Alimentaties FELLE AANVAL CARTER Londen onder water 32 pagina's Ceolat MORRIS BONT& LAMS VACHT ERASMUS ma. gesloten do. koopavond 6% omhoog Geldloper van 3 miljoen beroofd I s het woord is aan vandaag: het weer Gasophoping en opgeblazen gevoel verdwijnen snel en betrouwbaar met Riskant akkoord Jeugdige Kinks BARENDS agenda pagina 7 Premières CPN-motie Sociale Dienst 9. Rustig weer VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 (ADVERTENTIE) Sören Kierkegaard: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 22 16,50 W «Rb I Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten see before you buy suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. 70ste jaargang no. 12 Van Baarsel IJmuiden, wat vertel je me nou? 25,90 Bescheurkalender van Koot en Bie 16,50 Phil Bosmans In liefde weer mens worden 19,90 Boekhandel Verantwoorde kinderschoenen KMO W* 1 Schröder Danstip Beurs Binnen- en buitenland... Economie Filmpagina Filatelie Kunst Medische diensten Plaatseliik nieuws5,6,7,9 Puzzel21 Radio en televisie/Strips19 Schrijvende lezers11 Sport27,29 Weerrapporten2 Zeepost21 I Js maatregel betekent een ver scherping van de crisis tussen Teheran en Washington. Haarlem Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 31 26 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - 7 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHE- RAN. Iran zal de Ameri kaanse oliemaatschappijen geen druppel olie meer leve ren, ook niet als die bestemd is voor andere landen dan de Verenigde Staten. Dit heeft de Iraanse nationale oliemaat schappij NIOC vandaag laten weten aan het Amerikaanse olieconcern EXXON. De - Veilinghuis ..DE DAMIAAÏÏÉS IJmuider Courant PRESIDENT CARTER. J-?' Ian Smith achter Zimbabwe-akkoord Iran boycot ook olieconcerns VS Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM De Londense straten onder water. Deze foto werd in de afgelopen dagen bij alle inwoners van de Britse hoofdstad in de brie venbus gedaan in het kader van een campag ne om de bevolking in te lichten over de gevaren die zich voordoen wanneer de rivier Theems buiten zijn oevers zou treden. Het is een trucfoto, maar de situatie is volgens het stadsbestuur ernstig genoeg om de vier ton kostende campagne voor op te zetten. Samba Hustle Velsense raad. Een positieve reactie van wethouder Meijer (Volksgezond heid) heeft verstrekkende financiële In zijn jeugd bouwt men een gekkenhuis en in zijn ouderdom komt men erin terecht. k HTflllfl j KINDERVOETSERVICE donderdag avond koopavond toespraak over de gijzeling een felle aan val op Iran gedaan. Hij noemde de gijze ling „een daad van terrorisme, volledig in strijd met het internationaal récht en de diplomatieke traditie.” De geestelijk lei der van Iran, de ayatollah Khomeini, be schuldigde van zijn kant de Amerikanen ervan, „als dieven ons geld te roven en te bevriezen”. Khomeini doelde hiermee op de door Carter afgekondigde blokkering van alle Iraanse fondsen in de VS. De ayatollah liet overigens weten, dat hij „moe en ziek” is en dat hij voor 5 decem ber niemand wil ontvangen, ook niet de leden van zijn eigen Revolutionaire Raad. De bezetters van het ambassadegebouw verklaarden gisteren, dat zij er niet aan denken gijzelaars vrij te laten zolang de sjah niet is uitgeleverd aan Iran. Minister van Buitenlandse Zaken Banisadr had kort daarvoor gezegd, dat alle vrouwelij ke en niet-blanke gijzelaars „zeer spoe dig” zouden worden vrijgelaten. De Iraanse Revolutionaire Raad heeft vanmorgen de samenstelling van het nieu we kabinet bekend gemaakt, dat de op 6 november afgetreden regering van pre mier Bazargan opvolgt. Er is geen nieuwe premier aangewezen, hetgeen betekent dat de ministers onder toezicht van de Revolutionaire Raad werken. Tien van de vijftien ministers van het kabinet-Bazar- gan zijn in de nieuwe regering opgeno men. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde vanmorgen in Washington mee dat de benoeming van het nieuwe kabinet „geen werkelijke wij ziging” betekent. dwongen een bankbediende een paar cas settes met geld te overhandigen. Hoeveel geld is buitgemaakt, wide de bank niet zeggen. De overvallers vluchtten in een auto die later enkele straten verderop werd teruggevonden. In Eindhoven is eveneens vanmorgen een overval gepleegd op een geldloper van de PTT. Hij werd beroofd van 80.000 gulden. De politie heeft een 28-jarige man uit Helmond aangehouden, die ervan wordt verdacht te overval te hebben ge pleegd. Het geld en het wapen dat bij de overval werd gebruikt, is nog niet ge vonden. Bij een overval op de RABO-bank in Roosendaal maakten twee gewapende mannen vanmorgen ruim 175.000 buit. Zij wisten in een auto te ontkomen. IJmuiden Lange Nieuwste 243, tel. 13144. Santpoort, Hoofdstr 234, tel 378371 In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schil derijen, klokken, antieke meubelen en an dere interessante verzamelaarsobjecten. Deze maand geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) DANSCENTRUM Gonna Get Along Without You Now Viola Wills JK DEN HAAG (ANP). Alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door beide partijen zijn overeengekomen, zullen met ingang van 1 januari worden verhoogd met zes procent. Deze automati sche verhoging wordt berekend over het uitkeringsbedrag zoals dat op 31 decem ber dit jaar vaststaat, is vastgesteld of gewijzigd. Dit heeft minister De Ruiter van justitie bekend gemaakt. Wanneer beide partijen de verhoging niet noodzakelijk achten hoeft deze hele maal niet of maar gedeeltelijk betaald te worden. Gaat één van beiden echter met akkoord en kunnen de partijen niet tot overeenstemming komen, kan men de hulp inroepen van de rechter. Het percentage zes van de verhoging is door de minister vastgesteld op grond van de wettelijke regeling omtrent indexering van uitkeringen en levensonderhoud. Schipper sleepboot blijft spoorloos IJMUIDEN. Manschappen van de rijkspolitie te water, brandweer, gemeen tepolitie Velsen en personeel van de Vel sense pont ondernamen afgelopen nacht een vergeefse speurtocht naar de 36-jarige schipper van een sleepboot eigendom van de rederij Goedkoop. De man werd van boord vermist ter hoogte van de Velser pont terwijl de sle per de Italiaanse tanker Vello di Napoli op weg naar de Noordersluis in de trossen had. De in Amsterdam woonachtige schipper is niet meer gezien nadat hij benedendeks voor twee mede-opvarenden proviand was gaan halen. (ADVERTENTIES) „Rocktjands komen en gaan, maar rock 'n roll zal altijd blijven bestaan Dit cliché sprak Ray Davies van de 15 jaar oude Engelse groep The Kinks gisteravond met iets te veel nadruk uit. Uit het zinderende concert dat de band verzorgde in het Amsterdams Concertgebouw, viel echter bepaald niet af te leiden dat de helden van weleer vermoeid zijn. Zie de kunstpagina Choreografe Krisztina de Chatel bracht donderdagavond in d<r To neelschuur de première uit van haar nieuwe dansproduktie Lines, waar voor zij gebruik maakte van muziek van Philip Glass en een lichtproject van de beeldende kunstenaar Jan i van Munster. Ook in de Toneel- I schuur gaf Henk Batenburgh de pre mière van zijn muzikale kleinkunst programma Jij ook, of ik alleen. Zie de kunstpagina. gevolgen. De meerkosten drukken volledig op het gemeentelijk budget. l ber akkoord gegaan met het plan een Britse gouverneur aan te stellen. Hij kan zich ook vinden in het compromis van gisteren. Wie de leiding over Zimbabwe in de overgangstijd krijgt is nog niet zeker, maar volgens waarnemers maakt de hui dige voorzitter van de kroonraad in Groot-Brittannië, Christopher Soames, een goed kans. Hij is een schoonzoon van Winston Churchill. Zoals bekend heeft president Carter van de VS begin deze week een verbod op invoer van Iraanse olie in de VS uitge vaardigd, terwijl Iran zelf bekendmaakte dat het niet meer zou leveren aan de VS. Tot nu toe werd echter aangenomen dat olieaankopen van Amerikaanse concerns in Iran ten behoeve van andere landen wel mogelijk zouden blijven. Door de beslis sing van de NIOC is dit onmogelijk ge worden. De Westduitse regering heeft de olie maatschappijen in de Bondsrepubliek op geroepen, de VS hulp te verlenen bij de olievoorziening. President Carter heeft gisteren in een w (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De leider van de blanke minderheid in Zimbabwe, lan Smith, heeft gisteren zijn fiat gegeven aan het akkoord dat is bereikt op de Londense topconferentie over zijn land. De leiders van de guerrillabeweging Pa triottisch Front, Nkomo en Moegabe, stemden gisteren in met het Britse voor stel de macht in Zimbabwe tijdens een twee maanden durende overgangsperiode voor nieuwe verkiezingen over te dragen aan een Britse gouverneur, toen onder- handelingsleider Lord Carrington aan een van hun belangrijkste eisen had voldaan. Die eis was dat de troepen van het Patriottisch Front gedurende deze overgangstijd dezelfde positie krijgen als leger en politie van de huidige regering- Moezorewa. Al deze organisaties zullen volgens het gisteren bereikte compromis dezelfde plaats krijgen onder het gezag van de gouverneur.' Premier Moezorewa was al op 27 okto- ZWOLLE (ANP). Bij een gewapende overval op een geldtransport van de Ra- bo-bank en de Middenstandsbank in Zwolle, is vanmorgen drie miljoen gulden buitgemaakt. De daders, vermoedelijk twee mannen, wisten met een auto te ontkomen. Van hen ontbreekt nog ieder spoor, aldus de politie. De overval vond plaats toen de geldwa gen bij de IJsselhal, waar vandaag vee markt is gehouden, was gearriveerd en het geld van diverse banken met een steekwagentje naar binnen werd ge bracht. Op dat moment verscheen een van de overvallers met een pistool en dwong de geldloper de cassettes af te geven. In Amsterdam hebben twee gewapende mannen vanmorgen een overval gepleegd op de AMRO-bank aan de Middenweg. Zij De Zuidafrikaanse premier Botha heeft Zimbabwe opnieuw gewaarschuwd dat zijn land bereid is in dat land inter veniëren, indien de politieke en militaire ontwikkelingen in het land een bedreiging zouden vormen voor de veiligheid en de belangen van Zuid-Afrika. raadslid J. H. Porck speelde donder dag met deze vaststelling voor door- I geefluik. Verzoeken om een (raads)- discussie over genoemde punten kwamen hem direct vanuit de dienst zelf ter ore. Zie verder de plaatselijke pagina's Voor onderzoek naar baarmoeder halskanker moet de leeftijdsgrens verruimd worden. Deze suggestie van het CPN-raadslid Adèle Meijer, vervat in een motie, kreeg donder dagavond een gunstig onthaal in de Scherpe afbakening van taak en bevoegdheden is voorwaarde voor goed functioneren van de gemeente lijke sociale dienst. Het socialistische Veel bewolking en kans op een bui. I In de nacht en ochtend enkele mist banken. Minimumtemperaturen van I vier graden aan zee tot ongeveer min twee graden in het binnenland. Mid- dagtemperaturen circa vijf graden. I Weinig wind 2,3,4 23, 25 17 21 13 illlllllllillllllillllllllllllllllllllllilllllllllllliliiiillllllllllllllllllll Ofschoon een jaar geleden een totale burgeroorlog in Zimbabwe (Rhodesië) on vermijdelijk leek, heeft de Britse diploma tie met uiterste inspanningen en handig manoeuvreren een tamelijk ingewikkeld compromis aan alle partijen weten aan te praten. Voor de steeds in groter getal uitwijken de blanken kan dat geen reden zijn om hün Rhodesië toch niet als een zinkend schip te zien, maar de grote winst voor de resterende bevolking van deze voormalige Britse kolonie (waarvan de koloniale sta tus nog steeds niet officieel is opgeheven) is wel, dat naar alle waarschijnlijkheid een „bijltjesdag”, een bloedbad dat ver- schikkelijke afmetingen had kunnen aan nemen, voorkomen is. Het Londense vergelijk vertoont nog bedenkelijke zwakke schakels, die ge makkelijk kunnen knappen tijdens de uit voering van de overeengekomen akkoor den. De grootste zorg ten aanzien van Zimbabwe’s toekomst is niet eens meer de blanke supprematie, want die is praktisch uitgespeeld, maar de bittere rivaliteit tus sen de drie zwarte voormannen Joshua Nkomo, Robert Moegabe en Abel Moezo rewa. Het is duidelijk dat deze drie zwarte leiders elkander weinig toegeven als het op honger naar de macht aankomt. In feite is hun gebrek aan bereidheid om tenminste tegenover de blanke overheer sing één lijn te trekken, de oorzaak ge weest van de langgerekte machtsuitoefe ning door Ian Smith en de povere resulta ten van de guerrillaoorlog, pover althans met betrekking tot de politieke winst die erdoor werd behaald. Er zijn duizenden doden gevallen, ook onder de slecht bewapende en gebrekkig opgeleide guerrillastrijders, maar die zijn eigenlijk het slachtoffer geworden van nutteloze moordpartijen. De Rhodesische bevrijdingsoorlog waarvan de leiders der zwarte opstandelingen gedroomd hebben, is gesmoord in onderlinge tegenstellingen waarvan de blanke minderheid handig kon profiteren. Ian Smith heeft in onvergelijkelijk moeilijke omstandigheden het podium overeind weten te houden waarop de blanke heerschappij met de rug tegen de muur een uitzichtloze afweerslag leverde. Dat hij erin slaagde een van de drie rebel lenleiders binnen zijn gelederen te lokken, was een wapenfeit van de eerste orde, al kon ook dat niet een voor de blanken gunstige oplossing verzekeren. Waar schijnlijk heeft Smith al zijn kaarten gezet op de speculatie dat Engeland in die situa tie toch opnieuw als „moederland” zou gaan fungeren, door de partij van de „Engelse” Rhodesiërs te kiezen, ondanks hun eigenmachtige zelfstandigheidsver- klaring. In zekere zin heeft Engeland dat ook gedaan, maar louter door diplomatie ke bemiddeling, en zeker niet door eenzij dige steun aan het blanke minderheidsbe- wind. Wat bereikt is, dat is de mogelijk heid van een geleidelijke liquidatie der blanke overheersing zonder bloedvergie ten, een terugtocht in geleidelijkheid, met behoud van blanke invloeden in de econo mische, industriële en financiële sectoren. De komende integratie van zwarte en blanke politie en legereenheden kan ech ter toch nog gemakkelijk uitlopen op geweldsexplosies. In dat geval kunnen opgekropte haatgevoelens de bodem van Zimbabwe alsnog rood kleuren, en de drie zwarte leiders zijn er helaas de mannen niet naar om dat koste wat kost te voor komen. Vooral na het nieuwe dreigement van Zuid-Afrika wordt die operatie uiterst riskant. ■Illllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1