Diepgaand en dramatische studie in De laatste Vrouw Weinig variatie in The Warriors haarlem ardanta Russische filmweek met zeldzame producties BIJZONDER AANBODVAN BANDER. Ben Gazzara als beminnelijke bordeelhouder Bogdanovich een perfecte verteller in Saint Jack amsterdam el I Plichtsgetrouwe verfilming van Tolstoi roman in The Wiz BONNETERIE Pander Nachtvoorstellingen De persoonlijke uitvaartpolis 7 17 19 7 9 NOVEMBER VRIJDAG 1 6 FILM !l U- □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□Dn filmhuizen I qIpK) KU - Scène uit Vader Sergius. Charles Boost O2j i adn (ADVERTENTIE) VOO Tei Ikwijk luis II hem kidnapped CAO- 37115 DE Amsterdam: De Bonneterie en Pander, Kalverstraat 185/Rokin 142 Ook hier een overdaad aan bijkomstige intriges die verwarrend werkt en een wat pathetische speltrant die het direct accep teren van de film bemoeilijkt. roepen werd door de machthebbers in de Sovjet-Unie. il hebben ver- id gestoken. Met de prolongaties van „Hair” in Ci nema Palace, van „The Car” in Frans Hals, van „Alien” in Luxor en van, voor de vijfde week „I never promised you a Rose Garden” in Studio blijven er twee première-mogelijkheden open en wel in Roxy die „The Warriors” heeft ingezet en m Lido waar men „The Wiz” kan zien. voor niet n in taan fster een tgs- ns. 0(5 De om. n is mer de 3 (5 lom zoekt in de j 't.m nsten 106. ZERK taani 11 ordst Voor inlichtingen: Noord-Esmarkerrondweg 372, 7500 AH ENSCHEDE Tel 053 - 31 21 89 «eek rstea 6750 vijk- 5.80 id Voor mensen die van boeken houden en bergruimte nodig hebben heeft Pander een beperkte serie eike- houten, warmbruin getinte boekenkasten. Royaal genoeg want de vijf robuuste legplanken en de bodem samen bieden plaats aan ruim 5/z meter boeken. De afmetingen zijn: 200x90x30 cm. Naast elkaar geplaatst vormen de kasten een fraaie boekenwand. De speciale prijs voor dit pracht meubel is f795,-. Let wel: zolang de voorraad strekt. zullen verlopen. In een stamkroeg in een der buitenwijken gaan de vaste klanten door met bij een goed glas wijn te praten en te debatteren over het leven en de politieke situatie. Dan volgt op een avond de heimelijk verwachte inval der fascisti sche „Pijlkruisers” door verraad van een der stamgasten. De overgebleven vier mannen worden in het hoofdkwartier voor hun terechtstelling geestelijk en li chamelijk gemarteld en vernederd waar bij ieder, geconfronteerd met de dood iets van zijn persoonlijkheid onthult. Vooral als ze kans op vrijheid krijgen door zich bereid te verklaren iets te doen waarvoor ze zich in hun verdere leven zullen blijven schamen. De New Yorkse subway maar nu opge nomen als een fantasie-station in een sprookje komt even voor in „The Wiz”, een re-make van „The Wizard of Oz” uit ’39, een aandoenlijke, nagenoeg klassieke film met een zestien jarige Judy Garland Upton Sinclair die het hem financieel mogelijk had gemaakt „Que Viva Mexico” te maken, weigerde het overvloedige on gemonteerde materiaal na te sturen en zo kwam het in handen van verschillende oningewijden die er een complete film uit moesten samenstellen. Natuurlijk was Alexandrov die cameraman was geweest bij alle films van Eisenstein, ook van de Mexico-fihn, de aangewezen man om een bevredigende film uit de bestaande film stroken te monteren en zo zal „Viva Mexi co” (maandag in The Movies) wellicht een hoogtepunt worden van de Russische Filmweek. Ook in Studio’s nachtvoorstellingen een film van Ferreri en wel „Bye bye Monkey” of zoals de oorspronkelijke titel luidt „Ci- ao Maschio”. Opnieuw speelt Gérard De pardieu, ditmaal naast Marcello Mastroi- anni een hoofdrol in deze eerste Ameri kaanse film van de meester-pessimist en wel als de naar de VS geëmigreerde ij een met jr. en r. de- ben j vol- 7864 Een emotioneel sterk geladen film vol wrede details, maar tegelijk een scherpe psychologische studie van karakters in levensgevaar. De science-fiction film The man who fell to earth, met David Bowie, wordt komende dinsdag gedraaid in het aktivi- teitencentrum Zero aan de Bakenesser- gracht 8 in Haarlem. Aanvang 20 uur. Dat blijkt ook by „De Vijf Avonden” van Georgi Danelia waarin een man te rugkeert naar het huis dat hij voor de oorlog bewoonde en waar hij verliefd werd op zijn hospita. Dat is zeventien jaar geleden en Illyin heeft vijf avonden nodig om door te dringen tot zijn vroegere liefde die door teleurstellingen een verharde en ogenschijnlijk gevoelloze vrouw is ge worden. ootsi ala jen voo toper ebbe stige kele jong it es salar W Telev >er r, di n va mark1 3 uui Bij de nachtvoorstellingen richt zich de aandacht op „De laatste Vrouw” een diep gaande en dramatische studie over con tactstoornis tussen Gérard Depardieu als een door zijn vrouw verlaten fabrieksar beider en zijn tijdelijke vriendin Valerie (Omella Muti). De film die eindigt met een gruwelijke act van ontmanning, is een typisch staaltje van Marco Ferreri’s verre gaand pessimisme. ste restje zelfrespect te behouden. Regisseur Bogdanovich toont zich in „Saint Jack” een perfecte verteller die met kleine details en gebeurtenissen de spanning er in weet te houden en vooral de sfeer van een kleurig en corrupt Singa pore als een constante bedreiging weet te suggereren door de hele film, waarbij Ben Gazzara de rol van zijn leven speelt als een vriendelijke, door de wol geverfde scharrelaar die zijn ironische bijnaam Saint Jack ten volle waar weet te maken. In het Filmcircuit IJmond draait „Dad dy” van Peter Whitehead waarin Nikki de St. Phalle na de dood van haar vader terugkeert naar het kasteeltje waar ze is opgegroeid en herinneringen oproept aan haar tyrannieke en tot incest neigende vader waarop zij zich in haar fantasie met allerlei provocerende spelletjes tracht te wreken. In de Filmschuur Haarlem kan men van 21 tot 24 november kennis maken met de aangrijpende Hongaarse film „Het vijfde Zegel” van Zoltan Fabri, een angstwek kend verhaal dat zich afspeelt in de laat ste oorlogswinter als in Hongarije de fas cisten de macht in handen nemen en jacht gaan maken op partizanen, op joden en andere „landverraders”. In het begin lijkt alles nog vredig te Fransman Lafayette die bevriend raakt met de Italiaanse emigrant Luigi (Mastroi- anni). Op een wandeling vinden de vrienden een dode moederaap met een nog in leven zijnd jong. Lafayette neemt het jonge aap je mee naar zijn sousterrain en verzorgt het als een kind. Als het daar gedood wordt door de ratten die hem ook al het leven zuur maakten, raakt Lafayette in een amok-stemming, steekt het panopti cum waar hij als electriciën werkt, in brand nadat hij met zijn baas aan wie hij een gruwelijke hekel heeft, op leven en dood heeft gevochten. Luigi die de een zaamheid in de wereldstad New York niet aankan, pleegt zelfmoord. Achter blijft Angelica, een feministische actrice met haar pasgeboren kind van wie Lafayette de vader is. Luxor brengt in zijn nachtvoorstellin gen het destijds omstreden „Midnight Ex press” dat nu weer actuele waarde gekre gen heeft doordat de film zich fel keert tegen Turkse gevangenis-methodes, toe gepast op een Amerikaanse hasj smokke laar. Deze Billy Hayes (Brad Davis) wordt op het Turkse vliegveld Yesilkoy gearre steerd als hij met enige kilo’s hasj het vliegtuig naar Amerika wil nemen. Hij wordt eerst tot vier jaar, later tot dertig jaar gevangenis veroordeeld en is aan de willekeur van zijn bewakers overgele verd. Destijds uitte de kritiek veel be zwaar tegen de te eenzijdige voorstelling van zaken waarbij de Turkse bewakers als een stelletje smerige sadisten uit de bus kwamen. Boven dit werk verheft zich zonder moeite de zoveelste versie van „Viva Mexico” die ditmaal G. Alexandrov uit het in Mexico achtergebleven materiaal van Eisenstein samenstelde. Men kent de on gelukkige geschiedenis van S.M. Eisen stein’s zwerftocht door de westerse we reld in de jaren 1928 tot 1930 die hem tenslotte via Hollywood in Mexico deed belanden vanwaar hij vroegtijdig terugge- (ADVERTENTIE) van Ardanta is een heel l bijzondere uitvaartverzekering f Bij een sterfgeval vindt geen uitkenng van geld plaats, I maar wordt de begrafenis l of krematie verzorgd Een verzekenng dus zónder X financiële nasleep X „The Warriors” gaat over New Yorkse jeugbendes die na een mislukte poging tot bundeling van krachten overgaan tot in terne ruzies waarvan vooral een der groe pen, The Warriors, de dupe wordt. De film begint met een opmars van de uit eenlopende jeugdgroeperingen, naar de Bronx, waarheen zij opgeroepen zijn door Cyrus, leider van de machtigste New Yorkse bende, die der Riffs. Vanuit alle delen der stad stromen de kleurig uitge doste groepen joneglui naar het punt van samenkomst, waar Cyrus in een donder speech aandringt op een sluiten van de gelederen ten einde een strijd tegen het establishement te doen slagen. Maar nog tijdens de opwindende redevoering wordt Cyrus vanuit de menigte doodgeschoten. De moordenaar krijgt in de ontstane verwarring kans als schuldige de leider van de Warriors aan te wijzen die op staande voet gelyncht wordt, waarna de jacht op de Warriors-bende geopend is, een geprolongeerde achtervolging die zich voornamelijk in de gengen en stations van de subway, het Amerikaanse pendant van de metro, afspeelt. Op dit vrij rechtlijnig gegeven heeft regisseur Walter Hill, zoals we destijds bij de Amsterdamse première schreven, een verwarrende en nogal zenuwachtig-druk- ke film gemaakt waarbij iedereen achter iedereen schijnt aan te hollen zonder el kaar te krijgen. Weinig spanning want al zijn de bendeleden te onderscheiden door hun gevarieerde club-uniformen, de ver schillen in kleding zijn te gering om direct te herkennen wie wie is. Zo’n oud en afgeleefd subway-station met z’n gangen, trappen en perrons is natuurlijk een mooi decor voor achtervolgingen, maar meer dan een mislukte herhaling en dan in het massale van „West Side story” is er toch niet uit de bus gekomen. Scène uit Saint Jack. brengt niet voldoende geld op om Jack de kans te geven terug te keren naar zijn geliefd Buffalo. Die kans komt pas als hij van een louche CIA-man (gespeeld door Bogdanovich zelf) tegen grof geld de op dracht krijgt compromiterende foto’s te maken van een hoog geplaatste homosexuele Amerikaanse militair. Jack maakt de foto’s die bedoeld zijn de mili tair in kwestie ten val te brengen maar op het laatste ogenblik levert hij ze niet af aan zijn opdrachtgever ten einde zijn laat- land (Kansas) is in de nieuwe versie geko zen voor een wereldstad die in de film Emerald City genoemd wordt maar op New York geïnspireerd is. Van het naieve- sprookjesachtige van het origineel waarin het meisje Dorothy, buiten bewustzijn door een vallende tak tijdens noodweer met vermommingen van mensen uit haar omgeving op zoek gaat naar innerlijke kwaliteiten die zij menen te missen, is natuurlijk weinig overgebleven. In de plaats daarvan is een overdadige showfilm ontstaan die ook wel diepere bedoelingen heeft maar ze minder toegan kelijk maakt door de aandacht af te leiden met zang, aankleding en decor. s 000 Met de vertoning van de film „Va- L der Sergius” in het Haagse Studio 2000 op vorige week donderdag in aanwezigheid van de directeur-gene- raal voor culturele zaken van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk werd de Rus sische Filmweek officieel geopend. Op dat ogenblik begon ook in de Amsterdamse Movies en elders een reeks vertoningen van Russische films waarvan sommige voor het eerst buiten de Sovjet-Unie in roula tie kwamen. „Vader Sergius”, een plichtsgetrouwe verfilming van een roman van Leo Tolstoi staat ook op het programma van The Movies waar komende dinsdag in verto ning zal gaan. Het is het verhaal van prins Kasatsky die in hoog aanzien staat bij keizer Nikolai de Eerste (omstreeks 1840) en gelukkig getrouwd is met de betoveren de gravin Korotkova, maar een schitte rende toekomst in de steek laat als hij hoort dat zijn vrouw de maitresse van de keizer is. Hij verlaat het hof, trekt zich terug in een klooster en wordt het doel van bede vaarten als hij zich nog verder vernedert door volkomen geïsoleerd in een half on deraardse hut het leven van een hermiet te leiden. Daar probeert een capricieuze gravin, na een weddenschap met haar vrienden hem te verleiden, maar door een vinger af te hakken weet Sergius de ver leiding te weerstaan en de gravin te dwin gen in een klooster te gaan. In de wat plechtstatige stijl, mede ver oorzaakt door het trage speltempo van Sergei Bondarchuk als Sergius verloopt de film als een opera zonder muziek. Mooi om naar te kijken, maar zonder het gevoel te raken. Wat luchtiger zijn „Herfst Marathon” die op vrijdag draait en als een tragische liefdescomedie omschreven wordt. En dat is wel ongeveer een juiste karakteristiek van een intrige waarin de gestudeerde man van de letteren Andrei Buzykin twee vrouwen tevreden moet stellen, zijn eigen vrouw met wie hij twintig jaar getrouwd is en een jonge typiste die zijn vriendin is geworden. Andrei liegt slecht en jaagt door zijn onzekere en wankelmoedige houding beide vrouwen tegen zich in het harnas zodat hij als onbestorven weduw naar eindigt. De lichte, speelse film Egt de Russen kennelijk niet en hoewel spel en verhaal amusant zijn kan niet bepaald van een flitsende comedie gesproken worden. We zijn niet aan de Russische film gewend en zeker niet aan de Russische film met een actueel onderwerp. Jack Flowers (Ben Gazzara) is in het Singepore van 1971 een beminnelijke bor deelhouder die zijn werkvergunning als Amerikaan veilig heeft gesteld door een baantje bij een Chinese scheepshande- laar. Als buitenlandse indringer op het terrein van de prostitutie wordt Saint Jack, zoals Flowers’ bijnaam luidt, door de inheemse onderwereld bedreigd maar hij is optimistisch genoeg om zich daar weinig van aan te trek ken. Totdat de Chinese maffia toeslaat, en pas vrijlaat nadat zij z jn hele lichaam met obscene taal hebben vol getatoueerd en bovendien zijn bordeel I woest en gedeeltelijk in bran< Het is een van de incidenten in Jack’s leven waarop de film ingaat, zoals ook op zijn vriendschap met de Brjtse accountant die een keer per jaar de boeken van de scheepshandelaar komt controleren en tijdens een van die bezoeken aan een hartaanval sterft. Het vernielde bordeel wordt vervangen door een amusementscentrum voor Ame rikaanse soldaten die achter het Vietna mese front mogen bijkomen maar ook dat Omella Muti en Gérard Depardieu in De Laatste Vrouw (La Dernière Femme). in de hoofdrol. Het oorspronkelijke kin derboek van L. Frank Daum is ook als uitgangspunt genomen van een Broadway musical van enkele jaren geleden die nu verfilmd is door Sidney Lumet met Diana Ross die op haar dertigste de rol van een plusminus twaalfjarig meisje moet spelen. De plaats van handeling heeft ook een geduchte verandering ondergaan. In plaats van een stuk Amerikaans platte- Peter Bogdanovich, bekend door zijn biografieën van grote Hollywood-figuren als John Ford, Fritz Lang, Allen Dwan en door zijn nostalgische films over voor bije filmperiodes en filmgenres die hij vastlegde of imiteerde in „Targets” met Boris Karloff, „The last Picture Show”, „Waht’s up Doc?” en „Nickelodeon” heeft nu een speelfilm gemaakt die ogenschijn lijk op zichzelf staat maar toch heimelij ke bindingen vertoont met het werk van Von Stemberg en John Huston. „Saint Jack” is de titel en hij heeft zijn Amster damse première deze week in Alfa 2.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17