Opwindend sfeertje met mallotige dertigers Moord op vrijdag Krisztina de Chatel met minimal dance in Toneelschuur D’Oude Stadt wil alleen maar Muziektheater Henk Batenburgh boeit met sterke teksten „Ik heb er wel rekening mee gehouden dat ik ooit zo’n prijs zou winnen” gaat niet door Tweede plaat over Zuidlimburgse mijnwerkers Jij ook, of ik alleen verzorgde produktie Brand tijdens concert Residentie-Orkest in Engeland Cornelis Verhoeven, winnaar P. C. Hooftprijs door Peter Huysman 13 VRIJDAG NOVEMBER 1 6 N O O R D H OLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST 1 9 7 9 KUNST AMSTERDAM. Eigenlijk zou je de eeuwig heidswaarde van The Kinks - muzikaal-technisch toch altijd een band geweest die het moest hebben van in ruwe vorm gegoten, schitterend-puntige songs - moeten afmeten aan de teksten van zanger- frontman Ray Davies, een man die je overigens zijn 35 jaren wel afziet. Op leeftijd komen in letterlijke betekenis is er echter nog steeds niet bij. De in 1964 gevormde Kinks weten nog altijd een energie en dynamiek op te brengen, waar je paf van staat. Anders dan vorig jaar, toen de band voor het eerst sinds jaren weer live van zich deed spreken, is het nu niet een eenzijdig gokken op het nostalgisch element, maar komen ook vele nieuwe en goede songs aan bod. 4 r 1 JOHN OOMKES Lines boeit in ontspannen sfeer (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) Inmiddels hadden de musici zich met I Pure pret, maar weinig ontroering bij The Kinks HAARLEM. Via een fraai affiche met blauwe golflijnen van Gielijn Escher lokt de Stichting Dansgroep Krisztina de Ch&tel ons tot en met zaterdag naar de Toneelschuur. De voorstelling die ik daar donderdagavond zag blijkt echter maar weinig relatie met dat affiche te hebben. Het stuk „Lines” in die voorstelling heeft echter wel interessante kanten. Zo’n tien jaar geleden werd er gepraat over een vorm van electronische muziek, die het beste omschreven zou kunnen worden als museum- muziek. Het ging om hele lange stukken, die afgedraaid moesten worden in een ruimte waar men in en uit kon lopen om er net zo lang te blijven luisteren als het stuk de aandacht kon vasthouden. weg, verschillende mensen willen dat wel maar blijven zich toch zitten ergeren en krijgen daardoor de lachstuipen of gaan opmerkingen maken. Zo boeiend als het deel na de pauze begint, zo teleurstellend is het deel voor de pauze. In Variaties op een thema-1 pro beert Krisztina de Ch&tel geruime tijd via armseinen iets duidelijk te maken aan mensen die de betekenis van die armsei nen niet kennen. „Afwijkend” laat inder daad drie danseressen zien in van elkaar afwijkende koele structuren, die op een hun instrumenten in veiligheid gebracht op straat. De brand was door snel optreden van de brandweer spoedig bedwongen en na an derhalf uur kon het tweede deel van het concert aanvangen. Dans. Dansgroep Krisztina de Cha tel. Afwijkend van K. de Ch&tel voor 3 danseressen, muziek I. Xenakis. Aan Jou van en voor José Way, muziek Georg Zamjïr. Variaties op een thema 1 voor K. de Ch&tel en Lines voor 5 danseressen, beide van K. de Ch&tel met muziek van Philip Glass. Premiè re 15 november 1979, Haarlem, Toneel schuur. (Vanavond en zaterdagavond wordt dit dansprogramma in de To neelschuur herhaald.) Het Residentie-Orkest is een „gouden doos” toegekend voor het platenproject „400 jaar Nederlandse muziek” die het ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan pro duceerde. De gouden doos zal 24 novem ber op het jubileumconcert worden uitge reikt. (foto Lex van Rossen) Het is reeds de tweede plaat binnen drie jaar met liedjes over de avontuurlijke en gevaarlijke arbeid die vele duizenden ja renlang meters onder de Zuidlimburgse grond hebben verricht. Beide elpees bevatten liedjes als Ode aan de „Koempels” die geschreven zijn in de taal van de mijnwerkers door journa list Jan Hendriks. Ze zijn op muziek gezet door Jean Innemee en worden gebracht door de Limburgse groep' Carboon. De nieuwe mijnwerkerselpee en wat Car boon betreft ook de laatste over dit thema draagt als titel De Laatste mijnwerker dooft zijn lamp, en bevat tien liedjes over toestanden in het vroegere mijnbedrijf. Scène uit Lines van Dansgroep Krisztina de Chatel. KARIN LECHNER, DANIËL WAYENBERG-piano EMMY VERHEY-viool abonnement 3 concerten 24,(a.i.) c.j.p. geldig. Losse kaart 12,(a.i.) Kinderen tot 1.2 jaar onder begeleiding van volwassene(n); abonnement 3 concerten 6,Losse kaart f 3, Kaartverkoop en plaatsbespreker: aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur dirigent: JERZY KATLEWICZ SEIZOEN 1979-1980 SERIE Z Het tweede deel van het programma vind ik in z’n geheel aanmerkelijk sterker dan het eerste. Misschien komt dat wel door het te vreed uitgesponnen nummer De nieuwe Nederlandse speelfilm, dat te gen de pauze aan ligt en op de duur vervelend wordt. In z’n geheel genomen is Jij ook, of ik alleen een heel aangenaam programma waarin Batenburgh de mogelijkheden van zijn talent laat zien en nergens irritant wordt. Hij wordt bijgestaan door een trio begaafde muzikanten dat de muziek, die ook al voor groot deel van Batenburgh zelf is, sprititueel tot leven brengt. Thom Jansen aan de piano, Toon Vieijra ver scheidene gitaren, en Esther Strumphler (speelt ook o.a. in het Haarlems Blazers Ensemble) diverse fluiten en saxofoon, vormen samen een prettig klinkend mini- orkestje. De hele produktie ziet er zeer verzorgd uit, met een fraaie belichting en beheerst gebruikte geluidsinstallatie. KO VAN LEEUWEN AMSTERDAM (ANP). Staatssecre taris Koning van Binnenlandse Zaken moet bevestigen dat het rijk alleen wil meebetalen aan een combinatie stadhuis muziektheater aan het Amsterdamse Wa- terlooplein. Dit vraagt het Amsterdamse wijkcentrum d’Oude Stadt in een brief aan de staatssecretaris. AMSTERDAM. Toneelgroep Cen trum heeft om artistieke reden besloten de voorstelling van Moord op Vrijdag, van Benjamin M. Kuras, niet uit te bren gen. Het gaat hier om voorstellingen in Amsterdam, Utrecht en op 28 november in de Haarlemse Toneelschuur. Een voorstelling van Moord op Vrijdag die op 12 december in Haarlem zou ko men wordt nu vervangen door een her opvoering van Keefman. gegeven moment, parallel aan de muziek van Xenakis, in een cluster op elkaar botsen om daarna weer naac hun oor spronkelijke plaatsen terug te gaan, een fraai, nogal hoekig vormenspel, maar meer ook niet. Dankzij „Lines”, toch een interessante ontwikkeling sinds Voltage control 1 en 2. CONRAD VAN DE WEETERING Het Residentie Orkest geeft dezer dagen de laatste paar concerten op zijn Britse tournee. Overal speelt men voor uitver kochte zalen. De Britse pers is vol lof voor „The Hague Philharmonic Orchestra”, al dus een woordvoerder van het R.O. MEERSSEN (ANP). Oud-mijnwer- kers die in het vormingscentrum De Klinkenberg in het Zuidlimburgse Meerssen regelmatig deelnemen aan ge- spreksgroepenwerk hebben deze week de eerste exemplaren van een elpee gewijd aan het vroegere mijnwerkersbestaan in ontvangst mogen nemen. Minimal music zou onder deze categorie van muziek kunnen vallen en het soort minimal dance dat Krisztina de Ch&tel ons in Lines voorzet zeker ook. Vijf danse ressen vormen binnen een vierkant, om sloten door zestien staande neonbuizen (van Jan van Munster), mathematische figuren. Door het zich verplaatsen via vier, steeds weer herhaalde pasjes, staan ze nu eens op een rechte lijn, dan weer in een driehoek en dan weer in een diago naal. Hierdoor wordt het een soort Tan gram ballet, u weet wel, dat spel waar men met behulp van driehoekjes, vierkantjes en rechthoekjes allerlei figuren kan con strueren. De uiterst simpele passenstruc tuur sluit perfect aan bij de voortdurende herhaling van hetzelfde korte orgelmo- tiefte van Philip Glass. Door het gedrag van de danseressen ontstaat er een zeer ontspannen sfeer op het toneel maar door het ontwikkelen van al die patronen wordt het geheel toch merkwaardig boei- end- Tegen de tijd, dat de componist met zijn herhalingen ophoudt is het thema tisch materiaal voor de dans echter ook tot op het bot afgekloven, maar dan blij ven de vijf danseressen toch nog een kwartier lang hun zelfde patronen herha len. Op dat moment zou men de tentoon stelling moeten verlaten maar dat hebben we nog niet geleerd, slechts één man gaat Concert: The Kinks in Concertge bouw Amsterdam. Vanavond nog op treden in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht (eveneens uitverkocht). Be zetting: Ray Davies (zang, ritmegi- taar), Dave Davies (gitaar), Mick Avo- ry (drums), Jim Rodford (bas). Toege voegde musici: lan Gibbons (keybo ards) en Nick Dewell (sax, percussie). Amsterdam, 15 november 197f> HAARLEM. Henk Batenburgh, nu 29 jaar, is iemand die de Kleinkunstakademie gevolgd heeft, al heel lang gitaar speelt en lange tijd verbonden was aan Poezie Hardop. Maar hij had net zo goed toneelspeler kunnen zijn. In zijn eigen theaterpro gramma Jij ook, of ik alleen zet Batenburgh zijn onmiskenbaar talent in op een vrijwel universele manier. Hij zingt, acteert een beetje, doet conférence-achtige teksten, sketches, mime-bewegingen en laat tal van typetjes zien. Niet om de typeringen zelf, maar veeleer om wat er in de onderhavige karakters steekt. En hij doet dat allemaal op een heel onderhoudende manier. weemoed, maar niet voor momenten van ontroering, een kant die Davies óók tekent. Eigenlijk alleen in Celluloid Heroes waarin hij beschrijft hoe zeer succes en mislukking hand in hand gaan, pinken we even een traantje weg. Voor het overige is het ontspannen genieten, je ergeren (bij voorbeeld aan het aan Satisfaction van de Stones ontleende schema van Catch Me now I’m falling) en je verbazen (over een verrassende saxsolo in A Gallon of Gas van een sessiekracht die slechts weinigen al hadden ontwaard). Jij ook, of ik allen is een titel die gebo ren lijkt te zijn vanuit de onzekerheden van je kinderjaren. Dingen die je als kind meemaakte, persoonlijke belevenissen en eigenschappen waarvan je in eerste in stantie meende dat niemand anders met zulk merkwaardigs behept was maar waarvan je toch verwonderd maar opge lucht ontdekte dat je de enige niet was. Dat laat hij vooral zien aan het begin van zijn programma, dat ontstaat vanuit een soort geboorte. Henk Batenburgh is een sympathieke theaterpersoonlijkheid. Hij treedt be heerst op, heeft een aangenaam klinkende stem en zingt goed. Zijn teksten koos hij voor een niet onbelangrijk deel uit be staande literatuur, maar hij maakte er ook veel zelf. En die laatste zijn zeker niet de minste. Om er drie opvolgende in zijn programma te noemen: Erine, Emancipa tie en Amsterdam zijn in het tweede ge deelte van zijn optreden van een bijzonder sterke inhoud. Emancipatie is een sketch die gevaarlijk dicht op de rand van de banaliteit ligt, maar zoals nu gepresen teerd uitstekend overkomt. Prachtig is ook Als ik zacht voor je was, eveneens eigen tekst. Bijzonder komisch werkt het nummer Je bent nooit zo verliefd als je wel denkt. Daarin geeft Batenburg een komische bloemlezing en gebruikt hij tekstdelen van Leautaud, Lodeizen, Sha kespeare, Karei en de Elegast en een reis- folder. Een knap uitgespeelde collage. MIDDLESBOROUGH (ANP). Het Residentie-Orkest, op tournee in Enge land, heeft donderdagavond moeten vluchten voor een brand in een concert zaal. Tijdens de pauze van een concert te Middlesborough brak door onbekende oorzaak plotseling hevige brand uit in de concertzaaL Hoewel de alarmbellen on middellijk in werking werden gesteld, bleef het publiek rustig in de foyers om dat het dacht dat het de pauzebel was. Ray Davies: maakt tweeslachtige positie van 15 jaar oude groep voor publiek duidelijk. In Low Budget heet het in Ray’s ironische tijdsblik dat „We just gotta learn to economise” (wij moeten leren zuinig te zijn) en in A Gallon of Gas komen prachtige regels voor over het in duigen vallen van een welvaartsideaal. „I’ve been waiting for years to buy a Cadillac” (jarenlang heb ik erop gewacht om een Cadillac te kunnen kopen), en dan gaat zoiets niet door omdat we merken dat we ons niet eens meer een paar liter benzine kunnen veroorloven. Die ondertoon van typische Davies-humor kruidt veel Kinks-songs en maakt de groep tot een lichtend voorbeeld voor andere. Helaas is het tijdens deze tweede jeugd van een vriendelijk, maar volkomen mallotig stelletje dertigers zo dat de nadruk bij het presenteren van de eigen songs teveel wordt gericht op het opwindende karakter ervan. Davies schept al vanaf de eerste momenten een sfeer die de grote zaal van het Concertgebouw in lichterlaaie lijkt te zetten. Vanaf de eerste klanken van Sleepwalker, met een daarin verpakte korte versie van Tired of Waiting, komt er een commu nicatie met het publiek tot stand die Davies en consorten voortdurend alert houdt. Bassist Jim Rodford (ex-Argent) wipt als een kobold op de maat van de muziek mee, drummer Mick Avory ziet de ernst van zijn taak meer dan ooit en Ray’s broer Dave, ach, Dave bouwt een act waarbij we moeten geloven dat hij zijn gitaar speels onder controle houdt, zodat je angstig zit op te letten of hij de volgende overgang wel doorkomt. D&t genoeglijke, knusse karakter van The Kinks is gebleven, dus. Vroeger had je altijd al het idee dat je hun songs na drie dagen oefenen kon naspelen, en dat is nu niet anders. Till the End of the Day, Where have all the Good Times Gone, Lola (dat wordt dus een meezinger); het zijn liedjes waarmee ik ben opgegroeid en die dus een hele bijzondere waarde hebben. Als dat oude materiaal in een atmosfeer van pure pret en hilariteit - omdat Ray Davies zijn keurige uiterlijk in enkele tellen weet teniet te doen door zijn overhemd onder zijn kolbertjasje te laten uithangen - wordt gepresenteerd, dan kan zo’n concert niet meer stuk. De sterkste ogenblikken van het optreden vallen in het midden van de set op te tekenen als Davies muziek kiest die om onbegrijpelijke redenen niet zo algemeen verbreid is als zijn oude werk. Rock Roll Fantasy van het Misfits-album heeft een dubbele bodem die haarscherp overkomt bij het gehoor. Als Ray zich afvraagt: Isn’t it strange, we’ll never change” (’t Is merk waardig maar we blijven onszelf), maar daar meteen bij aante kent dat hij geen „Rock Roll Fantasy” wenst te worden, krijgt hij open doekjes van het dankbare publiek. Het is alsof precies begrepen wordt in welke ambivalente positie een vijftienjaar oude band zich bevindt. Een onstuimig concert dus, waarin plaats is voor een zekere Voor het combinatiegebouw is een rijks- bijdrage van 230 miljoen gulden toege zegd. Volgende week beslist de gemeente raad hoogstwaarschijnlijk in positieve zin over de bouw, waarmee volgens de huidi ge schatting ruim 300 miljoen gulden is gemoeid. Het wijkcentrum vindt dat de raad be sluit zonder goede voorbereiding en zon der te hebben gezorgd voor een behoorlij ke inspraak, waarbij ook alternatieven naar voren kunnen komen. De gemeente vertelt vast te zitten aan het huidige plan, omdat het rijk geen alternatief wil bijfi nancieren, zo schrijft d’Oude Stadt. Het wijkcentrum wil op het Waterloo- plein alleen een muziektheater gecombi neerd met de befaamde markt en wonin gen. De krap behuisde Amsterdamse se- cretarie-ambtenaren kunnen dan wel ver huizen naar nu leegstaande kantoren. Deze visie werd ook verkondigd door de buurtbewoners en organisaties die don derdagmiddag spraken op de eerste dag van de hoorzitting over het plan. De critici noemden het combinatiegebouw een „monstrum” en een „wansmakelijk ge heel”, vooral wegens de grote kantoorge bouwen voor de stadhuisambtenaren. De toekomstige gebruikers (ambtenaren, the atermensen) pleitten voor een 'spoedige bouw. Hetzelfde deed de FNV. werk betrekkelijk ontoegankelijk door de wijze waarop hij de zaken bespreekt. „Veel mensen vinden mijn werk moei lijk. Ik vind dat niet. Het vergt wat inspanning om er door te komen. En de stukken die ik schrijf, zijn ook niet zo populair. Het is mogelijk dat dit veroor zaakt wordt door het feit dat ze weinig houvast bieden. De lezer krijgt zelden of nooit een conclusie aangereikt. Een es say is „een poging” niet „een resultaat”. Ik heb het gevoel dat de mensen wel eens denken: al die moeite doen, en dan wordt me de weg nóg niet gewezen. Welnu, dat klopt. Ik draag geen oplossin gen aan”. Verhoeven heeft een lichtelijk Vlaam se tongval. „O ja, klink ik zo zuidelijk? Ik ben in Udenhout, bij Tilburg geboren. Een echte Brabander. Dat ik na Van Duinkerken de tweede Brabander ben die de staatsprijs krijg, vind ik aardig. Ik ben benieuwd wanneer ze gaan uitreke nen, hoeveel Drenthenaren de prijs al hebben gekregen”. „De schaduw van een haar”, een ver handeling over de antieke literatuur, is zijn laatste werk en dit jaar verschenen (bij Ambo, Baam). Het is echter niet meegeteld bij de beoordeling door de jury, die de minister van CRM adviseert, omdat hij de P. C. Hooftprijs voor 1978 heeft gekregen. Het klopt dan ook dat de jury „Folteren om bestwil” (in 1978 ge publiceerd) Verhoevens laatste boek noemt. Cornelis Verhoeven vindt het combi neren van schrijven en lesgeven (klassie ke talen aan het Jeroen Bosch College in Den Bosch) niet gemakkelijk. Toch weet hij niet of hij het leraarschap zou kun nen missen. „Les geven is een prettig vak”. Hij heeft geen voorkeur voor be paalde Nederlandse auteurs. Wél - uiter aard - voor de grote klassieke filosofen. „Die kun je op elke bladzij openslaan, die boeien altijd”. Hij noemt zichzelf „doodverlegen”. Daarom ziet hij ontzettend op tegen de uitreikingsplechtigheid, waarvan de da tum overigens nog niet vaststaat. „Een vreselijk ritueel. Maar ik zal me er niet aan onttrekken”. Voorstelling: Jij ook, of ik alleen. Muzikaal theaterprogramma door Henk Batenburgh. Regie Robert Broekhuis. Teksten en muziek Henk Batenburgh, met gebruikmaking van tekstdelen van Jan Hanlo, Visser, Shakespeare, Leautaud, Van Ostay- en, Van Kooten e.a. Muzikale begelei ding Thom Jansen, piano. Toon Vieij ra, gitaren, Esther Strumphler, sax en fluit. Première 15 november, Toneel schuur, Haarlem. Concertgebouw Haarlem 14.30 uur eerste concert op 25 november a.s. 3 concerten op zondagmiddagen 25 november, 27 januari, 23 maart gactdirigent: JAN STULEN solisten IL"...'” - - DEN HAAG. „Er zijn niet zo heel veel essayisten. Daarom heb ik er wel rekening mee gehouden dat ik ooit zo’n prijs zou kunnen krijgen. Niettemin was het een verrassing toen ik hoorde dat mij deze onderscheiding was toegekend. Een enorme bevestiging van wat je al vermoedt, namelijk dat je geen onbelangrijke dingen schrijft”. Het telefonisch stemgeluid van de kersverse P. C. Hooftprijs-winnaar, le raar klassieke talen en cultuurfilosoof dr. Cornelis Verhoeven, klinkt wat mat. Juist nu hem in hoog tempo gelukwen sen bereiken en de 51-jarige Brabander plotseling middelpunt is geworden van op informatie azende journalisten, is hij aan het ziekbed gekluisterd. Een lichte voedselvergiftiging waarschijnlijk: koorts. Dat komt slecht uit. Desondanks wil hij best kwijt dat hij „erg blij” is met de staatsprijs. Hij acht het belangrijk dat op deze manier de plaats van het essay in de Nederlandse literatuur wordt gehonoreerd. Om de drie jaar gaat de prijs naar een „be schouwend proza”-auteur. Het is ook prettig dat het een onderscheiding is voor zijn gehele oeuvre en niet voor één of enkele bijdragen. „Cultuurfilosoof, ja, als het departement van CRM mij zo noemt, dat is inderdaad vaag genoeg om juist te zijn. Veihoeven noemt als grobt voordeel van het essay de grote vrijheid die het de schrijver biedt. „Ik kan er mijn denk beelden in kwijt op een wijze, die mij het meest ligt. Ik geef er de voorkeur aan in de mij toegewezen ruimte één gegeven te bespreken. Dat kan gaan over rouw, verdriet. Het essay geeft je, ook qua vormgeving, de gelegenheid associatief te denken. Dat wil zeggen dat het essay je van de verplichting van een strikt logische gedachtengang ontslaat en je de vrijheid geeft zijwegen te bewandelen, wat niet mogelijk is als je louter weten schappelijk bezig bent. Ja, het zijn altijd cultuurfilosofische beschouwingen. Bij voorbeeld over democratisering - de lof van de ondeskundigheid - of over de lauwheid - de temperatuur van het le ven. Ik heb nu iets méér, maar 37 graden als gemiddelde menselijke lichaams warmte, dat is een lauw, maar vitaal element”. De onderwerpen die Verhoeven be handelt, zijn niet erg alledaags. In ieder geval is voor een groter publiek zijn

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13