Zambia wil Vredeling over werkloosheid: 55 Topman Unilever in Zuidlaren: binnenkort berecht De NMB denkt met u mee Waarschuwing tegen boxen NMB Postgiro en RPS in één gebouw J Fraude tandtechnici transport herstellen Beste sociale jaarverslag krijgt prijs ..Resultaat Koninklijke Shell verdrievoudigd 3 Onderzoek ministerie van Financiën Schildersverbond Ten opzichte van vorig jaar verwerpt wet tegen beunhazerij Met gemak een heel procent meer rente op uw spaargeld. Coupon "1 ■MH ZJ VRIJDAG 1 6 I I Rek.nr.:! I I I I I I I I I NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK /^irosparen bij de NMB is v_T misschien wel de makke lijkste manier om wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit Doe het op de post en de rest gaat van zelf. Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op- nameformuliertje schrijft de NMB het door u gewenste be drag van uw girospaarreke- Woonplaats: I I EINDHOVEN (ANP). De gemeenten hebben in het ka der van de bestrijding van de werkloosheid een belangrijke taak bij het scheppen van tij delijke arbeidsplaatsen. In toenemende mate realiseert men zich dat dergelijke maat regelen niet alleen kosten met zich meebrengen maar ook be langrijke besparingen in de vorm van onder andere werk loosheidsuitkeringen, die ko men te vervallen. Rs 1 ning weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij over uw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4 */2% zo als gebruikelijk, maar 5/2%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvijftig gulden te bedragen. NOVEMBER 1979 ECONOMIE belangrijke taak Aan tijdelijke werkverschaffing bij de Deze verhouding komt nog gunstiger te voor ontwikkelingslanden ndsen o teerd 8, «uw over Naam: Adres: Postcode: Datum: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Wegens belastingontduiking op grote schaal zullen binnen Ik heb een betaalrekening ja/nee (een pond is ruim vier gulden) tegen vorig jaar. Stuur mij meer informatie girosparen bij de NMB Open voor mij een girospaar- rekening OAankruisen wat gewenst is. ten. 15 12 m )0 18 14 )e )b >b 1 J 3 3 3 a liggen, wanneer men zich niet beperkt tot het afwegen van de financiële kosten en baten maar het afwegingsproces verruimt tot de maatschappelijke kosten en baten. Dat wilde ir. Henk Vredeling, vice-voor- zitter van de EG-commissie gistermorgen in Eindhoven zeggen op een congres over „jeugdwerkloosheid in de gemeenten”. Aangezien hij verhinderd was werd zijn rede uitgesproken door zijn adjunct-kabi- netschef, S. Duurman. tot stand in de regio’s met de hoogste werkloosheid. Het is niet duidelijk of de arbeidskansen voor de deelnemers inder daad toenemen. (Van onze redactie economie) ZUIDLAREN. De Nederlandse agro-industrie is in staat haar bijdra ge te leveren aan de zo noodzakelijke verdere verbetering van de landbouw in de ontwikkelingslanden en een sterke toeneming van de industriali satie aldaar. „Het is een enorme uitdaging de voed selsituatie in tal van die landen als geheel te verbeteren en tegelijkertijd hun export positie te handhaven”. Dit zei H. F. van den Hoven, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever NV, gistermiddag tijdens de viering van het 60-jarig bestaan van de Coöperatieve Verkoop- en Produc- tievereniging van aardappelmeel en deri vaten AVEBE-GA in Zuidlaren. De bedrijfsvoering van een snel groei end bedrijf met een blijvend hoog investe ringsniveau in een land met hoge inflatie is geen eenvoudige opgave. Unilever heeft er een aantal harde lessen moeten leren. Maar ondanks een aantal grote proble men ziet Unilever de toekomstmogelijkhe den in ontwikkelingslanden positief. De heer Van den Hoven stipte dit aan omdat Geen 4 ''2o/o maar 5' rente! AMSTERDAM (ANP). De directie en stafafdelingen van het hoofdkantoor van de Postgiro en Rijkspostspaarbank (RPB) in Amsterdam zullen vanaf 19 november zijn ondergebracht in het nieuwe hoofd kantoor aan de Haarlemmerweg in Am sterdam. Deze verhuizing vloeit voort uit de integratie van Postgiro en Rijkspost-' spaarbank. o o o o o o Óa 0 0 0 0 0 0 0 0 o o 8 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o 0b 0 8 0 >0 8 10 :0 :0 8 8 10 8 8 8 0b 298. 5 CM O S (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ziekenhuisdirecties zijn per brief gewaarschuwd tegen ongevallen met jonge kinderen in bedden en boxen. Gebleken is dat in kinderafdelingen van ziekenhuizen vrij vaak ongelukken voor komen, waarbij lichaamsdelen van kinde ren tussen de spijlen van bedjes op boxen beklemd raken. Namens de geneeskundige hoofdinspec tie van de volksgezondheid heeft dr. C. Dudok de Wit, hoofd afdeling ziekenhuis wezen, een waarschuwing laten uitgaan. Als voorbeeld wordt een recent ongeval gemeld met een kind van 21 maanden dat zich buiten de box bevond, maar met het hoofd tussen de spijlen was bekneld. Het hield er gelukkig geen blijvend letsel aan over. De afstand tussen de spijlen van de box was in dit geval ongeveer 10 centimeter, terwijl de fabrikanten veelal een breedte van 7,5 tot 8,5 centimeter aanhouden. Het is ook van belang dat alle spijlen door middel van een las aan de onderkant van het frame zijn verbonden. Dudok de Wit heeft de ziekenhuisdirecties gevraagd hem te melden of zich wellicht ongevallen of bijna-ongevallen hebben voorgedaan, zoals in het aangewezen voorbeeld, omdat hem weinig gegevens ter beschikking staan over de optimale afstand voor spij len van boxen en bedjes. U krijgt alle gewenste informatie over NMB girosparen wanneer u deze coupon in een gesloten en velop zonder postzegel opstuurt naar de NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. van de buitenlandse handel van Zambia verliep tot vorige maand via de Tazara- spoorweg. Technici ramen de tijd die ge moeid is met het repareren van de Cham- beshi-spoorbrug, die op 13 oktober door Rhodesische commando’s werd vernie tigd, op zes maanden. Zambia heeft de EG gevraagd om bij te dragen in de kosten van herstel van de spoorbrug en van een brug in de weg van Zambia naar Tanzania, die eveneens zwaar beschadigd werd. De EG overweegt het verzoek nog, maar zij kan 300.000 Europese Rekeneenheden (830.000 gul den) direct beschikbaar stellen terwijl na verloop van tijd maximaal drie miljoen rekeneenheden (8,3 miljoen gulden) kan worden verstrekt uit een fonds voor hulp in noodgevallen. Een delegatie van Zambiaanse ambte naren heeft inmiddels in New York onder- handelingen afgerond over leningen van in totaal 280 miljoen gulden van de We reldbank. Dit geld is bestemd voor de verbetering van het spoorwegnet in Zam bia. De directie van de Wereldbank moet er nog mee akkoord gaan, maar van verte genwoordigers van de bank in Loesaka werd vernomen dat de Wereldbank samen met andere banken ongeveer honderd miljoen gulden gaat verstrekken. De EG zal de rest lenen. een nieuwe variëteit zonnebloemzaad in het land gebracht en verder ontwikkeld. De lokale produktie werd daardoor bin nen enkele jaren vijf maal zo groot en de importen verminderden sterk. De inko mens van grote aantallen boeren stegen aanzienlijk door de hogere opbrengsten. „Later", aldus de Unilever-topman, „hebben wij onze kennis op het gebied van de zonnebloemteelt ook overgedragen" naar ontwikkelingslanden in andere we relddelen onder meer naar Mexico en Kenia. In Kenia is zonnebloemzaad sedert enkele jaren zelfs een exportprodukt ge worden. Met behulp van onze technologie zijn in dat land oliefabrieken van de grond gekomen met de nodige toeleve- ringsindustrieën Van der Hoven zei voor de zetmeelin- dustrie waartoe de AVEBE behoort een;', soortgelijke projectontwikkeling niet on-< denkbaar te achten. De belangrijke funk- tie van de industrie als schakel tussen landbouw en consument onderstreepte hij in haar algemeenheid. Unilever behoort tot de belangrijkste producenten van diepvriesprodukten in de wereld. Die gro te vlucht is volgens hem zeker voor een deel te danken aan nauwe samenwerking met de telers. zich vrijwillig melden, maar 10 procent extra belasting hoeven te betalen. Op de zelfde manier zou de verhoging 50 procent extra bedragen bij opzet, terwijl bij ernsti ge fraude de te betalen belasting met 100 procent zou worden verhoogd. „Het komt wel eens voor dat er in zaken van belastingschuld schikkingen worden getroffen, maar uiteindelijk bepaalt de rechter de strafmaat”, aldus de woord voerder van het ministerie van Financiën. Omdat het onderzoek nog niet is afgeslo ten kan het ministerie over de precieze omvang van de fraude en het aantal be trokken tandtechnici nog geen nadere me dedelingen doen. tische ten rsen. -r dit n euvel aan. Afhankelijk van de ernst van de fraude kan een belastingontduiker mogelijk tot 0j vier jaar gevangenisstraf en/of een boete van 20.000 gulden veroordeeld worden. 194,1 Dit staat ook in een brief van de Vereni ging van Laboratoriumhoudende Tand technici (VLHT) aan haar leden. „Wij heb ben de belastingontduikers in hun hoeda nigheid als tandtechnicus of bedrijfslei der benaderd, waardoor het goed kan zijn dat de Koninklijke Maatschappij tot Be- 425. vor<iering van de Tandheelkunde nog niet 5 op de hoogte is”, aldus een woordvoerder 5) van het ministerie van Financiën. Volgens de VLHT bestaat de mogelijk heid dat frauderende tandtechnici die GRONINGEN (ANP). Het Neder lands Christeljk Ondernemersverbond voor het schildersbedrijf is het niet eens met de maatregelen, die de rege ring wil nemen om de zogenaamde beunhazerij te bestrijden. „Wij'verzetten ons tegen het bij het parlement ingediende wetsontwerp dat bepalingen bevat om de hoofdelij ke aansprakelijkheid voor betaling van premie en loon- en omzetbelasting en het ter beschikking stellen van ar beidskrachten bij de onderneming te leggen”, aldus gistern in Haren (Gr.) de voorzitter van het ondernemersver bond Boon tijdens het jaarcongres. „Met dit voorstel wordt inbreuk ge maakt op het fundamentele rechtsbe ginsel van het schuldprincipe. In plaats van misstanden en zelfs de misdaad te bestrijden, een premaire overheid staak, legt de overheid zonder te letten op de schuldvraag of zelfs het verwijt bare risico, de aansprakelijkheid bij het bedrijfsleven. Dat is onaanvaard baar,” aldus de voorzitter, die ver klaarde terug te willen naar een ver eenvoudigd vrijwaringssysteem met een mogelijkheid tot beroep. LOESAKA (Reuter). De regering van Zambia heeft alle vervoerondernemingen in het land opgeroepen om mee te werken aan het transport van circa 30.000 ton goederen die opgeslagen liggen in de ko- permijnbouwgebieden en in Dar es Sa laam als gevolg van de sluiting van de Tazara-spoorweg. Minister Haswell Mwale heeft het offi ciële Zambiaanse persbureau Zana mee gedeeld, dat bij de kopermijnen circa 10.000 ton koper ligt opgeslagen, terwijl ruim 18.000 ton goederen met bestemming Zambia in de havenstad Dar es Salaam in Tanzania op transport wacht. Het ligt in de bedoeling om de goederen met treinen en vrachtwagens zo goed en zo kwaad als dat gaat te vervoeren. Het betreft onder andere mais om te voorzien in het maistekort als gevolg van misluk ken van de oogst. Circa veertig procent bij zijn weten internationalisering ook een doelstelling van AVEBE is. De economieën in die ontwikkelingslan den waar Unilever werkt groeien in reële termen sneller dan in Europa met onge veer vier tot zes percent. „Waar wij juist op deze markten werkzaam zijn en onze produkten op hun behoeften zijn afge stemd stijgen onze omzetten in een aantal van die landen, naar hoeveelheden geme ten, per jaar met zo’n tien percent”. Van haar totale omzet behaalt Unilever, in geld uitgedrukt, zeventien percent in ont wikkelingslanden. Door de combinatie van kapitaal, lokale produktie, kennis en opleiding probeert Unilever een bescheiden bijdrage te leve ren aan een betere voedselvoorziening. De heer Van den Hoven noemde de ontwikke ling in Turkije als voorbeeld. Daar wer den in de jaren vijftig alle lagen van de bevolking voorzien in hun behoefte aan eetbaar vet tegen een-derde van prijs van het oorspronkelijk zeer schaarse produkt. Meer dan de helft van de benodigde grondstoffen moest echter worden geïm porteerd. In nauwe samenwerking met de Turkse overheid en de Wageningse Land bouwhogeschool werd toen door Unilever 144,0 59,2 8,4 82,0 12,7 41,2 159,( 26,t 68, 43,! 88, 31,! 58, 97,1 118,1 72, 91,1 63,1 108,! 49,i 41,1 36,i 24,1 166,1 120,1 71.1 35, : 127,i 37,1 48, 47.' 66,: 52,1 135,' 39,1 49, 116; 51, 51; 49, 65, 90, 47, 143, 42, 48, 127, 34, 54, 981 63, 43, j 34, 128, 561 621 181, 33, 76, 1381 36, 36, 34, 53, 2701 153,| 1451 o i8o^ afzienbare tijd in de tandheelkundige sector werkzame personen voor de rechter moeten verschijnen. Het ministerie van Financiën is bezig met een grootscheeps onderzoek, dat waarschijnlijk nog zeker een jaar zal duren. De schuld die ontstaan is bij de belastingen bedraagt vele miljoenen guldens. Worden de gevolgen van de valutaomre- keningen niet meegerekend dan komt het nettoresultaat uit op 887 mln pond tegen 265 mln, zo blijkt uit het kwartaalbericht. Het nettoresultaat over de eerste negen maanden bedroeg 2048 mln pond tegen 587 mln en vóór het effect van valutaom- rekeningen 2091 mln tegen 850 mln. Het resultaat werd in een periode van sterk stijgende prijzen aanmerkelijk beïn vloed door de door de meeste Shell-maat- schappijen toegepaste „first-in first-out” methode van voorraadwaardering alsme de door het effect van valutaomrekenin- gen en door het vrijvallen van belasting- I voorzieningen in het Verenigd Koninkrijk die sinds 1973 getroffen waren in verband met de fiscale waardering van voorraden. Deze factoren buiten beschouwing gela ten was het nettoresultaat over het derde kwartaal en over de eerste negen maan- werkzaamheden verricht waaraan een duidelijk maatschappelijke behoefte be staat die anders niet vervuld zou zijn, zo zei hij. Desondanks zitten er naar de mening van Vredeling veel positieve aspecten aan deze vorm van werkloosheidsbestrijding. Niet-gekwalificeerde jonge werklozen kunnen een nuttige werkervaring opdoen. Er ontstaat een overbruggingsperiode tus- sen beëindiging van de opleiding en de overheid kleven naar de mening van Vre- eerste baan. Voor de overheid worden deling echter ook bezwaren. De maatrege len zijn slechts van marginale betekenis voor de vermindering van de totale werk loosheid. De projecten komen niet altijd I Handtekening: (bij minderjarigen moet ouder of voogd j mede ondertekenen) hd 2 De overheveling van de 487 werknemers van het hoofdkantoor naar één gebouw, maakt een einde aan de huisvesting in drie verschillende gebouwen in de stad. Alleen het directoraat productie-coördi- natie zal gevestigd blijven in een afzon derlijk gebouw. Met de verhuizing krijgt Amsterdam et een tweede-grote vestiging van Postgiro en Rijkspostspaarbank bij. Ruim een jaar. geleden betrokken een aantal uitvoerende afdelingen van de Rijkspostspaarbank het gebouw Leeuwenburg bij het Amstel- station. Later voegde zich daar de voor malige Gemeentegiro bij. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het nettoresultaat van de maatschappijen der Koninklijke Shell Groep in het derde kwartaal van dit jaar bedroeg 720 mln pond sterling l 293 mln pond in dezelfde periode van den resp. ongeveer 35 pet en 30 pet hoger dan een jaar geleden, aldus Shell. De over het vorige kwartaal gerappor teerde verbetering van de resultaten in de oliesector hield aan. Deze verbetering is ten dele te danken aan de omvangrijke investeringen die Shell-maatschappijen over een reeks van jaren in exploratie- en produktieprojecten zoals in de Noordzee hebben gedaan en die dit jaar vrucht beginnen af te werpen. Van steeds groter belang worden ook de voortdurende in vesteringen ten behoeve van de vervaardi ging en verkoop van olieprodukten met een hogere waarde. Agro-industrie belangrijk (ADVERTENTIE) NMB girosparen. AMSTERDAM (ANP). Het sociale jaarverslag van de Coöperatieve Con- H|| densfabriek Friesland (CCF) in Leeuwar- ’:":i den is bekroond met de PW prijs 1979 voor ;:iOi:|het beste sociale jaarverslag. Deze prijs wordt jaarlijks ter beschikking gesteld door PW, maandblad voor personeelwerk en arbeidsverhoudingen. De jury achtte het verslag van de CCF een duidelijke verantwoording van het gevoerde beleid. Per onderdeel van dit beleid wordt aangegeven, wat in het afge lopen jaar de plannen waren, wat daarvan is bereikt en wat in de naaste toekomst nog moet worden gedaan. De onderne mingsraad heeft bij elk beleidsaspect een kritisch commentaar toegevoegd. De jury, onder voorzitterschap van prof. dr. L. U. de Sitter, merkte in haar rapport verder op, dat de kwaliteit van de sociale jaarverslagen sterk toeneemt, hoe- tyl /lyZV|we^ vaa^ 6611 aantal essentiële onderde el/ (i len, zoals de doelstellingen van het sociale e klant beleid en sociale beleidsplannen, ont- >rdt gcdraJ breken. „Gemeenten hebben

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23