Binnenkort formele beslissing Ru Vragen aan bewindslieden Minister: geen extra belasting voor olieconcerns Betoging tegen kernbewapening Initiatief Internationale Rode Kruis Diefstal vrachtwagens verontrust Kamerleden Controle op werktijd van hoogleraren Gesprek Veder-Smit met fysiotherapeuten U Damiate Pers Korter werken kost inkomen Meer regionaal arbeidsbeleid I Brandende olietanker IJmuider Courant olieprodukten „Pensioenuitkering KNIL te weinig” „Prijsverlaging ongedaan maken” 4 VRIJDAG 1 6 NOVEMBER 1979 VR VE positi verru kanki tot 5! tijder 1980. i 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet wil het mandaat van de Neder landse VN-troepen in Zuid Libanon verlengen. Dit valt op te maken uit opmerkingen van minster Scholten van Defensie gisteren bij het voortgezette debat over zijn begroting. BINNEN- EN BUITENLAND imam 4 f T Kabinet wil mandaat k VN-troepen verlengen I benad: deze stellen Zie ook onze pagina economie I 147,50 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid zal overleggen met organisaties van fysiotherapeuten over de eigen bijdragen van ziekenfondspatiënten. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne (Economische Zaken) voelt niets voor invoering van een extra belas ting op de winsten van de olieconcerns. Hij liet dit gistermiddag blijken bij het wekelijks vragenuurtje in de Tweede Ka mer. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek bepleitte, onder verwijzing naar de „aan zienlijke winsten van deze bedrijven”, een extra winstbelasting als er sprake zou zijn van een overmatige winst. Minister Van Aardenne, die stelde dat er sprake is van „flinke winststijging”, vroeg zich af wat overmatig is. Hij becijferde dat de olieconcerns in ons land, na enkele jaren van verlies, nu winsten maken va riërend van honderd miljoen gulden tot duidelijk boven eer» half miljard. In het debat werd gevraagd meer gelden uit de winst ten goede te laten komen aan onderzoek en ontwikkeling. Minister Van Aardenne betuigde daarmee zijn instem ming en zei de winsten ook graag aange wend te zien voor investeringen. „Het vraagstuk van de kolenvergassing maakt een niet onbelangrijk deel uit van de dis cussies daarover”, aldus de bewindsman. Het ontwerp voorziet in uitkering van pensioen over de jaren tussen 1956 en 1963. Het gaat om duizend mensen die tussen 12.000 en 38.000 zullen krijgen. Het inspraakorgaan wil uitkering van pensioen vanaf het jaar 1951, toen de Molukkers naar ons land kwamen. Het mandaat loopt volgende maand af. Nog deze maand zal het kabinet een for mele beslissing nemen over deze kwestie. Een Kamereenheid voelt eveneens voor verlenging van de VN-taak, zo bleek gis teren. Minister Scholten zei „dat Nederland zich niet kan en mag onttrekken aan de verantwoordelijkheid die ook ons land als lid van de VN heeft voor de vrede en de veiligheid in de wereld”. De drie doden en enkele gewonden die gedurdende de Ne derlandse aanwezigheid in Zuid-Libanon zijn gevallen „doordringen de regering te meer van haar zware verantwoordelijk heid voor het wel en wee vun het detache ment”, zo voegde hij hieraan toe. Staatsse cretaris Van Lent van Defensie wees gis teren overigens de suggestie van het PvdA-Kamerlid De Vries af om de verlof periode van de Libanongangers te ver lengen. Van Lent legde de scherpe kritiek die vorige week door vrijwel alle fracties op heeft de zaak voorgelegd aan de Indonesi sche regering, maar tot dusver is daar nog geen antwoord op ontvangen. De zaak zou nog in studie zijn. Volens de waarnemend gouverneur van Oost-Timor, Franciscus Xavier Lopes da Cruz, willen bovendien nog 200 Oosttimo- rezen in het kader van gezinshereniging naar Portugal of naar Australië. Van de Portugese regering is op dit verzoek tot nog toe geen antwoord gekomen, aldus Lopes da Cruz. Sinds 1976 zijn door tussenkomst van de Nederlandse ambassade in Jakarta totaal 1560 Oosttimorezen naar Portugal of een ander land uitgeweken. De Nederlandse ambassade behartigt de belangen van Portugal, dat de betrekkingen met Indo nesië heeft verbroken na de inlijving van zijn voormalige kolonie. Daarnaast heeft de ambassade van 1 januari 1977 tot he den 686 paspoorten afgegeven. Dat komt echter niet overeen met het aantal perso nen; in vele gevallen is er één paspoort gegeven aan een gezin bestaande uit man, vrouw en kinderen. In totaal zijn door Nederlandse tussenkomst rond driedui zend Oosttimorezen het land uit geholpen. dat de bezuinigingsmaatregelen minder strak worden. Met het oog op olietekorten in de toe- een dèel is van Indonesië. Maar dat bete kent volgens de Australische regering niet de goedkeuring van de wijze waarop In donesië de voormalige Portugese kolonie heeft geannexeerd. Nederland en de andere EG-partners zijn nog niet overgegaan tot de erkenning van de Indonesiche soevereiniteit over Oost-Timor. Dat maakt het voor de am bassade in Jakarta moeilijk de belangen van Portugal op Oost-Timor te beharti gen. De ambassade heeft tot nog toe alle uitnodigingen om Oost-Timor te bezoeken van de hand gewezen. De Nederlandse regering zou echter wel van plan zijn volgend jaar de integratie van Oost-Timor in de Republiek Indonesië te erkennen. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en staatssecretaris Ve- der-Smit moesten gisteravond laat hun beleid verdedigen tegen de grote hoeveel heid kritiek die de Kamer tijdens de de batten heeft geuit. Zij wezen in verband met een CDA-motie op de resultaten en plannen ten aanzien van de nieuwe werk verdeling voor organisaties en instanties in de gezondheidszorg. Verder stelden de bewindslieden dat hun beleid ten aanzien van de regionalisa tie, de kostenbeheersing en de werkgele genheid duidelijke effecten heeft. Meer DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning De woens mogel huis, mevrc hun v ten tu betref Weti r (Van onze redactie economie) PARIJS. Eventuele prijsverlagingen van olieprodukten moeten niet worden doorberekend aan de afnemers, maar worden voorkomen door middel van ver hoogde belastingen op deze produkten of door het aanleggen van extra-voorraden. Dit schrijft de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport over de huidige energiesituatie. De OESO-deskundigen zijn van mening dat goedkoper worden van olieprodukten tot gevolg kan hebben (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tweede-Kamerleden van de drie grootste fracties willen volgende week een aantal bewindslieden aan de tand voelen over de toene mende diefstal van en uit vrachtwagens, vooral in Italië, maar ook elders in I West Europa, zoals Frankrijk, Spanje, België en Nederland. De Kamerleden werden gisteren gealarmeerd door verontrustende ontwikkelingen in Noord- Italië, waar bendes er zelfs niet voor terugschrikken schietend hun buit binnen te halen. dwang bieden. Tenslotte zal er bij staatssecreta ris Van der Meij (Buitenlandse Zaken) op De fl ruimii ming t van oi te ver lage o van h< wijk, ingest Naai vanuit druk klaard In vi tandar houde eisen leggen Hierm uit de over c zieken BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Vanaf 1 april kunnen de colleges van bestuur vanalle universi- teiten en hogescholen in ons land werktij denregelingen vaststellen waardoor het mogelijk wordt controle uit te oefenen op de werktijden van hoogleraren en lec toren. Minister Pais werkt op het ogenblik aan een Algemene Maatregelen van Bestuur die dergelijke werktijdenregelingen per 1 april mogelijk maakt. Dit meldt Folia Civitatis, het weekblad van de Universi- teit van Amsterdam. Ook kunnen volgens het blad vanaf 1 april nevenwerkzaamheden van hoogle raren en lectoren worden aangepakt als deze schadelijk zin voor het werk aan de universiteit. Daarnaast zullen de colleges van bestuur disciplinaire straffen kunnen opleggen aan hoogleraren en lectoren Naar Australië zijn volgens de Australi sche ambassade sedert 1975 totaal 2058 Oosttimorezen vertrokken in het kader van het gezinsherenigingsprogramma. Van hen zijn er 1770 in dat land gebleven, terwijl 350 een andere bestemming (ver moedelijk Portugal) hebben gekozen. Australië erkent „de jure” dat Oost-Timor Vorige week arriveerde op Schiphol een chauffeur die in het Italiaanse Caserta (bij Napels) zijn wagen was kwijtgeraakt en onder vuur genomen. Zelf werd hij vastgebonden. De vracht bestond uit spij- kerkleding die van Malta naar Dreieich in West-Duitsland onderweg was. Dat ge beurde om vier uur in de morgen. Zeer recent werd een andere Nederlandse vrachtwagen, beladen met bier, overval len. Vier uur later al wat het bier te koop in een zelfbedieningswinkel in de buurt. In het gesprek met de Kamerleden (de PvdA’er Castricum, zijn CDA-collega Ma teman en de WD’er Van der Ven) werd door de NOB-Wegtransport (de organisa tie van wegvervoerders) gewezen op de verontrusting die deze en andere gevallen veroorzaken. In Italië schrikt men, aldus de CDA’er Mateman, niet terug van een schietpartij om de zwaar beveiligde vrachtwagens te kunnen bemachtigen. Het wordt volgens hem de hoogste tijd dat er in internatio naal verband, bijvoorbeeld via de Europe se Gemeenschap, wat aan gedaan wordt. „Bovendien moet ook, in overleg tussen ministers van justitie, de Italiaanse politie aangespoord worden zich wat actiever op te stellen”. De Kamerleden willen volgende week donderdag tijdens het vragenuurtje in de Kamer aandacht vragen voor deze ont wikkelingen. Bij de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Smit- Kroes, zal worden aangedrongen op overleg in de Europese transportraad. Aan minister De Ruiter (justitie) zal wor den verzocht er via Interpol op aan te dringen vooral in Italië betere bescher ming aan chauffeurs en hun vracht te f 14,80 f 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 als herverdeling van arbeid en in welke mate korter werken kan bijdragen tot verwezenlijking van sociaal-economische doelstellingen. De projectgroep vindt ook, dat voor de bestrijding van de werkloos heid deeltijdarbeid op twee manieren van betekenis kan zijn: uitbreiding van deeltijdarbeid levert meer werk op voor werkloze part-timers en op de tweede plaats is het een middel tot verdeling van de werkgelegenheid. De ambtenaren waarschuwen echter, dat door deeltijdar beid volledige banen verloren kunnen gaan en komen daarom tot de conclusie dat „per saldo” een negatief effect wat betreft de werkgelegenheid niet is uitge sloten. komst is dit onaanvaardbaar, zo schrijft de organisatie. De lidstaten wordt geadvi seerd niet te letten op het prijsverloop, maar op dit toekomstig tekort. Het ziet er echter niet naar uit dat de prijs op korte termijn zal dalen. Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Emira ten hebben afgesproken dat zij op de vergadering van de Organisatie van Olie producerende landen (OPEC) die op 17 december in de Venezolaanse hoofdstad Caracas begint, zullen pleiten voor een beperkte prijsverhoging. Andere lidstaten zijn voor een sterke prijsstijging van olie. Deze toezegging deed zij gisteravond, nadat het CDA in een motie tijdens het slot van het Kamerdebat over de begro ting van volksgezondheid en milieuhygië ne daarom had gevraagd. Namens de or ganisaties van fysiotherapeuten werd meegedeeld, dat het nu mogelijk zal zijn tot bezuinigingen te komen die beter zijn afgestemd op de patiënten. Eerder hadden de organisaties aange boden zelf een aantal bezuinigingen door te voeren, dat evenals het plan van Veder- Smit in totaal zestig miljoen gulden zou opleveren. Overigens zal de staatssecreta ris snel in overleg moeten treden, omdat de maatregelen per 1 januari in zouden gaan. Om deze reden is het volgens Veder- Smit niet mogelijk vóór invoering te overleggen met de Kamer. De PvdA had hierom in een motie gevraagd. Een van de bezwaren van de bewindsvrouwe is dat de Ziekenfondsraad pas half december een advies zal geven over de bezuinigingen in de volksgezondheid. In totaal werden gisteren achttien mo ties ingediend, waarvan er vrijwel geen enkele werd overgenomen door de staats secretaris. Zo keerde zij zich tegen de motie van de PvdA, waarin werd ge vraagd de zeer hoge inkomens in de ge zondheidszorg eerder af te bouwen. Ve der-Smit wil hiermee pas in 1982 begin nen. Op de vraag van D’66 om bijzondere betalingen bij het overnemen van praktij ken (goodwillbetalingen) af te schaffen, zei zij dat maatregelen in voorbereiding zijn. AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP). In Amsterdam betoogden gisteravond naar schatting drieduizend mensen tegen de mogelijke plaatsing van nieuwe kern wapens in Nederland. De demonstratie werd georganiseerd door het samenwerkingsverband Stop de Kernwapens, Stop de Neutronenbom, om dat de Tweede Kamer tijdens het debat over de nieuwe kernraketten geen duide lijk afwijzend standpunt heeft ingeno men. Morgen wordt een landelijke mani festatie gehouden in de Veemarkthal in Utrecht, waaraan wordt medegewerkt door onder meer de PvdA, PPR, PSP, CPN en Pax Christi. Burgemeester Van der Louw heeft het ministerie van Defensie tot nu toe ver geefs om inlichtingen gevraagd over even tueel vervoer van kernkoppen via de Rot terdamse haven. De burgemeester deelde dit gisteravond mee tijdens de vergade ring van de gemeenteraad. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het wetsontwerp dat voorziet in een uitkering van gederfd pen- sioen aan KNIL-militairen van Molukse afkomst, gaat niet ver genoeg, zo stelt het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers in een advies aan minister Gardeniers van CRM. Volgens goedingelichte kringen gaat het om 34 Oosttimorezen die uitgewisseld zou den moeten worden tegen 30 landgenoten die al 20 jaar hun land uit zijn. Het Internationale Rode-Kruiscomité zijn personeelsbeleid was uitgeoefend naast zich neer. Wel zegde hij de Kamer toe, dat in de maatschappelijke raad voor de krijgsmacht twee vertegenwoordigers van de belangenvereniging zullen worden opgenomen. Vóór 1 april zal Van Lent de Kamer laten weten welke maatregelen hij zal treffen met betrekking tot de regeling voor werk- en rusttijden, en de inhouding voor huisvesting en voeding. De meeste fracties oefenden felle kritiek uit op het naar hun mening te lang uitblijven van die maatregelen. Staatssecretaris Van Eekelen (materi eel) liet de Kamer weten, dat hij niets voelt voor de motie van PvdA en D’66 om burgerbedrijven voorrang te geven bij het verkrijgen van compensatieorders voor grote militaire aankopen. Volgen Van Ee kelen zou het bevoorrechten van bepaalde categorieën bedrijven de internationale handelsbetrekkingen verstoren. Dinsdag zal de Kamer stemmen over de moties die tijdens het debat zijn inge diend. nen hangt af van zaken als hoeveel korter men gaat werken, de aanwezige capaci- teitsreserves, hoeveel er per manuur wordt geproduceerd en de mogelijkheid om nieuw personeel aan te trekken. Ook verlenging van de tijd waarin een onder neming in bedrijf is, speelt bij de bereke ning een rol, aldus de projectgroep in de notitie. De schrijvers stellen verder, dat de overheid moet meedenken over punten EINDHOVEN. In de nabije toekomst zoudei zal iedere directeur van een gewestelijk arbeidsbureau een arbeidsmarktbeleid vaststellen dat is toegespitst op zijn eigen regio. De opstelling van een dergelijk be leid gebeurt na raadpleging van de regio nale commissie van advies, waarin werk gevers, werknemers en de plaatselijke overheid zijn vertegenwoordigd. Dit zei de secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, dr. W. A. van der Berg, gisteren namens minister Albeda op het congres van de Vereniging Landelijk Contactorgaan voor het Ge meentelijk Sociaal-Cultureel Beleid, dat gisteren en vandaag in Eindhoven is ge houden. Het probleem van de arbeidsmarkt is zeer ingewikkeld en per regio sterk ver schillend. Van een gedecentraliseerde aanpak kan meer verwacht worden dan van een centrale, meer abstracte benade ring. Daarom is per provincie geld be schikbaar gesteld voor scholingsmaatre- gelen en activiteiten die de werkelijkheid bevorderen (ANP). gemaa artsaci kocht tiek i tandar Meijer Minist rol. Al opstel dienst tie op teren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Korter werken ten be hoeve van de bestrijding van de werkloos heid betekent minder verdienen, aldus de conclusie van de projectgroep arbeids duur van het ministerie van Sociale Zaken. De bevindingen van de groep zijn neer gelegd in een ambtelijke notitie, door mi nister Albeda van Sociale Zaken ver stuurd aan de Stichting van de Arbeid, de Raad van Overleg voor de Handel en de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken. Hoeveel minder werknemers bij arbeidstijdverkorting zullen gaan verdie- Poging Oosttimorezen uit te wisselen (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) JAKARTA-DILI. Het Internatio nale Rode Kruis probeert een uitwis seling tot stand te brengen tussen Oosttimorezen die naar Portugal wil len en mensen die in de jaren ’50 door de Portugese regering van Oost-Ti mor naar Angola en Mozambique zijn verbannen vanwege hun pro-Indone- sische houding. onderzoek werd beloofd ten aanzien van i de financiën, de vormgeving en de machtsverhoudingen in de gezondheids- zorg. ten vri onden hij, mi worden aangedrongen op Europees ni- gelijk! veau aandacht op de kwestie te richten, i lang v; Nederlandse leden van het Europese parlement zullen binnenkort ook in dit parlement vragen stellen over kwestie. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Zware rookwolken drijven in de richting van de stad Istanboel na de ontploffing van een Roemeens tankschip gisteren in de Bosporus. Tot nu toe zijn vijf doden geborgen, maar er worden nog ruim vijftig bemanningsleden vermist. Voor hen is vrijwel geen hoop meer. De brand die de stad lange tijd bedreigde, is inmiddels geblust.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4