Na akkoord leger-parlement Kortsnoi wil Vooraanstaande Nieuw nederzettingenplan aanvaard Zwarte Zuidafrikaan ter dood veroordeeld hulp parlement EG voor gezin Kritiek Washington op uitwijzing Sjakaa Brit was spion voor Moskou „Geen garanties veiligheid van kerncentrales” „Parijs moet snel Rijnzoutverdrag ondertekenen” Portugese politicus doodgeschoten Plan Schmidt: 1000 kernkoppen weg uit Europa James 1973 Jane John 1947 De Bruin Brown ti ent BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 1 6 NOVEMBER 19 7 9 ten )ep iten- weg roep >r te t in i de den (Van onze redactie buitenland) BOLIVIA. President Alberto Natusch Busch van Bolivia, die begin deze maand door een staatsgreep de macht in Bolivia overnam van Walter Guevara, heeft zijn functie neergelegd. Ook de afgezette Guevara zelf, die formeel nog steeds het constitutionele staatshoofd van Bolivia is, zal terugtreden. Het Boliviaanse parlement zal een nieuw staatshoofd kiezen, zo is gisteren van officiële zijde in de Boliviaanse hoofdstad La Paz vernomen. gen .eke- i dat Zie- elijk ster- ’eter angs am), ’oor- bij- nac- ’79 ►aai ing leg ing Sterke man Bolivia treedt toch terug Op een vraag waarom hij zich Issel oofd lend üng- )ezig vijf gul- van eken tijd ten. Zijn vrouw heeft sinds zijn vlucht in ’76 geen werk meer kunnen krijgen. Zij heeft al haar financiële reserves opgebruikt en wordt nu bedreigd met armoede en het verlies van haar woning. De Russische autoriteiten hebben driemaal een verzoek van mevrouw Kortsnoi en haar zoon om als familie herenigd te worden, afgesla gen. In plaats daarvan stelde men haar voor zich van haar echtgenoot te laten scheiden. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De 24-jarige zwarte Zuidafrikaan James Mange is gisteren door het hooggerechtshof in Pietermaritzburg ter dood veroordeeld wegens hoogverraad. Elf andere verdachten kregen gevangenisstraffen van dertien tot achttien jaar. sche oorlogvoering een wezen lijk onderdeel vormt van de Rus sische strategie. „De Russen be schikken over ten minste 100.000 instructeurs voor chemische oor logvoering. Ook hebben zij zowel raketten als vliegtuigen waar mee chemicaliën kunnen worden gedeponeerd en gebruiken zowel vluchtige als persistente chemi caliën. Het Westen heeft in het geheel geen chemische aanvals- kracht”, aldus Pauly. Het Boliviaanse congres is in spoedzit ting bijeen geroepen om zich over de nieuwe situatie uit te spreken. STRAATSBURG (ANP). Vrijwel alle Westduitse, Luxemburgse en Nederland se afgevaardigden in het Europees parle ment hebben gisteren in een open brief het Franse parlement opgeroepen het Rijnzoutverdrag snel te ondertekenen. Ook de brief die mr. J. W. Leaver over de voornamen in 1973 naar The Times zond, is in „The First Cuckoo” opgeno men. We zijn dan ruim een kwart eeuw verder. De populairste voornamen blijken nu voor de JÓNGENS: James 214, John 152, Alexander 124, Edward 124, William 112, Charles 103, Richard 98, Thomas 92, Robert 87, David 87. Voor de MEISJES: Jane 125, Elizabeth 123, Louise 109, Mary 101, Sarah 71, Emma 67, Catherine 65, Caroline 61, Lucy 61 en Charlotte 55. We zien dus dat James vergeleken met een kwart eeuw geleden enorm omhoog geklommen was, maar in 1973 bezette hij toch al voor het tiende achtereenvolgende jaar de eerste plaats! Michael, Anthony, Peter en Christopher hebben plaats moe ten maken voor Alexander, Edward, Wil liam, Thomas en Robert (mr. Leaver be gon met 9 namen en eindigde met 10!). Bij de meisjes bezette Jane voor het zeventiende achtereenvolgende jaar de eerste plaats, terwijl ze in 1947 nog maar vierde stond. Anne of Ann, in 1947 nog lijstaanvoerster, is een kwart eeuw later geheel uit de Top Tien verdwenen. Mr. Leaver had in de loop der jaren zijn systeem nog verfijnd, waardoor hij over 1973 ook nog de ranglijst kon melden van de namen die als enige, dus zonder nog een tweede of derde naam erachter, aan pasgeborenen waren gegeven. Ook hier stond James met 93 bovenaan, echter ge volgd door Nicholas met 70, die in de andere lijst ontbreekt. Nog sterker is dat bij de meisjes. Jane is daar als enige naam geheel verdwenen, Emma voert hier de lijst aan, terwijl ook de nummers 2, 3 en 4 (Elizabeth, Louise en Mary) van de eerste lijst totaal uit de Top Tien verdwenen zijn. Vermoedelijk gaat het hier om namen van moeders, oma’s en tantes die om des vre- des wille als tweede, derde of vierde naam aan de favoriete eigen keus werden toege voegd. In het eerste nummer van dinsdag 13 november 1979 van de herrezen Times stond ook de jaarlijkse brief van mrs. M. Brown en mr. T. Brown over de voorna men die in 1978 blijkens de geboortead vertenties in The Times het populairst waren. De heer en mevrouw Brown heb ben daarmee de fakkel overgenomen van John W. Leaver, die op 11 februari 1974 overleed, en 27 jaar achtereen in januari aan de lezers van The Times kwam mel den welke namen nu weer waren kbmen bovendrijven. Hij begon ermee op 9 janu ari 1948. Die brief is opgenomen in het boek „The First Cuckoo”, „De Eerste Koe koek”, brieven aan The Times van 1900- 1975, uitgegeven in 1976: „Sir, het zal u misschien interesseren te weten dat van kinderen die in 1947 gebo ren werden en wier geboorte en voorna men in de betreffende kolom in uw blad werden vermeld, de volgende namen het populairst waren. JONGENS: John 250, Michael 142, Richard 133, David 117, An thony 113, Peter 101, Charles 99, James 97 en Christopher 95. MEISJES: Ann (107) of Anne (96) 203, Elizabeth 158, Mary 148, Jane 139, Susan 98, Margaret 97, Jennifer 60, Caroline 48 en Diana 45”. STRAATSBURG (ANP). De Russi- che schaakmeester Viktor Kortsnoi is gis teren in het Europese parlement in Straatsburg verschenen om de hulp in te roepen ten behoeve van zijn vrouw Isabel la en zijn deze week gearresteerde zoon Igor. Bij de meisjes in vijf jaar tijd vijf nieu we namen aan de top: Victoria, Alice, Katherine, Emily en Helen. Victoria klom in de tweede lijst van „enkele voornamen” zelfs naar de eerste plaats, gevolgd door Sarah, Katherine, Alexandra, Emily, Ca roline, Charlotte, Emma, Lucy, Elizabeth en Joanna. Bij de jongens hebben, wat de „first names only” betreft, Charles en David in 1978 de plaats ingenomen van Jonathan en Matthew in 1973. Eigenlijk zit er weinig beweging in die Engelse voorkeur voor voornamen, en dan nog minder bij de jongensnamen dan bij de meisjesnamen. Hoe zit dat eigenlijk in Nederland? De burgerlijke stand in Amsterdam verzekerde me, dat ze daar geen lijstjes van gegeven voornamen bij houden, we zullen het dus van het particu liere initiatief moeten hebben. Welke me neer en mevrouw De Bruin zijn bereid zich door dit precisiewerk een jarenlange nationale faam te verwerven? trijfël door Nico Schefepmakei^SS 1 J Kemeny gaf verder als zijn mening dat het toezicht van de Nuclear Regulatory Commission (NRC) op de veiligheid van de Amerikaanse kerncentrales onvol doende is. Hij vond dat het Congres een voorrangsbehandeling moest geven aan het voorstel van de commissie van onder zoek de uit vijf leden bestaande NRC te vervangen door een efficiënter bureau onder éénhoofdige leiding. Dinsdag verschenen berichten dat de zoon van de oud-wereldkampioen in Mos kou zou zijn gearresteerd. Militaire dienst zou zijn kansen op een uitreisvisum voor jaren onmogelijk maken, omdat hij na het voltooien daarvan in het bezit zou zijn van staatsgeheimen. Kortsnoi weet op het ogenblik niet waar zijn zoon is. Leden van de commissie wilden van Kemeny wetèn of de veiligheid van de bevolking gewaarborgd was terwijl de uitvoering van de maatregelen die de commissie van onderzoek heeft aanbevo len nog aan de gang is. „We kunnen u die verzekering eenvoudig niet geven”, was zijn antwoord. j na >ege- eren loen- in de Man vets- chei- ’79 aden Jus- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JERUZALEM. De Verenigde Staten hebben gisteren hun bezorgdheid uitgesproken over het Israëlische plan tot uitwijzing van burgemeester Sjakaa van Nabloes, op de westelijke Jordaanoever. Zoals gezegd hebben de heer en me vrouw Brown de mooie taak van de heer Leaver na diens dood in 1974 overgeno men, en zijn ze alsnog in The Times van 13 november op de proppen gekomen met de geliefdste voornamen in 1978, met af trek van de laatste maand, waarin The Times niet verscheen. Bij de jongens staat James 213 nog steeds ruimschoots boven aan, gevolgd door Edward 115, Alexander 114, William 111, Thomas 109, John 100, Charles 92, Richard 78, David 72 en Nicho las 63. John is terug, vergeleken met 1974, ten koste van Robert. De lijst voor 1978 wordt bij de meisjes aangevoerd door Elizabeth 129, gevolgd door Louise 90, Jane 82, Mary 79, Victoria 64, Sarah 62, Catherine 53, Alice 49, Katherine 49, Emi ly 46 evenals Helen 46. fer beschuldigde Mange ervan de aan stichter te zijn van de ordeverstoringen die tot gevolg hadden dat de verdachten in een glazen kooi de zittingen moesten bij wonen. „U bent een door en door weerzin wekkende en afkeurenswaardige figuur in meer dan een opzicht”, zo zei de rechter over Mange. ■uwe het ilan- rerk- Dat vaar dor- pakt wet. I een j iden (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De 72-jarige sir Anthony Blunt, kunstadviseur van de Britse konin gin Elisabeth en een van de meest briljan te academici van de universiteit van Cam bridge, heeft toegegeven een spion voor de Sovjet-Unie te zijn geweest voor, tij dens eri na de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft de Engelse premier Thatcher gisteren in het parlement in Londen be kendgemaakt. De koningin gaf tegelijker tijd vanuit Buckingham Palace een ver klaring uit waarin sir Anthony zijn adellij ke titel wordt ontnomen. Blunt blijkt woensdag Groot-Brittannië te hebben ver laten met onbekende bestemming. Volgens de schriftelijke verklaring van Thatcher, die zij aan het Lagerhuis aan bood, heeft Blunt in 1964 toegegeven dat hij als academicus jonge mannen wierf als agenten voor de Sovjet-Unie in de dertiger jaren aan de universiteit van Cambridge. Hij heeft tegen de Britse vei ligheidsdienst verklaard dat hij informa tie had doorgegeven aan de Sovjet-Unie tijdens de Tweede Wereldoorlog toen hij werkte bij de militaire inlichtingendienst. Tevens heeft hij toegegeven dat hij in 1951 de Britse diplomaten Donald MacLean en Guy Burgess heeft helpen overlopen naar de Sovjet-Unie, aldus mevrouw Thatcher. De onthullingen door de premier in een schriftelijke verklaring, in antwoord op vragen van een parlementslid, hebben een storm van verontwaardiging doen op waaien bij de afgevaardigden met name die van de Labourpartij. Dezen hadden een debat over de kwestie gewild. Ven- it de <plo- borg >cha- ïfge- 1 na n de chts- ezet- van eken De egen i een (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Jose Manuel Placido, leider van de extreemlinkse Revolutionai re Arbeiderspartij (PRT), is gisteren in het stadje Marinha Grande, 120 kilometer ten noorden van Lissabon, doodgeschoten. De politie heeft in verband met de aanslag een 18-jarige man gearresteerd. Placido’s partij is onlangs samengegaan met een andere uiterst linkse partij, de Internatio nale Communistische Liga. BONN. Bondskanselier Schmidt vindt dat het Westen eenzijdig 1000 atoom koppen extra uit Europa moet terugtrek ken. Dit als reactie op de aankondiging van de Sovjet-Unie dat zij 20.000 soldaten en 1000 tanks uit de DDR zal halen. De bondskanselier heeft dit voor de fractie van zijn partij, de SPD, meege deeld. Hij merkte daarbij op dat dit voor stel bekend is bij president Carter van de Verenigde Staten. In Bonn wordt een een zijdige stap van het Westen beschouwd als een extra poging om de Weense onderhan- delingen over troepenverminderingen in Midden-Europa (MBFR) weer in bewe ging te brengen. Verder zou een dergelijke stap een belangrijke verbetering van het klimaat tussen Oost en West betekenen, zo meent Schmidt. „De kleine NAVO-partners worden met hun kritische houding tegenover de kern bewapening door het Atlantisch bondge nootschap onderdrukt.” Dit verwijt uit het Russische persbureau Novosti in een commentaar op de bijeenkomst van de Nuclear Planning Group van de NAVO, die deze week in Den Haag is gehouden. In het commentaar, dat gisteren in Mos kou werd verspreid, heet het dat „de druk, die op Nederland werd uitgeoefend, aan toont hoe weinig de pogingen van kleine NAVO-landen voorstellen, besluiten te beïnvloeden waarbij over hun eigen lot wordt beslist”. ving. Tegen de helling ligt het 14e-eeuwse Grieks-orthodoxe Sint-Catharinakloos- ter. Per jaar komen ongeveer 140.000 be zoekers naar het gebied. Moslims noemen het het heilige dal. President Sadat hoopt er een religieus complex met een moskee, een kerk en een synagoog te bouwen. Het was de vierde overdracht van in de juni-oorlog van 1967 door Israel veroverd gebied. Op 25 november zal Israel de Alma-olievelden overdragen. micaliën in de strijd worden ge worpen”, aldus Pauly, „nog afge zien van de gevolgen voor de burgerbevolking. Vliegtuigbe- manningen hebben dan extra- bescherming tegen de giffen no dig, waardoor zij het erg warm krijgen, zich ook in hun vliegtuig minder gemakkelijk kunnen be wegen en terug op de grond uren vergende behandelingen nodig hebben om contact met de giffen te vermijden. Daarnaast wordt voor het grondpersoneel de tijd die nodig is om een vliegtuig schoon te maken en opnieuw te bewapenen, met uren verlengd”. itter- arfist neer ma- van lieu- :nge- ;rleg ge- Pro r de ders Volgens de generaal moet daarbij tevens worden bedacht Deze twee proberen al sinds 1976 tever geefs een uitreisvisum van de autoriteiten in de Sovjet-Unie te krijgen. Oud wereld kampioen schaken Kortsnoi zelf vroeg in 1976 tijdens het Hoogovensschaaktoer- nooi in Nederland politiek asiel aan, om dat hij vond dat hij in zijn persoonlijke en beroepsleven door de Sovjet-autoriteiten werd gehinderd. De twaalf verdachten hadden verklaard onschuldig te zijn aan de aanklacht van hoogverraad. Zij werden vorig jaar gear resteerd na schietpartijen tussen hen en de politie. Hierbij kwamen twee leden van de groep om het leven. De twaalf werden onder meer beschul digd van deelname aan terroristische ac ties, invoeren van wapens in Zuid-Afrika en het volgen van een militaire opleiding in de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Angola en Libië. Volgens de aanklacht waren zij in 1976 naar het buitenland gevlucht na de rellen in Soweto waarna zij in de verschil lende landen opleidingen volgden en te rugkwamen met het doel de blanke rege ring in Zuid-Afrika omver te werpen, al dus de aanklacht. Zij zijn lid van het African National Congre (ANC). Alle verdachten werden eveneens ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf om dat zij vijftien maal tijdens het proces het hof hadden beledigd. Rechter Johan He als luchtmachtman zoveel zor gen maakt om deze, volgens de conventie van Genève, niet toe- gestane manier van oorlogvoe ren, terwijl dit aspect toch ver der een zaak van de landstrijd krachten lijkt te zijn, wees gene raal Pauly op de immobiliteit en daarmee de kwetsbaarheid van zijn bases. Een aspect dat door toedoen van de SS-20-raket ook zou moeten gelden, maar waar over de generaal met geen woord heeft gerept. „De oorlogvoering wordt op zijn minst ernstig belemmerd wanneer vanuit het Oosten che- De schaker verscheen in Straatsburg in gezelschap van leden van Britse en West duitse comités voor de mensenrechten, een lid van de Franse afdeling van Am nesty International en een Brits lid van de socialistische fractie in het Europees par lement. Deze fractie beslist later of zij in een brief aan de Russische partijleider Brezjnjev zal pleiten voor een uitreisvi sum voor de vrouw en de zoon van Korts noi. De laatste zelf heeft in een open brief aan de partijleider gevraagd zijn familie „niet in gijzeling te houden”. „Een dergelijke stap zal een diepe psy chologische invloed hebben op de bevol king en de leiders van de westelijke Jor daanoever en zal een belemmering kun nen zijn voor de besprekingen over Pales tijnse autonomie”, aldus woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij voegde hieraan toe, dat de VS Israel van hun bezorgdheid op de hoogte hebben gebracht. Bijna alle burgemeesters van de weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook heb ben aangekondigd dat zij morgen in hon gerstaking zullen gaan uit protest tegen de gevangenneming en dreigende uitwijzing van de burgemeester van Nabloes. Sjakaa zelf heeft aangekondigd, vandaag in hon gerstaking te gaan. Intussen heeft de Israëlische ministerië le commissie voor de nederzettingen in bezet gebied gisteren een groot nederzet tingenprogram voor het volgend jaar aan vaard. Het besluit is kennelijk bedoeld om ministers die de harde lijn voorstaan te vreden te stellen, nadat het hooggerechts hof heeft bepaald dat de nederzetting Elon Moreh volgende week moet worden ontruimd omdat deze op particulier ara- bisch gebied gevestigde kolonie niet nood zakelijk is voor de veiligheid van het land. De ministeriële commissie besloot giste ren tot vestiging van nog 10.000 15.000 gezinnen in vijf bestaande blokken van nederzettingen in het gebied. Vice-premier Ehrlich heeft felle kritiek uitgeoefend op het het nederzettingenpro gram van de commissie. Israel heeft giste ren zijn vlag op de berg Sinai neergehaald en een gebied van 1500 vierkante kilome ter aan Egypte teruggegeven. Daarmee ligt men twee maanden voor op het sche ma dat beide landen overeenkwamen toen zij in maart vrede sloten. President Sadat van Egypte zal maandag, de tweede ver jaardag van zijn historische bezoek aan Jeruzalem, naar de berg toe gaan. De berg Sinai is volgens de bijbel de plaats waar Mozes de tien geboden ont- WASHINGTON (Reuter). Er kan geen garantie worden gegeven, dat de kerncentrales die in de Verenigde Staten in gebruik zijn, veilig zijn. John Kemeny, de voorzitter van de presidentiele commis sie die een onderzoek heeft ingesteld naar het ongeluk met de Harrisburg-kerncen- trale op Three Mile Island in Pennsylva nia, heeft dit gezegd in een hoorzitting van een subcommissie van het Amerkaanse Huis van Afgevaardigden. dat de Russische strategie al sinds de Tweede Wereldoorlog is gebaseerd op de inzet van zeer omvangrijke mensenmassa’s. „Tegenover dit alles staat dat in het Westen, zowel de Amerika nen als de Europese bondgeno ten, niet of amper op chemische oorlogvoering zijn getraind. We liswaar komt er op het ogenblik enige verandering in, maar zelfs in defensieve zin is het Westen op dit punt bij lange na niet opge wassen tegen de Russische strijdkrachten”. Israel droeg gisteren opnieuw een deel van de Sinai over aan Egypte. Het gaat om net gebied rond de berg Sinai. Na twaalf jaar kon hier gisteren weer de Egyptische vlag worden gehesen. Generaal Oascar Larrain bevestigde gisteren dat parlement en leger in Bolivia tot deze afspraak zijn gekomen. Larrain vertegenwoordigde het leger bij deze be sprekingen. Hij zei dat de strijdkrachten het aftre den van kolonel Natusch Busch hebben geaccepteerd, terwijl het parlement er mee heeft ingestemd dat het mandaat van de afgezette president Walter Guevara vervalt, zodat een interim-staatshoofd kan worden benoemd. Het ziet er naar uit dat mevrouw Lidia Geiler, voorzitster van het parlement, de ze functie zal krijgen tot 4 mei volgend jaar als de presidentsverkiezingen plaats hebben. De 53-jarige mevrouw Geiler is de voor malig particulier secretaresse van oud- president Victor Paz Estenssoro. Het Boliviaanse parlement heeft zich van het begin af verzet tegen de staats greep van Natusch. Ook de vakorganisa ties, de kerk en een gedeelte van de strijd krachten waren tegen de nieuwe presi dent. „Alle moeilijkheden zijn momenteel uit de weg geruimd en het woord is nu weer aan het parlement”, zei generaal Larrain gisteren in een verklaring aan de pers. De generaal voegde daaraan toe dat het parlement nu de keus heeft tussen een- burgerregering en een onder toezicht van de wetgevende macht staande coalitiere gering van burgers en militairen. Generaal vreest chemische oorlog RAMSTEIN. Niet de SS-20-raket maar de intensie ve training van elke Russi sche soldaat in het voeren van een oorlog met chemi sche middelen, is op het ogenblik de grootste dreiging vanuit de Sovjet-Unie, aldus de bevelhebber van de Ame rikaanse luchtmacht in Euro pa (USAFE), generaal John W. Pauly, gisteren op zijn hoofdkwartier in Ramstein bij Kaiserslautern. Pauly wees erop dat chemi- De Anti-Apartheidsbeweging Neder land en het Medisch Comité Angola heb ben gisteravond verontwaardigd gerea geerd op de vonnissen. „Opnieuw dreigt een jonge vrijheidsstrijder door het re giem te worden vermoord en zijn kamera den voor jaren achter de tralies te worden gezet”, aldus een verklaring van beide organisaties. Op de Nederlandse regering doen zij een dringend beroep „nu direct een openlijke en scherpe veroordeling van dit proces uit te spreken en met klem bij het apartheidsregime van Zuid-Afrika te gen deze misdadige straffen te protes teren”. 1 en nede men het De hele uits op d la- e als 1 is

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3