsboek tien hoofdstukken aan de orde kwamen. D. Kuijper (Pro gressief Velsen) uitte in zijn commentaar op het punt „huisvesting”, zoals kort sa mengevat in de aanbiedingsbrief, kritiek op het lanceren van bebouwingsplannen buiten raad en vakcommissies om. Een ging afhankelijk van het Zeewegzieken huis”. kwalijk voorbeeld noemde hij toewijzing van een stuk bouwgrond (nu nog tuin grond) bij het NS-station Santpoort- Noord aan de Stichting Eigen Woningbe- zit. Een besluit hierover dateert van 1977. Kuijper vroeg zich af voor welke bouwlo- katies nog afspraken lopen en vroeg de raad daar alsnog in te kennen. Vanuit de (eenmans) fractie Progressief Velsen en de PvdA-hoek (mevrouw N. van Overmeeren) rezen vragen over de vorig jaar verschenen huisvestingsnotitie ten behoeve van alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Kuijper vroeg als ver volg daarop om een inventarisatie van woongelegenheid ten behoeve van ge noemde groep en gehandicapten in Vel sen. Mevrouw Van Overmeeren vroeg de ambtelijke notitie over dit huisvestings- thema op korte termijn ook in de betrok ken vakcommissie (voor de volkshuisves ting) ter discussie te stellen. VELSEN. Evenals voorgaande ja- ren wil het Centraal Orgaan Bejaar denbeleid Velsen in zijn tijdschrift „Wij Ouderen" publiciteit geven aan alle activiteiten die rond de kerstda gen en de jaarwisseling worden geor ganiseerd. rt het 3 Züi- p het 1 over idden PPR- weggewerkt moeten worden. Kuijper stel de hierover een motie in het vooruitzicht Kanttekeningen bij het punt verkeer (hoofdstuk algemeen beheer) bevatten bij alle fractiewoordvoerders opmerkingen over het langverbeide verkeerscirculatie plan. De aankondiging „binnen afzienba re tijd” had mevrouw C. C. M T. Maes- Janssens (d’66) graag wat nader omschre ven gezien. Bij de voorbereidingen wilde zij de werkgroep die met een nieuw in te richten stadscentrum (voor LJmuiden) be moeienis heeft graag betrekken. Woord voerder T. Bot (PvdA) liet zich in dezelfde zin uit Hij had kritiek op onbereikbaar heid van Moerberg- en Comitéschool aan de Llmuidense Kerkstraat voor hulpverle ners door recente plaatsing van een set verkeerslichten. Ten aanzien van de Districtsgezond- heidsdienst (DGD) sprak Maria Van Laake namens de CDA-fractie haar te leurstelling uit over het feit dat de dienst nog steeds geen realiteit is. Bovendien zette zij vraagtekens bij het uitstellen van een beslissing omtrent toetreding tot de DGD door Velsen, waar Heemskerk en Beverwijk hun fiat al hebben gegeven. Zij bekritiseerde het gemeentebestuur dat zich pas te elfder ure had georiënteerd over de gevolgen voor het personeel van de GG en GD in Velsen. D’66 woordvoerder dr. J. ten Brink stel de dat het uitgangspunt voor de DGD geen geldbesparing mag zijn, evenmin een uitvoering van een aardig idee van de staatssecretaris maar dat de filosofie ach ter de DGD moet aansluiten bij een we zenlijke verandering in opvatting in de medische professie. VELSEN. Zowel ir. G. A. Schoonkind (VVD) als H. van Leeuwen (CDA) stelden gisteravond het functioneren van het Con tact Orgaan Detailhandel aan de kaak. De VVD- woordvoerder achtte het noodzakelijk de werkwij ze van het orgaan op de helling te zetten. Van Leeuwen (CDA) haakte in op dé ontevredenheid die geuit is door de Velser On dernemers Centrale (VOO, het overkoepelend orgaan van middenstands- verenigingen. genomen verkoop nog steeds verkeren”. De verbouwingsplannen, inmiddels ter uitwerking doorgespeeld naar de gemeen telijke dienst openbare werken, zijn op te splitsen in drie hoofdelementen. Het ei genlijke kerkgebouw wordt in de voorlo pige schets opgedeeld in een sportzaal met daarvan door een vouwwand gescheiden een „café-achtige ruimte” ten behoeve van de bejaardensoos en andere groeps activiteiten. Van een al aanwezige keuken met bar kan daarbij nuttig gebruik wor den gemaakt. Voor diverse creativiteits- clubs blijft daarnaast nog volop ruimte beschikbaar in een vergaderzaaltje aan de straatkant en ook op de begaanbare zol der aan te brengen boven een deel van de kerkzaak De consistoriekamer, direct aan de kerkruimte grenzend, is in het voorlo pige verbouwingsplan gereserveerd als spreekkamer annex administratieruimte. De vorig jaar al ontruimde pastorie aan de zuidkant van het complex moet ruimte bieden voor het tiener- en jongerenwerk. In het buurthuis De Mei, in januari vrijwel tot de grond toe afgebrand, was dit taak onderdeel knelpunt door (geluids)hinder voor andere zaalgebruikers. Door de wat afzijdige ligging van de pastorie zal daar van in de nieuwe situatie geen sprake meer zijn. Themaleider Jaap van der Meij van „De Mei” moet een scala van buurthuisactivi teiten, sinds de buurthuisbrand afgewik keld op vijf verschillende locaties, inpas sen in bestaande ruimten. Iets dat bij hem nauwelijks bezwaren ontmoet. „Het com plex aan de Grote Hout- of Koningsweg is voor ons niet exact op maat gesneden maar duidelijk wél op groei berekend”. Kerk en bijgebouwen liggen op een terrein van 2400 vierkante meter temid den van een nu al kalende boom- en heesterbeplanting. Bij een inwendige verbouwing, die vermoedelijk een half jaar in beslag zal nemen, gaat in (dakiso latie en aanleg van centrale verwarming naar verhouding veel geld zitten. Het uit 1924 daterende complex werd tot voor kort met gaskachels verwarmd. Vervangende huisvesting zal gelijk waar dig moeten zijn aan het huidige onderko men. Voor beiden komt dat neer op perti nente afwijzing van een etagewoning. Lig ging in Velsen-Noord wordt als tweede eis gesteld. De kosterswoning (met aangren zende tuin) ligt aan de stille achterkant van het kerkgebouw. Het vrije uitzicht op het overigens nogal rommelige fa brieksterrein van Van Gelder, wordt als pluspunt genoemd van de woonsituatie nu. Tjerk Joustra: „Een lotje uit de loterij. Zoiets krijgen wij uiteraard nooit terug. Van onze kant zijn we echter best bereid wat water bij de wijn te doen. Kwalijk is intussen wel de onzekerheid waarin wij ook na de krantenpubliciteit over de voor- Openbare Werken heeft in nauwe sa menwerking met stafleden van het buurthuis wat hoofdlijnen voor een in wendige verbouwing op papier gezet. Es sentieel daarin is toekomstig gebruik van de kosterswoning als peuterspeelzaal. Bij de gevoerde kooponderhandelingen is na drukkelijk als uitgangspunt genomen ontruiming van dit nu nog bewoonde deel van het'gebouwencomplex. Het kos- tersechtpaar T. Joustra bewoont sinds 1976 dit pand en weet officieel nog niets over zo'n ontruiming en de vervangende woonruimte die daarbij geboden zal worden. Mevrouw N. van Overmeeren-Bruin (PvdA) wees erop dat er zelfs stemmen opgaan om de leeftijdsgrens tot 20 jaar te verlagen. „Als er nu toch de mogelijkheid is, om te voorkomen dat deze verschrikke lijke ziekte zich ontwikkelt als ze nog in een beginstadium is, mag men dan bij dit onderzoek wel leeftijden overslaan?”, al dus mevrouw Overmeersen. Ook Maria van Laake (CDA) vond dat er zoveel mo gelijk vrouwen betrokken moeten worden bij het onderzoek. „Wat dit betreft kunnen we een voorbeeld nemen aan Beverwijk en Heemskerk die op eigen kosten de te onderzoeken groep vrouwen al belangrijk heeft uitgebreid. Het lijkt ons bovendien zinvol om aan voomoemd onderzoek een VELSEN. Adèle Meijer (CPN) diende tijdens de behandeling van het hoofdstuk volksgezondheid van de gemeentebegro ting een motie in met betrekking op het onderzoek naar baarmoederhalskanker, dat volgens haar uitgebreid moet worden tot de leeftijdscategorie van 25 tot 59 jaar. Raadsleden van de WD, het CDA en D’66 ondertekenden eveneens de motie. ging hij in op andere overlegorganen zoals het Regionaal Overleg Geneeskundige diensten Kennemerland, waarvan hij ver wachte dat er op lange termijn toch iets positiefs uit moet komen. Ook noemde hij het overleg tussen gemeente en het Zee wegziekenhuis, dat volgens hem te spora disch plaatsvindt. „Het behoud van het Zeewegziekenhuis is voor onze gemeente een noodzaak. Wij dringen er dan ook bij het college op aan dat frequenter overleg tussen gemeente en zeewegziekenhuis plaats vindt, niet in de laatste plaats om de kwaliteit van het Zeewegziekenhuis door steun van het gemeentebestuur te optima liseren”, zo betoogde de WD-woordvoer- der. Maria van Laake (CDA) benadrukte eveneens het belang van het Zeewegzie kenhuis voor de gemeente. „De staatsse cretaris blijft bij haar onzalige plan de 4 promillenorm voor ziekenhuisbedden te handhaven. Dat zou strikt doorgevoerd, vrijwel zeker sluiting van het Zeewegzie kenhuis inhouden. Dat heeft desastreuze gevolgen voor de volksgezondheid in Vel sen. Bovendien is het een enorm stuk kapitaalsvernietiging. Het verpleegtehuis Velserduin, waar zo’n enorme behoefte aan is moet dan ook weg, want dat is voor maaltijden en voor specialistische verzor- Mevrouw A. Meijer (CPN) vroeg om „eindelijk eens” duidelijke normen voor de woningverdeling in Velsen. Nu gevolg de toewijzingscriteria noemde zij op veel punten uitermate vaag. „Vastgehouden wordt aan een op ervaring stoelend ge woonterecht waarin te veel ruimte is voor bevoorrechting. De PvdA-woordvoerster mevrouw Van Overmeeren sloot zich daar helemaal bij aan. „Het nu gevolgde toewijzingssysteem wordt herhaaldelijk doorkruist door ur- gentiegevallen. Frustraties zijn het gevolg voor degenen die uit de boot vallen.” Ook zij drong aan op een duidelijke norme ring, eventueel via een puntensysteem. Bij het punt „personeelsaangelegenhe den” viel D. Kuijper (Progressief Velsen) over een dit jaar veroverde extra vrije dag voor gemeentepersoneel als verplichte verlofdag op te souperen op 24 december met als oogmerk energiebesparing. Kuij per achtte uitbetaling van deze verlofdag een meer verantwoorde oplossing. De dag voor kerst zou dan als betaalde verlofdag Over het functioneren van de Velsense politie inzonderheid de wijkagenten woensdagavond niets dan lof bij de frac ties die dat punt aanroerden. Kuijper (Progressief Velsen) pleitte voor handha ving van wijkposten (bemand door wijk agenten) ook nu via een uit te breiden hoofdbureau gekozen is voor centralisa tie. Inzet van vaak heel jonge adspirant- agenten kersvers van de politieschool noemde hij bezwaarlijk. „Voorkeur voor wat ouderen moet bij selectie voor het Velsense korps een rol spelen. Ook als dat op het punt van huisvesting op problemen stuit.” Van Leeuwen waar schuwde evenals T. Bot (PvdA? voor een te eenzij dig gerichte werkgelegen heid. Bot noemde in dit verband Hoogovens, waar volgens hem de IJmond in belangrijke mate van af hankelijk is. CDA-woord- voerder Van Leeuwen pleitte voorts in zijn betoog voor het behoud van het transportbedrijf Overdorp binnen de gemeente. Ge zien de eenzijdige werkge legenheid in de gemeente is het transportbedrijf vol gens hem van grote waar de. Van Leeuwen wees op de grond ten westen van de Oranjestraat als mogelijke vestigingsplaats voor het transportbedrijf. T. Bot (PvdA) deed in het slot van zijn betoog een beroep op het college meerdere stads centra te betrekken in het overleg ten aanzien van het stadscentrum, naast de be sturen van de stadscen trum IJmuiden en het za kencentrum Kennemer land en het V.O.C. Hij doel de met name op het Cen trum Zeewijk. stonden positief ten op zichte van een artikel-61 commissie, waarin de overheid en het midden- en kleinbedrijf zitting heb ben. Dit inplaats van het huidige orgaan. De eerder dit jaar aangekondigde werk- gelegenheidsnota voor de Umond (hoofd stuk „Economische aangelegenheden”) wilde Kuijper graag in alle vakcommis sies van de IJmondgemeenten tezamen ter discussie gesteld zien. Op vragen en aanbevelingen woensdag avond genoteerd uit de mond van de (li jverse fractiewoordvoerders komt van avond de reactie (in eerste termijn) van de betrokken portefeuillehouders in het col lege. Het begrotingshoofdstuk sociale zorg en maatschappelijk werk komt daar na aan de orde. De commissie van de gereformeerde kerk die de verkoop geregeld heeft hult zich ook tegenover deze direct betrokke nen nog in absoluut stilzwijgen. Opening van zaken wordt de gemeenteleden pas geboden tijdens een informatiebijeen komst die voor 21 november wordt aange- kondigd. „Vóór die datum van ons geen woord over de transactie” zegt de heer J. Suurmond. Als lid van de verkoopcom- missie is hij nogal ontstemd over naar zijn oordeel voortijdige publiciteit hierover via de gemeente. De stilzwijgendheid over de verkoop en de directe consequenties wordt ook tegen over de Joustra’s strikt gehandhaafd. De kostersfunctie, omvattend dagelijks toe zicht op de gebouwen en schoonmaak- werkzaamheden, rust op de schouders De woordvoerders van het CDA en de VVD stipten tenslotte de problematiek rondom de tandartsen aan. Maria van Laake: „Het zou voor de algemene volks gezondheid zeer kwalijk zijn als er zich hier in Velsen, via een vrije vestiging, waar de gemeente dus niets aan kan doen, een tandarts zou vestigen die het vertikt ziekenfondspatiënten te behandelen. Daarom vragen wij het college te onder zoeken of het mogelijk is dat als de ge meente een tandarts bij vestiging mede werking verleent, die tandarts contractu eel verplicht wordt een bepaald percenta ge of bijna uitsluitend ziekenfondspatiën ten in zijn praktijk op te nemen”, aldus Maria van Laake. Ir. F. G. Hoek leverde kritiek op het beleid van het gemeentebestuur ten aan zien van de vestiging van medisch be roepsbeoefenaars. Het beleid zou volgens hem een ad hoe beleid zijn, waarin duide lijkheid ontbreekt. Hij drong namens zijn fractie aan op een duidelijk beleid gericht op de toekomst. Vooral voor degenen die deze dagen alleen doorbrengen is die informatie een welkome aanbieding. Organisato ren van bijeenkomsten wordt vriende lijk verzocht daarvan opgave te doen aan het Brueau van de COB, Abelen straat 1 in IJmuiden. Het gaat om zangavonden, instuiven, sociëteitsbij- eenkomsten, kien avonden, kerstdi ners enzovoort enzovoort. Opgave mag ook telefonisch aan het genoemd bureau dat te bereiken is onder num mer (02550) 12464. Barteljorisstr‘24-28 Burg. MooystrKJ G.v. Assendelftstrla Lange Nieuwstr. 497 ü- De kosterwoning achter het kerkgebouw. Buiten medeweten van de bewoners zijn over de toekomstige bestemming al verstrekkende besluiten gevallen. Voor herhuisvesting, waarover het echt paar nu nog in onzekerheid verkeert, stelt zij een aantal duidelijke voorwaarden. o o japon met jasje f 169,- in de kleuren: rood, jade, lavendel en marine. Kies voor ’n japon met jasje k van soepele jersey. De japon heeft een rechte 1 decolleté en dunne schouder- bandjes. Het jasje is gerimpeld in de taille. Een kombinatie die bijdraagt tot gezelligheid.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5